Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 20, 2024, 05:49:26

Автор Тема: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“  (Прочетена 41719 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #300 -: Януари 17, 2020, 23:00:53 »
С една дума безнадежден.

 :yes-1289: Това не беше зле.  :D

AnonimusBG

  • Гост
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #301 -: Януари 17, 2020, 23:18:25 »
С една дума безнадежден.

 :yes-1289: Това не беше зле.  :D

Звучи като похвала от твоя страна.
Въпреки че удобно си изрязала останалото.
« Последна редакция: Януари 17, 2020, 23:41:54 от AnonimusBG »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #302 -: Януари 18, 2020, 17:04:50 »
Quote (selected)
Цитат Гринго:  че 'онези оттатък' просто не се интересуваха от нас. Не им бяхме интересни. Нито литературата, нито киното ни, нито музиката ни.

Така, че Гринго в цитата си посочва точно ситуацията от гледна точка на тамошните плебсове:

Не се интересуват от нищо, което е отвъд хоризонта, зад ръбовете на собствените им чинии!
:yes-1289:

И аз не виждам защо изобщо трябва да се интересуват.

И как да си изберат ОТ КОГО ТОЧНО да се поинтересуват в този огромен свят?!  :P
« Последна редакция: Януари 18, 2020, 17:09:18 от Джиджи »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #303 -: Януари 18, 2020, 18:10:02 »
Божкее, добре че ми се наложи да бръкна в предишната страница по друг повод, за да видя какво междувременно се изляло отново по мен ... :D

Чак навръх Андоновден се настроих самарянски, да пробвам да обясня какво иска да каже Лилиан със "соц стилистиката на Антониони". Че в късния социализъм, ако имаше цензура, тя беше културна цензура, пресяваше плява и допускаше само високо качество. В резултат на което, последните поколения на соца с лекота оставяме впечатление сред западняците, че масово сме от заможни номенклатурни семейства, расли с френски гувернантки.
  :yes-1289:

Quote (selected)
Щом го знаем Антониони, например. Защото там демосът не е отраснал с него и с "Лебедово езеро" по телевизора.
Бъркаш, бъркаш, скъпичка!  :loser:

Антониони не само го знам, ами съм му изгледала всичко, дето се прожектираше у нас в онези малко по-спецЯлни киносалони ...

"Лебедово езеро" не съм гледала по телевизора, а в Мариинския театър в Санкт Петеребург ...

А с "фреската гувернантка" явно съм тЪ фпечатлила дотолкоз, че никога няма да мЪ забравиш ...  :b0201:
« Последна редакция: Януари 18, 2020, 18:35:39 от Джиджи »

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #304 -: Януари 18, 2020, 18:35:28 »
Така си е, успя да ме впечатлиш с тая "френска гувернантка". :yes-1289:

Обаче ти къде сега се буташ при плебса, ясно, че ти не си ги гледала по телевизора шедьоврите.

За елитите коментираме, че те много си падат даже по руските шедьоври и българите, като бивши руски сателити още събираме дивидентите от сателитството си.

Това там да си чел Достоевски, и даже да знаеш, че не е в поетична форма оригиналът, си е голяма работа.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #305 -: Януари 18, 2020, 18:40:01 »
За елитите коментираме, че те много си падат даже по руските шедьоври и българите, като бивши руски сателити още събираме дивидентите от сателитството си.

Това там да си чел Достоевски, и даже да знаеш, че не е в поетична форма оригиналът, си е голяма работа.
Забравила си и Лермонтов!!!  :b0205:

А тея двете, последните, са в твоя, а не в моя ресор! :ive_got_it-1379:

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #306 -: Януари 18, 2020, 18:44:12 »
За тебе - Манделщам е най-точен.  :bigok:
« Последна редакция: Януари 18, 2020, 18:55:50 от Banshee »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #307 -: Януари 18, 2020, 18:50:12 »
А и на Лилето имам какво да река ...  :D

SvSophia
Софѝ, да си жива и здрава!!! И Господ да те пази!!! 

От отварянето тук от една местна ентусиастка на първата „езикова” тема /а тази вече е четвърта!!!/, аз съм те викала непрекъснато така, както се вика неволята … 

Защото при такъв вид теми е нужен задължително рефер – в случая АВТОРИТЕТ по български език! – който да въздава правосъдие!!!

