Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 20:56:32

Автор Тема: "В кръчмето на Керпи" (сериал, съспенс и още нещо) - прогноза 2050  (Прочетена 293716 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
 https://www.facebook.com/100022800706577/videos/620708648699153/?t=22
На клипчето са  коледари от Ямбол , много ги обичам ,баща ми е коледувал много , аз съм ходил подир тях из село да ги слушам като момчурляк .Хубаво , ама тия ми развалиха удоволствието ...тия представления са ценни с максималната близост до автентичния обичай. Така мисля аз , а тука виждаме едни млади , оперени момчета ,нагиздени като цигански годежар защото някой културтрегер с изтръпнал мозък решил ,че коледарите трябва да носят вратовръзки, досущ потури с трандафори! Абе , ей !!На мене кукера по рождение ша разправяте ,че коледарите ходат с вратовръзки!!!Ай сиктир ,моля ви се!!!! :t2407: :pissed-891: :m1708:
« Последна редакция: Декември 26, 2019, 23:22:43 от Kerpeden »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
За теб, като за по- :t2407: другар, ще обясня, макар че вече са ти го намекнали:
- образование, вкл висше;
- пенсии на родителите ти.
И разни други 'дребулии', като ония, дето идват тук да си оправят зъбите и т.н.
За образованието - зависи колко време си отработил.
Пенсиите на родителите (само на майка ми, баща ми не я доживя изобщо, въпреки трийсет години плащане) са жизнерадостно количество - в най-добрия случай ще й стигне за ток и вода. Това след четиридесет години трудов стаж и отчисления. Значи смятай: седемдесет години отчисления и сега ток и гола вода.
Оправянето на зъби - доколкото ми е известно - е също срещу пари, а не за Бог да прости. Да не говорим, че има и други страни и зъболекари, с отлично качество и още по-приемливи цени, където първият въпрос не е колко ми е голяма застраховката, а вторият - не искам ли да опитам това експериментално лечение, което идва малко по-скъпичко, ама такова по целия свят се намира трудно и прочия прах в очите на слепите.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Не беше ли обратното - гурбетчиите да са заинтересовани от Родината си, а не да я имат като нещо, от което се суче ?

и как точно сучеш от нещо, отдалечено на няколко хиляди километра? м?
За теб, като за по- :t2407: другар, ще обясня, макар че вече са ти го намекнали:
- образование, вкл висше;
- пенсии на родителите ти.
И разни други 'дребулии', като ония, дето идват тук да си оправят зъбите и т.н.

друго си е да плещиш идиотизми. образованието съм си го избачкал и понеже много търсят програмисти, съм в дойчланд. родителите ми нямат и ден без работа и сами са си изработили пенсиите. със здравната ми осигуровка, за която си плащам чинно, всеки ще е петимен да ми оправя зъбите. както тук, така и в мамковината. между другото, преди по-малко от месец с изненада узнах, че зъболекарите се занимават и с изолация. отивам на контролен преглед и споделям, как като пия студено, чувствам дискомфорт на един зъб. моментално с памуче, напоено със студен спрей, се установи, че бил съседния зъб. и сега имам някакъв полимер на него сложен. и внимавам, като го мия.

друга простотия да изтърсиш, ей така, като за между коледа и хепи ню иър?

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Мммм... Имаш предвид турците и помаците, навярно ? Силно се съмнявам, че гурбетчиите (като цяло) плащат данъци и осигуровки в Бг. Някои - да, повечето - не. Бившият ми шофьор, например, сега върти геврека из Европата, за български работодател, но срещу пари на ръка - без данъци, без осигуровки. Иначе издържа семейството си, верно е.
Къде ще ходи твоят бивш шофьор - плаща местни данъци, защото семейството му живее в България. Плаща за къщата, ако има такава, ако не - плаща индиректно през наема. Плаща за дрешките, плаща са хляба и сиренето и техните данъци. А това, че ще върти геврека докато умре - той и така си го знае. Може да успява да задели някой бял грош за черни дни, дано да е така, вместо да ги дава на държавата да му ги управлява. Може да има медицинска застраховка купена някъде из Европата за краен случай. Даже не зная дали си струва да се упреква работодателя му, дето не плаща на държавата застраховките, като се има предвид какво се получава срещу тях.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Мммм... Имаш предвид турците и помаците, навярно ? Силно се съмнявам, че гурбетчиите (като цяло) плащат данъци и осигуровки в Бг. Някои - да, повечето - не. Бившият ми шофьор, например, сега върти геврека из Европата, за български работодател, но срещу пари на ръка - без данъци, без осигуровки. Иначе издържа семейството си, верно е.

нова серия тъпизми. преди около година, оттатък, му доказах на калки как за три седмици в мамковината плащам повече данъци от пенсионер на средна пенсия. във вид на ддс и акцизи. а осигуровки се дължат там, където работиш. данъци също.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
за три седмици в мамковината плащам повече данъци от пенсионер на средна пенсия. във вид на ддс и акцизи.

Това, че пенсионерите плащат малки суми във вид на ДДС и акцизи тяхна вина ли е или тяхна беда?

Това, че пенсионерите плащат малки суми във вид на ДДС и акцизи дали пък не е свързано по някакъв начин с факта, че ти и стотици хиляди като теб сте тръгнали да гоните сладкото, мекото и готовото?!?

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Това ще бъде един много, ама много дълъг пост. Не е публикуван никъде след Старата Кръчма. Джиджи, той е донякъде за теб - голяма част от присъстващите са го чели там. С тях ще отлеем по някоя капка да му се намира на Старшия, вече седем години така. 

Преди това да бъде скомпилирано, то беше стара идея на Комбата и тогава се казваше „Сто години Старшина”. Но една от най-цитираните книги на Старшия бе „Благодатният четвъртък”. Тя има точно четиридесет глави и все си мислех да сложа по нещо във всяка,  като  онези малки шоколадчета в коледните календари, където трябва търпеливо да чакаш до утре, за да получиш поредното еленче.  Донякъде е така. В главите има или цитат от Старшия или оригинална част от произведението на любимия му Стайнбек. Старшия на снимки по нещо приличаше на Стайнбек на снимки, защото аз не съм виждала на живо нито един от двамата.

И тъй, „Благодатният четвъртък на един Старшина”

Пролог, който отсъства в книгата. Спомнете си за него в глави 19 и 39.
«Опитът ме е научил:
Имам си навик - броя дните на седмицата на пръсти, начиная от Понеделник - свивам кутрето, вторник - безименния и т.н. Та, веднаж бях извел новобранците на стрелби и им показвам кое - как е с калашника .. Иде един началстващ и вика "Старшина, к'ви ги правиш, бе? Кой ден е днеска?" И аз започнах - понеделник, вторник ... и като свих показалеца ... го похарчих ... на "автоматична" беше .... страхотия ... и от тогава си знам - след сряда иде петък .... мене слушай и няма да сбъркаш .... даааа ....»
Старшината

1.   КАКВО СЕ БЕ СЛУЧИЛО МЕЖДУВРЕМЕННО

«.. да ви се отчета за вчера, че стана сакатлък..
... както ElR правилно предположи, тръгнах аз да купувам пражкиии .. влизам в лъскаво едно такова, 3х3 м., вътре две девойчета оправни и им викам "Здравейте, девойки!!"... поизчервига се и смутолевиха нещо ... "Аз съм едър клиент - викам им - ама съм придирчив и ще избирам .." ... "Ми ето ни - отговарят - изберете си.." ... и ми се заусукваха, а едната ми се похвали "Пък аз съм и естествену русъ ..." ... "Т'ва - после - казвам - първо ще пазарувам! ... я ми покажете пражките дето имате" и гледам строго ... перхидролената веднага се надупи, а естествената клекна под тезгяха, рови нещо и почна да ми развива едно пакетче ... вам лъжа - мен истина: между две порязаници имаше пръжки ... както и да е, разбрахме се, 'зех си и фактурката, данъчна, естествено ... написаха "работну ублекло: 2 компл + 2 мостри." ... после се видях с едно приятелче, случайно ... заговорихме се и от чашка на чашка - стигнахме до днешния празник ... тръгнах си в достолепно време, пък той да вземе да се обърка с датите ... опитал да зареже сметката и да отреже сервитьорката ... и вмест в РСВ, РИТ или к'вото е там положено, попаднал в СГИ ... отивам да му платя таксата и да го прибера, след това, с подаръците под мишка, ще зарезвам ... сполай ви и прощавайте за многословието ...»
Старшината

