Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 21:14:12

Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Теми - Engels

Страници: 1 2 [3]
121
У нас … / Генерация и товар на ЕЕС
« -: Януари 04, 2019, 15:25:45 »
Генерация и товар на ЕЕС за 04.01.2019 15:23:57
                                                  MW           %
АЕЦ                                           2088         33.45%
Кондензационни ТЕЦ            2694         43.16%
Топлофикационни ТЕЦ         427           6.84%
Заводски ТЕЦ                          157           2.52%
ВЕЦ                                           161           2.58%
Малки ВЕЦ                                120           1.92%
ВяЕЦ                                          359           5.75%
ФЕЦ                                            210           3.36%
Био ТЕЦ                                        26           0.42%

Товар на РБ                             5999 MW

http://www.eso.bg/?did=124#Оперативни%20данни
Като гледам, ако ни затворят тецовете на въглища ще го духаме.

122
По света … / Икономически новини
« -: Декември 29, 2018, 15:28:06 »
Ако някой иска да придобие 100-те най-големи компании в света, той трябва да подготви малко под 16 трлн. евро.

Според изчисленията на германския икономически всекидневник Handelsblatt 54 от 100-те най-ценни корпорации в света са американски - повече от всякога. На първите три места са технологичните компании Microsoft, Apple и компанията майка на Google Alphabet. Само тези три корпорации, с пазарна оценка от 1,85 трилиона евро струват с четвърт трилион евро повече всички листнати на германския Dax компании.

Европа изостава - само 21 европейски компании успяват да се класират сред първите 100 – с три по-малко от предходната година. Германия е представена със SAP (57 място), Siemens (81) и Allianz (98) – три компании -  наполовина по-малко, отколкото през миналата година.
„Дигитализацията в момента е най-важният мегатренд - и европейските корпорации изглежда спадат по-скоро към жертвите, отколкото към ловците", казва Хюбърт Барт от одиторската компания EY.
„Инвеститорите очакват дигиталните компании да разделят структури и в други индустрии и на свой ред да диктуват правилата, както някои от водещите интернет компании успяха да направят", казва Хюбърт Барт, председател на Борда на директорите на одиторската фирма EY. „Никой не може по-добре да символизира размиването на старите граници на индустриите от Amazon – четвъртата по пазарна капитализация компания – след Microsoft, Apple и Alphabet.
Гигантът в търговията на дребно, първоначално стартирал като IT концерн, обещава на своите клиенти да доставя стоките вкъщи в деня на поръчките. Така основаната през 1994 г. от компютърния специалист Джеф Безос компания определя темпото в индустрията.
Независимо дали става дума за големите имена в бранша, като Alibaba в Китай, или по-малките конкуренти като Thalia в търговията с книги и Galeria Kaufhof на потребителския пазар - всички се равняват по Amazon и неговото обслужване на клиентите.

Доминирането на Америка не се ограничава до високата пазарна стойност на много корпорации. Двадесет от 54-те американски компании в класацията на 100-те най-ценни концерни са спечелили през фискалната година по над 10 млрд. евро. Най-висока печалба отчита Apple – 50 млрд. евро, следвана от JP Morgan Chase с 28 млрд. евро и Alphabet с 26 млрд. евро. В Германия само Volkswagen се очаква да достигне прага от 10 млрд. евро през тази година.
Корпоративна Америка е убедителна преди всичко с високите печалби: повече от две трети от американските компании генерират нетна възвръщаемост от приходите от повече от десет процента.

Европа почти няма големи компании с вълнуващи бъдещи теми. За това има и видими доказателства: производителят на потребителски стоки Unilever се класира на 43-о място, марковият концерн LVMH е на 49-о място, петролният гигант Total е на 50-о, а производителят на бира Anheuser Busch е на 51-о. Това са най-ценните корпорации на еврозоната.
А в перспективата за 2019 г. анализаторите не са оптимисти за Европа. Слабият ръст на печалбите и слабият икономически импулс са най-големите предизвикателства според най-големия в света мениджър на активи Blackrock. Това прави континента по-малко привлекателен като инвестиционна дестинация. Blackrock управлява около 6 трилиона евро и не препоръчва инвестиции на европейския фондов пазар.

