Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 28, 2024, 06:27:25

Автор Тема: А сега накъде...  (Прочетена 1866264 пъти)

0 Потребители и 73 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8100 -: Юни 20, 2021, 13:04:11 »
Страхувам се, че законите на аеродинамиката са еднакви по всички земни кълбета, независимо в кои вселени се намират.

Аз съм чувал, че инженери, които изобщо не са чували един за друг, са стигали до близки технически решения напълно автономно. Много изделия си приличат, но това изобщо не значи кражба, а сходна техническа мисъл. Това е най-видно в самолетостроенето.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8101 -: Юни 20, 2021, 13:14:08 »
Страхувам се, че законите на аеродинамиката са еднакви по всички земни кълбета, независимо в кои вселени се намират.

Аз съм чувал, че инженери, които изобщо не са чували един за друг, са стигали до близки технически решения напълно автономно. Много изделия си приличат, но това изобщо не значи кражба, а сходна техническа мисъл. Това е най-видно в самолетостроенето.

Именно. Това се опитвам да обясня на ЗИП-а.

Същата история е и със Space Shuttle и Буран.
the lamers club honourable member …

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8102 -: Юни 20, 2021, 14:11:58 »
Страхувам се, че законите на аеродинамиката са еднакви по всички земни кълбета, независимо в кои вселени се намират.

В аеродинамиката законите са нещо много условно/предполагам, че вземаш за закон механиката при идеалния крилен профил, което не е е закон, а частен случай/. Критериите за подобие са в основите й и всъщност винаги се проверяват на терен. Изпитване при определени обстоятелства и в определени рамки на основните физични закони..много трудно се извеждат правила в тази област
п. п. Не забравяй, че когато едно тяло се движи в няколко различни среди, върху него се упражняват поне няколко "чисти" закона и още два пъти по толкова не съвсем изследвани гранични състояния
« Последна редакция: Юни 20, 2021, 14:19:08 от Aсол »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8103 -: Юни 20, 2021, 14:27:16 »
В аеродинамиката законите са нещо много условно/предполагам, че вземаш за закон механиката при идеалния крилен профил, което не е е закон, а частен случай/. Критериите за подобие са в основите й и всъщност винаги се проверяват на терен. Изпитване при определени обстоятелства и в определени рамки на основните физични закони..много трудно се извеждат правила в тази област

п. п. Не забравяй, че когато едно тяло се движи в няколко различни среди, върху него се упражняват поне няколко "чисти" закона и още два пъти по толкова не съвсем изследвани гранични състояния

Имах предвид нещо друго -- критериите за подобие вече са изведени и не се променят с промяната на географските координати на мястото на провеждане на изпитанията. За това и се получават сходни технически решения. А аеродинамиката намесих само защото ЗИП-а показа самолет от средата на 30-те години. Същото важи и за закона за свободната енергия (примерно) -- той е един и същ, независимо къде ще го проверяваш експериментално.
the lamers club honourable member …

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8104 -: Юни 20, 2021, 14:32:13 »
Quote (selected)
Същото важи и за закона за свободната енергия (примерно) -- той е един и същ, независимо къде ще го проверяваш експериментално.

Предполагам, че имаш предвид ЗЗЕ - закон зазапазване наенергията

п. п. Обожавах механиката на флуидите - интересна и мноо мътна наука. Водеше ми я бивш военен летец. Никога не си бях представяла, че подобен изключителено труден предмет би ти бил толкова приятен
« Последна редакция: Юни 20, 2021, 14:37:25 от Aсол »

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8105 -: Юни 20, 2021, 14:38:16 »
Предполагам, че имаш предвид ЗЗЕ - закон зазапазване наенергията
Най-вероятно има предвид Закона за свободната енергия на Хибс, основополагащ в Теорията на фазовите превръщания.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8106 -: Юни 20, 2021, 14:47:10 »
Най-вероятно има предвид Закона за свободната енергия на Гибс, основополагащ в Теорията на фазовите превръщания.