Независимо от това, че чугунените глави ще продължават да си лаят, но все пак ще се намери тук-там по някой, който да се вслуша в експертното мнение и здравия разум. Но особеното тук е, че при тези теми самата Модераторка им влиза в тона и започва с ЛИЧНИ обяснения … 

А това тук, Софѝ, май ти е пръв сблъсък с чугуниариата, не ли? Но виждам, че още от самото начало си започнала да използваш някои прийоми, които в подобни случаи ползвам аз.

Например, това емотиконче вече се износи от ежедневна ПРЕупотреба.

Както и тези.
Джиджи, не прекалявай, мило!
с този пост  се опитваш да се саморазправиш с 80% от съфорумците
недей, не ти е по силите!
Ти пък откъде знаеш какви точно са ми силите?!  :mooning-448:

И какво толкоз си се загрижила за мен ...  :too_happy-1067:
А ако се чувстваш една от 80-те процента, с които се саморазправям, О.К.!  :shy_whistler-1043: 

« Последна редакция: Януари 18, 2020, 19:02:14 от Джиджи »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23687
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #308 -: Януари 18, 2020, 18:54:12 »
Заинтригувахте ме с това лебедово езеро.
Потърсих и го намерих в тубата. Ми не е лошо!

https://www.youtube.com/watch?v=qlZBWI7iBXU
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #309 -: Януари 18, 2020, 19:04:47 »
Заинтригувахте ме с това лебедово езеро.
Потърсих и го намерих в тубата. Ми не е лошо!

А сега можеш да почнеш да гледаш и Антониони :cool-1084:
Няма да съжаляваш!!!  :roll-1076:
« Последна редакция: Януари 18, 2020, 19:10:11 от Джиджи »

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2948
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #310 -: Януари 18, 2020, 19:28:33 »
Quote (selected)
Така, че Гринго в цитата си посочва точно ситуацията от гледна точка на тамошните плебсове:

- Не се интересуват от нищо, което е отвъд хоризонта, зад ръбовете на собствените им чинии!
Кофтито идва оттам, че ние много се интересуваме от туй, дето е в чиниите на тамошния плебс. Че децата ни отидоха там заради същите тея чинии.  И затова не върви някак да се мислим за 'по-така'
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #311 -: Януари 18, 2020, 19:35:57 »
Кофтито идва оттам, че ние много се интересуваме от туй, дето е в чиниите на тамошния плебс. Че децата ни отидоха там заради същите тея чинии.  И затова не върви някак да се мислим за 'по-така'
:way_to_go-1308:

Не само "не върви", ами просто НЯМА КАК ...

Щото ше е фалшиво.  :nuts:

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #312 -: Януари 18, 2020, 23:46:31 »
     Честит Атанасовден  на имениците!

И аз го празнувАх  с едни насковци, стари приятели, хем с булките бехме.. та не сме наквасени много.

Много години на този ден по нашенско казват "Атанас гельди и яз гельди" и го превеждат - Атанас дойде, и лятото /yaz/ дойде.. Има го и в интернетя.

  Ама не е така .  Думата е ayaz  /студено, ама сух студено, много студено/..
Но така е било отдавна, когато имаше големи зими и старият Атанасовден си беше баш по Малък Сечко.. со минус 12 -15... Сега друго време.... пагода, уедар..

  ПП Спомням си, че говорих напротив  Симплиевото обяснение за АЯЗМО, преди години. Ей така да дрънкям глупости сархошлия.. Тя, не помня как го обясни.. ама аз, като не щях да кажа правдата, го извъртях с лятното топене... А то е пак Ayazma  - студена вода.. Няма горещ извор да е кръстен аязмо.

  ... Пурдотьин не е запъртък.. Как го помни Ной е, мъничко и килеменце..Яйце! Много мънинко яйце, снесено от здрава кошка, ама или е само жълтък, или само белтък.. Бабите го носеха на джадето  с ръжен, подир тях лапетята.. събере се кръг дечурлига, бабата го удари с ръжена, па разгадае всичките бели в махалата..   :m1708:

  Да не съм ви досадил, кусур бакма, ама ни наглеждаше в детско време дядо Димо,.. па той бил воловарче, га дошли казаците в Едирне  1878   Вехт съм, де.... гувернантки -  Баба Петкана, Баба Наста, Баба Кера, Баба Милуша, Баба Калина.. предат, плетат, тутун нижат.. повеке по турски приказват....

