Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 20:15:32

Автор Тема: Заради липсата на лекари Ямбол остана без неонатология  (Прочетена 13744 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Пешо

  • Гост
Материалът в "Сега"
Това е положението - за лекари и медсестри пари няма. Пари има за тютюнопроизводителите, които и без това са на помощи откак се помня.
Пари има, оказва се, и за имамите - Заплатите на имамите се вдигат от май с 20%
Май ще се окаже, че Чавушоглу е бил съвсем прав  :m1731:

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Чавушестия няма общо.
България я изсмукват чрез безобразно ниския жизнен стандарт. И това не е от вчера.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23478
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
До юни да ходят да раждат в Бургас или в Едрине (Одрин).
Ако бързат и граничният пункт е натоварен може и през оградата, то от там не е минал само шефа на Гранична полиция, че го е срам.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Чавушестия няма общо.
България я изсмукват чрез безобразно ниския жизнен стандарт. И това не е от вчера.

Не е само тва.
Ако беше само ниският жизнен стандарт, щеше да е пълно с швабски и британски пенсионери и фрилансъри.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23478
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Нема нужда ние фрилансъри имаме и за износ.
Даже това изнасяме приоритетно.
Тук са фрилансъри после като отидат в странство забравят и са склонни да работят по 8 часа на ден.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
родилното отделение в Ямбол най-вероятно издъхва ,поради липса приходи
от много време насам жените от Ямбол раждат в Сливен, особено предпочитана е частната МБАЛ "Ева"
преди в Бургас да заработи  частната МБАЛ"Дева Мария" много жени от тук отиваха да раждат в Сливен, беше мода и въпрос на престиж

и изобщо не ги жаля лекарите аз
от няколко месеца непрекъснато съм по кабинетите им - в Бургас и София
и виждам, че проблемът не е само в парите
изключително лошо отношение към пациентите и немарливо отношение към работата,
все едно виждат враг на вратата си, като влезеш
да не обобщавам, но нека кажем ,че се отнася за 60% от тях
при това аз съм тих, плащащ и добре миришещ пациент 8)
не ги отегчавам с въпроси, не искам повече отколкото ми се полага, напротив платила съм поне 90%, от уж полагащите ми се по здравна каса прегледи и изследвания
да не говорим за консултантите , хабилитирани лица и директори на софийски болници, които са плъзнали из страната в петък и събота,
за да заработят едни 70 - 100 лева на пациент, с ясното съзнание, че почти нищо не помагат, препоръчаните от тях изследвания, ще бъдат платени от здравна каса само при добра воля на джипито, а местните им колеги, изобщо не поглеждат заключенията и препоръките им
тази система трябва да бъде радикално раздрусана и освободена от голяма част от величията си

Неактивен Hateras

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 757
    • Профил
Правилно, Лиле! Има доктори - има пролем... Ето, в Ямбол вече имат един проблем по-малко.
  :nuts:
GOD is REAL, unless declared INTEGER

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
абе, разбирам иронията ти :image008:
но ,в момента изпитвам ефективността на здравната система на гърба си/буквално/
и твърдя,че доста голяма част от неблагополучията й са породени от отношението на лекарите към работата си
а как се е стигнало до тук и дали ще се оправи...еми не знам

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Quote (selected)
и твърдя,че доста голяма част от неблагополучията й са породени от отношението на лекарите към работата си
ами не, за пореден път слагаш каруцата пред коня. иначе притежаваш удивително затворени очи по въпроса "как се стигна дотук". като ги отвориш, може и да почнеш да осъзнаваш, че отношението на лекарите към работата им въобще не е причина за неблагополучията на системата.

търси системен проблем, отношението към работата не е такъв, отделно че не можеш да претендираш за обобщаващи изводи само на базата на личния си опит.

