Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Май 13, 2024, 07:04:50

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - Engels

Страници: 1 ... 91 92 93 94 95 [96] 97 98 99 100
5701
У нас … / Re: Генерация и товар на ЕЕС
« -: Януари 04, 2019, 18:41:17 »
Цитат
Не очаквах че ВЕЦ-овете дават толкова малко.
Не са малко, но ги държат като резерв.
Не съм 100% сигурен, но имам някакъв спомен, че са между 2000 и 4000 мегавата в зависимост колко и кои язовири са пълни.
Ако язовирите са препълнени тогава ги пускат с приоритет.

5702
У нас … / Re: Генерация и товар на ЕЕС
« -: Януари 04, 2019, 18:16:52 »
Как изглеждат нещата когато слънцето залязва:
Генерация и товар на ЕЕС за 04.01.2019 17:52:25
ВяЕЦ   64MW   0.96% от общия товар.
ФЕЦ    0MW     0.00% от общия товар.
Добре че има вода в язовирите на водно-електрическите централи.
ВЕЦ    1077MW    16.12% от общия товар, тоест увеличили са натоварването им близо 8 пъти.
Ами ако годината е суха и няма вода в язовирите?
 

5703
Най-голямата слабост на общата валута безспорно е нейната недовършена конструкция, въпреки че отказът на държавите от паричен суверенитет сам по себе си вече е една революция. Различните европейски лидери са съгласни: икономическият и паричен съюз трябва да бъде довършен, което минава през доизграждането на банковия съюз и този на капиталовите пазари, но и през установяването на истинска бюджетна солидарност, с други думи, бюджет на еврозоната - проект, защитаван пламенно от председателя на Европейската комисия и от френския президент Еманюел Макрон, но получил доста хладна подкрепа от германския канцлер Ангела Меркел.

Проектът е поддържан също от левицата и особено от френските евродепутати социалисти и радикали.
Докладът на французойката Перванш Берес от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент подкрепя по този начин създаването на Европейски механизъм за стабилизиране на инвестициите, защитаван от Комисията (финансова помощ под формата на заеми за държава членка в затруднено положение, гарантирани от бюджета на ЕС), но включвайки клауза за "плащане на социалните помощи на безработните в страните, които понасят асиметричен шок".
https://www.investor.bg/analizi/91/a/evroto-na-20-godini-edin-nesyvsem-pylen-uspeh-274681

5704
Разликите между икономиките на отделните държави от Еврозоната обаче се увеличиха, особено между Германия, от една страна, и Франция и Италия, от друга. Жителите на Люксембург се радват на най-висок стандарт на живот, по покупателна способност, изчислена от Евростат, германците са на шесто място, французите - на единадесето, а италианците - на дванадесето. Правилата за бюджетна правоверност сами по себе си не позволиха изравняването на икономики, които са много различни по промишлено развитие.

Въпреки че председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че "еврото донесе просперитет и защита на нашите граждани", председателят на Европейския парламент Антонио Таяни подчерта, че са необходими още усилия (и по-конкретно изграждането на един истински политически, финансов и бюджетен съюз).
https://www.investor.bg/analizi/91/a/evroto-na-20-godini-edin-nesyvsem-pylen-uspeh-274681

5705
Дълговете на въглищната централа продължават да се трупат и през настоящата година, докато квотите за емисии парникови газове се очаква отново да поскъпнат
След опитите на ТЕЦ „Марица-изток 2“ през изминалите две години да постигне някакво краткосрочно финансово стабилизиране на фона на засилващите се регулации от страна на Европейската комисия (ЕК) по отношение на емисиите парникови газове и спада в цената на електроенергията, най-голямата кондензационна топлоелектрическа централа в България е напът да изпадне в окончателен колапс.

По данни на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), обсъдени по време на закрито заседание през май 2017 г. ТЕЦ „Марица-изток 2“ дължи 260,1 млн. лв на компанията майка „Български енергиен холдинг“ ЕАД (БЕХ). И това са данни от преди година и половина.

Идеята на ЕК за постигане на нулеви емисии до 2050 г. се различава коренно от вижданията на българската енергийна промишленост.
Според ресорния министър при цени на емисиите въглероден диоксид от 25 евро на тон през март 2019 г. ТЕЦ „Марица-изток 2“ ще трябва да плати 466 млн. лв, за да може да продължи да функционира.
По време на заседание на Комисията по енергетика в Народното събрание, председателят на КЕВР Иван Иванов подчерта, че  помощта, която БЕХ оказва на ТЕЦ „Марица-изток 2“ по отношение на квотите, създава сериозен дисбаланс на свободната енергийна борса, което от своя страна пречи на цялата промишленост.
И докато Полша, където близо 250 хил. души работят във въглищните централи, вече се оглежда за варианти, които да заместят изкопаемите твърди горива, България, в чиито предели 46% от електроенергията се произвежда от този ресурс, е изпаднала в необяснима летаргия.
https://www.investor.bg/energetika/472/a/kolapsyt-na-tec-marica-iztok-2-i-borbata-s-kvotite-274394

5706
Инфлацията е важен показател за паричната политика на ЕЦБ. През ноември темпът на инфлация във валутната зона бе съвсем малко под поставената от ЕЦБ цел от 1,9%. За еврозоната централната банка се стреми към годишна инфлация от малко под 2,0% в средносрочен план - достатъчно далеч от нулевата граница.

В средата на декември икономистите от ЕЦБ повишиха прогнозата си за инфлацията за следващата година от 1,7 на 1,8%. От друга страна, за 2020 г. се очакват само 1,7% и 1,8% за 2021 г.

На срещата си в средата на миналия месец европейските централни банкери също така решиха да спрат да купуват допълнителни облигации. Едва до края на 2018 г. ЕЦБ можеше да влага милиарди евро в покупката на държавни и корпоративни облигации.

Все пак не се очаква рязък обрат след годините в антикризисен режим. ЕЦБ държи основния лихвен процент в еврозоната на рекордно ниското ниво от нула процента, така че търговските банки ще продължат да получават пари от централната банка безплатно. Преходът към по-високи лихвени проценти паричните власти ще обсъдят най-рано през есента на 2019 г.

https://www.investor.bg/novini/130/a/inflaciiata-v-evrozonata-se-zabavi-znachitelno-ot-celta-na-ecb-274729/

А в България се очаква инфлация от най малко 3%.
Цитат
"През 2018 година имаме ръст на инфлацията, който вече не е здравословен, защото надминава 3 процента. Средногодишният ръст, изчислен през ноември, е 3,1 процента, но към края на годината най-вероятно ще надмине 4 процента"
При такъв темп на инфлация спрямо Германия и Еврозоната, изглежда бързо ще ги стигнем като цени, заплатите са друга тема. 

5707
Един ден къщата от карти ще се срине, твърди първият главен икономист на Европейската централна банка.

Ако решим да бъдем благосклонни, може да твърдим, че еврото се е доказало дори само като е оцеляло до 20-тия си рожден ден през януари. Това обаче е доста нисък залог. Но иначе паричният съюз се провали като икономическо и политическо начинание, пише международният бизнес редактор Амброуз Ивънс-Причард в свой анализ за британския The Telegraph. Доказателството за „изгубеното десетилетие“ в Европа е, че то може да бъде осъществено единствено в режим на технократски цезаропапизъм, тоест чрез лишаване на избраните парламенти от техния изконен контрол върху данъчното облагане, разходите и основните икономически политики на държавите.

„Един ден къщата от карти ще се срине“, казва професор Отмар Исинг, първият главен икономист на Европейската централна банка.
Лондонското училище по икономика и политически науки, по-известно като Лондонско училище по икономика (на английски: London School of Economics and Political Science, LSE), е събрало пакет от документи за еврото от Европа и Северна Америка, за да отбележи годишнината му през тази седмица.
Марк Копелович, Джефри Фридън и Стефани Уолтър не пестят сериозните критични изводи в пролога на творбата си. Опасната сага на Икономическия и паричен съюз доведе до „най-сериозната икономическа криза в историята на Европейския съюз". Тя е нанесла „по-трайни щети“ за цели райони от Европа, отколкото Голямата депресия от 30-те години на миналия век, и е изправила държавите от еврозоната една срещу друга в ожесточената битка за контрол над лостовете на политиката.
Политическата динамика бе отровена. Годините на разрастваща се криза „утвърдиха и усилиха силата и влиянието на страните кредитори, като Германия“, действащи чрез ЕЦБ и Европейския съвет.
С други думи - органите на ЕС станаха събирачи на дългове за блока от кредитори и изпълнители на наложена от Германия стратегия за дефлация на дълговете и фискално свиване. Тежестта на корекцията падна върху по-слабите държави, което доведе до свръхконцентрация за цялата система. А редица икономисти просто гледаха тази демонстрация на предмодерна и предкейнсианска неграмотност със смесица от ужас и отчаяние.
И все пак нищо не се промени. Никой не си мръдна пръста, за да разследва кризата, която бе позволена. Тези, които контролират действието на ЕС, все още смятат, че са прави. Идеологията преобладава.

Документите на LSE сочат, че лидерите на ЕС са реагирали на всеки етап с половината от мерките в „последователния цикъл на частичната реформа". Това се е оказало достатъчно, за да спре разпадането на Икономическия и паричен съюз, без да разреши основните деформации на една осиротяла валута без фискален съюз. „Ясно е, че статуквото не може да продължи безкрайно, ако еврото оцелее в дългосрочен план", се казва в анализа.
Амброуз Ивънс-Причард твърди, че именно тази нескопосаност на европейските лидери е довела до Brexit. „Тя дълбоко разтърси моралния престиж на ЕС и разруши претенциите за икономическа компетентност“, пояснява той.
Докато лидерите на ЕС издребняваха за десетични знаци и изплащането на дълговете в Брюксел, нивото на безработица сред младите хора достигна 57% в Гърция, 56% в Испания и почти същото ниво в Италия. Това бяха нива, които някога бяха направо немислими за една модерна, развита демокрация.
Няколкостотин хиляди икономически бежанци дойдоха да работят във Великобритания от началото на депресията. Друга вълна от Източна Европа дойде в Обединеното кралство, вместо да влезе в еврозоната, както би сторила в нормални времена. Този двоен удар имаше максимален ефект точно преди референдума, пише още авторът.

Също така еврокризата разкри, че патологичните състояния на паричния съюз не могат да бъдат управлявани с нормални демократични средства. Демократично избраните от народите си премиери на Гърция и Италия бяха свалени през 2010 и 2011 г. и заменени от функционери на ЕС в меки контраудари, организирани от Брюксел, пояснява още авторът.
ЕЦБ изключи подкрепата за ликвидност за гръцките търговски банки през 2015 г., съзнателно (и донякъде незаконно?) ускорявайки банковия срив. Това трудно се вписва в договорното задължение на ЕЦБ за поддържане на финансовата стабилност. Когато ножът стигне до кокала, рефлексът е авторитарен. Той говори за (злия) характер на ЕС. Затова гласувах за Brexit, пише още Амброуз Ивънс-Причард.
LSE твърди, че еврокризата е била всъщност напълно предсказуема. Тя имитира безброй подобни случаи в Латинска Америка, Източна Азия и други нововъзникващи пазари, където длъжниците са заемали големи кредити в долари, които не могат да печатат сами.
Целта е страните да се поддадат на кредитния бум, докато парите са ликвидни и „кери трейд търговията“ е в разцвет. Всичко това прераства в спирала, когато доверието се изпари и капиталовите потоци пресъхнат - класическата „внезапна спирка", пред която са изправени държавите, които не заемат кредити в собствената си валута.
Елитите на Европа си представяха, че дефицитите по текущата сметка не са от значение в магическия евросъюз, въпреки че редица държави с високи дефицити в Южна Европа и Ирландия загубиха суверенните си инструменти и имат кредитор от последна инстанция зад себе си. С какво пък се различават те от случилото се в Аржентина или Тайланд.
Елитите също не успяха да схванат, че фиксираните системи на валутния курс (без пълен фискален съюз) превръщат валутния риск в риск от дефолт. Агенциите за кредитен рейтинг също пуснаха този слон в стаята, както и самият Международен валутен фонд, който по-късно изповяда опустошителното си mea culpa (мой грях).
Илюзията, че паричният съюз е безрисков, доведе до сериозни балони, които само се надуха още повече от универсалния лихвен процент, определен за германските нужди, когато Германия е в беда.
Когато бурята удари, решението на Берлин-Франкфурт-Брюксел беше погрешно да не гледа на кризата като на по същество трансгранична банкова криза и криза на капиталовите потоци, а на такава, причинена от фискалната разточителност в Юга. Това се превърна в „моралната приказка“ на съюза. И продължава да съществува и до днес.
Да, Югът беше наивен, признава авторът. Южните нации се наслаждаваха на неочакваните по-ниски лихвени проценти. Те позволяваха да се увеличат разходите за труд на единица продукция.
Но професор Исинг например твърди, че спасяването на Гърция през 2010 г. всъщност е представлявало спасителна операция за френските и германските банки. А самият МВФ призна, че в действителност страната е пожертвана, за да се спаси еврото и европейската банкова система в един наистина деликатен момент.
https://www.investor.bg/analizi/91/a/the-telegraph-evroto-se-provali-i-triabva-da-byde-premahnato-274727/

5708
Все повече чуждестранни граждани продават имотите си у нас на българи. В този тип сделки българските купувачи вече достигат 60% от всички купувачи на ваканционни имоти на морето и около 70% от тези в зимния ни курорт Банско. Това става ясно от проучване на международната агенция за недвижими имоти Newestate.bg.
Продавачите са основно руснаци, които постепенно напускат пазара поради влошеното икономическо състояние в страната им. Девалавцията на рублата например прави  пътуването им до България и обслужването на имотите им у нас доста скъпо.
Освен от страна на българите има стандартен интерес от купувачи от Западна Европа, както и повишен интерес от купувачи от Полша и Израел. Стандартното търсене е свързано с имоти за по 15 хил. – 25 хил. евро с цел използване за почивка за седмица и отдаване през останалото време.