  Бабите бяха забележели и поповете в "Света Троица" да карат литургията на църковен язик.. па обсудили виното за комка на турски.. Пеяли, пеят църковно, па  аяклари ли мачкал комката, елерден ми.... ктитора. На турски се обяснявали... Забравил съм как беше , ама те го предаваха много смешно...


 .

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #313 -: Януари 19, 2020, 00:14:19 »
Vançáo  :yes-1289:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #314 -: Януари 19, 2020, 03:09:20 »
     Честит Атанасовден  на имениците!
Много години на този ден по нашенско казват "Атанас гельди и яз гельди" и го превеждат - Атанас дойде, и лятото /yaz/ дойде.. Има го и в интернетя.

  Ама не е така .  Думата е ayaz  /студено, ама сух студено, много студено/..
Но така е било отдавна, когато имаше големи зими и старият Атанасовден си беше баш по Малък Сечко.. со минус 12 -15... Сега друго време.... пагода, уедар..
Ванче, Свети Атанас, на бял кон и пременен не в кожух, а в бяла свилена кошуля, идвал да рече на зимата да си отиде - затова и "яй гелди", Атанас дойде и пролетта дойде. Много стара приказка, малко народ я помни.  Пък и зимата невинаги слушала, какво да я правиш, дамски род е. :blow_kisses-1105:

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #315 -: Януари 19, 2020, 09:16:46 »
Пурдотинът (продотин) е гръцкият προδότης - предател, продажник, нелоялен човек.
Само че на български е в по-малко презрителна и унищожителна конотация, повече в иронична и снизходителна. Поне аз така я знам думата.
Яйченият смисъл не съм го чувала, трябва да е вторичен.  :D

"И това бях жув да чуя! От честния занаят на баща си се отрича пурдотинът му с пурдотин!" - ако правилно си спомням, във филма по Записките я използваха тази дума, в добавка към оригиналната фраза.
« Последна редакция: Януари 19, 2020, 14:19:51 от Banshee »

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4339
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #316 -: Януари 19, 2020, 11:21:53 »
Кофтито идва оттам, че ние много се интересуваме от туй, дето е в чиниите на тамошния плебс. Че децата ни отидоха там заради същите тея чинии.  И затова не върви някак да се мислим за 'по-така'

Аз, оказва се, съм облагодетелстван. Имам право да се мисля "за по-така" , защото детето ми е тук, а не там.
И поради това, ама не само поради това никога, ама никога не съм се интересувал от "чиниите на тамошния плебс".
Впрочем, според мен повечето българи, заминали на Запад го направиха не заради чиниите . А заради гигантското чувство на несправедливост , от което не можем да се скрием.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #317 -: Януари 19, 2020, 14:19:02 »
А тия чинии откъде се взеха насред раговора за духовна храна?

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #318 -: Януари 19, 2020, 16:15:59 »
Цитат на: Banshee
А тия чинии откъде се взеха насред раговора за духовна храна?

От българщината.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #319 -: Януари 19, 2020, 16:22:41 »
https://bulgarianhistory.org/svatbite-po-bulgarskite-zemi/?fbclid=IwAR2spPhhGCmbOITphQnbrlBGzzz7LGTm0EKh-wcKTsXrLGLiWOIYHoXyEQQ ...нещо за българщината (каквото и да значи това), за традициите, за обичаите ...изобщо, интересно четиво ...

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #320 -: Януари 19, 2020, 16:52:42 »
Quote (selected)
От българщината.

Ба, едва ли.
Духовната храна не се яде от чинии, тя е като амброзията или манната небесна.  ;D

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #321 -: Януари 19, 2020, 19:26:43 »
Цитат на: Banshee
Цитат на: Nor1
Цитат на: Banshee
А тия чинии откъде се взеха насред раговора за духовна храна?
От българщината.
Ба, едва ли.
Духовната храна не се яде от чинии, тя е като амброзията или манната небесна.  ;D
Като загрееш какво съм написал, пак заповядай.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.



Активен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2583
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #324 -: Януари 20, 2020, 11:59:07 »
Banshee: "Духовната храна не се яде от чинии, тя е като амброзията или манната небесна."