В Германия подемът ще продължи да губи инерция според швейцарската частна банка Julius Bär . „Причината за сравнително слабия растеж е, че германските компании достигат ограниченията на капацитета су", казва главният икономист Давид Кол. Причините: твърде малко инвестиции в ресурси в миналото - и твърде малко квалифицирани работници, за да поддържат икономиката на по-бързи темпове на растеж.
Старият борсов аргумент, според който акциите в Германия и Европа са за предпочитане пред акциите на Wall Street, защото са по-евтини, е все по-малко валиден. В Америка компаниите увеличават печалбите си по-бързо, отколкото в Германия.
Американските компании доминират все повече в класацията на 100-те най-ценни концерни.

Ако някой иска да придобие 100-те най-големи компании в света, той трябва да поднесе цяло богатство – сума в евро с дванадесет нули. В момента компаниите струват малко под 16 трлн. евро.
Средно инвеститорите плащат за акциите на 100-те компании около 16 пъти годишната им нетна печалба. Преди година стойността беше малко под 20 пъти.
Едно е ясно - на фондовия пазар няма нито една акция без риск. Тъй като всички корпоративни печалби са „само“ цифри от миналото, докато цените на акциите се опитват да отразяват бъдещето. А инвеститорите не очакват от него нищо добро. Доказателство за това са последните седмици... 
https://www.investor.bg/analizi/91/a/3-amerikanski-kompanii-sa-po-cenni-ot-vsichki-koncerni-v-dax-274397



123
Завършваме 2018 година на магия и все още имаме ръстове, но 2019 година ще е първата година от началото на рецесията. Това коментира за БТА финансовият експерт Мика Зайкова. Според нея 2018 година е последната година от положителния икономически цикъл, в който не само България, но и целият свят беше близо 10 години.

"През 2018 година имаме ръст на инфлацията, който вече не е здравословен, защото надминава 3 процента. Средногодишният ръст, изчислен през ноември, е 3,1 процента, но към края на годината най-вероятно ще надмине 4 процента", каза Зайкова.Тя допълни, че има свиване на потреблението, а то в българския брутен вътрешен продукт заема 78 процента от целия ръст. Свиването е лош знак, защото показва, че брутният вътрешен продукт на България трудно би нараснал от числата, записани в бюджета за 2018 година, допълни още Зайкова.

"В България не се внедряват нови технологии, няма продукти с висока добавена стойност, а страната ни изнася суровини, материали и малко резервни части. Те са главно за автомобилната промишленост в Германия, но и там има спад на икономическите показатели, което показва, че ние вървим, ако не към криза, то към един период на застой", каза Мика Зайкова.

Последните данни на НСИ показват увеличение на брутния външен дълг само през ноември с 0,9 процента, а брутният външен дълг на България е доста сериозен - в порядъка на 63 процента от БВП, като най-голям е дългът на фирмите и домакинствата, което е доста тревожно, защото имаме междуфирмена задлъжнялост, посочи финансовият експерт. Според Мика Зайкова в България не се задава "кьорав инвеститор" . Първата причина, заради която инвеститорите ни заобикалят е, защото сме корумпирана страна, втората е, че преди криза инвеститорите спестяват парите си в банки, вместо да ги харчат рисково, каза тя.

Експертът припомни, че обикновено малките и отворени икономики, каквато е България, понасят най-тежко една икономическа криза. Мика Зайкова смята, че за да се намалят последствията, а практиката е в добри години да се създават буфери на ниво фискален резерв, но това не е направено в последните добри години - 2016 г. и 2017 г., отчасти и в 2015 година.

Преди да пуснем кризата у дома

Експертите съветват отсега да започнем да избягваме кредити, в това число и ипотеките, а инвестициите в недвижимост по-скоро биха ни донесли загуби по време на криза. Покупката би могла да бъде обоснована единствено, ако имаме нужда от жилище, коментира Десислава Николова. Отложете покупките на коли и стоки за дълготрайна употреба за по-добри времена, съветва още експертът. Друга препоръка е да инвестираме само свободни средства, които няма да са ни нужни за срока на вложението. Добре е да започнем да трупаме и личната си финансова "възглавница", която трябва да ни стигне поне за половин - една година, ако останем без работа. Не на последно място е и емоционално да се подготвим за лошата новина, че влизаме в рецесия, дори и тя да ни подмине, коментира Десислава Николова.
https://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/eksperti-ochakva-se-prizemiavane-na-ikonomikata-274364/

124
По света … / Китай
« -: Декември 27, 2018, 12:04:54 »
Икономическата картина в Китай
Индустриалните печалби в Китай се понижиха за пръв път за почти 3г, подчертавайки последиците от забавения икономически ръст, спада на цените и търговската война със САЩ, съобщи Bloomberg.
Индустриалните печалби се понижават с 1,8% за ноември от година по-рано и отбелязват спад от ръста от 3,6% през октомври по данни от официалната статистика в Пекин.
https://www.bloombergtv.bg/analizi/2018-12-27/ikonomicheskata-kartina-v-kitay

125
По света … / Япония
« -: Декември 21, 2018, 15:32:29 »
Япония се готви да възобнови китолова

Япония ще се оттегли от Международната комисия по китоловство (IWC) в опит да възобнови търговския китолов, предаде Kyodo News, цитирайки правителствени източници.

