Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 08:14:17

Автор Тема: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“  (Прочетена 41064 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
„БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« -: Януари 13, 2020, 14:52:02 »
поставям за разискване текстът на Калин Янакиев  „Българщината“ срещу „елита“
http://kultura.bg/web/%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d1%89%d0%b8%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d1%80%d0%b5%d1%89%d1%83-%d0%b5%d0%bb%d0%b8%d1%82%d0%b0/
/съжалявам за дългия линк/
аз лично имам доста резерви към творчетвото на Янакиев, но тук има важни обществени процеси, коментирани от него много точно, според мен
"Съвсем определено твърдя, че представителните групи на този „народ“ заявяват именно тези негативи. Те не заявяват нещо позитивно, не заявяват какво са, а именно – и само – какво не са (какво „ние не сме“). Вярно е, че тези хора наричат своя, по същество агресивен нихилизъм, с флуидно неопределеното понятие „българщина“, но под „българщина“ те, повтарям, разбират не нещо друго, а каскада от отрицания. Ето защо и не могат да проявят „българщината“ си иначе освен по еднообразно символичен начин."
надявам се на коментари на текста, а не на личността на автора
« Последна редакция: Януари 13, 2020, 15:04:11 от Lillian »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #1 -: Януари 13, 2020, 15:03:25 »
надявам се на коментари на текста, а не на личността на автора

Текстът е доста елементарен. Не виждам смисъл да го коментираме. По-интересно ще е да коментираме автора.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #2 -: Януари 13, 2020, 15:05:21 »
кое според теб е елеменатрно?

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #3 -: Януари 13, 2020, 15:11:13 »
Аз пък мисля, че трябва да се коментира. И не само тая статия , а и доста подобни , наплодили се напоследък, по повод леденото калоферско хоро...
« Последна редакция: Януари 13, 2020, 15:14:12 от Bacho Кольо »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #4 -: Януари 13, 2020, 15:12:48 »
кое според теб е елеменатрно?

Всичко. Толкова много кавички, за да каже, че народът е прост и не-европейски. Това го знаем. Освен това той се явява некъв богослов, ама се е опетлявил и за християнството и традициите. Би трябвало да знае, че християнството, само по себе си, няма традиции. То ги възприема от омагьосаните народи, върху чиито култури паразитира.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #5 -: Януари 13, 2020, 15:35:04 »
каква магия тегне над тези народи?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #6 -: Януари 13, 2020, 15:37:18 »
каква магия тегне над тези народи?

Религиозно-догматична.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #7 -: Януари 13, 2020, 15:41:07 »
Аз пък мисля, че трябва да се коментира. И не само тая статия , а и доста подобни , наплодили се напоследък, по повод леденото калоферско хоро...
това хоро не трябва да се отрича в никакъв случай, добре е да се наблюдава и да се види какво ще произлезе от това
защото група мъже, алкохол и байраци понякога правят традиция /пример коледарите, ако изключим байраците/, но понякога произвеждат други факти
проблемът е защо настояват че това е вековна традиция, какво търсят да намерят в тези векове, какво от тях им е важно?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #8 -: Януари 13, 2020, 15:48:02 »
проблемът е защо настояват че това е вековна традиция, какво търсят да намерят в тези векове, какво от тях им е важно?

Може и да е вековна. Кой знае какъв идол са хвърляли едно време местните в реките и са го вадили. Такъв ритуал няма в другите православни народи. Възникнал е по нашите земи. А пречистване с вода съществува във всички дохристиянски култове.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #9 -: Януари 13, 2020, 16:01:46 »
проблемът е защо настояват че това е вековна традиция, какво търсят да намерят в тези векове, какво от тях им е важно?