част от системните проблеми, без да претендирам за изчерпателност, са общото недофинансиране, идиотските разценки на отделните пътеки, тоталната меркантилизация, почти пълната липса на профилактика, антиваксърството ако щеш.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
onzi, намираш ме в подходящо настроение и здраве, та да ти кажа:
да, споделям личния си опит и обобщавам състоянието в момента, такова каквото аз го виждам
и -  писнало ми е от многознайници, разбиращи всички системни проблеми, в цялата държава и даже в някои галактики
и - до гуша ми е дошло от люде ,желаещи да ме квалифицират и поучават - няма нужда от това, харесвам се, достигнала съм възраст и ниво, на които ничие гугъл образование не ме впечатлява
последно - общото недофинансиране никога не би ми хрумнало!
остани си със здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
да, споделям личния си опит и обобщавам състоянието в момента, такова каквото аз го виждам
на което нямаш право - нямаш достатъчно данни, за да обобщаваш. следователно /за пореден път/ си натрещяла глупости.

остани си със здраве.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
onzi,това е семпъл проблем, остави го на мен
но в някои отделни галактики назряват големи неща, намеси се моля те! :smokin:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Quote (selected)
и твърдя,че доста голяма част от неблагополучията й са породени от отношението на лекарите към работата си
ами не, за пореден път слагаш каруцата пред коня. иначе притежаваш удивително затворени очи по въпроса "как се стигна дотук". като ги отвориш, може и да почнеш да осъзнаваш, че отношението на лекарите към работата им въобще не е причина за неблагополучията на системата.

търси системен проблем, отношението към работата не е такъв, отделно че не можеш да претендираш за обобщаващи изводи само на базата на личния си опит.

част от системните проблеми, без да претендирам за изчерпателност, са общото недофинансиране, идиотските разценки на отделните пътеки, тоталната меркантилизация, почти пълната липса на профилактика, антиваксърството ако щеш.

В мнооого голяма степен е следствие на отношение към работата.
Особено в специалностите и позициите с петцифрени месечни доходи.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
лилиан, пак бъркаш. за галактиките търси кайлето  :smokin:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
а ти, моля те обясни ,какво точно знаеш за
Quote (selected)
идиотските разценки на отделните пътеки,

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23478
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Мога само да пожелая на Лилиан да попадне на лекар който да разбере проблемите и с гръбнака.
Лекарите не са божи наместници, нещо знаят, нещо не знаят.
Мнението ѝ в случая е субективно.
Когато се излекува, надявам се скоро ще се върне към темата с друга позиция.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
и да пробва алтернативна медицина
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
нямаш достатъчно данни, за да обобщаваш. следователно /за пореден път/ си натрещяла глупости.
Данни за обобщаване има, стига човек да ги потърси. В Ямбол примерно има повече лекари и сестри на глава от населението отколкото в София. На Северозапад показателят (спрямо реалното население) е още по-шокиращ, почти двойно повече медицински персонал на глава отколкото в София. Ръмжат тези бели престилки, за които няма достатъчно работа и съответно пари. Никой не споменава другите. Не звучи обаче политкоректно, да се каже, че доста от ресурсите в тази система просто се пилеят. Като добавиш и медийната некомпетентност, остава само с Интернационала да обновяваме света.
« Последна редакция: Април 03, 2019, 20:58:04 от Калинчо »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Ресурси се пилеят във всяка една система, обществените услуги са особено податливи на пилеене и източване.
Не е един проблем в здравеопазването, но липсата на контрол и като резултат всеки да си прави каквото си иска, е един от водещите.
В швабия онци може се оплаче от секи аспект на медицинското обслужване. Заетите в сектора знаят това, наясно са и с последиците и внимават. В България не е баш така.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
глупости на търкалца, Калинчо, в болницата у нашия северозапад има три джипита и никакви специалисти, навремето беше пълна с всички възможни и необходими лекари, голяма, хубава болница, обновена..
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23478
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Проблемите в Ямбол са от много години.
Градът се въртеше около военните, не се насърчаваха външни хора да се заселват, златната земя се неглижира заради "стратегическите" проблеми.
Сега военните ги няма, държавата упорито се стреми да обезлюди района.
Прави се буферна зона с неясно предназначение.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
глупости на търкалца, Калинчо, в болницата у нашия северозапад има три джипита и никакви специалисти, навремето беше пълна с всички възможни и необходими лекари, голяма, хубава болница, обновена..
Статистиката ни дава 3400 лекари в Северозападния район при около половин милион население. В София, при 2 милиона лекарите са 6760.
Ако може да провериш, като държава, в България или във Франция има повече лекари на глава от населението. Ще ти е интересно.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Същата статистика казва, че в двумилионна София има толкова болници, колкото в деветмилионна Австрия.
При тази ситуация има ли изненадани от новината, че в Ямбол закриват отделение поради липса на лекари?