- Напълно вярно, но ... има малка грешка в тълкуването за "чиния" тук и откъде се намъкнаха чинии в сакралната тема. За което, косвено съм виновен аз.
 :'(
На предната страница и по темата написах в "мнение", че западният плебс не се интересува за нищо друго освен за елементарните неща за и около себе си и как ХОРИЗОНТА СЕ СВЕЖА ДА РЪБА НА ЧИНИЯТА МУ! Това бе по повод, че западното общество на големите държави е избирателно интровертно, докато в малките, плебса е екстравертен.

Така, че основание за сръдни и спор няма. Заровете томахавките.
 :t0328:

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #325 -: Януари 21, 2020, 10:34:55 »
   Аз държа на моето си, Ной... На св. Атанас е идвал студ...
Пък откога "народът казвал, че Светията идвал с копринената кошуля, за да покаже, че идва лято" - не знам.. И не вярвам, че и журналистите  репортерите знаят..Повтаряна заблуда, навярно...

 Банши, Битанем!
 Ама не съм съгласен и с теб. Аз, в твоя пример, мисля, че старият не нарочва лапето за предател.. А му казва, че е неузрял.. прибързан..  Тогава, нали селяни сме били, всички са знаели, виждали, малките яйчица..  Колко удобно е, да отгатват много махленски тайни гувернанките..с церемонийте по изнасяне, счюпване... Или да поучават нас, хлапетата. :t0328:
« Последна редакция: Януари 21, 2020, 10:37:08 от Vançe »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #326 -: Януари 21, 2020, 11:27:41 »
   Аз държа на моето си, Ной... На св. Атанас е идвал студ...
Пък откога "народът казвал, че Светията идвал с копринената кошуля, за да покаже, че идва лято" - не знам.. И не вярвам, че и репортерите знаят..
Повтаряна заблуда, навярно...
Поверие, Ванче, ПОВЕРИЕ!  :ive_got_it-1379:

Което означава "народно вярване" или традиционно суеверие.

И точно тук, при суеверието, виждаме отрицателната конотация, която ни дава право и на двамата да не вярваме, че на 18 януари – Атанасов ден! – Св. Атанасий предвещава идването на лятото ...  :nuts:

Какво лято, бе?! Всяка година по това време още си е пълен студ, още си е ракиено време ... :beer-405:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #327 -: Януари 21, 2020, 11:54:36 »
Quote (selected)
Какво лято, бе?! Всяка година по това време още си е пълен студ, още си е ракиено време ...
разликата е ,че поверието се е появило,когато Атанасовден се е празнувал 14 дни по-късно,
през февруари ,който е последният чисто зимен месец, така е че е вероятно да се очаква свършването на зимата
но и другото е вероятно, защото Малък сечко си е много лют

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #328 -: Януари 21, 2020, 12:23:53 »
   Хич не е поверие, кузум.  Поверие е друго.

Неудобно ми е да потретя, че нали си преводачка, ами грешен превод .. /Ти навярно винаги добре се справяш!/... на тая пуста дума ayaz   с думата yaz .. Нещо като на английски:  шиит - шит, пиис - пис, биич - бич..

  Тольчава ми експертизата, повеке няма да пиша, па ще ви чета

 ПП  Ама пък Чичо хубаво преместил прозореца.. Монтенегризъм, сърбизъм, и т. н.  българщината може да стане българизъм.. Мене ми гали ухото. По старчески причини вероятно. Ами има зъм

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #329 -: Януари 21, 2020, 15:00:52 »
   Хич не е поверие, кузум.  Поверие е друго.

Неудобно ми е да потретя, че нали си преводачка, ами грешен превод .. /Ти навярно винаги добре се справяш!/... на тая пуста дума ayaz   с думата yaz .. Нещо като на английски:  шиит - шит, пиис - пис, биич - бич..

