Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 15:21:27

Автор Тема: Мемориал в памет на цивилните жертви от бомбардировките, извършени над България…  (Прочетена 12591 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
"Мемориал в памет на цивилните жертви от бомбардировките, извършени над България през Втората световна война …"

Отварям тази тема поради няколко причини, първата от които е, че в другия форум се появиха коментари относно тази инициатива, които не блестят с особена компетентност и които засягат част от хората, пишещи тук. Другата причина е да създам място, в което да бъде описана историята на възникването на тази инициатива, както и нейното развитие във времето.

Това, което аз си спомням за нея е, че тя възникна в една от темите в стария форум на вестник "Сега" при обсъждане на новооткрития паметник на загиналите американски летци в София. Идеята беше предложена от Сократ-май, вече не помня в коя точно тема, но като резултат беше създадена отделна тема за тази инициатива: "Мемориал в памет на цивилните жертви от бомбардировките, извършени над България през Втората Световна Война". В резултат от дискусията там беше създаден инициативен комитет, който излезе с предложение пред софийската голяма община за изграждане на такъв мемориал. На 10 декември 2013 година беше дадена и пресконференция от този инициативен комитет по повод на инициативата. Запис от нея може все още да се види в youtube, а малко снимки от нея могат да се намерят на този адрес.

Нямам ясен спомен за всички хора, които влязоха в този инициативен комитет, така че се надявам в следващите коментари по темата да излезе и списък на неговите участници. Също така се надявам от тях да стане ясно докъде стигна инициативата и къде е била спряна, както и да даде някакъв допълнителен тласък на инициативата, която да стигне до успешен край.

Толкова от мен.
« Последна редакция: Януари 02, 2021, 20:07:29 от ddantgwyn »
the lamers club honourable member …

AnonimusBG

  • Гост
Най-вероятно няма да намеря подкрепа, но все пак.
Паметникът на американските пилоти естествено е идиотизъм.
Предлаганият паметник не мога да го нарека така по етически причини, но би трябвало да се гледа по-дълбоко в нещата.
Благодарение на идиотизма на тогавашните управници англо-американците получават законен повод да бомбардират вражеска държава.
Такива ми ти работи.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Ще опитам с малък + по спомени.
Летеца, Нойка, а сетне и други колеги ще изплуват в спомените ми /имам асоциативна памет, трябва нещо да се случи, че да стопля/, няма да споменавам тези, които не са вече между нас.
Аз съм виждал и архитектурното предложение - доколкото си спомням скромен парлапипеТ и т.н., нека наистина участниците в този комитет, ако четат, да се включат. Ще ми е трудно на мен да търся.
Фактически, това ще е възраждане на идеята.
Дано този път успее.
п.с. Не мисля, че трябва да се противопоставяме с мястото, това не е "на ваш нъмбър с наш такъф", мястото му, ако някога се случи, ще е също показателно за паметта, мъдростта и моментното състояние на българина.
За мен, мястото му е на терена на т.н. седмокрил петокур.
Не можахме да стигнем там, накъдето сочеше петокура, но поне ще знаем откъде сме тръгнали.
Пък току виж и Мустафата го благослови - ем ше и е лесно да се покланя първо на един съседен, а после и на този мемориал.
Шо да губим времето на сахиба?
« Последна редакция: Януари 02, 2021, 20:25:01 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил

За мен, мястото му е на терена на т.н. седмокрил петокур.

По мои спомени, беше отделено място в градинката зад Националната художествена академия, между старото руско посолство и института за космически изследвания. От теб разбирам, че е имало идея паметника да е пред телефонната палата. Нищо чудно и така да е било. Надявам се да разберем от следващите коментари какво и как е ставало.
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Най-вероятно няма да намеря подкрепа, но все пак.
Паметникът на американските пилоти естествено е идиотизъм.
Предлаганият паметник не мога да го нарека така по етически причини, но би трябвало да се гледа по-дълбоко в нещата.
Благодарение на идиотизма на тогавашните управници англо-американците получават законен повод да бомбардират вражеска държава.
Такива ми ти работи.

Идиотизмът на тогавашните управници е коментиран надълго и широко и в стария форум, и в другия форум, така че наистина няма смисъл да се разпростираме върху него и в тази тема, още повече, че има консенсус по него (imho).
the lamers club honourable member …

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
За мен, мястото му е на терена на т.н. седмокрил петокур.

