Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 15:24:47

Автор Тема: Цветя овошки зеленчуци.  (Прочетена 16755 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Цветя овошки зеленчуци.
« -: Септември 08, 2019, 14:58:02 »
Тъй ми липсва тази тема, че да ме извини Калки, който я създаде в оня форум.
Липсва ми и професионализма на Симпли, която не знам защо се отказа да пише тук.
Моля, ако има други компетентни, да се включат и да помагат при случай, а отделно, моля и Симпли и Калки, ако ще и под други никове и поне тук да се включват.
Конкретният ми повод е- снахата взе, че ми подари една "бугенвилия" - много красиво храстче, което е с лилави псевдоцветове. И чета из нета, че не издържала в градината на зимни температури, а в същото време има и форумни изказвания, че ако се покрие с пластмасова бутилка напр. кореновата система - издържа.
Някой би казал - да ти имам проблема- ми моите са от такъФ характер - кво да прая?
Дано някой се отзове.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #1 -: Септември 08, 2019, 17:18:12 »
Виждал съм огромни, над 20 м високи дървета бугенвилия в южна Испания, Португалия и Гърция. Не знам да вирее унас.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Simplified Solutions

  • Гост
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #2 -: Септември 22, 2019, 22:46:50 »
"Някой би казал - да ти имам проблема- ми моите са от такъФ характер - кво да прая?"


Засаждаш я в саксия и я прибираш на топло преди минималната температура вън да падне под +5 С. Е не на много топло, но да е слънчево. Не се притесняваш, като ѝ опадат повечето листа, щото тва е нормално, и я поливаш пестеливо. На дъното на саксията дренажче от чакълче или керамзит, за да не се задържа водата, което ще рече, че под саксията трябва да имаш паница за тази вода, за да не ти се лее по пода. Но повтарям - поливаш пестеливо! Растението има нужда да поспи през зимата.
В началото на май вадиш бугенвилеята навън, подреждаш си я на слънчево и заветно място, поливаш си я редовно, без да я давиш, и ѝ се радваш. :)
« Последна редакция: Септември 22, 2019, 22:49:20 от Simplified Solutions »

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #3 -: Септември 23, 2019, 17:54:21 »
А, Симпли, чак сега видях - благодаря.
След много копане из нета общо взето натам отиват нещата. И нали фсе се правя на новатор, реших да я орежа също, като заложа и резниците през зимата в стая. Или май в коридора, но като нови растения може би все пак в стая, за да се вкоренят.
Ще обадя как се е получило напролет.
 :D
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Mae Ashi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1265
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #4 -: Юни 09, 2021, 16:52:25 »
Да изтупаме нафталина от тая тема.

Някой да знае ефективен начин за унищожаване на листни въшки? Пробвах три препарата и нищо -  все едно ги поя с тоник. Едно време петуниите успявах да ги спася с накиснати във вода 4-5 фаса, ама сега и това не помага  :t0174:

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #5 -: Юни 09, 2021, 16:59:15 »
Накисни тютюн в сапунена вода .

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #6 -: Юни 09, 2021, 16:59:36 »
Да изтупаме нафталина от тая тема.

Някой да знае ефективен начин за унищожаване на листни въшки? Пробвах три препарата и нищо -  все едно ги поя с тоник. Едно време петуниите успявах да ги спася с накиснати във вода 4-5 фаса, ама сега и това не помага  :t0174:
Съседката кисне нейните в тютюнева вода. Казва, че помагало.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #7 -: Юни 09, 2021, 17:01:32 »
завъди си калинки. от истинските, не гербави. тука са популярни разни хотели за насекоми /insektenhotel/, ето примерче:


Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #8 -: Юни 09, 2021, 17:03:17 »
и огледай за мравки.Гадинките си отглеждат листните въшки

Неактивен Mae Ashi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1265
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #9 -: Юни 09, 2021, 17:18:30 »
Благодаря много! От всички идеи къщурката за насекоми най-много ми хвана око  :thup:
Мравки нямам, ама ще трябва да видим дали калинките ще одобрят добитъците.

Simplified Solutions

  • Гост
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #10 -: Юни 09, 2021, 17:27:10 »
Quote (selected)
Някой да знае ефективен начин за унищожаване на листни въшки?

