Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 23:39:51

Автор Тема: Край казана, или за културата на правене и пиене  (Прочетена 82551 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Re: Хора, пътища, разни бацили
« Отговор #60 -: Март 01, 2020, 15:35:43 »
БТВ пропуснах като дадох линка към Ракията ...

А аз няма да пропусна да ви осигуря нов вид салатка за същата тази ракия – абсолютно непретенциозна, свежа, по азиатски ...

Това последното, обаче, не го споменавайте пред компанията преди да нагъне салатката. Щото, нали знаете веруюто на българина: "Може да е прекрасна, ама не е нашенска..." 8)

На мен обаче снощи ми се наложи да правя 3 пъти такава салатка и добре, че случайно имах налични необходимите продукти.

Та, смесват се в купа:

•   1 кутийка /100 г./ Кълнове зелено китайско бобче /от Kaufland/ - попарени за 3-4 мин. с вряла вода, след което изцедени;

•   1 голямо узряло авокадо – на малки кубчета;

•   2 пресни зелени чушки – на тънки лентички

•   дресинг – аз най-често ползвам готов италиански салатен дресинг на фирма “Remia”

Да ви е сладко и ... НАЗДРАВЕ!  :t0301:


« Последна редакция: Март 01, 2020, 15:38:00 от Джиджи »

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1618
    • Профил
Re: Re: Хора, пътища, разни бацили
« Отговор #61 -: Март 01, 2020, 15:36:28 »
.
« Последна редакция: Април 24, 2020, 22:31:58 от Captain Buddy »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: Re: Хора, пътища, разни бацили
« Отговор #62 -: Март 01, 2020, 15:49:10 »
•   дресинг – аз най-често ползвам готов италиански салатен дресинг на фирма “Remia”

Едно време баба ми на село ползваше дресинг "Marzetti". Но само когато ѝ свършеше винения оцет и шарлана. Дядо ми харесваше "Girard's", но го нямаше редовно в колониала.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Re: Хора, пътища, разни бацили
« Отговор #63 -: Март 01, 2020, 16:55:18 »
Блгдр кептън, това което описваш си е точно така - разтриването, дет се вика - полеви тест.
 :D
За Евксиноградската също си прав.
Ся, аз не упреквам никого, даже бих казал уважавам и водкаджиите - просто това си харесват хората, един приятел много държеше да не му "смърдяло" и пиеше само водка. Уважавам си лично аз и уискито, но може би вече от капризност се муся на друго освен сингълмалц.Все пак имам едни съмнения, че и уискито вече го прибързват, по разни сведения ако го държат 6 години - ойде половината че и повече във въздуха и май след като сомелиерите го издокарат със смеските - нататък под налягане през дъбовия чипс, малко да постои в специалните им бурета изтощени 2 години от отбрани сортове бели вина и - айде на пазара.
То всъщност всяко питие си е хубаво, когато е с мяра и особено - на място!
В Рашата често пробвах и водката, имаше едни "Пшеничная" и "Посольская" - меки, та меки! И ония ми ти филийки тънконамазани с масло и няколко зрънца червен хайвер отгоре - какво друго, освен водка в оня ми ти студ? Е, айде и по скромно - огурците, малосоленные и с тях - това вървеше.
Уиски - ми като се изпльоскам вечерно време на терасата и слушам цвърченето на разни гадинки и гледам заревото на София - ммм...глътка Glenlivet 12, ми на свинското със зеле - винско, червено, какво повече?
Хм, увлякох се!
Да - освен онова с разтриването между длание, пробвай следния номер - малка глътка добра ракия  /домашна, от майстор/ с примляскване, оставяш 5-6 секунди да мине въздуха и през носа и сетне опитваш малка глътка винпромска - вземи ако искаш и някаква т.н. специална, отлежала...веднага спирта те удря в носа!
Пробваш точно в този ред.
То нали са казали хората - в сравнението е познанието.
Наздраве!
 :t0328:
« Последна редакция: Март 01, 2020, 16:58:20 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Re: Хора, пътища, разни бацили
« Отговор #64 -: Март 01, 2020, 17:05:32 »
Джидже, това дето си го споменала, ако драснеш до него клечка кибрит - не гръмва ли бе душа?
 :m1731:
Снахата ме мОри с подобни салати /ала франка, тя е френска възпитаничка/, ама аз, простия шушон си муам само собственоръчна нарязана - да не изброявам, но само дресинга е от купешки продукти лятно време!
 :beer-405:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Както обещах,
РПсалм №1.
Подборка на матряла - според моите си разбирания 40% значимост за крайния резултат.
Азбучна истина, известна на 95% от правещите ракия е, че крайния резултат много зависи от качеството на материала.
По мои наблюдения, 95% от знаещите това, въобще не го спазват.
Или слагат всичко що им падне в кацата, или ако подбират съответния плод /гроздето и то е плод/ не се занимават с очистване на гнилости или части от съответния плод, които не са подходящи за ферментация –сърцевината със семките при дюлите напр./, или ако и това правят - не го правят в даден момент, а в продължение на седмици пълнят кацата /бидона/ или не почистват плодовете / а те са ръсени за разлика от преди 100г. с какво ли не/, или в крайна сметка кацата или бидона от м.г. е просто само заплактнат /щото спирта убива всичко лоша!?/.
В резултат на което:
-при неподбиране на плодовете се получава шльокавица и дори не смятам да отнемам времето ви . защо?
-всички гнилости показват започнали процеси на гниене, които се прехвърлят в пращината и това е един от основните причини при ферментацията да се получава високо съдържание на метилов алкохол, освен всички други примеси.
-събирането на плодовете повече от няколко дни предизвиква различно време на ферментацията им и това предполага част от пращината да ферментира все още, докато друга е изферментирала и това води най малкото до понижаване на рандемана, освен, че започват процеси които не са от полза на качеството.
-непочистването на плодовете внася различни химически замърсите ли в пращината които влошават вкеса на напитката. Измиването на плодовете води до друг проблем - премахват се дивите дрожди по кората на плодовете, които предизвикват ферментацията. А поне 50-70% от производителите им се свиди да дадат три лева за култивирани питомни дрожди които да добавят във материала, за да започне качествена и с добра скорост ферментация. дори и мая не добавят /за да били естествени!/ с което, забавяйки ферментацията, предизвикват оцетно-кисели реакции, бактериални замърсявания и т.н. - тема за следващия пост.
-непочистени и то до идеално състояние съдове за ферментация, води до бързо развитие на бактериални заразявания на материала. Това е все едно да не си измие човек зъбите, поне преди лягане, а можете ли да си представите колко от производителите  го правят това всяка вечер? А за бидоните си?
Верно, спирта убива доста неща, но за да се стигне до спирт - трябва време, а през това време работи всичко - бактериални инфекции, оцетнокисели реакции и т.н. и това предизвикато включително и от просто не добре почистени съдове за пращината.
Подбора и подготовката на плодовете включва и още нещо - зрялост, консистенция /плътността на материала готов за дестилация има важно значение/, т.е. добавянето на вода не е нещо без значение, точното измерване на захарността - особено важно!
Попитайте колко от казанджиите /хора, които трябва уж да са най наясно/ знаят каква е изходната захарност на различните плодове. Е, всеки може да си ги намери в интернет, но колко всъщност на практика ги знаят.
А те сасредно
-грозде - 20-25%
-череши - 12-14%
- сливи - в зависимост от сорта - 7-12-13%
и т.н.
А каква захарност се очаква е от основно значение как да си подготви човек пращината - пак в следващият ми пост.
Друг въпрос - смилане и въобще физическа подготовка. Колко от производителите си играят да мелят и/или режат и въобще обработват материала, освен всеизвестното смачкване на гроздето? А това е важно, защото колкото са по цели парченцата в пращината - толкова по малко материал ферментира и толкова повече се променя съотношението етилов алкохол - други смески!
Горното, съвсем накратко е изстрадан опит и то не само от мен - има си литература и инфо в нета по въпроса, но уви - "ние знаем всичко и не щем акъл" е една от най българските черти.
До следващият път.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Горното, съвсем накратко е изстрадан опит и то не само от мен - има си литература и инфо в нета по въпроса, но уви -
"ние знаем всичко и не щем акъл" е една от най българските черти.
  :0006: :flower-1088: :0006:

