Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 19, 2024, 17:34:29

Автор Тема: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?  (Прочетена 40272 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7736
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #120 -: Януари 24, 2021, 20:21:29 »
Целият нормален* свят се крепи върху парите.

в момента. в миналото не е имало нужда от пари, спокойно можем да си представим бъдеще, в което от парите също няма да има нужда. това, че сега всички без изключение смятат за нужно да наблягат на разни пороци като алчност, не може да бъде за постоянно. няма как да превърнеш порок в добродетел и да се надяваш тази лъжа да трае вечно.


*корекцията моя, не обичам паразитизми.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7376
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #121 -: Януари 24, 2021, 20:22:04 »
безценният ти капитализъм заминава с бясни темпове на п. си майна - точно там, където му е мястото  8)
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #122 -: Януари 24, 2021, 20:23:28 »
Размотавайки се из Ла Дефанс, погледът ми привлече ей-тази велика скулптурна-склуптура, изваяна од французойски французин, чиито хоби е здравата мъжска дружба.

Афторът-ваятел е поставил недвусмислено главата на ангелката - "там", за да подскаже с каво мислят фимейлките.

Моята попутчица (моля, руският да не се побългарява) одчасти се съгласи с експозето.

Франсето-льо-директьор, наш попутчик, фложи цялата си интелектвална фантасмагория, за да ни сведе на високопарен французойски, че този "шедьовър" бил характерен за поп-арт течението атрактивен авангардистичен кубизъм.

Явно пубисната глъвъ подсказва екстравагантен сюрреализъм ф авангардистичния кубизъм.




Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7736
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #123 -: Януари 24, 2021, 20:27:33 »
между другото, тази простотия с алчността е изключително лесно да бъде изкоренена - достатъчно е вместо данък върху доходите да имаш данък върху собствеността. тогава разните устъровци от романите на удхаус просто няма да могат да виреят.

същевременно разните предприемачи, които нямат собственост, но имат пипе и могат да забогатеят, ще имат възможността да си купят това-онова и съответно да почнат да плащат данъци.

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #124 -: Януари 24, 2021, 20:31:56 »
Целият нормален* свят се крепи върху парите.

в момента. в миналото не е имало нужда от пари, спокойно можем да си представим бъдеще, в което от парите също няма да има нужда. това, че сега всички без изключение смятат за нужно да наблягат на разни пороци като алчност, не може да бъде за постоянно. няма как да превърнеш порок в добродетел и да се надяваш тази лъжа да трае вечно.


*корекцията моя, не обичам паразитизми.

Ако под "миналото" имаш предвид първобитно-общинния строй - така е, не са имали пари.

После са се появили бартерите и накаря - парите, като средство за разплащане.

Парите не са алчност, а средство за възнаграждение за положен труд.

Това не важи донякъде за кибуците, където масурестите каскетлии пълнят банковите си сметки, чрез експлоатация на балъците, лансирайки им версията за "безплатното общество", защото този вид модерно робство е базирано върху схващанията на определени индивиди, че светът не се крепи само върху парите, но за калпаците това е чист бизнес, който им носи невероятни постъпления. -:)

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #125 -: Януари 24, 2021, 20:32:33 »
Quote (selected)
Предприемачът и основател на компаниите "Tesla" и "SpaceX" Илън Мъск продава четири имота в Лос Анджелис срещу сумата от 62,5 милиона долара, съобщи БГНЕС, позовавайки се на"Бизнес инсайдър".
По-рано "Уолстрийт джърнъл" написа, че бизнесменът продава имението си в престижния район Бел Еър за 29 милиона долара.
Изданието посочва, че Мъск се е съгласил да продаде къщата на строителната компания LLC – собственост на Арди Тавангариан. Мъск е подписал писмо за намерение да продаде няколко недвижими имота в Лос Анджелис.
През май в Twitter той публикува послание, в което казва, че продава цялото си имущество и няма да има жилище.

https://www.dnes.bg/zvezdi/2020/07/02/ilyn-mysk-prodava-chetiri-imota-za-nad-62-mln-dolara.455296
Изпреварили са те Онци. :t0328:
При това за да не плаща данъци, данъците са балъците.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #126 -: Януари 24, 2021, 20:44:14 »
безценният ти капитализъм заминава с бясни темпове на п. си майна - точно там, където му е мястото  8)

Yep, тази мантра я слушаме од 1945 година, а северовасточниците од 1917-та.

СЕГА е 2021, 21 век и песента на развалената грамофонна плоча продължава.

Да влезе ф сила машината за пуканки. Успех в чакането !


Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7376
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #127 -: Януари 24, 2021, 20:52:50 »
Нямам проблеми с чакането, пък и в родовете ми са все дълголетници  :smokin:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #128 -: Януари 24, 2021, 21:04:51 »
между другото, тази простотия с алчността е изключително лесно да бъде изкоренена - достатъчно е вместо данък върху доходите да имаш данък върху собствеността. тогава разните устъровци от романите на удхаус просто няма да могат да виреят.

същевременно разните предприемачи, които нямат собственост, но имат пипе и могат да забогатеят, ще имат възможността да си купят това-онова и съответно да почнат да плащат данъци.

Въобще НИКЪДЕ не съм споменал за милиардерите и мултимилионерите.

Думам за обикновените хора, за средната класа, върху която се крепи пирамидата на обществото, но или не искате да го разберете, щото избивате в крайности, или няма какво да измислите, като контрааргумент срещу неразбиваемата диалектика на работа-пари, пари-работа.

За съжаление капитализмът е бъдещето на човечеството. Томас Мор, Томазо Кампанела, Маркс, Енгелс и Леннин са написали забавни четива, които не стават дори и за губене на време.

Впрочем, четете Ленин, и ще разберете, че Той е осъзнал грешката си, но е било много, много късно.

Ако Русия беше останала Царска, СЕГА не само САЩ, но и Западна Европа, щяха да лапат праха, бягайки зад руснаците.

Ето как късогледството в политико-икономическата реалност на един терорист-идеалист, решил да докаже теорията за безплатното общество, срина цяла държава, хвърляйки я в абсолютно излишна гражданска война и последвалата катастрофа, която продължава и до днес, поради дефицит на интелектуален потенциал, ликвидиран генетично при управлението на един НЕруснак, последовател во крове на Бащицата на ВОСР.

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #129 -: Януари 24, 2021, 21:12:08 »
Нямам проблеми с чакането, пък и в родовете ми са все дълголетници

Много добре! Родовете ти не успяха да дочакат идването на безплатното общество.

Виждам, че си поел щафетата.

Успех в чакането !