Подкрепям!  :way_to_go-1308:

Поне ще е с лице към къщата /или апартамента?!/ на дядо ми на ул. "Патриарх Евтимий" № 6 /или 66?!/ – в непосредствена близост до вече бившото кино "Витоша". Която е била разрушена почти до основи по време на бомбардировките над София през зимата /май?/ на 1944 г. ...

И слава Богу, че по това време баба ми не е била в София, а дядо ми е успял да се спаси по чудо в близкото скривалище. За който случай вече съм писала тук в една друга тема ...

А ако някой тук започне случайно да оспорва това, което се е случило, имам безспорни доказателства от все още живите в цялата ми рода ...
:pissed-891:
« Последна редакция: Януари 02, 2021, 21:59:29 от Джиджи »

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил

За мен, мястото му е на терена на т.н. седмокрил петокур.

По мои спомени, беше отделено място в градинката зад Националната художествена академия, между старото руско посолство и института за космически изследвания. От теб разбирам, че е имало идея паметника да е пред телефонната палата. Нищо чудно и така да е било. Надявам се да разберем от следващите коментари какво и как е ставало.
Май имаше и такъв момент, вероятно съм попадал на версия като предложение към СО.
Вече ми се губи имаше ли преТпоследно решение на СО или само нещо йезуитско.
Още тогава се бях зарекъл да участвам с некой леф при окончателно решение, а ей на - нищо не съм дал до сега!
Чак пък за такъф пинтия не се имам, та затова си мисля, че нещо не се получи.
Малко натопяващо може да излезе, но не мога да се освободя оД фпечатлението, че Летеца знае повече.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
P.S. И накрая, забравих:

За новооткритата тема –  :way_to_go-1308: :way_to_go-1308:

AnonimusBG

  • Гост
Най-вероятно няма да намеря подкрепа, но все пак.
Паметникът на американските пилоти естествено е идиотизъм.
Предлаганият паметник не мога да го нарека така по етически причини, но би трябвало да се гледа по-дълбоко в нещата.
Благодарение на идиотизма на тогавашните управници англо-американците получават законен повод да бомбардират вражеска държава.
Такива ми ти работи.

Идиотизмът на тогавашните управници е коментиран надълго и широко и в стария форум, и в другия форум, така че наистина няма смисъл да се разпростираме върху него и в тази тема, още повече, че има консенсус по него (imho).

Не зная.
Много е сложно.
Дрезден как да го възприемем?

Трябва ли и там да правят паметник?
« Последна редакция: Януари 02, 2021, 22:20:29 от AnonimusBG »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Най-вероятно няма да намеря подкрепа, но все пак.
Паметникът на американските пилоти естествено е идиотизъм.
Предлаганият паметник не мога да го нарека така по етически причини, но би трябвало да се гледа по-дълбоко в нещата.
Благодарение на идиотизма на тогавашните управници англо-американците получават законен повод да бомбардират вражеска държава.
Такива ми ти работи.

Идиотизмът на тогавашните управници е коментиран надълго и широко и в стария форум, и в другия форум, така че наистина няма смисъл да се разпростираме върху него и в тази тема, още повече, че има консенсус по него (imho).

Не зная.
Много е сложно.
Дрезден как да го възприемем?

Трябва ли и там да правят паметник?

А сигурен ли си, че вече няма паметник?

https://www.tracesofwar.com/sights/3063/War-Memorial-Dresden.htm

примерно този?

А Дрезден може да го приемаме като пример за военно престъпление (примерно).
the lamers club honourable member …

AnonimusBG

  • Гост
Памятник какой то жидкий.
Да не кажа никакъв.

AnonimusBG

  • Гост
Опа.
От твоя линк.


