Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 28, 2024, 20:16:05

Автор Тема: А сега накъде...  (Прочетена 1867653 пъти)

0 Потребители и 60 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8160 -: Юни 20, 2021, 17:01:25 »
 И доколкото имам спомен, в РабФак преподаваха материал от средното училище.

Имаш некои спомени, ама половинчати. Начи, рабфак не се влизаше директно. Преди това караш некви курсове и држиш некви изпити. В рабфака също имаше класиране да отидеш да учиш. Но ако нямаш средно - забрави.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8161 -: Юни 20, 2021, 17:01:58 »
Я, че ми дойде музата..Да поговорим за рабфаковете. Значи, тате роден 1941 е бил в състояние с две прекъсвания, щото е бил селянче без никакви пари и бачкал по строежите -  да завърши на общо основание  тогава ИСИ , без помощ и рабфак, и да стане едно от авторитните имена на държавата в бранша. За кви привилегии става точно дума, Сардж, щото на мен твоите мисли некакси ми се губят по трасето?

Твойте мисли се губят.

За законово регламентираните привилегии, далеч не само в образованието, до 1990.

Или не е имало жилища за номенклатурата, почивни станции, специални магазини и автомобили?

С твойта рода няма опщо, приеми, че сте Сбъднатата Българска Мечта  :m1273:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23785
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8162 -: Юни 20, 2021, 17:02:16 »
Quote (selected)
Тук бъркаш -- РабФак се учеше една година и ако положиш изпитите в него с определен успех, можеше да запишеш редовно някоя специалност от същия ВУЗ. И доколкото имам спомен, в РабФак преподаваха материал от средното училище. Това беше останка от миналото, когато по ред причини разни хора не са успявали да завършат средно училище. В моя випуск също имаше подобни колеги. Някои успяха да изкласят, други не.

Анджак!
 :th_up:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8163 -: Юни 20, 2021, 17:05:20 »
Грозна история бяха предимствата и за тях много не се говореше. Аз не знам колко по мое време са били приети с предимства и връзки. Аз влязох с бал над 30, при максимален 32, ако не греша и имаше доста колеги от специалността с по-висок бал. Но това са минали работи. Важно е да се отдадеш на специалността си. Тогава работата никога не ти тежи, учиш цял живот, което е съвсем естествено. Механотехникумът ми беше добра основа. Завърших го с 5,80. МЕИ Варна - с 4,67. Можело е и с повече.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8164 -: Юни 20, 2021, 17:05:43 »
Quote (selected)
За задочно нямаха проблеми и без рабфак. В твоята специалност имаше приети и с 2 на изпитите, но с 10 годишни договори.

Твърдя, че си лъжец! В моята специалност никога не е имало рабфак. Ако са приемани с дузпи през последните 6 години, ще ми е много интересно да им видя договорите, просто щото знам каква точно ми е специалността.
Калинчо, би ли ме информирал каква е моята специалност!? По-горе натърти, че я знаеш. Калинчо, каква е моята специалност?

Ако не ми отговориш точно, ще приема, че си лъжец!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8165 -: Юни 20, 2021, 17:06:47 »
за тези 10% някакви хипервръзки можеш ли да покажеш? защото по мое време, ако имаше кандидат-студент с право по чл. 16 и той имаше бал, равен с някой кандидат без такова право, то за него се отпускаше допълнително място.

в стария форум (преди смяната на интерфейса мисля, че беше) се дъвкаха тези неща и последното, до което се постигна консенсус беше, че децата на АБПФК се състезаваха помежду си. та тези 10% за такива деца през 80-те години на миналия век ми се струват малко пресилени.
В гимназията още имаше квота, но вече деца нямаше на практика - все пак възрастта си казваше думата. Така че квотата се запълваше от стандартни дечица. Имахме едно АБПФК детенце, оказа се просто умничко и май си беше влязло с над квотния процент, в смисъл на общи начала.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23785
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8166 -: Юни 20, 2021, 17:07:19 »
Quote (selected)
Ако не ми отговориш точно, ще приема, че си лъжец!