Може и да е вековна. Кой знае какъв идол са хвърляли едно време местните в реките и са го вадили. Такъв ритуал няма в другите православни народи. Възникнал е по нашите земи. А пречистване с вода съществува във всички дохристиянски култове.
и идоли, и символи на християнството са хвърляни във водата от векове
хоро обаче? източниците мълчат
и точно тук Янакиев набляга на обсбеването на хорото от "народа", като много основен акт на себеизразяване в настоящето
защо се случва това?
аз имам някаква теория, но тя няма да ви хареса
защото е лесно! защото заявяваш една лесна принадлежност към група
не се изискват много усилия да принадлежиш към нея, трябва просто да си роден на мястото
а хорото предлага масовост и първичната театралност, която съпътства винаги публичното себеизразяване

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #10 -: Януари 13, 2020, 16:18:26 »
и точно тук Янакиев набляга на обсбеването на хорото от "народа", като много основен акт на себеизразяване в настоящето
защо се случва това?
аз имам някаква теория, но тя няма да ви хареса
защото е лесно! защото заявяваш една лесна принадлежност към група
не се изискват много усилия да принадлежиш към нея, трябва просто да си роден на мястото
а хорото предлага масовост и първичната театралност, която съпътства винаги публичното себеизразяване
И аз имам теория - на някои им се танцува хоро.
В митичните времена преди да има демокрация (според някои философи), в двора на пловдивската английска всяко голямо междучасие си звучеше народна музика с танцова насоченост. На километни наоколо църква се не види, обаче народът танцува. Е, който иска и колкото иска, никой не те задължава, но защо пък да не тропнем ний хорце?! Енергия бол, музиката известна, с нас на хорото са се хванали някои и друг даскал или даскалица, пробват се нови стъпки и така. Ако да беше дошъл някой външен да ни рече, че това е първична театралност, съпътстваща публичното себеизразяване, вероятно щяхме да го изгледаме странно и да му предложим да участва. Знам поне няколко човека, които до ден днешен ходят на такива танци!

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #11 -: Януари 13, 2020, 16:30:08 »
Цитат на: Lillian
поставям за разискване текстът на Калин Янакиев

Не те ли притеснява нещо в тази поредица от думи?
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #12 -: Януари 13, 2020, 16:32:55 »
и точно тук Янакиев набляга на обсбеването на хорото от "народа", като много основен акт на себеизразяване в настоящето
защо се случва това?
аз имам някаква теория, но тя няма да ви хареса
защото е лесно! защото заявяваш една лесна принадлежност към група
не се изискват много усилия да принадлежиш към нея, трябва просто да си роден на мястото
а хорото предлага масовост и първичната театралност, която съпътства винаги публичното себеизразяване
Но здраво зърно в тази теория има - поне в практическата й стойност.
Пак същата пловдивска английска, от която един клас ще ходи на посещение на друг клас, от друго училище, което е под патронажа на мъжа на Елизабет Втора лично. Чисто мъжко училище, даже нямат дамска тоалетна, защото едва в последната година имат две преподавателки  - това за сто и нещо години история. Та другият клас казва, а, като дойдете във Великобритания, ние сме ви подготвили културна програма. Е, па нема да падаме ний по-долу, я! Одма се спрята културна програма, с четене на съвременна и по-древна българска поезия в превод, и като гвоздей - половин час народни танци. Три месеца няма геле, групата репетира след часовете. Изпросени са носии от ансамбъл "Тракия" - тежки, миризливи и много автентични, даже с папуците вървят.
Настава деня Х, цялото тамошно школо е събрано в актовата зала, телевизията е строена, целият градски елит е доведен, щото ние сме екзотика по-рядка от тези с поличките от палмови листа. (Помните, интернет няма, за Източния блок не се знае НИЩО, бяло поле на картата след войната!) Уф, едно от девойчетата си е забравило папуците, което означава, че останалите 14 ще танцуват на токчета също. Добре, че униформените обущета са еднакви, досущ папуците. Стихотворенията минават бързо, следва танцовата част, ние се изпотрепваме от ентусиазъм. Край, залата неистово свири, от балкона кметът ръкопляска прав, заедно с местния елит, всички са във възторг, освен операторът на телевизията. Той е в отчаяние, камерата е отказала, репортаж няма, ще го уволнят на място! Води го директорът на училището и умолява, айде още едно парченце, само за снимка ако може, да спасите човека. А, казва нашата даскалица, направо цялото ще го изиграем, нали, деца?! Децата си поемат дъх и казват, ами като се налага! Залата с труд е утихомирена от директора си лично, музика, светлина, камера, още половин час, вече на гол ентусиазъм, щото дъх не ни е останал много. Залата пак е в еуфория, от свирене ще издухат органа зад гърбовете ни, кметът ни кани в кметството, репортажът е спасен и заема бая време. Отсрамили сме се, така да се каже, с туй публично самоизразяване.
Така че хорото може да ни извади от много ситуации, не само пред Народния Театър.  :t0328:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #13 -: Януари 13, 2020, 16:59:43 »
Би трябвало да знае, че християнството, само по себе си, няма традиции. То ги възприема от омагьосаните народи, върху чиито култури паразитира.