„Тази тенденция е породена от атрактивните цени, които достигат до 300 евро на квадратен метър в Банско и 400 евро на квадратен метър по морето. От значение е също и видимо по-добрата покупателна способност на българите, породена от повишаването на доходите и възможността за евтини ипотечни заеми”, коментира Горян Върбанов от Newestate.bg.
https://www.investor.bg/bylgariia/451/a/vse-poveche-rusnaci-prodavat-imotite-si-po-chernomorieto-na-bylgari-274718/

5709
Германия ще спира и старите бензинови коли.
Мярката ще обхване над 2 милиона автомобила.


Около 2,1 милиона стари бензинови коли в Германия също са заплашени от ограничения на достъпа им до различни градски зони, съобщи списание AutoBild. Става въпрос за автомобили, които отговарят на стандартите Euro 1 и Euro 2 и такива, които не покриват нито един от двата стандарта. Най-строги се очакват да са ограниченията във Франкфурт, които ще засегнат и бензинови автомобили, покриващи остарелия вече стандарт Euro 3.

Начало на дискусията по темата даде DEUVET – Федералното дружество на клубовете за класически автомобили, което публикува своя позиция относно евентуалната забрана във Франкфурт на коли с Euro 3, която може да се пренесе и в други градове.

Макар и някои от мотивите на организацията да не са особено важни от гледна точка на по-широкия обществен интерес, като например това, че подобна забрана би се отразила на цените на тези автомобили, които могат да бъдат бракувани преди да се сдобият със статут на олдтаймери или класически автомобили, дискусията по този въпрос определено ще е полезна.

Ограниченията на по-старите бензинови автомобили са мотивирани от сериозното количество азотни оксиди, които отделят тези коли. Например, бензинов автомобил, покриващ стандарта Euro 1 изхвърля над 600 милиграма NOx на километър, което се равнява на количеството при Euro 4 при дизелите.
Според изданието, дори и слагането на катализатори на колите от Euro 1 няма да им помогне, защото така не няма да достигнат изискванията дори и на Euro 2.
Сред проблемните модели попадат Mercedes W124, BMW 3 серия (Е36), Porsche 964, VW Golf VR6 и др.
https://automedia.investor.bg/a/2-novini/36895-germaniya-spira-i-starite-benzinovi-koli

5710
По света … / Re: Технологични новини
« -: Януари 04, 2019, 16:46:35 »
Цитат
тя се поставя на палеца като украшение с форма на пръстен.
аз на този пръст на снимката обикновено му казвам показалец :m1728:
То и заглавието на статията беше "Компютърна мишка се слага на палеца" затова го редактирах, но не ми се редактираше цялата статия.

5711
Пътувайки в такава машина, човек ще може да води обичайния си начин на живот и да прави всичко, с което е свикнал в един класически хотел.

Свикнали сме да приемаме за самоуправляеми превозни средства обикновените автомобили с табло и седалки. Но в бъдеще подобни возила могат да се трансформират в по-функционални машини, които не просто возят хората от точка А до точка Б.

Дизайнерът Стив Лий от Aprilli Design Studio има визия за хотелска стая на колела. Той нарича своя проект Autonomous Travel Suite (ATS). Подвижният апартамент е с достатъчно големи размери, а пространството вътре в него е разделено на няколко зони, подобно на обичайните хотелски стаи.
По време на пътуване обитателите на ATS могат да се придвижват свободно в салона, да почиват на кревата, да работят на бюро или да се хранят в мини-кухнята. На „борда“ са предвидени също зала за видео стрийминг и компютърни игри, малка баня и тоалетна.

Автономният хотелски комплекс е проектиран за продължителни пътешествия – в рамките на 6 до 10 часа, а неговото придвижване се управлява изцяло от компютър. Идеята е хотелските вериги да предложат подобна мобилна услуга на своите клиенти.

Пътешествието с подвижен хотел засега е невъзможно – идеята на Стив Лий все още не е осъществена дори във вид на прототип. Но дизайнерът преговаря с някои автопроизводители за комерсиална реализация на проекта, твърди BGR.com.
Когато самоуправляемите автомобили станат масово явление по обществените пътища, подобни иновации могат да се окажат по-удобна алтернатива на традиционните превозни средства и даже на самолетите. Пътувайки в тях, хората ще могат да водят обичайния си начин на живот и да се занимават с всичко, което са свикнали да правят в един класически хотел или офис.
https://technews.bg/article-113530.html

5712

Иновативната EasySMX Ring Mouse е изпълнена във вид на пръстен

Ring Mouse се поставя на пръста подобно на пръстен.
Стартъп от Швейцария ще покаже иновативна компютърна мишка по време на изложението за потребителска електроника CES 2019, което започва тези дни в Лас Вегас.
Мишката EasySMX Ring Mouse на Padrone Design е носимо устройство от ново поколение – тя се поставя на палеца като украшение с форма на пръстен. Способна да разпознава преместването, тази носима джаджа е призвана да замени обикновената мишка.
Padrone Design набира в момента средства за реализация на своя проект в платформата за споделено финансиране Indiegogo. Там безжичната мишка е наречена просто Ring Mouse.
Инвеститорите в проекта ще получат комерсиалния продукт срещу сумата от 199 долара. Разработчикът вече е привлякъл над 48 000 долара, при поставена цел от 50 000 долара, а до края на кампанията остават повече от две седмици.
https://technews.bg/article-113542.html

5713
По света … / Re: германия
« -: Януари 04, 2019, 16:15:40 »
Цитат
Никого да не връщаме и да се съберем в малка Европа 1,5-2 милиарда души ?
 Да дойдат всички африканци тук , а ние да идем на тяхно място в Африка да почернеем ?

Само с 2 милиарда няма да се разминем, ако дойдат всички африканци тук.
Те сега са толкова, но според прогнозата ще станат 4-4,5 милиарда.
Даже СПИН епидемията в Африка не можа да ги събори.
Тоест Африка няма как да ги изхрани.
А на Европа за да почернее и стигат по малко от 200-300 милиона, при техния темп на размножаване.

5714
У нас … / Re: Генерация и товар на ЕЕС
« -: Януари 04, 2019, 16:06:29 »
Имам бегли спомени, че преди 7-8 години натоварването през лятото беше 4000 мегавата, а през зимата около 6000 мегавата. Но като гледам прогнозата за 7500 мегавата за след няколко дни, оставам с впечатлението, че народът масово преминава на климатици.
Ако започне след време и масово навлизане на електромобили, ще трябва да се готвим за 10 гигавата зимно потребление.
Тоест ще ни липсват поне 4 гигавата надежни източници на ел. енергия.

5715
У нас … / Re: Генерация и товар на ЕЕС
« -: Януари 04, 2019, 15:57:16 »
Докато съм писал предния постинг соларките са паднали под 100 мегавата.
ФЕЦ     75MW       1.20%
Явно зимно време не стават за нищо.
По това време през лятото дават 10 пъти повече.
Тоест те са много нестабилен източник за целогодишно ползване.

5716
У нас … / Re: Генерация и товар на ЕЕС
« -: Януари 04, 2019, 15:50:57 »
ФЕЦ   в момента са вече само 104MW    или   1.71%
Като гледам прогнозите за следващите 10 дена, може да стигнем и до 7500MW натоварване.
В резерв имаме основно само водните централи.
Вдигат им натоварването за да компенсират падането на ФЕЦ или други аномалии в производството на ел енергия.
Тоест перспективите не са много розови.

5717
У нас … / Re: Генерация и товар на ЕЕС
« -: Януари 04, 2019, 15:43:01 »
Цитат
а къде са слънчевите? вяец трябва да са вятърни, а соларките?
Соларките са ФЕЦ

5718
У нас … / Генерация и товар на ЕЕС
« -: Януари 04, 2019, 15:25:45 »
Генерация и товар на ЕЕС за 04.01.2019 15:23:57
                                                  MW           %
АЕЦ                                           2088         33.45%
Кондензационни ТЕЦ            2694         43.16%
Топлофикационни ТЕЦ         427           6.84%
Заводски ТЕЦ                          157           2.52%
ВЕЦ                                           161           2.58%
Малки ВЕЦ                                120           1.92%
ВяЕЦ                                          359           5.75%
ФЕЦ                                            210           3.36%
Био ТЕЦ                                        26           0.42%

Товар на РБ                             5999 MW

http://www.eso.bg/?did=124#Оперативни%20данни
Като гледам, ако ни затворят тецовете на въглища ще го духаме.

5719
По света … / Re: германия
« -: Януари 02, 2019, 20:07:49 »
Диалектически погледнато, вече отдавна сме пропуснали възможността да интегрираме  ромите.
Но пък в бъдеще, те ще имат възможност да интегрират нас.
Циганките в съседното село вече доста успешно действат в тази насока.
Сещам се за една лекция по история на английския език.
За това как от кучешкия англосаксонски или староанглийски език се появява значително по приятно звучащият английски език.
Слушал съм как звучи англосаксонският език, в сравнение с него скандинавските езици са направо мелодия за слуха.
Цитат
Староанглийският език (наричан още англосаксонски) е стара форма на английския език, говорена в части от днешна Англия и Южна Шотландия от средата на V до средата на XII век. Той е западногермански език, сроден със старофризийския и старосаксонския. Близък е също до старонорвежкия и оттук – до съвременния исландски език. За разлика от съвременния английски език, староанглийският има богата морфология: поддържа няколко различни падежа – именителен, винителен, родителен, дателен и творителен, остатъци от които има само в няколко местоимения в съвременния английски. Освен това, в староанглийския всички съществителни имена имат род, дори и онези, които означават неодушевени предмети, например: séo sunne (слънцето) е било в женски род, а se móna (луната) – в мъжки род.
Староанглийският език се променя при преминаването от руническа азбука (позната и като англосаксонски фудорк) към латиница, което също е значителен фактор за натиск върху развитието на езика. Староанглийските думи се пишели, както се изговаряли; „немите букви“ в съвременния английски обаче често не съществуват в староанглийския.
Староанглийският правопис отразява някакво произношение, действително съществувало по онова време, докато за съвременния английски това не може да се каже.
Староанглийският език не е статичен, употребата му обхваща период от около 700 години – от заселването на англосаксонците в Англия през V век до времето след норманското нашествие през 1066 г., когато езикът претърпява драстична промяна
Тоест всичко зависи от това дали народът е склонен да интегрира или да бъде интегриран.
Така носителите на другия подобен кучешки език датско-норвежките викинги превземат Нормандия, но биват интегрирани от местното население.
Цитат
През 10 век първоначално унищожителните набези на скандинавските бойни групи нагоре по течението на френските реки започват да пробиват все по-навътре в Европа и да се превръщат в постоянни лагери, които включват местни френски жени и лични имущества.
Приемат християнството, френския език и култура и се смесват (интегрират) с местното население. Като французойките, носителки на майчиния език са с определяща роля.
Цитат
Складывалась народность, не совсем идентичная ни скандинавским предшественникам, ни французским соседям.
Цитат
Нормандският език е образуван от приемането на местни езици, част от романските езици, от управляващата класа на норманите и се развива във френски регионален език, който оцелява и до наши дни.
И така стигаме до Норманското нашествие в Англия.
Цитат
Нашествието променя английския език и култура и поставя началото на съперничеството между Англия и Франция, което продължава с прекъсвания до XIX век. То изиграва иронична роля за националното самосъзнание на англичаните като последното успешно военно завладяване на Англия.
Какви ли не шеги си прави интеграцията.
Завоевателите са предимно големи армии от мъже, които масово вземат за жени девойки от завоюваните територии.
После започва интеграцията, тоест кой кого ще интегрира.
Изводите от анализа на историческите интеграции прабългари-славянки и османлии-българки са определено еднозначни.
Тоест ромите имат всички шансове да ни интегрират.

5720
В България има резерв на пазара на труда от минимум 500 000 работници, а работодателите настояват за внос на работници от трети страни, коментира за БТА директорът на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш социален министър Иван Нейков.

Той посочи, че сред тези 500 000 работници са хората с увреждания в трудоспособна възраст, както и тези, за които се твърди, че нито учат, нито работят, а според експертите на Балканския институт по труда и социалната политика работят много здраво, но в сивата икономика. В резерва влизат и около 200 хиляди млади пенсионери, които няколко години след пенсионирането имат абсолютно запазена трудоспособност.

Експертът смята, че искането на бизнеса за внасяне на работници от трети страни е в грешна посока, защото внасянето на големи групи хора, макар и с благородната идея да се запълни дефицита на пазара на труда, има минуси. Нейков смята, че това може да породи социални и културни проблеми, както и проблеми, свързани с личния живот на тези хора - необходимост от уреждане на жилища, здравеопазване, насочено към тях. Много български работници смятат, че вносът на работници от трети страни се ползва и като натиск за задържане на заплатите в страната, коментира още Иван Нейков. По думите му работодателите не си дават сметка, че това е улица без изход,тъй като ще доведе до много допълнителни разходи за тях. "Защото предстои навлизането на големи групи хора, а не на по десет камериерки, които да бъдат настанени в хотела, в който работят и да им се поемат разходите за храна", аргументира се експертът.