Той пък като вземе да ти се обиди... O:-)
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Manrico

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 589
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8167 -: Юни 20, 2021, 17:07:58 »
Рабфаците беха основно задочно! В България имаше и специалности, кото се учеха единствено и само редовно - в тях не е  имало никога рафбак! Моята е такава
Не е така! Неформално нареченият "рабфак" беше система, при която представители на "работническата класа" бяха подбирани по комсомолска линия, пращани на някакви едногодишни курсове в съответния ВУЗ и ако изкарат курсовете, което не беше трудно, записвани без приемен изпит в редовно обучение. В СУ това беше разпространено за някои хуманитарни специалности, най-вече история и философия - с идеята завършилите рабфаковци да продължат на комсомолска и партийна работа. В математическия факултет нямахме. Като цяло, през 80-те години, когато аз учех, привилегиите не бяха масови и не ограничаваха нормалните кандидат-студенти. С някои изключения - в специалности като МИО, МО и журналистика, както и във военни училища не можеше да се кандидатства свободно, а само след проучване и разрешение.
Имаше някакви остатъци от предишната партийна цедка, но при нас в природонаучните факултети бяха формалност. Като да ставам аспирант, които не бяхме в партията, трябваше да подаваме документи в "кадрова комисия" за разрешение. Помня, че беше тегаво събиране на бумаги - характеристика от комсомолския секретар на факултета, приподписана от партийния, от кварталната партийна организация, от местоработите на родителите и отделно препоръки от 2 или 3 партийни члена. Както казах, при нас беше формалност, не знам някой да е бил отхвърлен от кадровата комисия. Може в по-идеологизираните хуманитарни специалности да е било по-сериозно.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8168 -: Юни 20, 2021, 17:08:10 »
В твоята специалност имаше приети и с 2 на изпитите, но с 10 годишни договори.

Такъв човек никога не може да влезе чрез рабфак. В рабфака си държаха свои изпити за бройките, но с двойка - никога.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8169 -: Юни 20, 2021, 17:08:40 »
Приемните изпити са началото. После действително трябва да имаш нещо в междуушието за да изкласиш.
Едната рабфаковка и единственото АБПФК, които познавам, така и не минаха първи курс.

Тва не може да аргумент "поне няма вреди", щото тия двамата са заели местата на други двама, на които не са им достигали стотни. Не знаеш как се е отразило това на последните двама.

И ако втората половина на 80те тва бяха единични случаи, хич не е било така по-рано.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8170 -: Юни 20, 2021, 17:09:08 »
МЕИ Варна - с 4,67. Можело е и с повече. Нашето ВМЕИ беше известно някога с това, че е по-лесно да влезеш, отколкото да излезеш. 4.67 е забележителен успех. Познавам хора, които се радваха на тройка като малки деца.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8171 -: Юни 20, 2021, 17:12:32 »
Тва не може да аргумент "поне няма вреди", щото тия двамата са заели местата на други двама, на които не са им достигали стотни. Не знаеш как се е отразило това на последните двама.

И ако втората половина на 80те тва бяха единични случаи, хич не е било така по-рано.
Така е, но и късметът е част от живота. За по-предишните години не зная, да рече тоз, който е наясно.  :beer_:

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8172 -: Юни 20, 2021, 17:13:35 »
за тези 10% някакви хипервръзки можеш ли да покажеш? защото по мое време, ако имаше кандидат-студент с право по чл. 16 и той имаше бал, равен с някой кандидат без такова право, то за него се отпускаше допълнително място.

в стария форум (преди смяната на интерфейса мисля, че беше) се дъвкаха тези неща и последното, до което се постигна консенсус беше, че децата на АБПФК се състезаваха помежду си. та тези 10% за такива деца през 80-те години на миналия век ми се струват малко пресилени.
Не става въпрос за 10% през 1980-те, а изобщо за целия период. Големият скок в броя висшисти (преди Революцията естествено) е 1975-1985.
Системата беше малко по-различна. Има заделени 10% от местата за АБПФК. Ако (АБПФК) кандидатът се класира на общо основание, записва си се и не ползва привилегията. Ако не стигне бала, тогава се "бори" за тази 10% квота, тоест съревнование със себеподобните. Рабфаковската квота също е била около 10%.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7410
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8173 -: Юни 20, 2021, 17:16:02 »
Тва не може да аргумент "поне няма вреди", щото тия двамата са заели местата на други двама, на които не са им достигали стотни. Не знаеш как се е отразило това на последните двама.