А по този повод аз ще ти направя намеря още една салатка, пак по-така ...   :D

САЛАТА ОТ МАРИНОВАНИ КАЛМАРИ
:

Продукти: 500 г. чистени калмари (нарязани на шайби), 1 ½ лимона

Калмарите
> в студена вода (да ги покрива) + 1 лимон (разрязан на 2). Водата кипва, варят се 1 мин., дърпат се от огъня; престояват 5 мин., вадят се /водата се запазва за маринатата/, поставят се в маринатата. 
 
за маринатата: 1  с.л. каперси + 1 малка главичка червен лук (на тънки шайби) +  1 к.ч. зехтин + 1 ч.л. сол + 2-3 печени червени чушки (на ивички) + 1 клонка кервиз + 2-3 скилидки чесън (на ситно) + 1 ч.л. риган + малко вода от варенето; + калмарите + сока от ½ лимон > престояват 2-3 часа.

 :t0301:
« Последна редакция: Март 04, 2020, 09:57:05 от Джиджи »

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Джузепе е прав, качественият дестилат започва с изходната суровина, по тая причина аз си варя само гроздова, метилов алкохол почти няма, в плодовите се дължи на пектина - полизахарид чиято ферментация води до пектинова киселина и метилов алкохол. В гроздето пектина е много по-малко от колкото в плодовете - дюли, круши, ябълки... Също е важно да се изварява материала веднага след приключване на ферментацията.

И накрая, не метиловият алкохол е най-страшен, защото противоотровата му е етиловия - основното съдържание на ракията. :)

