Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 28, 2024, 01:24:26

Автор Тема: Взаимопомощ  (Прочетена 67539 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #240 -: Май 12, 2023, 11:20:28 »
Някой може ли да ми каже коя умна глава и защо измисли батериите на тутурутките вече да са трайно прикачени и да не могат да се сменят, както преди? Клечките за уши им пречат, а батерията, като почне да сдава багажа, а телефонът си работи добре, трябва да дадеш почти цената на нов да ти сменят батерията.
Последният "Smart phone" със сменяема батерия беше LG G5. LG се отказаха от разглобяеми телефони, а по-късно излязоха от бизнеса с телефони. Клиентите не ги били посрещнали добре. Виж ми окото! Аз ги посрещнах добре.
Но аз съм на терсене.  :)))
Още крепя един LG G5. Преди това имах LG G4 (кожен гръб). Последният отказа. For good...
И сега отговор:
Защото една батерия струва $15-$20, а един телефон от стотина до "няма таван". А парите трябва да се "въртят". Било полезно за икономиката.  ;)
А сега сериозно:  Всеки сервиз за телефони ще ти я смени, особено ако си купиш от Aliexpress за няколко долара батерия за съответния модел. Е, ще ти вземат някой $ или евро.  :)))
Искат се "малко" специални инструменти и някой умения. В youtube има познавателни филмчета за целта.
Сменял съм на таблет. Принципът е същия.

Измислиха индукционно (безконтактно) зареждане, защото някой се е усетил, че конектора за зареждане и обмен на данни се разбива. В тази връзка добра работа върши кабел за зареждане с магнитен контакт. За $5 - $6 се намират пак при същият "Али".
« Последна редакция: Май 12, 2023, 11:41:58 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #241 -: Май 12, 2023, 17:07:08 »
Батерията струва 16 евро, за смяна ми искат 40... И не, не е лесно, гледах клипчета. Нали уж пазим планетата от замърсяване, избиваме хора и крави и други животни, за да не замърсяваме.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7441
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #242 -: Май 12, 2023, 17:43:35 »
Цитат на: kаily
Нали уж пазим планетата от замърсяване

Правилно си разбрала. При демокрацията всичко е на уж. И хората са уж хора.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8817
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #243 -: Май 12, 2023, 18:35:37 »
Нали уж пазим планетата от замърсяване, избиваме хора и крави и други животни, за да не замърсяваме.

Нищо не пазим, борбата е за запазване господството на САЩ, на финансовата световна олигархия, над света!
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #244 -: Май 12, 2023, 19:22:41 »
То това ясно, ма в случая конкретно ми е чудно каква екопричина са измислили, за да се хвърля телефона заедно с батерията...
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #245 -: Май 12, 2023, 19:51:06 »
Батерията струва 16 евро, за смяна ми искат 40... И не, не е лесно, гледах клипчета. Нали уж пазим планетата от замърсяване, избиваме хора и крави и други животни, за да не замърсяваме.

Доколкото чух, в ЕС били приели (или ще приемат) регулации позволяващи по-лесната поправка на техника от собственика. В тази връзка би трябвало да задължат батериите да са сменяеми. Както kaily отбеляза, глупаво е да се изхвърля работещ телефон заради дефектна батерия (както и обратното - счупил си си екрана, но батерия е нова и може да се ползва, примерно). Но като ги знам европските лидери какви са празноглави корумпета, едва ли ще стане.

Тук в САЩ също има наченки на разум -- има проекти на подобни закони. Един от най-фрапиращите случаи е на John Deere, които не позволяват никой да им пипа по тракторите и друга селскостопанска техника, и понякога фермерите чакат с месеци да дойде техник за нещо, което могат да си оправят сами.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8817
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #246 -: Май 12, 2023, 20:29:31 »
европските лидери какви са празноглави корумпета, едва ли ще стане.

В Брюксел е пълно с платени лобисти на корпорациите, еврозелките се ослушват за техните рушвети и пробутват за каквото им плащат! И у нас - така, помните ли Ванко1, или си мислите, така, без пари, за спорта!?
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #247 -: Август 09, 2023, 14:47:43 »
Това добра интернет връзка ли е, че едното 500, другото само 50? Едното е за сваляне, другото за изпращане.