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8078
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #130 -: Януари 24, 2021, 21:30:54 »
Quote (selected)
Подчертавам още веднъж - за всичко се плаща и никой не дава нищо на никой на версия.
Въххх,
драги, ти жувейш некъде в 19 век, че и по рано. :smokin:
 
С тва изказване напрао зачеркна т.н. зап., т.е. западаща цивилизация. :yes-1289:
Ми точно планината вересии "мачка" "партнерите". И то дотам, че ломотят за рестарт ли, май ресет беше  :beer-405:
 
Quote (selected)
Ако Русия беше останала Царска, СЕГА не само САЩ, но и Западна Европа, щяха да лапат праха, бягайки зад руснаците.
Крупни дивотии. Ако не беше се пръкнал белязания, СССР щеше да си е още преди Китай  :smokin:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #131 -: Януари 24, 2021, 21:35:05 »
Фоне, капитализма навлиза в своя залез.
Мечтата на либерастите за "социално отговорен бизнес" разбирай капиталист филантроп, дървено желязо е показател за нищетата на сегашния строй и процесите са напреднали до необратимост.
Голяма шанс да се затвори колелото на историята и да минем рязко в родовообщинния строй, без пари и без интернет. :bigok:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3570
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #132 -: Януари 24, 2021, 21:44:50 »
 
Quote (selected)
ВСИЧКО, за което ти дойде на ум, е свързано с ПАРИ и само с ПАРИ
Не на мен – всичко, което на теб ти дойде на ум. Понеже си мислиш само за пари. Както казах, нелечимо е.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #133 -: Януари 24, 2021, 22:06:48 »
Нали правите разлика между пари и капитал?
Защото по-горе не си личи.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #134 -: Януари 24, 2021, 22:28:26 »
Quote (selected)
link=topic=1490.msg96571#msg96571 date=1611487906]
 Сестро, по дефиниция английскиговорящите (вкл. англичаните) по изключение говорят език, различен от родния им, под нивото им е.
В 40+ годишната ми професионална кариера съм среща не повече от дузина такива.
В тази връзка си спомних казаното от министъра на образованието на великобритания г.жа Татчър, М. след (при) посещението й в България.
~~~~
Ноймане, сподели.

Професоре, извинявай че се забавих с отговора.

Когато пристигнах в САЩ през 90-те години на миналия век, ми направи впечатление, че нюйоркчани говорят леко странен английски, но тъй като бях учил този език от детската градина, слушал продължително БиБиС и Гласът на Америка, нямах сериозни проблеми.

Много българи са ми казвали: Що така тебе те разбират и ти ги разбираш, а ние нищо не разбираме.

Оставям горното без коментар.

Българите, които срещнах в Ню Йорк и които, и до сега живеят, и комуникират ежедневно на български имат много сериозни проблеми с английския, а онези, които се отделиха и заживяха и заработиха САМО с американци, говорят английски с едва доловим акцент, четат идеално и могат да пишат правилно.

'Фактът', че англичани, австралийци, САЩци НЕ могат да се разберат помежду си, както и французи, белгийци и канадци, говорейки един и същ английски или френски, са естрадни варианти идващи най-често от частни случаи където говорещите имат силен кокни, бокни или нормандски акцент.

Изказването на изстрадалата певица Кеми Тодороф, "Аз говори бъльгарски много льошо, била ф Ъмерика файв ийърс" е частен случай, също.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #135 -: Януари 24, 2021, 22:30:01 »
"Думам за обикновените хора, за средната класа, върху която се крепи пирамидата на обществото, но или не искате да го разберете, щото избивате в крайности, или няма какво да измислите, като контрааргумент срещу неразбиваемата диалектика на работа-пари, пари-работа.

За съжаление капитализмът е бъдещето на човечеството. Томас Мор, Томазо Кампанела, Маркс, Енгелс и Леннин са написали забавни четива, които не стават дори и за губене на време."

Най-неясното нещо на западната пропаганда е "средна класа". Как я определят? Като "income" на "household" ли? Кога си средна класа? Като имаш дървена барака в събърбана? И като се пенсионираш не можеш да и плащаш данъка и трябва да се "свиеш" в кондо? Ако си лекар или адвокат, дали ставаш средна класа? И имаш торба пари студентски дълг?
Тъй наречената средна класа изтънява. Дали ще изчезне? Не знам.
За това какво е бъдещето? Много самонадеяно е, че точно капитализмът е бъдещето? Така "другарите" говореха: "Великият и нерушим Съветски Съюз". Това го видяхме.
Капитализмът е фейлнал веднъж в 1929г и втори път 2008г. Много бързо забравяте като президент и president-elect, заедно с нотабилите от конгреса се изправиха да плачат за "непрежалимите" банки и застрахователи. Ако не ги спасяла държавата (разбирай taxpayer) ще се събори небето. Тогава за последен път се разбра, че този капитализъм е жив мъртвец. Изкуствена работа. От изток един дракон му изтегля лекичко килимчето. Леекичко. Да няма сътресения.
Може пак да му казват "капитализъм", но ще бъде с "ръководната роля на партията" и с партийни секретари в борда на директорите.  :too_happy-1067:

BTW Тези горните не съм ги чел  ;D  и както пишеш не си е струвало.  :too_happy-1067: Затова пиша само за неща които съм преживял, видял и пипнал. За да имаш, как да го кажа? Credibility.

« Последна редакция: Януари 25, 2021, 00:29:38 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #136 -: Януари 24, 2021, 22:35:53 »
Quote (selected)
Подчертавам още веднъж - за всичко се плаща и никой не дава нищо на никой на версия.
Въххх,
драги, ти жувейш некъде в 19 век, че и по рано. :smokin:
 
С тва изказване напрао зачеркна т.н. зап., т.е. западаща цивилизация. :yes-1289:
Ми точно планината вересии "мачка" "партнерите". И то дотам, че ломотят за рестарт ли, май ресет беше  :beer-405:
 
Quote (selected)
Ако Русия беше останала Царска, СЕГА не само САЩ, но и Западна Европа, щяха да лапат праха, бягайки зад руснаците.
Крупни дивотии. Ако не беше се пръкнал белязания, СССР щеше да си е още преди Китай

Ако ти живееш на версия или в някой дом за "взаимопомощ" може и да не плащаш - държавата плаща, но това е изключение от правилото за необходимостта от пари, което всъщност не нарушава самото правило.

Преди "Белязания" СССР започна яко да колабира. Белязаният не беше пръв. Преди него имаше един Андропов, който умра, след него се появи и умря и Черненко, защото в Кремъл разбираха от ясно по-ясно, че икономиката им е спукан балон, а без икономика държавата изчезва и .... СеСеСеРетата изчезнаха.

Е, с малка задокеанска помощ, но на един сакат човек колко му е да го препънеш.

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #137 -: Януари 24, 2021, 22:45:09 »
Фоне, капитализма навлиза в своя залез.
Мечтата на либерастите за "социално отговорен бизнес" разбирай капиталист филантроп, дървено желязо е показател за нищетата на сегашния строй и процесите са напреднали до необратимост.
Голяма шанс да се затвори колелото на историята и да минем рязко в родовообщинния строй, без пари и без интернет. :bigok:

Ще ми се да ти повярвам, но от 30 години живея в този загниващ капитализъм, децата ми завършиха квалитетни университети, СЕГА вече ТЕ имат техните деца, които учат в частни училища и е трудно да повярвам на подобни брътвежи.

Това е стара и изтъркана плоча.

Каквото и да се случи, парите са тук и дори обществото да се преструктурира поради някакви непредвидени ситуации, пак ще е капиализъм и пак ще е финансов и ще се плаща с пари, а не с идеи и въздух.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #138 -: Януари 24, 2021, 22:47:23 »

Преди "Белязания" СССР започна яко да колабира.

Никакъв "белязан", не е злият гений на СССР! Той е само тригер. Всичко е започнало с убийството на Сталин и неговата невъзможност (може би не му е стигнало времето) да отдели партията на болшевиките от стопанското ръководство на държавата. Затова и в САЩ се "чекнаха" по DC, но живота си продължава по места. Бизнеса не е спрял, заради някакви партийци.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8078
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #139 -: Януари 24, 2021, 22:59:57 »
Нали правите разлика между пари и капитал?
Защото по-горе не си личи.
Опитвам се, ама с тези отрицателни лихви .......
 
Quote (selected)
Преди "Белязания" СССР започна яко да колабира.
Може ли за форумното си другарче да направиш едно сравнение, по някой основен показател. Платежен баланс, задлължнялост, търговски баланс ..... бе избери си, между СССР (тогава) и САЩ (сега). И после може и да си говорим.
 
Щото тея лакърдии дето петрола "паднал" и СССР се разпаднал .....

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #140 -: Януари 24, 2021, 23:14:26 »
Още нещо за средната класа:
Лятото нашумя един случай. Банда черни (BLM) бяха влезли в имота на семейство бели хора и те пред къщата си
бяха извадили и насочили пушки да се защитят. В крайна сметка ги осъдиха, след като маймуните бяха разбили вратата на двора им. Май в Орегон.
Та тези бели хора дали бяха средна класа?
Мога да намеря видеото, ако някой не го помни.
Нещо друго. Наскоро моята по-добра половина ми обърна внимание, че на заглавката на YAHOO страницата, заедно с времето има и заглавие "BLM". Нема да коментирам, че се нерва...
« Последна редакция: Януари 24, 2021, 23:27:32 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #141 -: Януари 24, 2021, 23:23:22 »
!
« Последна редакция: Януари 25, 2021, 02:21:23 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #142 -: Януари 24, 2021, 23:34:57 »
Quote (selected)
Ако под "миналото" имаш предвид първобитно-общинния строй - така е, не са имали пари.

После са се появили бартерите и накаря - парите, като средство за разплащане.

В жестока заблуда си. 

Quote (selected)
Hunting and gathering was humanity's first and most successful adaptation, occupying at least 90 percent of human history.

И още:

The Myth of the Barter Economy

Adam Smith said that quid-pro-quo exchange systems preceded economies based on currency, but there’s no evidence that he was right.

https://www.theatlantic.com/business/archive/2016/02/barter-society-myth/471051/

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3570
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #143 -: Януари 25, 2021, 00:05:43 »
Quote (selected)
дори обществото да се преструктурира поради някакви непредвидени ситуации, пак ще е капиализъм
Ногу е найс да наричаш „непредвидена ситуация“ това, че любимият ти капитализъм се самоизяде от алчност.
И не, следващото няма да е „пак капитализъм“. Доста по-зле ще е. Запиши си някъде колко си ояден и самодоволен в момента, защото няма да е задълго.

Активен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8770
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #144 -: Януари 25, 2021, 08:02:44 »
Фона е прав, за всичко трябват пари, така го направиха заговорниците, даже си имат философия, на която кълват балъците: Ако не си платил и надплатил за нещо, получил си го даром, значи ти не го цениш.

Въпросът е как се сдобиваш с парите, ти фон Нюмане, как се сдоби с твоите пари, с които плащаш масрафа на семейството си?

Аз, за моите мога да разкажа тук и сега, за всяка стотинка мога.
Вие си ги избрахте!

Активен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8770
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #145 -: Януари 25, 2021, 08:11:38 »
Какво мислиш за края на капитализма, в давоските заговорници приключват капитализма, какво мислиш за това, ще конфискуват златото на хората, ще отменят хартиените пари, ще довършат средната класа - тия които работим, ще се изравним с които са на социал, ще го доживеем, Байдън иска на изземе оръжията в САЩ, явно комунизма не е далече и ще бъде според Маркс - първо в най-развития капитализъм...
Вие си ги избрахте!

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #146 -: Януари 25, 2021, 08:19:52 »
Quote (selected)
link=topic=1490.msg96571#msg96571 date=1611487906]
 Сестро, по дефиниция английскиговорящите (вкл. англичаните) по изключение говорят език, различен от родния им, под нивото им е.
В 40+ годишната ми професионална кариера съм среща не повече от дузина такива.
В тази връзка си спомних казаното от министъра на образованието на великобритания г.жа Татчър, М. след (при) посещението й в България.
~~~~
Ноймане, сподели.