Точно него имах предвид :thup:
the lamers club honourable member …

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8107 -: Юни 20, 2021, 14:48:54 »
Ся видях кво е писал Джузепе и даже е написал истината. Неговата специалност учеше некаква "механика" - точно като за един изпит. Аз тогава съм била само с две механики..и това беше само началото :nuts:

п. п. За да се почувства Джузепе по-добре - аз ненавиждах елетротехниката. Имам два такива броя изпити до втори курс и после една специфична, щото имаше приложеие в специаността ми. По-големи гадини от катедри "Приложна математика" и "Механика" в МЕИ-то са само катедра "Електротехника"

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8108 -: Юни 20, 2021, 14:50:24 »
п. п. Обожавах механиката на флуидите - интересна и мноо мътна наука. Водеше ми я бивш военен летец. Никога не си бях представяла, че подобен изключителено труден предмет би ти бил толкова приятен

Да, приятна беше, особено когато разбереш нещата, нищо че бяха едни „отвратителни“ диференциални уравнения.

Теорията на подобие също е много интересна, както и още няколко части от физиката, с които имах челен сблъсък в III-ти курс.
the lamers club honourable member …

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8109 -: Юни 20, 2021, 14:58:27 »
Quote (selected)
Да, приятна беше, особено когато разбереш нещата, нищо че бяха едни „отвратителни“ диференциални уравнения.

Няма нищо лошо в диференциалните уравнения! Аз така си взех "избрани гадости от математиката"/ИГМ- четвърта математика в МЕИ/. Знаех само тях и вероятностите и се явих на изпит тотално неподготвена. Човекът ми даде "Фурие" - аз изобщо не го бях чела. Попита ме кво знам - казах, дифиринциални. Даде ми много скептично задача и след пет минути /реших я/ ми обясняваше, колко много трябва да ме е срам да не положа никакви усилия за нещо просто - в целата му преподавателска кариера не се е намерил идиот до тогава да предпочете диференциални пред другите глупости. Между другото съм си била права, щото в моята специалност всичко е диференциални уравнения

п. п. По ИГМ имам четворка. Първи билет - тотал щета - нито задача по фурие, нито въпроси, които дори не бях чела. Даде ми втори шанс - дифиренциално уравнение. Резултат - четири броя, плюс намилане как нямам амбиции..и колко всъщност е срамно това
« Последна редакция: Юни 20, 2021, 15:07:03 от Aсол »

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8110 -: Юни 20, 2021, 15:14:33 »
Интересна дискусия се оформила, за химичния потенциал, фазовото правило и приложението им в аеродинамиката...

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8111 -: Юни 20, 2021, 15:20:11 »
Интересна дискусия се оформила, за химичния потенциал, фазовото правило и приложението им в аеродинамиката...

Ами темата го позволява, макар че точно такава връзка досега не е направена :smokin:

Още повече, че вече минахме през екскрементите и начините за тяхното улавяне :think:
the lamers club honourable member …

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8112 -: Юни 20, 2021, 15:21:55 »
Време е да се скарате за уравненията на Парк и дали да се добави Горев или е излишен...

 :0005:

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8113 -: Юни 20, 2021, 15:23:01 »
С математиката се справях доста добре. Четирите части, па и аналитична геометрия, дескриптивна геометрия. Отделно в ОЕ, Измервателна електротехника, Теоретична механика също имаше много математика. По мое време имаше много  кандидати, влизаше се трудно. Учеше се яко и малко хора отпадаха. Обичахме си избраните специалности.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8114 -: Юни 20, 2021, 15:23:07 »
Няма нищо лошо в диференциалните уравнения! Аз така си взех "избрани гадости от математиката"/ИГМ- четвърта математика в МЕИ/. Знаех само тях и вероятностите и се явих на изпит тотално неподготвена. Човекът ми даде "Фурие" - аз изобщо не го бях чела. Попита ме кво знам - казах, диференциални. Даде ми много скептично задача и след пет минути /реших я/ ми обясняваше, колко много трябва да ме е срам да не положа никакви усилия за нещо просто - в целата му преподавателска кариера не се е намерил идиот до тогава да предпочете диференциални пред другите глупости. Между другото съм си била права, щото в моята специалност всичко е диференциални уравнения

Че аз къде съм казал, че има нещо лошо в тях?! Даже и кавичките съм използвал по предназначение :cool-1084:

А теорията на вероятностите при нас беше отделен предмет -- „математично моделиране и теория на вероятностите“ ;)
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8115 -: Юни 20, 2021, 15:25:27 »
Време е да се скарате за уравненията на Парк и дали да се добави Горев или е излишен...