Оттеглянето на Япония от IWC е планирано за 2019 г. и ще бъде обявено до края на тази година, според репортажа.

Японското правителство обмисля да поднови търговския китолов само в моретата край Япония и в изключителната икономическа зона, съобщи изданието.

По-рано тази година опитите на Япония да отмени глобалната търговска забрана за китолов се провалиха, слд като нациите, борещи се срещу китолова, надделяха над японското предложение.

През 1982 г. Япония спря търговския китолов в съответствие с приетия от IWC мораториум. След това Япония продължи да лови китове в Южния океан, от 1987 г., насам заради това, което страната нарича „научни изследвания“. Практиката обаче бе ракритикувана в международен план, защото се прие за прикритие за търговския китолов.

Япония отдавна твърди, че повечето видове китове не са застрашени и че яденето на кит е ценна част от кулинарната култура на страната.
https://greentech.bg/archives/77509

126
„Не мисля, че сме напълно подготвени за това, което предстои. Трябва по-голяма подготовка в бюджетната ни политика за години с по-нисък икономически ръст. За следващата това ще е осезаемо. През 2020 година Европа ще е в стагнация. Хубавото от последните дни обаче е даването на пари за АМ „Хемус“, коментира Дянков в предаването „12+3“.
Икономическа година за България и Европа е сравнително добра, но следващата няма да е такава заради Брекзит, заради европейските избори и заради увеличаването на лихвените проценти в Европа и в САЩ, допълни той.

Брекзит е голяма несигурност, забавя се икономическият ръст в Европа, а България, за да е стабилна в такава ситуация, трябват по-големи буфери, а в новия бюджет такива пари не са предвидени, обясни Дянков.

За правителството 2018 година е успешна, най-вече заради Европредседателството, след което следва затишие, в което се пропуска фактът, че икономиката на Европа върви надолу, добави финасистът.

Последните две икономически години са от добрите, каквито скоро няма да има, трябвало е да се използват за ударно развитие на региони в България, каквито са Видин, Търговище, Разград, допълни той.

"Докато икономиките на Стария континент вървяха добре, една част от населението печели, но друга - не. Протестите са изява на икономическо явление и това е по-голямото неравенство. Правителството и парламентът трябва да обръщат по-голямо внимание на това", така Дянков обяснява общият знаменател на протестите в страната и в Европа.

На България й липсва регионална икономическа политика, увеличаването на заплатите на учителите е трябвало да се случи по-рано, защото е стъпка в икономическото развитие, добави той.

В едно коалиционно правителство е трудно да се правят реформи, Дянков е очаквал повече промени в здравеопазването и не смята, че догодина, с местни и европейски избори, ще има реформи.

Симеон Дянков не вижда почва за енергийни проекти в България, само се губи политически капитал и политическо време да се говори, а всъщност няма как да станат.
http://bnr.bg/horizont/post/101060195/simeon-dankov-predstoat-godini-s-po-nisak-ikonomicheski-rast-trabva-po-golama-podgotovka-v-budjetnata-ni-politika
https://news.bg/economics/dyankov-ne-vizhda-kak-balgariya-shte-posreshtne-predstoyashta-stagnatsiya.html
https://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/diankov-triabva-po-dobra-biudjetna-politika-zaradi-idvashtiia-ikonomicheski-spad-274071/
https://www.segabg.com/hot/dyankov-ne-sme-podgotveni-za-tova-koeto-predstoi

127
По света … / Технологични новини
« -: Декември 11, 2018, 01:44:52 »
Изпълнителният директор на Tesla – Илон Мъск, заяви в интервю за CBS, че компанията му е готова да купи заводите на General Motors в САЩ, които предстои да бъдат закрити. Само преди дни стана ясно, че автомобилният гигант е готов да затвори 5 предприятия в Щатите, като това ще доведе до съкращение на повече от 15 000 работни места.
Решението на GM за закриване на 5 завода в САЩ може да има доста негативни последствия за концерна. Президентът на страната Доналд Тръмп вече обяви, че ще лиши американския производител от всички държавни субсидии, които получава, ако се стигне до подобно развитие на нещата.
http://automedia.investor.bg/a/0-nachalo/36483-tesla-e-gotova-da-kupi-zavodite-na-general-motors/