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
а ти, моля те обясни ,какво точно знаеш за
Quote (selected)
идиотските разценки на отделните пътеки,
що? не знаеш за гугъл ли, що ли? не можеш да потърсиш информация за подценени или надценени клинични пътеки? я и аз като теб: това е семпъл проблем, остави го на мен.

 :smokin:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Quote (selected)
нямаш достатъчно данни, за да обобщаваш. следователно /за пореден път/ си натрещяла глупости.
Данни за обобщаване има, стига човек да ги потърси. В Ямбол примерно има повече лекари и сестри на глава от населението отколкото в София. На Северозапад показателят (спрямо реалното население) е още по-шокиращ, почти двойно повече медицински персонал на глава отколкото в София. Ръмжат тези бели престилки, за които няма достатъчно работа и съответно пари. Никой не споменава другите. Не звучи обаче политкоректно, да се каже, че доста от ресурсите в тази система просто се пилеят. Като добавиш и медийната некомпетентност, остава само с Интернационала да обновяваме света.
да, данни има, очевидно и обобщители има. ама такива, дето не забелязват, че повечето лекари на глава в ямбол водят до липса на неонатолози, което не може да се твърди за софия. или че двойният показател в северозапада въобще не осигурява достъп до медицинско обслужване, ако го поставиш редом до немотията - те не могат да си купят билет, че да идат на лекар.

и останалото ти е такова.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
в Бургас има 22 лечебни заведения, от които две са УМБАЛ и две МБАЛ, няколко диспансера/без стоматологичните и рехабилитационни центрове/
това е на град от 200 000 човека, т.е. по около 9 хил. пациента на здравно заведение
само в държавната УМБАЛ Бургас работят около 1000 човека/мед. персонал/
не знам какъв е персоналът на останалите, но не е малък
и всичко това иска да работи и да печели, да печели много, за да инвестира в техника и персонал
а в държавните и общински здравни заведения има и сериозно завишени разходи, поради неизгодни договори за лекарства и консумативи
и кого, за Бога, да лекуват тези 22 болници, та да е финансирано нормално лечението от здравната каса?
може би е необходимо да се внесат от някъде тежко болни?
ходила съм по бизнес в повечето от тези болници, тягостно празни са коридорите пред кабинетите, но не фалират, не е затворила нито една
преразход, пилеене на ресурс и огромна финансова преса над пациентите цари в здравеопазването
но поне да лекуваха този, който има нужда - ама не, търсенето на пари е създало такава неразбория и цинизъм, че не знам дали има някаква сила, която да се справи с това

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
аха, от отношение към работата минахме към търсенето на пари. движение нанякъде. прогрес.

сега си спомни за понятието "здравна карта" и как трябваше болничните заведения да се оптимизират от министерството на здравеопазването, това същото, дето ги направи търговски дружества. спомни си откога се прави въпросната карта, защо не е направена, длъжна ли е здравната каса да сключва договор с всички болници... и после пак ела да говориш за отношението на лекарите към работата им.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Лилянке, във Франция и в Испания се чака по два месеца за преглед. Боли, не боли, трябва, не трябва - два месеца, някъде и повече. За очен, за алергия, за зъбар, за камък в бъбреците.
Ти имаш ли представа какво е да чакаш два месеца за каквото и да било?
Това ли искаш?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
аха, от отношение към работата минахме към търсенето на пари. движение нанякъде. прогрес.

сега си спомни за понятието "здравна карта" и как трябваше болничните заведения да се оптимизират от министерството на здравеопазването, това същото, дето ги направи търговски дружества. спомни си откога се прави въпросната карта, защо не е направена, длъжна ли е здравната каса да сключва договор с всички болници... и после пак ела да говориш за отношението на лекарите към работата им.
ти лекар ли си? имаш образование здравен мениджмънт? или си обикновен ментор?
форумен?