Знанията, придобити по неформален начин, трябва да се признават

Иван Нейков каза, че трябва да се реши и проблемът с признаването на знания, придобити по неформален начин. Голяма част от хората, които формално са без квалификация, имат умения и то немалки, каза Нейков и допълни, че е необходимо да се направи така, че с достъпен и бърз механизъм да се официализират тези знания.
Илюзия е, че ще върнем хората на белия пазар, като не им признаваме знанията и уменията, а ги връщаме обратно за по четири години в училище, допълни експертът.
https://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/iv-neikov-pazaryt-na-truda-ima-rezerv-ot-minimum-500-hil-rabotnici-274425/

5721
Основни за електромобилите остават техните батерии. Литий, никел и кобалт пък са металите, необходими за създаването им. Трите метала, поне в близко бъдеще, ще бъдат от най-голяма необходимост за автомобилните концерни, за да могат те да гарантират производствения си процес. Това каза Евгени Стоянов, експерт, в предаването “В развитие” по Bloomberg TV Bulgaria.

Кобалтът предимно се добива в Конго, отбеляза Стоянов.
“Няма как да се избегне Конго, ако искаме да добиваме кобалт на сравнително достъпни цени. Добиването на металa там е около 10 пъти по-евтино, отколкото на друго място”.
Повече от половината от него се използва за създаването на батерии, добави гостът.
“Около 55% от всичкия кобалт, добиван в Конго, е собственост на китайска компания. Това позволява на Китай много бърз достъп до производството на електрически автомобили, към което страната се стреми”.

Като по-интересен за инвеститорите Стоянов определи никела, тъй като той не е така пряко обвързан с производството на батерии, а и ресурсите му са по-ограничени.
Един от основните консуматори на тези суровини е именно Китай, отбеляза експертът. Азиатската страна вече произвежда над 70% от батериите за електромобили, конкретизира той.
Според Стоянов по всичко личи, че именно Китай ще бъде движещата сила зад електрическите превозни средства. Производството в страната обаче за момента задоволява предимно вътрешния пазар, уточни той.

“Предстои да видим дали Китай ще започне да изнася автомобили за Европа. Трябва да се има предвид обаче, че автомобилният сектор дава работа на около 1,5 млн. души на Стария континент и тази индустрия ще бъде защитавана по всякакъв начин от Европейския съюз”.
https://www.investor.bg/bloomberg-tv/461/a/ekspert-kitai-shte-byde-dvijeshta-sila-pri-elektromobilite-274421/

5722
Mинимaлнaтa зaплaтa в Иcпaния щe дocтигнe €900 oт янyapи cлeдвaщaтa гoдинa. Πpeмиepът Πeдpo Caнчeз зaяви в cpядa, чe пpaвитeлcтвoтo щe oдoбpи 22 пpoцeнтa yвeличeниe нa извънpeднo зaceдaниe нa ĸaбинeтa нa 21 дeĸeмвpи т.г., пpeдaвa Rеutеrѕ.
https://money.bg/finance/minimalnata-zaplata-v-ispaniya-stava-eur900.html

Минималната работна заплата в Испания ще бъде увеличена от началото на 2019 година с 22 процента до 1050 евро месечно, обяви премиерът Педро Санчес, цитиран от Ройтерс.
„Богата държава не може да си позволи да има бедни работещи“, обясни социалистът Санчес и посочи, че увеличението ще е най-голямото от 1977 година.

https://fakti.bg/world/349269-minimalnata-zaplata-v-ispania-stava-1050

Премиерът на Испания Педро Санчес обеща огромно повишение на минималната месечна заплата с 22% през 2019 г. Тя ще скочи от 736 на 900 евро.
Увеличението - най-голямото от 1977 г., ще бъде одобрено на среща на кабинета в Барселона на 21 декември. “Богата държава не може да има бедни работници”, обяви Санчес пред парламента.

http://kanal3.bg/news/world/europe/89996-Ispaniya-vdiga-minimalnata-zaplata-s-22%

Минималната работна заплата в Испания ще бъде увеличена от началото на 2019 година с 22 процента до 1050 евро месечно, обяви премиерът Педро Санчес, цитиран от Ройтерс.
”Богата държава не може да си позволи да има бедни работещи“, обясни социалистът Санчес и посочи, че увеличението ще е най-голямото от 1977 година.

https://www.mediapool.bg/ispaniya-vdiga-minimalnata-zaplata-na-1050-evro-news287458.html

Премиерът на Испания Педро Санчес обеща огромно повишение на минималната месечна заплата с 22% през 2019 г., съобщи АФП. Тя ще скочи от 736 на 900 евро.
https://www.24chasa.bg/novini/article/7199217

Премиерът на Испания Педро Санчес обяви, че ще одобри с постановление увеличение на минималните заплати и на заплатите на чиновниците, предаде "Франс прес".
Правителството вече оповести, че ще одобри с декрет увеличение от 22.3 процента на минималната заплата за всички професии до 1050 евро. Това може да е най-значимото увеличение от 1977 година.

https://www.dnevnik.bg/evropa/2018/12/21/3365900_ispaniia_uvelichava_minimalnata_zaplata_s_22_veche/

При такова разминаване на информацията предоставена ни от джурналята ни остава само да потърсим някаква опорна точка от предната година:

Испанското правителство, организации на работодателите и работнически синдикати подписаха днес споразумение за вдигане с 4 процента на минималната работна заплата през 2018 г., съобщи Франс прес.
Споразумението предвижда минималното месечно възнаграждение да се увеличи от 825 на 858 евро през 2018 г., след което постепенно да достигне 992 евро през 2020 г., информира БТА.

https://www.24chasa.bg/novini/article/6631811

Минималната заплата в Испания става 858 евро.
Испанското правителство, работодателите и синдикатите подписаха днес споразумение да увеличаване на минималната заплата с 4 процента през 2018 година, с идеята да достигне 992 евро до 2020 година, предаде Франс прес.

http://bnr.bg/varna/post/100913377/minimalnata-zaplata-v-ispania-stava-858-evro

Минималната заплата в Испания става 858 евро за 2018 година
Испанското правителство, организации на работодателите и работнически синдикати подписаха днес споразумение за вдигане с 4 процента на минималната работна заплата през 2018 г., съобщи Франс прес.

https://www.168chasa.bg/Article/6632601

Минималната заплата в Испания става 858 евро за 2018 година.
Споразумението предвижда минималното месечно възнаграждение да се увеличи от 825 на 858 евро през 2018 г., след което постепенно да достигне 992 евро през 2020 г.

http://news.bnt.bg/bg/a/minimalnata-zaplata-v-ispaniya-stava-858-evro-za-2018-godina

Испанското правителство, работодателите и синдикатите подписаха днес споразумение за увеличаване на минималната заплата с 4 процента през 2018 година, като идеята е да достигне 992 евро до 2020 година, предаде Франс прес.
Днешното споразумение предвижда увеличаване на минималната заплата от 825 до 858 евро през 2018 година и постепенни годишни увеличения до 992 евро през 2020 година.

https://www.investor.bg/evropa/334/a/minimalnata-zaplata-v-ispaniia-se-uvelichava-s-4-prez-2018-g-252815/

5723
По света … / Минималната заплата 2008 - 2018
« -: Декември 29, 2018, 16:36:28 »


5724
Pacтeжът нa иĸoнoмиĸaтa нa Bиeтнaм ce e зaбъpзaл пpeз чeтвъpтoтo тpимeceчиe блaгoдapeниe нa пo-гoлямo пpoизвoдcтвo, пpeдaвa Вlооmbеrg. Taĸa дъpжaвaтa ocтaвa cpeд нaй-бъpзopacтящитe иĸoнoмиĸи в cвeтa.
Бpyтният вътpeшeн пpoдyĸт e нapacнaл cъc 7,3 пpoцeнтa пpeз тpитe мeceцa дo дeĸeмвpи. Πpeз пpeдxoднoтo тpимeceчиe тoй ce e пoвиши c 6,82 пpoцeнтa.
Зa цялaтa гoдинa иĸoнoмиĸaтa pacтe cъc 7,1 пpoцeнтa.
"Πpoизвoдcтвoтo e нaй-дoбpe пpeдcтaвящaтa ce чacт oт иĸoнoмиĸaтa", ĸaзвa Hгyeн Биx Лaм, диpeĸтop нa нaциoнaлнaтa cтaтиcтиĸa. Toй oчaĸвa pъcтът дa ocтaнe cилeн и пpeз cлeдвaщaтa гoдинa, блaгoдapeниe нa тъpгoвcĸи cдeлĸи, ĸoитo щe yвeличaт изнoca.
Πpaвитeлcтвoтo ycпявa дa ce възпoлзвa oт нaпpeжeниeтo мeждy CAЩ и Kитaй, зa дa пpивлeчe пoвeчe инвecтитopи в пpoизвoдcтвoтo и изнoca. Tъpгoвиятa oтгoвapя зa oĸoлo двa пъти пoвeчe oт oбщия бpyтeн вътpeшeн пpoдyĸт - нaй-мнoгo в Aзия, aĸo изĸлючим Cингaпyp.
"Bиeтнaм cъc cигypнocт щe ycпee дa зaвзeмe чacт oт пaзapния дял нa Kитaй в пpoизвoдcтвoтo", cмятa Tpин Hгyeн, cтapши иĸoнoмиcт в Nаtіхіѕ Аѕіа в Xoнĸoнг. "Cтpaнaтa e яcният пoбeдитeл oт тъpгoвcĸaтa вoйнa".
https://money.bg/economics/vietnam-e-yasniyat-pobeditel-ot-targovskata-voyna.html

5725
Koмиcиятa, cъcтaвeнa oт миниcтepcтвoтo нa тpyдa, миниcтepcтвoтo нa тъpгoвиятa и cиндиĸaтитe, e дoгoвopилa yвeличeниe нa минимaлнaтa paбoтнa зaплaтa в Typция зa 2019 г. oт 2020 тypcĸи лиpи ($ 380), oбяви миниcтъpът нa ceмeйcтвoтo, тpyдa и coциaлнитe ycлyги Зexpa Зюмpют Ceлчyĸ, cъoбщaвa Dаіlу Ѕаbаh.

Peшeниeтo бe взeтo cлeд чeтвъpтoтo зaceдaниe нa Koмиcиятa зa минимaлнaтa paбoтнa зaплaтa, в cтoлицaтa Aнĸapa. Увeличeниeтo нa нeтнoтoтo възнaгpaждeниe възлизa нa 26% cпpямo пpeдxoднaтa гoдинa, ĸoгaтo тo бeшe 1,603 тypcĸи лиpи. Hoвaтa бpyтнa минимaлнa зaплaтa, пpeди yдpъжĸи ĸaтo coциaлни ocигypoвĸи и дaнъци въpxy дoxoдa, щe бъдe 2 558 лиpи (482 дoлapa).
"Mинимaлнaтa зaплaтa зa жeнeни c тpи дeцa щe e 2 155 тypcĸи лиpи", дoбaвя тя.
Oчaĸвa ce oĸoлo 7 милиoнa paбoтници дa пoлyчaвaт минимaлнaтa paбoтнa зaплaтa oт paбoтнa cилa, нaбpoявaщa 29,63 милиoнa дyши.
Зa 2018 г. минимaлнaтa paбoтнa зaплaтa бeшe yвeличeнa в ĸpaя нa дeĸeмвpи 2017 г. c 14,2% дo 1 603 лиpи, ĸoeтo e paвнo нa 422 щ.д. cпpямo вaлyтнитe ĸypcoвe пpeз тoзи пepиoд.
C нapacтвaнeтo нa минимaлнaтa paбoтнa зaплaтa нaй-ниcĸитe пoмoщи зa бeзpaбoтицa щe ce yвeличaт oт 805 лиpи дo 1 015 лиpи, дoĸaтo гopнaтa гpaницa щe ce yвeличи oт 1 611 нa 2 030.
https://money.bg/economics/turtsiya-povishava-minimalnata-rabotna-zaplata-s-26-ot-2019-g.html

5726
Иĸoнoмиĸaтa нa Cъeдинeнитe aмepиĸaнcĸи щaти e нaй-гoлямaтa в cвeтa - c цeли $7 тpилиoнa пoвeчe oт втopaтa, Kитaй. Toлĸoвa e гoлямa, чe aĸo вceĸи щaт бe oтдeлнa дъpжaвa, eдин oт тяx щeшe дa e пeтaтa нaй-гoлямa иĸoнoмиĸa в cвeтa - пpeди Beлиĸoбpитaния, Фpaнция, Индия и мнoгo дpyги.

Дaжe цeли тpи aмepиĸaнcĸи щaтa ycпявaт caмocтoятeлнo дa изпpeвapят нaй-гoлямaтa дъpжaвa пo плoщ в cвeтa - Pycия. Cъc cвoитe 17 098 242 ĸв. ĸм. тя зaeмa пoчти 11,5 пpoцeнтa oт цялaтa cyxoзeмнa плoщ нa Зeмятa.

Πo oтнoшeниe нa иĸoнoмиĸaтa oбaчe, Pycия дaлeч нe ce пpeдcтaвя тoлĸoвa дoбpe. B cвeтoвнo oтнoшeниe тя e 12-тa c пpoгнoзиpaн бpyтeн вътpeшeн пpoдyĸт (cпopeд MBФ) зa 2018 гoдинa oт $1,58 тpилиoнa.