  Тольчава ми експертизата, повеке няма да пиша, па ще ви чета

 ПП  Ама пък Чичо хубаво преместил прозореца.. Монтенегризъм, сърбизъм, и т. н.  българщината може да стане българизъм.. Мене ми гали ухото. По старчески причини вероятно. Ами има зъм

Т`ва  сме го говорили , кардашим , ама то нали е младо и няма как да помни,Джиджито , де! Па и ако се замислиш след Танасов ден  иде Малък Сечко , като правило най-студените дни  по нашите ширине...имаше някаква лакърдия , че Манго се прекарал ,видел малко слънце и се зарадвал, че зимата си отива , ама вечерта се озъбил и му  замръзнали табаните ...   dünya.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #330 -: Януари 21, 2020, 21:19:50 »
Ама не съм съгласен и с теб. Аз, в твоя пример, мисля, че старият не нарочва лапето за предател.. А му казва, че е неузрял.. прибързан..  Тогава, нали селяни сме били, всички са знаели, виждали, малките яйчица..  Колко удобно е, да отгатват много махленски тайни гувернанките..с церемонийте по изнасяне, счюпване... Или да поучават нас, хлапетата. :t0328:

Ами струва ми се, че пурдотинът е точно продотин, Ванче. По логиката "протестантин" - "пуркестантин".  :D

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #331 -: Януари 21, 2020, 22:18:32 »
Цитат на: Banshee
Пурдотинът (продотин) е гръцкият προδότης - предател, продажник, нелоялен човек.
Само че на български е в по-малко презрителна и унищожителна конотация, повече в иронична и снизходителна.

"И това бях жув да чуя! От честния занаят на баща си се отрича пурдотинът му с пурдотин!"

Значи по-скоро "отцепник", отричащ се, отхвърлящ традицията.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Питанка - Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #332 -: Януари 23, 2020, 15:20:52 »
Желая да се върна към темата "БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“ и да попитам Авторката на темата - писането в сий уважаван форум на език различен от българския (натъртвам - писането, не цитирането) проява на какво е - на "българщината" или на "елита"?
Благодаря.
Питам за едно приятелче, не за друго.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #333 -: Януари 23, 2020, 15:52:52 »
ахааам, не съм много сигурна какво точно питаш, но ще ти отговоря простодушно, както правя ,когато усетя неназован упрек :smokin:
не виждам да се пише често тук на езици, различни от българския, ако не броим някои вметки , предимно руски и английски
тях пък не смятам за друго, освен за личностна изява на пишещия,определена от образованието му, семейната среда, местоживеенето ,политически и есетически предпочитания
не изключвам и модни залитания
не обвързвам личните предпочитания с "българщината" и "елита", намирам ,че изразяването на чужди езици не е свързано с родолюбието, защото светът не заплашва "българщината" по никакъв начин
аз примерно, съм умерено англоговоряща, но само българският език ми дава възможност за точно и нюансирано изразяване на мислите

но, ако имаш предвид, моето преднамерено неспазване на граматическите правила, отговарям, че ще продължа така и занапред
с уважение :smokin: 

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2948
    • Профил
Re: Питанка - Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #334 -: Януари 23, 2020, 15:59:38 »
Желая да се върна към темата "БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“ и да попитам Авторката на темата - писането в сий уважаван форум на език различен от българския (натъртвам - писането, не цитирането) проява на какво е - на "българщината" или на "елита"?
Благодаря.
Питам за едно приятелче, не за друго.
Интересен въпрос.
Не съм забелязал някой да пише на чужд език. Може би става дума за прекомерна употреба на турцизми ?
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Re: Питанка - Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #335 -: Януари 23, 2020, 16:07:14 »
Желая да се върна към темата "БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“ и да попитам Авторката на темата - писането в сий уважаван форум на език различен от българския (натъртвам - писането, не цитирането) проява на какво е - на "българщината" или на "елита"?
Благодаря.
Питам за едно приятелче, не за друго.
Интересен въпрос.
Не съм забелязал някой да пише на чужд език. Може би става дума за прекомерна употреба на турцизми ?



 Е , чак пък прекомерно! То аз съм единият от тях , ма гледам да не прекалявам...колкото мога! :smokin:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #336 -: Януари 23, 2020, 16:08:26 »
но, ако имаш предвид, моето преднамерено неспазване на граматическите правила, отговарям, че ще продължа така и занапред
Лили, а защо го правиш? Лично на мен ми е интересно какво би могло да подбуди определено грамотен човек преднамерено да не спазва граматическите правила на родния си език. За рекиджа го разбирам - в древните времена в съседния форум това беше вариант на протест срещу прекалените според него изисквания към пишещите. Оттогава му е и останало, макар че едва ли някому е необходимо тук. Може би на рекиджа му харесва като игра, знам ли. Джиджи от време на време я прихваща, но и минава като стомашен грип.
Вероятно решението ти носи някаква вест, но аз не мога да я разчета, сериозно!