Това не е вярно.

Вече го написах, че за тези двамата са отпускаха допълнително места.

Ако не вярваш, намираш кандидатстудентския справочник за онази година и четеш. Има го описано там.
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7410
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8174 -: Юни 20, 2021, 17:17:49 »
Имаш некои спомени, ама половинчати. Начи, рабфак не се влизаше директно. Преди това караш некви курсове и држиш некви изпити. В рабфака също имаше класиране да отидеш да учиш. Но ако нямаш средно - забрави.

Възможно е, никога не съм карал рабфак. просто споделям какво знаех за моите колеги, минали през него.
the lamers club honourable member …

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8175 -: Юни 20, 2021, 17:19:03 »
.
Quote (selected)
Познавам хора, които се радваха на тройка като малки деца.

Е аз се познавам добре - била съм си задника с кеф по тавана на зала "Брадистилов" в МЕИ-то заради тромбе и то по тоталитарни години. Между другото в СУ имам само няколко 5-ци/осналато е 6/. Мноо внимавайте кви точно глупости пишете! :nuts:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8176 -: Юни 20, 2021, 17:19:50 »

От днешна статия в газетата е. Може ли някой да подшушне на пиара на Борисов, че оранжевият цвят у нас може да е свързан с мила детска песничка, ама отвъд Локвата предизвиква много затворнически асоциации?!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8177 -: Юни 20, 2021, 17:22:26 »
В твоята специалност имаше приети и с 2 на изпитите, но с 10 годишни договори.

Такъв човек никога не може да влезе чрез рабфак. В рабфака си държаха свои изпити за бройките, но с двойка - никога.
Става въпрос за 2 на конкурсния изпит, без рабфак. Естествено, кандидатите и кандидатките влезли по този начин не биеха барабана.
А за рабфак, доколкото знам, условието е било 4.00 на български, математика, история и още нещо там...

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7410
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8178 -: Юни 20, 2021, 17:23:19 »
Нашето ВМЕИ беше известно някога с това, че е по-лесно да влезеш, отколкото да излезеш. 4.67 е забележителен успех. Познавам хора, които се радваха на тройка като малки деца.

че то за всеки инженерен вуз беше така, не само варненското МЕИ.

и успех над 4 се приемаше за добър успех. а тройките при мен винаги са били най-трудни за изкарване.
the lamers club honourable member …

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8179 -: Юни 20, 2021, 17:23:27 »
Това не е вярно.

Вече го написах, че за тези двамата са отпускаха допълнително места.

Ако не вярваш, намираш кандидатстудентския справочник за онази година и четеш. Има го описано там.

Без кандидатстудентски справочник за ония години никой от нас двамата не може да има абсолютна сигурност в позицията си. Няма спомени, които да тежат колкото официален документ.

Да го кажа така - дори и бройките с привилегии да са били извън бройките за общо основание, тва значи, че държавата е имала възможност да поеме обучението на още Х студенти редовен прием, но е решила да задели тези Х бройки за привилегировани, ощетявайки Х редовни кандидати, които остават под чертата.
Така как е?

Неактивен Ловkия

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 994
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8180 -: Юни 20, 2021, 17:23:35 »
Навремето, когато кандидатствах в Строителния техникум, на самия изпит по математика бях последен в списъка, с №259.
Когато излязоха резултатите, най-отдоле в списъка се мъдреше именцето на некъф юнак с №260 и с по-висок от моя бал, достатъчен да влезне.  :t2407:

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8181 -: Юни 20, 2021, 17:25:45 »
Става въпрос за 2 на конкурсния изпит, без рабфак. Естествено, кандидатите и кандидатките влезли по този начин не биеха барабана.
А за рабфак, доколкото знам, условието е било 4.00 на български, математика, история и още нещо там...
Аре да не се ошумоляваш, а да ми разкажеш каква точно ми е специалността и как точно се е учила под формата на рабфак..приема с дузпи даже не ми се е коментира!? Държа на отговор, а не да ми се чекнеш по пилоните