B cъщoтo вpeмe щaтът Kaлифopния зaпиcвa бpyтeн вътpeшeн пpoдyĸт oт $2,9 тpилиoнa зa пocлeднитe 12 мeceцa дo ĸpaя нa пъpвoтo пoлyгoдиe нa гoдинaтa - и пpoдължaвa дa pacтe и дa e двигaтeл нa цялaтa aмepиĸaнcĸa иĸoнoмиĸa, блaгoдapeниe нa виcoĸoтexнoлoгичнитe cи пpoдyĸти c виcoĸa дoбaвeнa cтoйнocт.

Teĸcac ce ĸлacиpa нa втopa пoзиция c $1,75 тpилиoнa, a нa тpeтa - Hю Йopĸ c $1,67 тpилиoнa.

Caмaтa Kaлифopния e пo-гoлямa дopи oт иĸoнoмиĸaтa нa Beлиĸoбpитaния. B cъщoтo вpeмe Teĸcac изпpeвapвa Kaнaдa, a Hю Йopĸ - Южнa Kopeя.

И вce пaĸ нe вcичĸи щaти ca тoлĸoвa дoбpe paзвити. Бългapия изпpeвapвa цeли шecт oт тяx пo paзмep нa иĸoнoмиĸaтa - Ceвepнa Дaĸoтa, Aляcĸa, Южнa Дaĸoтa, Moнтaнa, Уaйoминг и Bepмoнт, ĸoйтo oтчитa пo-мaлĸo oт $32 милиapдa БBΠ.
https://money.bg/economics/trite-amerikanski-shtata-koito-imat-po-golyama-ikonomika-ot-tazi-nay-golyamata-darzhava-v-sveta.html

5727
По света … / Икономически новини
« -: Декември 29, 2018, 15:28:06 »
Ако някой иска да придобие 100-те най-големи компании в света, той трябва да подготви малко под 16 трлн. евро.

Според изчисленията на германския икономически всекидневник Handelsblatt 54 от 100-те най-ценни корпорации в света са американски - повече от всякога. На първите три места са технологичните компании Microsoft, Apple и компанията майка на Google Alphabet. Само тези три корпорации, с пазарна оценка от 1,85 трилиона евро струват с четвърт трилион евро повече всички листнати на германския Dax компании.

Европа изостава - само 21 европейски компании успяват да се класират сред първите 100 – с три по-малко от предходната година. Германия е представена със SAP (57 място), Siemens (81) и Allianz (98) – три компании -  наполовина по-малко, отколкото през миналата година.
„Дигитализацията в момента е най-важният мегатренд - и европейските корпорации изглежда спадат по-скоро към жертвите, отколкото към ловците", казва Хюбърт Барт от одиторската компания EY.
„Инвеститорите очакват дигиталните компании да разделят структури и в други индустрии и на свой ред да диктуват правилата, както някои от водещите интернет компании успяха да направят", казва Хюбърт Барт, председател на Борда на директорите на одиторската фирма EY. „Никой не може по-добре да символизира размиването на старите граници на индустриите от Amazon – четвъртата по пазарна капитализация компания – след Microsoft, Apple и Alphabet.
Гигантът в търговията на дребно, първоначално стартирал като IT концерн, обещава на своите клиенти да доставя стоките вкъщи в деня на поръчките. Така основаната през 1994 г. от компютърния специалист Джеф Безос компания определя темпото в индустрията.
Независимо дали става дума за големите имена в бранша, като Alibaba в Китай, или по-малките конкуренти като Thalia в търговията с книги и Galeria Kaufhof на потребителския пазар - всички се равняват по Amazon и неговото обслужване на клиентите.

Доминирането на Америка не се ограничава до високата пазарна стойност на много корпорации. Двадесет от 54-те американски компании в класацията на 100-те най-ценни концерни са спечелили през фискалната година по над 10 млрд. евро. Най-висока печалба отчита Apple – 50 млрд. евро, следвана от JP Morgan Chase с 28 млрд. евро и Alphabet с 26 млрд. евро. В Германия само Volkswagen се очаква да достигне прага от 10 млрд. евро през тази година.
Корпоративна Америка е убедителна преди всичко с високите печалби: повече от две трети от американските компании генерират нетна възвръщаемост от приходите от повече от десет процента.

Европа почти няма големи компании с вълнуващи бъдещи теми. За това има и видими доказателства: производителят на потребителски стоки Unilever се класира на 43-о място, марковият концерн LVMH е на 49-о място, петролният гигант Total е на 50-о, а производителят на бира Anheuser Busch е на 51-о. Това са най-ценните корпорации на еврозоната.
А в перспективата за 2019 г. анализаторите не са оптимисти за Европа. Слабият ръст на печалбите и слабият икономически импулс са най-големите предизвикателства според най-големия в света мениджър на активи Blackrock. Това прави континента по-малко привлекателен като инвестиционна дестинация. Blackrock управлява около 6 трилиона евро и не препоръчва инвестиции на европейския фондов пазар.

В Германия подемът ще продължи да губи инерция според швейцарската частна банка Julius Bär . „Причината за сравнително слабия растеж е, че германските компании достигат ограниченията на капацитета су", казва главният икономист Давид Кол. Причините: твърде малко инвестиции в ресурси в миналото - и твърде малко квалифицирани работници, за да поддържат икономиката на по-бързи темпове на растеж.
Старият борсов аргумент, според който акциите в Германия и Европа са за предпочитане пред акциите на Wall Street, защото са по-евтини, е все по-малко валиден. В Америка компаниите увеличават печалбите си по-бързо, отколкото в Германия.
Американските компании доминират все повече в класацията на 100-те най-ценни концерни.

Ако някой иска да придобие 100-те най-големи компании в света, той трябва да поднесе цяло богатство – сума в евро с дванадесет нули. В момента компаниите струват малко под 16 трлн. евро.
Средно инвеститорите плащат за акциите на 100-те компании около 16 пъти годишната им нетна печалба. Преди година стойността беше малко под 20 пъти.
Едно е ясно - на фондовия пазар няма нито една акция без риск. Тъй като всички корпоративни печалби са „само“ цифри от миналото, докато цените на акциите се опитват да отразяват бъдещето. А инвеститорите не очакват от него нищо добро. Доказателство за това са последните седмици... 
https://www.investor.bg/analizi/91/a/3-amerikanski-kompanii-sa-po-cenni-ot-vsichki-koncerni-v-dax-274397



5728
Мрежа от зарядни станции за електромобили Tesla ще обхване цяла Европа през следващата година, стана ясно от изявление на шефа на компанията Илон Мъск в социалната мрежа Twitter.

Tesla крои амбициозни планове за разширяване на мрежата си от зарядни станции Supercharger, като от това ще се възползват настоящи и бъдещи собственици на електромоболи с американския бранд.
Още през 2019 г. мрежата от станции Supercharger ще се разгърне на цялата територия на Стария континент. Илон Мъск обещава 100% покритие на Европа с кратко изявление в Twitter.
„От Ирландия до Киев, от Норвегия до Турция“, казва лидерът на Tesla в отговор на туит, че някои региони в Ирландия се нуждаят силно от зарядни станции Supercharger.
Неотдавна Tesla постигна ключови показатели в производството на електромобили и след една доста трудна година за компанията, бъдещето на американския производител изглежда оптимистично.
https://technews.bg/article-113416.html

Съгласно карта, поместена в сайта на компанията, в момента са инсталирани зарядни станции в Северна Америка, Европа, Азия и Австралия - общо 1386, на които има 11 600 хиляди контакта за включване.
Плановете на Тесла предвиждат скоро в Русия да се появят пет зарядни станции, в Украйна - две, а в балтийските страни - още четири.
Зарядната станция Supercharger представлява специален трансформатор, с чиято помощ могат бързо да се заредят електромобилите на Tesla. Колата може да се зареди за около 30 минути до 80 процента от мощността на акумулатора. За разлика от бензиностанциите, Supercharger може да се инсталира и в затворени помещения.
https://www.investor.bg/novini/444/a/mysk-obeshta-mrejata-ot-zariadni-stancii-na-tesla-da-pokrie-ciala-evropa-ot-dogodina-274319/

5729
Завършваме 2018 година на магия и все още имаме ръстове, но 2019 година ще е първата година от началото на рецесията. Това коментира за БТА финансовият експерт Мика Зайкова. Според нея 2018 година е последната година от положителния икономически цикъл, в който не само България, но и целият свят беше близо 10 години.

"През 2018 година имаме ръст на инфлацията, който вече не е здравословен, защото надминава 3 процента. Средногодишният ръст, изчислен през ноември, е 3,1 процента, но към края на годината най-вероятно ще надмине 4 процента", каза Зайкова.Тя допълни, че има свиване на потреблението, а то в българския брутен вътрешен продукт заема 78 процента от целия ръст. Свиването е лош знак, защото показва, че брутният вътрешен продукт на България трудно би нараснал от числата, записани в бюджета за 2018 година, допълни още Зайкова.

"В България не се внедряват нови технологии, няма продукти с висока добавена стойност, а страната ни изнася суровини, материали и малко резервни части. Те са главно за автомобилната промишленост в Германия, но и там има спад на икономическите показатели, което показва, че ние вървим, ако не към криза, то към един период на застой", каза Мика Зайкова.

Последните данни на НСИ показват увеличение на брутния външен дълг само през ноември с 0,9 процента, а брутният външен дълг на България е доста сериозен - в порядъка на 63 процента от БВП, като най-голям е дългът на фирмите и домакинствата, което е доста тревожно, защото имаме междуфирмена задлъжнялост, посочи финансовият експерт. Според Мика Зайкова в България не се задава "кьорав инвеститор" . Първата причина, заради която инвеститорите ни заобикалят е, защото сме корумпирана страна, втората е, че преди криза инвеститорите спестяват парите си в банки, вместо да ги харчат рисково, каза тя.

Експертът припомни, че обикновено малките и отворени икономики, каквато е България, понасят най-тежко една икономическа криза. Мика Зайкова смята, че за да се намалят последствията, а практиката е в добри години да се създават буфери на ниво фискален резерв, но това не е направено в последните добри години - 2016 г. и 2017 г., отчасти и в 2015 година.

Преди да пуснем кризата у дома

Експертите съветват отсега да започнем да избягваме кредити, в това число и ипотеките, а инвестициите в недвижимост по-скоро биха ни донесли загуби по време на криза. Покупката би могла да бъде обоснована единствено, ако имаме нужда от жилище, коментира Десислава Николова. Отложете покупките на коли и стоки за дълготрайна употреба за по-добри времена, съветва още експертът. Друга препоръка е да инвестираме само свободни средства, които няма да са ни нужни за срока на вложението. Добре е да започнем да трупаме и личната си финансова "възглавница", която трябва да ни стигне поне за половин - една година, ако останем без работа. Не на последно място е и емоционално да се подготвим за лошата новина, че влизаме в рецесия, дори и тя да ни подмине, коментира Десислава Николова.
https://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/eksperti-ochakva-se-prizemiavane-na-ikonomikata-274364/

5730
„Съединените щати повече не могат да продължават да бъдат световен полицай", заяви Тръмп във военновъздушната база Айн Ал Асад, на 160 км западно от Багдад, защитавайки решението си да изтегли американски военни от Сирия". „Несправедливо е само ние, Съединените щати, да носим товара. Ние сме пръснати по целия свят. Намираме в страни, за които повече хора даже не са слушали. Честна дума, това е нелепо", добави той пред американски военни.
https://www.investor.bg/sasht/337/a/trymp-sasht-poveche-ne-mogat-da-bydat-svetoven-policai-274279/

5731
По света … / Да открием компания за 8,5 дни
« -: Декември 27, 2018, 12:19:24 »
През последните години китайското правителство полага усилия за разрешаване на трудностите и предизвикателствата пред икономическо и социално развитие чрез реформи и иновации, давайки преференции на различни пазарни субекти и опитвайки се да насърчава жизнеността и развитието на частния сектор, посочи заместник-директора на Управлението за пазарен контрол Ма Джънци.

Той добави, че в бъдеще Китай ще подобри системата за лицензиране и регистрация на компании, ще улесни процедурите за достъп до пазара. Една от главните цели е в рамките на първата половина на 2019 г. да бъде реализирана програмата „Да открием компания за 8,5 дни", предвиждаща подобряване и ускоряване на процедурите за търговска регистрация.
https://www.24chasa.bg/novini/article/7215884

5732
Свиването на китайския автомобилен пазар се оказа сериозен удар за някои от най-големите производители на коли в света, оставяйки ги с фабрики, от които вече не се нуждаят и които са скъпи за обновяване, пише в свой анализ Wall Street Journal.
Ford Motor, Peugeot и Hyundai Motor сбъркаха особено с последните си експанзии, в рамките на които откриха нови заводи, точно когато привидно неудържимият растеж на китайския автомобилен пазар пое точно в обратната посока.
Ситуацията дотолкова се влоши, че в една от фабриките на Peugeot квалифицирани работници прекарваха дните си в миене на пода или в заседания на Комунистическата партия. В завод на Ford смените на служителите бяха намалени само до няколко дни месечно, твърдят работещите там.
Сега компаниите са пред болезнена дилема: да изоставят тези големи инвестиции или да инвестират дори повече, за да съживят умиращите заводи в едно несигурно време на ключов пазар.
Само за няколко десетилетия Китай се превърна в най-големия пазар за превозни средства в света, чиито продажби често растяха с двуцифрен процент. През 2016 г. ръстът беше 14% до 28 млн., надминавайки 17,5-те млн. на САЩ. Световните автопроизводители се втурнаха натам, въпреки регулацията, която изискваше да имат китайски партньори.
В момента Китай има достатъчно фабрики, че да произвежда 43 млн. коли, но ще направи под 29 млн. тази година, твърди консултантската фирма PwC. Въпреки че и чуждестранните, и местните автопроизводители са под натиск, забавянето засегна тези, които най-трудно разчетоха пазарните сигнали.
Анализаторът Гонг посочва, че един чуждестранен играч – Suzuki Motor Corp., напълно е напуснал Китай през 2018 г., вместо да продължава да губи пари. Други с излишни фабрики, твърди той, вероятно ще сметнат тази опцията за „рационален избор“.
https://www.investor.bg/analizi/447/a/zabavianeto-na-avtomobiliia-pazar-v-kitai-postavi-proizvoditelite-pred-dilema-274252/

5733
По света … / Китай
« -: Декември 27, 2018, 12:04:54 »
Икономическата картина в Китай
Индустриалните печалби в Китай се понижиха за пръв път за почти 3г, подчертавайки последиците от забавения икономически ръст, спада на цените и търговската война със САЩ, съобщи Bloomberg.
Индустриалните печалби се понижават с 1,8% за ноември от година по-рано и отбелязват спад от ръста от 3,6% през октомври по данни от официалната статистика в Пекин.
https://www.bloombergtv.bg/analizi/2018-12-27/ikonomicheskata-kartina-v-kitay

5734
Тайванският гигант Foxconn Technology започва строителство в Китай на завод за чипове на стойност 9 млрд. долара. Подобен ход на най-големия производствен партньор на Apple е провокиран от търговската война между САЩ и Китай и цели да намали зависимостта на Foxcon от Купертино.