Ми не, по-скоро ще завием към уравненията на Шрьодингер и от там към теориите на относителността и тяхното влияние върху съвременните избори.

Таман може да повикаме и калдаръменият бивол :smokin:
the lamers club honourable member …

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8116 -: Юни 20, 2021, 15:26:37 »
Или за нещо по разбираемо за пипълите.Маркони или Попов?

 :smokin:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8117 -: Юни 20, 2021, 15:26:53 »
Отделно в ОЕ, Измервателна електротехника, Теоретична механика също имаше много математика. По мое време имаше много  кандидати, влизаше се трудно. Учеше се яко и малко хора отпадаха. Обичахме си избраните специалности.

Не само там, математика имаше навсякъде в инженерните специалности. Прав си и за трудното влизане, макар че в моята специалност се влизаше лесно, но трудно се излизаше :cool-1084:
the lamers club honourable member …

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8118 -: Юни 20, 2021, 15:42:46 »
Не само там, математика имаше навсякъде в инженерните специалности. Прав си и за трудното влизане, макар че в моята специалност се влизаше лесно, но трудно се излизаше :cool-1084:

Когато аз кандидатствах в МЕИ- то се борехме 9 човека за едно място/говорим за общо основание , не за разни райони, от които, ако трябва да сме честни, не влизаха в София - така се е изучило боковото пекапе!/. По същото време във ВИИ "Карл Маркс" съотношението беше четири за едно място и то при по-лесни задачи. Само те бяха с отделни такива. На инженерните вузове и на СУ изпитите по математика бяха  в един ден и ги четяха по радиото. "Икономическите" специалности си бяха отделна губерния

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8119 -: Юни 20, 2021, 15:43:52 »
Няма нищо лошо в диференциалните уравнения!

Има! Твърде диференциални са.

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8120 -: Юни 20, 2021, 15:45:08 »
Карайте на матрици тогава....

 :m1708:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8121 -: Юни 20, 2021, 15:52:58 »
Не само там, математика имаше навсякъде в инженерните специалности. Прав си и за трудното влизане, макар че в моята специалност се влизаше лесно, но трудно се излизаше :cool-1084:

Когато аз кандидатствах в МЕИ- то се борехме 9 човека за едно място/говорим за общо основание , не за разни райони, от които, ако трябва да сме честни, не влизаха в София - така се е изучило боковото пекапе!/. По същото време във ВИИ "Карл Маркс" съотношението беше четири за едно място и то при по-лесни задачи. Само те бяха с отделни такива. На инженерните вузове и на СУ изпитите по математика бяха  в един ден и ги четяха по радиото. "Икономическите" специалности си бяха отделна губерния

За МЕИ не споря, но аз не съм завършил МЕИ :)

И за моята специалност нямаше много кандидати. Даже в моя випуск имахме към 10-на парашутисти от МЕИ, на които не им стигаше бала.
the lamers club honourable member …

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8122 -: Юни 20, 2021, 16:03:50 »
Когато аз кандидатствах в МЕИ- то се борехме 9 човека за едно място/говорим за общо основание , не за разни райони, от които, ако трябва да сме честни, не влизаха в София - така се е изучило боковото пекапе!/. По същото време във ВИИ "Карл Маркс" съотношението беше четири за едно място и то при по-лесни задачи. Само те бяха с отделни такива. На инженерните вузове и на СУ изпитите по математика бяха  в един ден и ги четяха по радиото. "Икономическите" специалности си бяха отделна губерния

За МЕИ не споря, но аз не съм завършил МЕИ :)

И за моята специалност нямаше много кандидати. Даже в моя випуск имахме към 10-на парашутисти от МЕИ, на които не им стигаше бала.