„Ако някой дойде и направи по-добра електрическа кола от Tesla и е толкова много по-добра от нашата, че ние да не можем да продаваме колите си и фалираме, все още мисля, че това ще е нещо добро за света", казва Мъск пред Лесли Стал.
„Целта на Tesla е да ускори появата на електрическите превозни средства и устойчивия транспорт", каза той. „Опитваме се да помогнем на околната среда, мислим, че това е най-сериозният проблем, пред който е изправено човечеството".
https://www.investor.bg/novini/444/a/moje-li-tesla-da-kupi-zavodite-na-general-motors-273321/

128
У нас … / Има ли в България недостиг на кадри?
« -: Декември 05, 2018, 18:41:53 »
За последните десет години няма официални данни, които да доказват, че е налице толкова тежък недостиг на работна ръка, колкото твърдят работодателите.
В България няма недостиг на кадри, работната сила е напълно достатъчна за удовлетворяване на нуждите на пазара на труда, а широко афишираната от работодателите теза за криза с кадрите е преекспонирана. Всъщност прокламираната криза с кадрите не е дефицит на работна ръка, а дефицит на достойно заплащане. Това каза председателят на сдружение "Солидарна България" и икономически съветник на КТ "Подкрепа" Ваня Григорова, представяйки доклад по темата съвместно с фондация Friedrich Ebert.

Докладът за дисбалансите на пазара на труда е базиран на официалната статистика и на проведени срещи в страната с всички заинтересовани по темата страни.
Тезата, че е мит недостигът на работна сила у нас беше подкрепена и от държавата в лицето на представител на Агенцията по заетостта. Беше защитена и от КНСБ.

Дисбалансите на пазара на труда са заради многото хора с висока квалификация, а не заради липсата на такава, каза Григорова. Тя цитира данни на Евростат, според които България е на осмо място в ЕС в сектор промишленост по работа на висококвалицирани кадри, които заемат позиции, които изискват много по-ниска квалификация.
 Ваня Григорова отбеляза, че повече от десет години работодателските организации в България изтъкват като един от най-големите проблеми на икономиката липсата на квалифицирана работна ръка. Tози проблем, според бизнеса, е породен отчасти от това, че образователната система не подготвя кадрите, които са нужни на пазара, а произвежда никому ненужни икономисти, юристи и хуманитарни специалисти, както и отчасти поради факта, че българските граждани са или „мързеливи“ и „нископроизводителни“ или „паразитират върху социалната система“.

Десет години по-късно, тези твърдения на бизнеса стават причина за промяна на трудовото законодателство в посока разрешаване на „внос“ на работници от трети страни и то без пазарен тест, което премахва защитите за местните работници. Целите, както заявяват многократно бизнес организациите, са да бъдат привлечени 500 000 чужди работници.
Същевременно както през 2008 г., така и през 2018 г. няма официални данни, които да доказват, че е налице толкова тежък недостиг на работна ръка. В допълнение миграцията към чужбина продължава да расте. Само през 2017 г. почти 27 хиляди са емигриралите от страната български граждани, 89% от тях са хора в активна икономическа възраст. Българските работници продължават да напускат страната, което донякъде е и причината за официалното намаление на броя на безработните, посочва се в доклада.
Повечето обявени свободни работни места са за хора с ниско образование, на които се предлага ниско заплащане и не се осигурява обучение, каза Ваня Григорова. И цитира данни на Агенция по заетостта към 5 ноември, според които свободните работни места са малко над 13 хиляди за цялата страна, а регистрираните безработни са малко над 193 хиляди. Обявените свободни работни места са без изискване за образование или максимум изискване за завършен десети клас – 90% от обявите са за хора с ниско образование и без особена квалификация.

Тя посочи, че около 46% от обявените заплати в Агенцията по заетостта са под 1000 лева, 14 на сто са до 510 лева, има и по-ниски заплати при работно време под 8 часа. Приемливите заплати са едва 9 процента от всички обяви, а голяма част от работодателите изобщо не обявяват заплати. 89 на сто от заявените работни места от АЗ се заемат в рамките на два месеца, което не показва особени проблеми на българския пазар на труда, коментира Ваня Григорова.