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Лилянке, във Франция и в Испания се чака по два месеца за преглед. Боли, не боли, трябва, не трябва - два месеца, някъде и повече. За очен, за алергия, за зъбар, за камък в бъбреците.
Ти имаш ли представа какво е да чакаш два месеца за каквото и да било?
Това ли искаш?
не, не искам, плащам си

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Quote (selected)
Ти имаш ли представа какво е да чакаш два месеца за каквото и да било?Това ли искаш?
не, не искам, плащам си
Да, това иска. Които имат пари - да си плащат, пък които нямат - да мрат.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Ти имаш ли представа какво е да чакаш два месеца за каквото и да било?Това ли искаш?
не, не искам, плащам си
Да, това иска. Които имат пари - да си плащат, пък които нямат - да мрат.
добре, че дойде и ти да раздадеш правосъдие
момчета, готино ли е да си винаги толкова прав? :smokin:

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Лиляно, ти да не си Панделиева?
Който няма пари, ДГД.
А?
А ти ако останеш без пари, кво ще правиш? Мислиш, че си безсмъртна и недокосната от нещата ли?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
добре, че дойде и ти да раздадеш правосъдие
момчета, готино ли е да си винаги толкова прав? :smokin:
Разбира се. Ама и да не ми беше готино, пак щях да съм прав. Така съм орисан - да съм винаги прав  :smokin:  :angry-smiley-014:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Лиляно, ти да не си Панделиева?
Който няма пари, ДГД.
А?
А ти ако останеш без пари, кво ще правиш? Мислиш, че си безсмъртна и недокосната от нещата ли?
дръж се сериозно, кайли!
прочети моля, мнението ми от 14.41h и ще установиш,че пиша за огромно  пилеене на ресурс, което налага, когато осигурен човек има нужда от лечение, да плаща голяма част от него
няма нужда от 22 болници в Бургас, камо ли от две университетски
няма нужда от непрекъснат хленч за недофинансирани медицински дейности
има необходимост от оптимизиране, от система, в която финансовият мениджмънт да не е докторска грижа, но пък пациентите, респективно парите да отиват при най-добрите
не знам обаче, дали е възможно, какво ще се случи с отгледаните в тази система кадри, с това отношение към работата
и за пример, ще ви разкажа само един фрагмент от няколкомесечното ми опознаване на системата
получавам от джипи направление за невролог, оплакванията ми са спешни, изследванията ,които имам до момента -не добри
отивам при невролога, аз казвам три думи , той казва -ами трябва рентген и кръвни изследвания, ама нямам лимит за този месец
плащам ги, връщам се при невролога, той започва да пише рецепта, виждам,че е за същите лекарства,които и до тогава съм приемала, той се поправя, пише друга
вика ме след пет дни, за други изследвания и да смени лечението
отивам - трябва скенер ми казва той, ама няма лимит
добре ,плащам си го и се връщам на следващия ден
неврологът е излязъл в отпуск за 3 седмици, докато се върне срокът на направлението ми изтича, джипито не може да ми даде две направления за невролог в един и същи период
боли ме много, това което ме боли, мъжът ми е бесен, забранява ми да се занимавам с тези повече и ме кара в Сф
и да - консултират ме веднага, нов скенер, нови изследвания ,
и да ще ме лекуват при тях,но за да постъпя в болницата им трябва направление от джипито, или невролог
такова,каквото аз вече имам, нали помните, в джоба на излезлия в отпуск

намерихме решение разбира се, но не е по джоба на всеки




Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Пак ли те поучават, Лили? :))
Щях и аз да се обадя, че скъпоплатените специалисти не са гарантирано по-добри от безплатните (или вземащи по-евтино). Като навсякъде. И слава богу.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
няма нужда от непрекъснат хленч за недофинансирани медицински дейности
а това какво е? сама си го написала:
Quote (selected)
отивам при невролога, аз казвам три думи , той казва -ами трябва рентген и кръвни изследвания, ама нямам лимит за този месец

отивам - трябва скенер ми казва той, ама няма лимит
тва е не недофинансиране, а свръхфинансиране, не ли :nuts:

колкото до отпуска - той би трябвало да е имал заместник, който да поеме пациентите му. а ако не е имал - шефовете му или касата са за таковане. щото не можеш да забраниш на работника да ползва отпуската си. касата е в случай, че сам си е шеф - тогава тя трябва да упражнява контрол, нали тя е сключила договор с него.