Айдааа ... !!! Пак ОТРИЦАНИЕ на ОТРИЦАНИЕТО ...  :nuts:
Докога, БЕ?!?!?!  :m0955:
« Последна редакция: Януари 13, 2020, 17:03:35 от Джиджи »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #14 -: Януари 13, 2020, 17:02:02 »
Цитат на: Lillian
поставям за разискване текстът на Калин Янакиев

Не те ли притеснява нещо в тази поредица от думи?
:b0205: :b0301:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #15 -: Януари 13, 2020, 17:17:24 »
Би трябвало да знае, че християнството, само по себе си, няма традиции. То ги възприема от омагьосаните народи, върху чиито култури паразитира.

Айдааа ... !!! Пак ОТРИЦАНИЕ на ОТРИЦАНИЕТО ...  :nuts:
Докога, БЕ?!?!?!  :m0955:
Джиджи, съсредоточи се! Колко традиции можеш да изброиш, които са чисто християнски и са еднакви за всичките християни?

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #16 -: Януари 13, 2020, 17:22:45 »
аз веднага се сещам за коледната елха, щото в къщи още седи :bigok:

великденските яйца също.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #17 -: Януари 13, 2020, 17:29:46 »
проблемът е защо настояват че това е вековна традиция, какво търсят да намерят в тези векове, какво от тях им е важно?

От половин час се напъвам да се сетя за по-измислен проблем от горния.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #18 -: Януари 13, 2020, 17:30:46 »
Цитат на: Lillian
поставям за разискване текстът на Калин Янакиев

Не те ли притеснява нещо в тази поредица от думи?
пълният член не ме притеснява :bigok:

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #19 -: Януари 13, 2020, 17:51:42 »
Цитат на: Lillian
Цитат на: Nor1
Цитат на: Lillian
поставям за разискване текстът на Калин Янакиев
Не те ли притеснява нещо в тази поредица от думи?
пълният член не ме притеснява
Да не си потомка на учители?
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #20 -: Януари 13, 2020, 17:52:28 »
аз веднага се сещам за коледната елха, щото в къщи още седи :bigok:

великденските яйца също.

Сега остава да кажеш че и яйцата седят в кората! :t0328:

Тука има такава традиция.
Първото червено яйце се пази до следващия Великден исе заравя под камък следващия празник.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #21 -: Януари 13, 2020, 17:54:51 »
в текста на Янакиев, обаче, е много интересно твърдението:
"под „българщина“ те, повтарям, разбират не нещо друго, а каскада от отрицания"
аз го споделям
скоро тук, в друга тема, попитах за конкретни недостатъци на документ
и отговорът беше"създаден е от гей-ропските джендъри и т.н." ,по памет
днес в темата за киното съфорумник писа ,че  омразните холивудски филми  пропагандират еднополови бракове
после в друга тема,че християнството експлоатера "омагьосани народи"
добре, ние какви сме, какво от нас, като традиции, ценности, качества, противостои едновременно на гей-ропа, еднополовите бракове и християнството?
какви са преимуществата на "българщината"?