Възможно е. Аз имам по математика в дипломата - 5 -ца. Всъщост тази оценка ми разваля успеха. На кандидатстудентския ми изпит - оценката ми по математика се водеше - отличен /изкарала съм повече, отколкото ми е писано/! Но, оценката ми от димпломата ми беше балообразуваща. Накратко  - кандидатствала съм при най-лошите възможни обстоятелства за мен...на общо основание. Влязла съм без абсолютно никакъв проблем

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8123 -: Юни 20, 2021, 16:09:06 »
Quote (selected)
Накратко  - кандидатствала съм ми при най-лошите възможни обстоятелства за мен...на общо основание. Влязла съм без абсолютно никакъв проблем
УжасТ!
На общо основание!
Калинчо плаче че на една заплата останал!
Бе вие от къде се пръкнахте такива онеправдани?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8124 -: Юни 20, 2021, 16:11:04 »
Аз мноо вярвам в общото основание, за каквото и да е..там пекапета трудно се пласират

п. п. Докато бях на работа в едно министерство, решиха в европейски дух да си направят един експеримент. Изненадващо ни пуснаха един въпросник, касаещ основно работата на въпросното ведомство - резултатът беше, че служителите на таз българска институция успяха точно за 10 минути да блокират Аписа. Анализът на тогавашната ситуация и представяне на назначенците не успеха  да видяг бел свет /периодът беше година четвърта от гербавато мутруване/ :smokin:
« Последна редакция: Юни 20, 2021, 16:17:39 от Aсол »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8125 -: Юни 20, 2021, 16:15:49 »
Не мисля че най-лошото което може да се случи на човек е да кандидатства на общо основание/без предимство.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8126 -: Юни 20, 2021, 16:17:26 »
Не мисля че най-лошото което може да се случи на човек е да кандидатства на общо основание/без предимство.
Зависи фкой свят живееш  :smokin:

До 1990 привилегиите и правоимането за едно или друго бяха основен момент.
Та може да е останало като речеви конструкт.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8127 -: Юни 20, 2021, 16:18:58 »
периодът беше година четвърта от гербавато мутруване/ :smokin:

2013? 🤭

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8128 -: Юни 20, 2021, 16:20:24 »
Общото основание в наши дни
Балове, формирани от 5 елемента. Матурата се утроява, но може да не е по математика или физика, а по български.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8129 -: Юни 20, 2021, 16:21:36 »
и първия лист

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8130 -: Юни 20, 2021, 16:22:04 »
Зависи фкой свят живееш  :smokin:

До 1990 привилегиите и правоимането за едно или друго бяха основен момент.
Та може да е останало като речеви конструкт.
На тоя живуркам засега и това е едно от нещата които не приемах тогава и сега.
Някой са свикнали че са с привилегии и с това стават, с това лягат без значение в кое време живеят.
Ако случайно са си купили билет за градския транспорт без привилегия го цитират навсякъде и очакват околните да го оценят.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8131 -: Юни 20, 2021, 16:25:37 »
Quote (selected)
Калинчо плаче че на една заплата останал!
Вероятно нямаш проблем и да го цитираш, къде ги ръси такива ужасни неща.  :smokin:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8132 -: Юни 20, 2021, 16:26:42 »
Не вярвам. Много по-лесно се простира в сураттефтер, инстаграм и пр. Паяжината много се промени за последните десетина години. Изгуби се интереса към форуми и повечето блогове. Тук случайни хора не попадат, още по-малко с ищах да пишат.

Факт. Във фейса има мн яки неща:


Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8133 -: Юни 20, 2021, 16:27:23 »
Зависи фкой свят живееш  :smokin:

До 1990 привилегиите и правоимането за едно или друго бяха основен момент.
Та може да е останало като речеви конструкт.

Не знам за какви привилегии ми говориш! Аз съм била с ниска балообразуваща, изкарала съм повече, отколкото ми е писано и дъртият комунез у дОма нема абсолютно никакво отношение към моето висше образование, но след като видя оценката ми на кандидатстуденския, почна да реве /видя, че влизам и във ВИАС, а там състезанието беше по-оспорвано/, що съм се писала в МЕИ- то, удобно забравяйки, че за ВИАС  ми трябваше много повече предварително. Е, лесто е като видиш крайния резултат да мрънкяш...