Богати на пектин са "лисичите" сортове грозде - така любими на някои, като Отело, той има пектин колкото ябълките.
« Последна редакция: Март 08, 2020, 13:37:41 от Maximus II »
Вие си ги избрахте!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
И така, псалм 2 - пращината /мъстта, материала, кашата.../
Това според скромното ми мнение е втората по важност част от правенето на ракията, защото тук се оформя алкохола и примесите - кои, колко и т.н. И естествено - от приготвянето на пращината зависи най много колко метил ще пием накрая.
Тук се допускат и най много грешки, част от тях поради незнание, друга - немърливост, трети - робуване на стари знания, митове и легенди.
За начало - вече почти всички използват пластмасовите бидони, които позволяват перфектно измиване - нещо, което уви не се прави, дори и да е в пъти по лесно от кацата в която преди са събирали материала и сетне или не са я миели като хората или е било невъзможно да сторят това качествено. А се знае, че дори едно петънце от стар материал да остане и при подходящи условия бактериалната инфекция е готова, а нататък - оцетно кисели реакции, метил и т.н. Знае се, но рядко се прави.
Друга грешка - събирането на материала продължително време, понякога и две седмици пълнят със сливи, щото не били узрели. Така е, почти никога дори и на едно дърво плодовете не узряват едновременно, но при слатането на още първата част започва и ферментацията и сетнешното добавяне означава в крайна сметка част от материала да е изферментирал, а друга - все още да ферментира, което води най малко до влошаване съотношението на алкохолите.
Трето - все се намират хора, които си мислят, че след приключването на ферментацията трябва да изчакат още седмица-две, за да преминела "тихата ферментация". Няма такава бира - ферментацията започва и завършва и като завърши - най добре е веднага да се вари, иначе пак започват пак процеси на влошаване съотношението на алкохолите.Края на ферментацията може и да се определя приблизително по различни начини - вкусване /трябва да нагарча без да се усеща сладнене/, с ухо до бидона - да не се чува шуптене /ми като има и глуи!?/, "шапката" да паднела /колко ли пъти сте виждали паднала "шапка", освен при гроздето понякога, запалената клечка над повърхността да не гасне...Убуу, ама за целта си има захаромери! И то не от малките по 1 лев, а от онези с температурната корекция поне. Десетина лева. Няма да говорим за рефрактомерите, щото са скъпички за домашно ползване, въпреки че мераклиите могат да отдерят 50-60 лева и за такова "чудо".
И това е - като падне захарността до 0 - възможно най бързо се вари.
Четвърто - при приготвянето на пращината се съблюдават някои правила за изходно ниво на захарността, а тя най общо трябва да е - при гроздето не по малко от 22 захарни градуса, а при останалите плодове - поне 16-17 градуса.
По горе дадох средната захарност на различните плодове, сега предполагам е ясно, защо се предпочита гроздовата ракия?
Това не означава, че другите ракии са по лоши - просто трябва да се "пипнат", а и са по ароматни, освен ако не варим от мускатовите сортове само, но там излиза доста скъпичко удоволствието. Да не остане с грешно впечатление някой - това и за мен е "Мерцедеса" на ракиите, както и "Перловата" /аз лично я предпочитам даже повече/, но...грозде "перла" вече почти не се намира, мускатовите също са рядко и скъпи, но пък в магазините колкото щеш "перлова" и "мускатова"???За Отела - Максимус спомена.
Та продължавайки с началната захарност стигаме до поредния мит, който царува дори и сред "разбирачите" - че добавянето на захар, за да се постигне поне минимален захарен градус от 16-17 градуса - влошава материала и е източник на метил и от него боли глава и се "гордеят" хората, че направили "без грам захар" ракията си и...глупости.
Цялото производство на алкохол е преобразуване на захари чрез ферментация!
Ама плодовата фруктоза не била баш захар - айде да не се увличаме, под въздействието на дрождите, каквато и да е захар се превръща в алкохол и в какви алкохоли ще се превърне, най малко пък зависи дали е добавена захар или не. Ако не добавите, за да стигне стартовата захарност 16-17 градуса, понякога може да си направите просто чудесен оцет.
Няма нужда да се убеждаваме - сладко направено с достатъчно захар стои с години, а материал с малко захарност - вкисва, знае го всяка домакине. Освен това, високоалкохолни напитки се произвеждат в Европа от стотици години и след като са правили хората изследвания, анализи и проби - това е резултата - захарност при старта мин. 16-17 градуса. Да не забравя, че и високата захарност над 25-7 градуса също не е добре - ферментацията не тръгва добре /иначе нямаше да можем да правим сладка/, което води до влошаване на качеството на ферментацията. Да не стават грешки - във винпромите дори и захар не използват а изосуит - който иска да си потърси какво е това.
Нататък - гъстотата също трябва да се съблюдава, особено при високопектиновите плодове - ябълки, круши, дюли. Най добре е пращината да има гъстота на соцбоза. Иначе загаря, а загорял материал не става за нищо - дори и преварка не го оправя.
Разбъркване - зависи какъв материал се подготвя - трябва да се знае приблизителното време на ферментиране и да се бърка в началото по два пъти на ден, но към втората половина на ферментацията трябва да се спре. В началото - така се аерира материала и това способства за размножаване на дрождите, но те самите "работят" анаеробно и по към края са вече и затруднени от наличието на алкохол - затова и спираме.
Дрождите - друг мит, че то си има по плодовете диви дрожди и те си започват сами ферментацията.
Има и започват, но ако не са измити и ако температурата е оптимална. Иначе започва една вяла ферментация, продължаваща дълго време и това понякога води до вкисване и/или развитие на бактериални инфекции и т.н.
За предпочитане е да се добавят питомни /култивирани/ дрожди, за стабилна ферментация, особено в студените или горещите месеци. Знае се, че оптималната температура е 20-25 градуса С, под 15 ферментацията спира и трябва да се слагат грейки - пуска се в бидона бутилки от мин. вода пълни с гореща такава или при горещи месеци - същото но със студена вода.Трябва да се прави необходимото да се държи ферментацията в оптималния диапазон. За култивираните дрожди /някои използват мая за хляб, но това не е по добрия вариант/ се продават по агроаптеките и струват около 3 лева за 100 литра пращина. Ферментацията преминава бурно, кратко и с ясен край. Избегнати са образуването на бактерии и оцетнокисели процеси.
Пращината се държи и на сянка, като най добре е да е плътно затворена и въглеродния двуокис образуват при ферментацията да минава през воден клапан /маркуче от капака - през бурканче с вода/.
За да се избегнат бактериални и други инфекции е необходимо пращината първоначално да се подкиселява до Рh 3-3.5 - мери се лесно с лентички продавани във химическите и агроаптеки по стотици за 3-4 лева.
Става с обикновенно лимонтозу. Може и на око - приблизително грам на 10 литра, но за различните материали е различно количеството - сливите напр. имат своята си киселинност и там трябва да е по малко...абе най добре си е да се мери.
Накрая, при слагането в казана пък, трябва да се неутрализира със сода бикарбонат - пак е добре да се мери и да се стигне поне до Рh 6. Не трябва и да се прекалява със содата - малко разваля вкуса.
Да не пропусна също - измиването на плодовете е препоръчително заради пръскането, за дюлите - задължително махане на мъха. За пектиновите плодове - махане на сърцевината със семките, нарязване, някои практикуват и предварително сваряване и тогава мачкане и слагане в бидона. Костилките също трябва да се отстраняват още в началото на ферментацията, това става при добре смлени плодове и стабилна ферментация още на 3-4-5 ден - те падат на дъното и с преливане трябва да се отстраняват - иначе освен влошаване на материала се получава и недобър дъх.
Е, май сме готови за варене. Отклоненията няма да разглеждам - спряла фирминтация, наченки на вкисване и т.н.     
« Последна редакция: Март 09, 2020, 17:52:27 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

AnonimusBG

  • Гост
Джузепе
Благодаря за отличните лекции.
Наесен се надявам да взема изпита.

