Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 22:42:28

Автор Тема: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО  (Прочетена 3058 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Отварям тази тема, в навечерието на новата учебна година, в училища и университети, по няколко причини. Първо, тези дни, за пореден път, тук, покрай другото, обсъждахме образованието. Второ, темата за неравенството ни е "дежурна" - и тук, а и на Другото място. Трето, твърди се, че образованието е един от начините за преодоляване на неравенството - оттук и "провокацията" в темата - а дали образованието, при определени условия, не генерира/придава устойчивост на неравенство. Четвърто, каква е ролята на, да речем, образователната бедност, в механизма на неравенството. И, пето, но не на последно място, статия на проф. Проданов по темата, която, сигурен съм, ще провокира нашите тук громители на (нео)либерализма.

https://pogled.info/avtorski/Vasil-Prodanov/klasovoto-neravenstvo-v-obrazovanieto-pri-dneshniya-neoliberalen-kapitalizam.108159

 :cool-1084:
« Последна редакция: Септември 02, 2019, 08:55:35 от Firmin »

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО
« Отговор #1 -: Септември 02, 2019, 09:47:18 »
Пиша преди да съм прочел статията на проф. Проданов. Не знам какви тези е развил в нея. Но от 10 години насам аз твърдо споделям мнението, че образованието ни, такова, каквото го направихме,  е мощен генератор на неравенството.

...а сега ще видя дали тезите ми съвпадат с професорските.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО
« Отговор #2 -: Септември 02, 2019, 10:02:52 »
Грешно поставена тема.
Точно обратното е! Разслоението по икономически принцип води до различие при получаване на качествено или някакво образование. С други думи: Само богатите ще получат адекватно и добро образование което ще им позволи да задържат статут и позиции.
Бедните да го ду...
Взехте от щатите лошите практики и нищо от добрите. Остава да видя в БГ лицемерието: "No child left behind" и ще разбера, че процеса е завършил.
« Последна редакция: Септември 02, 2019, 10:06:42 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО
« Отговор #3 -: Септември 02, 2019, 10:15:20 »
Взехте от щатите лошите практики и нищо от добрите.
 Те на това сме майстори!
Две години след като се върнах от Москва, започнах дисертация в нашето ВМЕИ. Едновременно бях хоноруван асистент. Горната фраза  ( по отношение на съветското образование) съм я изрекъл барем сто пъти на катедрени съвети, на събрания, по време на сладка приказка...

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО
« Отговор #4 -: Септември 02, 2019, 10:51:21 »
Quote (selected)
Грешно поставена тема.

Темата не е поставена грешно, а провокативно. Въпросът е в това дали образованието (включително и регламентът за достъп) изравнява шансовете или напротив - усилва (или поне запазва) "подадените" на входа разлики в "сигнала" на изхода си. Всъщност, само един от въпросите. Ако придадем на образователната система функцията на един социален реактор, то какво (въз)произвежда той за обществото.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО
« Отговор #5 -: Септември 02, 2019, 19:29:11 »
Аз пък прочетох "статията". Понеже вече не е за първи или втори път на г-н професора, редно е да се каже направо - пълна демагогия и измама. Има някоя и друга щипка истина, но основното е Лъжата, скрита зад цитатничество.
Образованието е сложна система. Там въпросите са много, на някои от които няма и "правилни" отговори. И нещата са доста различни из разните страни.

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО
« Отговор #6 -: Септември 02, 2019, 19:46:41 »
Не знам какво точно днес се има предвид под образование, но ми направи впечатление една мисъл на Андрей Фурсов (руския пропагандатор).

И преди него го знаех (че е идиотщина!), но не предполагах, че се прилага повсеместно и в т.нар. бели и десни държави.
За тези прочути тестове става дума - картинки, отговори да/не и пр., ПИЗИ, МИЗИ и пр. такива

Та Фурсов, дето наистина от време на време го пускат да чете лекции из американски и пр. университети и училища, твърди, че хасъл в най-най-най-най-добрите американски и други училища и университети за подрастващите от сой било строго забранено (строго забранено!) и абсолютно недопустимо да се използват такива тестове, местове и пр. за оценка на знанията.
Колко е вярно - не знам! Нямам поглед! Ако някой знае - да допълни!

Доколкото помня при соца подобна система (тестове, картинки), като изключим яслите и предучилищната възраст, се използваха само в училищата за бавноразвиващи се (както тогаз ги наричахме - наистина е обидно за човешкото достойнство като термин!!)

В общи линии съобразно МСНТ:
Производство в съкратени срокове и изпреварващи темпове на:
1) инфантилни дебили;
2) дебилни инфантили;
и
3) всякакви шизоиди.
« Последна редакция: Септември 02, 2019, 19:49:47 от Ганий »

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО
« Отговор #7 -: Септември 02, 2019, 20:17:58 »
Взехте от щатите лошите практики и нищо от добрите. Остава да видя в БГ лицемерието: "No child left behind" и ще разбера, че процеса е завършил.
Този идиотизъм е присъщ за нашто ПолитГюбре…
Всеки идиот, разполагащ с малко власт, се пъне да "внедри челен опит" по най-идиотски начин - взема се нещо лошо и започва да се възхвалява как някъде било еди-как си... Не защото е добро, а защото някъде другаде било така.

Типичен пример - задължителното гласуване.
Защото някъде било така - дайте да го направим задължително (записаха го и в Закона). Пък че задължителното гласуване се прилага в съвсем малко държави (по исторически или други причини) - никой не го е еня.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23484
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО
« Отговор #8 -: Септември 03, 2019, 12:45:48 »
Quote (selected)
Какво ще учи принцеса Шарлот

https://www.vesti.bg/na-uchilishte/kakvo-shte-uchi-princesa-sharlot-6099288

Quote (selected)
Графикът на петгодишната принцеса включва часове по френски език, театър и изкуства.
Освен тези области, тя ще посещава часове по балет, музика, компютри, математика и четене.
Според сайта на училището в приемната година децата ще играят и изследват, ще взимат решения, ще се учат да бъдат креативни и да разрешават проблеми.