И изобщо що за идиотщини дрънкаш, ка се било влизало преди 90- та. Рожбо, с вашия манталитет преди 90-та немаше да припарите до вишо. Имаш ли изобщо бегла представа за ква цедка ставаше дума?

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8134 -: Юни 20, 2021, 16:30:01 »
Не знам за какви привилегии ми говориш! Аз съм била с ниска балообразуваща, изкарала съм повече, отколкото ми е писано и дъртият комунез у дОма нема абсолютно никакво отношение към моето висше образование, но след като видя оценката ми на кандидатстуденския, почна да реве /видя, че влизам и във ВИАС, а там състезанието беше по-оспорвано/, що съм се писала в МЕИ- то, удобно забравяйки, че за ВИАС  ми трябваше много повече предварително. Е, лесто е като видиш крайния резултат да мрънкяш...

За системата на привилегии и правоимане в държавата до 1990.

Не бих смъкнал разговора на лично ниво, дори и да си 3то поколение номенклатура  :m1273:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8135 -: Юни 20, 2021, 16:33:31 »
Вероятно нямаш проблем и да го цитираш, къде ги ръси такива ужасни неща.  :smokin:
Ако се потрудиш ще намериш къде ти вкара интригата че служебното опоскало парите за ДМС.
Явно те касае и това ти бърка в.. бе сещаш се къде.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8136 -: Юни 20, 2021, 16:35:21 »
Quote (selected)
За системата на привилегии и правоимане в държавата до 1990.

Идиотщини нито ми се четат, нито имам намерение да оборвам. Пишеш абсолютни кретенизми и аз  съм жив пример за това, какви бръмбари са те налазили. Ако имаш предвид ограничения за придобиване на "ВИШО", с чиста съвест бих ги върнала обратното. От секо дръво свирка не става!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8137 -: Юни 20, 2021, 16:35:32 »
Ако се потрудиш ще намериш къде ти вкара интригата че служебното опоскало парите за ДМС.
Явно те касае и това ти бърка в.. бе сещаш се къде.
Сещам се за едно логическо разсъждение, започващо с установяване наличие на аквариум за рибки... :smokin:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8138 -: Юни 20, 2021, 16:37:17 »
Сещам се за едно логическо разсъждение, започващо с установяване наличие на аквариум за рибки... :smokin:

Много сме тука без аквариуми, аз даже не знам какво е 🐟

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8139 -: Юни 20, 2021, 16:40:37 »
От секо дръво свирка не става!

Не става! За привилегиите реват само тези, дето ги късаха на приемните изпити. В нашия курс от 500 души имаше само 10 рабфака и 3 -4 АБПФК. Големи привилегии, нема що. У тех се огледаха.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8140 -: Юни 20, 2021, 16:43:28 »
От секо дръво свирка не става!

Не става! За привилегиите реват само тези, дето ги късаха на приемните изпити. В нашия курс от 500 души имаше само 10 рабфака и 3 -4 АБПФК. Големи привилегии, нема що. У тех се огледаха.

Аз не съм учила с рабфак и/или партийни връзкари - моята специалност се учеше само редовно..и ти скъсваха задника. И поне допреди 6 години си беше пак така

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8141 -: Юни 20, 2021, 16:45:16 »
Аз не съм учила с рабфак - моята специалност се учеше само редовно.

Ама, той и рабфакът си е редовно. Само че приемаха хора от производството. Като почне да учи - спира да работи. Сигурно не си разбрала, че са дошли от заводите.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8142 -: Юни 20, 2021, 16:45:48 »
Идиотщини нито ми се четат, нито имам намерение да оборвам. Пишеш абсолютни кретенизми и аз  съм жив пример за това, какви бръмбари са те налазили. Ако имаш предвид ограничения за придобиване на "ВИШО", с чиста съвест бих ги върнала обратното. От секо дръво свирка не става!