Според Григорова са неверни и твърденията за недостиг по отделни специалности като няколко групи инженери, което беше причина за премахването на пазарния тест. За първите 9 месеца на 2017 година има обявени 409 свободни работни места за инженери, а 2880 са регистрираните безработни с подходяща квалификация. Причините за незаемане на тези работни места са заплатите, посочи тя. И допълни, че често се предлагат възнаграждения от около 700 лева при положение, че някои от големите български работодатели заявяват, че заплата от 3500 - 4000 лева би върнало инженери в страната.

В резултат на промените в трудовото законодателство работодателите очакват в следващите няколко години в България да дойдат половин милион работници от трети страни. В същото време проучвания показват, че ако притокът на хората, които влизат в страната се увеличи с 10% от настоящия обем на работната сила, ангажирана в страната, то 1,7% от БВП на страната се пренасочва от местните работници към собствениците на капитал, посочи Григорова. Това означава, че 2,7 млрд. лева ще се пренасочат от местния работник към банковите сметки на бизнеса, обобщи тя.

Тезата на бизнеса, че вината за ниския ръст на БВП е на българските работници и на тяхната ниска производителност, също се оборва в доклада. От 1992 г. се започва рязък срив на заплатите спрямо производителността. И макар за няколко години след 2006 г. заплатите да се ускоряват по-видимо и до момента те не могат да достигнат производителността, каза Григорова, позовавайки се на данни на Международна организация на труда (МОТ).

Работната сила в България е достатъчна, но има нужда от преквалификация според новите изисквания на трудовия пазар, заявиха от Агенцията по заетостта. Според държавната агенция решението е в тясното сътрудничество между всички заинтересовани институции в посока повишаване на уменията на работниците.

Според КНСБ реформата на пазара на труда трябва да започне от увеличаване на доходите на работещите. Доходите трябва да са достатъчно високи, за да гарантират нормален живот в страната. Нямаме нужда от внос на работна ръка, защото и в момента имаме достатъчно работници, но те не са мотивирани по никакъв начин, смятат от синдиката.

В доклада на двете организации се настоява за незабавно спиране на разграждането на трудовото законодателство, което цели масов внос на работници от трети държави и задържане на ръста на заплатите в страната. Има изключително преекспониране на нуждите от работна ръка, което личи и от анкетите на Агенцията по заетостта. Има големи несъответствия в тезите на българските арботодатели относно кадрите в България, наложеното говорене за тежък недостиг на кадри, е манипулация и трябва да спре, заключи Ваня Григорова.
https://www.investor.bg/analizi/85/a/doklad-v-bylgariia-niama-nedostig-na-kadri-273123/?page=1


129
България не трябва да прави компромис с пълноправното си членство в Шенген, смята председателят на Партията на европейските социалисти (ПЕС) Сергей Станишев.
Според него България и Румъния „трябва незабавно да бъдат приети в Шенгенското споразумение по всички граници”, а правителството не бива да се съгласява на компромисен вариант, който би ощетил българската икономика и българските потребители.

В началото на декември Европейският парламент ще обсъди доклад на европейските социалисти, в който ще настоява България и Румъния да бъдат незабавно приети без условия в Шенгенското пространство.

"Една от големите заплахи за България, за нашите национални интереси е идеята, която циркулира, която има много сериозни привърженици за Европа на две скорости, да се превърне в реалност. Сред тях е например и президентът Макрон, и канцлерът Меркел, които постоянно говорят за тези неща, и редица други европейски лидери. За България това би било много тежък удар върху нашите интереси и върху нашата позиция", каза Станишев.

Станишев призова още БСП да даде отпор на популизма и национализма, които са във възход в Европа и у нас.
https://www.investor.bg/na-fokus/441/a/stanishev-bylgariia-ne-moje-da-pravi-kompromis-s-pylnopravnoto-chlenstvo-v-shengen-272894/

130
Футуризми … / Роботовладелско общество
« -: Декември 01, 2018, 18:41:42 »
Нов робот-аватар
Човекоподобен робот, създаден от японската компания Toyota, повтаря точно движенията на оператор с екзоскелет и шлем за виртуална реалност, като приема командите по 5G връзка, става ясно от видео в YouTube.
https://youtu.be/DWyjDgxbu2M
В разработката на T-HR3 участва и японският мобилен оператор NTT Docomo. По време на презентацията роботът демонстрира бързо и точно изпълнение на командите на оператора – всъщност, роботът повтаря всяко действие на човека с екзоскелета.