Професоре, извинявай че се забавих с отговора.

Когато пристигнах в САЩ през 90-те години на миналия век, ми направи впечатление, че нюйоркчани говорят леко странен английски, но тъй като бях учил този език от детската градина, слушал продължително БиБиС и Гласът на Америка, нямах сериозни проблеми.

Много българи са ми казвали: Що така тебе те разбират и ти ги разбираш, а ние нищо не разбираме.

Оставям горното без коментар.

Българите, които срещнах в Ню Йорк и които, и до сега живеят, и комуникират ежедневно на български имат много сериозни проблеми с английския, а онези, които се отделиха и заживяха и заработиха САМО с американци, говорят английски с едва доловим акцент, четат идеално и могат да пишат правилно.

'Фактът', че англичани, австралийци, САЩци НЕ могат да се разберат помежду си, както и французи, белгийци и канадци, говорейки един и същ английски или френски, са естрадни варианти идващи най-често от частни случаи където говорещите имат силен кокни, бокни или нормандски акцент.

Изказването на изстрадалата певица Кеми Тодороф, "Аз говори бъльгарски много льошо, била ф Ъмерика файв ийърс" е частен случай, също.
...вероятно не се изразявам добре на български, имах предвид друго - рядко се среща англоговорящ, който да говори (даже не правилно) немски, руски, френски, унгарски ... - за испанския правя уговорка, тъй като много голям процент от населението на САЩ вече са латиноси, та така ...

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3570
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #147 -: Януари 25, 2021, 08:24:00 »
Quote (selected)
Фона е прав, за всичко трябват пари
За да имаш майка и баща колко се плаща? Колко се дава, за да си вземеш жена? За деца колко? Колко са платили на Евклид и Архимед, за да създадат безсмъртна мисъл? За колко кинта можеш да създадеш някой Моцарт? Колко струва представата за чест и достойнство, колко струва обичта? Колко плащаш, ако душата ти се радва от вида на дърветата, на някое врабче или куче? Те самите за колко пари са създадени?
Осъзнайте се, бе хора! Никога не е било „всичко е пари“ и никога няма да бъде. Това, че ви държат в робство чрез парите не означава, че светът е направен от тях. Не е!