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #22 -: Януари 13, 2020, 17:57:12 »
Цитат на: Lillian
Цитат на: Nor1
Цитат на: Lillian
поставям за разискване текстът на Калин Янакиев
Не те ли притеснява нещо в тази поредица от думи?
пълният член не ме притеснява
Да не си потомка на учители?
майка ми е учителка, по френски обаче :smokin:

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #23 -: Януари 13, 2020, 18:01:59 »
Дядо ми е бил учител. По бълг. ез. и литература.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #24 -: Януари 13, 2020, 18:02:38 »
Сега остава да кажеш че и яйцата седят в кората! :t0328:

Тука има такава традиция.
Първото червено яйце се пази до следващия Великден исе заравя под камък следващия празник.

невъзможно - абсолютно всички яйца участват в определянето на шампион. такава радост е за малките, че е невъзможно яйце да оцелее. обикновено биват натрошени за отрицателно време, след което пребивават в хладилника до определяне на по-нататъшната им участ.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #25 -: Януари 13, 2020, 18:05:02 »
тук целогодишно продават шарени варени яйца, ама не вярвам да има нещо общо с традициите. ето пример:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #26 -: Януари 13, 2020, 18:14:05 »
Има някаква приказка за оставеното яйце ако е пълно новата ще е добра или нещо такова.
Аз съм стигнал само до гадаене на пресни във великденска салата с кълцана маруля и лук.
Ако салатата е много значи ще се пие много ракия, ако е малко значи е ще се пие малко. :bigok:

Тия шарените в магазина и тук Лидъл ги пускат периодично с незнаен успех.
"Хит" са великденските козунаци с всякакви добавки и трайност 24 месеца.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #27 -: Януари 13, 2020, 18:17:33 »
аз веднага се сещам за коледната елха, щото в къщи още седи :bigok:

великденските яйца също.
Не-а!
Коледното дърво не е християнски обичай изобщо. Възникнал е преди около четири века, значи съотносимостта му с християнството е адски далечна. Ако има "християнско" дърво, то то е палмата.

Великденските яйца са обичай юдейски, който и тук е бил обсъждан неколкократно.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #28 -: Януари 13, 2020, 18:25:54 »
Сега прочетох материалчето подхвърлено за литературен анализ.
Хафторчето тотално се е заплело в жълтопаветния социум който обитава като "елит" барабар с жълтопаветните "патриоти" подвизаващи се на същата нива.
Хората участвали и наблюдавали хорото са толкова далеч от екзистенциалните тегоби на тоя кифлЮ че нямат нищо общо като мисъл и ареал на съществуване.
Правят го за удоволствие и въобще не им се накривява  байрака КОЙ е за или против.

ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #29 -: Януари 13, 2020, 18:42:34 »
надявам се на коментари на текста, а не на личността на автора

Текстът е доста елементарен. Не виждам смисъл да го коментираме. По-интересно ще е да коментираме автора.
И аз намирам текста за доста елементарен, 'откритието' за елита -отрицател за изсмукано от пръстите ( макар че приложено към някои интернет форуми, би било находка), а спрягането на хората за ниска топка от ниво стамболово. Ползата комай се ограничава до събудените спомени за пловдивската английска гимназия.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #30 -: Януари 13, 2020, 18:49:05 »
Ще добавя и това, че никак не уважавам автора заради фанатичната му индоктринираност.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #31 -: Януари 13, 2020, 18:56:17 »
надявам се на коментари на текста, а не на личността на автора

Текстът е доста елементарен. Не виждам смисъл да го коментираме. По-интересно ще е да коментираме автора.
И аз намирам текста за доста елементарен, 'откритието' за елита -отрицател за изсмукано от пръстите ( макар че приложено към някои интернет форуми, би било находка), а спрягането на хората за ниска топка от ниво стамболово. Ползата комай се ограничава до събудените спомени за пловдивската английска гимназия.
разбира се, открития в текста едва ли има
само да спомена,че тезата е "народът -отрицател" и защо "българщината" се изразява само с отрицание
а и мъжкото хоро в ледена вода,беше споменавано доста, та тук можем да го обсъдим на воля
защо примерно мъжете пеят "Майце си"? откога пеят това?

