Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 19, 2024, 04:01:14

Автор Тема: Кръв от къртица  (Прочетена 10442 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Чок觧

  • Гост
Кръв от къртица
« -: Януари 25, 2019, 17:40:33 »
https://www.dnevnik.bg/kultura/2019/01/23/3379356_kruv_ot_kurtica/#comments-wrapper
По-интересни са ми коментарите в нашия форум .

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #1 -: Януари 26, 2019, 22:05:20 »
Леле, Чок觧, изкара ми акъла! Помислих, че сме заклали някой руски шпионин.  :nuts:

Чок觧

  • Гост
Re: Кръв от къртица
« Отговор #2 -: Януари 26, 2019, 22:43:56 »
Не зная защо ми заприлича на "кавър" версия на "Сърцето на Данко" .
И ми напомня на една цинична българска поговорка:"Направи добро и изяж л***о!"

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #3 -: Януари 26, 2019, 23:01:58 »
Архетипно е. Жертва. Жертвоприношение. То не са тъй далече времената на човешките жертвоприношения.

Но е и сложно. Банален плацебо ефект. И грешката да разкриеш лъжата, която стои в основата му.

Но пък представи си, че се окаже, че кръвта ти наистина лекува. Докъде си готов да стигнеш тогава. До къде са готови те, страдащи и нуждаещи се, да стигнат.

И ето ни отново при жертвата и приношението.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Кръв от къртица
« Отговор #4 -: Януари 26, 2019, 23:42:20 »
Отчаянието и вярата, която може да породи.
Но ме смущава нелогичността в развитието. Обикновено излекувалите се не са склонни да споделят детайли. А тук виждаме, че първата клиентка е споделила с де кой намери чудото на изцелението. Чудесата не обичат шума.
От друга страна разказът е адски съвременен - няма МОЛБА за помощ, има УСЕЩАНЕ ЗА ПРАВО на тази помощ. Безапелационно, поради "мъка вкъщи", се смята за правилно "нож в ръката". Няма ги треперещите пръсти на Гунчо, докато свива цигара - няма я и възможността на Моканина да излъже во благо.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7373
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #5 -: Януари 26, 2019, 23:52:38 »
От друга страна разказът е адски съвременен - няма МОЛБА за помощ, има УСЕЩАНЕ ЗА ПРАВО на тази помощ.
Като разгонени мюсюлмани-"бежанци" на гарата в Кьолн.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Кръв от къртица
« Отговор #6 -: Януари 27, 2019, 02:23:01 »
Да бяха само тези на гарата в Кьолн - с мед да ги намажеш! Но беше подготвено цяло поколение, което беше закърмено с "Аз имам право!" без да научи "Аз имам задължения!" Училищните реформи обилно торяха таз нивица, никакви оценки, никакви домашни, децата имат право да се оплакват от родителите си за всичко, а от учителите си съвсем за всичко. Верно, излизането на това поколение на трудовия пазар мина като при заека, който искал да попуши: "Волк, дай в зубки, чтоб дымок пошел!". Това охлади най-горещите привърженици на всички-са-ми-длъжни концепцията, но не пресече тенденцията напълно.

Активен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #7 -: Януари 30, 2019, 01:23:25 »
Отначало видях заглавието на темата.
Отминах го и зачетох друга тема.
След час-два, ровейки за нещо ... ама съвсем друго... някак ми попадна точно този разказ!
Явно, каквото трябваше да стане - стана и се доказа, че случайни неща няма.
Прочетох го веднага.
Разказ, от душата откъснат, къс, но даващ повод за дълги и много размисли...
Това, до което достигнах бе да си затвърдя убеждението, че кръвта от къртицата всеки я има у себе си.
Но много малко от нас умеят да я използват.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #8 -: Февруари 02, 2019, 12:48:55 »
този разказ е ни повече, ни по-малко "По жицата" на Йовков, леко украсен с латиноамериканска магическа реалност
дали американските съставители на учебници не са чели Йовков, защо не са включили него, хем е доста по благ?