2.   НЕСПОКОЙНИЯТ ЖИВОТ НА ЙОСИФ-МАРИЯ

«не, красноселецо, не съжалявам за старите времена .. не съжалявам и за тогавашните нрави, както и не одобрявам днешните .. всяко от времената си е имало и има специфична терминология, наложена от технологията на промиване на мозъците на стадото .. безродието, обаче, е "генетично" увреждане ... някои сега го развяват като знаме на честта ..
в ред. ... и никога, никъде, по никакъв повод не съм бил някакъв "партиец", не съм членувал в партии - тази стадна привързаност не разбирам ...»
Старшината


3.   АЛАБАЛА (1)

«..сигурен бях, че ще ме изтриеш .. казах "мормонка", защото написаното по-горе за гонения по Възкресение Христово си е чист лов на млади души .. аз съм пълзял след баба ми под Плащеницата в църквата"Св.Никола" в София през 1955 г ... Брат ми в кръщаван от Дедо Кирил през 1958 г ... всяко лято баща ми наемаше стаи в Драгалевския манастир и качваще цялото семейство там от май до септември ... гонения по църкви, по празници ... дрън-дрън ... имаше вечерен час за учениците, вярно - и който не го спазва се наказва ... това е ... писна ми от щуротийте за "онова страшно време" .. ако искаш - изтрий и това ... ако си достатъчно интелигентна да разбереш какво ти казвам ... малко Светлина в душите ви желая ..»
Старшината

4.   НЕ БИ ИМАЛО ИГРА

«— И двамата играчи знаят едни и същи неща — търпеливо поясняваше Док. — Играта се играе наум.
— Не може да бъде.
— Добре, помисли си! В математиката, в поезията, в музиката човек не може да лъже, защото са основани на истината. Лъжата, измамата при тях нямат място. Може ли да се мами в аритметиката?
Йосиф-Мария поклати глава.
— Не разбирам.»
Стайнбек


5.   ВЛИЗА СУЗИ
«— Да ви кажа истината — започна Фауна, — работата не върви. Може би ще потръгне към юни. Ако можех, щях да ви взема. Нямате ли някоя сърцераздирателна история, която да ме трогне?
— Нямам — каза Сузи.
— А пари?
— Също.”
Стайнбек


6.   КРЪСТЪТ НА ТВОРЧЕСТВОТО

«Винаги е било трудно да се съсредоточиш. Умът литва като птица и се мъчи да избяга от мисълта, макар че мисленето е висше качество на човека. Затова Док не мислеше.”
Стайнбек

7.   БАРУТЪТ СИ Е БАРУТ

«... агнешкото е опиум за народите и подтиква към тероризъм ...да живей прасешкото! ... венцеремус!
... грешка - порке о муерте! „
Старшината

8.   ВЕЛИКАТА ВОЙНА НА РОКЕТ

«Има хора, които ще кажат, че всичко това е лъжа, но дори и нищо да не се е случило, това съвсем не значи че е лъжа.»
Стайнбек

9.   ПОБЪРКВА СЕ ОНЗИ, КОГОТО БОГОВЕТЕ ОБИЧАТ

««мениджър на информационни ресурси»
... най-вероятно е деловодител ... добрутро..»
Старшината

10.   В ДЕЙСТВИТЕЛНОСТТА Е ПРОБИТА ДУПКА, ПРЕЗ КОЯТО, АКО ПОИСКАМЕ, МОЖЕМ ДА НАДНИКНЕМ

«Но такова е нашето време, в хората като вас, тия, дето не се тревожат и не бързат за никъде, всички виждат опасност. Особено опасни са онези, които не смятат, че светът е пред свършек.
— Но той наистина върви към свършек — рече пророкът. — Тръгнал е натам още от деня на своето раждане.»
Стайнбек

11.   РАЗМИШЛЕНИЯТА НА ХЕЙЗЪЛ

«Не спа добре, а и сънищата му приличаха на гъби.»
Стайнбек

12.   ЦВЕТЕТО В ПОПУКАНАТА СТЕНА

«... нямах възможност да обиколя моите гробове днес, затова аз, безбожникът, ходих в черквата долу ... запалих свещ за здраве и други свещи, за незабравимите ... жив човек нямаше, затова седнах вътре на една пейка и постоях десетина минути ... странно чувство, покой някакъв ... няма го навън, в суетнята ...»
Старшината

13.   СРАВНЕНИЯТА ТРЯБВА ДА СЕ СРАВНЯВАТ

«.... най-хубавата торта, на която съм и майстор, е тая с моркови ...
... не съм заек, бре ... да ти кажа ли рецептата?
почвам: взимаш 5-6 свински джоланчета (по възможност - предни), миеш хубаво и слагаш да кипнат (първата вода хвърляш, не отпенваш!), слагаш да се варят със 1-2 цели глави лук, 1-2 цели моркова, 1/2 глава целина .... вариш, слагаш сол, вариш, вариш до откапване на кокалите и ги махаш ... изхвърляш и зеленчуците .. слагаш чесън (стар) нарязан на дребно и кипваш ... взимаш гладка купа и сипваш позастиналото вариво вътре - добавяш моркови от кисела туршия, и скълцан чесън, подреждаш ... слагаш в хладилника - като изстине - обръщаш купата върху чиния за торти, режеш и това е то торта с моркови ... иска още скълцан чесън с оцет и мнооооооого вино .... „

14.   НЕСРЕТНА СРЯДА

„.. вика дедо слънчо66 или някой друг.. глупости, сега ще ви разкажа една истинска, днешна, благовещенска приказка ..
.. онези, които ме познават, знаят, че от доста време прехвърлям бизнеса си на сина и почти съм се изнесъл от гадната софийска територия .... надявам се това вече да е последната ми зима тук .. та, след тоз прелюд –
... днес взимам унучкта от любимата й ясла (требело да се социализира детито!) и минаваме с нея през пазара “Д.Петков” за зеленийки и туй онуй ..
.. спираме брад бараката, в която продават най-лъскавите ягоди, наистина чудесни, и любими на унучката ... пред мен – майка с дете на 4-5 годинки ... купова 2 кг картофи... момченцето вика “Мамо, виж, ягодки, ягодки ..” .. свива се жената, ама наистина се свива, и пита МОЖЕ ЛИ ДА КУПЯ ЕДНА ЯГОДА ...
... толкова от приказката ...
.. да се еба в главата проста, че позволихме това да се случва ..
.. лека ви нощ, няма поука тук!
Създадено: 26.3.2009 г. 00:17:17   
«Ягодке червена
с ей такава ти
блузка пременена
в мойте си мечти.
Лъскава и гладка
чиста и блестяща
ягодке червена,
ти мечта летяща...
Но си като Барби
с силиконен бюст
всичките ти дарби
да си дебидюс
пет пари не струват
няма да те купя
ябълката свикна
да е в мойта пупа.
А пък ти си стой там
фукай се такава
мама не купува
и е много права.
Хем си много скъпа
хем си вътре празна
Аз за теб ще мисля,
че си безобразна,
аз за теб ще мисля,
че си некрасива,
даже да те купя
ти не ми отиваш.
Ти не гледай що е
дето от нослето
ми пълзи надолу –
нека си пълзи,
щом не мож в живота
да е без сълзи.»
sluncho6

15.   В МАГНИТНОТО ПОЛЕ НА ТЕРЗАНИЕТО

«Агнес вдигна левия си крак и задуха лака по ноктите.
— Как ви се нрави тоя цвят?
— Идеален! — каза Беки. — Като почнат да гният труповете, такива им стават ноктите.„
Стайнбек

16.   МАЛКИТЕ ЦВЕТЕНЦА НА СВЕТИ МАК

«— Новите змии май още не са свикнала с мен — почна той.
— Нужно е време — каза Док. — Отдавна не си идвал.
— Защото не съм добре дошъл — каза Мак.»
Стайнбек