Quote (selected)
Знае се, че оптималната температура е 20-25 градуса С, под 15 ферментацията спира и трябва да се слагат грейки - пуска се в бидона бутилки от мин. вода пълни с гореща такава или при горещи месеци - същото но със студена вода.

По-горе го писах, но да го повторя.
Бидоните ми са ПВХ по 50 литра.
Използвам аквариумни нагреватели.
Слагам температура 22-23*С.
Нагревателите ги слагам в ПЕТ бутилки с вода.
Херметизирам ги със силикон.
Останалото е както си го написал.
С тая разлика, че материалът го купувам, а не го чакам да узрее и да го набера от където трябва.
Благодарско на теб и на Максимус за информацията.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
ПЕТ бутилки с вода  :t2654:
Вие си ги избрахте!

AnonimusBG

  • Гост
ПЕТ бутилки с вода  :t2654:

От Джузепе.
Quote (selected)
Знае се, че оптималната температура е 20-25 градуса С, под 15 ферментацията спира и трябва да се слагат грейки - пуска се в бидона бутилки от мин. вода пълни с гореща такава или при горещи месеци - същото но със студена вода.Трябва да се прави необходимото да се държи ферментацията в оптималния диапазон.

??

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
304 Stainless Steel Beer Cooling от https://www.aliexpress.com/

Маркуч с топла вода на единия край, спиралата се потапя, другият се излива навън.
Ако температурата на ферментация е прекалено висока - същото, но със студена вода.
« Последна редакция: Март 09, 2020, 18:36:40 от Maximus II »
Вие си ги избрахте!


AnonimusBG

  • Гост
304 Stainless Steel Beer Cooling от https://www.aliexpress.com/

Маркуч с топла вода на единия край, спиралата се потапя, другият се излива навън.

Маркучът от какъв материал е?
При моя вариант се поддържа постоянно оптимална и гарантирана температура.
Но кой както иска така да си поддържа температурата.
Аз исках да подскажа вариант.
Ако ПЕТ те смущава бутай директно аквариумния нагревател.
Слагам го в бутилката в вода, за да е по-меко въздействието на джибрите.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Ами ако се прегрява от самата ферментация, какво правиш, високата е по-вредна от ниската температура, просто проверявам с термометър, и пускам топла или студена вода, до достигане на оптимум, и после я оставям, до на другия ден. :)
Вие си ги избрахте!

AnonimusBG

  • Гост
Нищо не правя.
Нагреавателят автоматично поддържа зададената му температура.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Начи, варианти за нагряване - много, зависи и от възможностите. Аз специално на бидони от 60 литра минавам с бутилки от мин. вода от 10 литра.
А, това ме подсети - и бидоните и казаните се пълнят до 80% от номиналния им обем - практически проверено, че е достатъчно за разширяването на материала при ферментация/дестилация.
Но подробности - в следващия пост.
И да, мислех че се подразбира - при ферментацията се отделя топлина и това трябва да се вземе под внимание.

Абе тук варианти много!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #78 -: Септември 05, 2020, 10:12:35 »
До тук за Giuseppe -  :0013:

Сложих мускат отонел, след бурната - в стъклени дамаджани 50 л и воден клапан, после  вода, захар, лимонена к-на до pH 3, дрожди, азотна храна с витамин В1, задължително... и накрая много "внимателна преработка" ;)
Вие си ги избрахте!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #79 -: Септември 05, 2020, 14:47:37 »
ПРЕПОРЪКА (ЕС) 2016/22 НА КОМИСИЯТА

от 7 януари 2016 година

за предотвратяване и намаляване на наличието на етилкарбамат в спиртни напитки от костилкови плодове и в спиртни напитки от джибри от костилкови плодове

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=OJ:JOL_2016_006_R_0004
Вие си ги избрахте!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #80 -: Септември 05, 2020, 17:32:51 »
Quote (selected)
При смачкването на плодовете костилките могат да се счупят и съдържащите се в тях цианогенни гликозиди могат да влязат в контакт с ензими от смачканите плодове.
Основно изречение!
Никога не "мачкайте" костилкови плодове!
Обикновена дрелка с миксер за разбъркване на циментов р-р върши прекрасна работа - мъстта става на каша, без да е повредена и една костилка - лично пробвано доста години и с всякакви костилкови които се използват за правене на ракия - сливи, череши, кайсии.
Никога не използвайте ензими за костилкови.
Ензимите може и да са добри при плодовете с високо съдържание на пектин - дюли, абълки, круши, но тия са семкови и при тях бъркалката върши още по добра работа, а може да се мине и без ензими.
ОК ензимите разграждат свързаната захар, но струва ли си да се тровим, когато правим нещо за себе си, само и само да получим повече?
Накрая - на практока не е верно, че първотока изтича само в началото - има го и в опашните фракции, хората отдавна са го остановили научно и не знам тия зелки от ЕС какви ги пишат сега.
Начи - или ректификационна колона и си получавате чист спирт и сетне го правите каквото искате с овкусители и ароматизатори, или аламбик и препичане.
Когато се дестилира еднородна маса - вече може и да се говори за по фино отделяне на метилов, етилов и т.н. алкохоли, при дестилация на мъст с аламбик - забравете!
Що се отнася до подготовката на матрЯла- бях писал - угнилости и т.н., чисти съдове за ферментация...
Тия откриват топлата вода.
Що се отнася до допустимите стойности на метил и т.н.
https://econ.bg/%D0%9D%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5/%D0%9D%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B1%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%80%D1%82%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%82%D1%8F%D1%85%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8-_l.l_i.128923_at.5.html
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #81 -: Септември 05, 2020, 17:41:31 »
Учили сме по химия - ацеотропни смеси, такава е сместа етанол+вода, която има ацеотроп при около 95,6 масови процента етанол, при разделяне на смес от етанол и вода чрез дестилация/ректификация, максималната концентрация на етанола, която може да се достигне на върха на колоната, е тази на ацеотропа. Може чрез дестилация с две колони при различни налягания, ацеотропна дестилация - непостжимо за домашния майстор.