Имам предвид законово регламентираните привилегии и правоимане в държавата във всички сектори, не само в образованието, където, наистина, те бяха на доизживяване.

Макар че една позната, медицинска сестра, записа през 1990 стоматология чрез рабфак, щото си извади съответните документи.

Рабфак за стоматология!!! Не е като леяр да запише металургия, нали?

Мога да я препоръчам на буратино да каже станало ли е от дървото свирка.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8143 -: Юни 20, 2021, 16:47:52 »
В България през 1989 има 300 и нещо хиляди висшисти, а на този фон 10% рабфак и 10% АБПФК плюс другите "дреболии" (списък на декан, на ректор, на Градския Комитет, на Кремиковци, на...) не  са съвсем незначителен дял.  Истина е обаче и че имаше ли нещо между ушите, човек се оправяше и с останалите 70-80%.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8144 -: Юни 20, 2021, 16:48:58 »
Аз не съм учила с рабфак - моята специалност се учеше само редовно.

Ама, той и рабфакът си е редовно. Само че приемаха хора от производството. Като почне да учи - спира да работи. Сигурно не си разбрала, че са дошли от заводите.

Рабфаците беха основно задочно! В България имаше и специалности, кото се учеха единствено и само редовно - в тях не е  имало никога рафбак! Моята е такава

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8145 -: Юни 20, 2021, 16:51:43 »
Имаше и редовно, 2-ма имахме в групата, едната щерка на паргенойсето на няколко квартала в София, другия от сливенско по работническа линия.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8146 -: Юни 20, 2021, 16:52:34 »
а на този фон 10% рабфак и 10% АБПФК

Откъде ги извади тези проценти? АБПФК са си АБПФК - там проценти нямаше. Може да са 30%, може и да са 1%. Колкото - толкова. Освен това, те бяха ограничени. АБПФК не се предаваше до десето коляно.
А колкото до рабфак - одобрявам. Тогава властта беше друга и имаше други политики.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8147 -: Юни 20, 2021, 16:52:51 »
Quote (selected)
Рабфак за стоматология!!! Не е като леяр да запише металургия, нали?
Тези от рабфака, при завършване не ставаха нито стоматолози, нито леяри. Подготвяха се за щатни партийни работници - комсомолски и партийни секретари в съответните сектори. Най-отраканите успяваха да се доредят до съответните школи в СССР, защото в България нямаше висше образование комсомолски или партиен секретар.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8148 -: Юни 20, 2021, 16:54:22 »
Рабфаците беха основно задочно! В България имаше и специалности, кото се учеха единствено и само редовно - в тях не е  имало никога рафбак! Моята е такава
За други не знам, но в МЕИ си имаше редовно обучение и в него си имаше рабфак редовно обучаващ се. Деляхме си една стая в общежитието с девойче от рабфака, партийна секретарка на завода, от който идваше.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8149 -: Юни 20, 2021, 16:54:57 »
Рабфаците беха основно задочно! В България имаше и специалности, кото се учеха единствено и само редовно - в тях не е  имало никога рафбак! Моята е такава

Е, ай са! Рабфак значи, че е дошъл да учи от съответната квота, запазена за производството. И като почне да учи - става редовен. Задочното е друга манджа. Вие може да сте нямали задочно, но рабфак сте имали гарантирано.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8150 -: Юни 20, 2021, 16:55:53 »
Тези от рабфака, при завършване не ставаха нито стоматолози, нито леяри. Подготвяха се за щатни партийни работници - комсомолски и партийни секретари в съответните сектори. Най-отраканите успяваха да се доредят до съответните школи в СССР, защото в България нямаше висше образование комсомолски или партиен секретар.

Тя завърши за 10 години наистина, по него време нямаше друго, освен да работи по специалността.
Може пък и да е добра, буратино ше го пратим за опитно зайче  :m1273:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8151 -: Юни 20, 2021, 16:56:19 »
защото в България нямаше висше образование комсомолски или партиен секретар.

Айде, бе! А АОНСУ кво беше?