Активен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8770
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #148 -: Януари 25, 2021, 08:25:17 »
Има една гигантска наглост във философията на Айн Ранд, всички, абсолютно всички големи богатства са създадени и опазвани с помощта на държавата, примери колкото щеш, последно, 2008 САЩ наля на най-големите пари, за да не фалират, а на обикновения човек казват, че това е лошо, тоест, имаме комунизъм за богатите и бесен капитализъм за бедните, не и за най-бедните, те също смучат от работещите.

Самата Айн Ранд, така както проповядва либерален капитализъм, когато се разболява от рак, да не дава господ на никой, ползва държавна помощ за лечението си. На такива фалшиви лицемери, да не вярваш!
Вие си ги избрахте!

Активен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8770
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #149 -: Януари 25, 2021, 08:30:46 »
Точно за душата щях да питам, колко пари за спасението на душата трябват? А, да, протестантската философия на калвинистите, познати в САЩ и Англия като пуритани е, че щом си забогатял, Господ те обича и си праведен. Не е шега, няма значение колко си измамил, ограбил, убил, богат си и те уважават.
Вие си ги избрахте!

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7376
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #150 -: Януари 25, 2021, 13:26:25 »
Цитат на: аменеменема
... Колко струва представата за чест и достойнство, колко струва обичта?
Колко плащаш, ако душата ти се радва от вида на дърветата, на някое врабче или куче? ...

Ти пък вече почна да му задаваш въпроси, които въобще не може да схване.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #151 -: Януари 25, 2021, 14:50:59 »
"Думам за обикновените хора, за средната класа, върху която се крепи пирамидата на обществото, но или не искате да го разберете, щото избивате в крайности, или няма какво да измислите, като контрааргумент срещу неразбиваемата диалектика на работа-пари, пари-работа.

За съжаление капитализмът е бъдещето на човечеството. Томас Мор, Томазо Кампанела, Маркс, Енгелс и Леннин са написали забавни четива, които не стават дори и за губене на време."

Най-неясното нещо на западната пропаганда е "средна класа". Как я определят? Като "income" на "household" ли? Кога си средна класа? Като имаш дървена барака в събърбана? И като се пенсионираш не можеш да и плащаш данъка и трябва да се "свиеш" в кондо? Ако си лекар или адвокат, дали ставаш средна класа? И имаш торба пари студентски дълг?
Тъй наречената средна класа изтънява. Дали ще изчезне? Не знам.
За това какво е бъдещето? Много самонадеяно е, че точно капитализмът е бъдещето? Така "другарите" говореха: "Великият и нерушим Съветски Съюз". Това го видяхме.
Капитализмът е фейлнал веднъж в 1929г и втори път 2008г. Много бързо забравяте като президент и president-elect, заедно с нотабилите от конгреса се изправиха да плачат за "непрежалимите" банки и застрахователи. Ако не ги спасяла държавата (разбирай taxpayer) ще се събори небето. Тогава за последен път се разбра, че този капитализъм е жив мъртвец. Изкуствена работа. От изток един дракон му изтегля лекичко килимчето. Леекичко. Да няма сътресения.
Може пак да му казват "капитализъм", но ще бъде с "ръководната роля на партията" и с партийни секретари в борда на директорите.  :too_happy-1067:

BTW Тези горните не съм ги чел  ;D  и както пишеш не си е струвало.  :too_happy-1067: Затова пиша само за неща които съм преживял, видял и пипнал. За да имаш, как да го кажа? Credibility.

Бъч, в литературата (особено европейската) има много определения за "средна класа", понятие анализирано от различни гледни точки (предполагам, че те интересува само анализът от гледна точка на дохода).
Това е американски източник Stewart Clegg, Paul Boreham, Geoff Dow; Class, politics, and the economy. Routledge. 1986. p. 158. ISBN 978-0-7102-0452-3.)
Относно количественото измерване - при вас средната класа се определя като онези възрастни, чието нетно богатство е между  US$50,000 и US$ 500,000 към средата на 2015 като това "богатство" се състои основно от нефинансови активи, главно недвижима собственост .
Може да потърсиш авторката Barbara Ehrenreich, американка, през 1977 въвежда в употреба "professional-managerial class"  със следното определение - salaried menial workers who do not own the means of production and whose major function in the ... division of labor ... [is] ... the reproduction of capitalist culture and capitalist class relations. Доста объркано понятие, но става за САЩ.

Друга особеност на вашата средна класа е, че в сравнение с европейската вашата е по-малобройна, но по-богата (с по-високи доходи).
Интересни данни за немската средна клася публикуват няколко изследователски института, както и профсъюзите, `ма много ще се разводним.
Потърси сам, ако наистина те интересува, а не ни тестваш.

Тук периодически се обсъжда базисния доход,, вече се намират интересни разсъждения по повод този базисен (базов) доход и средната класа.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #152 -: Януари 25, 2021, 15:58:26 »
Нека цитирам форумци от 2013г по въпроса за средната класа. Харесали са ми и съм си ги записал, че се забравя.

"Средната класа е илюзия. Създадена от богатите, за да укротят бедните, давайки им надежда, че някой ден ще са средна класа.
Човек или е силен, или е слаб! Да се определяш като среден е едновременно признание, че не си силен, но и самозаблуда, че не си слаб."

"Тц, давайки им надежда, че някой ден от средна класа ще станат "висше общество".  И успокоение - когато децата им ги попитат, що не са във "висшето общество" след като половин век са работили неуморно и играли по правилата, да могат да отговорят: Все пак не са бедни, а са от средната класа."
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #153 -: Януари 25, 2021, 16:22:42 »
Както е писал някой, средната класа е илюзия. Аз бих стигнал по-нататък. Тя е шашма. Едни са доходите в Bay Area, California, и съвсем други 200 мили на юг. Цените на имотита са различни до степен, че се различават в пъти. Това означава ли, че там където има работа има средна класа, а там където е кът е изтъняла?
Ако си с добри доходи ( да кажем над $150000 -200000годишно) и живееш в барака за $500000 и по горните критерии си "средна класа".
Но в един хубав момент ставаш на 50 или над и си губиш работата, защото е "against the law" "Age discrimination", но си го има.
Но тогава децата ти трябва да отидат в колеж и колежа е $50000 на година и не можеш да ги издържаш. Тоест децата ти не могат да вземат образованието което имаш. Тогава дали си средна класа или си "зад борда"?
Мнението ми е, че ако критерият за средна класа е някакви 'fiat money", той не струва. И "assets" измерени с $ пак са фалшиви.
Още по-конретно: Имаш барака за милион доларци, но се пенсионираш или си губиш работата и не можеш да ѝ плащаш данъка, в CA e до 1.5% от стойността годишно. Трябва да продаваш и да бегаш някъде на евтино. Но на новото място или в чужбина, няма платената работа кoято си имал и вече май не си "средна класа". А това си става. Дори с българчета в CA.
« Последна редакция: Януари 25, 2021, 18:56:19 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #154 -: Януари 25, 2021, 16:40:14 »
"Средната класа" е шашма, за да се скрие антагонизма между труда и капитала. Замъгляването става и с масовото участие на маркета.  :too_happy-1067: Притежаваш нещо от компанийте. Тоест всички сме капиталисти. Смех. Като имаш план 401 или 403 (пенсионен) си на маркета и си капиталист.  ;D
Хахах, Дори и аз бях капиталист по едно време. Имах 10000 сток опшъни от компания в която работих, имах възможност да ги купя и аз ги купих като останах отвън за $500 и си мислех, че съм купил хартишки. Но... компанията я купиха след десетина години и хартишките станаха акции. Новата компания ги изплати щедро и нея година бях горд капиталист ;D . Поне плащах данъци като такъв. :yes-1289: :too_happy-1067:
« Последна редакция: Януари 25, 2021, 17:01:53 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #155 -: Януари 25, 2021, 18:14:40 »
Quote (selected)
Тук периодически се обсъжда базисния доход,, вече се намират интересни разсъждения по повод този базисен (базов) доход и средната класа.