самата Здравка Евтимова го е написала в трагичен за нея момент, при тежко заболяване на сина й, повярвала е, че разказът е причина ,той да оздравее,
майка Господи, събрала е всичкото си,за да се помоли, приела е християнството ,момчето й е оздравяло
даже аз вярвам, че е предала тази енергия на текста си
но - Йовков е преди нея и е по-добър

Активен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #9 -: Февруари 02, 2019, 17:29:01 »
Quote (selected)
Йовков е преди нея и е по-добър
Е, и?!
Това обезсмисля ли разказаното?
След написаното от Йовков, дали няма и други подобни случай?!
Или ... щом вече Йовков го е написал, то, следователно, това вече няма никаква стойност, така ли?
Дали, горките американци, са знаели какъв плагиат се явява Здравка Евтимова, та са се объркали до такава степен, че са ѝ включили разказа в учебниците?!
Хайде ... холан!!!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #10 -: Февруари 02, 2019, 18:15:19 »
Quote (selected)
Хайде ... холан!!!
ама ти сега какво правиш?
идваш и ми казваш -няма да пишеш такива неща, щото не ги харесвам
отговарям ти:
ми не мога, ще ги пиша, налага ми се  :smokin:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #11 -: Февруари 02, 2019, 18:28:28 »
абеее...забравих аргументите
пия едни много хубави обезболяващи, ми аз такъв хубав свят, досега не съм виждала :smokin:
обаче съм малко разсеяна
та: Здравка Евтимова по никакъв начин не я  омаловажавам, напротив купувам книгите й, а когато прочетох историята на разказа, разбрах мъката й, разбрах с какво е натоварен, как е призована с него Вселенската справедливост
сигурна съм,че Здравка нито се е сетила за Йовков, нито е искала да го уподоби

но ,моля
нека да  мога ,когато нещо прилича на Йовков, да го кажа
също и ,че харесвам повече Йовков от Здравка
ама аз мъже харесвам, де ::)

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #12 -: Февруари 02, 2019, 18:36:19 »
абеее...забравих аргументите
пия едни много хубави обезболяващи, ми аз такъв хубав свят, досега не съм виждала :smokin:
обаче съм малко разсеяна
та: Здравка Евтимова по никакъв начин не я  омаловажавам, напротив купувам книгите й, а когато прочетох историята на разказа, разбрах мъката й, разбрах с какво е натоварен, как е призована с него Вселенската справедливост
сигурна съм,че Здравка нито се е сетила за Йовков, нито е искала да го уподоби

но ,моля
нека да  мога ,когато нещо прилича на Йовков, да го кажа
също и ,че харесвам повече Йовков от Здравка
ама аз мъже харесвам, де ::)

След обяда госпожа Поге получи мигрена. Мигрената — това е главоболие дори когато не те боли глава.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #13 -: Февруари 02, 2019, 18:43:56 »
не бе Антоне, паднах по едни стълби ,от едната площадка, до следващата :smokin:
не беше сега, но изведнъж сега се оказа,че  броят на придобитите фрактури е различен
ама си беше преживяване...

Чок觧

  • Гост
Re: Кръв от къртица
« Отговор #14 -: Февруари 02, 2019, 18:49:28 »
Quote (selected)
този разказ е ни повече, ни по-малко "По жицата" на Йовков, леко украсен с латиноамериканска магическа реалност

Това е Лилиан "нещото" , което накара Брадатко да реагира така остро . Не ти е забранил да пишеш , а и не може предполагам , освен ако не е един от модераторите ! :)
Това прилича и на "Сърцето на Данко" , и на "По жицата" и на други разкази , където на доброто не винаги отвръщат с благодарност .
"Хиляда пъти да направиш добрина , един път да не успееш и хората ще запомнят този път , когато не си успял или не си направил !"
Въпросът не е в христианството , будизма или някоя друга религия , за да излекуваш себе си или близък човек , въпроса е във Вярата - най-вече вярата в самия себе си , в силата на самовнушението , че можеш да направиш , можеш да постигнеш нещо добро !