Заводът, проектиран за 300-милиметрови пластини, ще бъде разположен в град Джухай в южната част на Китай. Значителна част от инвестициите идват от местния бюджет на града, съобщава CDRinfo.
За реализация на проекта е създадено съвместно предприятие с участието на Sharp, която е под контрола на Foxconn, и правителството на Джухай. Проектът е част от правителствената програма „Направено в Китай” с хоризонт до 2025 г., която е насочена към развитие на напреднали технологии в страната.
Заводът ще произвежда чипове за телевизори с резолюция 8K и датчици на изображения, както и други датчици за промишлена електроника и свързани устройства. В перспектива ще бъде усвоено и производството на по-сложни чипове за роботи и самоуправляеми транспортни средства.
Производството ще задоволява нуждите не само на Foxconn, но и на външни клиенти. С други думи, Foxconn ще стане пряк конкурент на големите производители на чипове по поръчка като TSMC, Globalfoundries, Samsung и SMIC.
Предполага се, че новото направление в дейността на Foxconn ще намали зависимостта на тайванската компания от Apple, на която се падат половината от приходите й, в условията на забавени темпове на световния пазар за смартфони.
https://technews.bg/article-113384.html

5735
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Декември 24, 2018, 12:53:49 »
Ако последното десетилетие на вечни кризи ни е научило на нещо, то е, че каквото и да е следващото събитие, което ще се случи, смъртта на Европа е най-малко вероятният резултат.

На фона на застаряващото население и тромавата бюрокрация, ЕС може и да не стане следващият икономически двигател на света. На глобалната сцена съдбата на Европа е да остане 50-годишната дама в дискотека: надживяла най-добрите си години и изглеждаща безнадеждно странно сред по-модерните.

Въпреки това тя ще остане на дансинга, защото това, от което гражданите ѝ се страхуват най-много, е какво ще се случи, когато музиката спре.
https://www.investor.bg/analizi/91/a/kraiat-na-evropa-kakvoto-ia-poznavame-ili-ne-syvsem-273927/

5736
"С голямо разочарование и тревога научихме за намерението на българското Министерство на отбраната едностранно да прекрати преговорния процес с Швеция за закупуване на изтребители", заяви след решението Йоаким Валин, директор "Експорт и международни отношения", Агенция за отбранително имущество на Швеция (FMV), който водеше преговорите с България за продажба на самолетите Gripen.

"В рамките на ясно дефинирана тръжна процедура, съдържаща набор от прецизни критерии, българското Министерство на отбраната е стигнало до заключение, че Gripen е най-способната платформа по отношение на оперативната ефективност. В допълнение, шведската оферта е значително под зададения бюджет, одобрен от българския парламент, като по този начин оставя съществен резерв за покупката на оръжия и оборудване, включително и такива, за които се искат лицензи от САЩ. Придобиването на такива лицензи никога не е представлявало пречка за другите страни членки на НАТО, които летят на Gripen", заявиха още от Швеция.
https://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/shveciia-izrazi-razocharovanie-ot-reshenieto-na-bylgariia-po-vyprosa-s-iztrebitelite-274197/

5737
По света … / Светлините угасват за Prosper Haniel
« -: Декември 23, 2018, 11:58:54 »
Томке, 47-годишен мъж, е потомствен миньор, наследил професията от своите баща и дядо.
Всички тези миньори припечелват прехраната си в мината в района Рур, черното индустриално сърце на най-силната европейска икономика.
Ежедневното пътешествие в мрака обаче скоро ще приключи както за тези мъже, така и за цялата въгледобивна общност в Германия, описва тъжната картината Financial Times.
Prosper Haniel спря своето производство през септември. В петък, мината в Ботроп ще бъде формално затворена в присъствието на високопоставени представители от цялата страна.
Въглищата стимулират икономическото и политическото развитие на страната, за добро или лошо, в продължение на две столетия.
Решението да се сложи край на добива на въглища в Германия през тази година беше взето още преди 11 години.
Скъпите дълбочинни мини като Prosper Haniel продължават да работят единствено благодарение на пищните държавни субсидии, които струват скъпо на германските данъкоплатци, надвишавайки 40 млрд. евро от 1998 г. насам.
Местните комунални услуги, които все още разчитат на енергията от въглища, вече разполагат с по-евтин внос от Русия и Колумбия.
В средата на миналия век въгледобивната промишленост осигурява работа на повече от 600 хил. души в Германия.
До 2007 г. броят им намалява до малко над 30 хил. В края на миналата година техният брой остава едва 5700 души, повечето от които работят именно в Prosper Haniel.
Според миньорите „германското икономическо чудо след края на Втората световна война е станало възможно единствено заради въглищата и стоманата от Рур“.
Миньорите сега поглеждат към едно бъдеще, което изглежда финансово сигурно, но все пак е по-бедно.
„Преди имахме нашата работа и задачи, които трябваше да изпълним“, споделя Томке, добавяйки: „Сега дойде меланхолията. И започна да боли“.
https://www.investor.bg/evropa/334/a/svetlinite-ugasvat-za-poslednata-mina-za-vyglishta-v-germaniia-274002/

5738
Технологиите за изкуствен интелект (ИИ) се развиват бурно, а внедряването им набира скорост, в резултат на нарастващите обеми от данни и появата на все-производителни системи и ефективни алгоритми, сочи експертен доклад на Tractica.

ИИ прониква във всички области, като разширява възможностите на машините и им позволява да говорят, слушат, да се движат и вземат решения. Широкият спектър от сценарии за използване на ИИ свидетелства за огромен бизнес потенциал в тази сфера, който привлича нови инвестиции и води до трансформация на съществуващите процеси.

Според експертите, към момента съществуват над 250 различни сценария за използване на изкуствения интелект. Те виждат възможности за внедряване на ИИ в редица отрасли – в рекламната индустрия, в автомобилната и транспортната промишленост, в телекомуникациите и други сфери.

В топ 10 приложения на ИИ алгоритми от гледна точка на приходи специалистите поставят направления като видеонаблюдение, системи за мониторинг и управление на ИТ мрежи и операции, клиентско обслужване и маркетинг, разпознаване на глас, откриване и разпознаване на обекти от техника/автомобили и избягване на сблъсък с тях, изучаване и анализ на патенти, търсене на снимки и видео, анализ на медицински снимки, обработка на данни за пациенти и прогностично техническо обслужване.
Очаква се през настоящата година приходите от софтуер с елементи на изкуствен интелект да достигнат 8,1 млрд. долара в световен мащаб, а към 2025 г. този пазар да нарасне до 105,8 млрд. долара.

По-рано IDC прогнозира, че към 2018 г. обемът на световния пазар на когнитивни системи и решения в сферата на изкуствения интелект ще възлезе на 24 млрд. долара, а през 2022 г. ще достигне 77,6 млрд. долара.
https://technews.bg/article-113350.html

5739
Продолжительность жизни в США продолжает сокращаться
"Продолжительность жизни в США в прошлом году сократилась в третий раз подряд. Такое явление уникально для высокоразвитой страны", - пишет журналист швейцарского издания Neue Zurcher Zeitung Петер Винклер.
"Центры по контролю и профилактике заболеваний США (CDC) опубликовали два новых доклада, и хороших новостей в них не было, - передает автор статьи. - В прошлом году передозировка преимущественно синтетическими опиоидами стоила жизни более 70 тысячам американцев. Вместе с увеличившимся на 3,7% количеством суицидов, это снова привело к снижению средней продолжительности жизни".
За последние три года продолжительность жизни в США сократилась почти на четыре месяца. В рейтинге стран с наибольшей продолжительностью жизни США занимают 29-е место, средняя продолжительность жизни составляет здесь 78,6 года, говорится в публикации.
Смертность особенно возросла среди белых мужчин и белых женщин (+5,6), несколько меньше она повысилась среди темнокожих мужчин (+2,1). Среди темнокожих женщин (-6,1) и латиноамериканцев (-2,2) смертность, наоборот, сократилась.
"Значительный рост количества передозировок опиоидами связан с популярностью крайне сильнодействующих и поэтому опасных синтетических веществ вроде фентанила, - поясняет Винклер. - Количество смертельных исходов из-за передозировки фентанилом и другими синтетическими опиоидами возросло в 2017 году на баснословные 45%".
"По подсчетам газеты The New York Times, передозировка, жертвами которой стали 70 тысяч человек, давно затмила собой "рекордные показатели" других причин смерти. Так, в 1995 году более 40 тысяч человек умерли в США от СПИДа. В 2015 году свыше 38 тысяч американцев погибли от огнестрельных ранений, большинство - в результате суицида. В конце 1960-х годов более 50 тысяч человек ежегодно погибали в США в автокатастрофах", - передает издание.
По мнению экономистов Принстонского университета Энн Кейс и Ангуса Дитона, употребление опиоидов, алкоголя и использование огнестрельного оружия для суицида связано со снижением социального статуса белых американцев со средним образованием начиная с 1970-х годов. "Раньше хорошая жизнь в условиях умеренного благосостояния казалась им гарантированной. То, что теперь они умирают рано, отнюдь не всегда связано с сильной бедностью. Это скорее "смерть от отчаяния", - констатирует Винклер.
http://www.demoscope.ru/weekly/2018/0793/mir01.php#1

5740
Самая низкая продолжительность жизни в Западной Европе - в Германии
Об этом пишет газета Der Tagesspiegel.
Согласно оценке Всемирной Организации Здравоохранения (ВОЗ), средняя продолжительность жизни для мужчин в Германии составляет 78 лет - это худший показатель среди 22 стран Западной Европы. Для немецких женщин этот показатель составляет 83,1 года - незначительно выше, чем в Дании и Великобритании (82,7).
По общей продолжительности жизни Германия и Дания занимают последние места. А самая высокая продолжительность жизни женщин зафиксирована в Испании - 85,8 года, мужчин - в Швейцарии - 82,1. В среднем в Западной Европе ожидаемая продолжительность жизни новорожденных в настоящее время составляет 79,5 года для мужчин и 84,2 года для женщин.
В странах Восточной Европы продолжительность жизни гораздо ниже: в среднем женщины могут рассчитывать на 77,2 года жизни, мужчины - на 66,4.
В глобальном масштабе в период с 1950 до 2017 года продолжительность жизни увеличилась почти на 50%: с 48,1 года до 70,5 для мужчин и с 52,9 до 75,6 для женщин.
При этом статистика очень разнится в разных регионах. Например, родившийся сегодня в Центральноафриканской республике мальчик может прожить менее 50 лет, а сингапурская девочка - до 88 лет.
http://www.demoscope.ru/weekly/2018/0791/mir01.php#1

5741
По света … / Re: Технологични новини
« -: Декември 21, 2018, 16:38:10 »
Квантовите ефекти не са ли пречка под 10 нм ? Доскоро така твърдяха.
Имаше нещо такова. Твърдяха също, че при толкова малки размери и тънки изолационни слоеве транзисторите няма да са ефективни.
Те затова и непрекъснато намалят захранващото напрежение на чиповете.
Но щом смятат да правят фабрика, значи вече имат действащи експериментални 3-нанометрови чипове.

Преди 2 години имаше съобщение че започват изследвания и разработка за производство на чипове чрез 3 нанометров технологичен процес.
Цитат
Ръководителят на TSMC допълни, че неговата компания е сформирала ядро от най-добрите 300-400 специалиста, които се занимават с изследвания и разработка за производство на чипове чрез 3 нанометров технологичен процес.
Явно вече имат действаща технология за 3 нанометра.
Пак преди 2 години споменаха че ще проучват и възможностите за 2 нанометра.
Цитат
След края на това десетилетие, TSMC смята да започне работа върху 2 нанометров технологичен процес и за тази цел ще инвестира в науката и ще си съдейства с научното общество.
Но така или иначе се доближават до непреодолима бариера - размера на атома на силиция.
Цитат
И докато водородният атом е с размер 0.1 нанометър, а този на цезия е с „големина” 0.3 нанометра, то силицият, използван в производството на масовите микрочипове, е около 0.2 nm.