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #32 -: Януари 13, 2020, 19:05:48 »
Прочетох материала доста набързо и останах с впечатление, че имплицитно се предполага и един елит отрицател. Може да съм сгрешил. Не съм почитател на хората, нито на кисненето на тестисите в студена вода, тъй че не зная какво пеят, нито защо.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #33 -: Януари 13, 2020, 19:14:18 »
защо примерно мъжете пеят "Майце си"? откога пеят това?
Предполага се, че от ранното средновековие.  :nuts: Пък и да видят мъжете дали е гот това да си нестинарка, например.  :cool-1084:

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #34 -: Януари 13, 2020, 19:16:43 »
защо примерно мъжете пеят "Майце си"? откога пеят това?
Предполага се, че от ранното средновековие.  :nuts: Пък и да видят мъжете дали е гот това да си нестинарка, например.  :cool-1084:
Защо мъжете?  Има колкото щеш нестинари.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #35 -: Януари 13, 2020, 19:19:54 »
Quote (selected)
Не съм почитател на хората, нито на кисненето на тестисите в студена вода,

Нали все драпаме за Шенген, сега и еврозоната.
Трябва да се приведат тестисите в съответствие с евро мерките.
Да не се травмират по старите "членове"и да не се радват много по-старите "членки". :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #36 -: Януари 13, 2020, 19:26:43 »
защо примерно мъжете пеят "Майце си"? откога пеят това?
Предполага се, че от ранното средновековие.  :nuts: Пък и да видят мъжете дали е гот това да си нестинарка, например.  :cool-1084:
Защо мъжете?  Има колкото щеш нестинари.
Сега вече има колкото щеш. По-рано са танцували само жените след менопауза.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #37 -: Януари 13, 2020, 21:12:23 »
Тъй, хоро се играе, валса се танцува. :)

А на теориите на някои, имам въпроси:

Защо разни либерал-християни са се заяли с българските традиции? Но нямат проблем с привнесените евро-атлантически традиции, като "хелоуин", или пеенето на неразбираемото "happy birthday to you", да сме happy на рождените дни ли?

Де гиди недобити лицемерци, плащат ли добре янките, а?
Вие си ги избрахте!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #38 -: Януари 13, 2020, 21:24:51 »
А конкретно за леденото хоро,  ама не била стародавна традиция?  Била нова, ама традиция, колко време трябва да мине, за да се признае за традиция?

Безумно глупав довод на соросоидите, щом се провежда редовно от години, щом хората я припознават за традиция, значи е традиция, и ако настояват че е вековна, значи е вековна,  защото които отричат това им право, не са никакви либерали, а обикновени измамници, юди, които за пари от USA, се правят на маймуни.

Нали защитават правото да се обявиш за какъвто си пол искаш, защо на своя народ  му отричат правото да си измисля легендарно минало и произход?!

Вие си ги избрахте!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #39 -: Януари 13, 2020, 21:29:42 »
Quote (selected)
Виенски Бал София 2020
Юбилейният 20-ти благотворителен Виенски бал ще се проведе на 15 февруари в зала „София“
на хотел Маринела от 19:30 ч.

https://www.wienerclub-bg.org/%D0%B2%D0%B8%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B1%D0%B0%D0%BB-%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F-2020/

Традиционно! :t0328:

ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #40 -: Януари 13, 2020, 21:30:44 »
 