ББД ще е следващият камуфлаж на капитализма.
Последен опит за спасяване на стоково паричните отношения.
След като мнозинството стане излишно като производителна сила има два пътя.
1. Евтаназия - може и "разреждане" с блести.
2. ББД - вече се практикува от 30-40 години също частично. Цялата плеяда държавни и общински "калинки", застрахователи, брокери, финансови консултанти, лайф куочове, ПР, имиджмейкъри, "артисти" маркетолози и "мериджейни" на сергия за зеленчуци с двама служители.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8770
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #156 -: Януари 25, 2021, 18:34:28 »
В САЩ половината са на социал!
Вие си ги избрахте!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #157 -: Януари 25, 2021, 18:39:27 »
Не разширят ли базата на социала ще има още ексцесии в метрополисите.
Пиша че ще е поредния камуфлаж защото иначе трябва да обявят че храната, водата, дрехите, жилищата, образование и здравеопазване са О УЖАС:
БЕЗПЛАТНИ  :t0328:
Така се поддържа илюзията за парите, е може да не са пари а купони но все "ценни книжа" емитирани от щата или държавата.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #158 -: Януари 25, 2021, 21:09:46 »
Quote (selected)
link=topic=1490.msg96571#msg96571 date=1611487906]
 Сестро, по дефиниция английскиговорящите (вкл. англичаните) по изключение говорят език, различен от родния им, под нивото им е.
В 40+ годишната ми професионална кариера съм среща не повече от дузина такива.
В тази връзка си спомних казаното от министъра на образованието на великобритания г.жа Татчър, М. след (при) посещението й в България.
~~~~
Ноймане, сподели.
...вероятно не се изразявам добре на български, имах предвид друго - рядко се среща англоговорящ, който да говори (даже не правилно) немски, руски, френски, унгарски ... - за испанския правя уговорка, тъй като много голям процент от населението на САЩ вече са латиноси, та така ...

Извинявай за неточността. Разбрах и съм съгласен с постановката.

Без да звучи възхваляващо, колегите ми - всички, без изключение - се справят много добре и с други езици, въпреки че болшинството от тях са родени в английско говорящи държави.

Над 90% от американците и англичаните не им се учат чужди езици и имат своята философия, която звучи така:
Говоря английски и да отида дори в Москва или Санкт Петербург, в Пекин или Бейжин, в Централна или Латинска Америка, все ще се намери човек, който да говори моя език.

Франсетата учат английски дори и в тоалетните, а когато ги заприказваш на ангийски, ти отговарят на френски, че това е Франция и ТРЯБВА да говориш на френски.
 
На свой ред питам: "Като отидете в чужбина, ако не сте в Кебек, Канада и/или Белгия, с какъв език се оправяте....!?"
Смеят се на подобни въпроси, но не казват нищо.

Та така....

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3570
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #159 -: Януари 25, 2021, 22:59:23 »
Quote (selected)
в Москва или Санкт Петербург, в Пекин или Бейжин
Първите две не са едно и също, вторите са.
Quote (selected)
отговарят на френски, че това е Франция и ТРЯБВА да говориш на френски
...
На свой ред питам: "Като отидете в чужбина, ако не сте в Кебек, Канада и/или Белгия, с какъв език се оправяте
Ами няма противоречие – съобразяват се с другите в чужбина и очакват от другите същото у дома си.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #160 -: Януари 25, 2021, 23:22:06 »

На свой ред питам: "Като отидете в чужбина, ако не сте в Кебек, Канада и/или Белгия, с какъв език се оправяте....!?"
Смеят се на подобни въпроси, но не казват нищо.

Та така....
Така е! Половината от американците даже нямат паспорт, камо ли да пътуват. А дали се оправят - разбира се, какъв е проблемът да се "оправиш" като си поръчваш биг мак и диетична кола? Въпрос е дали научаваш нещо от местната култура, което знанието на езика би могло да ти даде, но ти го нямаш. Аз говоря много прилично руски, рядко може да ме заподозрят в чужбински произход. Поназнайвам нещо от руската култура. Но и там има огромен културен слой за копане, за който нито имам време, ни то познания. Така, отгоре-отгоре, къде закача, къде не успея.
Плюс това, популярността е въпрос на късмет и пиар. Джъстин Бибър по-добър ли е в пеенето от Димаш Кудайберген? Ама ти за втория чувал ли си до този пост, а? Хем Димаш има вярна поклонническа база, идентична по структура на тази на Бибър.

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #161 -: Януари 26, 2021, 19:02:09 »

На свой ред питам: "Като отидете в чужбина, ако не сте в Кебек, Канада и/или Белгия, с какъв език се оправяте....!?"
Смеят се на подобни въпроси, но не казват нищо.

Та така....
Така е! Половината от американците даже нямат паспорт, камо ли да пътуват. А дали се оправят - разбира се, какъв е проблемът да се "оправиш" като си поръчваш биг мак и диетична кола? Въпрос е дали научаваш нещо от местната култура, което знанието на езика би могло да ти даде, но ти го нямаш. Аз говоря много прилично руски, рядко може да ме заподозрят в чужбински произход. Поназнайвам нещо от руската култура. Но и там има огромен културен слой за копане, за който нито имам време, ни то познания. Така, отгоре-отгоре, къде закача, къде не успея.
Плюс това, популярността е въпрос на късмет и пиар. Джъстин Бибър по-добър ли е в пеенето от Димаш Кудайберген? Ама ти за втория чувал ли си до този пост, а? Хем Димаш има вярна поклонническа база, идентична по структура на тази на Бибър.
Quote (selected)
Така е! Половината от американците даже нямат паспорт, камо ли да пътуват.

Пас-портът е travel document (pass+port) и в САЩ този документ е напълно излишен - не се приема от властите, като документ за самоличност !!!

Явно се въртят из спомените ти "вътрешните паспорти" в НРБ, необходими за "вътрешна виза".

Руският в Канада няма да ти е много од полза, ако не си решила на старини да се преориентираш към Матушката, но гарантирам 99.99%, че не си превъртяла, за да го направиш.

Quote (selected)
Въпрос е дали научаваш нещо от местната култура, което знанието на езика би могло да ти даде, но ти го нямаш.

Що се отнася до владеенето на моя Инглиш и моите артикъли ф Дъ Ню Вьорк Тимез и Нашингтон Поуст, питай Чичо Фичо.

След около час-два ще ти го сервирам на тепсия, карашик с Нели, но си поеми дъх, щото ше четеш ена од многото негови публикации не фъф форумите чатарски, а ф серьозни издания.

Ше продължа от фкъщи. Твай за ся. Работното време приключи.
« Последна редакция: Януари 26, 2021, 23:00:21 от von Newmann® »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #162 -: Януари 26, 2021, 19:19:36 »

Quote (selected)
Така е! Половината от американците даже нямат паспорт, камо ли да пътуват.

Пас-портът е travel document (pass+port) и в САЩ този документ е напълно излишен - не се приема от властите, като документ за самоличност !!!