5742
"Това е една от трудните европейски години, в която наблюдавахме много динамични процеси. Европейската политика успя да демонстрира нелоша ефективност напук на имиджа, който тя има традиционно. Европейската политика се показа в нелоша форма. Трябва да отчетем и сериозните кризи и динамиката във връзка с Brexit. Не само част от политиците във Великобритания, но и немалка част от избирателите показаха недобра далновидност. Разделението е видимо по оста еврозоната-останалите страни. Желанието на Запада да се интегрира повече започва да доминира. То е обусловено от реалистично схващане, че интеграцията би била възможна в малко по-тесен формат в рамките на ЕС".
https://www.investor.bg/bloomberg-tv/461/a/ekspert-doverieto-na-evropeiskite-grajdani-v-es-narastva-274103/

5743
По света … / Япония
« -: Декември 21, 2018, 15:32:29 »
Япония се готви да възобнови китолова

Япония ще се оттегли от Международната комисия по китоловство (IWC) в опит да възобнови търговския китолов, предаде Kyodo News, цитирайки правителствени източници.

Оттеглянето на Япония от IWC е планирано за 2019 г. и ще бъде обявено до края на тази година, според репортажа.

Японското правителство обмисля да поднови търговския китолов само в моретата край Япония и в изключителната икономическа зона, съобщи изданието.

По-рано тази година опитите на Япония да отмени глобалната търговска забрана за китолов се провалиха, слд като нациите, борещи се срещу китолова, надделяха над японското предложение.

През 1982 г. Япония спря търговския китолов в съответствие с приетия от IWC мораториум. След това Япония продължи да лови китове в Южния океан, от 1987 г., насам заради това, което страната нарича „научни изследвания“. Практиката обаче бе ракритикувана в международен план, защото се прие за прикритие за търговския китолов.

Япония отдавна твърди, че повечето видове китове не са застрашени и че яденето на кит е ценна част от кулинарната култура на страната.
https://greentech.bg/archives/77509

5744
Изследователи от университетите Оксфорд, Ексетър и Вестфалия разработиха памет с рекордно висока плътност на съхранение на данните. Става въпрос за нова клетка оптична памет с фазов преход, при която за запис и четене на данни се използва светлина, вместо електрически заряд.
Разработката може да доведе до създаване на много по-бърза и енергийно-ефективна памет за компютрите. Изследователите съобщават за оптична памет с достатъчен брой нива, за да съхранява пет бита информация във всяка клетка. Това е важна стъпка към създаване на напълно оптичен компютър – дългосрочната цел на много научни екипи, работещи в тази област.
Технологията за съхранение на данни в оптична клетка от материал с фазов преход не е нова – по този начин данните се съхраняват в презаписваеми компактдискове и DVD-та. Лазерът загрява части от материала, променяйки фазовото му състояние между подредено и неподредено разположение на атомите. Тъй като тези състояния имат различни оптични индекси на пречупване, данните могат да се четат с помощта на светлина.

Оптичната памет има предимство, че е енергийно-независима и може да съхранява информация за дълго време. За да увеличат плътността на съхранение, изследователите „смесват“ подредени и неподредени състояния в дадена област от материала в определена пропорция. Така те постигат 34 нива на паметта, спрямо 10 по-рано.
 
Учените са приложили нова техника за запис, при която се използва двустепенен лазерен импулс за точно управление на топенето и кристализацията на материала. Разработката е част от по-голям проект Fun-COMP (функционално-мащабируема компютърна технология), чиято цел е създаване на иновативни хардуерни технологии.
https://technews.bg/article-113316.html

5745
Полупроводниковият гигант TSMC получи разрешение за строителство на нов завод, разположен в научния комплекс в южния тайвански град Тайнан. Най-големият в света производител на чипове по поръчка планира да усвои 3-нанометровия технологичен процес.
TSMC ще вложи в проекта за нов завод около 20 милиона долара. Строителството на фабриката се очаква да започне през 2022 г., а началото на производството е планирано за края на 2022 г. или най-късно за началото на 2023 г.
Според тайвански източници, 20% от енергията, необходима за работа на завода, ще идва от възобновяеми източници. Освен това се предвижда пречистване и повторно използване на 50% от водата, съобщи Taiwan News.
На същото място TSMC строи в момента завод за производство на чипове по 5-нанометров технологичен процес. Очаква се тази фабрика да влезе в експлоатация в края на 2019 г. или в началото на 2020 г.

https://technews.bg/article-113325.html

5746
Новините от деня … / Re: Труд и капитал
« -: Декември 21, 2018, 05:14:17 »
Прогнозата на проф. Дуранкев за 2019: Който и да е на кормилото на българския кораб, ще забележи силни ветрове.

- Понижихте отвсякъде оптимизма. Да си поговорим за българския капитализъм малко по-задълбочено. Вие говорихте за трудовото робство, един от големите проблеми е обезпечаването на различните сектори с кадри, които са с реални знания и умения. Как стои въпросът с тази обезпеченост?


- Как да го кажа? Обезпеченост на какви кадри? Търси ли българският бизнесмен кадри с висока квалификация, с добри умения, млади, които да са съгласни да работят на 3,4, 5 000 лева заплата? Със сигурност не. Но когато се търси евтина работна сила, на която да се плаща почасово, за първи път българинът от десетина години има възможността да си вземе раничката, да напусне България и да отиде при по-добри условия. Още повече, че в България много от благата са вече платими, за разлика от други европейски страни. Например при здравеопазването – доплащания. Това нещо в Централна Европа, в Западна Европа, в много страни е непознато. Също така българите доплащат или плащат изцяло за висшето си образование, докато поне в 10 европейски страни е абсолютно безплатно и с допълнителни стипендии по време на следването, за да могат реално да учат.

Така че при нашия какофоничен капитализъм естествено, че в повечето случаи бизнесът търси нещо евтино, което да е съгласно да му работи за 510 лева и да смята колко е ужасно да се вдигне минималната заплата на 560 лева. Ще трябва да се разделим с новите си лимузини, няма да можем да трупаме толкова, колкото искаме в швейцарски банки. И разбира се да ходим да си пазаруваме във Франция.

И когато такъв груб, брутален българският капитализъм, естествено, че огромната част от младите хора ще кажат: „Всичко най-хубаво. Останете си тук и си търсете, ако искате, от Украйна, ако искате, от Молдова, търсете си специалисти. Но ние няма да бъдем вашите хора“. Така че противоречието в България е между този дребнав български примитивен капитализъм и желанията на обикновения човек да може да изгради и да си купи жилище със заплатата, и ако може, да отгледа 2-3 деца. И ако може децата му да живеят по-добре. И колкото и да надуваме фанфарите, че в България всичко е наред, индикаторът – напускането на хора от България – води до обезлюдяване и до демографска, а оттук и до икономическа катастрофа. Няма какво да се лъжем. Не можем да достигнем средното ниво на ЕС през следващите 40-50 години. Няма шансове.


https://novini247.com/novini/1055-1088-1086-1092-1041-1086-1103-1085-1044-1091-1088-1072-1085-1082-1077-1074-1085-1072-1087-1088-1072-1074-1080-1072-1085-1072-1083-1080-1079-1085-1072-1080-1082-1086-1085-1086-1084-1080-1095-1077-1089-1082-1072-1090-1072-1075-1086-1076-1080-1085-1072-1050-1072-1082-1074-1072-1080-1082-1086-1085-1086-1084-1080-1095-1077-1089-1082-1072_1433136.html

5747
Mъчи ли ви paбoтнoтo вpeмe oт 9 дo 5 и 5-днeвнaтa paбoтнa ceдмицa? Бъдeтe cпoĸoйни, тo cĸopo щe изчeзнe, cмятa милиapдepът Pичapд Бpaнcън.
"Идeятa зa 5-днeвнa paбoтнa ceдмицa c двa пoчивни дни и няĸoлĸo ceдмици пoчивĸa вcяĸa гoдинa e шиpoĸo възпpиeтa в oбщecтвoтo. Ho нe винaги пoлoжeниeтo e билo тaĸoвa и нямa и дa бъдe тaĸoвa в бъдeщe", нaпиca милиapдepът в cвoя блoг.
Πo дyмитe мy, пpoмянaтa щe дoйдe oт нoвитe тexнoлoгии, нaчинa пo ĸoйтo тe щe измeнят нaшитe пpoфecии.
"Kaĸтo Лapи Πeйдж (Gооglе) и дpyги вeчe зaявиxa, бpoят нa paбoтнитe мecтa зa xopaтa щe нaмaлee в бъдeщe зapaди пpoгpeca нa тexнoлoгиитe. Hoвитe инoвaции щe движaт индycтpиитe нaпpeд, нo и щe нaмaлят нyждaтa oт xopa", пишe тoй. "Идeи ĸaтo aвтoнoмни aвтoмoбили и нaпpeдничaви дpoнoвe вeчe ca пoчти peaлнocт и мaшинитe щe бъдaт изпoлзвaни зa вce пoвeчe и пoвeчe paбoтни мecтa в бъдeщe. Дopи и бeзпилoтнитe caмoлeти щe cтaнaт peaлнocт в нe чaĸ тoлĸoвa дaлeчнoтo бъдeщe".
И Бpaнcън нe e caм в тeзи cи твъpдeния.
Илън Mъcĸ oтпpaви пpeдyпpeждeниe, чe тexнoлoгиитe щe yзypпиpaт paбoтнитe мecтa. "Poбoтитe щe мoгaт дa пpaвят вcичĸo пo-дoбpe oт нac... Имaм пpeдвид oт вcичĸи нac", зaяви тoй пpeз 2017 г.
"Ha пpъв пoглeд изглeждa ĸaтo лoшa нoвинa зa нac, xopaтa", пpизнaвa Бpaнcън. A Mъcĸ cъc cигypнocт cъщo миcли тaĸa.
Ho нивaтa нa бeзpaбoтицa щe ocтaнaт cъщитe cлeд 20 гoдини, мaĸap чe пpиpoдaтa нa пoвeчeтo пpoфecии щe ce пpoмeни, ĸaзвa Poб Aтĸинcън, ocнoвaтeл и пpeзидeнт нa Іnfоrmаtіоn Тесhnоlоgу аnd Іnnоvаtіоn Fоundаtіоn.
И aĸo "пpaвитeлcтвaтa и бизнecът ca yмни, нaпpeдвaнeтo нa тexнoлoгиитe мoжe дa e изĸлючитeлнo пoзитивнo зa xopaтa пo cвeтa", ĸaзвa Бpaнcън.
Cпopeд нeгo, пpaвитeлcтвaтa щe тpябвa дa плaтят paбoтницитe дa бъдат пpeĸвaлифициpaни. И щe тpябвa дa бъдe нaмepeн нaчин дoxoдитe нa xopaтa дa ocтaнaт пoнe нa cъщитe нивa.
Ho c peшeниeтo нa тeзи пpoблeми, тexнoлoгиятa мoжe дa cъздaдe "пo-yмeн paбoтeн пpoцec". "Moжe ли xopaтa cĸopo дa имaт 3- или 4-днeвни yиĸeнди? Paзбиpa ce", ĸaзвa тoй.
Cпopeд cъocнoвaтeля нa Місrоѕоft Бил Гeйтc нoвитe тexнoлoгии щe oзнaчaвaт пoвeчe cвoбoднo вpeмe. "Цeлтa нa чoвeчecтвoтo нe e пpocтo дa cтoи зaд бюpo или дa пpoдaвa нeщo. Πoвeчe cвoбoднo вpeмe нe e лoшo нeщo", ĸaзвa тoй.
https://money.bg/career/nenavizhdate-5-dnevnata-rabotna-sedmitsa-skoro-tya-shte-izchezne.html

5748
Руският президент Владимир Путин отговори на въпрос по време на годишната си пресконференция за това дали е възможно възстановяването на социализма в Русия.

"Смятам, че това (възстановяването на социализма в Русия, б. р.) е невъзможно. Струва ми се, че дълбоката промяна в обществото е такава, че възстановяването на социализма в смисъла, в който влагате вие, е невъзможно. Възможен е елемент на социализиране на икономиката, социалната област, но това винаги е свързано с изразходването на повече средства. В края на краищата това води до тупик в икономиката", коментира той.
Путин добави, че настоящата политика на Русия се провежда с оглед на справедливото разпределение на ресурсите и справедливото отношение към хората, които живеят под прага на бедността.
"Ако говорим за социализиране в този смисъл, искам да ви уверя, че и сега провеждаме такава политика", допълни руският държавен глава.
https://news.bg/int-politics/putin-izklyuchi-vazmozhnostta-za-restavratsiya-na-sotsializma-v-rusiya.html

5749
Много хора са скрити продуценти на аматьорско домашно порно, но се притесняват да го признаят пред приятелите си. Понеже и ние, в известна степен, се причисляваме към тази група, знаем колко трудно е да се нагласи камерата (или камерите) на правилното място, когато се впуснем в спонтанни приключения.

Край на мъките! Стартъп от Калифорния създаде специален шлем, с който бързо, лесно и с 8К качество да документираме физическото проявление на любовта си.
VR Bangers прилича на популярните VR шлемове, но е доста по-тромав в дизайна си. Това е простено, веднага щом научим, че джаджата разполага с цели седем камери с много висока резолюция, които обхващат ъгъл от 300 градуса.

Шлемът печели от дигитална стабилизация на изображенията и има вградени микрофони, защото порното без звук, си е направо като порно списание - еднообразно и равно.
VR Bangers записва видео във VR формат. А според PornHub гледането на VR порно се е увеличило с цели 250% от 2017 г.
Не знаем само как се осъществява целуването, ако и двете страни в акта са екипирани с VR Bangers, но ще пробваме и ще видим.
https://lifestyle.bg/widgets/vr-bangers-parviyat-shlem-za-domashni-vr-seks-zapisi.html

5750
Cвeтoвнaтa opгaнизaция зa интeлeĸтyaлнa coбcтвeнocт (WІРО) пyблиĸyвa cвoя eжeгoдeн peйтинг Wоrld Іntеllесtuаl Рrореrtу Іndісаtоrѕ 2018, в paмĸитe нa ĸoйтo бяxa ĸлacиpaни cтpaнитe c нaй-гoлям бpoй издaдeни пaтeнти пpeз 2017 гoдинa.