17.   СУЗИ ОМОТАВА ЕДРАТА РИБА

„... хе-хе ... амо то от резултата се вижда, бре ... пък аз съм решил да направя на Старшата шкембе ... толкова дундуркане ви хвърли вчера ... а и за Горския е забравила - вика "Къде се затри този човек?" ... сигур не го е познала ... мъ и самият той не можеше да се познае, та нищо чудно ..... чифтето нарамвам само зиме, по "зайчи сватби", че тогаз падат на откоси ... иначе - с винтовката: един патрон в цевта, един - в зъбите ... пък каквото сабя покаже, и честта, майко, юнашка ... „
Старшината

18.   ЕДНА ПОЧИВКА В НАПРЕГНАТИЯ ДЕН

«... не ме плаши с утрето, приятелю ... дано нещо ме боли при събуждане ...”
Старшината

19.   БЛАГОДАТНИЯТ ЧЕТВЪРТЪК (1)
„Като се порови назад в миналото, човек обикновено си спомня деня, в който е започнало всичко — или ще е Сараево, или ще е Мюнхен, или Волгоград, или Вели Фордж. Човек запаметява деня и часа чрез инцидентите, спомня си с най-големи подробности какво например е вършил, когато японците бомбардираха Пърл Харбър.
Няма съмнение, че този четвъртък на улица Консервна действуваха определени сили. Някои от причините и насоките се долавяха от поколения насам. Винаги ще се намерят хора, които ще твърдят, че отдавна са знаели какво предстои. И онези, които си спомнят, казват, че денят бил като пред земетресение.”
Стайнбек
Старшия е роден на 6 август 1948. Ако досега сте имали някъкви съмнения, можете спокойно да си пиете пиенето – петък е било. „след сряда иде петък .... мене слушай и няма да сбъркаш ....»

20.   БЛАГОДАТНИЯТ ЧЕТВЪРТЪК (2)

В един четвъртък Вулканов не се появи без предизвестие. В петък започна да става ясно, че колонката, която всички чакахме с нетърпение, няма да излезе. Старшия организира издирване, завършило с успешната локализация на потрошения Бог.
«... 67 сега да не се помайва, ми да седа да рисува триптих:пропадането на вулканов в леденика; спасителни операции; откриването на вулканов ... я пак да си пийна ... наздраве!
... собствено, разбира се ... оня, с велосипеда край Северната дъга, не ти ли стига за таласъмин ... ГЗР, де ...
пп ... ма как, кат му е строшен крак по кметско неглижене, да не са му извадили черния дроб ... виж, без пушък на скара ще трябва да изкара поне до марта ... я наздраве, дружина!»
Старшината

21.   БЛАГОДАТНИЯТ ЧЕТВЪРТЪК БЕШЕ ДЕН ЗА МИЛИОНИ

«.. за незапознатите съседи, ще обясня тук как се омагьосва на педи:
... всеки лаик знае, че една педя агнешки ребърцинки съдържа точно седем броя такива .. също така всеки лаик знае, че една каничка карабунарско съдържа точно седем чашки такова .. накрая - всеки лаик знае, че на всякка ребърцинка се полага по чашка ..
... след таз увертюр мога да кажа, че тост "Да пием за ен-тата педя!" не е лишен от смисъл ... даааа ... „
Старшината

22.   ВЪОРЪЖАВАНЕТО

«..първо - да прегледа доктор унучката, че я простудих тия дни в търсенето на дупката на Кума Лиса из гората ... (четохме "Сиводрешко и Бързобешко", и
... второ - да я заведа на Гергьовски парад ..
... ходих сутринта и взех пропуск за парада, ама слушам - "Спартан"а щели да пускат ... ми то си е бая страшно, бре .. „
Старшината

23.   ЕДНА ЛЮБОВНА НОЩ

««груби, студени и свадливи.....Не вярвам, че живеете толкова настръхнало неприветливи, както изглежда на пръв поглед.»
... напротив, Дон .. точно такива ставаме .. и все по, и все по ... не беше такъв градът преди трийсетина години ... и вече не е място за живеене ..
Случи се така, че през последната година се връщам в София само за по 1-2 дни в седмицата - обикновено събота, неделя, понеделник .. преди десетина дни пак бях тук с внучката - да не забрави мамка й и татко й .. след като прибрах колата в гаража под блока, в градинката срещнах жаба .. голяма, ланшна, още мързелива ... взех я да покажа на детето истинска жаба .. голяма веселба падна, а на сутринта тръгнах да пусна животинката навън .. в един трилитров буркан я носех .. идва асансьорът, пълен от горните етажи .. намъкваме се и ние, с жабата ... всички ме гледат като извънземен, никой не отговаря на поздрава ... гледам ги, гледам и изтърсвам "Какво пък - говоряща е жабата ..." - върти се такава реклама де .. отвръщат погледи все едно съм пръднал .. нямаше една усмивка, само една дама на средна възраст процеди " ...и да убиете тази гад .." ... такива работи .. малиновата градина, викаш ..

... изперка, бре, Пернати ... как ще им давам да ми целуват жабката даром .. межпрочем, и аз не вярвам в принцЕСОобразуването вече - пробвах тайно вечерта ... три пъти ... нищо и половина ..
в ред. ... ама и аз не съм им предлагал ... свят шарен - ще каже някой, че съм сводничел ... пък бях и със спалните си зелени чорапки още ... конфуз .. “
Старшината


24.   ПЕТЪКЪТ НА НАДЕЖДИТЕ
 
«... убо си хортувате за ваши си дела ... ама да попитам - може ли некъде да се запиша за политстрадалец, кат' съм бил пращан на един баир от Гуантанаманго, а ..?»
Старшината, надпис над снимка, която отдавна е загубила цветовете си, но наистина на нея има баир

25.   СТАРИЯТ ДЖИНГЪЛБОЛИКС

«ЗА ПОРЕДЕН ПЪТ искам ДИ тук и сега да ми се извини:
Първо: зарад "цигански" плаж - името на басейна беше "Чайка", улицата беше "Жданов";
Второ: зарад "пиян като обущар" ! ... баща ми беше обущар, бе .. и не кусваше алкохол .. изучил ме е в два университета и имам пред и зад името си толкова букви, колкото ти нямаш във фамилното си.... колко обущари познаваш ти, с френските си калцуни „
Старшината

26.   НАДИГАЩАТА СЕ БУРЯ

«... на целото ви емигранско племе викам помаци, нищо лично ..»
Старшината

27.   О, КАКЪВ РЯДЪК ДЕН!

„- Нечестно дете и това си е — каза Хуити Първи. — Знаеш ли къде отиват лошите деца, а Джони?
-    Знам, бил съм.”
Стайнбек

„— Аз изобщо не съм избухлив.”
Пак Стайнбек, но можеше и да е Старшината

28.   ТАМ, ДЕТО ТЕЧЕ РЕКАТА НА СВЕТИ АЛФРЕД
„Мак прегледа всичко и одобрявайки го, изрече думи, които дълго щяха да се помнят: „Като в приказките, само че наистина!“
Стайнбек

29.   О, МИЛА МАЙЧИЦЕ!

„— Но как тъй изведнъж?
— Не е твоя работа. Противозаконно ли е?
— Толкоз рядко се случва, че може и да е.”
Стайнбек

30.   РАЖДАНЕТО НА ЕДИН ПРЕЗИДЕНТ

Ковчежникът на президента. Беше весело време.

31.   ТРЪНЛИВИЯТ ПЪТ НА ВЕЛИЧИЕТО

Керпеден1 и Старшия поеха към Кръчмата.
Край на последна санкция   2015-11-27 22:21:39.