Quote (selected)
има необходимост от оптимизиране, от система, в която финансовият мениджмънт да не е докторска грижа, но пък пациентите, респективно парите да отиват при най-добрите
от няколко десетилетия оптимизирането е евфемизъм за съкращения, така че аз не бих употребил точно тази дума. кое да се съкрати - още по-малки лимити за направления и изследвания ли?

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Quote (selected)
Крищоф, амбициозен млад унгарец, си извоюва мястото с една лична битка, която може да доведе до резултати на глобално ниво. Младият мъж стои зад стартъпа Turbine.AI, чиято основна цел е да открива персонализирани комбинации от терапии спрямо конкретния тумор, открит в организма на пациента.
Когато се срещнах за първи път в Крищоф в Берлин преди три години, стартъпът тепърва прохождаше.
„Туморът действа като отделно същество, което се бори за живота си“, коментира тогава Крищоф, който е основател и главен технически директор на организацията.  “Ние искаме да ускорим борбата с този проблем. 12 години, хиляди експерименти и средно 1,5 млрд. долара струва разработката на едно лекарство. Нашата цел е да избегнем всички тези задънени улици. Turbine помага създаването на медикаменти да се случва 1000 пъти по-бързо“.
Всичко това се случва на базата на изкуствен интелект и анализа на огромни обеми от медицинска информация.
Докато хората по света се стряскат от множеството проучвания, които твърдят, че изкуственият интелект и роботите ще отнемат милиони работни места, в сферата на медицината изразът „изкуствен интелект“ се ползва по-скоро с оптимизъм и вяра, че ще станем свидетели на революция, която ще помага не само на лекарите, но и на пациентите.
Една от възможностите за това се крие в гласовите асистенти. Британската компания за пазарни анализи Juniper Research прогнозира, че използването на гласови асистенти ще се утрои през следващите няколко години. Така през 2023 г. ще 8 млрд. дигитални гласови асистенти в употреба, спрямо 2,5 млрд. към края на 2018 г. За пациентите това може да значи много.
Подобен тип интелигентни системи могат да предоставят 24-часова грижа за широк спектър от хора, които може да се нуждаят помощ. Хората с хронични заболявания, които получават пристъпи, хората с увреждания и онези, които живеят далеч от медицински грижи, са само част от тези, които биха спечелили най-много от виртуалните асистенти.

https://www.investor.bg/tehnologii/260/a/izkustveniiat-intelekt-vajna-krachka-kym-promianata-v-medicinata-279826/
Малко по малко започва да се прояснява накъде отиват нещата.
 :m1731:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
сега си спомни за понятието "здравна карта" и как трябваше болничните заведения да се оптимизират от министерството на здравеопазването, това същото, дето ги направи търговски дружества.

спомни си откога се прави въпросната карта, защо не е направена, длъжна ли е здравната каса да сключва договор с всички болници... и после пак ела да говориш за отношението на лекарите към работата им.

С това трябваше да се започне – със ЗДРАВНАТА КАРТА, за да е прегледно и ясно какви са нуждите в цяла България, които трябва да се покриват.

Защото в противен случай – както в момента! – парите изчезват все едно в пясъка в пустинята.  И лекари, които са необходими, продължава да няма ...