Seven columns bear the following names of cities, which suffered heavy during the Second World War:
Coventry
Dresden
Leningrad
Lidice
Oradour
Rotterdam
Warschau

The other seven columns, on the other side of the square, bear names of concentration camps:
Auschwitz
Bergen-Belsen
Buchenwald
Dachau
Ravensbrück
Sachsenhausen
Theresienstadt

Английсия ми е труден, но Ротердам като един от най-пострадалите градове ми е малко в повече отколото трябва.
« Последна редакция: Януари 02, 2021, 22:55:44 от AnonimusBG »

AnonimusBG

  • Гост
Ъхъ.
Както обикновено.
Ние в Европата сме пострадали най-много от всичките.
Няма значение че ние го измислихме и го направихме.
Но както винаги са виновни блядовете.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Темата е добра и идеята за мемориал също.
Ето пример от Германия. Явно не ги е страх от окупатора. Да направят мемориал.
https://en.wikipedia.org/wiki/St._Nicholas_Church,_Hamburg
https://www.hamburg.com/sights/places-of-worship/11747434/st-nikolai/

Хамбург е един от най-пострадaлите градове от бомбардировки. Ротендам също. Последният от едните и другите в различно време.
Не знам защо Ковънтри е в този списък. Все пак там жертвите са стотици, докато при Дрезден и Хамбург са хиляди и десетки хиляди. В Токио жертвите са 100 000. В един въздушен рейд. Може би защото нашите жертви са ни по-близки, отколкото жертвите на "врага". Anyway, even one casualty is too much to bear.
Ковънтри е по-известен с техния премиер Sir Winston Churchill и неговото решение да го пожертва. Знаел е ден преди да го бомбардира Луфтвафе (чрез Енигма), но е решил да не предупреждава британската противовъздушна отбрана, за да не се "разкриела" тайната, че британците дешифрират немските съобщения. Все пак от Bletchley Park са докладвали на него.
https://www.bbc.com/news/uk-11486219 

Isn't Life a Bitch?
 
« Последна редакция: Януари 03, 2021, 16:12:42 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
За протокола - паметник на американските летци няма, повтарям - няма. Това, което се спряга, е паметник, "дарен" от N-ския американски полк в памет на "американците, воювали и дали живота си в България" - цитирам по памет.
Артур може да пусне снимка - жокер - 8 май 2016 година.

Също за протокола - намирам откриването на тази тема за преждевременно - през декември 2020 участник в сий уважаван форум ме информира неофициално, че възамерява през пролетта на 2021 (след пенсионирането си) отново да актуализира въпроса - намерено е сериозно съдействие, можело да се осъществи.

За сведение на любопитните - повече от 20 години в София има подобен "паметник", поставен от Мати Болгари - една отсечена морена в градинката срещу университета, запуснат.

Идеята във форума-майка беше на бай Сократ, изненадващо получи подкрепа и нещата се задвижиха. Бяха проведени срещи с Петър Диков, с чиновници от ДАГ, даже бе дадена пресконференция в БТА - Пепи, като участник може и да сподели, ако иска. Ако някой пази, може да пусне и записа от тубата, интересно беше.
За съжаление някои хора се дръпнаха, до голяма степен "повлияни" от г.жа Башева.

По същото време излезна от печат и книгата на полк. Д. Руменин, военен историк, специализиран в история на българската авиация. Говорих лично с него, прие да се срещне с някои от инициаторите, Пепи и летеца могат отново да споделят за срещата - посетиха го в кюстендилското село, където живееше. Дано все още да е жив, тогава беше на 80+ години.

Отлеждаха се редица места - например балюстрадата по бул. Руски от Природоноучния музей чак до ъгъла срещу бившия мавзолей, градинката (триъгълника) срещу ЦДНА и други.
Не помня кой предложи (мисля, че от общината или Вили Лилков) но беше получено разрешение паметникът да бъде в градинката покрай ул. "Московска", срещу института по тракология (космическите изследвания са на друго място).
Действително, от небезизвестния Хомо Еректус ака зеленият седесар Владимир Сотиров, беше предложен входът на едно бомбоубежище на ул. Дякон Игнатий (с поставяне пречупена бомба на него), което така и остана.

Моля уважаемата 67 да отдели малко време, да се разрови в архива си и да пусне линкове към сайта, както и към някои други исторически документи, събрани по онова време.

Толкоз.



Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Quote (selected)
беше предложен входът на едно бомбоубежище на ул. Дякон Игнатий (с поставяне пречупена бомба на него), което така и остана.
Мисля, че това предложение беше на Слънчо6, който бе нахвърлял и нещо като графичен проект.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
За протокола - паметник на американските летци няма, повтарям - няма. Това, което се спряга, е паметник, "дарен" от N-ския американски полк в памет на "американците, воювали и дали живота си в България" - цитирам по памет.
Артур може да пусне снимка - жокер - 8 май 2016 година.