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4339
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #337 -: Януари 23, 2020, 16:13:42 »
Ооо, не е същото. Рекиджа владее антиправописа до съвършенство. Четенете на неговите текстове е празник за ума.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #338 -: Януари 23, 2020, 16:14:53 »
Quote (selected)
Лили, а защо го правиш?
не знам

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #339 -: Януари 23, 2020, 16:16:21 »
Ооо, не е същото. Рекиджа владее антиправописа до съвършенство. Четенете на неговите текстове е празник за ума.
е, моите ги пропускай, за баланс :smokin:

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2948
    • Профил
Re: Питанка - Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #340 -: Януари 23, 2020, 16:18:37 »
Желая да се върна към темата "БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“ и да попитам Авторката на темата - писането в сий уважаван форум на език различен от българския (натъртвам - писането, не цитирането) проява на какво е - на "българщината" или на "елита"?
Благодаря.
Питам за едно приятелче, не за друго.
Интересен въпрос.
Не съм забелязал някой да пише на чужд език. Може би става дума за прекомерна употреба на турцизми ?



 Е , чак пък прекомерно! То аз съм единият от тях , ма гледам да не прекалявам...колкото мога! :smokin:
Случва се да не разбирам какво си написал. Поне два-три пъти седмично.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4339
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #341 -: Януари 23, 2020, 16:22:13 »
е, моите ги пропускай, за баланс :smokin:
Аааа, не. Чета ги. Щото владееш тънкото изкуство да провокираш опонента, правейки се на дръж ми капата.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #342 -: Януари 23, 2020, 16:31:52 »
е, моите ги пропускай, за баланс :smokin:
Аааа, не. Чета ги. Щото владееш тънкото изкуство да провокираш опонента, правейки се на дръж ми капата.
ми на хубу, кво :bigok:
« Последна редакция: Януари 23, 2020, 16:34:47 от Lillian »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #343 -: Януари 23, 2020, 17:35:57 »
Quote (selected)
Лили, а защо го правиш?
не знам
:b0302:

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #344 -: Януари 23, 2020, 18:20:24 »
Quote (selected)
Лили, а защо го правиш?
не знам
Прави се на Сендовче.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Питанка - Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #345 -: Януари 23, 2020, 18:38:28 »
Желая да се върна към темата "БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“ и да попитам Авторката на темата - писането в сий уважаван форум на език различен от българския (натъртвам - писането, не цитирането) проява на какво е - на "българщината" или на "елита"?
Благодаря.
Питам за едно приятелче, не за друго.
Интересен въпрос.
Не съм забелязал някой да пише на чужд език. Може би става дума за прекомерна употреба на турцизми ?

 Е , чак пък прекомерно! То аз съм единият от тях, ма гледам да не прекалявам...колкото мога!

Важното е да се прави "с усмивка". 

Например баща ми и брат ми си имаха определен адет – не споделяйки никога с никого откъде беше дошъл! :D

Когато единият от двамата се застоеше малко по-дълго в тоалетната, но накрая излезеше с усмивка, другият задължително го посрещаше с думите "РАХАТ ОЛСУН!"
 :b0230:
« Последна редакция: Януари 23, 2020, 18:43:01 от Джиджи »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #346 -: Януари 23, 2020, 19:07:51 »
Лично на мен ми е интересно какво би могло да подбуди определено грамотен човек преднамерено да не спазва граматическите правила на родния си език. За рекиджа го разбирам - в древните времена в съседния форум това беше вариант на протест срещу прекалените според него изисквания към пишещите. Оттогава му е и останало, макар че едва ли някому е необходимо тук.

Че е вариант на протест, определено е! Но всеки път е различно ...

А според мен – поне от юни 2014 г., когато почнах да пиша в СЕГА, това го измисли Хамел!!! :ive_got_it-1379: 

Рекиджа прихвана от него. И двамата са ни забавлявали с бая дълги подобни диалози, когато явно некой не им е бил свирил по гайдата ... :bigok:

Quote (selected)
Джиджи от време на време я прихваща, но и минава като стомашен грип.