Явно се въртят из спомените ти "вътрешните паспорти" в НРБ, необходими за "вътрешна виза".

Руският в Канада няма да ти е много од полза, ако не си решила на старини да се преориентираш към Матушката, но гарантирам 99.99%, че не си превъртяла, за да го направиш.

Quote (selected)
Въпрос е дали научаваш нещо от местната култура, което знанието на езика би могло да ти даде, но ти го нямаш.

Що се отнася до владеенето на моя Инглиш и моите артикъли ф Дъ Ню Вьорк Тимез и Нашингтон Поуст, питай Чичо Фичо.

След около час-два ще ти го сервирам на тепсия, карашик с Нели, но си поеми дъх, щото ше четеш ена од многото негови публикации не фъф форумите чатарски, а ф серьозни издания.

Ше продължа от фкъщи. Твай за ся. Работното време приключи.
Зарежи владеенето на твоя инглиш  и се съсредоточи върху владеенето на твоя български.

Паспортът не е за вътрешни пътувания, а за външни. Без паспорт американец може евентуално да мине границата с Мексико, даже може и в Канада с малко напъване, но повече никъде не може да отиде. На самолет без паспорт не качват.

Владеенето на МЕСТНИЯ език беше по въпроса за страни като Индия, Тайланд, Бенин, Китай, където можеш да срещнеш - о, ужас - хора, които не говорят английски.

Благодаря, но не се хаби за чичо Фичо и Нели - не ги чета от хигиенни съображения.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #163 -: Януари 26, 2021, 19:27:03 »
Чичо Фичо ако е същия за който говорите от известно време се прави на тръмпист, сега може и да преживее катарзис, явно е податлив на "сезонни" метаморфози.
Мое да играе и "доброжелателен" критик, знае ли чиляк? :bigok:


Quote (selected)
Последния човекоядец (Тръмп) го изядохме вчера

https://glasove.com/categories/komentari/news/posledniya-chovekoyadets-trmp-go-izyadokhme-vchera
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4339
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #164 -: Януари 26, 2021, 20:32:25 »
Плюс това, популярността е въпрос на късмет и пиар. Джъстин Бибър по-добър ли е в пеенето от Димаш Кудайберген? Ама ти за втория чувал ли си до този пост, а? Хем Димаш има вярна поклонническа база, идентична по структура на тази на Бибър.
Предполагам, знаеш защо 1994 г. се смята за трагична година по отношение на поп  културата?

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #165 -: Януари 26, 2021, 20:40:40 »
Предполагам, знаеш защо 1994 г. се смята за трагична година по отношение на поп  културата?
Родил се е Джъстин? Нали знаеш защо канадският отбор по хокей победил американския на олимпиадата във Ванкувър?  Защото изгубилата страна следвало да приеме обратно/задържи Джъстин!

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3570
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #166 -: Януари 26, 2021, 22:19:43 »
Quote (selected)
изгубилата страна следвало да приеме обратно/задържи Джъстин
Канада е сериен убиец в областта на музиката. Това Брайън Адамс, това Селин Дион ... леле, майко!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #167 -: Януари 26, 2021, 23:37:43 »


Пас-портът е travel document (pass+port) и в САЩ този документ е напълно излишен - не се приема от властите, като документ за самоличност !!!



Подчертаното не е вярно!
Паспортът върши работа за идентификация ако нямаш National ID или "driving License". За влизане в говернментски билдинг ще искат "REAL ID", но във връзка с ковида влизаш и с паспорт.
 "Identity documents in the United States are typically the regional state-issued driver's license or identity card, while also the Social Security card (or just the Social Security number) and the United States Passport Card may serve as national identification. The United States passport itself also may serve as identification. However there is no official "national identity card" in the United States, in the sense that there is no federal agency with nationwide jurisdiction that directly issues an identity document to all US citizens for mandatory regular use.

There have been proposals to nationalize ID cards, as currently citizens are identified by a patchwork of documents issued by both the federal government as well as individual state and local governments.

It is both a political issue and a practical one, and the idea of federalism is cited as supporting federated (regional) identification. All legislative attempts to create a national identity card have failed due to tenacious opposition from liberal and conservative politicians alike, who regard the national identity card as the mark of a totalitarian society.[1]

At present, the only national photo identity documents are the passport and passport card, which are issued by the U.S. Department of State to U.S. nationals only upon voluntary application. Issuance of these documents is discretionary - that is, for various reasons, the State Department can refuse an application for a passport or passport card. "
https://en.wikipedia.org/wiki/Identity_documents_in_the_United_States

За да не кажете, че WiKi e за простаци:
https://www.uspto.gov/page/new-rules-may-adjust-how-some-visitors-can-enter-uspto-buildings

Driver License е достатъчен да се легитимираш ако си в кола и я караш, разбира се. Т.Н "Real ID" се иска от октомври 2020, за да влезеш в държавно учереждение или самолет (дори за вътрешен полет) но се отложи с една година, заради ковида. Real ID може да е съчетание с DL. Моят DL не е, че
за Real ID ти искат да влезеш в говерментски билдинг, а то е станало с апойнтмент и си го поднових по интернет.
Твай! 
« Последна редакция: Януари 27, 2021, 00:31:51 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #168 -: Януари 27, 2021, 00:31:40 »
Зарежи владеенето на твоя инглиш  и се съсредоточи върху владеенето на твоя български.
Благодаря, но не се хаби за чичо Фичо и Нели - не ги чета от хигиенни съображения.

Относно владеенето на български език, за мен са важни мненията на издатели и читатели, защото последните са критерият, а не разни аутсайдери и неуспели "журналисти", превърнали се в 'редактори' и 'коректори' лобиращи из форумното пространство на вестник СЕГА.

Зная как да лансирам фактите и полезната информация, за да държа читателите в напрежение и предразполагам така, че да четат или слушат всичко на един дъх.

Зад гърба ми са повече от 160 публикации - ТРУД, 168 ЧАСА, 24 ЧАСА, Капитал, български вестници в САЩ, Лондон, Париж, а също така и в щатските Ню Йорк Таймз, Дейли Нюз, Уошингтън Поуст, наред с подготвяните от мен емисии на българското радио и ТВ канал в Ню Йорк, в "Гласът на Америка", Уошингън, DC, вкл. и във вестник СЕГА.

Познавам много хора, на ти с пунктуацията, могат да свързват правилно две прости изречения, поналучкват разни стилове в писмената реч, редактират и коригират думи и словореди, но НЕ са в състояние да напишат нищо интересно и атрактивно на читателското поприще, а техните правилно изписани и литературно зографисани творби са потънали в клоаката за литературни отпадъци.