Дайте я тази снимка, че заради ковида нямам път към София! Goggle "кой знае защо" не показва "дарения"мемориал. Сигурно да не дразни "признателните" туземци. LOL
Пак за протокола: мемориалът е вън от посолството. За сведение, има си National Cemetery Arlington в САЩ.
https://www.arlingtoncemetery.mil/
Там му е мястото. Но трябва да се "препикае" територията не само с военни бази. WTF
За сведение, всеки може да дари мемориал, дори аз. Тук виждам пейки с името на починали. Но това става като си платиш на общината. Много ме съмнява, че "N - ският полк" си е платил на общината. Много.
Всички проблеми идват, че никой не пита населението за т. н. паметници. Населението на София и България. Не на N - ския полк. Но... така е в "демото".
За да не ме обвинят в антиамериканизъм: Същото се отнася и за оня паметник до Софийски университет, еректирал като са ни "освободили". Пак. Някой питал ли е "признателното" население? Не, нали?

От друга страна, там е "prime real estate", срещу университета. Ако ще се вдигне един "хубавичък" 5 звезден хотел на някой новозабогатял "политик", то по-добре "ерекцията" на Съветската армия да си остане. Поне ще показва "Panta Rhei".
« Последна редакция: Януари 03, 2021, 18:20:49 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Паметникът на загиналите летци е мемориал на хората, които са воювали и са си оставили костите. Правен е от американска организация, която се старае да наглежда военните гробища, а не е държавен. Ако правилно помня, синът на един от членовете на орляците, воювали с американците, беше на откриването. 
Имаме в Пловдив английско гробище, даже принц Чарлз идва да го наглежда. То си е на британци, умрели в чужбина, докато са воювали с туземците.
Българските военни гробища из чужбината са над 1500 по неофициална статистика.
Мъртвият не ни е враг, рекъл Дебелянов. Никой не пипа войнишките гробища, където и да са. Хората в тях не са там по своя воля. Пишем паметника на летците кенотаф и продължаваме напред.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Ной,
Нали правиш разлика между военни гробища и мемориал?
Никой не воюва с мъртвите, а с опитите да се "препикае" територията. На WASP им е в кръвта последното.
Никой не може да им каже "копче" ако си го сложат вътре в ембасито, или в Арлингтон.
Особено съм "happy" като ми говорят за т. н. организации, които не са government. Както забелязахте, Тръмп "подскочи" високо, че на народа по $600 на калпак, а на всякакви "организации" се отпускат милиони. 5000 страници документ. LOL Изброяването на всякакви организации и помощите за тях.
Както съм ви писал. федералното и частото така се преплитат, че не се знае къде започва едното и къде свършва другото.
« Последна редакция: Януари 03, 2021, 19:23:56 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Да, правя разлика. Летците рядко имат гробища, ако са загинали в бой. Затова и рекох - наричаме го кенотаф и караме нататък. За близките на загиналите това е някакво утешение, че жертвата им не е била забравена.
Идеята за гроба на незнайния воин е именно в това. Гроб за тези, които не са намерени, за тези, които не са опознати, за да могат близките да отидат някъде. Задушница без гроб е кофти идея.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Няма смисъл да поставиш мемориал в защитена, недостъпна за посетители територия като двора на посолство.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Едва ли точно към този паметник ще се юрнат тълпи. По-скоро воинската организация в САЩ ще напомня веднъж годишно на посланика, че не е лошо да се измие плочата и да се сложат цветя. През няколко години ще наминава някой да го нагледа и ремонтира, ако се наложи. Едва ли този някой ще се задълбава кой точно на кого е обявил война, кога точно, защо така, а не инак. За него ще е важно, че техните момчета са си изпълнили дълга, така както е предписано, и са почетени така, както се полага.
Виж, това, че ние не можем да се организираме - или ако можем, все ще се препънем в някоя бюрократична талпа - си е наш вътрешен въпрос, който не е свързан с паметника на американските войници.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Няма смисъл да поставиш мемориал в защитена, недостъпна за посетители територия като двора на посолство.
Както писах, да се пита населението на София, а не "Н ския полк" или частна организация в САЩ.
Не ме четете и това е!
И най-вече да се плати на общината! No free lunch in America. Що не е така в БГ?
А, забравих, базите и те без парички. Щото сме съюзници, нале? Ще ни пазят от "съветската опастност" и от Путин.