Моспилан! Пакетчето за 1 лев е за 5 литра вода. Къпеш и гледаш как всичко пада пред очите ти. Японска направа!  :smokin:

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #11 -: Юни 09, 2021, 17:29:27 »
токсичен за пчелите

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #12 -: Юни 09, 2021, 17:32:30 »
Едва ли моспиланът ще е толкова фатален за пчелите, ако става дума за цветята на два градски балкона, или дори има-няма декар вилно място.А що се отнася до съвета на Симпли, до колкото ми е известно, тя е единствения дипломиран ландшафтен архитект сред нас и аз бих я послушала.

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #13 -: Юни 09, 2021, 17:33:07 »
погледнах-неоникотинов.Значи ръсиш вечер.

Simplified Solutions

  • Гост
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #14 -: Юни 09, 2021, 17:34:30 »
токсичен за пчелите

Въшките са по листата, не по цветовете. Ако ще пръска нещо цъфтящо, или внимава да не пръска по цветовете, или пръска в часовете, когато пчелите не летят.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #15 -: Юни 09, 2021, 17:37:05 »
Въшките са по листата,

От стари хора съм чувал, че въшки се махат с мас и газ. Объркваш, мажеш и въшката бега.

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #16 -: Юни 09, 2021, 17:43:20 »
С мас и газ се трепат едни други въшки..  :sniperer:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #17 -: Юни 09, 2021, 17:48:17 »
С мас и газ се трепат едни други въшки..

Знам, ама се е въшка. Ще избега, къде ще ходи.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #18 -: Юни 09, 2021, 17:53:15 »
Наще въшки по розите мрат от разтвор на веро.

Неактивен Mae Ashi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1265
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #19 -: Юни 09, 2021, 18:00:59 »
С мас и газ се трепат едни други въшки..

Знам, ама се е въшка. Ще избега, къде ще ходи.

А не, никакво бегане  :m1302:

Значи взимам една кофа с 5 л. вода. Изсипвам половин пакетче тютюн (идея си нямам от бленд и пр.) или порвам 6 цигари. Добавям 3 с.л. течен сапун или веро. Разбърквам и леко отпенвам! Добавям пакетчето Моспилан, отново разбърквам. Докато изчаквам търпеливо да се изнесат последните пчели, снимам залеза иззад съндъчето с въшлясало калибрахое.  Ще докладвам резултата  :thup:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #20 -: Юни 09, 2021, 18:08:54 »
Алхимията е интересно занимание, но не е ли по-лесно да пробваш с мухозол? Или с Райд? По рекламите трепе сичко.

Памфуций

  • Гост
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #21 -: Юни 09, 2021, 18:16:00 »
А не, никакво бегане  :m1302:

Значи взимам една кофа с 5 л. вода. Изсипвам половин пакетче тютюн (идея си нямам от бленд и пр.) или порвам 6 цигари. Добавям 3 с.л. течен сапун или веро. Разбърквам и леко отпенвам! Добавям пакетчето Моспилан, отново разбърквам. Докато изчаквам търпеливо да се изнесат последните пчели, снимам залеза иззад съндъчето с въшлясало калибрахое.  Ще докладвам резултата  :thup:
:thup:
Става и със настройка от стъбла, листа и външни ципи на т.нар. "млечен чесън" . Към тях може да се добавят и обелки от лък. Пак се настъгва сапун (един сапун за пране за 5 л. вода). Без "Моспилан".
« Последна редакция: Юни 09, 2021, 19:20:01 от Бонго »

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #22 -: Юни 09, 2021, 18:22:03 »
Значи взимам една кофа (...)
Mae Ashi, всяка една от съставките на таз аццка смес е достатъчна да ги изтреби до крак. Включително може да ги издавиш в кофата една по една, но това е за търпеливите.
Гледай само да не заминат и розите калибрахоето.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #23 -: Юни 09, 2021, 19:28:41 »
От стари хора съм чувал, че въшки се махат с мас и газ. Объркваш, мажеш и въшката бега.

С мас и газ се трепат едни други въшки..

Това щях да кажа и аз ...  :lol:

А колкото до листните въшки, имам препарат вкъщи, който неотдавна ми свърши добра работа, обаче ф момента ме мързи да го търся.

Но ако до ден-два-три проблемът на МаеАши продължава, непременно ще го открия!!! :t0106:

« Последна редакция: Юни 09, 2021, 19:41:31 от Джиджи »

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #24 -: Юни 09, 2021, 19:30:07 »
напалма е кардинално решение

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #25 -: Юни 09, 2021, 19:41:42 »
Това щях да кажа и аз ...

Прекрасно, ама си оправи квотациите. Това, дет викаш, че го бил казал Коле, съм го казал аз. А това, дето уж съм го казал аз, го е казал Коле. Не че нещо, ама Коле може да се засегне. Чат ли си?