Повече грижа за суровината.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #82 -: Септември 05, 2020, 17:50:40 »
Quote (selected)
При смачкването на плодовете костилките могат да се счупят

Не могат. МОЖЕ да се счупят, може и да не се счупят. Костилките не са способни да се счупят. Счупването не зависи от тях по никакъв начин.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #83 -: Септември 05, 2020, 17:52:25 »
Пропуснал съм да добавя, но май съм писал преди - при добра ферментация, особено с добавени култивирани дрожди, след третия ден от ферментацията може да изчистите костилките на плодовете. При черешите е малко зор, но и там си има чалъми.
Нататък - без костилки още няколко дни.
И  - препичане, аз поне всичко препичам, а аромата...ами и там си има чалъми.
Що препичам - Максимус е развил теорията.
Всъщност и да и не.
При препичане, разтвора етанол/ плюс всички останали боклуци/ - вода трябва да не е повече от 30 градуса. Иначе става опасно.
« Последна редакция: Септември 05, 2020, 17:57:47 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #84 -: Септември 05, 2020, 21:28:52 »
Дайте съвет.
Каня се да правя сливова.
Мога да взема преса под наем.
https://www.youtube.com/watch?v=DnFEaLXJzBk
Да ги чистя ли костилките или да я карам мързеливата?

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #85 -: Септември 06, 2020, 09:31:31 »
Ако са "стенлей" или други едри сливи от сорта и ако не са много - чисти ги.
Аз първата година си играх и чистих 60-70 кила сливи.
На следващата още ме домързя и след смилането /пак повтарям - не използвам преса, а и не мисля, че е по добре/ и добавяне на култивирани дрожди, костилките сами бяха на дъното след 3-4 дни. Тогава и ги извадих.
Сега, при самото смилане се остъргва почти на 100% костилката и като се постигне сетне с малко вода и захар /а това също трябва да се направи/ консистенция като доматено пюре или гъста боза, костилките ги дооглогват дрождите и ги отстранявам почти чисти. Мисля, че с преса това няма да се получи, но не съм и опитвал така.
Докарай захарност към 16-17% мин. И осигури 20-на градуса на мъстта.
И не забравяй да кажеш едно "наздраве" сетне, сливовата си е баш зимната ракия!
 :beer-405:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #86 -: Септември 06, 2020, 09:42:31 »
Чак сега погледнах и пресата.
Раздвоен съм.
То е добре да ферментира само сока, но отчети, че ароматите са най вече по кората /люспите/ на плодовете. Това по ми прилича на винпромските  методи, там аромати не им трябват. А както видях, това всъщност е преса за отцеждане, и без това предварително бяха направили материала на пюре.
Бих използвал такова нещо за круши, дюли и въобще пектиновите плодове, при които ако останат парчета загарят и може да пратят всичко на кино.И там вече трябва да се прилагат разни доп. мерки.
Ммм...не знам, ще бъда любопитен, ако дадеш мнение като го пробваш.
Успех!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #87 -: Септември 06, 2020, 09:56:50 »
Поради горните причини, не правя и не пия плодови, само от грозде и "второ вино", култивирани дрожди, оптимална ферментация и pH, пектините в гроздето са минимални... Виждал съм познати, с остро отравяне от домашни "отровячки", но хроничното отравяне с изоамилов алкохол и етил ацетат е много коварно.

https://e-vestnik.bg/8502/d-r-vladislav-tashkov-i-nay-skapanata-vinpromska-rakiya-e-po-kachestvena-ot-nay-izpipanata-domashna/
Вие си ги избрахте!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #88 -: Септември 06, 2020, 14:09:24 »
Quote (selected)
При препичане, разтвора етанол/ плюс всички останали боклуци/ - вода трябва да не е повече от 30 градуса. Иначе става опасно.