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8182 -: Юни 20, 2021, 17:26:23 »
''Мноо внимавайте кви точно глупости пишете! :nuts:'' Ако написаното е по мой адрес, не го разбирам. Преди 1990 ВМЕИ Варна беше ВУЗ-ът в който се влизаше трудно и още по-трудно се излизаше с диплома за инж. Една братовчедка прекарваше повече време в чертане и зубрене / ДВГ /и извън сесия, отколкото в срещи с приятелки и с бъдещия си съпруг. Едва избута, при това дъщеря на инженер, преподаващ в друг ВУЗ и чертожничка.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8183 -: Юни 20, 2021, 17:27:11 »
Бе като всеки млад човек и аз съм пилял ценно време. Ама човек после го разбира. По-важното е, че оцелях от капаните на някои мераклийки, колежки в туй число. Не ме е влякло към научна кариера, макар без малко да стана редовен асистент. Като опит да реша друга моя грешка с разпределението. Но съм работил в два института, в единия - ИП за малко. В другия - 15 години. Имах интересна работа, леко встрани от специалността ми. Справях се добре и имах доста контакти в страната. Срещал съм доста хора, дето не влагат всичко в работата си. 

Simplified Solutions

  • Гост
Re: А сега накъде...
« Отговор #8184 -: Юни 20, 2021, 17:28:24 »

От днешна статия в газетата е. Може ли някой да подшушне на пиара на Борисов, че оранжевият цвят у нас може да е свързан с мила детска песничка, ама отвъд Локвата предизвиква много затворнически асоциации?!

Откак криминалетата по телевизорите са предимно американски, никой не се сеща за онази песничка.  :smokin:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8185 -: Юни 20, 2021, 17:31:43 »
И изобщо тва, че привилегиите са били извън нормалните бройки е сеедно да спорим ако приемат сичко общо 100 души, от които 5 по отделен списък, а 95 на общо основание, дали общият брой е 100.

Ми 100 е и онези 5 са част от 100те. Самото им наличие яде от общата бройка, независимо по какъв списък ги приемат и дали се състезават само помежду си за тия места  :smokin:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8186 -: Юни 20, 2021, 17:32:00 »
че то за всеки инженерен вуз беше така, не само варненското МЕИ.

и успех над 4 се приемаше за добър успех. а тройките при мен винаги са били най-трудни за изкарване.
Отивам да се срамувам в ъгъла. За да си отвоювам петицата за последния проект се наложи да намеря грешка в методичката и да я доказвам с калкулатор в ръка. Асистентът се беше засилил да ми пише тройка, щото той тази формула я знаел на колко е равна, аз вдигнах скандал, накрая се наложи той да ме влачи при шефа на катедрата с методичката в зъбите и разчетите, че двайсет години всички проекти са били неправилни. Да бе, да, тройка, да ми разваля дипломата с отличие!

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8187 -: Юни 20, 2021, 17:32:15 »
Грешиш. Аз цитирах част от текста като поздрав за 1-ви юни. Ако ти се гледат съвременни руски крими сериали - ТВ 999. Гледах един преди година време. Хареса ми, а сериали не гледам нито по принцип, нито по същество. :smokin: Не знам какво върви по руските канали, там чат-пат гледам по някое клюкарско предаване.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8188 -: Юни 20, 2021, 17:35:33 »
Аре да не се ошумоляваш, а да ми разкажеш каква точно ми е специалността и как точно се е учила под формата на рабфак..приема с дузпи даже не ми се е коментира!? Държа на отговор, а не да ми се чекнеш по пилоните
Не стана ли ясно, че рабфаковите "випускници" след това се записваха в желаната от тях специалност? Не специалността отива при рабфаковеца, а рабфаковецът отива при специалността, така да се каже. По какво си могла да различиш дали някой е рабфаковец или не е - на челата им не пишеше!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8189 -: Юни 20, 2021, 17:36:34 »
Quote (selected)
Аре да не се ошумоляваш, а да ми разкажеш каква точно ми е специалността и как точно се е учила под формата на рабфак.
Коя е специалността са лични данни, а такива и през ум не ми минава да споделям. Специалността не се е учила под формата на рабфак, а част от обучаваните в нея са влизали след рабфак или по други начини, различни от класиране на база кандидат-студентски изпит и балообразуване.
 :m1273:

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8190 -: Юни 20, 2021, 17:36:39 »
Гусин Калин гази с мръсна газ в трънака, вре се в инженерни сектори, свързани с енергетика и просто с професионализъм, не познава доказани фигури, които нямат навика да крадат и се въртоли като пате у калчища. Между другото гусин Калин ми напочня нещо вече видяно - навремето тате имаше един инженер смяна, завършил рабфак, жената беше у обслужващия персонал/немаше отговорности, ама требваха средства/. Забележителното е, че към днешна дата едно от отрочетата на туй семейство е видно гербаво същество, дружка на влаТко, красю образователен калинчов приятел и..в частнос пеевска подлога. Кво нещо е малкият свят!

Аз никога нищо не забравям.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8191 -: Юни 20, 2021, 17:38:41 »
Quote (selected)
По какво си могла да различиш дали някой е рабфаковец или не е - на челата им не пишеше!
По годините - обикновено поне 2-3 години по-възрастни от масата.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8192 -: Юни 20, 2021, 17:39:22 »
Асолче, влязла си в обичайния си стил и маниер на общуване. Констатирам това с радост и без никакъв контекст, подтекст и пр. Това означава, че спондилозата ти се е кротнала, дано. :ok:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8193 -: Юни 20, 2021, 17:39:39 »
Коя е специалността са лични данни, а такива и през ум не ми минава да споделям

Добре, де, ти кажи на нас, а ние няма да казваме на никого каква ѝ е специалността ма Асол. Да ми умре кварталния ако аз кажа на някой!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8194 -: Юни 20, 2021, 17:41:39 »
По годините - обикновено поне 2-3 години по-възрастни от масата.
Като си на 19, страшната разлика до 21 някак може и да не се долови!  :t0328: А и има и семейни обстоятелства, и презаписали, и родили... Дорде човекът не си кажеше, оставаха само съмненията.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8195 -: Юни 20, 2021, 17:42:16 »
Коя е специалността са лични данни, а такива и през ум не ми минава да споделям

Добре, де, ти кажи на нас, а ние няма да казваме на никого каква ѝ е специалността ма Асол. Да ми умре кварталния ако аз кажа на някой!
Асол май е пълнолетна и ако иска, може сама да сподели. Ако не иска- има си такова право и няма да съм аз, който ще го наруши.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8196 -: Юни 20, 2021, 17:43:49 »
Асол май е пълнолетна и ако иска, може сама да сподели. Ако не иска- има си такова право и няма да съм аз, който ще го наруши.
Калинчо, давай го по-лежерно, отвратът те будалка! Специалността на Асол е отдавна известна, тя само дето не си е сложила номера на дипломата и факсимилето.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7410
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8197 -: Юни 20, 2021, 17:44:15 »
Да го кажа така - дори и бройките с привилегии да са били извън бройките за общо основание, тва значи, че държавата е имала възможност да поеме обучението на още Х студенти редовен прием, но е решила да задели тези Х бройки за привилегировани, ощетявайки Х редовни кандидати, които остават под чертата.
Така как е?

Не е добре, защото е чиста спекулация, особено в частта за ощетяването. Вече и други хора споменаха как точно са се приемали кандидат-студентите с привилегия.

И понеже виждам, че продължаваш да се вълнуваш за мен, за твое успокоение (дано те успокои) ще споделя, че и аз съм приет на общо основание. Защо на общо основание би трябвало да можеш и сам да се сетиш.
the lamers club honourable member …

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8198 -: Юни 20, 2021, 17:45:13 »
Не стана ли ясно, че рабфаковите "випускници" след това се записваха в желаната от тях специалност? Не специалността отива при специалността, така да се каже. По какво си могла да различиш дали някой е рабфаковец или не е - на челата им не пишеше!