AnonimusBG

  • Гост
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #26 -: Юли 19, 2022, 17:11:50 »
Снощи в "А сега накъде" писах за морозостойката смокиня която не даваше признаци на живот.
Ето я.
« Последна редакция: Юли 19, 2022, 17:27:39 от AnonimusBG »

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #27 -: Юли 19, 2022, 17:18:53 »
Не мисля, че смокинята е претенциозна. На лозето имахме две, едната замина безгрижна. И за другата не сме полагали грижи. Отдавна не е поливана. Навъдиха се разни издънки храсталак, но сме брали по една кофа смокини без никакви грижи. Сега малко и обърнах внимание.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #28 -: Юли 20, 2022, 04:59:41 »
Ето ми тазгодишната зеленчукова джунгла. Късно сях, че нямахме пролет изобщо и засега е повече на шума, ама ще стане макар и по-късно



Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #29 -: Юли 20, 2022, 05:01:15 »
Първата реколта днес

Неактивен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1693
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #30 -: Юли 20, 2022, 05:08:18 »
Ето ми тазгодишната зеленчукова джунгла. Късно сях, че нямахме пролет изобщо и засега е повече на шума, ама ще стане макар и по-късно


...пенико, ако помня правилно, живееш в САЩ и всичко това си направил в задния си двор?
Браво!
Продължавай така!

Ако искаш, обади какво викат съседите ти, като им сервираш това от картинките (с или без ракията) - или това при вас не се прави? Благодаря.
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #31 -: Юли 20, 2022, 13:13:05 »
Пенико, страхотно!
 :good_job-1300:

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9367
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #32 -: Юли 20, 2022, 14:08:05 »
Ето що го няма Пенико във форума, яде краставички, а ние лапаме мухите тука.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #33 -: Юли 20, 2022, 16:36:14 »
Бая дворче. Добре изглежда. Не е като да се бориш с камъни, троскот и издънки. На нас ни дойде късно акъла, но нещата отиват на добре. Синът е мераклия и това ни радва разбира се. Оценка за труда ни.

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #34 -: Юли 20, 2022, 19:46:33 »
Чудесна градина, Пенико  :thup:
Аз не съм си ходил на село тая година и само веднъж минах да надзърна - ако комшията не беше пуснал коньете да опасат двора, нямаше да мога и до къщата да се добера. Ма копривата не опасли, пак трябва да изкоренявам.
*********   ✹    *********

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #35 -: Юли 20, 2022, 20:14:00 »
...пенико, ако помня правилно, живееш в САЩ и всичко това си направил в задния си двор?
Браво!
Продължавай така!

Ако искаш, обади какво викат съседите ти, като им сервираш това от картинките (с или без ракията) - или това при вас не се прави? Благодаря.
Да, живея в предградие на Чикаго и градината е в задния ми двор. Както се вижда площта й е около 1/4 от двора.
За съседите: ами давам им от време на време домати и краставици, много са доволни. По-натам не сме стигнали, щото те са от "непиещите  :i_sheepish: ...А бе от днешните младежи, дето на вързано куче хляб не могат да дадат.  :crying_with_laughter-3302:

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #36 -: Юли 20, 2022, 20:18:02 »
Ето що го няма Пенико във форума, яде краставички, а ние лапаме мухите тука.
Кое си е верно верно си е....но яденото е най-лесно и бързо. Работа си е колкото и малка да ми е бахчата, а аз съм бавен по технически причини - копане, връзване, плевене, поливане. Ето, от вчера съм заборил един гаден бурен (тученица мръсна), но днес ще го приключа.
Инак - чета форума най-редовно, ама съм много скапан кога дойде за писане.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #37 -: Юли 20, 2022, 20:26:24 »
Бая дворче. Добре изглежда. Не е като да се бориш с камъни, троскот и издънки. На нас ни дойде късно акъла, но нещата отиват на добре. Синът е мераклия и това ни радва разбира се. Оценка за труда ни.
Дворчето е грубо 25 м х 15 м - дали е бая не знам, но за мен това е Макс за който мога да се грижа.... Преди 10на г кога бех по-читав в краката вложих доста труд и пари за да го "оптимизирам" и направя "Юзър френдли"..... а бе подходих като към инженерен проект, но съм доволен, защото имам сега само рутинна сезонна поддръжка.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #38 -: Юли 20, 2022, 20:31:39 »
Чудесна градина, Пенико  :thup:
Аз не съм си ходил на село тая година и само веднъж минах да надзърна - ако комшията не беше пуснал коньете да опасат двора, нямаше да мога и до къщата да се добера. Ма копривата не опасли, пак трябва да изкоренявам.
Що ще я корениш? Береш и слагаш във фризера. Аз имам няколко туфи зад гаража (да не плъззне къде не трябва) и снабдявам цялото домочадие. Гощавал съм амрериканци - облизаха си пръстите и не можаха да повярват, че са яли коприва....даже и след като им я показах твърдяха, че е било спанак?