32.   ПРОБЛЕМЪТ НА ХЕЙЗЪЛ

«... добрутро ... бегат я, като не знаеш как да ги ловиш ... охлювът, да повниш, е хитро животно ... затова с хитрост се лоив .. по точно - с ласо: пресрешаш го и, докато той те финтира ха налево, ха надесно, ти му хвърляш примката на рогите и запираш с пети ... даааа ...»
Старшината

33.   БАРАБАНИТЕ В ДАЛЕЧИНАТА

„„Златният мак“ си беше „Златният мак“. Строго и навъсено заведение, в него можеш да получиш добро кафе и тъжна, водниста храна. Но то не можеше да конкурира веселите модерни ресторантчета, които никнеха в Монтерей — в тях имаше карирани покривки на масите, увеличени сцени от филми по стените, ниски тавани и осветление от плаващи на коркови тапи свещи.
„Златният мак“ не се и мъчеше да ги конкурира. Все още имаше достатъчно хора, които го предпочитаха пред новите — това бяха редовните клиенти, които обичаха студени и мокри сладкиши, супа с разни повлекла, консервирани бульони. Тази клиентела не се доверяваше на рибарските мрежи по стените и на шегите в листа за менюто. „
Стайнбек

«.. по повод драмата в "'сега":
– Я к тебе из сказки пришла.
– А из какой?
– Из доброй.
– Выгнали?»
Старшината

34.   ДА СЕДНЕШ В ДЪЛБОКАТА ВАНА

„огромен букет лалета, неразцъфнали рози, кичести нарциси и перуники. Ако не беше лабораторния буркан, в който бяха натопени, цветята можеха да минат за случайно жертвоприношение.”
Стайнбек


Гацо

„. картофи с лалета си е кошмара на употребляващия ...”
Старшината

«... когато глупащината напира, грубиянщината е призвана да я възпре ... „
Еваристе Галоа


35.   ВСИЧКО Е ВЪЗМОЖНО, КОГАТО НИКОЙ НЕ ГЛЕДА

07:13 GMT
Димитър А. Стоянов - Junior е в сигурните ръце на Мая!
Други данни: 3.800 кг, 0.52 м, видима възраст: 45 мин
 :beer-405:
 :beer-405:
 :beer-405:
Редактирано от - Старшината на 29/9/2012 г/ 14:23:25
Създадено: 29.9.2012 г. 14:13:51   

Както Вулканов справедливо отбелязва, денят е също Международен ден на вегетарианството. Както Старшия е отбелязал по-рано «.. сриването назад в хранителната верига не води ли до оскотяване .. ?» а също така « ... много знаете вий, ама па не можете за запържвате NAN H.A. 1 .... а аз знам ... дааа ...»

36.   ЛАМА САБАТХАНИ*

Последният пост на Старшия е за смъртта на Борис Стругацкий. Там има една запетая, която Старшия е поправил. А може би не е трябвало...

37.   ЕДНА КЪСА ГЛАВА

Първо си мислехме, че ни се сърди и се радва на Митачето и Майчето. После се надявахме да е така. После опитахме заклинания. После ...

38.   АЛАБАЛА (2) ИЛИ ПЕПЕРУДЕНИЯТ ФЕСТИВАЛ В ПАСИФИК ГРОУВ

«Скользим,
Траекторией странной, но верной,
от старта к финалу, от выхода к входу»
Уфф, колко верно. Да знаеш аз само как устремно го правя в последните години. Нейсе.»
Старшината

39.   ОТНОВО БЛАГОДАТЕН ЧЕТВЪРТЪК

«... добрата новина е, че чсеки четвърти четвъртък бил благодатен* ...
_______
* в петъка след такъв ден не боляла глава.»
Старшината

27 декември 2012 година беше четвъртък. Четвъртият четвъртък на месеца. ...
Спомнете си пролога... и "ПРИВЕТ, ДАМИ ... и не ме забравяйте ". Може би вече косата е остарял инструмент...

40.   ЕЙ БОГУ, БИ ТРЯБВАЛО ДА СМЕ ЩАСТЛИВИ КАТО ЦАРЕ

«— Благодаря — рече Док с приглушен глас, помълча малко и добави: — В края на краищата, струва ми се, няма никакво значение дали човек ще гледа надолу или нагоре. Важното е да гледа.»
Стайнбек

„— Порокът — отвърна Мак — е чудовище, което тъй страшно се бои от доброто настроение, че, ей богу, би трябвало да сме щастливи като царе!»
пак Стайнбек

За това, че сме го срещнали по пътя си, макар за кратко, макар в нереалното пространство на Мрежата, където много малко неща остават такива, каквито са.  Наздраве, Старши, където и да си! И благодаря!

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
...мдааа, бързо минаха седем години от кончината на Мавъра...

...сестро, а ние двамата останахме с дълг към малката Мая, жалко, че не се справихме.

...точно за цитирания Вулканов питах наскоро патрона, пак моля последния да не се мотка, да действа...

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
довечера - капка за старшия.

Това, че пенсионерите плащат малки суми във вид на ДДС и акцизи тяхна вина ли е или тяхна беда?
това, че пенсионерите плащат малки суми /какво значи малки, между другото/ в сравнение с работещите е факт навсякъде по света.

Quote (selected)
Това, че пенсионерите плащат малки суми във вид на ДДС и акцизи дали пък не е свързано по някакъв начин с факта, че ти и стотици хиляди като теб сте тръгнали да гоните сладкото, мекото и готовото?!?
това е свързано в много по-голяма степен с изборите, които правят въпросните пенсионери. сепак от трийсет години насам имаме само един главоч, който преди десет години орева орталъка как бесепето са дигнали пенсиите, а той трябва да ги плаща; после замрази въпросните пенсии и му се размина; после от кумова срама ги поиндексира малко. единствената партия, която е преизчислявала пенсиите и искаше да ги преизчисли отново, не успя да получи подкрепата на въпросните пенсионери в достатъчна степен, за да може да осъществи намеренията си.

така че не, не се свързано. не обвинявай други. за безхаберния избор на пенсионерите са си виновни те. и си теглят последствията. ние отвън можем само да подпомагаме. и го правим.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
За теб, като за по- :t2407: другар, ще обясня, макар че вече са ти го намекнали:
- образование, вкл висше;
- пенсии на родителите ти.
И разни други 'дребулии', като ония, дето идват тук да си оправят зъбите и т.н.
За образованието - зависи колко време си отработил.
Пенсиите на родителите (само на майка ми, баща ми не я доживя изобщо, въпреки трийсет години плащане) са жизнерадостно количество - в най-добрия случай ще й стигне за ток и вода. Това след четиридесет години трудов стаж и отчисления. Значи смятай: седемдесет години отчисления и сега ток и гола вода.
Оправянето на зъби - доколкото ми е известно - е също срещу пари, а не за Бог да прости. Да не говорим, че има и други страни и зъболекари, с отлично качество и още по-приемливи цени, където първият въпрос не е колко ми е голяма застраховката, а вторият - не искам ли да опитам това експериментално лечение, което идва малко по-скъпичко, ама такова по целия свят се намира трудно и прочия прах в очите на слепите.
Не спекулирай с размера на пенсията - тя е такава, каквато е за всички българи и каквато майка ти е заработила. Важното е, че тя получава въпросната пенсия, а дъщеря ѝ не допринася за пенсионния фонд.
Понеже почти всички емигранти се бият в гърдите как издържали били родителите, ще отбележа, че никой не се е отказал да получава държавната пенсия, макар и да им се струва малка. А може да се направи една любопитна умствена гимнастика - казват, че емигрантите били около 2 млн. Горе долу толкова са и пенсионерите. Сега, ако допуснем, че всички, които ги издържат чедата им от чужбина, се откажат от държавната пенсия, пенсиите на останалите (на онези, чиито деца допринасят за пенсионния фонд) като нищо ще скочат двойно, че и повече.

Колкото до зъболекарския рай някъде си - знаеш ли защо в Гоце Делчев има толкова много зъболекарски кабинети ?
 
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Не беше ли обратното - гурбетчиите да са заинтересовани от Родината си, а не да я имат като нещо, от което се суче ?

и как точно сучеш от нещо, отдалечено на няколко хиляди километра? м?
За теб, като за по- :t2407: другар, ще обясня, макар че вече са ти го намекнали:
- образование, вкл висше;
- пенсии на родителите ти.
И разни други 'дребулии', като ония, дето идват тук да си оправят зъбите и т.н.