Не става ясно! В моята специалност никога не е имало рабфак, да не говорим за партийни привилегии. Ще трябва да го приемете, а от Калин окачквам да ми назове срециалността - ако не го направи,  е долнопробен трол и лъжец! В очакване съм! Калинчо нали наскоро тук обясни как не съм точно анонимна..пък каква съм била...направо не мога да повярвам, че не ми е сканирал поне една от дипломите  :smokin:

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8199 -: Юни 20, 2021, 17:46:18 »
Като си на 19, страшната разлика до 21 някак може и да не се долови!  :t0328: А и има и семейни обстоятелства, и презаписали, и родили... Дорде човекът не си кажеше, оставаха само съмненията.
Е, рабфак все пак не беше нещо позорно. Мисля 2 години беше минимумът "в производството" и после още една година самия рабфак. Реално с още 2-3 години отгоре. Обичайно още от първата студентска есенна бригада се е знаело кой кой е.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8200 -: Юни 20, 2021, 17:46:44 »
Асолче, влязла си в обичайния си стил и маниер на общуване. Констатирам това с радост и без никакъв контекст, подтекст и пр. Това означава, че спондилозата ти се е кротнала, дано. :ok:
И аз си присъединявам към пожеланията на Здравчето да ти е просветнало! Дръж се за физиотерапията! В Спортния диспансер в Пловдив правеха чудеса едно време, вероятно и около теб има грамотни физиотерапевти! Стискам палци!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7410
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8201 -: Юни 20, 2021, 17:48:16 »
И изобщо тва, че привилегиите са били извън нормалните бройки е сеедно да спорим ако приемат сичко общо 100 души, от които 5 по отделен списък, а 95 на общо основание, дали общият брой е 100.

Ми 100 е и онези 5 са част от 100те. Самото им наличие яде от общата бройка, независимо по какъв списък ги приемат и дали се състезават само помежду си за тия места 

Ми не, спорът е за това, че ти експлицитно постулираш, че тези 5 човека не стават за нищо, без да имаш грам основание за това.

А на държавата тогава и е било все едно как ще се попълни тази бройка, стига на края да получи 100 броя специалисти.

Всичко останало по темата е чиста проба спекулации.
the lamers club honourable member …

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8202 -: Юни 20, 2021, 17:49:16 »
Не става ясно! В моята специалност никога не е имало рабфак, да не говорим за партийни привилегии. Ще трябва да го приемете, а от Калин окачквам да ми назове срециалността - ако не го направи,  е долнопробен трол и лъжец! В очакване съм! Калинчо нали наскоро тук обясни как не съм точно анонимна..пък каква съм била...направо не мога да повярвам, че не ми е сканирал поне една от дипломите  :smokin:
Продължаваш да се правиш на неразбрала. Рабфакът не е част от специалността, а начин за записване в нея. И не вярвам да е измало избощо специалност, която да е изключена, с изключение на специалностите, където се изисква някакво физическо качество. Например АБПФК, рабфак или общо прием с цветна слепота няма да влезе в химия, ако ще земята да се продъни, щото е опасно.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8203 -: Юни 20, 2021, 17:52:01 »
Коя е специалността са лични данни, а такива и през ум не ми минава да споделям

Добре, де, ти кажи на нас, а ние няма да казваме на никого каква ѝ е специалността ма Асол. Да ми умре кварталния ако аз кажа на някой!

Ти я зняеш, а гусин Калин импровизира на празно, място за подигравки има до другата седмица поне, но той е перде...колко му е да се избърше, нищо че вонята остава  :nuts:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8204 -: Юни 20, 2021, 17:52:26 »
рабфак или общо прием с цветна слепота няма да влезе в химия, ако ще земята да се продъни, щото е опасно.

И кантонер на прелез не може да стане. Също е опасно.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8205 -: Юни 20, 2021, 17:53:40 »
Ти я зняеш,

Не я знам! Чесно! Може да си я споделила, ама съм забравил.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8206 -: Юни 20, 2021, 17:54:33 »
И понеже виждам, че продължаваш да се вълнуваш за мен, за твое успокоение (дано те успокои) ще споделя, че и аз съм приет на общо основание. Защо на общо основание би трябвало да можеш и сам да се сетиш.

Според мен ще се травмираш, ако осъзнаеш колко слабо ме вълнуваш, както и на кво основание са те приели преди много години, особено, както сам писа, в няква не особено конкуретна специалност.