Прям в точку!!!  :0007:
И добре, че е така, щото инак е изцяло ИЗВЪН МЕН!!! :giggle-3307:



« Последна редакция: Януари 23, 2020, 19:26:10 от Джиджи »

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #347 -: Януари 23, 2020, 19:31:36 »
Ама само когато си личи, че е нарочно ли, не е патриотично да се стилизира? Когато е очевидно неграмотно, да не ги закачаме хората? 66 и буратино, например. Макар че за буратино не съм сигурна дали не е нарочно.  8)

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23687
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #348 -: Януари 23, 2020, 19:34:00 »
Ама само когато си личи, че е нарочно ли, не е патриотично да се стилизира? Когато е очевидно неграмотно, да не ги закачаме хората? 66 и буратино, например. Макар че за буратино не съм сигурна дали не е нарочно.  8)

А,НЕ!
Щъ мъ изкарате Ентилигент под прикритие! :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #349 -: Януари 23, 2020, 19:37:05 »
Ми често забравяш да слагаш и-кратки в множествено число, в края на думите.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23687
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #350 -: Януари 23, 2020, 19:44:35 »
Ми често забравяш да слагаш и-кратки в множествено число, в края на думите.
Бъг в програмата ( по сържънта ) отговорника за края на думите ще си понесе санкцията. Не се научиха тия IT копелдаци кое кога се пише. Само програмните кодове са им кратки, почивките дълги и те така. От мен ИИЕ няма да се пръкне.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #351 -: Януари 23, 2020, 19:52:02 »
Ама само когато си личи, че е нарочно ли, не е патриотично да се стилизира? Когато е очевидно неграмотно, да не ги закачаме хората?

Поне тУри "патриотично" в кавички, плийз, щото инак  :D :t10502:  :D ...

От няколко дни съм се захванала сериозно със спелчекър-а и съм обявила тук, че ще поправям с червено всяка грешка в нечий цитат, който коментирам.

И ГО ПРАВЯ!!!
:cool-1084:

Quote (selected)
66 и буратино, например. Макар че за буратино не съм сигурна дали не е нарочно.

При Буратино НЕ Е нарочно,тъй като винаги бърза и изобщо не поглежда какво е изтропал след себе си. Което за мен е единствено липса на самоуважение!!!  :nuts:

Колкото обаче до 66, аз още не мога да определя, дали го прави, "за да стане интересен", или от ... няма значение ...

Тъй като самата Асол беше писала, че бил завършил вишУ – химия, и тя много го уважавала ...  :t1815:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23687
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #352 -: Януари 23, 2020, 19:58:52 »
Quote (selected)
Което за мен е единствено липса на самоуважение!!!  :nuts:

Има и по-просто обяснение.
Софтуера изпреварва хардуера.
Това което съм го пратил към пръстите ( периферията ) вече е минало, история.
Работя по следваща интрига ( пак по сържанта ), а читателите ми се двоумят какво става - много полезно, мозъка е мускул трябва да се тренира.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #353 -: Януари 23, 2020, 20:38:23 »
Измисляте си собствен език и никой няма да ви се бърка кое как се пише.
Аз така действам в програмирането.
 :cool-1084:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #354 -: Януари 23, 2020, 21:11:51 »
Quote (selected)
Което за мен е единствено липса на самоуважение!!!  :nuts:

Има и по-просто обяснение.
Софтуера изпреварва хардуера.
Това което съм го пратил към пръстите ( периферията ) вече е минало, история.
Работя по следваща интрига ( пак по сържанта ), а читателите ми се двоумят какво става - много полезно, мозъка е мускул трябва да се тренира.

Bullshit! Затова чуй следната история, след като ме предизвика ... :D

Не може да не си чувал за Тони Андрейков, кинаджията, R.I.P.

Та Тони разправяше, че когато веднъж били на снимки, били отседнали във вилата на Въло Радев /R.I.P./ в ловчанското село Лесидрен – на път от София за Варна, отдясно.