Типичните занимания на всяко пет годишно римлянче в маалата. :bigok:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО
« Отговор #9 -: Септември 03, 2019, 12:52:47 »
Взехте от щатите лошите практики и нищо от добрите.

Ще ни кажеш ли една "добра" практика от американското образование?

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО
« Отговор #10 -: Септември 03, 2019, 13:27:48 »
Взехте от щатите лошите практики и нищо от добрите.

Ще ни кажеш ли една "добра" практика от американското образование?

По-добро съотношение преподаватели-студенти, при по-добър подбор.
По-добро ресурсно обезпечаване на процеса на обучение.
По-тясна връзка с практиката.
Повече възможности за изява на добрите и отличните.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО
« Отговор #11 -: Септември 03, 2019, 13:34:53 »
Взехте от щатите лошите практики и нищо от добрите.

Ще ни кажеш ли една "добра" практика от американското образование?

По-добро съотношение преподаватели-студенти, при по-добър подбор.
По-добро ресурсно обезпечаване на процеса на обучение.
По-тясна връзка с практиката.
Повече възможности за изява на добрите и отличните.

https://btvnovinite.bg/lifestyle/liubopitno/sadjat-holivudski-aktrisi-za-opit-da-uredjat-decata-si-v-universitet.html

 :D

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО
« Отговор #12 -: Септември 03, 2019, 13:39:18 »
Е, аз не съм платил 25 млн. долара, ако това питаш. Пък и цитирам практики на вузове, където дечицата на актрисите не се натискат да учат. Калтек, например. Или Калтех, ако ви харесва повече.  8)

Освен това, тези 25 млн. долара, вероятно, са дарения за вузовете. Които ако не всичките, то поне част, са отишли за това деца с по-скромни материални и по-изявени научни възможности да учат. Включително, и чужденци. Щото, накрая, някой трябва да върши и работата в науката.  8)
« Последна редакция: Септември 03, 2019, 13:41:45 от Firmin »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО
« Отговор #13 -: Септември 03, 2019, 13:43:29 »
По-добро съотношение преподаватели-студенти, при по-добър подбор.
По-добро ресурсно обезпечаване на процеса на обучение.
По-тясна връзка с практиката.
Повече възможности за изява на добрите и отличните.

Чакай, началник, не говорим за образованието при соца. Аз питам за американското.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23484
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО
« Отговор #14 -: Септември 03, 2019, 13:46:21 »
По-добро съотношение преподаватели-студенти, при по-добър подбор.
По-добро ресурсно обезпечаване на процеса на обучение.
По-тясна връзка с практиката.
Повече възможности за изява на добрите и отличните.

Чакай, началник, не говорим за образованието при соца. Аз питам за американското.
Малко извън темата, ама сащците и европците последно време яко копират "зрелият социализъм" с надежда да намерят и такъв с "човешко лице", та може и в университетите да е покълнало нещо такова.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО
« Отговор #15 -: Септември 03, 2019, 13:53:58 »
Quote (selected)
Чакай, началник, не говорим за образованието при соца. Аз питам за американското.

... за което, види се, имаш твърде превратна представа.  ???

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО
« Отговор #16 -: Септември 03, 2019, 14:00:13 »
. за което, види се, имаш твърде превратна представа.

Старши, не съм казал дали имам или нямам. Просто питам. А ти ми представяш някакви утвърдени практики на соц образованието като американски. Не ме цакай със седмица!

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО
« Отговор #17 -: Септември 03, 2019, 14:26:22 »
Quote (selected)
А ти ми представяш някакви утвърдени практики на соц образованието като американски. Не ме цакай със седмица!

И за соц образованието имаш превратна представа, види се. Дано белотът да ти е по-ясен. Ама ... надали. Иска си практика по ученическите и студентските бригади. А ти, май, и това не си сварил, а?  ;D

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: ОБРАЗОВАНИЕТО - ГЕНЕРАТОР НА НЕРАВЕНСТВО
« Отговор #18 -: Септември 03, 2019, 15:01:50 »
Взехте от щатите лошите практики и нищо от добрите.

Ще ни кажеш ли една "добра" практика от американското образование?

По-добро съотношение преподаватели-студенти, при по-добър подбор.
По-добро ресурсно обезпечаване на процеса на обучение.
По-тясна връзка с практиката.
Повече възможности за изява на добрите и отличните.

https://btvnovinite.bg/lifestyle/liubopitno/sadjat-holivudski-aktrisi-za-opit-da-uredjat-decata-si-v-universitet.html

 :D
Явно трябва да се прави разлика между средното образование и висшето.
Не виждам никаква връзка с "практикатата" при "high school" в USA. Като излязат от там могат само да "flip burgers" или да станат "barista" в Starbucks или да отидат в армията (marines).

На въпроса за добра практика: Съвсем конкретно.
Външното оценяване в края на всяка година по математика, science, английски. Винаги знаеш къде ти учи детето. После на базата на оценките се създават "advanced" класове или други. Резултатите от външното оценяване за конкретно училище могат да са основа за "corrective action" от страна на "School district". Например да се търси и замени учител с незадоволителни резултати.

Който напредва може например да взима университетски курсове още в "high school". Последното е много положителна практика. Няма никаква нужда талантливи деца да си губят времето в изоставащи класове.

PS Разбирам, че има "външно оценяване" и в БГ, но не е същото.
« Последна редакция: Септември 03, 2019, 15:50:14 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"