Ма то твойто е доста в стил Асол, дето е се по петите на Калинчо да му обяснява за себе си и семейството си и как не е такава и той да спре да я клевети и да лъже, независимо за кво конкретно става дума, например за времето или за футбола  :smokin:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8207 -: Юни 20, 2021, 17:58:02 »
Ми не, спорът е за това, че ти експлицитно постулираш, че тези 5 човека не стават за нищо, без да имаш грам основание за това.

А на държавата тогава и е било все едно как ще се попълни тази бройка, стига на края да получи 100 броя специалисти.

Всичко останало по темата е чиста проба спекулации.

Къде точно експлицирно съм постулирал, че тези 5 не стават за нищо, ще можеш ли да посочиш.

Ако на държавата ѝ е било все едно, не би имало приемни изпите за попълване на бройките, а, примерно, лотария, или нещо друго.

Та, кажи къде съм писал, че ония 5 не стават за нищо?

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8208 -: Юни 20, 2021, 18:00:41 »
Ми не, спорът е за това, че ти експлицитно постулираш, че тези 5 човека не стават за нищо, без да имаш грам основание за това.

А на държавата тогава и е било все едно как ще се попълни тази бройка, стига на края да получи 100 броя специалисти.

Всичко останало по темата е чиста проба спекулации.
Асол по-горе рече, че при баща й е работел инженер, който е завършил първо рабфак. Което значи, че е изкласил до специалист. Дали му е трябвала помощ, защото е бил дете от далечно село, където училището е поддало, дали по семейни обстоятелства е нямал друг избор - но се е изучил, чест и хвала!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8209 -: Юни 20, 2021, 18:02:53 »
Quote (selected)
А на държавата тогава и е било все едно как ще се попълни тази бройка, стига на края да получи 100 броя специалисти.
Въпросът е не за бройката, а за широко прокламираното равенство между хората. Иначе може да се направи и тълкуване, че вместо 90 бройки, държавата "дава" още 10, а ако не се заемат всички от правоимащи, ще остане още някое допълнително място и за някой неправоимащ, който иначе няма да може да влезе.
Апропо, системата важеше и за гимназиите.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8210 -: Юни 20, 2021, 18:03:24 »
Къде точно експлицирно съм постулирал, че тези 5 не стават за нищо, ще можеш ли да посочиш.

Ако на държавата ѝ е било все едно, не би имало приемни изпите за попълване на бройките, а, примерно, лотария, или нещо друго.

Та, кажи къде съм писал, че ония 5 не стават за нищо?
След като казваш, че тези петимата са заели места на други, по-учени, значи те са се промъкнали на нечие място и за го заели по нечестен път. Значи не са били достатъчно добри изначално.
Колкото до лотарията - абе на държавата може да й е било все едно, ама не чак дотам!  :0005:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8211 -: Юни 20, 2021, 18:05:27 »
След като казваш, че тези петимата са заели места на други, по-учени, значи те са се промъкнали на нечие място и за го заели по нечестен път. Значи не са били достатъчно добри изначално.
Колкото до лотарията - абе на държавата може да й е било все едно, ама не чак дотам!  :0005:

Тази спекулация почива ли на нещо, което съм написал, особено що се отнася онези 5 да не стават за нищо?  :nuts:

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8212 -: Юни 20, 2021, 18:05:48 »
Продължаваш да се правиш на неразбрала. Рабфакът не е част от специалността, а начин за записване в нея. И не вярвам да е измало избощо специалност, която да е изключена, с изключение на специалностите, където се изисква някакво физическо качество. Например АБПФК, рабфак или общо прием с цветна слепота няма да влезе в химия, ако ще земята да се продъни, щото е опасно.

Няма начини на записване в моята специалност. Винаги е била само редовно - никога задочно/никога рабфак!/. Даже навремето се водехме военизирани - в транспорта е така. Това е жокер и гусин Калин отново няма да познае, щото го знам кво точно ще предположи...

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8213 -: Юни 20, 2021, 18:08:53 »
Тази спекулация почива ли на нещо, което съм написал?  :nuts:
Да. Привилегия се налага там, където има недостъг на нещо. Ако рабфаковците са могли да влязат на общо основание, никой не е чувал за рабфака им. Ако са влизали в рабфаковата квота, тогава са ощетявали тези, които са могли да влязат на общо основание, ако тази квота не е съществувала. Може би не точно "не са ставали за нищо", а "не са били достатъчно добри", за да бъдем точни.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8214 -: Юни 20, 2021, 18:09:57 »
но се е изучил, чест и хвала!

