Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 22:24:00

Автор Тема: "Граждани срещу кражбите на деца" скочи срещу стратегията за детето  (Прочетена 78672 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

AnonimusBG

  • Гост
Такова нещо има около едно от моите села, но за "даскалите" това едва ли е важно.
Шкорпилите ходили насам натам без софийските и горнооряховските даскали, а само с местните(създали между впрочем третото светско школо в България след Априловската гимназия и Копривщенското училище) и намерили много неща.
За разни тракийски могили не ми се говори, защото още тогава са ги грабили. Най-вероятно естествено интелигенцията, защото чобаните не са знаели за какво става въпрос.
 :t10502:

Бел. Ной: Уф, май го докарах! Не се виждаше картинката!
« Последна редакция: Януари 03, 2020, 23:50:38 от Ной »

Неактивен ohubohu

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 771
    • Профил
Анонимус, къде е това? Хубава гора!

AnonimusBG

  • Гост
Анонимус, къде е това? Хубава гора!

Получи ли съобщение?
Аз нещо не разбрах дали замина към теб.

AnonimusBG

  • Гост
Бел. Ной: Уф, май го докарах! Не се виждаше картинката!

Аз ли не го докарах?
Като че ли всичко си беше наред.

Неактивен ohubohu

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 771
    • Профил
Анонимус, къде е това? Хубава гора!

Получи ли съобщение?
Аз нещо не разбрах дали замина към теб.
Благодаря! Всичко е наред.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Бел. Ной: Уф, май го докарах! Не се виждаше картинката!

Аз ли не го докарах?
Като че ли всичко си беше наред.
Не се виждаше от 10 последни публикации, а само от темата.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Quote (selected)
А за тези, които случайно не знаят откъде идва думичката "павреню", voila:

Цитат

    *от PAR AVENIR /от френски!/, което означава "ИДВАМ ОТНЯКЪДЕ"


Излагаш се джиджи. Виж в речника глагола parvenir. Прочастие - parvenu.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Всъщност, ти си от поколението, за което работническо-селският произход беше предимство, така  че нямаш с какво особено да се хвалиш. Но го правиш.
Ще ти споделя нещо, защото, явно не го знаеш. У нас работническо-селският произход никога не е бил предимство. Поне през последните 200 години*.

А твоят коментар показва само едно - лекотата с която приемаш митовете за действителност.

*с изключение на периода 1945 - 1956 г.
Само ,че колегата AnonimusBG не ми прилича да е от поколението, "възползвало се" от това предимство.
Грешиш за периода. Ако го удължиш докъм средата на 70-те, ще нацелиш. Поне до края на 70-те във всички лични досиета присъстваше графата "произход" - от смемйство на работници/селяни/служещи. Последното включваше всички извън класата хегемон.
Всъщност, признаването на право на съществуване и на интелигенцията го дължим в немалка степен на Людмила.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Аз гледам, че ти пръв си се заял с него, даже не си осмислил, че той казва, че това един клон от рода му. Не знаеш какви ли са другите му. В малка държава като нашата, почти всички сме с шарена кръв. Ти си от малкото чистокръвни изключения, явно.
Аз, всъщност, реагирах на едно твърдение на Ной, че образованите жени в края на 19-и век са били изключение. Така че настъпването на нечии комплекси беше съвсем неволно.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
« Последна редакция: Януари 04, 2020, 10:24:00 от Bacho Кольо »

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Грешиш за периода. Ако го удължиш докъм средата на 70-те, ще нацелиш. Поне до края на 70-те във всички лични досиета присъстваше графата "произход" - от смемйство на работници/селяни/служещи. Последното включваше всички извън класата хегемон.
Всъщност, признаването на право на съществуване и на интелигенцията го дължим в немалка степен на Людмила.
Не греша. Графата за произход в досиетата съществуваше и през 80-те. Само, че съдържанието и по никакъв начин не даваше реално предимство на отрочетата на работниците и селяните. Децата на социалистическите управници винаги са имали по-големи възможности от връстниците си . И не само техните - същото важи и за децата на инженери, лекари, учители. И то не защото някой ги толерира, а защото бяха подпомагани , както от семейното си възпитание , така и от възможностите на родителите си.
Реалните възможности на "класата-хегемон" да управлява съдбините на държавата и в частност - да подбутва развитието на децата си са силно преувеличени.
Но пък, в интерес на истината, никой не им пречеше. Ако детето е имало възможности и желание да се развива, то го постигаше.

И последно - нямам работническо-селски произход. Това не е факт от който да се срамувам, нито  - да се гордея. Баща ми е инженер , майка ми - учителка.  Това е просто факт от биографията ми.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Да внисъ мако нюанс в оцветката ... В периода 1945-1956 може да си син на лозар, което би следвало да е првилен селски произход, стига някога в 26-те си века Анхиало да е било село. Но не. Може да си син на "средняк", което те лишава от "златен медал" за отличен успех, а може и университета да пропуснеш. Или пък да го напуснеш - Унгарските събития. Тъй квантовият скок не-даскалско чадо - даскал - преподавател може и да ти се размине. Ако баща ти, в мъдростта си, не те е "отделил", че да влезеш с някой и друг декар в ТКЗС. Преди него, даже. Такива едни ... квантови ефекти.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Аз, всъщност, реагирах на едно твърдение на Ной, че образованите жени в края на 19-и век са били изключение.

Добре че реагира. Иначе нямаше да разберем, че образованите в чужбина жени са били правило, а необразованите - изключение.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Аз гледам, че ти пръв си се заял с него, даже не си осмислил, че той казва, че това един клон от рода му. Не знаеш какви ли са другите му. В малка държава като нашата, почти всички сме с шарена кръв. Ти си от малкото чистокръвни изключения, явно.
Аз, всъщност, реагирах на едно твърдение на Ной, че образованите жени в края на 19-и век са били изключение. Така че настъпването на нечии комплекси беше съвсем неволно.

И тъй, и не. В някои етнически общности жените са ограмотявани наравно с мъжете. До едно време. Докато не са им затворили на някои църквите, училищата и библиотеките,  да речем. Та да им се налага да обучават и преподават вкъщи, тайно. Прабаба ми. Созопол. Началото на ХХ век.

Малко "даскалска" история, и "школска" - също.

http://sozopol8130.blogspot.com/2011/04/normal-0-21-false-false-false_102.html

 :cool-1084:

« Последна редакция: Януари 04, 2020, 11:17:34 от Firmin »

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Колкото до образованите жени ...
 През 1895 г. в моя роден град е имало пет човека със средно образование и един  - с висше. И нито една жена между тях.
Говорим за планински градец,  останал в пределите на Османската империя

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Quote (selected)
Иначе нямаше да разберем, че образованите в чужбина жени са били правило, а необразованите - изключение.

От тези изключения, които са по-важни от правилото. Не са били бели лястовици, а начало на тенденция, която 100 години по-късно и най-дървените глави би трябвало да са приели като факт. Макар че не са я приели, както се оказва.  :nuts:
« Последна редакция: Януари 04, 2020, 11:52:50 от Banshee »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
От тези изключения, които са по-важни от правилото. Не са били бели лястовици, а начало на тенденция, която 100 години по-късно и най-дървените глави би трябвало да са приели като факт. Макар че не са я приели, както се оказва.

О, ама разбира се! Бабите на гринго са много по-важни от правилото. Всъщност, те са правилото. А тенденцията да се образоват и издигат жени започва след 09.09.1945. В случай, че некой го е пропуснал.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Quote (selected)
А тенденцията да се образоват и издигат жени започва след 09.09.1945.

Както виждаш, не започва оттогава, иначе е нямало и как да се стигне до 09.09.1945.
Иначе друго си е френската гувернантка на пчелата майка на едипите от клуб Интелект.  :D

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Както виждаш, не започва оттогава, иначе е нямало и как да се стигне до 09.09.1945.

Глупости! Първо си изясни какво означава "тенденция". Защо изучаването на няколко жени, биле те бабите на гринго, не означава, че е положено начало на тенденция. Защото, ако те са положили "тенденция", на 09.09.1944 България нямаше да има само около 4-хиляди вишисти, сред които жените са били единици.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Ти дрънкаш глупости, защото мериш на кило. Висшето образование тогава просто не е било толкова девалвирало, със средно си бил достатъчно образован, за да работиш като учител, писар, банков чиновник и т.н.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
със средно си бил достатъчно образован,

"Образован"? Леле, мале! Ти правиш ли разлика между образован и грамотен? Със средно образование можеш да работиш като учител, викаш, а? Баси оксфордското средно образование имала България едно време!

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Ти досега мислеше, че всички възрожденски учители, както и колегите им по света, са били с вишу ли? Заваллар.


Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
със средно си бил достатъчно образован,

"Образован"? Леле, мале! Ти правиш ли разлика между образован и грамотен? Със средно образование можеш да работиш като учител, викаш, а? Баси оксфордското средно образование имала България едно време!
отврат, от желание да отречеш всичко, си отишъл леко встрани
ма не е много, не се тревожи :smokin:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Защото, ако те са положили "тенденция", на 09.09.1944 България нямаше да има само около 4-хиляди вишисти,
хубаво е да знаеш всичко под брой! :aplause:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Ти досега мислеше, че всички възрожденски учители, както и колегите им по света, са били с вишу ли? Заваллар.

Не, не съм си мислел, а ти си мислиш, че човек с гимназия може да "образова" някого. Видно е, че смяташ грамотност и образование за едно и също нещо.

хубаво е да знаеш всичко под брой!

Хубаво е! Красиво даже.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Не, не съм си мислел, а ти си мислиш, че човек с гимназия може да "образова" някого.
Почти. В много провинциални гимназии е имало едногодишни педагогически курсове след средното образование. Това е бил масовият случай на началните учителки в България до 1960 г.  През 50-те, та чак до средата на 80-те - двугодишните полувисши институти в Хасково, Шумен, Смолян, Станке Димитров , ...,     за учители от 5-ти до 8-ми клас

« Последна редакция: Януари 04, 2020, 15:09:58 от Bacho Кольо »

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Quote (selected)
Не, не съм си мислел, а ти си мислиш, че човек с гимназия може да "образова" някого.

Личи си, че не си си мислел, по начина по който се дивиш, че даскал  Ботьо Петков не е завършил висше педагогическо училище от ранга на Шуменския педагогически факултет  поне, например.
И аз наистина вярвам, че един кадър на въпросния ВУЗ, като Александър Йорданов например, не би бил по-добър образовател от даскал Ботьо, ако е бил решил да се занимава с това. 
Бай да уей, къде мислиш, че се образоват хората за факти, като този - в училище или в някой университет, когато вече е късничко? Там отиваш, за да надграждаш културата си (и най-вече да профилираш някоя наука), не тепърва да я получаваш.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
че даскал  Ботьо Петков не е завършил висше педагогическо училище от ранга на Шуменския педагогически факултет  поне, например.

Аз пак те питам : правиш ли разлика между образовам и ограмотявам? Даскал Ботьо Петков едва ли е образовал някого. Ограмотявал е - писане, четене и, евентуално, смятане.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
 :D Тебе до кой клас те ограмотяваха? Аз минах от сричане на гладко четене в края на първи. Обърни се към Министерство на образованието да смени името от "средно образование" на "средна грамотност".

А всъщност дискусията започна от образованието като средство за икономическа независимост на жените. Ма кой да ти помни, като го занимават основно заклинателните орнаменти, като "банани", "евроатлантици", "либерасти" и най-вече "джендъри".   :D

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
образованието като средство за икономическа независимост на жените.

Затова ли "образованите" жени търсят издръжка от мъжете си, когато се разведат? За необразованите е ясно.

Неактивен хикса

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 247
    • Профил
Даскал Ботьо е имал нещо като гимназия, при него са ходили не просто ограмотени, а и доста отгоре образовани. Иначе, с ограмотяването на първокласниците са се занимавали второкласниците, с по-висшите материи, които второкласниците не владеят, да ги светкат са се грижели третокласниците и т.н. по Бел-Ланкастърската метода, за по-висшите науки, като физика, история, география са се наемали специалисти като Захари Стоянов, Васил Левски, Юрдан Ненов от Пазарджик, Партений Белчев от Троян и пр., които не са имали основно чак образование, ама се е предполагало, че може и да са прочели някоя книга.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
за по-висшите науки, като физика, история, география са се наемали специалисти като Захари Стоянов, Васил Левски, Юрдан Ненов от Пазарджик, Партений Белчев от Троян и пр.,

Големо образование, голема работа! Пък викат, че на 9-ти към 70% от народа бил неграмотен. А той учил и физика, и химия, и кво ли не.

AnonimusBG

  • Гост
Едно не ми е ясно?
Като е имало толкова даскали и всичко тогава е било супер, защо след преврата на 09.09.44 се налага да се ликвидира неграмотността?
Или това все пак е комунистическа пропаганда?
А?

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Това ли разбра, че всичко е било супер и не е имало неграмотни ли? Ми то и сега има. Отделно, че глупостта е непобедима. 

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Това ли разбра, че всичко е било супер и не е имало неграмотни ли?

А какво трябваше да разберем? Че три-четири жени са се изучили в странство, за да станат учителки ли? Или че гимназиалното образование преди 9-ти се равнява на полу-вишо?

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
И че некои имат проблеми с алиментите и оттам всички жени са им криви.  8)

Захари Стоянов, между другото, е имал доста по-приличен френски от някои с френски гувернантки.

AnonimusBG

  • Гост
Това ли разбра, че всичко е било супер и не е имало неграмотни ли? Ми то и сега има. Отделно, че глупостта е непобедима.

Имаше време когато ги нямаше неграмотните даже в Столипиново.
Ма то си е ваша работа и радост, че сега ги има.
Т.е. върнахме се в онова благословено време.
Радвайте се.
« Последна редакция: Януари 04, 2020, 17:36:23 от AnonimusBG »

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Според настоящий образователний закон, образованието е триединно - обучение, възпитание, социализация. Кой го знай даскал Ботя Петков как е бил с обучението, ама с възпитанието и социализацията се е оправял, чини ми ся.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Quote (selected)
Пък викат, че на 9-ти към 70% от народа бил неграмотен.
Кой 'вика' ?

Да направим едно малко допитване:
- на кой от списващите тук майка му/баща му/баба му/дядо му е бил(а) неграмотен(а) ?

А ?
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

AnonimusBG

  • Гост
Quote (selected)
Пък викат, че на 9-ти към 70% от народа бил неграмотен.
Кой 'вика' ?

Да направим едно малко допитване:
- на кой от списващите тук майка му/баща му/баба му/дядо му е бил(а) неграмотен(а) ?

А ?

Все пак има ли програма за ликвидиране не неграмотността или всички вече са грамотни?

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Все пак има ли програма за ликвидиране не неграмотността или всички вече са грамотни?

Имало е , предимно за селските региони.
Сега имаме такава за градските и сегашната не работи.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
- на кой от списващите тук

Е, тука! Тука всичко е уникално. Тука е един малък Олимп.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Пък викат, че на 9-ти към 70% от народа бил неграмотен.
Кой 'вика' ?

Да направим едно малко допитване:
- на кой от списващите тук майка му/баща му/баба му/дядо му е бил(а) неграмотен(а) ?

А ?

Острият въпрос на днешния ден е на кой от списващите децата и внуците му са неграмотни.  ???

AnonimusBG

  • Гост
Quote (selected)
Пък викат, че на 9-ти към 70% от народа бил неграмотен.
Кой 'вика' ?

Да направим едно малко допитване:
- на кой от списващите тук майка му/баща му/баба му/дядо му е бил(а) неграмотен(а) ?

А ?

Острият въпрос на днешния ден е на кой от списващите децата и внуците му са неграмотни.  ???

И защо има такива?
Или не е важно?

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Quote (selected)
Пък викат, че на 9-ти към 70% от народа бил неграмотен.
Кой 'вика' ?

Да направим едно малко допитване:
- на кой от списващите тук майка му/баща му/баба му/дядо му е бил(а) неграмотен(а) ?

А ?
Аз да отговоря. Сред родата в три поколения назад не се намира нито един неграмотен/неграмотна. Обаче ме притеснява друго - аз не познавам и сред съседите, и сред съселяните на всичките ми селски баби и дядовци нито един, ама нито един неграмотен поне две поколения назад. Работих месец с възпитаниците на циганското основно професионално училище в Пловдив и не чух за нито един, ама нито един неграмотен роднина. Била съм по Родопите, не за препитване по неграмотност, а просто така, майка ми беше учителка там известно време, а леля ми зъболекарка дълго. Не съм срещнала нито една неграмотна баба/дядо, за по-младите изобщо не говоря. Брала съм тютюн в Банско, бабата, която ни беше "бригадирка", можеше да смята като факир и по-добре от калкулатор.
Ходила съм по работа из турските села над Кърджали, не съм видяла неграмотен човек, макар на някои баби българският да им куцаше, та питаха другите баби за тази или онази дума как се превежда. Четяха всички, което ме навежда на мисълта, че са могли и да пишат.
Верно, става въпрос за осемдесетте години и нататък, но неграмотни хора към този момент аз никога не съм срещала.
Та моят въпрос е къде се е крило това неграмотно население на България? Някой да знае?

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
със средно си бил достатъчно образован,

"Образован"? Леле, мале! Ти правиш ли разлика между образован и грамотен? Със средно образование можеш да работиш като учител, викаш, а? Баси оксфордското средно образование имала България едно време!
Имала е... Аз се смятам за средно образован човек, ама на прадядо ми матурата няма да я изкарам - нито латинският ми е там, нито гръцкия, нито цялата западноевропейска литература (верно, тогава е била по-малко, ама не с много), математиката ми не смогва по бързина, счетоводството хептен. Жал ми е, че не го запазих, списъка със задачите от матурата, ти да видиш дали ще можеш на стари години да го покриеш!

Неактивен хикса

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 247
    • Профил
Аз ще си призная, единият ми прадядо е бил неграмотен, жена му също. Тия дни ми възложиха да рова из семейните архиви и да се възползвам от новогодишната отпуска да придвижа едни документи, сетили са се 16 наследници, че са пропуснали да си разделят една нива от 0,4 декара, та ги излових старците, че са се подписвали с палец. Ама и двамата са раждани през 19 век, все пак.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7441
    • Профил
Цитат на: g_ringo
на кой от списващите тук майка му/баща му/баба му/дядо му е бил(а) неграмотен(а) ?

Григорий, не те ли притеснява нещо в това изречение?  :bigok:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Него не, но теб би трябвало поне малко да те попритесни.
Защото показва, че синът на грамотната ти майка има лек, почти незабележим  проблем с грамотността.
« Последна редакция: Януари 05, 2020, 09:25:06 от Bacho Кольо »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
За петък вечер аз дължа тук извинение на всички.

Заради агресивния ми тон, но не и по същество.

Защото бях претърпяла току-що ПТП и се бях разправяла повече от 3 часа със застрахователи и милицйонерите от КАТ. При спряла на позволено място пред един магазин кола, влизайки обратно в нея, некъф кретен профуча край мен отляво с надут до максимум клаксон и страхотна скорост, остърга двете леви врати, а огледалцето за обратно виждане се разби некъде на 10-ина метра напред по улицата!!! Добре, че бях успяла да вляза в колата, иначе щях да бъда отнесена със същата скорост заедно със самото огледалце.
 :scared-3306:

В това време обаче кретенът беше изчезнал яко дим – без да успея да видя номера на колата му, поради което ми се наложи да се обяснявам цели три часа с милицйонерите. И добре, че най-сетне се съгласиха да ми дадат протокол за ПТП, за да мога да си взема парите от застрахователя!!!

А как съм се прибрала на тъмно без огледало отляво и аз не знам. И не го пожелавам на никого! После влязох да се разведря за малко във форума, а тя каква станА?!  :sad-3295:
« Последна редакция: Януари 05, 2020, 13:24:10 от Джиджи »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Няма да се плашиш  Джиджи!
Това в града с камерите на центъра за градска мобилност.
Кой обаче да се сети да гледа, от полюционерите толкова!
Вместо да къртят кинти се занимават с теб, нормално да не са отзивчиви. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Него не, но теб би трябвало поне малко да те попритесни.
Защото показва, че синът на грамотната ти майка има лек, почти незабележим  проблем с грамотността.
Очаквам да предложиш нужната лека, почти незабележима корекция на моя текст.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
И вече по същество – по повод на също доста арогантното „НЕ СТЕ МИ НА НИВОТО”.

Ами, доколкото ми е известно, в „Керпеден” няма друг колега, завършил вишУ – в случая филология със западен език.

And this makes all the difference! Или, както превеждат напоследък не чак толкоз лошо тази крилата фраза на български език – И това прави цялата разлика! / :D/, до това опират и „езиковите” препирни, които се разразиха тук.

Защото някои от вас наистина живеят в чужбина, и то доста отдавна, като вероятно отдавна вече ползват местния език без никакъв проблем. Но започнат ли да спорят по езикови теми тук, настава веселба … Например:

Quote (selected)
А за тези, които случайно не знаят откъде идва думичката "павреню", voila:

Цитат

    *от PAR AVENIR /от френски!/, което означава "ИДВАМ ОТНЯКЪДЕ"


Излагаш се джиджи. Виж в речника глагола parvenir. Причастие - parvenu.
Ами, няма такова нещо, Гринго!  :-\

Тъй като глаголът „parvenir” НЕ Е РАВЕН на фразата „PAR AVENIR”, от която започна всичко и в която само AVENIR е глагол!!! Затова с езиковите въпроси аз спирам дотук.

И точно по тази причина лично аз бях против създаването в „Керпеден” на ЕЗИКОВА ТЕМА, защото няма кой да коментира ОБОСНОВАНО. И след първоначалната еуфория, виждам, че темата е запецнала на дата Декември 05, 2019 г.  :D
« Последна редакция: Януари 05, 2020, 13:07:09 от Джиджи »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7441
    • Профил
Него не, но теб би трябвало поне малко да те попритесни.
Защото показва, че синът на грамотната ти майка има лек, почти незабележим  проблем с грамотността.

Проблем с грамотността има синът на твоята майка. Както и "грамотният" внук на учители.
И хич не е лек и почти незабележим, щом и след подсказка не успявате да видите коя е думата, издаваща неграмотността ви.
« Последна редакция: Януари 05, 2020, 13:18:52 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Очаквам да предложиш нужната лека, почти незабележима корекция на моя текст.

Писал си "кой", вместо кого. Няма значение. Грамотен означава три неща : да може да чете, да може да пише и да може да смята елементарно. Даже последното не е задължително. Образование е друга манджа. Затова теите, че преди 9-ти имало "образование" са смешни.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Quote (selected)
Затова теите, че преди 9-ти имало "образование" са смешни.

Даваш го бетер клерикален схоластик, твърдящ, че родените преди Христа са с неспасени души и отиват в ада.


Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23777
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
От кражби минахме на грамотност.
Кога ще минем на инвитро или инвиво да компенсираме кражбите? :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Няма да се плашиш  Джиджи!
Това в града с камерите на центъра за градска мобилност.
Кой обаче да се сети да гледа, от полюционерите толкова!
Вместо да къртят кинти се занимават с теб, нормално да не са отзивчиви. :t0328:

Центъра за градска мобилност настрана, но около мястото на ПТП не пречи да бяха прегледали охранителните камери колегите от Пътна полиция. Надявам се, имаш застраховка, също. Снимки направи ли на място?  ???

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Очаквам да предложиш нужната лека, почти незабележима корекция на моя текст.

Писал си "кой", вместо кого. Няма значение. Грамотен означава три неща : да може да чете, да може да пише и да може да смята елементарно. Даже последното не е задължително. Образование е друга манджа. Затова теите, че преди 9-ти имало "образование" са смешни.

Смешен си ти. Ама не ти е сефте.  ???