« Последна редакция: Януари 03, 2021, 19:06:34 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Няма смисъл да поставиш мемориал в защитена, недостъпна за посетители територия като двора на посолство.
Както писах, да се пита населението на София, а не "Н ския полк" или частна организация в САЩ.
Не ме четете и това е!
И най-вече да се плати на общината! No free lunch in America. Що не е така в БГ?

Винаги има инициатор, може "Н ския полк", може и БГмама.
Паметниците са съгласувани с кметствата, ако местните не ги харесват се случва да ги преместят или махнат изцяло.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Няма смисъл да поставиш мемориал в защитена, недостъпна за посетители територия като двора на посолство.
Който американец иска да го посети посолството или двора, едва ли ще му откажат. Този специално мемориал, от българите може да го посети само някой измекяр като Паси. За него ли мислите?
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил

И най-вече да се плати на общината! No free lunch in America. Що не е така в БГ?
А, забравих, базите и те без парички. Щото сме съюзници, нале? Ще ни пазят от "съветската опастност" и от Путин.
Бъч, можеш да бъдеш сигурен, че американците са платили на общината. По един или друг начин, но са платили. Може би някой е отишъл на обмяна на опит по братски могили, може би да е било в плик, може да е било с подбутване в листата на грантове за чаве. Не го вярвам да е било спонтанно, някой да е плеснал с ръце и да е рекъл, ей сегичка, туканка имаме едно местенце, само за вашето паметниче, откога чакаме!
Като си спомня всичката плесен от папки, номера и съгласувания - тук са Летеца и Професора, те да ти кажат, аз бях далеч - просто не вярвам да е станало бързо и лесно без "помощ" от някакъв вид.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Няма смисъл да поставиш мемориал в защитена, недостъпна за посетители територия като двора на посолство.
Който американец иска да го посети посолството или двора, едва ли ще му откажат. Този специално мемориал, от българите може да го посети само някой измекяр като Паси. За него ли мислите?

Това не е правено за паситата, а за другите да им напомня кой е текущия властелин.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Не твърдя, че някой на някого не е платил. В джобчето. Твърдя, че е било непрозрачно, без поне местен референдум. Ето така се правят апартаменти с асаньор на държавни чиновници.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Няма смисъл да поставиш мемориал в защитена, недостъпна за посетители територия като двора на посолство.
Който американец иска да го посети посолството или двора, едва ли ще му откажат. Този специално мемориал, от българите може да го посети само някой измекяр като Паси. За него ли мислите?

Това не е правено за паситата, а за другите да им напомня кой е текущия властелин.
Дойдохме си на думата. Нали това ви казвам и аз?
Няма защо да ми се навира в очите, някакъв "N- ски" полк. Много се нервя от това.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Не твърдя, че някой на някого не е платил. В джобчето. Твърдя, че е било непрозрачно, без поне местен референдум. Ето така се правят апартаменти с асаньор на държавни чиновници.
По закон не се полага референдум. Всичко е в ръцете на чиновничеството от общината. И този закон не са го приели американците, така че няма защо да бъдат винени за него.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
I rest my case!*

Наскоро, някой беше употребил израза, преведен във форума на "СЕГА". Звучеше смешно, преведено. Защото на български нищо не значи. Дали не беше srgTroy? може би беше за майтап.

*"Аз си почивам случая" - това за колекцията на Джиджи. :beer-405:
BTW - юридически термин.
« Последна редакция: Януари 03, 2021, 21:28:03 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Няма защо да ми се навира в очите, някакъв "N- ски" полк. Много се нервя от това.
Хайде да направим малко упражненийце. Припомняме кой обявява война на САЩ и Великобритания, кога го прави, кои са съюзниците на САЩ и Великобритания в тази война и как се развиват военните действия след Ялтенската конференция.
По същата логика като с летците, можем да разкараме Альоша, Паметника на Съветската Армия и още куп други монументи. Бас държа, че никой не е погребван под Альоша също.
Става въпрос за същата война, за същите съюзници, за същия враг. Въпрос е да се намекне на бутащите всякакви паметници и строящи паметници на "избития цвят на нацията", че става въпрос за същото време и действащи лица. Да, небето над София и нейните цивилни граждани са защитавани от фашисти. И те имат паметници, нали?! Така че това с "N- ския" американски полк е просто част от шахмата.
Иначе ако ястребинчетата бяха оставили поколение, щеше да има кой да свали онази плоча до НДК-то. Ама няма.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
За протокола - паметник на американските летци няма, повтарям - няма. Това, което се спряга, е паметник, "дарен" от N-ския американски полк в памет на "американците, воювали и дали живота си в България" - цитирам по памет.