Ама, дайте да уточним нещо. Тогавашната държава даваше привилегии на определени слоеве от населението. От каква позиция разсъждаваме дали били правилно или не? От буржоазно либерална ли? Не става! Давали са право на всеки от село и завода да учи. Висшето инженерно образование в България започва едва 1942. На 9-ти вишистите в цялата "прекрасна" държава са били доста под 9 000 души. Е соцдържавата изучи една България. Затова рабфак, магфак, няма никакво значение.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8215 -: Юни 20, 2021, 18:11:29 »
Няма начини на записване в моята специалност. Винаги е била само редовно - никога задочно/никога рабфак!/. Даже навремето се водехме военизирани - в транспорта е така. Това е жокер и гусин Калин отново няма да познае, щото го знам кво точно ще предположи...
Извинете, а как попадахте във вашата специалност - с хеликоптер ли ви спускаха??? Или все пак имахте някакви приемни изпити?
В редовното обучение може да се запише всеки рабфаковец след като си завърши рабфака, което не му пречи да се води военнизиран докато си учи редовно.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8216 -: Юни 20, 2021, 18:14:49 »
Асол по-горе рече, че при баща й е работел инженер, който е завършил първо рабфак. Което значи, че е изкласил до специалист. Дали му е трябвала помощ, защото е бил дете от далечно село, където училището е поддало, дали по семейни обстоятелства е нямал друг избор - но се е изучил, чест и хвала!

Асол не рече нищо подобно! Асол рече, че баща й е от първите и най-добрите все още живи инженери в тази Кочина. Асол, излично поддчерта, че баща й нема нищо общо с рабфака /даже написах годината му на раждане/, толкова ли не си в състояние да обмисляш текст? Оправяйте си се с рабфаците - в моето семейство винаги сме били на общо - и комунезът и буржоазката! Не си избивайте комплексите за чужда сметка и не се правете на неразбрали!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8217 -: Юни 20, 2021, 18:15:32 »
Да. Привилегия се налага там, където има недостъг на нещо. Ако рабфаковците са могли да влязат на общо основание, никой не е чувал за рабфака им. Ако са влизали в рабфаковата квота, тогава са ощетявали тези, които са могли да влязат на общо основание, ако тази квота не е съществувала. Може би не точно "не са ставали за нищо", а "не са били достатъчно добри", за да бъдем точни.

Никъде не съм коментирал качествата им, не ми слагайте думи в устата сепак. Нито пък как точно сте ги разбрали, щото се вижда кво точно съм и не съм писал  :m1273:

Коментирах йезуитщината, че бройките с привилегии били извън редовния прием и не били за негова сметка.

А след като са част от общия брой приети, всеки прием с привилегия Е за сметка на броя редовно кандидатствали, които не са били приети заради заделената квота за привилегии.

Теза като "Такива са били времената, за добро или за зло" я приемам на секундата без коментар.
Теза "Ма тия с привилегиите са отделно", сякаш са се обучавали на Марс, няа как да приема.

Нещо неясно?  :smokin:

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8218 -: Юни 20, 2021, 18:19:32 »
Като разтягахме досега за привилегиите, дайте да погледнем на сегашното положение. Кой според вас сега ползува привилегии?

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: А сега накъде...
« Отговор #8219 -: Юни 20, 2021, 18:19:37 »
Quote (selected)
Ако рабфаковците са могли да влязат на общо основание, никой не е чувал за рабфака им. Ако са влизали в рабфаковата квота, тогава са ощетявали тези, които са могли да влязат на общо основание, ако тази квота не е съществувала.
В интерес на истината рабфаковците не са влизали в бройката приемана с кандидат-студентски изпити. В този смисъл, никой от кандидатите не е ощетен. Там проблемът е, че се подготвят не специалисти, а партийни кадри.
А оценки на изпити показват ставаш или не за конкретната материя. За това дали ставаш в общия случай го показва живота, не оценките от изпитите.