Прекрасна вила, била съм там …

Няма начин да не са си вършели работа добре – както винаги! – и са си прекарвали прекрасно. Но тъй като всички в компанията бяха зевзеци, явно в един момент им е доскучало и са решили да скроят номер на домакина …

Не помня защо, но тоалетната във вилата е била развалена. И всички, включая и домакина, са се освобождавали зад единия ъгъл на вилата …

Така няколко поредни вечери наште юнаци издебвали Въло /Бог да го прости!/ зад ъгъла, като поставяли лопата под това, което се отделяло от него. И изчезвали!!! В началото Въло бил озадачен, а след това и притеснен. И накрая започнал да линее …  :D

Защото всеки път се е обръщал – съвсем нормално! – за да види какво оставя след себе си!!!  :too_happy-1067:

Те така, Буратино …
« Последна редакция: Януари 23, 2020, 21:20:12 от Джиджи »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23687
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #355 -: Януари 23, 2020, 21:17:03 »
Спомням си че е един тук също много държеше да слага лопатки.
Нещо не му се получи.
Търси друго решение. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #356 -: Януари 23, 2020, 21:25:54 »
Спомням си че е един тук също много държеше да слага лопатки.
Нещо не му се получи.
Търси друго решение.

ТАЯ лопатка не е ОНАЯ лопатка, ако изопщо може да ти го побере чутурата!!! :m0955: :t9411:
« Последна редакция: Януари 23, 2020, 22:01:50 от Джиджи »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #357 -: Януари 23, 2020, 21:36:59 »
Измисляте си собствен език и никой няма да ви се бърка кое как се пише.
Аз така действам в програмирането.

Отново  :b0756: :t3741: :b0756:

Баси досадата!!! :t0115:
« Последна редакция: Януари 23, 2020, 21:39:46 от Джиджи »

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Re: Питанка - Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #358 -: Януари 23, 2020, 21:51:35 »
Желая да се върна към темата "БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“ и да попитам Авторката на темата - писането в сий уважаван форум на език различен от българския (натъртвам - писането, не цитирането) проява на какво е - на "българщината" или на "елита"?
Благодаря.
Питам за едно приятелче, не за друго.
Интересен въпрос.
Не съм забелязал някой да пише на чужд език. Може би става дума за прекомерна употреба на турцизми ?



 Е , чак пък прекомерно! То аз съм единият от тях , ма гледам да не прекалявам...колкото мога! :smokin:
Случва се да не разбирам какво си написал. Поне два-три пъти седмично.
Искрено съжалявам.не е нарочно. Просто тези ,които ме познават ( а тук има такива ) ме знаят като  словоохотлив човек ,особено , ако се чувствам в приятелска компания.Обичам хората ,които умеят да говорят и употребяват... така да се каже много думи,думи ,които се употребяват навсякъде и в повечето случаи са познати на повечето българи ,обичам да употребявам и да слушам , и диалектни изрази и чуждици от всякакъв произход, и разбира се жаргон ,стига да не прекалявам и се старая да са на място.Обожавам " Чичовци"  и Вазов ,Каравелов ,Чудомир и поп Минчо Кънчев, Хайтов и пр.  и много неразбираеми за съвременните млади хора  думи  , които употребявам съм научил от тях.  Цял живот съм бил заобиколен от хора , които по силата на професиите си   и юридическото  си  образование са намирали общ език с клиентите си и това ми е правило впечатление , полека лека  съм приел и тяхната лексика  и маниер,може би не е за гордост , но това е положението. И в края на тази оправдателна реч ,моля да не ме съдите строго  защото е вече късно за промяна . Старост нерадост.От цялата работа  внучките ми бяха най облагодетелствани защото нямаха пролеми с непознатите думи в "Под игото"... :in_love-1101: Не знам дали тези ми качества са добри,но можеше пък да бъда някой борсук, нали! Дет` ся вика "Йоктан идър!",демек от нищото по-добре!!!

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: „БЪЛГАРЩИНАТА“ СРЕЩУ „ЕЛИТА“
« Отговор #359 -: Януари 23, 2020, 22:15:17 »
Измисляте си собствен език и никой няма да ви се бърка кое как се пише.
Аз така действам в програмирането.

Отново  :b0756: :t3741: :b0756:

Баси досадата!!! :t0115:
Що?
Не си ли чувала за измисления език есперанто.

Есперантската азбука (Alfabeto)
https://argilo.net/kurso/alfabeto/

"The future is already here – it's just not evenly distributed."