За разлика от мен, Чичо Фичо продължава да пише и твори, да се грижи за изучаването на български език в създадените от Него, съпругата му Нели и още двама ентусиасти, български училища в Ню Йорк, Н.Й. и Шикаго, щат Илиной.

Така щото, с езиците трябва да се внимава много. -:)

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #169 -: Януари 27, 2021, 00:40:38 »
Quote (selected)
Плюс това, популярността е въпрос на късмет и пиар. Джъстин Бибър по-добър ли е в пеенето от Димаш Кудайберген? Ама ти за втория чувал ли си до този пост, а? Хем Димаш има вярна поклонническа база, идентична по структура на тази на Бибър.

Тоя казахстански Димаш, да не е от потеклото на "световно известните" Лев Лешченко и Муслим Магумаев, че е станал толкова световен.

Колко красива изглежда на пръв поглед лъжата, е казал Уилиъм Шейкспиър.
« Последна редакция: Януари 27, 2021, 01:10:14 от von Newmann® »

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #170 -: Януари 27, 2021, 01:05:32 »


Пас-портът е travel document (pass+port) и в САЩ този документ е напълно излишен - не се приема от властите, като документ за самоличност !!!



Подчертаното не е вярно!
Паспортът върши работа за идентификация ако нямаш National ID или "driving License". За влизане в говернментски билдинг ще искат "REAL ID", но във връзка с ковида влизаш и с паспорт.
 "Identity documents in the United States are typically the regional state-issued driver's license or identity card, while also the Social Security card (or just the Social Security number) and the United States Passport Card may serve as national identification. The United States passport itself also may serve as identification. However there is no official "national identity card" in the United States, in the sense that there is no federal agency with nationwide jurisdiction that directly issues an identity document to all US citizens for mandatory regular use.

There have been proposals to nationalize ID cards, as currently citizens are identified by a patchwork of documents issued by both the federal government as well as individual state and local governments.

It is both a political issue and a practical one, and the idea of federalism is cited as supporting federated (regional) identification. All legislative attempts to create a national identity card have failed due to tenacious opposition from liberal and conservative politicians alike, who regard the national identity card as the mark of a totalitarian society.[1]

At present, the only national photo identity documents are the passport and passport card, which are issued by the U.S. Department of State to U.S. nationals only upon voluntary application. Issuance of these documents is discretionary - that is, for various reasons, the State Department can refuse an application for a passport or passport card. "
https://en.wikipedia.org/wiki/Identity_documents_in_the_United_States

За да не кажете, че WiKi e за простаци:
https://www.uspto.gov/page/new-rules-may-adjust-how-some-visitors-can-enter-uspto-buildings

Driver License е достатъчен да се легитимираш ако си в кола и я караш, разбира се. Т.Н "Real ID" се иска от октомври 2020, за да влезеш в държавно учереждение или самолет (дори за вътрешен полет) но се отложи с една година, заради ковида. Real ID може да е съчетание с DL. Моят DL не е, че
за Real ID ти искат да влезеш в говерментски билдинг, а то е станало с апойнтмент и си го поднових по интернет.
Твай!

Бъч, пишейки "властите", имах предвид полицията във всичките й форми, особено хай-уей-трасетата.

Пример. Бях си забравил шофьорската книжка в Ню Йорк и разбрах за това след изминаване на повече от 300 км. Почти бяхме стигнали в Р*****о.
За беда полицейска кола ме мярна, че съм паркирал където не трябва и... разговорът започна.
Да, паспортът беше в джоба ми, но ония казаха да го ползвам на международните летища.
Е, оправих се след като Шерифът пристигна, но слъд дълга полемика.

Друг случай. Миналата година, зетя караше в посока Ъп Стейт, Н.Й., спряхме да хапнем нещо на бързо и потеглихме. Свечеряваше се.

След две кръстовища ни спря полицейска кола, за да каже, че на Лексъс-ът не работи левия мигач (пътепоказател), поискаха шофьорска книжка и таратанци. Зетят я беше забравил, а той е баш хамериканец, продукт от четвърто поколение тукашни и обратно на тъдявашните схващания, носеше със себе си щатския паспорт.

Отново ченгетата се заядаха и казаха, че НЕ искат да му гледат паспорта, а да представи някакво "реално" АйДи с адрес и снимка.

С US passport съм влизал в Държавния Департамент, в щабквартирата на ФБР, във връзка с моя публикация относно неразпознаваеми фейк Зелени Карти и SSNs, а също и в щабквартирата на Сикрет Сървис, без никакви проблеми.

Нося паспорта си винаги с мен, защото ми се налага постоянно да пътувам.

Та от горните - и още много подобни перипетии с мои колеги и познати - си извадих заключението, че между законовите разпоредби и реалното изпълнение на същите понякога се получава gap.(Mind the Gap)

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #171 -: Януари 27, 2021, 01:27:09 »
Щом караш кола си искат Driving License. Да караш кола е "privilege". Няма как паспорт да ти свърши работа. Може да имаш паспорт и да не си взел изпита за "driver" и е естествено да не можеш да докажеш, че си шофьор.
Има и друго - пътната полиция е на конкретния щат и тя си иска документа от щата - Driving license. Паспортът е издаден от Department of State, т.е федерален документ.
Съвсем друг е въпросът, че полицайте в колата си имат компютър и могат да направят справка по паспорта дали имаш изряден "driving license", но те си имат "standard operating procedure" и ще се заядат, че нямаш DL, a караш.
Така:
Ако караш кола ти трябва DL
Ако искаш да влезеш във  федерален билдинг, да се качиш в самолет ... ти трябва федерален документ (паспорт, passport card, Real ID (може да бъде едновременно и driving license от нов тип - в слисъл лично се явиш да ти го издадат).
Real ID ще стане задължително по-късно през годината. Ако...стане.
От там нататък можеш да караш кола с "Real ID" (издадено на базата на driving license) или "driving license". Първото, ясно е по-добро, но пак не ти върши работа ако искаш да отидеш в чужбина.

Разбира се, можеш да имаш "Real ID" и ако не е издадено на базата на driving license, пак не можеш да караш кола. В смисъл можеш, но е "against the law".
 
« Последна редакция: Януари 27, 2021, 14:52:16 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #172 -: Януари 27, 2021, 02:24:51 »
Аз не съм пътен полицай, обаче и аз ще се усъмня в човек, който кара по Горен Ню Йорк с паспорт, но без книжка. Най-близката граница е канадската, която е затворена от миналия февруари. Засега няма надежда щатът Вермонт да вкара визи за нюйоркчани, така че много е съмнителен този зет, много, хеле пък по тъмно. Да не говорим, че вози някакъв тъмен балкански субект, който много бил пътувал - одма става дваж по-подозрителен!  :m1708:

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7376
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #173 -: Януари 27, 2021, 07:08:19 »
Цитат на: Фона
Зная как да лансирам фактите и полезната информация, за да държа читателите в напрежение
и предразполагам така, че да четат или слушат всичко на един дъх.

Зависи от IQ-то на читателите ти. За 100 %-ови американци и 80 %-ови българи вероятно ставаш  :image008:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #174 -: Януари 27, 2021, 09:54:35 »
Аз не съм пътен полицай, обаче и аз ще се усъмня в човек ...

така че много е съмнителен този зет
... 

Малиий, в сий форум на тотален НИХИЛИЗЪМ – ака, неоправдан скептицизъм ( :D) , вече отрекохме и ЗЕТЯ на ФОН-а...

:hypnotised-3320:


« Последна редакция: Януари 27, 2021, 09:59:30 от Джиджи »

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #175 -: Януари 27, 2021, 14:15:32 »
Пътните полицаай ти искат Driving license не само да видят дали имаш право да караш кола, но и защото DL е единственото ID, което има адрес където си регистриран. Нали трябва да знаят къде да ти пратят "тикета" (наказателното постановление мисля се казва на български). Като пишат тикета, пишат и адреса.
Сега на свежа глава се сещам, че и "зелената" карта е прекрасно ID, ако го имаш. Е, и с нея не можеш да караш кола. ;D
« Последна редакция: Януари 27, 2021, 14:38:08 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #176 -: Януари 27, 2021, 14:32:47 »
По-горе Фон-а пише колко "прекрасен" и безалтернативен строй е "капитализма".
Аз имам някакви съмнения по въпроса. Тези мой съмнения се засилиха, като прочетох в "$tatin nation" стр. 36 (автор Justin Smith)
следното:
"Almost all of the major drug companies now spend more on marketing activities than on research to find new treatment"
Всичките тези "Moderna", " AstraZeneca", "Pfiser" are major drug companies.

В "маркетинг дейности" влизат тези "конференции" на доктори по екзотични места с барбекю на плажа...и много други неща ($). Купуването на депутати също...
После да ти предписват съответното лекарство или... ваксина. :too_happy-1067:
« Последна редакция: Януари 27, 2021, 15:30:53 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7376
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #177 -: Януари 27, 2021, 18:20:05 »
Цитат на: Butch
По-горе Фон-а пише колко "прекрасен" и безалтернативен строй е "капитализма".
Аз имам някакви съмнения по въпроса.

Аз пък въобще не се връзвам и на една дума от неговата пропаганда за малоумници.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #178 -: Януари 27, 2021, 18:28:02 »
Цитат на: Butch
По-горе Фон-а пише колко "прекрасен" и безалтернативен строй е "капитализма".
Аз имам някакви съмнения по въпроса.

Аз пък въобще не се връзвам и на една дума от неговата пропаганда за малоумници.
Далеч по-меко е да кажеш:
"Уважение всекиму, кредит никому".
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Re: Кой съм, Къде, Какво с Кого...Накъде ?
« Отговор #179 -: Януари 27, 2021, 18:31:42 »


Въпросът е как се сдобиваш с парите, ти фон Нюмане, как се сдоби с твоите пари, с които плащаш масрафа на семейството си?

Аз, за моите мога да разкажа тук и сега, за всяка стотинка мога.


След кратък размисъл, реших да кажа как.

1. Не съм крал НИКОГА през живота си, нито съм изнасял пари от България !

2. Най-хубавите пари съм правил когато РБ се именуваше НРБ.

3. Напуснах България преди 30 години, на 35-годишна възраст.

3.1  В т.нар. Трудова книжка, за 35 години имам навъртяни НЕ повече от 4 години "трудов стаж" и нито очаквам, нито ще моля за някакви въшкави подаяния от България, което означава, че съм честен човек.

И за да не изпадаме в дуализъм, ще приложа най-натуралният реализъм или: КАК се правеха лесни пари по времето на "комунизма" - без мъка, без къртовски труд, без прилагане на каквато и да е идеология, без незаконни комбинации, без много движение напред-назад.

Виждам че има интерес в тази област и ще се опитам да бъда максимално откровен, а дали някой ще повярва или не, е без значение. За мен фактите са такива, каквито са.

По-долу стоят със страшна сила блиц-примери как се правеха ЗАКОННО лесни пари в НРБ, а след това ще продължа с правенето на easy money в САЩ)

Епилог вместо пролог

НРБ беше идеалната държава с узаконен 'незаконен' бизнес, скрепен, парафиран и обнародван чрез Държавен вестник в резултат на решенията на Държавния съвет и ЦК на БКП.

Имаше КОРЕКОМи, имаше антикварни книжарници, имаше оказионни магазини (заложни къщи – по нео български Хостидж Хаузис /булшит Инглиш/)

Постоянно купувах с родителите ми и жена ми (по-късно) книги със стойност (Кръстникът, Богат Беден, книги от Дюма, Мопасан и т.н.)
Ходех по разни градчета и селца, където стари хорица продаваха невероятно ценни книги от рода на Рокъмбол (10 тома), книги за гледане на кафе, на карти, на ръка (Хиромантия), книги да Петър Дънов, много стари библии издания на Св. Синод в Царска България и прочее, и прочее.

След определено време залагах книгите в антикварните книжарници на страната: старите издания - на консигнация, по-новите - на повторно изкупуване.

Купувах грамофонни плочи от Дюти-Фрий-Шоп (КОРЕКОМ) в НРБ, за които плащах по 4-5 долара на парче, а препродавах в оказионните магазини за 30-50 лева.

От "Бюро Естрада" имах данните за всички музикални състави, свирещи най-вече из Скандинавията, а също така, че те купуваха западни музикални инструменти - мечта за професионалните изпълнители в НРБ.
В листата бяха китари Фендър, Гибсън, струни и ефекти до усилватели, вокални апаратури със щатски микрофони и т.н.

ДКМС отделяше луди пари за прославяне ролята на партията чрез тоновото изкуство.
Окръжните комитети на БКП също търсеха по-специална техника за озвучаване (разбирай модерна и съвременна) за музикални сбирки, партийно насочени партита, с участието на правилно ориентирани музиканти и т.н., и т.н., от което се правеха много, ама много яки пари.

(Тук няма да влизам в подробности, защото някои от продавачите в оказионните магазини в Пловдив, Варна, Бургас и София са все още живи !)
С едно изречение: Далаверата ставаше чрез ОКАЗИОНИТЕ !!!

По тези причинни обичах онова общество, по време на което имах ВСИЧКО, като оставим настрана, че вуйчо ми работеше като шофьор на TIR и имаше най-хубавите курсове в дайрекшън Швейцария, Франция, Белгия и т.н. държави от гнилий капитализъм.

Комунистите бяха тъпи хора, фанатици с образование, но без интелект, без усет за реалност и без никакъв поглед в бъдещето. Въпросните имаха една жестока слабост, но това е друга бира...

To be continued
« Последна редакция: Януари 27, 2021, 18:48:49 от von Newmann® »