друго си е да плещиш идиотизми. образованието съм си го избачкал и понеже много търсят програмисти, съм в дойчланд.
Как по-точно си го 'избачкал' ? Какво си внесъл в държавния бюджет ?
Quote (selected)

родителите ми нямат и ден без работа и сами са си изработили пенсиите.
Това само показва, че си нямаш представа как и откъде се плащат пенсиите в Бг.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Не спекулирай с размера на пенсията - тя е такава, каквато е за всички българи и каквато майка ти е заработила.
няма спекула - и ти сам си писал, че получават, каквото са си заработили. друг е въпросът, че можеше сумите да бъдат преизчислени.

Quote (selected)
Важното е, че тя получава въпросната пенсия, а дъщеря ѝ не допринася за пенсионния фонд.
тук си се олял. тя си допринася за пенсионния фонд там, където работи. и после ще получава пенсия оттам, няма да те товари теб.

Quote (selected)
Понеже почти всички емигранти се бият в гърдите как издържали били родителите, ще отбележа, че никой не се е отказал да получава държавната пенсия, макар и да им се струва малка.
нов тъпизъм. не можеш да получаваш нещо, за което нямаш принос. сиреч получаваш това, което си си изработил и на което имаш право.

Quote (selected)
А може да се направи една любопитна умствена гимнастика - казват, че емигрантите били около 2 млн. Горе долу толкова са и пенсионерите. Сега, ако допуснем, че всички, които ги издържат чедата им от чужбина, се откажат от държавната пенсия, пенсиите на останалите (на онези, чиито деца допринасят за пенсионния фонд) като нищо ще скочат двойно, че и повече.
нещо не мога да ти схвана логиката - сравняваш работещи емигранти с пенсионери. два портокала стават равни на два моркова. щото и двете оранжеви.


Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Как по-точно си го 'избачкал' ? Какво си внесъл в държавния бюджет ?
двадесет години трудов стаж. след като за лекарите се канят да въведат пет години работа след завършване, то аз моето съм го избачкал четворно.

Quote (selected)
Quote (selected)
родителите ми нямат и ден без работа и сами са си изработили пенсиите.
Това само показва, че си нямаш представа как и откъде се плащат пенсиите в Бг.
това само показва, че са ти много объркани представите. може би затова ги плещиш такива алтернативно умни.

както вече казах, родителите ми нямат и ден без работа. баща ми се пенсионира преди три месеца, на 72. майка ми /и тя е на толкова/ още работи и я молят да не се пенсионира, щото ако и тя се пенсионира, поликлиниката в града ще трябва да затвори. ще останат без педиатри.

та я кажи, с колко стаж позволяваш на един възрастен човек да се пенсионира? и на каква възраст? за да може после да кажеш, че получава пенсия, която си е изработил? кажи, бе  :pissed-891:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
друг е въпросът, че можеше сумите да бъдат преизчислени.

Т.е. индексирани. То, това е Швейцарското правило. Индексиране съобразно инфлацията. Наачалото на 70-те баба ми зимаше 40 кинта земеделска пенсия. Сега би трябвало тя да е доста над 400 кинта. А ако изчислим покупателната способност на 40 кинта тогава - става много. Но за сегашната държава това е невъзможно упражнение. Тя няма никакви приходи освен данъци и не може да печата достатъчно пари, за да покрива своите нужди.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
така че не, не се свързано. не обвинявай други. за безхаберния избор на пенсионерите са си виновни те. и си теглят последствията. ние отвън можем само да подпомагаме. и го правим.
Не обвинявам никого. Зададох ти насочващ въпрос, с който исках само да кажа:
"Пенсионерите у нас получават обидно малки пенсии по ред причини и една от тях е, че много българи в трудоспособна възръст произвеждат продукт за други страни и пълнят чужди пенсионни системи."

...нищо повече.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
"Пенсионерите у нас получават обидно малки пенсии по ред причини и една от тях е, че много българи в трудоспособна възръст произвеждат продукт за други страни и пълнят чужди пенсионни системи."

това не е основна причина. само си представи какво ще стане със заплатите /и съответно с бъдещите пенсии/, ако всички се върнем и към сегашните 3 299 200 заети /нси, трето тримесечие/ и 8 847 свободни работни позиции /агенция по заетостта, към момента/ прибавиш два милиона трудоспособни. ще има рев как няма работа, как прекалено много помощи за безработни се плащат, заплатите ще паднат, а дилърите на бентли ще отчетат ръст в продажбите.

по моему основната причина е, че доходите растат прекалено бързо и швейцарското правило не е достатъчно справедливо*. затова пенсиите трябва периодично да се преизчисляват, за да настигат нивото на доходите. но пенсионерите не искат да гласуват съобразно джоба си. следователно сегашната мизерия им харесва - нали си я избират.


отделно, че няколко години дори и то не се прилагаше. ще речеш, че алчни пенсионери бяха изпълзели на припек.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
това не е основна причина.

Основната причина вече я посочихме - държавата няма пари. Нито има сериозни приходи, нито може да печата пари. Всичко останало е следствие, детайл. Ако сега може да си отпечата няколко милиарда - ще покрие всички дупки. И стандарта на живот ще вдигне, и бизнеса ще вдигне, и още приходи ще получи. Но не може. Не ѝ дават.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Основната причина вече я посочихме - държавата няма пари.
напротив, има. има достатъчно, след като е способна за час да 'усвои' няколко невключени в бюджета милиарда. няколко години подред.

просто това не е приоритет.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
ако всички се върнем и към сегашните 3 299 200 заети /нси, трето тримесечие/ и 8 847 свободни работни позиции /агенция по заетостта, към момента/ прибавиш два милиона трудоспособни. ще има рев как няма работа, как прекалено много помощи за безработни се плащат, заплатите ще паднат,
Мен подобна хипотеза не ме притеснява. Аз съм убеден, че за разлика от нас, всички вие сте високовалифцирани, работохолици, организирани и сте свикнали да работите в суперконкурентна среда.
Така, че лесно ще изтласката всякакъв вид конкуренция на нашия свободен пазар. Независимо в какво качество - предприемачи, свободни професии, наемни или държавни служители...

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Мен подобна хипотеза не ме притеснява. Аз съм убеден, че за разлика от нас, всички вие сте високовалифцирани, работохолици, организирани и сте свикнали да работите в суперконкурентна среда.
Така, че лесно ще изтласката всякакъв вид конкуренция на нашия свободен пазар. Независимо в какво качество - предприемачи, свободни професии, наемни или държавни служители...

Ааа, не. Нищо подобно. Ние сме заминали за чужбините защото там всичко е:
а) наготово
б) по много и безплатно
в) позволява ни да живеем охолно и да ощетяваме нзок като си правим зъбите в **чината
г) с нашите си умения абсурд да се реализираме другаде, освен в чужбина

Дори и на онци му се свидят пари да се запише в бсп-к, до там е стигнало недоверието към шансовете за промяна  :nuts:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Мен подобна хипотеза не ме притеснява. Аз съм убеден, че за разлика от нас, всички вие сте високовалифцирани, работохолици, организирани и сте свикнали да работите в суперконкурентна среда.
Така, че лесно ще изтласката всякакъв вид конкуренция на нашия свободен пазар. Независимо в какво качество - предприемачи, свободни професии, наемни или държавни служители...
обаче това няма да увеличи работните места, и вместо 125 400 регистрирани безработни ще проимаш 2 115 000 такива. на които трябва да се плащат помощи. щото нали се сещаш, че работилите до вчера в испания или портокалия се регистрират като безработни с право на обезщетение, като довтасат в софия. да не говорим, че може да се регистрират в мадрид и да си продължат регистрацията в софия.

все имаш два милиона в трудоспособна възраст, за които няма работа. то сега имаш 125 400 регистрирани безработни и 8 850 работни места, па кво ще стане, ако дойдат два милиона - мани, мани. боко ще зареве с глас.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Ние сме заминали за чужбините защото там всичко е:
а) наготово
б) по много и безплатно
в) позволява ни да живеем охолно и да ощетяваме нзок като си правим зъбите в **чината
г) с нашите си умения абсурд да се реализираме другаде, освен в чужбина
Колкото до мен , за мен вярна е единствено т. а., при това, частично вярна. б. в. и г. са си твои.

Така, че моята хипотеза си остава...