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #39 -: Юли 20, 2022, 23:15:15 »
Спанакът го бива, но аз ценя повече копривата. Трудно се прихваща дето я няма. Ценно растение.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #40 -: Юли 20, 2022, 23:38:18 »
Чудесна градина, Пенико  :thup:
Аз не съм си ходил на село тая година и само веднъж минах да надзърна - ако комшията не беше пуснал коньете да опасат двора, нямаше да мога и до къщата да се добера. Ма копривата не опасли, пак трябва да изкоренявам.
Що ще я корениш? Береш и слагаш във фризера. Аз имам няколко туфи зад гаража (да не плъззне къде не трябва) и снабдявам цялото домочадие. Гощавал съм амрериканци - облизаха си пръстите и не можаха да повярват, че са яли коприва....даже и след като им я показах твърдяха, че е било спанак?

Аз я ям много, но докато е млада.
След това не ми се занимава.
Иначе ми е по-вкусна от спанака.
Най-вкусни са връхчетата ако има кой да ги събира.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #41 -: Юли 21, 2022, 15:33:11 »
Peniko, напоследък тученицата е реабилитирана и е в ранг ''много полезна билка''.
https://agrozona.bg/tuchenitsa-polezna-za-zdraveto-bilka-ili-obiknoven-plevel/

Неактивен Muktata

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 785
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #42 -: Юли 21, 2022, 17:48:29 »
И от мен за Шика-гоо градинката на Пенико  :0014:

Неактивен Muktata

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 785
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #43 -: Юли 21, 2022, 18:04:06 »
https://www.udrop.com/6SrG/IMG_3329.jpg https://www.udrop.com/cache/plugins/filepreviewer/639261/d05a17006daee1e007545c3d7149b2f356ef8a94ea10a85c28ee9427d8d8ad7f/1100x800_cropped.jpg  https://www.udrop.com/6SrD/IMG_4426.mp4 Залагаме повече на пелуз /райграс/ и цветя. Зеленчукът ми е няколко къта, северна Франция не е китна Тракия. Учили сме се по трудния начин "проба-грешка" , тук в жарденери се продава всичко, но не всичко се хваща. Накратко - доматите стават, в момента бера първите. Имам на пръчки /тютьори/ , имам и полегнали. Миналата година беше влажна и имаше мана, третиране с бордолез. Тази година е сухо. Краставички стават корнишони, но нямам много. Местните гледат картофи, аз си ги купувам от хипермаркета :))) . Ягоди стават, къпини имам по оградите , касис става. Смокинки имам две , още са мънички , едната вече дава. При тях зорът е да е до стена /слънчева/ , не са много капризни , но си имат вредители някакви гъсеници свиват по листата... Тикви растат разкошни ! Освен кръгли, продълговати /за готвене/ има тука един сорт дълги гигантски , нашарени са като малки глиганчета на черти. Много вкусни и за пълнене :b0315: Магданоз, копър, риган няма проблем . Лук вадя /ешалот/ но все ми става дребен, явно не уцелвам дълбочината на сеене. Чесън става. Здравец /български/ - без проблем, както и местните жераниуми. Чушки не стават, стават едни малки запъртъчета , отказах се. Лозички НЕ СТАВАТ. Опитвах , изсъхват. Овошки - имам вишни, ябълка и една дюла /сръбска порода/ . Още са млади и дават единични плодове /самоопрашващи се/ . По овошките има страшен вредител "шени просесионер" - ужасни гъсеници могат да убият дръвчето за няколко дни,трябва да се внимава. Ми това е ... В пловдивско къшлето ни е с три пъти по-богата и благодатна флора.
« Последна редакция: Юли 21, 2022, 18:26:15 от Muktata »