Артур може да пусне снимка - жокер - 8 май 2016 година.

Дайте я тази снимка, че заради ковида нямам път към София! Goggle "кой знае защо" не показва "дарения"мемориал. Сигурно да не дразни "признателните" туземци. LOL

the lamers club honourable member …

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Бладодарности на "принца"!
Видях го. Някакви "местни" артилеристи. Може да са воювали в София и да са си оставили костите там. LOL
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил

По същата логика като с летците, можем да разкараме Альоша, Паметника на Съветската Армия и още куп други монументи. Бас държа, че никой не е погребван под Альоша също.


Добра идея. Аз съгласен. Аз нямам нужда от паметници на непогребани чужденци в БГ. Отнася се и за "паметника" на Рейгън.
Всяка велика сила иска да "препикае" територията. Да попитат Аспарух или Крум как става тази работа! Оня Крум от Върбишкият проход.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил

Goggle "кой знае защо" не показва "дарения"мемориал. Сигурно да не дразни "признателните" туземци. LOL

може би американският google не го показва на американските признателни туземци :m1731:

https://www.google.com/maps/@42.6662566,23.3134146,3a,75y,284.21h,90.26t/data=!3m6!1e1!3m4!1s3AAWBgb0M_S6ba1iwnxBPg!2e0!7i13312!8i6656
the lamers club honourable member …

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Добра идея. Аз съгласен. Аз нямам нужда от паметници на непогребани чужденци в БГ. Отнася се и за "паметника" на Рейгън.
Всяка велика сила иска да "препикае" територията. Да попитат Аспарух или Крум как става тази работа! Оня Крум от Върбишкият проход.
Мдааа, моята позиция е малко сложна. Моите деца наследяват два комплекта ордени. Като се почне от пра-прадядо им при Чаталджа и се спре на прадядовците им на Унгарския фронт и Виена. Две страни, две армии, повечето награди от "чужбински" походи. Господ бил благосклонен, всички се върнали, повечето даже цели, макар и не невредими. Обаче част от приятелите им и съратниците са погребани на чужбина. Къде знайно, къде не. Техните деца също имат комплекти ордени, някои даже същите. Как да обясня на моите кои са били добрите и кои са били лошите в тези войни?!
Дядо ми почина рано, не успях да го попитам как го е обяснил на зет си, сирак от същата тази война и от същата армия, в която е воювал дядо ми. Чичо ми почина миналата година, така че вече няма и кого да питам за онзи разговор на върха на белградското кале кои са околните села и откъде българският му тъст ги знае.
Кофти нещо са паметниците, Бъч, много са сложни за обясняване. Но ако ги нямаше, щяхме да забравим, а това е още по-кофти. Виж там Антифа-та какви ги твори по твоите ширини.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
До там стигнах, принце. Не можах да разчета буквите.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил

До там стигнах, принце. Не можах да разчета буквите.

Ами да беше казал така :)

Между другото, имах си разправия с жандармерията за тази снимка. И най-вероятно не беше по тяхно желание.
the lamers club honourable member …

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Цитат на: Butch
Цитат на: Ной
По същата логика като с летците, можем да разкараме Альоша, Паметника на Съв. Армия и още куп други монументи.
Добра идея. Аз съгласен. Аз нямам нужда от паметници на непогребани чужденци в БГ. Отнася се и за "паметника" на Рейгън.