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Ной
*****
Това ще бъде един много, ама много дълъг пост. Не е публикуван никъде след Старата Кръчма. Джиджи, той е донякъде за теб - голяма част от присъстващите са го чели там. С тях ще отлеем по някоя капка да му се намира на Старшия, вече седем години така.

не стигнах до края на дългия пост Ной, но съм сигурна, че си споменала прекрасната Елинор Ригби, удоволствие беше да я чета, за съжаление бе принудена да напусне
помня какво написа , едни от последни й постове, по памет "не съм се отнесла лошо с никого тук и мислех, че ще ми се зачете..."
но не й се зачете

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23480
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Не беше ли обратното - гурбетчиите да са заинтересовани от Родината си, а не да я имат като нещо, от което се суче ?

и как точно сучеш от нещо, отдалечено на няколко хиляди километра? м?
За теб, като за по- :t2407: другар, ще обясня, макар че вече са ти го намекнали:
- образование, вкл висше;
- пенсии на родителите ти.
И разни други 'дребулии', като ония, дето идват тук да си оправят зъбите и т.н.

друго си е да плещиш идиотизми. образованието съм си го избачкал и понеже много търсят програмисти, съм в дойчланд. родителите ми нямат и ден без работа и сами са си изработили пенсиите. със здравната ми осигуровка, за която си плащам чинно, всеки ще е петимен да ми оправя зъбите. както тук, така и в мамковината. между другото, преди по-малко от месец с изненада узнах, че зъболекарите се занимават и с изолация. отивам на контролен преглед и споделям, как като пия студено, чувствам дискомфорт на един зъб. моментално с памуче, напоено със студен спрей, се установи, че бил съседния зъб. и сега имам някакъв полимер на него сложен. и внимавам, като го мия.
друга простотия да изтърсиш, ей така, като за между коледа и хепи ню иър?

Онци. що се правиш на ощипана мома?
Плещиш за швейцарско правило, обаче не се опитваш да си обясниш какво точно е това правило.
Сегашните пенсионери са си плащали каквото трябва и получават това което са плащали. Чукни инфлацията и си помисли от къде може да дойде компенсацията?
От работещите сега, когато тях ги няма или работят за немските пенсионери няма увеличение за българските.
Сега си много ербап защото работиш, получаваш добра заплата и си мислиш че като се пенсионираш ще получаваш 2 000 евро пенсия и бей гиби. Помисли си какво ще са 2 000 евра в застаряваща Германия с постоянен прираст на мигранти закачени за социалната система?
Мислиш ли че ще има пари да те компенсират спрямо инфлацията?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Мислиш ли че ще има пари да те компенсират спрямо инфлацията?

Солидарните пенсионни системи (в капитаизма) не отчитат инфлациите. Или поне символично. Затова те не са добри. Индивидуалните пенсионни планове са друга манжа. Там знаеш за какво влагаш, имаш сериозен ръст на влога си и, най-важното, накрая си взимаш накуп цялата сума, за да се разпореждаш с нея както искаш. Тогава си застрахован от бъдеща инфлация, защото имаш налични сериозни средства.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23480
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Там знаеш за какво влагаш, имаш сериозен ръст на влога си и,
При отрицателни лихви?
Ще ме уморите бе!
При положителни лихви акциите се сгромолясват от надуването и го отнасят точно "стратегическите инвеститори",спекулантите бързо се изтеглят.
Сега са отрицателни и сме в период на помпане, когато трябва някой ще дръпне запушалката.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Онци. що се правиш на ощипана мома?
Плещиш за швейцарско правило, обаче не се опитваш да си обясниш какво точно е това правило.
няма нужда да си обяснявам каквото и да е за швейцарското правило, то си е ясно - пенсиите нарастват с 50% от инфлацията и 50% от нарастването на осигурителния доход. което си е съвсем добре за швейцария - там нито инфлацията, нито осигурителния доход нарастват с главозамайващо темпо.

у нашенско: при положение, че доходите нарастват стремглаво, а инфлацията е малка - то швейцарското правило категорично не работи. именно затова за тези със стари пенсии е необходимо преизчисляване.

Quote (selected)
Сегашните пенсионери са си плащали каквото трябва и получават това което са плащали. Чукни инфлацията и си помисли от къде може да дойде компенсацията?
преиндексирането на пенсиите е предвидено! никой не е имал и най-малкото желание да ощетява и унижава възрастните хора, които са работили цял живот, а след пенсиониране трябва да избират от две от трите: лекарства, топлина и храна. това, че имахме и имаме в последното десетилетие финансови министри - човекомразци е съвсем отделна тема.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Quote (selected)
Там знаеш за какво влагаш, имаш сериозен ръст на влога си и,
При отрицателни лихви?
Ще ме уморите бе!

идеята на пенсионните фондове е да инвестират, не да си държат парите на влог. нашите умници, от друга страна, май е по-добре нищо да не правят.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Мислиш ли че ще има пари да те компенсират спрямо инфлацията?

Солидарните пенсионни системи (в капитаизма) не отчитат инфлациите.

да бе, то швейцарското правило е в комунизма измислено щото.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
Ако сега може да си отпечата няколко милиарда - ще покрие всички дупки. И стандарта на живот ще вдигне, и бизнеса ще вдигне, и още приходи ще получи. Но не може. Не ѝ дават.
От последното печатане преди двадесетина и нещо години, май всички имаме ясни спомени до какъв просперитет се достига.  :smokin:

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
идеята на пенсионните фондове е да инвестират, не да си държат парите на влог. нашите умници, от друга страна, май е по-добре нищо да не правят.
Ако допуснем начало на трудов принос към фондове на 18 годишна възраст и получаване на пенсия в отделни случаи до 90 и повече годишна възраст, кога в европейската история (примерно от 300 години насам) е имало период от 70-80 години в който и най-добрите инвестиционни пенсионни фондове са могли да съществуват?  :smokin:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23480
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
у нашенско: при положение, че доходите нарастват стремглаво, а инфлацията е малка - то швейцарското правило категорично не работи. именно затова за тези със стари пенсии е необходимо преизчисляване.
Ти верно не си у нашенско, според гербавите цените даже леко падат (изключение са ток, вода, горива, алкохоли цигари - те са държавно регулирани и трябва да се дигат, че имаме договорка с ЕС СБ, МВФ, CIA и някой извънземни), всички други цени ( особено на човешкия живот ) падат ама ние не разбираме. :bigok:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Ако допуснем начало на трудов принос към фондове на 18 годишна възраст и получаване на пенсия в отделни случаи до 90 и повече годишна възраст, кога в европейската история (примерно от 300 години насам) е имало период от 70-80 години в който и най-добрите инвестиционни пенсионни фондове са могли да съществуват?  :smokin:

а ако допуснем неполучаване на пенсия в други отделни случаи, когато кандидат-пенсионерът не е доживял, тогава какво?

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23480
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Ако допуснем начало на трудов принос към фондове на 18 годишна възраст и получаване на пенсия в отделни случаи до 90 и повече годишна възраст, кога в европейската история (примерно от 300 години насам) е имало период от 70-80 години в който и най-добрите инвестиционни пенсионни фондове са могли да съществуват?  :smokin:

а ако допуснем неполучаване на пенсия в други отделни случаи, когато кандидат-пенсионерът не е доживял, тогава какво?

Супер, сега ще вкараме и задължение на здравеопазването да вземе спешни мерки да не допуска лица да прескачат пенсионната възраст! :yes-1289:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Супер, сега ще вкараме и задължение на здравеопазването да вземе спешни мерки да не допуска лица да прескачат пенсионната възраст! :yes-1289:

що? да освободим държавата от тежкия разход да осигурява здравно най-възрастните си граждани? която тя прави, както и за децата и за държавните служители - на 50%, се едно те са половин хора.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
да бе, то швейцарското правило е в комунизма измислено щото.

Швейцарското правило покрива ли 100% инфлацията? А? Минималната пенсия индексира ли се всяка година според инфлацията? А? Ти знаеш ли каква пенсия ще взимаш след 20-30-40 години?