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #44 -: Юли 22, 2022, 02:05:37 »
Peniko, напоследък тученицата е реабилитирана и е в ранг ''много полезна билка''.
https://agrozona.bg/tuchenitsa-polezna-za-zdraveto-bilka-ili-obiknoven-plevel/
Аз ще пожелая на тези, дето са я "реабилитирали" в полезна билка, да им поникне в двора, градината или каквото там имат и тогава ще ги питам какво мислят...
Аз знам за тази гад повече отколкото за краставиците и доматите взети заедно. Изчел съм издадена и неиздадена литература. Знам, че семената й са жизненоспособни до 30 г!!! Знам, че става за ядене и даже за консервиране (туршия), даже съм я готвил! На вкус е нещо между спанак и коприва.
Не пожелавам на никой градинар да му се появи в двора/градината. Отърване НЯМА!
Аз се боря с нея 7 г! Поръчах да ми докарат един камион оборска тор за градината и явно е дошла с него. Това никне със скоростта на светлината. За 2-3 седмици всичко позеленява и став гъсто като тревата. Оплевяваш всичко и ....до месец пак е поникнала.  Ако само я изкопаеш и оставиш на място не изсъхва, а пуска корени от стеблото и пак подкарва. До няколко чувала изнасям на сезон само от зеленчуковата градина, да е жив и здрав големия внук той - е главният "оплевител". Правих екперимент с Раундъп (як разтвор) - опъва се и на него!, но естествено не мога да ползвам химикали там където садя селенчуци. Наскоро си купих един "сушоар оплевител". Съвсем случайно го мярнах. Не е скъп ($40) и върши отлична работа - 1500 В е и гори всичко. но не става за големи площи (за мен е ОК).

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #45 -: Юли 22, 2022, 08:00:16 »
"сушоар оплевител"

С какво работи?
На ток или е газова горелка?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #46 -: Юли 22, 2022, 09:18:40 »
"сушоар оплевител"

С какво работи?
На ток или е газова горелка?

1500 W.
the lamers club honourable member …

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #47 -: Юли 23, 2022, 00:40:34 »
Днешната реколта. Добивите нарастват и на количество и на асортимент.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #48 -: Юли 27, 2022, 04:49:24 »
А да видим ще познае ли някой що е туй?

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #49 -: Юли 27, 2022, 08:11:33 »
А да видим ще познае ли някой що е туй?


тиквичка?
the lamers club honourable member …

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #50 -: Юли 27, 2022, 08:22:16 »
Виждам леко окраставяване
Да не се окаже краставица?

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #51 -: Юли 27, 2022, 09:26:35 »
Виждам леко окраставяване
Да не се окаже краставица?
Една сутрин , при единственото ми посещение в САЩ, на закуска имаше някакъв плод. Голям колкото праскова, на вид като слива, с цвят цикламено-лилаво-виолетово , на вкус като нищо. Така и не стигнахме до едно мнение какво ядем.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #52 -: Юли 27, 2022, 16:32:28 »
Пенико, ердел или уелски териер ?
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #53 -: Юли 27, 2022, 16:32:51 »
Виждам леко окраставяване
Да не се окаже краставица?
От мен виртуална награда🍹 Любопитното е, че не съм искал да сея такова нещо и бях силно изумен като го видях. Откъде е дошло нямам идея, сигурно измежду другите семена. Отне ми време докато разузная що за птица е.  Думат му Lemon cucumber и наистина на вид го докарва на лимон. Вкусът е на нормална краставица.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #54 -: Юли 27, 2022, 16:35:42 »
Пенико, ердел или уелски териер ?
Да кучката е уелски териер ... да не би форумците да участват в "Стани богат"? Ако не време е - ще оберат всички награди  ;)

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #55 -: Юли 31, 2022, 20:54:32 »
Реколтата към вчерашна дата



Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #56 -: Юли 31, 2022, 23:03:02 »
Браво!
Напълно формени краставели.
Да ги сложиш в солена вода на слънце
Еликсир

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #57 -: Юли 31, 2022, 23:12:42 »
Бобът известен тук като сорт 'принцеса" изглежда ,много добре. Не бях виждал жълт. Тук се продава зелен на цвят. Консумираме го охотно като гарнитура, или на пара с други още зеленчуци.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #58 -: Август 02, 2022, 20:51:12 »
Да ги сложиш в солена вода на слънце
Еликсир
И реченото сторено било - корнишони, буркани и слънце. Рецептата е дядо ми - 7 г е икзарал в Австро-Унгария като градинар.

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9367
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #59 -: Август 02, 2022, 20:58:23 »
Пенико зимата няма да го е страх ни от инфлация, ни от недостиг на храни.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.