Лиляно, ти да не си Панделиева?
Който няма пари, ДГД.
А?
А ти ако останеш без пари, кво ще правиш? Мислиш, че си безсмъртна и недокосната от нещата ли?
дръж се сериозно, кайли!
намерихме решение разбира се, но не е по джоба на всеки
А тва е абсолютно достойно за коментарите на нечие безсмъртие.  :clap-3332:
« Последна редакция: Април 04, 2019, 18:44:59 от Джиджи »

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Заплете ли се лекарят с търговски практики и капитал, започва да се държи по правилото на Маркс.
Quote (selected)
„Капиталът се страхува от липсата на печалба или от твърде малката печалба, както природата се страхува от празните пространства. Но щом разполага с достатъчна печалба, капиталът придобива смелост. Осигурете му 10 процента и той е готов да влезе в действие, при 20 процента той се оживява, при 50 процента е готов да си счупи главата, при 100 процента ще потъпче всякакви човешки закони, при 300 процента няма престъпление, което да не е готов да извърши дори и при заплахата да увисне на бесилото” (К. Маркс, т.23, с.770)
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
"няма лимит" е отговор, който много рядко е придружен с факти като "отпуснати са Х лимита за периода, изразходвал съм точно Х, ето вижте списъка с изходящите направления".

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
сега си спомни за понятието "здравна карта" и как трябваше болничните заведения да се оптимизират от министерството на здравеопазването, това същото, дето ги направи търговски дружества.

спомни си откога се прави въпросната карта, защо не е направена, длъжна ли е здравната каса да сключва договор с всички болници... и после пак ела да говориш за отношението на лекарите към работата им.

С това трябваше да се започне – със ЗДРАВНАТА КАРТА, за да е прегледно и ясно какви са нуждите в цяла България, които трябва да се покриват.

Защото в противен случай – както в момента! – парите изчезват все едно в пясъка в пустинята.  И лекари, които са необходими, продължава да няма ...

Лиляно, ти да не си Панделиева?
Който няма пари, ДГД.
А?
А ти ако останеш без пари, кво ще правиш? Мислиш, че си безсмъртна и недокосната от нещата ли?
дръж се сериозно, кайли!
намерихме решение разбира се, но не е по джоба на всеки
А тва е абсолютно достойно за коментарите на нечие безсмъртие.  :clap-3332:

При батака с адресната регистрация и при липсата на яснота къде колко хора живеят как точно да се изготви здравна карта, така че да е адекватна а) на населението и б) на демографската му характеристика?

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
ако го поставиш редом до немотията - те не могат да си купят билет, че да идат на лекар.
Тук човек следва да спре и да свали капа пред трупа на някогашната социалистическа България. Такова не помня! А вие?

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Джиджи
намерихме решение разбира се, но не е по джоба на всеки
Quote (selected)
А тва е абсолютно достойно за коментарите на нечие безсмъртие.  :clap-3332
:

нямаше нужда от тази манипулация Джиджи,
да ти кажа, не направи исканото добро впечатление :image008:
наистина не е по джоба на всеки - да, по моя е, засега да направя няколко скенера, ЯМР, прегледи, консултации, няколко ходения до София все още мога
но на други хора не е, те какво да направят?
не знам дали обаче знаеш,колко струва операция в  неврохирургия - това не е по моя джоб също, затова 30 години съм внасяла здравни осигуровки /на реалната си заплата/

и Джиджи, ае да ме оставиш поне малко на мира, дай ми малко почивка, в болнични съм все пак, смири коравото си сърце :image008:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
При батака с адресната регистрация и при липсата на яснота къде колко хора живеят как точно да се изготви здравна карта, така че да е адекватна а) на населението и б) на демографската му характеристика?

Ми, как аз да ти отговоря на този въпрос, след като знаеш от колко години я "готвят" здравната карта и не само не са я "доготвили", ами даже още не са сложили тиганя на огъня с всичко това, за което говориш ти.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
При батака с адресната регистрация и при липсата на яснота къде колко хора живеят как точно да се изготви здравна карта, така че да е адекватна а) на населението и б) на демографската му характеристика?