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
а ако допуснем неполучаване на пенсия в други отделни случаи, когато кандидат-пенсионерът не е доживял, тогава какво?
Не става въпрос за актюерски сметки и размери на пенсии, а изобщо за възможността за съществуване на такива фондове. В общи линии, с получаване на първата вноска се поемат и ангажименти за около един век напред. Това което казвам е, че в досегашната история поне на Европа, няма нито един такъв период в който такива фондове могат да съществуват успешно.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23480
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
няма нито един такъв период в който такива фондове могат да съществуват успешно
Без подкрепа на държавата, а актюерите со все анализатори могат да фърлят бял, черен или шарен боб.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Не спекулирай с размера на пенсията - тя е такава, каквато е за всички българи и каквато майка ти е заработила.
няма спекула - и ти сам си писал, че получават, каквото са си заработили. друг е въпросът, че можеше сумите да бъдат преизчислени.

Quote (selected)
Важното е, че тя получава въпросната пенсия, а дъщеря ѝ не допринася за пенсионния фонд.
тук си се олял. тя си допринася за пенсионния фонд там, където работи. и после ще получава пенсия оттам, няма да те товари теб.

Quote (selected)
Понеже почти всички емигранти се бият в гърдите как издържали били родителите, ще отбележа, че никой не се е отказал да получава държавната пенсия, макар и да им се струва малка.
нов тъпизъм. не можеш да получаваш нещо, за което нямаш принос. сиреч получаваш това, което си си изработил и на което имаш право.

Quote (selected)
А може да се направи една любопитна умствена гимнастика - казват, че емигрантите били около 2 млн. Горе долу толкова са и пенсионерите. Сега, ако допуснем, че всички, които ги издържат чедата им от чужбина, се откажат от държавната пенсия, пенсиите на останалите (на онези, чиито деца допринасят за пенсионния фонд) като нищо ще скочат двойно, че и повече.
нещо не мога да ти схвана логиката - сравняваш работещи емигранти с пенсионери. два портокала стават равни на два моркова. щото и двете оранжеви.
Очевидно не вдяваш. Няма за какво да се напъвам да ти го обяснявам, други са ти намекнали нещо.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Мммм... Имаш предвид турците и помаците, навярно ? Силно се съмнявам, че гурбетчиите (като цяло) плащат данъци и осигуровки в Бг. Някои - да, повечето - не. Бившият ми шофьор, например, сега върти геврека из Европата, за български работодател, но срещу пари на ръка - без данъци, без осигуровки. Иначе издържа семейството си, верно е.
Къде ще ходи твоят бивш шофьор - плаща местни данъци, защото семейството му живее в България. Плаща за къщата, ако има такава, ако не - плаща индиректно през наема. Плаща за дрешките, плаща са хляба и сиренето и техните данъци.
Голяма боза си забъркала с плащанията. На първо място - плащането на местни данъци е плащане заради това, че си собственик, плащане заради самия себе си, не другиму. Също както онова, дето го плащаш на жената, която идва да ти измие прозореца.
А туй, дето плащал чрез наема, е наивно, но пък повдига въпроса - ти на кого плащаш пенсията, като си купуваш хляб в канадско ? Невям на майка си ? Щото така, както за виждам нещата, нейната пенсия я плащаш не ти, а  ние с шофьора, като купуваме хляб и сирене тук.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Очевидно не вдяваш. Няма за какво да се напъвам да ти го обяснявам, други са ти намекнали нещо.

очевидно нямаш капацитет да обясниш каквото и да е. и се изсукваш.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Това ще бъде един много, ама много дълъг пост. ........
Зачетох малко и го зарязах, ще прощаваш. Този номер, с лиричните белетристични отклонения, не ме впечатлява.
Въпросът ми беше прост - защо държавата (т.е. - аз, данъкоплатецът) трябва да се интересува от гурбетчията, а той от държавата - не ? Ако отговорът се крие нейде в дългия пост, дай, моля кратко резюме.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
А туй, дето плащал чрез наема, е наивно, но пък повдига въпроса - ти на кого плащаш пенсията, като си купуваш хляб в канадско ? Невям на майка си ? Щото така, както за виждам нещата, нейната пенсия я плащаш не ти, а  ние с шофьора, като купуваме хляб и сирене тук.

айде нова  :t10502:. защо трябва някой да плаща нечия друга пенсия? можеш ли да обясниш внятно? като имаш 40-45 години трудов стаж се предполага, че сам си си внесъл достатъчно и не е необходимо някой друг да плаща за пенсията ти.

ти,  :pissed-891:, плащаш само и единствено за собствената си пенсия. това, че внесените от теб вчера пари се завъртат във вид на пенсия на някой друг, няма нищо, ама нищо общо.

айде за онагледяване:
1. откриваш си депозит, в който можеш да внасяш неограничено, капитализира се веднъж годишно, и не можеш да теглиш от него преди да навършиш 65 години.
2. всеки месец си внасяш по ххх лева. в продължение на 40 години.
3. навършваш 65 години. почваш всеки месец да си теглиш по малко, наричаш процеса за удобство 'получаване на пенсия'.
4. пристига некъв ждролю, дето твърди, че той ти плаща депозита, щото парите, дето той ги внася по същата схема, ти ги дават на теб.
« Последна редакция: Декември 27, 2019, 21:47:31 от Ной »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Въпросът ми беше прост - защо държавата (т.е. - аз, данъкоплатецът) трябва да се интересува от гурбетчията, а той от държавата - не ? Ако отговорът се крие нейде в дългия пост, дай, моля кратко резюме.

ти, слава богу, не си държавата. за останалото си погледни конституцията.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23480
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
ти, слава богу, не си държавата. за останалото си погледни конституцията.

Като гледам си избягал през девет планини в десета от тази конституция.
Май е малко неуместно да се позоваваш на нея.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Очевидно не вдяваш. Няма за какво да се напъвам да ти го обяснявам, други са ти намекнали нещо.

очевидно нямаш капацитет да обясниш каквото и да е. и се изсукваш.
Не.
Просто познавам стила ти да дълбаеш в собствената си глупости до безкрай** и не искам да го играя вечен двигател. Ще ти дам, все пак, кратко пояснение как работи пенсионната система у нас.
Човек, който работи и плаща съответните отчисления към държавния пенсионен фонд (НОИ), не натрупва средства за пенсия, а само право на пенсия. Парите, които отчисляват от заплатата му отиват за пенсии на други хора, предното поколение, които са си заработили правото. Защото техните пари са отишли за ония преди тях.
(И добре, че е така, защото ако имаше натрупване по лични партиди, след инфлацията от 96/97-а тези пари просто щяха да изчезнат.)

Е, когато твоята майка или майката на 67-а тръгне да се пенсионира, тя няма натрупани пари, а само правото да получава нещо от онова, което внасят работещите от следващото поколение - в случая, ти и 67-а. Само че, вие двамцата не внасяте нищо и затова се налага пенсиите на майките ви да се изплащат от моите вноски (отскоро - от вноските на моите деца). (Същото се отнася и за доплащането, което НОИ получава от държавния бюджет.)
Такива майки и бащи са много, стотици хиляди, може би дори милион.

Ами - това е. Всичко е много просто и много добре известно. Ако пак не ти е ясно и имаш възражения, извинявай, няма да се хабя повече.
____
** - виждам, че докато съм писал този отговор, си успял да изръсиш още глупости, потвърждавайки мнението ми.
« Последна редакция: Декември 27, 2019, 21:52:35 от g_ringo »
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Quote (selected)
ти, слава богу, не си държавата. за останалото си погледни конституцията.

Като гледам си избягал през девет планини в десета от тази конституция.
Май е малко неуместно да се позоваваш на нея.
Така де, ние, дето сме избягали пред девет планини в десета, конституцията не ни бръсне за сливи - и е права. Обаче тези, които са на гурбет, те са ВРЕМЕННО извън страната и по всички параграфи са подопечни на конституцията.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Quote (selected)
Обаче тези, които са на гурбет, те са ВРЕМЕННО извън страната и по всички параграфи са подопечни на конституцията.
О, това ли било ?! Конституционните права на гурбетчиите ....
А нещо за конституционните задължения ?
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
А нещо за конституционните задължения ?

да? които са какви и кои точно не съм спазил? знаеш ли и можеш ли да кажеш? или пак ще се изсукваш?