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Кръв от къртица
« Отговор #15 -: Февруари 02, 2019, 18:53:05 »
не бе Антоне, паднах по едни стълби ,от едната площадка, до следващата :smokin:
не беше сега, но изведнъж сега се оказа,че  броят на придобитите фрактури е различен
ама си беше преживяване...
Лилиан, стискам ти палци! И не се отказвай от шарените хапчета преждевременно, дай си време! От опит на  собствени кокали зная!  :b0302:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #16 -: Февруари 02, 2019, 18:55:45 »
Quote (selected)
Това е Лилиан "нещото" , което накара Брадатко да реагира така остро . Не ти е забранил да пишеш , а и не може предполагам , освен ако не е един от модераторите !
никога не бих се сетила :image008:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #17 -: Февруари 02, 2019, 18:57:50 »

Лилиан, стискам ти палци! И не се отказвай от шарените хапчета преждевременно, дай си време! От опит на  собствени кокали зная!  :b0302:
ма как ще се откажа , сега ми е паднало, радост и покой в душата ми
благодаря ,67 ;D

Чок觧

  • Гост
Re: Кръв от къртица
« Отговор #18 -: Февруари 02, 2019, 19:27:14 »
Quote (selected)
Това е Лилиан "нещото" , което накара Брадатко да реагира така остро . Не ти е забранил да пишеш , а и не може предполагам , освен ако не е един от модераторите ! :)
никога не бих се сетила :image008:

Не ми преиначавай коментара ! Ухилената муцунка в края на изречението не съм я поставил случайно !
***
 Не зная за какви хапчета се разправяте , но аз по принцип се старая максимално да не вземам лекарства , включително и болкоуспокояващи . По-добре организма да си изгради сам защита , имунитет , отколкото да привиква на "чужда помощ" и така да губи защитните си функции .

Активен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #19 -: Февруари 03, 2019, 02:34:21 »
Да се отклоня от темата по посока на хапчетата.
Не знам как съм орисан, обаче от 1988 г. не съм вдигал температура. Не съм се разболявал от никакъв грип, било летен или зимен.
От лекарствата различавам 3-4 названия, основно такива, които са за контузии и разтежения, т.е. с външно приложение.
Това е, вероятно, защото живея до "Факултето". Возя се в един автобус с циганите (съотношението, обикновено е 3:1 в тяхна полза) и поради това, явно, съм придобил някакъв сериозен имунитет! ;D
Такива работи.
................
Не съм модератор.
.............................
А относно темата... сега съм изморен вече и като преспя, утре ще продължа.

Чок觧

  • Гост
Re: Кръв от къртица
« Отговор #20 -: Февруари 03, 2019, 08:54:59 »
Quote (selected)
...Не съм модератор...

Пошегувах се , затова и поставих ухилена муцунка в края на изречението . Не вярвам някой от участниците да използва правото си да модерира , за да наказва друг участник , с когото е бил в конфликт ! Твърде непочтенно би било ! Надявам се фон Госингер "да си е отварял добре очите" , когато ги е избирал ! :)

Активен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #21 -: Февруари 03, 2019, 15:45:38 »
Изобщо не съм се засегнал!
Само уточних.
Обещания от мен отговор:
Относно това:
Quote (selected)
но ,моля
нека да  мога ,когато нещо прилича на Йовков, да го кажа
също и ,че харесвам повече Йовков от Здравка
Предварително се извинявам, ако се получи  по-дълго.
Темата беше за разказа.
Чоки го е пуснал, с предположението (според мен), че това ще трогне някого, както вероятно с него се е получило и което стана и с мен и породи разни размисли, каквито и колегите тук изказаха. Аз също се опитах.

Обаче се получи коментар върху твореца и започнаха сравнения.
Това ме подразни.
Винаги със се чудел на способността на някого, ей тъй, с едно щракване на пръсти, да измести нещата в друга посока.
Талант някакъв ще да е…
И в тази посока – всеки има право да си харесва когото си иска и да пише каквото си иска.
Хубаво ще е, ако е по темата. А тя не беше за сравняване на йовковото творчество с това на Здравка Евтимова.
Дайте тогава да развием темата в тази посока и да включим и други – Вазов, Вапцаров, Елин Пелин и т.н. и да започнем да ги мерим – кой е по и кой най!
И така 450 поста. 430, от които, напълно отдалечени и в експонента отдалечаващи се от темата.
 