Разреждам дестилат/вода, 1 към 2, за преваряване,  знам че е правилно, но би ли обяснил подробно?
Вие си ги избрахте!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #89 -: Септември 06, 2020, 15:40:51 »
Няма нищо за подробно обясняване, разтвора в казана трябва да е 25-30 градуса, колкото по нагоре толкова е по опасно да се запали при неправилно боравене или от случаен огън и т.н.Може да следва и буум с разплискване на горящ спирт.
В твоя случай си ОК с разреждане 1 към 2, даже е малко пресилено, едва ли слагаш 60 градуса първи дестилат.
Първия път аз събирам всичко /някои махат още тогава 0.5% от първака и след това при препичането още 0.5%/, но по често събират всичко до към 30 градуса на изхода от казана и после го разреждат до 25-30 градуса общото количество за препичане.
Зависи от материала, но обикновено събрания дестилат от първо дестилиране е около 48-50 градуса, значи ако добавиш вода в съотношение обратно на твоето - 2 дестилат едно вода, долу горе ще получиш това, което е безопасно.
Винаги меря със спиртомера и то голям - с корекция на температурата.
Известно е разбира се, че гроздето е най добрия плод за ферментация и дестилация, но аз съм на мнение, че при точно изпълнение на процеса от началото - здрави, узрели, неугнили плодове, отстраняване на костилките дори и след началото на ферментацията, форсирана ферментация с културни дрожди и при спазване на температура 20-25 градуса - нататък остава само внимание при дестилацията и отделяне на първотока някъде около 1% от първоначалното количество на материала, както и спиране на дестилацията при припека до достигане на около 43-45 градуса - е уверявам те, няма да имаш никакви проблеми, а ще си пиеш ракия с аромат и вкус.
Това, при гроздето е трудно постижимо, само ако си напълнил казана с мускатови сортове, има остатъчен аромат, но и тук при препичане остава само една идея.
Въпрос на предпочитания и вкус разбира се.
« Последна редакция: Септември 06, 2020, 15:43:34 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #90 -: Септември 06, 2020, 15:47:14 »
Да, сега забелязах, че и Ph си споменал - така си е, първоначално го докарвам до 3 и сетне преди казана коригирам със сода бикарбонат, но тук малко се колебая - все така съм го правил, но има доста спорове из форумите за употребата на содата и затова после със сода го докарвам до 5.5 - 6, за да намаля количеството и.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #91 -: Септември 06, 2020, 16:30:02 »
Питах за опасността, но изощо не ми е хрумвало, че от силен кипящ спирт, може човек да изгори, буквално, добре че ми каза.

Приблизително и аз така, но те уверявам, че от второ вино от каберне и мерло, варя препек, с аромат, наистина по-слаб, но хубав, опитно установих, че на 45-46° започват грубите аромати и там спирам при преваряване.

Харесват я даже закоравели пиячи на гадна пърцуца, даже ме заподозряха, че добавям аромати.

Патоки и първак изхвърлям, от икономия не е забогатял никой, а така пия хубави питиета.
Вие си ги избрахте!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #92 -: Септември 06, 2020, 19:48:02 »
Първака не го изхвърляй - добави до 30% вода и капка - две на литър от онова зеленото веро /абе за аромат и миещ ефект/ и айде в бачока на колата зимно време!
Уверявам те, че вече години карам така и никакъв ефект върху съединения или чистачки, а като пуснеш да ти измие стъклата - ммммм, аромат, та чак започваш да примляскваш.
И патокито стават, но по скоро те са за следващия бидон, недей така изхвърля, това са поне аромати!
Зян.
п.п. а понякога ако нещата не вървят добре с ферментацията се налага и добавяне на някой друг литър спирт точно на такива градуси - откъде ще го вземеш?
Дори и нищо такова да няма, аз на вилата пръскам наоколо против комари и паяци и понеже си мирише ден-два, предполагам гоня и секкви други гадини.
Гледам да не засягам цветята - едно от другите ми хобита, но до сега не съм забелязал лош ефект. Е, аз пръскам повече около оградата и по дървата за зимата.
« Последна редакция: Септември 06, 2020, 19:57:42 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #93 -: Септември 06, 2020, 20:05:43 »
Ама я като споменах цветята, пуснах една тема - имаше я в стария форум за цветя, но и Симпли изчезна и Пешо и темата потъна.
Я да питам тук, може някой да знае, изглежда пиеници се навъртат... :yes-1289:
Та - имам три вида магнолии и едната едва на 7-мата годино цъфна, другата гледам чак тази година е заложила цвят и на пролет ще и се радвам нооо...рядко са цветовете за 8 годишни магнолии.
Поливам нормално, торя ги един -два пъти с комбинирана тор.
Има ли някакви магии за тях, че пустите му цветя излязоха по сложни и от хубавата ракия, за която изчетох литература "Москвич" с ремарке, дали някой няма да ми спести такова зубрене. Четох и форуми - амиии, халтава работа, не е като в ракиените сайтове строго подредено, ясно и достъпно!
Та?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #94 -: Септември 07, 2020, 19:43:07 »
От цветя разбирам само това, че като подариш на жена, и тя се кефи, не мога да помогна в случая. Може би в Бгмамите ще знаят нещо.

Мускатът кипи страшно, мерих pH, 3,3 - идеално,  пуснал си е аромата, мн. кефи, и се е загрял, за пръв път мъстта ми е на 22°С, няма да охлаждам.както вървят нещата, на 10 октомври, ще се пие първото вино.

Мерак ми е да сложа и сира, незнам дали ще имам време. Някой правил ли е сира, да каже как е?

Вие си ги избрахте!

AnonimusBG

  • Гост
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #95 -: Септември 07, 2020, 20:30:04 »
Благодаря.
Ще пробвам с пресата.
Досега не съм го правил.

Имам и друг въпрос.
От концентрат за сокове дали ще се получи нещо свястно или там има много консерванти?

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #96 -: Септември 07, 2020, 20:48:03 »
Консервантите определено пречат на ферментацията, обикновено слагат сорбат или натиев бензоат. Но в тях има много пектини, правят метилов алкохол, а той бавно и коварно копае черния дроб и бъбреците.

https://rakiashop.eu/%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%8F-%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%BB/
Вие си ги избрахте!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #97 -: Септември 07, 2020, 20:52:06 »
Българите пием много боклуци и отровячки, ето как е във Франция, естетично:

https://avatars.mds.yandex.net/get-zen_doc/3985268/pub_5f414d13917e0a2a99fec7a5_5f4157794d12c246721944d8/scale_1200

Това е казан за конячен дестилат.
« Последна редакция: Септември 07, 2020, 20:54:22 от Maximus II »
Вие си ги избрахте!