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #41 -: Януари 13, 2020, 21:37:42 »
Quote (selected)
на хотел Маринела от 19:30 ч.
Тоя мотел не беше ли на едни хорица дето ги затваряха, отваряха, арестуваха...
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #42 -: Януари 13, 2020, 21:43:29 »
Quote (selected)
на хотел Маринела от 19:30 ч.
Тоя мотел не беше ли на едни хорица дето ги затваряха, отваряха, арестуваха...
Активите се пазят, просто ще имат нов стопанин.
По някое време Ветко ще ги преотстъпи срещу две кутии цигари в затвора.
Елените вече са почти изцяло във владение на Маргините.
За Маринела да кажат софиянци.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #43 -: Януари 13, 2020, 21:48:07 »
Бал на кича, простотията и парвенющината на новия български елит, назначен ни от Запада, през есента на 1989 г.

Къде беше снимката с врачката на бтв... а тая по-ми харесва:

Вие си ги избрахте!

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #44 -: Януари 13, 2020, 22:08:02 »
"...под патротажа на
Кметовете на София и Виена"
Няма как Кметовете на София и Виена да са с малка буква... щото са елит.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #45 -: Януари 13, 2020, 22:14:22 »
Наш'то кмет неЙ ли кметица?  :nuts:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #46 -: Януари 14, 2020, 08:06:01 »
темата се разви като илюстрация на текста на Янакиев - отрицание, без нищо друго
не е ли възможно отрицателите на българския, виенския и световния елит, да съобщят какво предлегат насреща, като нрави, традиции, стил на живот, защото сега не сме наясно
 за тях знаем,че са мерзки соросоиди ,гей-ропци и парвенюта
другите вие/ние, какви сме, с какво сме по-добри?

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #47 -: Януари 14, 2020, 08:14:21 »
Quote (selected)
Нали защитават правото да се обявиш за какъвто си пол искаш, защо на своя народ  му отричат правото да си измисля легендарно минало и произход?!
лично на мен през ум не ми минава да отричам това право на народа ни
напротив, твърдя, че само така, чрез създаване на легенди, герои и поводи за гордост, една група става народ
как обаче леденото хоро допринася за това?
в интерес на истината на мен хорото ми харесва, вълнуващо е
но зад него долавям един националистически  тътен, който е тревожен
отдавна живея, но не съм виждала често преди да се играят хора само от мъже, развяващи байрак

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #48 -: Януари 14, 2020, 09:24:51 »
една група става народ
как обаче леденото хоро допринася за това?

Чрез ежегодната процедура по закаляване на 0.00348% от групата, стремяща се да стане народ.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #49 -: Януари 14, 2020, 09:28:59 »
Как обаче леденото хоро допринася за това - не знам, и не е моя работа, какви традиции ще припознаят, изобретят или харесат за стил на живот, ще си решат хората, не е наша работа да се изживяваме като хегемон, това са и най-вредните и неприятни хора, тези, които винаги знаят по-добре от другите кое е добро и правилно за тях.

И мисля че си повлияна от съвременния фалшификат, на най-новата европейска история, само ако помислим с главите си, нацизма, фашизма, ВСВ, не са резултат от патриотизма на масите, само елитите решават, Хитлер не е оня от каналите Хистори и Дискавъри, Хитлер е храненик на Големите пари на Запада, тяхно дете е, и нацизма, и войната и всичко останало.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #50 -: Януари 14, 2020, 09:32:42 »
Патриотични традиции пречат на бизнеса, на големия бизнес да се глобализира, за това корпорациите плащат милиони $ грантове, на местни майцепродавци, да пренаписват история и минало, "свят без граници" е дъвката за идиоти, мислещи се за интелектуален елит.
Вие си ги избрахте!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #51 -: Януари 14, 2020, 09:53:47 »
Патриотични традиции пречат на бизнеса, на големия бизнес да се глобализира, за това корпорациите плащат милиони $ грантове, на местни майцепродавци, да пренаписват история и минало, "свят без граници" е дъвката за идиоти, мислещи се за интелектуален елит.