Имах на времето, в студентските си години, един такъв случай:
Бяхме се събрали около някаква бутилка и масата постепенно се обогати и с други драгоценни жидкости със съпътстващите мезета и, естествено, с хората, които ги донесоха.
Някой доведе със себе си и някакво гадже. Девойката през цялата вечер почти не участваше в разговорите и споровете, които бяха за какво ли не, когато прескачайки от тема на тема се стигна и до майсторството на ковачите на самурайските мечове (катана), както и на тези от Близкия Изток. Спомена се и сабята „дамаскиня“. По едно време, девойката някак се оживи и каза следната мисъл:
– Помня, някъде бях чела – И той извади сабята гювендия!
………………….
Горното многоточие едва ли може да илюстрира тишината, която за някакво време окупира целия купон. Пръв се окопити Жорката, промърморвайки:
– Туй… нещо кат’ френгия… ще трябва да е?!
Явно, девойката искаше адски силно да ни впечатли.
И успя!!!
От този ден в компанията това стана нарицателна реплика, когато някой/я използваше термин или „познание“ неуместно.
Можех да спра дотук, но ми се иска да предложа нещо.
 
Уважаеми колега/колежке, ако има какво да кажете ПО ТЕМАТА – няма никакъв проблем. Ако не – просто не оставяйте егото да ви насилва, моля.


Има, в оня форум, едни лица, които се чувстват длъжни да размахат гювендията си под всяка тема. Аз там повече не стъпвам, включително и затова.
Нека тук да не е така, а?!
 

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #22 -: Февруари 03, 2019, 16:53:40 »
...Ах, ти ,мой Боже мили
закриляй наш'то Лили
от студ, от халосия
от всяка люта сприя
от злата гювендия
от Змея Целомъдри
що в думите се мъдри

 :smokin:

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Кръв от къртица
« Отговор #23 -: Февруари 03, 2019, 17:27:00 »
Брадатко, сполай ти за сабята-гювендия, ще си я сложа в кутийката с чудесата!

Но за Йовков и Евтимова мисля, че може да се спори. В крайна сметка, нейното майсторство е И от това, че преди нея в литературата ни има гиганти. Добрите автори не се раждат от нищото, те трябва да са чели добри автори преди тях, за да имат вкус към думите. Затова сравненията са неминуеми, а не неуместни. Търсим приликите, но виждаме и разликите, опитваме се да разберем какво нашето време е променило, и нямам предвид каруцата на Нонка.

Активен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #24 -: Февруари 03, 2019, 18:14:03 »
Quote (selected)
Затова сравненията са неминуеми, а не неуместни.
Ами, добре!
Явно аз погрешно съм разбрал причината, поради която Чоки пусна тази тема.
Търсех в контекста на разказа, преживявах мъката и на героинята и на безизходицата на всички тези, на които им е останал само този и единствен шанс - готови да убият, само и само да могат да спасят най-скъпото си...!
Но, твърде тясно съм подходил...
За което се извинявам на всички за простотията си!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #25 -: Февруари 03, 2019, 18:28:48 »
абе, какво се стягаш пък ти, споко бе :smokin:
знаеш ли как най-лесно умира форум -поради прекалена сериозност!
нека има от всичко
онази тема обаче не съм я спряла - в ремисия е, слава Богу

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #26 -: Февруари 03, 2019, 18:30:58 »
абе, какво се стягаш пък ти, споко бе :smokin:
знаеш ли как най-лесно умира форум -поради прекалена сериозност!
нека има от всичко
онази тема обаче не съм я спряла - в ремисия е, слава Богу

Също така и поради прекалена възраст може да умре  :yes-1289:

Активен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: Кръв от къртица
« Отговор #27 -: Февруари 03, 2019, 18:42:16 »
Quote (selected)
абе, какво се стягаш пък ти, споко бе :smokin:
Това за мен ли беше?
Вероятно.
Относно прекалената сериозност - темата с вицовете аз я пуснах и, както гледам, май най-много аз пиша там.
А, и отдавна не се "стягам" за нищо.
Всеки си върви по неговия си път и когато, някак се пресичат пътищата ни, аз гледам да не преча.
За толкова години се научих, че това е подходът!