Tия, дето са ни отървали от тогавашния "цвят на нацията" (т.е. руснаците), си заслужават паметниците.
А ако някой ни отърве от сегашния "цвят", ще заслужава още по-голям паметник.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
« Последна редакция: Януари 09, 2021, 17:56:35 от Vançe »

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
« Последна редакция: Януари 09, 2021, 17:56:58 от Vançe »

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
« Последна редакция: Януари 09, 2021, 17:57:42 от Vançe »

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Vançe,
Натисна символът долу в дясно, на поста си. Не го прави! И аз съм го правил, та избягвам.
Като искаш да промениш нещо в поста си, натискаш горе дясно "Промени"
BTW, прочетох те. Никакви погребани военни пред посолството US, няма. Това на ANZAC са военни гробища. Друг случай.
Тези "артилеристи" от MA, да си гледат работата. 
Съжалявам, че не си ме разбрал.
Хайде още няколко думи:
Мен не ми дреме какви паметници има в София и Пловдив (Альоша). Няма да живея и в кой да е от тях. В края на краищата всяка градска управа може да си сложи каквото иска. Ето например в Бремен си имат паметник на Бременските музиканти. С магаренце отдолу и петел най-горе. Наоколо бирарии. Падат парички. Всички са happy. Аз също бях. Пих бира. ;D
Това което ме нерви е, че продължават да се правят мемориали, паметници които разделят българите. Народът не го питат какви паметници иска и дали. Никой няма да иска да сте богати и силни, ако вие не го поискате. Искат да сте разделени. Твай (Фона)
Тук застреляните деца от Ястребиново нямат място. Това си е военно престъпление и няма какво да го обсъждаме. Гражданска война и страните са непримирими и крайни. Навсякъде е така.
Военните да си правят мемориали на тяхна си територия. Но не, не искат да е в ембасито, не искат да е в Arlington, никой няма да ги види. Трябва да ти вадят окото. Искат да разделят българите.

« Последна редакция: Януари 03, 2021, 23:27:53 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
   AnonimusBG
 :way_to_go-1308:  :aplause:
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Надписа на американският мемориал си е гавра отвсякъде.
"They gave their today for our tomorrow"
Чие "tomorrow"? Не е моето. Не и на двете хиляди загинали в София от бомбардировките. Вашето?
Дали такъв надпис ще има в Ханой или Белград? Не вярвам!

 "Как да обясня на моите кои са били добрите и кои са били лошите в тези войни?!"
Тези които са избомбили "Патриарха" и зоологическата градина със сигурност не са от добрите. Принуждавали са правителството към мир (промяна на политиката) чрез трепане на цивилни. В днешно време на това казваме "тероризъм".

Останете със здраве!


 
« Последна редакция: Януари 04, 2021, 06:21:32 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Това което ме нерви е, че продължават да се правят мемориали, паметници които разделят българите. Народът не го питат какви паметници иска и дали. Никой няма да иска да сте богати и силни, ако вие не го поискате. Искат да сте разделени. Твай (Фона)
Тук застреляните деца от Ястребиново нямат място. Това си е военно престъпление и няма какво да го обсъждаме. Гражданска война и страните са непримирими и крайни. Навсякъде е така.
Застреляните деца от Ястребино са си точно на мястото. Защото до НДК има плоча, на която заедно с останалия цвят на нацията е изписано и името на подпоручик Йорданов, пряко свързан със същото това убийство. Аз лично съм част от народа и мен никой не ме е питал искам ли паметник на Александър Белев и подпоручик Йорданов. Някой се е погрижил да подмени историческата памет на народа и паметникът е факт. Както са факт свалените плочи на антонивановци. Навремето пловдивският кмет рече, че ги бил свалил, защото имали петолъчка най-отгоре. На което тогавашният шеф на "Шалом"-а попита дали по-добре щяха да изглеждат със звездата на Давид на същото място, защото част от тези хлапета (вече са по-малки от по-големия ми син) са имали два пътя - в концлагер или в партизански отряд. Една от тези плочи служеше за подпиране на вратата на ЕСГРАОНа, да седи отворена лятос. Малце разделяше българите на влизащи и излизащи, но инак честно си работеше плочата.
Та, като част от народа онзи шеф на "Шалом"-а, по съвместителство пенсиониран български офицер, летец, предложи на кмета да прибере в сградата на еврейската организация ВСИЧКИ партизански плочи, и на евреите, и на неевреите. Обеща да намери място за всички. Отначало му отказаха, после дойдоха едни хора с пари и работата се уреди, даже и с тази плоча от ЕСГРАОНа.
Може би е добре, че Симантов не доживя да види плочата пред НДК и името на Белев на нея. Щеше да му се пукне сърцето втори път.
« Последна редакция: Януари 04, 2021, 06:53:24 от Ной »