T-HR3, представен във видеото като Partner Robot, e оборудван с тактилни сензори и датчици за налягане. По този начин, ако машината държи в ръката си топка, операторът може правилно да усети нейните размери и плътност.

Роботът е тестван дистанционно, на разстояние от 10 километра, а връзката е осъществена по мобилна мрежа. На видеото се вижда, че роботът приема и изпълнява командите на оператора с минимално забавяне.

Toyota възнамерява да създаде роботи, които помагат на хората в ежедневието. Така например, T-HR3 може да се използва в бъдеще в спасителни операции, без да се рискува животът на хората.
https://technews.bg/article-112809.html

131
Изоставените имоти в третата по големина икономика в света са сред най-малко обсъжданите странични ефекти на демографските промени в страната. Но вниманието към тях се засилва заради нарастващия брой на достъпните и понякога дори безплатни къщи, обявени за продажба в интернет на сайтове, наречени „акия банки“.
Акия е японската дума за празни жилища. Много подобни сайтове са създадени от местните власти и общности, за да управляват по-добре търсенето и предлагането на нарастващите запаси от празни жилища в съответните градове.
На един от сайтовете редица жилища са безплатни, като купувачът трябва да плати само данъците и разходи, свързани например с комисионни за брокера.
„Обикновено причината е, че собствениците вече не могат да се грижат за имота или не искат да плащат имотния данък, който е въведен в Япония за неизползвани жилища“, съобщи имотният сайт Rethink в Токио през октомври.
Безплатните жилища обикновено се нуждаят от сериозен ремонт, защото са стари и порутени. Но някои местни власти като префектурите Точиги и Нагано предлагат субсидии за ремонт на празни домове.

Цените на жилищата, които са празни, варират между 500 хил. йени (4428,50 долара) и близо 20 млн. йени (177 140 долара) в зависимост от локацията, възрастта и състоянието на жилището, показва справка на CNBC в имотни обяви в страната.

През 2013 г. броят на празните жилища в Япония е бил 8,196 млн., или около 13,52% от общия брой жилища в страната, сочат последните данни на министерството на вътрешните работи и комуникациите.
https://www.investor.bg/po-sveta/453/a/v-iaponiia-predlagat-bezplatno-prazni-jilishta-v-provinciiata-272529/

132
Новините от деня … / БНБ опроверга Борисов
« -: Ноември 24, 2018, 23:01:29 »

Участието на премиера Бойко Борисов в „Шоуто на Слави“ разпали множество спорове за това колко е външният дълг на страната. Според Борисов той е 20 % от БВП. Прессъобщение на БНБ до медиите от края на октомври т. г внася яснота. Според финансовата институция дългът е 64% от БВП.
https://frognews.bg/novini/bnb-brutniiat-vanshen-dalg-64-6procenta-bvp.html

133
Шведският пазар за разплащания на дребно се отдалечава с голяма скорост от използването на пари в брой. Наличното количество банкноти в обращение се е понижило до 1% от брутния вътрешен продукт на скандинавската страна.
Тази тенденция повдига редица въпроси около ролята на държавата в пазара на разплащания, пише заместник-гуверньорът на Централната банка на Швеция Сесилия Скингсли за World Economic Forum.
В продължение на няколко века централните банки на страните предоставят на обществото банкноти и монети. Ако кешът престане да работи, ще остави всички лица да разчитат на частния сектор за достъпа до парите и методите за разплащания.
Това би била безпрецедентна историческа промяна.

https://www.investor.bg/evropa/334/a/utopiia-li-e-bezkeshovata-sistema-v-shveciia-271990/

134
Делът на възобновяемите енергийни източници трябва да представлява 32% от общия енергиен микс на Европейския съюз (ЕС), докато енергийната ефективност е необходимо да се повиши с 32,5 на сто до 2030 г.

Това реши днес Европейският парламент (ЕП) по време на гласуване след предварително съгласие със Съвета не ЕС от юни относно енергийната ефективност и възобновяемите източници, съобщават от пресцентъра на ЕП.
До 2030 г. енергийната ефективност в ЕС трябва да се подобри с 32,5%, като делът на енергията от възобновяеми източници трябва да представлява поне 32% от крайното брутно потребление в ЕС. И двете цели ще се преразгледат преди 2023 г. и могат само да бъдат увеличени, но не и намалени.

За пръв път държавите членки ще бъдат задължени да предложат специфични мерки за енергийна ефективност в полза за онези, които са засегнати от енергийна бедност.