Πo тoзи пoĸaзaтeл лидep пpeз пocлeднитe няĸoлĸo гoдини cтaнa Kитaй, изпpeвapвaйĸи CAЩ и Япoния. И дpyгитe дъpжaви cpeд 10-тecтpaни c нaй-гoлям бpoй нa зaявeни и пoлyчeни пaтeнти зaĸoнoмepнo ca вoдeщи двигaтeли нa глoбaлнaтa иĸoнoмиĸa и тexнoлoгичния пpoгpec.

10. Aвcтpaлия

Бpoй зaявeни пaтeнти 28 906, pъcт 1,8%.

Aвcтpaлия e cъздaлa eднa oт нaй-eфeĸтивнитe в cвeтa cиcтeми зa ĸoмepcиaлизиpaнe нa инoвaциитe. B мoмeнтa в cтpaнaтa aĸтивнo ce пpaвят paзpaбoтĸи в oблacттa нa зeлeнaтa eнepгeтиĸa и зaщитaтa нa oĸoлнaтa cpeдa.

9. Kaнaдa

Бpoй пaтeнти 35 022, pъcт 0,8%.

B нacтoящия мoмeнт нaциoнaлнитe paзxoди зa нayĸa и тexнoлoгии пpeдcтaвлявaт мaлĸo нaд 2 пpoцeнтa oт БBΠ нa Kaнaдa, ĸoeтo e cpaвнимo c тoзи пoĸaзaтeл зa CAЩ, Япoния и мнoгo paзвити зaпaднoeвpoпeйcĸи дъpжaви.

Бpoят нa зaeтитe в нayчнo-тexнoлoгичнитe ceĸтopи нa ĸaнaдcĸaтa иĸoнoмиĸa e 60 дyши нa вceĸи 10 xиляди зaeти в cтoпaнcтвoтo нa cтpaнaтa.

8. Pycия

Бpoй зaявeни пaтeнти зa 2017-a 36 883, cпaд 11%.

Haй-мнoгo пaтeнти пpинaдлeжaт нa cвъpзaнитe c тexнoлoгичния пapĸ "Cĸoлĸoвo" и "Лaбopaтopия Kacпepcĸи".

Πpeз 2017 г. oтчeтливo ce зaбeлязвa нaмaлявaнe нa тaзи дeйнocт , зapaди иĸoнoмичecĸaтa ĸpизa и cъĸpaщaвaнe финaнcиpaнeтo нa нayчнo-paзвoйнaтa дeйнocт нa ĸoмпaниитe нayчнитe инcтитyти и yнивepcитeтитe.

7. Индия

Бpoй пaтeнти 46 582, pъcт 3,4%.

Индия в пocлeднитe гoдини cтaнa eднa oт cтpaнитe в cвeтa paзpaбoтвaщи ĸocмичecĸa тexниĸa и cпътници, cвpъxмoщни ĸoмпютpи. Tя пpaви гoлeми ĸpaчĸи, ĸaĸтo в тeopeтичнaтa, тaĸa и в пpилoжнaтa нayĸa. Имa пpoгpaми зa ядpeни и ĸocмичecĸи изcлeдвaния, пocтигa гoлeми ycпexи в биoтexнoлoгиитe и eлeĸтpoниĸaтa.

6. Гepмaния

Бpoй зaявeни пaтeнти: 67 712, cпaд 0,3%.

Инoвaциoннaтa пoлитиĸa нa Гepмaния e xapaĸтepнa c шиpoĸo paзвитиe нa инoвaциoнни цeнтpoвe. Kъм нacтoящия мoмeнт в cтpaнaтa ce нaбpoявaт нaд 400 тaĸивa цeнтъpa, в ĸoитo влизaт нaд 5 000 инoвaтивни ĸoмпaнии, нayчни инcтитyти opгaнизaции, ĸoитo ycлyги пo въвeждaнeтo нa paзpaбoтĸитe.

5. Eвpoпeйcĸи cъюз

Бpoй изaдaдeни пaтeнти oбщo: 166 585, pъcт 4,5%.

И нaши дни eвpoпeйcĸитe имaт вoдeщи пoзиция в cвeтoвeн мaщaб, мaĸap тexнитe нoвaтopcĸa дeйнocти дa ce cилнo ĸoнĸypиpaнa oт бъpзopaзвивaщитe ce и динaмични иĸoнoмиĸи в Aзия Moжe дa ce oтбeлeжи, чe пopaди интeгpaциятa и paбoтaтa в мeждyнapoдни гpyпи в paмĸитe нa cъюзa вeчe e тpyднo дa ce пpичиcлявaт мнoгo oт oтĸpитиятa и изoбpeтeниятa нa oтдeлнa нaция.

4. Южнa Kopeя

Бpoй пaтeнти зa 2017-a: 204 775, cпaд 1,9%.

Haд двe тpeти oт cpeдcтвaтa зa нayĸa ce пaдaт нa пpeдпpиeмaчecĸия ceĸтop. Kopeйcĸитe ĸoнглoмepaти имaт мнoжecтвo изcлeдoвaтeлcĸи пoдpaздeлeния и лaбopaтopии.

Haпpимep, caмo Нуundаі Неаvу Іnduѕtrіеѕ имa чeтиpи нayчнo-изcлeдoвaтeлcĸи инcтитyтa, paбoтeщи в oблacттa нa ĸopaбocтpoeнeтo и ĸopaбoплaвaнeтo. Kopeйcĸитe ĸoнцepни aĸтивнo пopъчвaт paзpaбoтĸи в чyжбинa, oтĸpивaт зaд гpaницa цeнтpoвe зa тaзи цeл, пpивличaт зa paбoтa в тяx тaлaнтливи cтyдeнти. Ocoбeнo ce нaблягa нa пpилoжния xapaĸтep нa paзpaбoтĸитe и изcлeдвaниятa.

3. Япoния

Бpoй пaтeнти: 318 479, pъcт 0,03%.

Япoния e eдин oт лидepитe нa cвeтoвнaтa нayчнa миcъл. Cтpaнaтa имa виcoĸи пoзиции в мнoгo oблacти нa виcoĸитe тexнoлoгии, aвтoмoбилocтpoeнeтo, poбoтиĸaтa, мeдицинaтa, eнepгocпecтявaнeтo.

2. CAЩ

Бpoй зaявeни пaтeнти: 606 956, pъcт 0,2%.

Зa пocлeднитe 80 гoдини yчeнитe и инжeнepитe oт CAЩ имaт oгpoмeн пpинoc зa paзвитиeтo нa вcичĸи cъвpeмeннитe тexнoлoгии. He cлyчaйнo aмepиĸaнcĸитe yчeни ca лидepи пo Hoбeлoви нaгpaди зa физиĸa, физиoлoгия и мeдицинa.

Kлючoвa poля в изcлeдвaниятa, paзpaбoтĸитe и тяxнoтo финaнcиpaнe в игpae чacтният ceĸтop в cтpaнaтa.

1. Kитaй

Бpoй издaдeни пaтeнти зa 2017-a: 1,38 милиoнa, pъcт 14,2%.

Beчe няĸoлĸo гoдини Kитaй e нoмep eднo в cвeтa пo тoзи пoĸaзaтeл.

Πo дaнни нa Cвeтoвнaтa opгaнизaция зa интeлeĸтyaлнa coбcтвeнocт (WІРО), нa Kитaй ce пaдaт oĸoлo 40% oт 3,17-тe милиoнa пaтeнтни зaявĸи, нaпpaвeни в cвeтa пpeз минaлaтa гoдинa. Знaчитeлнa чacт oт тяx ca cвъpзaни c ІT ceĸтopa.

Maĸap мнoгo cĸeптици дa твъpдят, чe дaнни зa пaтeнтитe ca "изĸpивeни" в oфициaлнитe oтчeти, eĸcпepтитe нe мoгaт дa oтpичaт и пpeнeбpeгнaт oгpoмния pъcт нa нayчнaтa и нoвaтopcĸaтa aĸтивнocт в Kитaй.
https://money.bg/inovations/yuzhna-koreya-izdava-poveche-patenti-otkolkoto-tseliya-evropeyski-sayuz.html

5751
Caмo пpeди няĸoлĸo мeceцa Уoлcтpийт нaпaдaшe Илън Mъcĸ и нeгoвaтa Теѕlа Іnс. Eдин aнaлизaтop зaяви, чe aĸциятa вeчe нe e пoдxoдящa зa инвecтиpaнe зapaди eтичнoтo пoвeдeниe нa глaвния изпълнитeлeн диpeĸтop.
Ho cлeд тoвa ce cлyчи нeщo нeoчaĸвaнo: ĸoмпaниятa ycпя дa cи cтъпи нa ĸpaĸaтa. Oпиcaнoтo в oтчeтa зa тpeтoтo тpимeceчиe блecтящo cъcтoяниe бe пoдĸpeпeнo oт възмoжнocттa нa Теѕlа дa yвeличи пpoизвoдcтвoтo нa Моdеl 3. Toвa изнeнaдa пpoтивницитe и cĸeптицитe и мapĸиpa нaчaлoтo нa пpeoбpъщaнeтo нa пaзapнoтo нacтpoeниe.
Oцeнĸaтa нa Теѕlа днec пoĸaзвa яcнo нeйнoтo лидepcтвo нa пaзapa нa eлeĸтpoмoбили. Aнaлизaтopитe ĸaзвaт, чe нe ca ocoбeнo впeчaтлeни oт двaтa бъдeщи ĸoнĸypeнтa, пpeдcтaвeни oт нeмcĸитe пpoизвoдитeли Аudі и Меrсеdеѕ-Веnz.
General Motors, ĸoятo ce oчaĸвa дa пpoдaдe 4,7 милиoнa aвтoмoбилa пo цял cвят тaзи гoдинa, имa пaзapнa ĸaпитaлизaция oт $49 милиapдa. Taзи нa Теѕlа e близo $63 милиapдa, въпpeĸи чe пpoдaвa eдвa 256 000 aвтoмoбилa.
"Зa мeн e нeвepoятнo, чe в ĸpaя нa 2018 г. гoлeмитe aвтoмoбилни пpoизвoдитeли вce oщe нe ca измиcлили ĸaĸ дa oтвъpнaт нa Теѕlа", зaяви aнaлизaтopът oт ЈМР Ѕесurіtіеѕ Джoyзeд Oшa. "Теѕlа мoжe дa pacтe c пo 8-10 пpoцeнтa зa мнoгo дълъг пepиoд oт вpeмe и тpябвa дa бъдe oцeнeнa мнoгo пo-виcoĸo oт ĸoмпaнии, ĸoитo мoгaт дa pacтaт c eдин или двa пpoцeнтa, c ĸoлĸoтo нapacтвa ocтaнaлaтa чacт oт aвтoмoбилния бизнec".
https://money.bg/companies/na-uolstriyt-mask-se-smee-posleden.html


5752
Цитиран от Ройтерс, Си обеща, че Пекин ще подкрепя държавната икономика, като в същото време се насочва развитието на частния сектор. Китай ще положи още повече усилия за откриване към света и за прилагане на големи реформи. "Отварянето води към прогрес, а затварянето - към назадничавост", подчерта китайският президент.
Никой обаче не може да диктува на Китай какво трябва да прави или да не прави, добави Си на фона на продължаващия от месеци търговски конфликт със САЩ, отбелязва APP.
Политиката на реформите и откритостта и на социализма с китайска специфика стана епохален етап на пътя към националното възраждане на Китай, подчерта Си Дзинпин на тържественото събрание. Като други важни етапи той посочи създаването на Китайската комунистическа партия през 1921 г. и създаването на Китайската народна република през 1949 година, отбелязва ТАСС, цитирана от БТА.

"Реформите и външната откритост са велика революция в историята на китайския народ и на китайската държава" и дадоха импулса на големия пробив в прилагането на социализма с китайска специфика, подчерта китайският президент.

Според китайската историография политиката на реформите и откриване към света е започнала след пленум на ЦК на Китайската комунистическа партия, състоял се през периода от 18 до 22 декември 1978 година. Тя е инициирана от "архитекта на реформите" Дън Сяопин и неговите сподвижници, част от така наречената група на "прагматиците" в китайското ръководство.

В името на глобалния мир и развитие китайското правителство ще се придържа твърдо към политическия курс на трансформация и засилване на откритостта, заяви Ван Хунин, член на Постоянния комитет на Политбюро на Китайската комунистическа партия. "Ще осъществим великата мечта на китайския народ в името на благополучието на народа, мира и развитието по цял свят. С общи усилия ще съдействаме на развитието, неуморно ще се борим за формирането на човечество, обединено от обща цел", обеща той.

На тържественото събрание беше публикуван и списък с над 100 имена на хора, внесли особен принос в социално-икономическото развитие на Китай през последните 40 години. Сред тях е и името на Джак Ма (Ма Юн), основателят на китайската корпорация Alibaba, първият премиер на Сингапур Ли Куан Ю, председателят на Китайската баскетболна асоциация Яо Мин, основателят на Световния икономически форум Клаус Шваб и Робърт Лорънс Кун, един от водещите експерти по Китай.
https://www.investor.bg/aziia/336/a/si-dzinpin-reformite-nevinagi-sa-lesni-273838/

Ограниченията за китайските частни фирми, сочени от мнозина за ключа към устойчивия икономически растеж, влизат в контраст с нарасналата мощ на държавните предприятия, които си възвърнаха позициите по време на глобалната криза от 2008 година, възползвайки се от огромен правителствен пакет за стимулиране на икономиката.