Ми, как аз да ти отговоря на този въпрос, след като знаеш от колко години я "готвят" здравната карта и не само не са я "доготвили", ами даже още не са сложили тиганя на огъня с всичко това, за което говориш ти.
В изследването на "Афис" постнато от Онзи:
https://societe-chez-kerpeden.eu/index.php?topic=303.msg29127#msg29127
се вижда че нещата са така забъркани, че трудно може да се установи кой български гражданин къде се намира.
Има и статия и в "Инвестор" за това изследване:
Една трета от българите са „мобилни европейци
Quote (selected)
От горните числа следва, че 33% спрямо 6 милиона пълнолетно население, т.е. 2 млн., всъщност живеят в ЕС. Реално, нашето общество не знае колко негови членове има в страната през дадена година или месец. Националната статистика има възможност да набира данни само за регистрирани на постоянен адрес, а хората, работещи в чужбина, рядко имат мотив да заявяват дерегистрация пред местните власти, а често не се регистрират и на чуждестранните си адреси.
https://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/edna-treta-ot-bylgarite-sa-mobilni-evropeici-279940/?page=1
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
да, данни има, очевидно и обобщители има. ама такива, дето не забелязват, че повечето лекари на глава в ямбол водят до липса на неонатолози, което не може да се твърди за софия. или че двойният показател в северозапада въобще не осигурява достъп до медицинско обслужване, ако го поставиш редом до немотията - те не могат да си купят билет, че да идат на лекар.

и останалото ти е такова.
Аз съм в България и давам мнение за неща в България, пред очите ми. В Ямболско, годишно се раждат под 400 деца, а само във въпросната болница се водят 4 (четири) доктора на щат в родилното. За северозападните неща е добре човек да погледне статистиката за регистрирани 3.5 милиона автомобила при 2.7 милиона домакинства или по 1.3 автомобила на домакинство. Щом казваш, че масово имат пари за автомобил, но нямат за билет, може и така да изглежда от Германия.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Исках да отговоря на Калинчо, ма не видях иконка на овца, ни на кокошка.
Джиджи?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
Исках да отговоря на Калинчо, ма не видях иконка на овца, ни на кокошка.


Третото оченце да няма конюктивит?
 :no-1012:
« Последна редакция: Април 04, 2019, 22:48:07 от Калинчо »

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Исках да отговоря на Калинчо, ма не видях иконка на овца, ни на кокошка.
Джиджи?
Заповядай:
 :i_sheepish:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Исках да отговоря на Калинчо, ма не видях иконка на овца, ни на кокошка.
Джиджи?
Заповядай:
 :i_sheepish:

 :t3721:–то, 67, е за емотикона. Защото в случая е изключително точен!  :t2044:

А ако реши, Калинчо може да изпрати емотиконите, с които разполага, на Принца. За да можем да ги ползваме заедно тук.

Обаче препоръчителният размер е някъде не по–голям от това  :t2017:

Това е молба и към всички останали колеги.



« Последна редакция: Април 04, 2019, 22:49:54 от Джиджи »

Пешо

  • Гост
Quote (selected)
да, данни има, очевидно и обобщители има. ама такива, дето не забелязват, че повечето лекари на глава в ямбол водят до липса на неонатолози, което не може да се твърди за софия. или че двойният показател в северозапада въобще не осигурява достъп до медицинско обслужване, ако го поставиш редом до немотията - те не могат да си купят билет, че да идат на лекар.

и останалото ти е такова.
Аз съм в България и давам мнение за неща в България, пред очите ми. В Ямболско, годишно се раждат под 400 деца, а само във въпросната болница се водят 4 (четири) доктора на щат в родилното. За северозападните неща е добре човек да погледне статистиката за регистрирани 3.5 милиона автомобила при 2.7 милиона домакинства или по 1.3 автомобила на домакинство. Щом казваш, че масово имат пари за автомобил, но нямат за билет, може и така да изглежда от Германия.
Може ли да посочиш източника на информацията за четиримата доктори на щат ?

За домакинствата и колите нещо си се объркал - в цяла България има под 3 млн домакинства (тук), няма начин само в северозапада да са 2.7 млн
« Последна редакция: Април 05, 2019, 09:16:38 от Minderbinder »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
При батака с адресната регистрация и при липсата на яснота къде колко хора живеят как точно да се изготви здравна карта, така че да е адекватна а) на населението и б) на демографската му характеристика?
къв батак? данни има колко щеш. ти очевидно си в заблуда, че трябва да се обхване цялото население. няма такова нещо. касата би трябвало да обслужва само и единствено осигурените пациенти - това първо.