Те трябва да осигурят правото на гражданите да генерират възобновяема енергия за собствено потребление, да я съхраняват и да продават излишъка от продукцията.

Биогоривата от първо поколение обаче, представляващи висок риск за „непреки промени в земеползването“ (т.е. преобразуване на почва, която не се използва за хранителните култури - като пасища и гори - към такава за хранителни култури, което увеличава емисиите на CO2) и няма да се броят към целите на ЕС за възобновяема енергия от 2030 г.
След 2019 г. приносът на биогоривата от първо поколение към тези цели постепенно ще намалее докато не достигне нулева стойност през 2030 г.

По силата на регламента всяка държава членка трябва да представи 10-годишен „интегриран национален план за енергетиката и климата“ с национали цели, приноси, политики и мерки до 31 декември 2019 г., както и на всеки десет години след това.
https://www.investor.bg/evropa/334/a/ep-glasuva-delyt-na-vei-v-energiiniia-miks-na-evropa-da-dostigne-32-do-2030-g-271801/

135
Минималната заплата ще бъде по-голяма за онези, които имат висше образовнаие или 15-годишен трудов стаж.
Според въведената мярка минималната месечна заплата в страната става 2080 леи (507 долара), считано от 1 януари, но служителите с по-висок образователен ценз или с 15-годишен трудов стаж ще получават най-малко 2350 леи (573 долара) на месец.
Досега минималната заплата в Румъния, независимо от образованието, беше 1900 леи (463 долара).
Френската търговско-промишлена палата в Румъния критикува решението, като заяви, че то ще доведе до повишаване на разходите за работна ръка и че определените нива не дава възможност на фирмите да регулират бюджета си. Според палатата мярката ще доведе до нарастване на инфлацията и ще направи Румъния по-малко привлекателно място за инвестиции.
https://www.investor.bg/centralna-i-iztochna-evropa/335/a/rumyniia-vyvede-diferencirana-minimalna-rabotna-zaplata-na-dve-niva-271596/

136
В претоплената новина на в.Сега "Суперхората - последният страх на Хокинг" не се споменава, че това е от последната книга на Стивън Хокинг.
https://www.segabg.com/category-technologies/superhorata-posledniyat-strah-na-hoking
"Кратки отговори на големите въпроси" (Brief Answers to the Big Questions). - така се казва последната книга на астрофизика Стивън Хокинг, издадена посмъртно.  В нея Хокинг представя своето мнение по много от големите въпроси на науката и обществото като цяло.
Книгата разкрива какво е вълнувало ума на Хокинг непосредствено преди смъртта му.

"Появата на свръххора с изменена ДНК може да се превърне в реална опасност за човечеството. Това е една от последните прогнози на английския физик Стивън Хокинг, който почина преди седем месеца.

В последната си книга „Кратки отговори на големите въпроси", която бе представена в Лондон преди дни, ученият предполага, че богатите хора скоро ще могат да изменят своите макромолекули, отговарящи за реализирането на генетичната програма. Модифицирайки своята ДНК и своите деца, те биха могли да засилват паметта и интелекта си, да повишават съпротивлението си на болести, да удължават живота си.

„Подобно развитие носи риск за хората, които няма да подобрят генетичното си ниво. Те няма да бъдат конкурентоспособни и или ще измрат, или ще станат по-незначителни", пише Стивън Хокинг.

Сред другите прогнози на британския учен, оставени в последните му статии, е и вярването, че извънземният живот е някъде там, че изкуственият интелект може да надхитри човека и че времето не може да бъде изключено.

„Има форми на интелигентен живот някъде там", допълва ученият. „Трябва да се тревожим, ако получим отговор от тях, преди да сме се развили малко повече."

Хокинг оставя отворена възможността за други явления: „Пътуването назад във времето не може да бъде изключено според настоящото ни разбиране", казва той. Ученият също така прогнозира, че „през следващите сто години ще можем да пътуваме до всяка точка на Слънчевата система".

Ученият е категоричен и че няма Бог.

„Няма Бог, никой не ръководи Вселената. В продължение на векове се смяташе, че хората с увреждания като мен живеят под проклятие, което е било причинено от Бога - казва той и добавя: - Предпочитам да мисля, че всичко може да се обясни по друг начин, от законите на природата."