AnonimusBG

  • Гост
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #98 -: Септември 07, 2020, 20:55:02 »
Аз просто не съм в час дали в концентратите за сокове има консерванти или ги добавят когато ги разбъркват.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #99 -: Септември 07, 2020, 21:57:15 »
Ами можеш да пробваш, разреди 1 литър на захарност около 25, сложи му малко хидратирани дрожди и виж дали ферментира?
Вие си ги избрахте!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #100 -: Септември 08, 2020, 17:18:41 »
Това дето го показваш колега на снимката, ми прилича на първите образци на ректификационните колони.
Този средния съд е нещо като буфер, където флегмата на по високите фракции се охлажда и връща отново в първия казан, абе нещо като тарелките на колоните.
И това като го гледам, май не е работило, толкова излъскано - в спалнята да си го сложиш!
 :cocktail:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #101 -: Септември 08, 2020, 17:24:33 »
Аз просто не съм в час дали в концентратите за сокове има консерванти или ги добавят когато ги разбъркват.
И аз не съм в час, но ако захарността е в зоната годна за ферментации - под 30 и няколко градуса демек - или ще ферментира до някакъв алкохол или ще стане за оцет.
Захарта спира тези процеси, но пък никога не съм се интересувал колко, при какви условия, до кога и т.н.
Все съм чел как да се подкарват ферментациите в правилната посока, но как се спират - чел съм само, че ако искаш да запазиш мъст до пролетта - висока захарност, покриване с материал да няма досег с въздух, ниска температура и...късмет.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #102 -: Септември 08, 2020, 18:02:34 »
Това е работещ дестилатор, на газ е, дестилатът за конячно отлежаване се прави само на аламбик, никакви колони и тарелки, чисто е, защото така си го поддържат, защо у нас е свинщина по дестилериите?

Вижте дестилериите за малцово уиски, и там е чистота и ред.
Вие си ги избрахте!

AnonimusBG

  • Гост
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #103 -: Септември 18, 2020, 23:13:20 »
Ами можеш да пробваш, разреди 1 литър на захарност около 25, сложи му малко хидратирани дрожди и виж дали ферментира?

Става.
Ферментацията тръгна.
Купих концентрат от бяло грозде(сорт не е указан).
https://grainmart.ru/product/сок-белого-винограда-концентрирован/
Сипах и малко дрожди за да стартира процеса.
Засега всичко е като по книга.

P.S. Горният линк не се отваря. Най-вероятно е заради кирилицата. На вниманието на Принца. Не е за пръв път.
Ако някой случайно се интересува може да го намери по-долу.
Сок виноградный, белый концентрированный, 5 кг
https://grainmart.ru/product-category/ingredients/juices/

NB На вниманието на форумците: ето така се прави -- с помощта на таговете [ url ] и [ /url ] (без интервали в тях). Втората иконка от втория ред иконки над прозореца за писане на мъдри мисли.
« Последна редакция: Септември 21, 2020, 10:01:38 от von Gossinger »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #104 -: Септември 19, 2020, 01:12:47 »
Цитат на: AnonimusBG
https://grainmart.ru/product/сок-белого-винограда-концентрирован/

Горният линк не се отваря. Най-вероятно е заради кирилицата. На вниманието на Принца. Не е за пръв път.

С линковете на кирилица няма оправия.
Или трябва ръчно да се направи копи-пейст на целия адрес, или всяка кирилска буква да е %нещоси.
И в други форуми съм го срещал, и админите не успяха да го оправят.
« Последна редакция: Септември 19, 2020, 01:15:56 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

gossinger

  • Гост
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #105 -: Септември 21, 2020, 10:04:35 »
Цитат на: AnonimusBG
https://grainmart.ru/product/сок-белого-винограда-концентрирован/

Горният линк не се отваря. Най-вероятно е заради кирилицата. На вниманието на Принца. Не е за пръв път.

С линковете на кирилица няма оправия.
Или трябва ръчно да се направи копи-пейст на целия адрес, или всяка кирилска буква да е %нещоси.
И в други форуми съм го срещал, и админите не успяха да го оправят.

Като ви мързи да използвате втората иконка от втория ред с иконки над прозореца за мъдри мисли така ще е.

И това не е проблем на системните администратори, а на програмистите.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #106 -: Септември 21, 2020, 15:25:58 »
Цитат на: von Gossinger
Цитат на: Nor1
С линковете на кирилица няма оправия.
Или трябва ръчно да се направи копи-пейст на целия адрес, или всяка кирилска буква да е %нещоси.
И в други форуми съм го срещал, и админите не успяха да го оправят.
това не е проблем на системните администратори, а на програмистите.

Знам. И понеже съм бил сисадмин, а не програмист, също не знам как се оправя.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #107 -: Септември 21, 2020, 18:29:01 »
Цитат на: von Gossinger
Цитат на: Nor1
С линковете на кирилица няма оправия.
Или трябва ръчно да се направи копи-пейст на целия адрес, или всяка кирилска буква да е %нещоси.
И в други форуми съм го срещал, и админите не успяха да го оправят.
това не е проблем на системните администратори, а на програмистите.

Знам. И понеже съм бил сисадмин, а не програмист, също не знам как се оправя.