второ, всеки осигурен си има личен лекар.

трето, всеки личен лекар си има адрес на практиката.

четвърто, всички тези неща в нзок много добре ги знаят. знаят населението, знаят му диагнозите, оплакванията и болежките, имат адресите. а бе с две думи: имат всичко!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
За северозападните неща е добре човек да погледне статистиката за регистрирани 3.5 милиона автомобила при 2.7 милиона домакинства или по 1.3 автомобила на домакинство. Щом казваш, че масово имат пари за автомобил, но нямат за билет, може и така да изглежда от Германия.
както казах - обобщители. за цялата страна към 01.04 има регистрирани 3 637 711 автомобила /цък/, ти ги прати сичките у северозапада.
същата работа и с домакинствата.

обобщители.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Исках да отговоря на Калинчо, ма не видях иконка на овца, ни на кокошка.
Джиджи?
за кокошката се обърни към туткалчев, той ги ползва :smokin:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
При батака с адресната регистрация и при липсата на яснота къде колко хора живеят как точно да се изготви здравна карта, така че да е адекватна а) на населението и б) на демографската му характеристика?
къв батак? данни има колко щеш. ти очевидно си в заблуда, че трябва да се обхване цялото население. няма такова нещо. касата би трябвало да обслужва само и единствено осигурените пациенти - това първо.

второ, всеки осигурен си има личен лекар.

трето, всеки личен лекар си има адрес на практиката.

четвърто, всички тези неща в нзок много добре ги знаят. знаят населението, знаят му диагнозите, оплакванията и болежките, имат адресите. а бе с две думи: имат всичко!

А неосигурените към кой крематориум да ги насочват, м?

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
ся тва що за тролене е пак? неосигурените не са работа на нзок. за тях - спешна помощ, за която би трябвало да се грижи министерството на здравето.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
.

и останалото ти е такова.
Аз съм в България и давам мнение за неща в България, пред очите ми. В Ямболско, годишно се раждат под 400 деца, а само във въпросната болница се водят 4 (четири) доктора на щат в родилното. За северозападните неща е добре човек да погледне статистиката за регистрирани 3.5 милиона автомобила при 2.7 милиона домакинства или по 1.3 автомобила на домакинство. Щом казваш, че масово имат пари за автомобил, но нямат за билет, може и така да изглежда от Германия.
Може ли да посочиш източника на информацията за четиримата доктори на щат ?

....
ето какво стои на сайта на МБАЛ Ямбол, но може да не е обновен
http://www.mbal-yambol.net/index.php?option=com_content&task=view&id=33&Itemid=553

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
на предишната страница е неонатологичното отделение, което си има началник и старша акушерка /цък/
Quote (selected)
Началник отделение - Д-р Г. ДИМИТРОВА

Старша акушерка - Н. КРЪСТЕВА

иначе черен текст на тъмен фон ме съкрушава.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Във Франция няма постоянно местожителство, адресна регистрация и пр. И всеки има здравна карта, номер, мютуели, допълнителни застраховки и прочее такива. И батак няма.
Без официална едресна регистрация, с всякакви допълнителни джаджи към застраховката, то държавата плаща допълнително, то предприятията плащат допълнително, то това, то онова.
Е как има ре, бе?!
Преди по-малко от месец бях на годишен технически преглед. Специално отделение за това, няма личен лекар и последващи лекари и на всеки плащаш и губиш ден-два-три. За 2 часа ме приеха, дадох кръв, урина, минах на зъбар, очен, ушен, мериха ми тегло, кръвно, узнаха ми родословието и не помня още какво беше.
Някои изследвания си направих само за два дена миналата година в България, така че ми ги прескочиха, но се оказа, че тук правят на всеки 5 години за дебелото черво, връчиха ми указанията и ме пуснаха по живо, по здраво.
След 10 дена получих дома 11 страници резултати от изследванията.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.