„Той осъзна, че хората искаха неговите отговори на тези въпроси", каза дъщерята на учения Луси Хокинг, която помогна да се завърши книгата. Хокинг видя, преди да си отиде, че светът е на ръба на „огромна трансформативна промяна", отбеляза тя. И добавя: „Той ни кара да не влизаме сляпо в бъдещето. Да не приемаме безусловно колко хубаво би било за напредъка на човешката раса развитието на технологиите за доброто на обикновените хора."

В забележките, подготвени от Хокинг към книгата, ученият също така насочва вниманието си към света, който оставя след себе си.

„Сега, когато Брекзит и Тръмп диктуват нови правила по отношение на имиграцията и развитието на образованието, ние сме свидетели на глобален бунт срещу експертите, включително учените", казва Хокинг.

Хокинг беше критик на решението на Обединеното кралство да напусне Европейския съюз и нарече Доналд Тръмп „демагог" през 2016 г.

„Неговата най-голяма тревога бе за това колко сме разделени, как сме загубили способността си да гледаме навън и все повече гледаме навътре към себе си", споделя още Луси Хокинг.

Считан за един от най-блестящите учени на своето поколение, Стивън Хокинг почина през март на 76-годишна възраст. Той страда от амиотрофична латерална склероза (ALS), невродегенеративно разстройство, известно още като болестта на Лу Гериг, през по-голямата част от живота си в зряла възраст. Ученият умира, докато работи върху книгата, която семейството и колегите му завършиха с помощта на огромните му лични архиви.

Окончателното послание на Хокинг към читателите въпреки всичко  крие  надежда.  Опитвайки се да отговори на въпроса „Как да оформим бъдещето си?", в последната глава на книгата ученият пише: „Не забравяйте да погледнете към звездите, а не към краката си.""

http://www.bg-voice.com/articles/view/posledniyat_strah_na_stivun_hoking_idvat_superhora/9034/

137
Футуризми … / Безусловен базов доход
« -: Октомври 19, 2018, 15:15:48 »
  Ще сбъдне ли ХХІ век мечтата на лорд Беверидж – да няма бедност и социално подпомагане?
Сред възгледите, заради които лорд Беверидж бива причисляван към ранните британски теоретици на универсалния базов доход, е, на първо място, убеждението му, че подходът към материалната несигурност и към риска от нищета трябва да бъде колкото е възможно по-универсален, що се отнася до категориите обезпечавани граждани, а паричните престации за тях трябва да бъдат в еднакъв размер, подсигуряващ основните жизнени потребности. На второ място, именно Беверидж е изключителен противник на подоходния критерий при отпускане на социалните плащания, определяйки го като практика, противоречаща на човешкото достойнство в съвременния свят. А комбинираното действие на реформираното обществено осигуряване и свързаните с него служби – медицинското обслужване и семейното подпомагане – би трябвало, в крайна сметка, да изкорени бедността до степен, че да няма нужда от специфично законодателство и служби за социално подпомагане на бедни.

(статията е написана в рамките на изследване, финансирано от Фонд „Научни изследвания“ на ПУ „П. Хилендарски“, като ФП 17 ЮФ 003.)
Социалното подпомагане, като философска идея и като действаща правноорганизирана система, е неразривно свързано със състоянието на бедност, което се разглежда едновременно в качеството на тежко лично положение и на важен обществен проблем. По тази причина социалното подпомагане може да бъде определено като практически необходим, но вътрешнопротиворечив елемент от битието на съвременната социална държава. В бедността социалното подпомагане намира своето основание за съществуване. На бедните, на материално нуждаещите се граждани социалното подпомагане помага. Изкореняването на констатираната бедност обаче, както и предотвратяването на бъдещо пропадане под чертата на бедността, до момента се оказва непостижимо на практика, дори в най-силно развитите социални държави на света. Подобни трайно положителни резултати за благосъстоянието на хората очевидно са над възможностите, а твърде често и извън непосредствените цели, на съществуващите системи на социално подпомагане, на българската в частност. От тук лесно се прозира изначално заложеното при изграждането на тези системи противоречие: с техните несъвършени механизми и ограничени средства, те наистина осигуряват закрила срещу най-критичните и неприемливи от хуманна и обществена гледна точка житейски прояви и последици на нищетата, но по косвен начин допринасят за поддържане на бедността като statu quo на индивидуално и на обществено ниво.
Този проблем е известен по-общо като „капан на бедността“.
https://www.challengingthelaw.com/trudovo-pravo/mechtata-na-lord-beveridge/
Статията е доста голяма, постнах съвсем малка част, само за ориентация.


Страници: 1 2 [3]