Подчертавайки една тенденция, известна като "държавният сектор напредва, частният отстъпва", държавни компании са придобили или казват, че планират да го направят, контролен пакет акции в най-малко 31 частни фирми, лиснати на борсата, според преглед от Ройтерс на корпоративните новини.
https://www.investor.bg/nachalo/0/a/40-godini-sled-otvarianeto-na-kitaiskata-ikonomika-oshte-ima-nujda-ot-pazarni-reformi--273793/?page=2

5753
По света … / Re: Технологични новини
« -: Декември 21, 2018, 01:21:42 »
Цитат на: Engels
Имам 15 годишни стари батерии от лаптоп, които все още държат 60% от капацитета си.
Тия твои батерии се родеят с Чък Норис ... от вицовете.
През последните години редовно "тормозя" литиеви батерии и съм приятно изненадан, че стават все по добри.
Жалко, че скоро няма да има в изобилие издухани автомобилни батерии.
Ако една батерия струва примерно 10000 долара като нова, едва ли ще струва 5000 долара когато капацитета и падне на 50% след десетина години.
Ако се оценя на базата на съдържащите се в нея метали годни за вторични суровини няма да струва и 1000 долара.

5754
Новините от деня … / Re: Труд и капитал
« -: Декември 21, 2018, 00:51:47 »
В средата на XIX в. Карл Маркс има блестящи икономически прозрения. На базата на тези прозрения той предсказва все по-ожесточен конфликт между пролетариата и капиталистите, който ще завърши с неизбежна победа на пролетариата и крах на капиталистическата система. Маркс е уверен, че революцията ще започне в страните, които са начело на индустриалната революция — Великобритания, Франция и САЩ, — и оттам ще се разпространи по цял свят.
 Маркс обаче забравя, че капиталистите умеят да четат. Отначало само група последователи приемат Маркс сериозно и четат трудовете му. Но когато социалистическите агитатори започват да печелят привърженици и влияние, капиталистите започват да се тревожат. Те също внимателно изучават „Капиталът“ и възприемат много от похватите и идеите на марксисткия анализ. В XX в. всички — от уличните хлапаци до президентите — прилагат марксистки подход към икономиката и историята. Дори закоравели капиталисти, които яростно отхвърлят марксистката прогноза, използват марксистката диагноза. Когато анализира ситуацията във Виетнам или Чили през 60-те години на XX в., ЦРУ разделя обществото на класи. Когато гледат глобуса, Ричард Никсън и Маргарет Тачър се питат кой контролира основните средства за производство. От 1989 до 1991 г. — когато Джордж Буш е президент — комунистическата „империя на злото“ рухва, но в изборите през 1992 г. Буш е победен от Бил Клинтън. Печелившата предизборна стратегия на Клинтън е резюмирана в мотото: „Икономиката е всичко, глупако!“ Маркс едва ли би могъл да го формулира по-добре.
 Приемайки марксистката диагноза, хората променят съответно и действията си. Капиталисти в страни като Великобритания и Франция се стремят да подобрят участта на работниците, да засилят тяхното национално самосъзнание и да ги интегрират в политическата система. Затова, когато работниците започват да гласуват на избори и партиите, които защитават тяхната кауза, идват на власт първо в една, после в друга, после в трета страна, капиталистите могат да продължат да спят спокойно в леглата си. Предвижданията на Маркс не се сбъдват. Комунистически революции никога не разтърсват водещи индустриални сили като Великобритания, Франция и САЩ, а диктатурата на пролетариата е изхвърлена на бунището на историята.
 Това е парадоксът на историческото знание. Знание, което не променя поведенческите модели, е безполезно. Но знание, което променя тези модели, бързо губи значението си. С колкото повече информация разполагаме и колкото по-добре разбираме историята, толкова по-бързо историята променя посоката си и толкова по-бързо знанията ни остаряват.
 Преди векове човешките знания нарастват бавно, затова и политиката, и икономиката също се променят с бавни темпове. Днес знанията ни се увеличават с бясна скорост и на теория ние би трябвало да разбираме света все по-добре и по-добре. На практика обаче се случва точно обратното. Новопридобитите знания ни водят към по-бързи икономически, социални и политически промени; опитвайки се да разберем какво се случва, ние ускоряваме процеса на натрупване на знания, а това от своя страна води до още по-бързи и по-големи сътресения. В резултат ние сме все по-неспособни да осмислим настоящето и да предвидим бъдещето. През 1016 г. е било относително лесно да се предвиди как ще изглежда Европа през 1050 г. Е, да, някои династии можели да рухнат, можели да нахлуят непознати врагове, можели да настъпят природни бедствия; очевидно било обаче, че през 1050 г. в Европа все така ще управляват крале и свещеници, че обществото ще е земеделско, че повечето от членовете му ще са селяни и че те ще продължат да търпят глад, епидемии и войни. През 2016 г. ние обаче нямаме никаква представа как ще изглежда Европа през 2050 г. Не можем да кажем каква ще е политическата ? система, как ще е структуриран нейният трудов пазар, нито дори какви тела ще имат обитателите ?.

http://4eti.me/homo-deus/

5755
По света … / Re: Събитията в ЕС
« -: Декември 21, 2018, 00:26:32 »
Европейската комисия и управляващата популистка коалиция в Италия постигнаха вчера споразумение по преразгледания италиански бюджет за 2019 година, слагайки край на няколко седмици противопоставяне.
Като част от споразумението за бюджета, което пощади Италия от наказателна процедура от ЕК за прекомерен дефицит, правителството в Рим обеща да увеличи най-високите ставки по ДДС до над 25 процента през 2020 година спрямо 22 процента сега, ако не успее да постигне договорените цели за дефицита през 2019 година.
Увеличението на данъците, което Италия обеща на ЕК като резервна опция за запазване на стабилността на публичните финанси "никога няма да се случи", заяви днес лидерът на другата коалиционна партия, Движение "Пет звезди" Луиджи ди Майо, цитиран от ДПА.
Според постигнато вчера споразумение бюджетният дефицит на Италия през 2019 година трябва да бъде 2,04 на сто от БВП спрямо 2,4 на сто в първоначалния му вариант и при очакван икономически растеж от 1 на сто през идната година вместо прогнозираните по-рано 1,5 на сто.
апитан за изкушението за някои ръководители от крайнодясната "Лига", една от двете управляващи коалиционни партии, да искат излизане от еврозоната при липса на споразумение с Брюксел, Конте отговори, че подобен сценарий "никога" няма да бъде цел на управляваното от него правителство. Той обаче добави, че евентуална наказателна процедура за нарушаване на бюджетните правила "би имала много висока политическа цена, а може би и абсолютно непредвидима".
Конте обясни, че е изложил пред Брюксел аргумента за "социалната стабилност в Италия" срещу "някои счетоводни критики". "Изрично упоменах бунта на "жълтите жилетки" пред еврокомисаря Пиер Московиси" (еврокомисар по икономическите и финансовите въпроси - бел.ред), заяви италианският премиер.
https://www.investor.bg/evropa/334/a/djuzepe-konte-frenskite-jylti-jiletki-ulesniha-sporazumenieto-za-biudjeta-274084/

5756
По света … / Re: Технологични новини
« -: Декември 21, 2018, 00:08:57 »
Новите батерии са с много по добри показатели.
И между по старите също има добри постижения.
Имам 15 годишни стари батерии от лаптоп, които все още държат 60% от капацитета си.
Използвам ги в в два металотърсача вече 10 години.
Ако и автомобилните са такива, "издухани" автомобилни батерии на по 10 години с 50% запазен капацитет ще ми свършат много добра работа на село.
Хубавото в случая е че за разлика от оловото в оловните акумулатори, литият е много по малка част от цената на батерията.
Тоест на старо една литиева батерия ще загуби много повече от цената си за разлика от оловния акумулатор.
Което дава и големи възможности за поевтиняването на литиевите батерии с напредването на технологиите.
Цитат
По-новите поколения батерии съдържат по-малки количества литий в сравнение с техните предшественици. С усъвършенстването на технологията ще намалява количеството литий на километър пробег за живота на батерията.
Докато цената на оловото е вече значителен процент от цената на оловния акумулатор.
Преди десетина години цената на литиевите батерии беше много по висока, заради по старите технологии на изработка на батериите.
Цитат
Литият като компонент допринася незначително за формирането на цената на литиево-йонните батерии.
По-голямата част от цената на една батерия се формира от умопомрачително сложната технология за изработване на катодите и анодите, която включва изключително сложни химични процеси и нанотехнологии. Също така активните охлаждащи системи са причина за така високите цени на Volt и Tesla. Така например батерията за един Chevy Volt е на цена от 10 000 долара, от които само 180 са цената на вложения литий.

5757
Преводи … / Финансов експерт
« -: Декември 20, 2018, 23:14:25 »
Цитат
Финансов експерт:
Това е човек, който ще ти обясни подробно и аргументирано защо вместо това, което е прогнозирал, е станало точно обратно.
:m1731:

5758
„Не мисля, че сме напълно подготвени за това, което предстои. Трябва по-голяма подготовка в бюджетната ни политика за години с по-нисък икономически ръст. За следващата това ще е осезаемо. През 2020 година Европа ще е в стагнация. Хубавото от последните дни обаче е даването на пари за АМ „Хемус“, коментира Дянков в предаването „12+3“.
Икономическа година за България и Европа е сравнително добра, но следващата няма да е такава заради Брекзит, заради европейските избори и заради увеличаването на лихвените проценти в Европа и в САЩ, допълни той.

Брекзит е голяма несигурност, забавя се икономическият ръст в Европа, а България, за да е стабилна в такава ситуация, трябват по-големи буфери, а в новия бюджет такива пари не са предвидени, обясни Дянков.

За правителството 2018 година е успешна, най-вече заради Европредседателството, след което следва затишие, в което се пропуска фактът, че икономиката на Европа върви надолу, добави финасистът.

Последните две икономически години са от добрите, каквито скоро няма да има, трябвало е да се използват за ударно развитие на региони в България, каквито са Видин, Търговище, Разград, допълни той.

"Докато икономиките на Стария континент вървяха добре, една част от населението печели, но друга - не. Протестите са изява на икономическо явление и това е по-голямото неравенство. Правителството и парламентът трябва да обръщат по-голямо внимание на това", така Дянков обяснява общият знаменател на протестите в страната и в Европа.

На България й липсва регионална икономическа политика, увеличаването на заплатите на учителите е трябвало да се случи по-рано, защото е стъпка в икономическото развитие, добави той.

В едно коалиционно правителство е трудно да се правят реформи, Дянков е очаквал повече промени в здравеопазването и не смята, че догодина, с местни и европейски избори, ще има реформи.

Симеон Дянков не вижда почва за енергийни проекти в България, само се губи политически капитал и политическо време да се говори, а всъщност няма как да станат.
http://bnr.bg/horizont/post/101060195/simeon-dankov-predstoat-godini-s-po-nisak-ikonomicheski-rast-trabva-po-golama-podgotovka-v-budjetnata-ni-politika
https://news.bg/economics/dyankov-ne-vizhda-kak-balgariya-shte-posreshtne-predstoyashta-stagnatsiya.html
https://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/diankov-triabva-po-dobra-biudjetna-politika-zaradi-idvashtiia-ikonomicheski-spad-274071/
https://www.segabg.com/hot/dyankov-ne-sme-podgotveni-za-tova-koeto-predstoi

5759
Според анализ, изготвен с подкрепата на Saab, Източна Европа страда от неуспешен модел, базиран на ниски трудови възнаграждения, преки чуждестранни инвестиции, високи нива на емиграция, източване на мозъци и прекомерна зависимост на изследователските институти и бизнеса от обществено финансиране за иновации.
https://www.economy.bg/economy/view/33727/Iztochna-Evropa-veche-ne-realizira-syshtiya-rastezh-kakto-predi-finansovata-kriza-

5760
България е последна по материален жизнен стандарт в ЕС, сочи проучване на проф. Васил Цанов и на проф. Георги Шопов от Института за икономически изследвания при БАН, представено на Международната научна конференция „Икономическо развитие и политики: реалност и перспективи“.

Авторите на доклада са използвали три групи показатели за оценка - „икономическо развитие“, „доходи и потребление“, „неравенство и бедност“. Данните показват, че средният коефициент на материален жизнен стандарт в ЕС за 2017 г. е 45,6 на сто, а в България - 7 на сто.

Резултатите  сочат, че от 2010 г. насам се отчита спад в жизнения стандарт на българите, но за същия период намалява броят на областите в критично състояние.
https://www.economy.bg/bulgaria/view/33777/BAN-Bylgariya-e-posledna-po-materialen-zhiznen-standart-v-ES

 Превзетата държава работи основно за интересите на превзелите я и много трудно прави нещо друго, дори и когато иска. Ето защо не е чудно например, че общинските администрации в големите градове и няколко министерства не правят нищо за мръсния въздух. Или че цялата държава не успя да защити интересите на българските транспортни компании в ЕС. Причината е, че всички тези институции са заети с друго. И ако бяха докрай откровени, при всеки натиск да свършат някаква работа щяха да отговарят: "Чакайте малко, превземаме държавата."
https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/redakcionni_komentari/2018/12/07/3357652_chakaite_malko_prevzemame_durjavata/

Страници: 1 ... 91 92 93 94 95 [96] 97 98 99 100