Не, те, традициите, не пречат. Пречи националната държава. Т.е. суверенната държава. Но пък традициите са спойката на националната държава. Ако няма такива - трябва да бъдат измислени. Всички млади държави си измислят история и традиции. България също. Почти всички "традиции" са измислени след Освобождението. Напълно естествено и разбираемо.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #52 -: Януари 14, 2020, 11:41:47 »
Няма как да не се коментира и личността на автора - една от най-отблъскващите, изяваваща се публично в момента, наред с Антон Т., Георги М....

По-долу един коментар, който намерих в алтернативния "Дневник", по повод традициите, подобни примери - бол.

Quote (selected)
коментар [#44] от "Fiji":

Не, няма. Богоявление е също един път в годината. И на Богояеление и на Октоберфест се яде и пие като за последно. Богоявление е един ден, Феста месец. И на двете събития никой никого не кара на сила да учадтва, да ноди носия, да да блъска с халба по масата в такст с —да замма вида😉, и да подскача хванати на влакче с шапка с перо, кожени гащи и цици на показ. В Бг пък никой никого не кара насила да пие вино и ракия, да вее байрака и да танцува във водоем.
Както се казва —и двете места със своите културни особености. Важното в случая е да не се превъзнасяме от едното и запушваме носа от другото. И двете събития си имат и отвратителните и приятните страни.


Накрая - случайно ми попадна едно интервю - тук - http://glasove.com/categories/intervyuta/news/in-memoriam-rodzhyr-skrutyn-konservator-do-dynoto-na-dushata-si - формално няма нищо общо с елита и българщината, но...

PS ...и този ковентар ми харесва, да прощава "откривателката" на темата, коментарът като че ли обобщава всичко, или...

Quote (selected)
NoBrainNoPain
12:44, 13 яну 20

Дообре.
Разбрах ,че уважаемият автор е градски човек и поради тази причина няма отношение към хорото. Напълно разбираема позиция, все пак всеизвестно е, че хоро се играе само на село.

Разбрах още , че хоро се играе само от селяни - либералната младеж насядала по пейките на градската градина , "жълтопаветниците" и прочие "ентелектуалци" .неглижирали народния танц

Разбрах още ,че (част) от играещите хоро го не играели хоро щото им се играе , ами видите ли видите ли напук на посочените по-горе.

Дотук добре, ама не разбрах как в Ентелектуалната професорска глава се зароди мислъта, че като правиш нещо , което друг не прави непременно го правиш, за да го уязвиш.
А освен това , тъй като явно професорската глава освен Ентелектуална е и либерална , не разбрах какво точно й пречи, че някакви хора някъде били играели хоро?

Само с едно съм съгласен :
"А ще кажа направо, че когато в едно общество "елит" започне да става негативно натоварено понятие, това е признак за болест."

Само че г-на не е разбрал генезиса на болестта - самоназначненият , самоопределящият се "елит" и инстинктивно бива отхвърлен от обществото.
И да не лее сълзи по " папагалското присаждане на топосите на Орбан, Салвини" .
Поне не докато в същото време чурулика във вече поизтъркали се вносни псевдолиберални ритми
.
« Последна редакция: Януари 14, 2020, 11:56:35 от фелдкурат Ото Катц »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #53 -: Януари 14, 2020, 12:01:26 »
Накрая - случайно ми попадна едно интервю - тук

То, хубаво да се говори за традициите, но това е поредният опит да се измества общественото внимание от извечните му проблеми : труд и капитал, богатство и бедност. На този баща му бил социалист, изпитвал "класова злоба", но се занимавал с околна среда и запазване на някакви къщи. Само това е достатъчно да разберем накъде ни водят. Сега ще ни налагат традициите като някаква нова религия на глобалния свят.

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #54 -: Януари 14, 2020, 12:14:49 »
Авторът - либерастка, гласовита, подкрякваща, банкеро-сатанинска жаба.