Débit jusqu'à :
500Mb/s en téléchargement | 50Mb/s en envoi
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1378
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #248 -: Август 09, 2023, 15:35:51 »
Това добра интернет връзка ли е, че едното 500, другото само 50? Едното е за сваляне, другото за изпращане.

Débit jusqu'à :
500Mb/s en téléchargement | 50Mb/s en envoi
Добрата Интернет връзка е тази, която ти върши работа и не те затруднява при използването ѝ. Понятията добро и лошо са философски категории.
П.С. Какво значение има дали автомобилът ти вдига 220 или 280 км/ч, след ограничението на магистралата е 140?

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #249 -: Август 09, 2023, 16:24:56 »
Това добра интернет връзка ли е, че едното 500, другото само 50? Едното е за сваляне, другото за изпращане.

Débit jusqu'à :
500Mb/s en téléchargement | 50Mb/s en envoi

Разликата е 10 пъти. А според мен би трябвало да я няма.
the lamers club honourable member …

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #250 -: Август 09, 2023, 16:41:08 »
Това добра интернет връзка ли е, че едното 500, другото само 50? Едното е за сваляне, другото за изпращане.

Débit jusqu'à :
500Mb/s en téléchargement | 50Mb/s en envoi
да, добра е. обикновено при крайния потребител обемът на свалената информация е поне 10 пъти повече от изпратената. отделно, че задръстен изходящ канал обикновено означава вирусясала машина, хвърляща мейли към останалия свят. или че са те напъплили торент клиенти да теглят от тебе, докато ти сваляш нещо /силно непрепоръчително тука в дойчланд между другото, глобите били солени, разправят опарили се/.

Разликата е 10 пъти. А според мен би трябвало да я няма.

не може да я няма, сепак това е споделен канал. отделно, че това си е начин да отделят домашния от бизнес интернета - бизнес потребителите искат по-голям изходящ канал заради отдалечената работа.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #251 -: Август 09, 2023, 21:07:32 »
Щото ми предлагат включване. Аз проверих в тестспийд, че нашият е 50 входящо и изходящо. А тук е 500 на 50, та се чудя каква е уловката.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #252 -: Август 09, 2023, 22:53:03 »
Щото ми предлагат включване. Аз проверих в тестспийд, че нашият е 50 входящо и изходящо. А тук е 500 на 50, та се чудя каква е уловката.

Kayli bonjour, :giggie:

Един заек се крие в "Débit jusqu'à",  а другите са във времето на живoт на провайдъра , ако е сравнително нов на пазара. Ако използваш ВиФи няма да стигнеш до 500 (ако изобщо е верно ), те ще са за до рутера.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #253 -: Септември 12, 2023, 11:12:25 »
Моля за мнение за тоя лаптоп?
https://www.dell.com/fr-fr/shop/cty/pdp/spd/inspiron-15-3520-laptop/cn32033sc

На френски е, ама малко по-надолу са му характеристиките. Моят старичкият е вече на 13 години почти и трябва да се сменя.
Също, има ли откъде да намеря лепки за клавиатура, които да са с английски и български букви и да не са боклук?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #254 -: Септември 12, 2023, 11:33:11 »
Моля за мнение за тоя лаптоп?
https://www.dell.com/fr-fr/shop/cty/pdp/spd/inspiron-15-3520-laptop/cn32033sc

На френски е, ама малко по-надолу са му характеристиките. Моят старичкият е вече на 13 години почти и трябва да се сменя.
Също, има ли откъде да намеря лепки за клавиатура, които да са с английски и български букви и да не са боклук?

Зависи от бюджета, който имаш, защото бих ти предложил да вземеш UHD картата със съответния дисплей да избереш 16 gb RAM поне и по-голям твърд диск.

Процесор и останалите аксесоари са без значение, за мен поне.
the lamers club honourable member …

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1378
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #255 -: Септември 12, 2023, 12:00:03 »
Моля за мнение за тоя лаптоп?
https://www.dell.com/fr-fr/shop/cty/pdp/spd/inspiron-15-3520-laptop/cn32033sc

На френски е, ама малко по-надолу са му характеристиките. Моят старичкият е вече на 13 години почти и трябва да се сменя.
Също, има ли откъде да намеря лепки за клавиатура, които да са с английски и български букви и да не са боклук?
Както казва едно приятелче - "Лаптоп DELL става само да отвориш прозореца и да го изхвърлиш," но ти си занеш де. Принца ти е казал същественото. иначе за "лепките," както им викаш виж тук.  Хубавото им е, че са непрозрачни и можеш да ги лепиш върху всяка клавиатура - френска, немска, датска, шведска... и да си я направш US English/БДС.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #256 -: Септември 12, 2023, 19:00:21 »
Моля за мнение за тоя лаптоп?
https://www.dell.com/fr-fr/shop/cty/pdp/spd/inspiron-15-3520-laptop/cn32033sc

На френски е, ама малко по-надолу са му характеристиките. Моят старичкият е вече на 13 години почти и трябва да се сменя.
Също, има ли откъде да намеря лепки за клавиатура, които да са с английски и български букви и да не са боклук?

Зависи от бюджета, който имаш, защото бих ти предложил да вземеш UHD картата със съответния дисплей да избереш 16 gb RAM поне и по-голям твърд диск.

Процесор и останалите аксесоари са без значение, за мен поне.

Какво е юейчди карта мога само да гадая, а иначе 1 тб твърд диск и 16 рам. Общо с инсталиран уиндоус 11  е 500 евро
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #257 -: Септември 12, 2023, 19:17:00 »
Моля за мнение за тоя лаптоп?
https://www.dell.com/fr-fr/shop/cty/pdp/spd/inspiron-15-3520-laptop/cn32033sc

На френски е, ама малко по-надолу са му характеристиките. Моят старичкият е вече на 13 години почти и трябва да се сменя.
Също, има ли откъде да намеря лепки за клавиатура, които да са с английски и български букви и да не са боклук?

Зависи от бюджета, който имаш, защото бих ти предложил да вземеш UHD картата със съответния дисплей да избереш 16 gb RAM поне и по-голям твърд диск.

Процесор и останалите аксесоари са без значение, за мен поне.

Какво е юейчди карта мога само да гадая, а иначе 1 тб твърд диск и 16 рам. Общо с инсталиран уиндоус 11 е 500 евро

UHD - Ultra High Definition

https://en.wikipedia.org/wiki/Ultra-high-definition_television

Apple май му викаха retina display.

Идеята е, че ще имаш по-висока разделителна способност, което за мен е най-важното, ако ще стоиш по-дълго пред компютър. На страницата, която даде с показателите на лаптопа има възможност да избереш UHD карта, за това ти обръщам внимание за нея.

И понеже предполагам, че тя ще оскъпи лаптопа, ти казвам да се съобразяваш с парите, които можеш и искаш да дадеш. И 1920х1080 е добре, но UHD е още по-добре, ако можеш да си го позволиш.

Това е.
the lamers club honourable member …

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #258 -: Септември 12, 2023, 19:30:35 »
Аха, ама не става, като натисна uhd, ми сменя рамовете на 8 и трябва да се откажа от едното.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #259 -: Септември 12, 2023, 19:34:41 »
Аха, ама не става, като натисна uhd, ми сменя рамовете на 8 и трябва да се откажа от едното.

В такъв случай избери варианта с повече RAM. 8 GB RAM са малко за windows.
the lamers club honourable member …

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #260 -: Септември 12, 2023, 19:45:50 »
Моля за мнение за тоя лаптоп?
https://www.dell.com/fr-fr/shop/cty/pdp/spd/inspiron-15-3520-laptop/cn32033sc

На френски е, ама малко по-надолу са му характеристиките. Моят старичкият е вече на 13 години почти и трябва да се сменя.
Също, има ли откъде да намеря лепки за клавиатура, които да са с английски и български букви и да не са боклук?
Както казва едно приятелче - "Лаптоп DELL става само да отвориш прозореца и да го изхвърлиш," но ти си занеш де. Принца ти е казал същественото. иначе за "лепките," както им викаш виж тук.  Хубавото им е, че са непрозрачни и можеш да ги лепиш върху всяка клавиатура - френска, немска, датска, шведска... и да си я направш US English/БДС.


Не знам какво казва твойто приятелче, ама моят лаптоп е HP и го купих през декември 2012, начи ще стане на 11 години. За цялото това време веднъж само съм го носила за чистене. И още си работи. Ама дискът му е обикновен, не SSD, рам 2, уиндоус и останали програми кракнати и други подобни. Ако тръгна да го оправям, ще излезе по-скъп от нов. И си ми харесва, а масово тогава приказката беше, че не са добри компютри.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #261 -: Септември 12, 2023, 19:46:52 »
Аха, ама не става, като натисна uhd, ми сменя рамовете на 8 и трябва да се откажа от едното.

В такъв случай избери варианта с повече RAM. 8 GB RAM са малко за windows.

Мерси!
То сигурно и дискът му е кой знае какво, щото като избера диск наполовината, излиза с 250 евро по-скъп от тоя с 1 тб
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #262 -: Септември 12, 2023, 20:00:02 »
Аха, ама не става, като натисна uhd, ми сменя рамовете на 8 и трябва да се откажа от едното.

UHD-3840 x 2160 Pixeln- става сигурно само с външен екран и "липсващите" 8GB отиват там( при UHD ). Ако не го носиш често, купи си обикновена клавиатура ( USB или WiFi) и също мишка. Предполагам че имаш телевизор с HDMI вход. Включи си махината към телевизора, настрой se truc така че да изключва екрана при затворен капак и здравей пенсионерски компютер.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #263 -: Септември 12, 2023, 20:04:28 »
Нямам телевизор, не гледам от 100 години, а от 50 години го дадох, щото що да ми стои. Та не става обикновена клавиатура, щото ми отива много далеч екрана и не виждам. Мислех да си взема лаптоп в България, че да е с бг и англ букви, ама те по-скъпи там май...
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #264 -: Септември 12, 2023, 20:15:42 »
Нямам телевизор, не гледам от 100 години, а от 50 години го дадох, щото що да ми стои. Та не става обикновена клавиатура, щото ми отива много далеч екрана и не виждам. Мислех да си взема лаптоп в България, че да е с бг и англ букви, ама те по-скъпи там май...

Номера беше да гледаш на голям екран (става и от далече ). За София - малко след пресечката Бул.Хр.Ботев - Бул. Сливница, от страната на Сливница, по посока Банкя има един магазин ( до спирката на рейсовете) пълен с хардваре втора употреба.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #265 -: Септември 12, 2023, 23:07:17 »
Не ща втора, я виж ейчпито как ми изкара 11 години и още щеше да кара, ако оня не беше сменил уиндоуса.
Новото не го мисля с години, еле па в чужбина, де услугите са майка си и баща си.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #266 -: Септември 12, 2023, 23:42:30 »
Нямам телевизор, не гледам от 100 години, а от 50 години го дадох, щото що да ми стои. Та не става обикновена клавиатура, щото ми отива много далеч екрана и не виждам. Мислех да си взема лаптоп в България, че да е с бг и англ букви, ама те по-скъпи там май...
Ами сравни цените.
https://www.jarcomputers.com/
Това са средни за България.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #267 -: Септември 13, 2023, 00:16:20 »
uhd-то е направено с цел на обикновен монитор точката да е толко малка, че да не се различава. и като имаш малки точици, целият образ става ярък, контрастен и направо красив. което обаче си иска ресурси за обработка, сепак вместо нормално хд обработваш 4 пъти повече точки.

иначе за мен основното е не толко резолюцията, колкото честотата - очите ми се чувстват по-добре на 100 херца, отколкото на 60, да не говорим за по-малко. а очите, за разлика от дисплеите, се сменят трудно.

и да, кайле, помисли си за монитор на 24/26 инча, който да вържеш към лаптопа, ако ти е неудобно да гледаш на оригиналния дисплей. от друга страна, като му вържеш монитор и клавиатура - ами вземи си десктоп машина и си я гледай като бял човек. сепак лаптопите са измислени за хора, дето пътуват. за бюрото в офиса си има по-хубари монитори, по-хубави клавиатури и по-хубави мишки.

Неактивен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #268 -: Септември 13, 2023, 07:29:55 »
... Не знам какво точно Кайли има нужда (като компютър и изчислителна мощ) ама ако 11 годишен Хюйлет Пакарлъ й върши работа, то един таблет (дори Епъл) ще й дойде дюшеш (като размери и време за работа между зареждания). Моите ча'авета още ползват един стар ChromeOS notebook с писалка (всичко без игри).
активен участник в Брауновото движение

Неактивен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #269 -: Септември 13, 2023, 07:38:43 »
(Лично мнение) : Понеже поназнайвам хардваре и софтваре -> НР съм ги отписал преди барем 20 години. Сега и Звезда на Смъртта да направят (напреко на Императора) ще им кажа "Интересно ... ще Ви се обадя тези дни.."
активен участник в Брауновото движение

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #270 -: Септември 13, 2023, 13:54:13 »
Лично мнение - заради тоя здрав лаптоп съм навита пак от тях да си купя.
Таблет си имам, ама не всичко става на него. Много е добър, китайски, т.н. куче марка, обаче е много добър.
Но не всичко става на таблет, примерно, наложи ми се да правя проекти на Икеа в сайта им, ми не става, ползвах чужди лаптопи за целта. Слабичък е, още като го купих, си беше малко демоде. Вие непрекъснато на видео, не знам от рама ли е и т.н. Мислех преди 2-3 години само рам да му сложа, ама то сметкаджията ваксинатор спря старите уиндоуси и лаптопът ми почна да ми създава някои проблеми, примерно, ползвах желязна антивирусна Софос, предупредиха ме още миналата есен, че ще обновяват антивирусите до тая есен, ама програмата спира да се обновява, е такива.

Пък и с тия цени непрекъснато растящи, с това надцакване за редкоземни елементи и пр. кой знае дали няма да хвръкнат цените до небето.

Тоя ми диск е 500 и не е SSD, абе има какво да се желае отдавна...
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #271 -: Септември 13, 2023, 20:09:26 »
Добре ... сложи повечко RAM и смени диска с(ъс) SSD. Също така смени Window$ с(ъс) openSuSE Linux (по подразбиране инсталира KDE което много прилича на стария Window$)... нямаш нужда от антивирусна (която също "яде" ресурси). За Офис пакет - LibreOffice (аз го ползвам на Мак) ...
активен участник в Брауновото движение

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #272 -: Септември 13, 2023, 20:33:18 »
ПОДАРЯВАМ (ако има заинтересовани)

EU Law: Text, Cases, and Materials
Paul P. Craig, Gráinne De Búrca
Oxford University Press, 2003 - 1241 страници
 Written by two experts in the field, the book offers the reader and authoritative and comprehensive guide to all aspects of EU law. Though the unique mix of text and cases and materials, the fully revised and updated third edition addresses all recent key developments in legislation, with particular focus on the Treaty of Nice. The structure and format of the chapters have been substantially improved by introducing tools to help navigate throughout the text. In particular, there are new sections on 'central issues, ' which introduce each chapter, summaries that explain complex concepts and legislation and conclusions that draw all themes and analysis together.

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #273 -: Септември 14, 2023, 01:54:13 »
Моля за мнение за тоя лаптоп?
https://www.dell.com/fr-fr/shop/cty/pdp/spd/inspiron-15-3520-laptop/cn32033sc

На френски е, ама малко по-надолу са му характеристиките. Моят старичкият е вече на 13 години почти и трябва да се сменя.
Също, има ли откъде да намеря лепки за клавиатура, които да са с английски и български букви и да не са боклук?

Kaily, това не е лош лаптоп, но малко недооборудван за цената (поне от моя гледна точка, може би в Европа това е добра цена).  В САЩ такъв лаптоп ще струва около 200-300 долара. Но 8GB памет е малко малко. Ще работи ОК, но ако като мен отваряш по 50 таба във Firefox, ще се задъхва. По-добре повече памет, даже и SSD да е по-малко. Разликата е само 30 евро, няма какво да мислиш.

За разделителната способност (РС) -- ако погледнеш, РС е фиксирана на 1920х1080 -- няма смисъл от по-добра видео карта, тъй като ще си ограничена от самия екран. Освен ако не подадеш изображението от лаптопa на външен монитор.

За 13-15 дюймови лаптопи "the sweet spot" (най-добрия компромис между цена и изображение)  е 1920х1200  (това дето му викат FHD+). Ако можеш да си го позволиш, търси Dell XPS -- това е техният най-добър модел за широкия пазар. Inspiron е най-долу в класацията (не че е лош лаптоп).

Не знам дали Dell - Франция има "outlet" (където продават намалени продукти със същата гаранция като нови), но аз главно от там пазарувам. Dell XPS 13.4" с много добри характеристики може често да се намери под 800 долара, т.е. на половина. По-големите (15") са под 1000 долара.

Моят персонален лаптоп а MacBook, но често купувам за работатa лаптопи, десктопи и сървъри, почти изключително Дел. Досега не съм имал проблем с тях. Имаме няколко Precision работни станции на 14 години (те управлят разни сложни механизми от LabVIEW и не искам да ги сменям), абсолютно безпроблемни, бичат 24/7. Мои колеги смениха 10 Hewlett-Packard компютри през това време.
« Последна редакция: Септември 14, 2023, 02:04:23 от Звездоброец »

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #274 -: Септември 14, 2023, 17:57:24 »
Е, то в ЕС е винаги доста по-скъпо, слава урсулини и подобни. Зависи и къде се произвежда.
Та по-евтин надали и рамовете са 16.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #275 -: Септември 15, 2023, 13:35:04 »
Само да докладвам, че хвърлих бърз поглед на настолните, ми с 1 ТБ, 16 рам и i5 са по-скъпи от лаптоп, не загледах дали са комплект с монитор, ама и да са, пак са по-скъпи. Де е файдата от настолен.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #276 -: Септември 15, 2023, 19:29:11 »
Де е файдата от настолен.
Desktop може да се надгражда - лаптоп-а с к'вото дойде.
активен участник в Брауновото движение

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #277 -: Октомври 27, 2023, 19:23:05 »
Така, купих си лаптоп ейчпи с уиндоус 11, малък му е диска само 500Гб, ама това да му е дефектът. Избрах си го, щото и старият ми е ейчпи и вече 11 години си дращя от него, даже сега в момента, новият ми стои като паметник. С френска клавиатура е, което се свиква, бг буквички ми викат, че може с перманентен маркер да напиша.
Сега, дали са ми некъв офис пакет 365 безплатен за една година, обаче аз предпочитам да си купя някой, разбрах, че 2016 също може да се качи на уиндоус 11. Откъде да си го купя максимално евтин?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #278 -: Октомври 27, 2023, 19:26:22 »
И втори въпрос, щерка ми също трябва да си сменя уиндоуса, ама трябва да си го купува, та гледам има всякакви уиндоуси 11 от 20 до 300 евро. Откъде да си купи евин уиндоус, в смисъл ключ?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.


Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #280 -: Октомври 27, 2023, 21:50:32 »
И втори въпрос, щерка ми също трябва да си сменя уиндоуса, ама трябва да си го купува, та гледам има всякакви уиндоуси 11 от 20 до 300 евро. Откъде да си купи евин уиндоус, в смисъл ключ?
преди ковида си бях взел 2 ключа от ракутен /rakuten.de, собствениците на вайбъра/, ама вече не продават операционни системи. тогава бяха по 2-3 евро ключа. сега има по 7.90 на https://www.softwarebilliger.de/search?sSearch=windows+7

вече не го рекламират, но инсталация на уин10 с ключ от уин7 става без проблем. ако се притесняваш - ей ти за 10: https://www.softwarebilliger.de/search?sSearch=windows+10

не би трябвало да имаш проблем след това с уин11.

ето ти и още един линк, нещо като българското пазарувай.ком: https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/4819924_-windows-10-pro-32-64-bit-multi-esd-microsoft.html

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #281 -: Октомври 27, 2023, 22:08:01 »
И тук ги има тия сайтове, само че накрая фр. И гледам, май уиндоус и офис се инсталират директно от сайта на лудия, а после само се слагат тия ключове. Срещала съм по 20-ина евро пакети и пише с огромни букви, че са лицензирани и блабла. Ще потърся на идеало ракутен и т.н. Просто пък ми стана чудно как така ги продават за без пари.
Проблемът е, че уин7 е замундски
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #282 -: Октомври 27, 2023, 22:14:04 »
Така, купих си лаптоп ейчпи с уиндоус 11, малък му е диска само 500Гб, ама това да му е дефектът. Избрах си го, щото и старият ми е ейчпи и вече 11 години си дращя от него, даже сега в момента, новият ми стои като паметник. С френска клавиатура е, което се свиква, бг буквички ми викат, че може с перманентен маркер да напиша.
Сега, дали са ми некъв офис пакет 365 безплатен за една година, обаче аз предпочитам да си купя някой, разбрах, че 2016 също може да се качи на уиндоус 11. Откъде да си го купя максимално евтин?

Те ти "фонетична" клавиатура за да не лепиш.
https://www.lexilogos.com/keyboard/bulgarian.htm

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #283 -: Октомври 27, 2023, 22:46:28 »
не би трябвало да е проблем. дърпаш си от майкрософт едно туулче, дето ти прави флашка да може от нея да се инсталира уин10, пускаш го и то като стигне го активацията - пишеш ключа, който са ти пратили по мейла от магазина, дето си си избрала.

а ако не го напишеш - по-късно ти напомня.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #284 -: Октомври 28, 2023, 00:35:49 »
Лаптопа е с физическа клавиатура и екранът му не се пипа, а и да се пипаше, не мога да карам все на изкривена глава да зяпам клавиатурата на екрана.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #285 -: Октомври 28, 2023, 04:29:22 »
Сега, дали са ми некъв офис пакет 365
Аз от години ползвам LibreOffice ... и нямам проблеми със съвмстимост (ама YMMV).
активен участник в Брауновото движение

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #286 -: Октомври 29, 2023, 01:32:01 »
аз пък си ползвам фрий офис от https://www.freeoffice.com/

сложих го на лаптопа на нашите, боравят си с него безпроблемно. а лаптопа си е стар, както и родителите.

не съм имал случай да запиша майкрософтски документ и да ми се оплачат, че с мс офис не се виждал добре.

Неактивен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #287 -: Октомври 29, 2023, 03:30:23 »
ползвам фрий офис
Разочарован съм ФрийОфис ... ЛибреОфис поне не обещава, че идва със сърфистка.
активен участник в Брауновото движение

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #288 -: Октомври 30, 2023, 20:10:55 »
Индекс на възприемане на уиндоус какво е?
Тоя лаптоп с тоя процесор, който не е листнат в сайта на лудия, i3-3120M,
Все пак той може ли да мине на уин 11?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #289 -: Ноември 26, 2023, 14:03:06 »
ПОМОЩ!
На новия лаптоп си нямам офис пакет, имам някакъв 365, който не разбрах, ама май е платен и освен това е само онлайн. Продават уж официални МС ключове за без пари, ама то и инсталация си трябва и ИСО и аз съм изпозабравила всичко. А и лаптопът ми няма таковка за диск.
Какъв офис да си сложа, че да е безплатен, да го инсталирам лесно и ако може, да не е само онлайн?
И какво да правя вече инсталирания 365, който ми иска пари, а нямам намерение да му давам.
Тук човърках преди няколко дена и намерих един, ама днес ми пращат мейл, чета, бил с 30 дена пробна и после бецален всяка година, мерси за което.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #290 -: Ноември 26, 2023, 15:55:09 »
Apache Open Office Аз ползвам трета година този 100% безплатен пакет , но само за писане Text Document/ и тяхната версия на Ексел /Spreadsheet, не знам качеството на другите им програми. Ползвам само за лични нужди и на мен ми върши добра работа. Пускат от време на време и актуализации, също безплатни.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #291 -: Ноември 26, 2023, 15:55:59 »
Той само онлайн ли е?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #292 -: Ноември 26, 2023, 15:57:34 »
Той само онлайн ли е?
Не. Сваляш си го и ползваш и он и оф.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #293 -: Ноември 26, 2023, 15:58:32 »
ПОМОЩ!
На новия лаптоп си нямам офис пакет, имам някакъв 365, който не разбрах, ама май е платен и освен това е само онлайн. Продават уж официални МС ключове за без пари, ама то и инсталация си трябва и ИСО и аз съм изпозабравила всичко. А и лаптопът ми няма таковка за диск.

Какъв офис да си сложа, че да е безплатен, да го инсталирам лесно и ако може, да не е само онлайн?

И какво да правя вече инсталирания 365, който ми иска пари, а нямам намерение да му давам.

Тук човърках преди няколко дена и намерих един, ама днес ми пращат мейл, чета, бил с 30 дена пробна и после бецален всяка година, мерси за което.

https://www.libreoffice.org/

https://www.lifewire.com/free-microsoft-office-alternatives-1356334

https://alternativeto.net/software/libreoffice/

И избирай, ако си харесаш нещо.

Иначе наясно ли си как се монтира ISO файл под Windows, ако непременно държиш да ползваш MS Office?
the lamers club honourable member …

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #294 -: Ноември 26, 2023, 15:59:31 »
www.openoffice.org  Дано съм ти била полезна.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #295 -: Ноември 26, 2023, 16:03:51 »
Apache Open Office Аз ползвам трета година този 100% безплатен пакет , но само за писане Text Document/ и тяхната версия на Ексел /Spreadsheet, не знам качеството на другите им програми. Ползвам само за лични нужди и на мен ми върши добра работа. Пускат от време на време и актуализации, също безплатни.

Apache Open Office и LibreOffice са почти едно и също нещо, само дето са под различни шапки.

Еволюцията беше StarOffice -> Open Office -> Libre Office.

IBM бяха пускали OpenOffice под етикета май на Lotus Symphony, може да погледнеш дали и той не беше free за персонални нужди.

https://filehippo.com/download_ibm-lotus-symphony/

Толкова за свободните офис пакети в паяжината.
the lamers club honourable member …

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #296 -: Ноември 26, 2023, 16:05:31 »
Навремето, демек преди 11 години, нещо четох, правих и го монтирах без диск, от замундата, ама нищо не помня, не ми се рови, не ми се занимава, не ми се чете. Ползвах уорд, ексел, пауър пойнт и пидиеф някакъв от замундата.


Мерси, ще ги погледна, то офисът на МС станал и по 5 евро парчето доживот 2016 поне.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #297 -: Ноември 26, 2023, 16:09:55 »
Навремето, демек преди 11 години, нещо четох, правих и го монтирах без диск, от замундата, ама нищо не помня, не ми се рови, не ми се занимава, не ми се чете. Ползвах уорд, ексел, пауър пойнт и пидиеф някакъв от замундата.

Мерси, ще ги погледна, то офисът на МС станал и по 5 евро парчето доживот 2016 поне.

В момента, ISO файла на последната версия на MS Office - 2021, е над 5 GB, което прави невъзможно записването му на DVD диск.

Има начини това да се избегне, но трябва да знам дали си наясно с това, което те питам.

Иначе мисля, че някой от изброените свободни алтернативи ще ти е достатъчен, само не се сещам дали имаше PDF viewer в тях. По-скоро нямаше, но adobe reader или foxit са свободни за ползване.
the lamers club honourable member …

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #298 -: Ноември 26, 2023, 16:14:17 »
Напълно са ми достатъчни и свободните версии с уорд, ексел и пауър.
Поръчала съм си лепящи буквички руски от Алито, ама не са дошли и пиша на кирилица опипом, уж гледам, ама... та ще ме прощавате.
Пидиеф трябва да може да се редактира и да си слагам подписа върху документи? На стария имах един подпис, пооправен през фотошоп, и си го полагах навсякъде, вместо да принтирам, подписвам, сканирам и пр.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9565
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #299 -: Ноември 26, 2023, 16:24:15 »
Аха, батерията ми е вградена, в описанието на компа пише, че зареждащото е смарт, доколкото четох, това значи, че като батерията е на 100%, зареждащото изключва връзките с батерията, значи няма нужда да махам и слагам кабела като идиот на всеки два часа. Това верно ли е? Старият комп си беше с отделна батерия и си я бях махнала и изобщо не се занимавах с нея.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.