Най-вероятно с пипане на php кода на форума, което ако не се направи от неговите създатели, ще има краткотраен ефект -- до първата актуализация.
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #108 -: Септември 21, 2020, 18:39:48 »
Бе вас няма ли кой да ви изгони от казана!
С тия кодове ще вкиснете ракията, а за кисела ракия няма лек или ваксина. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #109 -: Септември 21, 2020, 20:30:13 »
Благодарско.
Вече ще зная.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #110 -: Септември 21, 2020, 23:22:33 »
Бе вас няма ли кой да ви изгони от казана!

няма.

С тия кодове ще вкиснете ракията, а за кисела ракия няма лек или ваксина. :t0328:

Лек не ти трябва, нито ваксина, а само количество :t0328:
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #111 -: Септември 21, 2020, 23:31:04 »
Принце, кисела ракия не се пие, даже не я и преваряват.
Чиста отрова, пред нея новичока е като безалкохолна бира.
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #112 -: Октомври 10, 2020, 19:11:55 »
Митовете за домашната ракия. Токсиколог : И най-скапаната винпромска ракия е по-добра от домашната
https://magnifisonz.com/2017/11/20/митовете-за-домашната-ракия-токсикол/

??

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #113 -: Октомври 10, 2020, 19:37:46 »
То и с уискито е тъй.
Ф никакъв случай не пийте скъпо марково уиски, щото и то е дестилат.
Наблегайте на "Цар Киро"  :smokin:
 
Сега погледнах и материала.
Като гледам зачервения нос, бузите, очите .... явно токсиколога яко набляга на лабораторен спирт поразреден с вода.
И вероятно е "чукнАл" ино за "отскок" преди интервюто.
 
Не че има нещо лошо де.
Разни хора .....
Аз например тъй и не свикнах на чай в пакетчета. Требе съм каталясъл да посегна ....
 
Незнам. Верно преди падаше големо пудрене за пред камера, да не изглеждаш изваден от моргата ....
Ма технологиите се развиват едно, пък и това не е важало за снимките .....
Освен некъф специален ефект на достоверност и експириънс да са търсили при интервюто ....
бе сложно   :smokin:
« Последна редакция: Октомври 10, 2020, 21:51:46 от 66 »

AnonimusBG

  • Гост
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #114 -: Октомври 10, 2020, 20:50:08 »
Маркови, не маркови.
Аз и досега си го карам по корекомски спомени.
Джони и Валентин.
Иначе за вас разбирачите.
https://e-vestnik.bg/page/1/?s=уиски&sa=ТЪРСЕНЕ#038;sa=ТЪРСЕНЕ

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #115 -: Октомври 12, 2020, 17:01:26 »
Интересен ми бе линка на Анонимус.
На секцията за ракиите се мъдри реклама на "Перлова".
Боже, то перла няма от години!
Или като почнат пък със "стари, отлежали" и т.н.
Ми аз слагам в 20 литрови дъбови бурета и за година ми "изпиват" около 0.6 литра.
Говорим за "изтощени" бурета - поне 4-5 г. използване!
Ся, ясно, че зависи и от влажност на помещението, температура и т.н., но не мога да си представя във винпром да държат 12 г. в дъбови бурета ракия.
Ми те поначало не правят ракия, а произвеждат чист етилов алкохол и после го пудрят, само отлежаването им е кусура - фсе ме кара към лафа - Фсичката Мара фтасала, само Караянчевата си не сресала.
Не че вярвам прекалено и на производителите на уиски, но поради лудата конкуренция там може и да имат количества за показване на старо уиски. То и това е една от причините да е скъпо - освен помещенията за отлежаване, чел съм, че загубите им достигат до 40 % /ако си спомням правилно/.
Прилагам просто тройно правило и пресмятам колко трябва да струват т.н. отлежали ракии - не излизат сметките.
Но пък всеки има право да вярва в таласъми.
« Последна редакция: Октомври 12, 2020, 18:21:07 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8691
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #116 -: Октомври 12, 2020, 17:19:28 »
Така си е, от Запада взехме само измамата, но и в самия Запад истинското намалява, вчера гледам по ТВ една обяснява, откак изобретиха масспектроскопията и разчетоха всички аромати, ги произвеждат от нефт, кеф ти ягода, кеф ти аромат на барбекю... а колко скандали има с прескъпите прехвалени западни вина - всичко се фалшифицира, та няма някакви концентрати да фалшифицират. Защото ако няма растеж на печалбата, си на загуба - правят го западните фалшификатори на пари - ФЕД, ЕЦБ и пр. "централни" банки.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #117 -: Октомври 15, 2020, 15:33:27 »
Ракията се прави с хубав казан и хубав материал, а отлежаването и е въпрос на творчество. Докато  един сгоден казан е чисто технически проблем , то  подготовката на материала си е тайнство и зависи от майсторлъка на майстора . Спомнете си пролетния  ейл на мистър О`Тул в "Резерват за гоблини"" на Клифърд Саймък :smokin: Това  с отлежаването , както стана дума е  въпрос на лично творчество и философия на консумацията. Основен закон на печенето на ракия е: " Мойта ракия е най-хубава!!!"Проста работа е! Наздраве!!!
« Последна редакция: Октомври 16, 2020, 11:15:51 от Kerpeden »

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #118 -: Октомври 17, 2020, 14:15:42 »
Наздраве наборе.
Мен по ми хареса другият основен закон за ракията - Краят зависи от налото!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Край казана, или за културата на правене и пиене
« Отговор #119 -: Октомври 17, 2020, 15:23:29 »

Спомнете си пролетния  ейл на мистър О`Тул в "Резерват за гоблини"" на Клифърд Саймък :smokin:

не беше ли сладка ноемврийска бира :smokin:

в която буболечките сами трябвало да паднат :m1731:

PS октомврийска била, не ноемврийска, съжалявам.
« Последна редакция: Октомври 17, 2020, 15:27:03 от ddantgwyn »
the lamers club honourable member …