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8152 -: Юни 20, 2021, 16:56:52 »
Quote (selected)
Рабфаците беха основно задочно! В България имаше и специалности, кото се учеха единствено и само редовно - в тях не е  имало никога рафбак! Моята е такава
Рабфаците са само редовно. Това беше начин за прием на партийни кадри, дето не можеха да си вземат приемните изпити за редовно обучение. За задочно нямаха проблеми и без рабфак. В твоята специалност имаше приети и с 2 на изпитите, но с 10 годишни договори. Това, по времето, когато ти си учила.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8153 -: Юни 20, 2021, 16:56:57 »
Рабфаците беха основно задочно! В България имаше и специалности, кото се учеха единствено и само редовно - в тях не е  имало никога рафбак! Моята е такава

Тук бъркаш -- РабФак се учеше една година и ако положиш изпитите в него с определен успех, можеше да запишеш редовно някоя специалност от същия ВУЗ. И доколкото имам спомен, в РабФак преподаваха материал от средното училище. Това беше останка от миналото, когато по ред причини разни хора не са успявали да завършат средно училище. В моя випуск също имаше подобни колеги. Някои успяха да изкласят, други не.
the lamers club honourable member …

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8154 -: Юни 20, 2021, 16:57:14 »
Я, че ми дойде музата..Да поговорим за рабфаковете. Значи, тате роден 1941 е бил в състояние с две прекъсвания, щото е бил селянче без никакви пари и бачкал по строежите -  да завърши на общо основание  тогава ИСИ , без помощ и рабфак, и да стане едно от авторитните имена на държавата в бранша. За кви привилегии става точно дума, Сардж, щото на мен твоите мисли некакси ми се губят по трасето?

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8155 -: Юни 20, 2021, 16:58:53 »
От секо дръво свирка не става!

Не става! За привилегиите реват само тези, дето ги късаха на приемните изпити. В нашия курс от 500 души имаше само 10 рабфака и 3 -4 АБПФК. Големи привилегии, нема що. У тех се огледаха.
Приемните изпити са началото. После действително трябва да имаш нещо в междуушието за да изкласиш.
Едната рабфаковка и единственото АБПФК, които познавам, така и не минаха първи курс.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8156 -: Юни 20, 2021, 16:59:40 »
Благодаря на принца, че е разтълкувал за останалата аудитория иронията на моето уффф.
Второ, Шмайсер е занаятчия. По времето в което е живял да учиш до седми клас си е било баш прилично  образование, след завършването на което отиваш да чиракуваш, после изпит за калфа и ако е рекъл Господ - майстор. А при наличие на акъл и други лични качества оставяш на наследниците си бизнес за милиони.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8157 -: Юни 20, 2021, 17:00:04 »
Тя завърши за 10 години наистина, по него време нямаше друго, освен да работи по специалността.
Може пък и да е добра, буратино ше го пратим за опитно зайче  :m1273:
Да ме беше пратил преди двайсетина години и не за стоматологични услуги. :beer:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8158 -: Юни 20, 2021, 17:00:43 »
Айде, бе! А АОНСУ кво беше?
В АОНСУ не ходеха среднисти, вероятно с дребни изключения. Става въпрос за висша школа за комсомолски секретари, например тази в която се е учила Мая Манолова в Москва, след средно образование.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8159 -: Юни 20, 2021, 17:00:58 »
В България през 1989 има 300 и нещо хиляди висшисти, а на този фон 10% рабфак и 10% АБПФК плюс другите "дреболии" (списък на декан, на ректор, на Градския Комитет, на Кремиковци, на...) не  са съвсем незначителен дял.

за тези 10% някакви хипервръзки можеш ли да покажеш? защото по мое време, ако имаше кандидат-студент с право по чл. 16 и той имаше бал, равен с някой кандидат без такова право, то за него се отпускаше допълнително място.

в стария форум (преди смяната на интерфейса мисля, че беше) се дъвкаха тези неща и последното, до което се постигна консенсус беше, че децата на АБПФК се състезаваха помежду си. та тези 10% за такива деца през 80-те години на миналия век ми се струват малко пресилени.
the lamers club honourable member …