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
айде за онагледяване:
1. откриваш си депозит, в който можеш да внасяш неограничено, капитализира се веднъж годишно, и не можеш да теглиш от него преди да навършиш 65 години.
2. всеки месец си внасяш по ххх лева. в продължение на 40 години.
3. навършваш 65 години. почваш всеки месец да си теглиш по малко, наричаш процеса за удобство 'получаване на пенсия'.
4. пристига некъв ждролю, дето твърди, че той ти плаща депозита, щото парите, дето той ги внася по същата схема, ти ги дават на теб.

Това нещо , какво общо има с българския пенсионен модел?!?
В момента пенсиите на българските пенсионери се плащат от :
1 Бюджета на НОИ, който се формира от осигурителните вноски на работещите на територията на Република България в момента.
2. Понеже парите , събирани по т.1 са недостатъчни, пенсиите се допълват с ежегодни дотации от Държавния бюджет.

Прочее, така работят повечето солидарни пенсионни системи по света

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23480
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Обаче тези, които са на гурбет, те са ВРЕМЕННО извън страната и по всички параграфи са подопечни на конституцията.
О, това ли било ?! Конституционните права на гурбетчиите ....
А нещо за конституционните задължения ?

Това са "кофти" приказки.
Задължения, че то това остана при комунистите.
"Ти имаш право да бъдеш щастлив, да ядеш Сникърс, да пиеш Фанта, да ползваш банани както повече те наслаждават!"
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Е, когато твоята майка или майката на 67-а тръгне да се пенсионира, тя няма натрупани пари, а само правото да получава нещо от онова, което внасят работещите от следващото поколение - в случая, ти и 67-а. Само че, вие двамцата не внасяте нищо и затова се налага пенсиите на майките ви да се изплащат от моите вноски (отскоро - от вноските на моите деца). (Същото се отнася и за доплащането, което НОИ получава от държавния бюджет.)
Такива майки и бащи са много, стотици хиляди, може би дори милион.

Ами - това е. Всичко е много просто и много добре известно. Ако пак не ти е ясно и имаш възражения, извинявай, няма да се хабя повече.
____
** - виждам, че докато съм писал този отговор, си успял да изръсиш още глупости, потвърждавайки мнението ми.

ще бъдеш ли така добър да поясниш къде точно е записана простотията, че пенсионерът има "само правото да получава нещо от онова, което внасят работещите от следващото поколение"?

щото аз бях чел някъде, че като придобие право на пенсия, пенсионерът я получава. и там глупости за следващи поколения нямаше.

и съм почти сигурен, че си се оклепал. отново.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
айде за онагледяване:
1. откриваш си депозит, в който можеш да внасяш неограничено, капитализира се веднъж годишно, и не можеш да теглиш от него преди да навършиш 65 години.
2. всеки месец си внасяш по ххх лева. в продължение на 40 години.
3. навършваш 65 години. почваш всеки месец да си теглиш по малко, наричаш процеса за удобство 'получаване на пенсия'.
4. пристига некъв ждролю, дето твърди, че той ти плаща депозита, щото парите, дето той ги внася по същата схема, ти ги дават на теб.

Това нещо , какво общо има с българския пенсионен модел?!?
В момента пенсиите на българските пенсионери се плащат от :
1 Бюджета на НОИ, който се формира от осигурителните вноски на работещите на територията на Република България в момента.
2. Понеже парите , събирани по т.1 са недостатъчни, пенсиите се допълват с ежегодни дотации от Държавния бюджет.

Прочее, така работят повечето солидарни пенсионни системи по света

ами и ти като отидеш да си изтеглиш депозита, и ти го плащат с банкноти, дето са току-що внесени от някой друг. оня другия що не идва да ти строши главата, че той ти плаща депозита, просто не знам :image008:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Виж, ако ВСИЧКИ след определена (пенсионна) възраст получаваха ЕДНАКВА пенсия, тогава може би щях да се съглася с теб, че всеки работи, пък заработва не пенсията си, а право на таквази. И в Канада е така - след пенсиониране всички получават еднаква пенсия от федералното правителство. Тя е съвсем дребничка, налага се държавата да доплаща до прожитъчния минимум. Парите за тази пенсия се събират от федералните данъци.

Оттам нататък всяка провинция, всеки профсъюз, всяко предприятие си имат нещо пенсионно, с което привличат работниците си. Можеш да работиш на по-ниска заплата, но предприятието да ти гарантира мощна пенсия. Може предприятието да ти плаща толкоз, колкото сам влагаш в личния си спестовен влог. Може да има провинциална пенсия, която се удържа на всички, работещи в провинцията, и се индексира съответно. Профсъюзът може да има отделна профсъюзна пенсия и да не ти казвам какви пари въртят профсъюзните пенсионни фондове. И ги въртят именно, а не ги държат в торбичка.

Можеш и сам да се погрижиш - като си изплатиш ипотеката, като си събираш парички за черни дни, като си ги влагаш или си ги въртиш - твой избор. Може да си добър на борсата - и като се пенсионираш на петдесет, да доживееш старини само от проценти - на мила дружка баща й го беше направил, на 92 си купи нова кола, щото такава му се карала и без да пипа основния си капитал. Но не задаваше никакви въпроси на държавата или на дъщеря си.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
оня другия що не идва да ти строши главата, че той ти плаща депозита, просто не знам
Не искам да съм груб, но ти имаш проблеми с главата си, без някой даже да се е опитвал да я троши.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23480
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Ной много добре го обясняваш, вярвам че там е така.
Тук обаче не е така, няма достатъчно време да се натрупат такива фондове.
Сега има пенсионери работили 20 години по време на социализма, 20 в новите времена. Кой от твоите модели ползват те? Никой! Промяната в пенсионното осигуряване е процес с инерция 40-50 години, евентуално още 10-20 за получаване на пенсия. Всяка промяна на модела през няколко години нулира   натрупванията.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
И по канадско ли гърмят пенсионните фондове кат фоерверки подобно на САЩ?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Това ще бъде един много, ама много дълъг пост. ........
Зачетох малко и го зарязах, ще прощаваш. Този номер, с лиричните белетристични отклонения, не ме впечатлява.
O:-)

Освен тва, тук е настъпила повсеместна скука ...  :sad-3295:

И вероятно вече Дедо Керпи придремва като коте на тезгяха ...

:bubblegum:

« Последна редакция: Декември 27, 2019, 22:50:20 от Джиджи »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
оня другия що не идва да ти строши главата, че той ти плаща депозита, просто не знам
Не искам да съм груб, но ти имаш проблеми с главата си, без някой даже да се е опитвал да я троши.

аз ти зададох съвсем конкретен въпрос. изтегляш 1000 лева от своята си сметка, обаче ти дават банкнотите, които е дал този преди теб, дето е внасял в своя си депозит. той плаща ли ти сметката или парите са си твои?

наистина ми е чудно как може интелигентни хора да се зомбират по такъв грозен начин. имаш си право на пенсиониране, обвързано с трудов стаж и възраст. в момента, в който изпълниш условията, няма никакво значение какво внася следващото или по-следващото поколение. ти си получаваш пенсията, на която имаш право и която сам си си заработил. и всякакви простотии, че сегашните 20-годишни плащали пенсиите на 70-годишните, са си точно това - простотии. да, нои взема банкнотите на 20-годишните и плаща с тях пенсиите на 70-годишните, точно както банката взема банкнотите на вносителите и плаща с тях на тези, които теглят. обаче 70-годишните са си изработили пенсиите сами. и точка.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Въпросът ми беше прост - защо държавата (т.е. - аз, данъкоплатецът) трябва да се интересува от гурбетчията, а той от държавата - не ?

1. Държавата се интересува от гурбетчията в качеството му на гражданин, не на данъкоплатец. И държавата е длъжна на секи свой гражданин, дори и да не е платил лев данък през живота си.
2. Повечето от българското безплатно образование струва точно колкото е струвало, за съжаление.
3. Пенсиите са проблем на държавата, не на мен, нойка или онци.
4. Лесно беше да се прогнозира, че като не е за Корнелия и/или джендъри, спорове със сигурност ше има за нещо друго, теми бързо се намират  :smokin: