Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 22:03:09

Автор Тема: Дейвид Хейл:Договорихме промяна в Конституцията ви  (Прочетена 10577 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
Иван Шишман е от династия Шишман, а тя е от династия Асеневци,

Тцъ. По произхода на майка му има спорове в историческите среди..доколко е от Асеневци, доколко е от Комнините .
Иначе е мноо интересно, откъде всъщност води корените си династията на Асеневци :nuts:

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
"Тцъ. По произхода на майка му има спорове в историческите среди..доколко е от Асеневци,"

В еврейската практика се гледа рода на майката, в българската се гледа бащата. Май в повечето източни и западни истории се гледа бащата.
Все пак в средните векове си е патриархат. ;D Нали не сме имали "Queen"?
« Последна редакция: Януари 12, 2020, 21:32:31 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
Май в повечето източни и западни истории се гледа бащата.

Истината е, че средновековната ни история прилича на приказка с тук там някой факт, даващ ни кураж. Говорили сме си за това с Команчи, щото на мен ми е мното интересно, но за съжаление легендите и вярванията са заели историческата ниша, а доказателствата..почти не съществуват

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Сега, ако трябва да сме коректни и по време на първата и по време на втората световна война български войски не са излизали от историческите граници на България.

Aко трябва да сме коректни никакви граници отпреди 600-700 години не могат да бъдат считани за "български исторически граници". Оставяме настрана факта, че тогава "граница" е било доста разтегливо понятие. България не е имала над 600 години унитарна държава, за да претендира изобщо за исторически граници. А ако изобщо има земи, които през цялата история на България са били в нейните граници, то това е само Северна България до Балкана. Това, което е било княжеството след Освобождението.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
А ако изобщо има земи, които през цялата история на България са били в нейните граници, то това е само Северна България до Балкана. Това, което е било княжеството след Освобождението.

Точно, ясно и най-вече - вярно! :D

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
"Също интересно е за българите, че идването на Аспарух на балканите е як повод за гордост. И има защо. Слага начало на държава, след като изтиква цивилизация която е имало на Балканите. Не е било ненаселено, нали?
"Е, точно това май не е така, но го няма команчито да го обясни."

Не е така! Команчито смята, че  българите няма на какво да се гордеят с тяхната история. Виж по-горе какво пиша! "Има защо"

Съвсем различна теза.

Не е това тезата на Команчито, която имам предвид.
the lamers club honourable member …

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Сега, ако трябва да сме коректни и по време на първата и по време на втората световна война български войски не са излизали от историческите граници на България.

Aко трябва да сме коректни никакви граници отпреди 600-700 години не могат да бъдат считани за "български исторически граници". Оставяме настрана факта, че тогава "граница" е било доста разтегливо понятие. България не е имала над 600 години унитарна държава, за да претендира изобщо за исторически граници. А ако изобщо има земи, които през цялата история на България са били в нейните граници, то това е само Северна България до Балкана. Това, което е било княжеството след Освобождението.
Похвален нихилизъм, но защо се срамиш да кажеш - между Дунав и Балкана  :smokin:
 
Фпрочем докат си тук да те питам, че съм забравил Априлското въстание в полски тръмбеш ли беше или в полски сеновец.
А илинденско-преображенското некъде край изконния български разград или как?
 
Впрочем Калоян освен че разгромява католическата гмеж, обсажда и превзема Варна, та си пооправи понятията, плииз :smokin:
« Последна редакция: Януари 12, 2020, 22:22:59 от 66 »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Quote (selected)
Вие позволявате, пък те били "отрепки"?

Това, че аз имам определено негативно мнение за качествата на т. нар. "български народ" с нищо не променя факта, че САЩ е сбирщайн на отрепки от цял свят..и съвсем закономерно сбирщайнът ще се сгромоляса..щото си е повервал, че е нещо, без да си прави труда да се информира каква е и колко бърза (тва в исторически план) е съдбата на такива като него  :nuts:
Лошо няма човек да си има предрасъдъци. Ама също не е лошо да не дава акъл като обущар за скулптура.
Сред "отрепките" са свекър и свекърва ми. Той с диплома от Московския университет, тя с учителска диплома. Не че САЩ са ими били първата и единствена цел в живота, но никога не се заричайте къде ще ви отнесе вятърът на живота.
Пак сред "отрепките" са двама мои колеги по институт. Те работят все едно че са ги прокълнали, а с част от изкараното плащат хоспис на друг колега, останал на място навремето. Какво и кому още плащат е мълчание, за конкретния случай знам поради случайност.
Сред "отрепките" е цялата фамилия на единия от прадядовците на 67-и - драснали за съвсем друго място при погромите в чертата на оседналост в началото на миналия век. От градчето, от което драснали, са останали само метриките на тези, които са останали оседнали - хем нелошо са седяли, ако се съди по същите метрики.
Сред "отрепките" е мила моя дружка, даскалица по биология, чийто съпруг не може да се прибере в родната си страна, щото има обявена награда за главата му, за разчистване на мръсни сметки с убийците на част от семейството му. А, да, и той е сред "отрепките", и синът им.
Някъде пак там е друга моя дружка, която като почна югославската война, пита дали може да ми помогне с нещо - географията й куцаше и тя беше уверена, че бомбите ми падат на мен на главата. А може и да не е била толкова грешна географията й.
В сбиротока са двайсетина шофьори, които може и да клатеха глави, но направиха път на една чужбинска кола да мине през четири ленти, та да не си пропусне изхода. И амишът с двуколката, който си извади хартиената карта да упъти тези с джипиеса. И лелята, която отвори наново сладоледаджийницата, щото ние с дяцата, пък тя тамън беше затворила да си ходи дома при нейните. Едва ли нашите няколко стотинки са я върнали от път.
Естествено, че всяко стадо си има мърша, но американците като цяло са прекрасен народ. С нищо по-долу от друг народ, дето ходел в Цариград при султана да моли да го пороби наново.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Тука подкрепям 67 отсекъде  :way_to_go-1308:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
А може ли се използва Норасолонци и за тримата като обобщение?
За един приятел питам  :nuts:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
Лошо няма човек да си има предрасъдъци. Ама също не е лошо да не дава акъл като обущар за скулптура.
Сред "отрепките" са свекър и свекърва ми. Той с диплома от Московския университет, тя с учителска диплома.

Няма никакви предразсъдъци - разговорът се водеше около формирането на т . нар. "американска нация". За преди векове си говорехме (а това вече е история и дава големи отпечатъци в бъдещето). Иначе е вярно, че не знаеш накъде ще те завее вятърът. На мен не ми повлия американският преди 30 години. Споделяла съм и други пъти - не ги разбирам, не мога и не желая да живея като тях. На мен подобен начин на живот не ми допада (подозирам и на Сержанта, щото иначе нямаше да се намести баш в Португалия)...иначе отдавна щеше да сме си комшийки по континент :nuts:
« Последна редакция: Януари 12, 2020, 22:34:27 от Асол »

Неактивен zLaGaD

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 180
    • Профил
Сега, ако трябва да сме коректни и по време на първата и по време на втората световна война български войски не са излизали от историческите граници на България.

Aко трябва да сме коректни никакви граници отпреди 600-700 години не могат да бъдат считани за "български исторически граници". Оставяме настрана факта, че тогава "граница" е било доста разтегливо понятие. България не е имала над 600 години унитарна държава, за да претендира изобщо за исторически граници. А ако изобщо има земи, които през цялата история на България са били в нейните граници, то това е само Северна България до Балкана. Това, което е било княжеството след Освобождението.

В средното средновековие (баси тавталогията) самото понятие държава е меко казано разтегливо, кат ластик на жартиер.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
че съм забравил Априлското въстание в полски тръмбеш ли беше или в полски сеновец.
А илинденско-преображенското некъде край изконния български разград или как?

Недей! Просто - недей! Това не са революции, а срамен епизод в нашата история..много срамен! Държавата България не може да се гордее с това...трябва да се срамува от населението си. Ако не ми вярваш на мен  и на историците и архивите - вярвай поне на Вазов
п. п. Ядките на революционните комитети на Левски са почти всичките в Северна България, включително и първият, нищо че Дяконът е от Карлово. Подбалканските са друга бира..забележи - Балканът има присъствие. Подобна е ситуацията и с македонците(чувствително присъствие врамките на будното българско население тогава в национално- освободителните прояви, в това число и в четата на Ботев и в опълчението)
« Последна редакция: Януари 12, 2020, 22:45:51 от Асол »

Неактивен zLaGaD

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 180
    • Профил
Понеже се заровихте в тематиката на команча, да внеса леко уточнение. Първите "българи" по нашите земи вероятно ги довлича Руа в 5 век, а те после пускат корени в Панонии-те след "граничната" реформа на Атила. Каква точно мултинационална гмеж е последвала Аспарух в 7 век до ден днешен е загадка за историята и археолозите още се чешат по репите, кое гробище към коя култура точно да причислят.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Quote (selected)
Лошо няма човек да си има предрасъдъци. Ама също не е лошо да не дава акъл като обущар за скулптура.
Сред "отрепките" са свекър и свекърва ми. Той с диплома от Московския университет, тя с учителска диплома.

Няма никакви предразсъдъци - разговорът се водеше около формирането на т . нар. "американска нация". За преди векове си говорехме (а това вече е история и дава големи отпечатъци в бъдещето).
Една нация не спира да се формира, тя не е издялана в камък. Както българите не са същите, които са си отвоювали страната във войната на капитаните, и не са същите, които са предали Търново. Кога е формирана съвременната българска нация? Мърквичка българин ли е? Яне Сандански? Хафъз Еюб или Антон Новак са българите, дали на Варна чудната й Морска градина?

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
Лошо няма човек да си има предрасъдъци. Ама също не е лошо да не дава акъл като обущар за скулптура.
Сред "отрепките" са свекър и свекърва ми. Той с диплома от Московския университет, тя с учителска диплома.

Няма никакви предразсъдъци - разговорът се водеше около формирането на т . нар. "американска нация". За преди векове си говорехме (а това вече е история и дава големи отпечатъци в бъдещето).
Една нация не спира да се формира, тя не е издялана в камък. Както българите не са същите, които са си отвоювали страната във войната на капитаните, и не са същите, които са предали Търново. Кога е формирана съвременната българска нация? Мърквичка българин ли е? Яне Сандански? Хафъз Еюб или Антон Новак са българите, дали на Варна чудната й Морска градина?

Не съм съгласна. Нация може да се формира, ако имате нещо общо помежду си, а там е пълно с отделни диаспори, които и до ден днешен се държат като кланове. Нормално е, щото има хора от цял свят - не става общност така и никога няма да стане (достатъчни са криминалните сводки). А българите са  си същите - остай Яне, Мърквичка, та ако щеш и поп Андрей и петимата от РМС. Виж, ако искаш да обобщаваш - ползвай Ганю Балкански. Аз обожавам българската литература- тя е историята ни - неприятна, но истинска и с капчици хумор, вяра, ентусиазъм и надежда

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Quote (selected)
Лошо няма човек да си има предрасъдъци. Ама също не е лошо да не дава акъл като обущар за скулптура.
Сред "отрепките" са свекър и свекърва ми. Той с диплома от Московския университет, тя с учителска диплома.

Няма никакви предразсъдъци - разговорът се водеше около формирането на т . нар. "американска нация". За преди векове си говорехме (а това вече е история и дава големи отпечатъци в бъдещето).
Една нация не спира да се формира, тя не е издялана в камък. Както българите не са същите, които са си отвоювали страната във войната на капитаните, и не са същите, които са предали Търново. Кога е формирана съвременната българска нация? Мърквичка българин ли е? Яне Сандански? Хафъз Еюб или Антон Новак са българите, дали на Варна чудната й Морска градина?

начи стереотипите са вредно нящо.
са кат четох тия дни що палчета се издигаха на иранците и като се сетя за сички познати иранци и за сички познати американци ми е наистина трудно да се определя на чия страна бих бил при един конфликт между двете страни.
и тва го казвам като неодобрител на съвременна америка, която, по едно сполучливо определение някъде, не е толко държава, а корпоративен хъб.
всъщност щатите са от страните, които не ми е било интересно да посетя - на мен ми дай слънце, хапка, пивка аху-иху и цигания в приемливи и ненатрапчиви размери  :nuts:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
всъщност щатите са от страните, които не ми е било интересно да посетя - на мен ми дай слънце, хапка, пивка аху-иху и цигания в приемливи и ненатрапчиви размери
Бях сигурна, че с теб имаме нещо общо..даже доста общо :D

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Хубава разговорка сте спретнали. Имам няколко вметки:

1. Българската история действително е била обект и е все още е, на масивни манипулации. Ако някой се интересува нека разгледа казуса Ганчо Ценов (или Цанов) и епопеята му със Златарски. Вторият успява и Ценов отива в Германия и става професор в Берлинският университет. Написал е къде 50 книги. Имам 4...5 от него, а и повече на български трудно се срещат-ако въобще.

2. България е оформена след Берлинският договор като "сувенирна държава". Твърди се, че няма държавообразуващо население. И което е факт: - седем пъти от 681г. е унищожаван, генетично, елита на българите. А елити се създава само след множество поколения. Истински елити, а не крадци. Този сега ли? - нека всеки сам си отговори.

3. Легендата за конният народ и пр. джвачки за северно македонците, пък и не само, се отнася за само част от от най-многобройният народ в далечна древност (казано от император Хирохито към ТЖ). Същото се казва в други географски ширини за траките... над 40% от геномът им сега се намира в... (допълнете сами).

4. Действителната човешка история, по всяка една най-голяма вероятност, няма нищо общо с плявата с която са ни тъпкали кратуните, та и до сега се продължава в нови вариации. Не, че има Едни, които са много добре информирани, но нейсе.

И т.н. и т.н. - общо взето няма смисъл да се занимава човек с тази материя. Вече съм на това мнение... 

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
старият бойлер (газов, централна газ, за парното и топлата вода) беше за смяна, щото беше на възрастта на къщата - 15+ и за парното беше екстра, но за топлаат вода не съвсем. ше се сменя.

отиваме в голяма търговска верига и обясняваме - викат - тва ви трябва, след седмица доставяме, след още няколко дни пращаме и майстор (независима фирма - подизпълнител)

Д8 - доставка
Д13 - идва майстор - а, ма тва не е тоя бойлер дет ви трябва, тоя няма да стане. обажда се в магазина, обяснява кво трябва.
Д15 - взимат стария бойлер
Д25 - доставят втори бойлер
Д35 (че беше коледа и нова година) - идва втори майстор - о, ма и тоя бойлер не е за това, те кво са ви дали. обажда се в магазина, върнах го и него на деня, никви грижи с магазина. вторият майстор, вече в течение на цялата сага, вика бе ние имаме бойлери на склад, що не дойдеш да си избереш. отидох, поръчах и на финала
Д36 - за два часа се монтира и работи като пушка

са, тва в англия никога не би се случило, но топлият климат не предразполага към особено старание.
тва по повод на различните общества и къде кво е важно.
а тука си тряат малце нерви и преосмисляне на значението на индивида като потребител  :nuts:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
старият бойлер (газов, централна газ, за парното и топлата вода) беше за смяна, щото беше на възрастта на къщата - 15+ и за парното беше екстра, но за топлаат вода не съвсем. ше се сменя.

отиваме в голяма търговска верига и обясняваме - викат - тва ви трябва, след седмица доставяме, след още няколко дни пращаме и майстор (независима фирма - подизпълнител)

Д8 - доставка
Д13 - идва майстор - а, ма тва не е тоя бойлер дет ви трябва, тоя няма да стане. обажда се в магазина, обяснява кво трябва.
Д15 - взимат стария бойлер
Д25 - доставят втори бойлер
Д35 (че беше коледа и нова година) - идва втори майстор - о, ма и тоя бойлер не е за това, те кво са ви дали. обажда се в магазина, върнах го и него на деня, никви грижи с магазина. вторият майстор, вече в течение на цялата сага, вика бе ние имаме бойлери на склад, що не дойдеш да си избереш. отидох, поръчах и на финала
Д36 - за два часа се монтира и работи като пушка

са, тва в англия никога не би се случило, но топлият климат не предразполага към особено старание.
тва по повод на различните общества и къде кво е важно.
а тука си тряат малце нерви и преосмисляне на значението на индивида като потребител  :nuts:
Д0 - всичките прозорци са се "разплакали", стените са влажни, външната температура слиза по -10С.
Д1 - по прозорците има ледени цветя като при Кай и Герда, печката твърди, че работи на макс. Бърза проверка показва езеро вряла вода в избата. Девойчето на помощната линия ме съветва да преплувам и да изключа бойлера. Питам я дали е чувала за електрически шокове - не е.
Д2 - Компанията, от която е арендован бойлерът, ми предлага да си го купя за 50 долара, както си е пробит (предполага се, че е много ценен, след това ще мога да си го слагам до иконата). Аз настоявам да платя полагаемите се двеста и те да си го вземат и да го заменят, както е по договор. Дотичва майстор, мери и казва, трябва нов. Аха, ние досега даже не си бяхме и помислили такова нещо, нали имаме чайник и тенджера с топла вода!
Д3 - Компанията упорито ме уговаря да взема бойлера безплатно. Аз настоявам да си изпълнят договора. Чайникът е готов да обяви стачка, на ред е самоварът.
Д4 - Компанията капитулира, обещава да изпрати команда за вадене на бойлер. Втори майстор идва да рече, че такива бойлери вече не ги правят и ни предлага газов. Тамън да се съгласим и се оказва, че газовият бойлер върви с нови вентилационни тръби. Интересувам се кой ще дълбае 60 сантима здрав камък до нужния диаметър, защото от друго място тръбите не могат да минат. Майсторът чеше ряпа и изключва газовите бойлери от схемата. Интересът на семейството към плувните спортове е станал ежедневен, до басейна има топла вода.
Д5 - Двамата юнаци от командата за вадене на бойлер идват с червен килим, който следва да предпази пода на кухнята. Чудна идея, защото след половин час се разбира, че ще се наложи да се разглобява вратата в пода, иначе бойлерът не може да бъде изваден през съществуващата рамка. Към двамата юнаци се присъединяват техни другари по съдба. Майната му на пода на кухнята, после ще измия калта от четири чифта ботуши. Само юнаците да свършат преди чаветата да се приберат от училище, щото те такива думички не знаят още. Някои от стените вече са позасъхнали обаче.
Д6 - Дойде съседският майстор, донесе бойлер от Хоум Демо, с помощта на някои древни заклинания бойлерът беше натикан в избата и сложен да работи заедно с новата помпа за почвени и подпочвени води. Дакелът излезе изпод одеалото си. Двата радиатора в кухнята продължават да работят. Къдриците ми постепенно се изправят.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
оддруга страна, и тва май съм го разправял, смяната на авариралия изпускащ газ газомер в англия един момък на петшеснайсе я направи така, че му сложи една голяма гъба за миене оддолу да се подпре, щото висеше малце във въздуха и да е по-стабилно некакси...

десетина минути след като си тръгна и видях кви ги е натворил, дигнах телефона и настана армагедон...пратиха възрастен майстор, пред пенция, да го оправи.

AnonimusBG

  • Гост
Как беше при мен в Мордора.
Къщата която купих преди около 20 години имаше газова връзка.
Аз построих нещо повече от това което беше.
Смених газовия котел.
Тогава не беше скъпо.
Сега ако имаш газ до участъка да се подключиш струва около 3-4 хиляди евро.
Но все пак е далавера.
Аз примерно плащам през зимата 30-40 евро на месец за отопление и топла вода от газовия котел.

P.S. Къщата е 110 кв. м.
       110 кв. м. е полезната площ. Т.е.само стаите.
« Последна редакция: Януари 13, 2020, 00:53:41 от AnonimusBG »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
централната газ си е благодат.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
оддруга страна, и тва май съм го разправял, смяната на авариралия изпускащ газ газомер в англия един момък на петшеснайсе я направи така, че му сложи една голяма гъба за миене оддолу да се подпре, щото висеше малце във въздуха и да е по-стабилно некакси...

десетина минути след като си тръгна и видях кви ги е натворил, дигнах телефона и настана армагедон...пратиха възрастен майстор, пред пенция, да го оправи.
Възрастен майстор, след пенсия сменя газовата тръба в избата, защото е сменен газомерът отвън и инак не пасва по цолаж. Казвам, мирише на газ! Възрастният майстор казва, абе дете, аз това цял живот го работя, ще се изветри! След час миризмата е такава, че аз се отказвам да включвам лампи етаж по-горе, изнасям чаветата, изключвам външния стоп-кран и звъня да пратят някой дето това го работи не чак толкоз от отдавна. Новопристигналата бригада чеше репи - на тръбата, дето я е снаждал старият майстор, има дупка два на четири САНТИМЕТРА. Армагедонът се разминава по чиста случайност - все пак сме непушачи.  :smokin:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
а, младежът дето сложи гъбата, първо ме убеждаваше, че в мазето не мирише на газ, а на умряла мишка.
тряаше да му строя четирите котки да се открехне колко нелепо е предположението му че в тая къща изобщо може да има квато и да мишка.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Сега чувам, че във Варна са се гръмнали, не уточниха дали е газ, бойлер или нещо друго.
Отдавна не допускам в къщи опасни уреди, без преди това да ги обезопася.
При електрическия бойлер например съм монтирал система, която автоматично при включване на бойлера спира студената вода към бойлера и отваря топлия кран.
Това е най сигурния начин за избягване на взрив, ако другите предпазни средства откажат.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Лошо няма човек да си има предрасъдъци. Ама също не е лошо да не дава акъл като обущар за скулптура.
Сред "отрепките" са свекър и свекърва ми. Той с диплома от Московския университет, тя с учителска диплома.

Няма никакви предразсъдъци - разговорът се водеше около формирането на т . нар. "американска нация". За преди векове си говорехме (а това вече е история и дава големи отпечатъци в бъдещето).
Една нация не спира да се формира, тя не е издялана в камък. Както българите не са същите, които са си отвоювали страната във войната на капитаните, и не са същите, които са предали Търново. Кога е формирана съвременната българска нация? Мърквичка българин ли е? Яне Сандански? Хафъз Еюб или Антон Новак са българите, дали на Варна чудната й Морска градина?
Ной :way_to_go-1308:
за цялото, много интересно участие в темата

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Асол
Не съм съгласна. Нация може да се формира, ако имате нещо общо помежду си, а там е пълно с отделни диаспори, които и до ден днешен се държат като кланове. Нормално е, щото има хора от цял свят - не става общност така и никога няма да стане (достатъчни са криминалните сводки). А българите са  си същите - остай Яне, Мърквичка, та ако щеш и поп Андрей и петимата от РМС. Виж, ако искаш да обобщаваш - ползвай Ганю Балкански. Аз обожавам българската литература- тя е историята ни - неприятна, но истинска и с капчици хумор, вяра, ентусиазъм и надежда
не съм особен експерт, не съм живяла в САЩ, но съм била там и впечатлението ми от непознатите и от хората, с които се запознахме, са за дружелюбни, загрижени един за друг хора, ако попиташ някого на улицата за някакъв адрес, едва с теб да те заведе
възрастните хора са доста обгрижени от обществото , инвалидите също
това видях, на нация ми заприлича
в Русия не съм била, но скоро ще пътувам до Петербург, поне така мисля

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Кога е формирана съвременната българска нация?

Продължавате да смесвате понятията и не можем да излезем от тоя тюрлюгювеч. Мислите за народност, говорите за нация. Народност = етнос. Нация = народ. Етносите се образуват през феодализма. Нациите (народите) са продукт на буржоазната държава. Българската нация е формирана след Освобождението. Всяка държава си има народ (нация). Народът (нацията) може да включва много етноси. Затова има американски народ (американска нация), който е формиран от най-различни етноси (народности).
« Последна редакция: Януари 13, 2020, 10:00:58 от otvrat »

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Ако хомо сапиенс  прочете за газовите ви приключения, в главата му би трябвало да се роди един - единствен въпрос: Как така тоя свят все още съществува?