Традициите са или стари или млади или преоткрити или измислени. Но винаги за да сплотят основите на едно общество или разединен народ. Остатъците невключени се изхвърлят на боклука. Този е трибуна за такива като автора - прости Боже!, и шепата безумци у тази територия, улави или слепи, не осъзнаващи даденостите, настоящето, не виждат пропастта пред стадото леминги избутвани към нея от господарите им! Та и самите тях в прибавка...

Хорото им пречело, народната музика (истинската, не ашладисаната и най-новата - чалгата) - също. Защо? Заради особените ритми, където никъде другаде, където гените не са тези, не ги има! Те са в хармонията, резонанса в душата на човека, запалвани от неравноделните тактове и синкоптично-накъсаното темпо.  Средството единяващо както играещите, така и зрителите. Кара ги да се чувстват едно цяло!!! Магия от далечното минало на правремето, скрито и закривано, отричано и забраждано от съпридружаващите това тайнство, паразити.

Ам'чи били пиели яко и влизали в ледени води, как тъй ве, да не питат брадърите сащисани и да не им подражават? Ми, пие се ве, защото само така ледената вода ще засъхне без последствия за организмите дръзнали в нея! Затуй.

За Максимус и за другите тук -  :way_to_go-1308: :aplause:

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #55 -: Януари 14, 2020, 12:17:11 »
Спомняте ли си този пасквил от газетата?
И позоваването на покойния Еко?
Отнесето го към пасквила на Янакиев, заиграването с елита и противопоставянето му на "българщината", каквото и да означава това.

Госпожо Л.?

https://www.segabg.com/category-observer/fashizmut-se-zavurna-i-bulgariya-otnovo-e-chast-nego

Quote (selected)
"Фашизмът се завърна и България отново е част от него":
.."Откакто Доналд Тръмп е на власт и откакто Виктор Орбан орязва права, необезпокояван в Унгария, все повече и повече анализатори започнаха да призовават събитията да се наричат с истинските им имена. ...

Първата характеристика е култ към традицията
Ако направим проверка с България, ще видим, че в последните години е отбелязан сериозен "напредък" в тази посока - масовата мания по носии, хорА, шевици и народни обичаи е ярък пример за култ към традицията в допълнение към охулването на всичко „чуждо“. А традицията, както гласи втората характеристика на Еко, е по своята същност отхвърляне на модернизма, който той вижда като произтичащ от Просвещението, Епохата на разума..."

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #56 -: Януари 14, 2020, 12:24:39 »
Тая "сладурана" е от последните капки дето преляха чашата на СЕГА.
По принцип за фашизма е права.
За такива като нея българският народ си има поговорка:
"Крадецът вика: Дръжте крадеца!"
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #57 -: Януари 14, 2020, 12:27:33 »
Ето на:

- Цитатът е визитната картичка на гнусната либерастия, отровата пръскана над простодушният плебс, мишеморката на унищожението му.

Не напразно реакцията, съзнателна или не към "творчеството" на гусин Марини е така спонтанна и всеобща...

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #58 -: Януари 14, 2020, 12:46:57 »
По принцип за фашизма е права.

Изобщо не е права. Това, което цитира от Умберто Еко, няма нищо общо с "фашизъм". В политологията има едно определение за фашизъм и то е на Г. Димитров. Всичко останало е бля-бля. Единственото хубаво на тая полюция е, че официално приравнява либерализма на хомосексуализма. Прави ги еднозначни. Нещо като петък и събота, дет му викат.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #59 -: Януари 14, 2020, 12:56:28 »
Отврат, пак впрягаш каруцата пред коня.
Каква е разликата между предишния и сегашния фашизъм?
Преди са се толерилали сините очи и светлата коса сега различната сексуална ориентация.
По някое време дебелите ще превъзхождат слабите или обратно.
Формалните критерии не са водещи, важни са методите.
Забрана на мисли, автори, алтернативни мнения.
Не се подвеждай по малко пудра захар за цвят и вкус над голямата кафява купчинка.
ЕС е вреден за вашето здраве!