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
« Последна редакция: Януари 04, 2021, 08:37:53 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Quote (selected)
СИМВОЛИЧНАТА ВОЙНА И БОМБАРДИРОВКИТЕ НА СОФИЯ
В История.BG - 11 януари - 21ч. БНТ1
Защитниците на небето над София
Може да е интересно.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Може да фърлите ено око оттатък - троловете опитаха да изместят темата ф статията
https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/ninova-poiska-izklyuchvaneto-na-gergov-bsp?page=2
Също може да е интересно.
Поне може да се почувства каква е сегашната нагласа на некои - ше пропусна определението.
Допълнително ще го дам.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Може да фърлите ено око оттатък - троловете опитаха да изместят темата ф статията
От 2 месеца не мога за вляза - непознато име или парола. 8 години го разпознаваше, на деветата не можа.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Теми: 50360, Постове: 737672, Потребители: 46577

Това не го разбирам, поне 46 000 потребителя са с вечен бан или не са влизали от години.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Бачо, не за да участваш човеко, просто за да прочетеш. И за  това ли не те пускат?
Брях!
Че то на мен тогава би следвало да ми спрат нета изоПщо!
Мъ не става така.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Quote (selected)
Теми: 50360, Постове: 737672, Потребители: 46577

Това не го разбирам, поне 46 000 потребителя са с вечен бан или не са влизали от години.
:b0201:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
За четене ме пускат, ама понякога ме засърбяват ръцете и да попиша.
...а не става.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил

Застреляните деца от Ястребино са си точно на мястото. Защото до НДК има плоча, на която заедно с останалия цвят на нацията е изписано и името на подпоручик Йорданов, пряко свързан със същото това убийство.
.......
Та, като част от народа онзи шеф на "Шалом"-а, по съвместителство пенсиониран български офицер, летец, предложи на кмета да прибере в сградата на еврейската организация ВСИЧКИ партизански плочи, и на евреите, и на неевреите. Обеща да намери място за всички.

През 92, та 93 ли,  първият седесарски кмет на Банско искаше да маха паметника на терориста Вапцаров. Директорът на гимназията в Разлог, личност доста посредствена, прояви неочаквана съобразителност и инстинкт и предложи паметникът да се пренесе в двора и /Вапцаров е завършил гимназията преди да замине за Варна/. Може би тази готовност освести хората от Банско и те се възпротивиха на олигофренската идея на пазиБоже градоначалника.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
За да разберете колко е нелеп мемориала на загиналите американци пред US посолството, го сравнете с идеята да се постави паметник на загиналите турци (османци) на Шипка (връх Св Никола) или на Сюлейман паша в Стара Загора. Или пред турското посолство. Виждате ли разлика? Аз не виждам. Пак някакъв кмет като този на София може да даде разрешение и воала. В двата случая са избивани цивилни и пак сме "братя по оръжие". Дори сме "аркадаши".
После пак разводнявайте темата с избити деца на ятаци и партизани и т.н.!
Бачо Кольо да не се хаби, че не може да пише оттатък. Само се губи време, да отговаряш на тролове, които не безвъзмездно участват. Аз също съм отрязан да пиша, за три лайфтайма + 5 години. LOL.
Не ми дреме. Не ми плащат да вкарвам говеда в правия път. Не съм говедар.* Който се интерисува ще достигне до истината.

PS Дано не ме прочете някой потурнак, че като се прибера да видя срещу паметника на Самарското знаме, или срещу паметника на подп. Калитин, мемориал на Сюлейман. Не можеш тогава да кажеш "копче". От двете страни редовна армия, има загинали...
Те така те...

* писах говедар (не с идея да принизя труда на говедарите). Тук им казват каубой. ;D  Уважавани са. Имат си "dress code" и всичко...
« Последна редакция: Януари 05, 2021, 22:26:36 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
През 92, та 93 ли,  първият седесарски кмет на Банско искаше да маха паметника на терориста Вапцаров. Директорът на гимназията в Разлог, личност доста посредствена, прояви неочаквана съобразителност и инстинкт и предложи паметникът да се пренесе в двора и /Вапцаров е завършил гимназията преди да замине за Варна/. Може би тази готовност освести хората от Банско и те се възпротивиха на олигофренската идея на пазиБоже градоначалника.
Близко по години. Само че пловдивският кмет не се отличаваше с някаква особена съобразителност и инстинкт, останалите качества съвпадат.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Ми то калъпа, Ной, същият.
От съ чудиш?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.