Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 20, 2024, 15:38:30

Автор Тема: Habeas corpus …  (Прочетена 4568 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7404
    • Профил
Habeas corpus …
« -: Юни 15, 2021, 19:41:29 »
Quote (selected)
Никой свободен човек не може да бъде залавян и затварян, или да му бъдат отнемани правата или собствеността, или да бъде поставян извън закона или заточаван, или да му бъде отнемано общественото положение. Нито пък Ние или някой, изпратен от Нас, ще употребява сила срещу него, освен ако не е отсъдено законно от неговите равностоящи или според закона на страната.”

Magna Carta Libertatum, 15.06.1215


Quote (selected)
… Може ли изобщо държавата да нарушава основно човешко право, за да накаже нарушители на човешки права, корумпираните, корумпиращите и техните помагачи? Законен ли е закон, отменящ конституцията? И от мисъл на мисъл, стигаме фундаменталната дилема: целта оправдава ли средствата?



https://www.segabg.com/category-observer/habeas-corpus

С всички резерви, които може би имате към автора, този път въпросите, поставени от него имат смисъл (imho).
the lamers club honourable member …

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10094
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #1 -: Юни 15, 2021, 19:58:07 »
… Може ли изобщо държавата да нарушава основно човешко право, за да накаже нарушители на човешки права,

Може, разбира се. И го прави заради т. нар. обществен интерес. Освен това, няма такова нещо като "основно човешко право". Нито едно "основно човешко право" не е било такова в цялата човешка история и във всички народи. Това е политико-идеологически конструкт.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23691
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #2 -: Юни 15, 2021, 20:02:37 »
Освен прокламираните от Сержанта право на храна, подслон и облекло другото е въпрос на излишъци.
Ако има, има.
Ако няма, няма.
Другото е портокалщина, без часовников механизъм.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #3 -: Юни 15, 2021, 20:10:51 »
Освен прокламираните от Сержанта право на храна, подслон и облекло другото е въпрос на излишъци.
Ако има, има.
Ако няма, няма.
Другото е портокалщина, без часовников механизъм.

Аз съм по излишъците, фчастност яйца оддомашни кокошки и хумус.
Досирис проповядваше за храната, водата и покрива.

По темата - преди или след 20то мнение ше стигнете до Народния Сът като извънредна мярка физвънредни времена?  :smokin:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23691
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #4 -: Юни 15, 2021, 20:17:05 »
Времето си е физвънредно или ние сме физвънредни.
Имаше нещо, то в нас или ние в него? :cool-1084:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2948
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #5 -: Юни 15, 2021, 21:20:19 »
… Може ли изобщо държавата да нарушава основно човешко право, за да накаже нарушители на човешки права,


Естествено, че може. Вкарването в затвора е такава ситуация, а висшата е бесилката.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #6 -: Юни 15, 2021, 21:25:12 »
правото като материален закон и юристпруденция е функция на държавата.Преди държавата определящ е обичая- но само ако го наложиш лично със сила.

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #7 -: Юни 15, 2021, 21:26:54 »

Памфуций

  • Гост
Re: Habeas corpus …
« Отговор #8 -: Юни 15, 2021, 22:13:08 »

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #9 -: Юни 15, 2021, 22:20:46 »
пдф файл на неолиберално законодателство, не и препратка към класика- с думи прости и разбрани поне в конспект ще дадеш ли?

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4340
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #10 -: Юни 15, 2021, 22:22:08 »
« Последна редакция: Юни 15, 2021, 22:36:38 от Bacho Кольо »

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #11 -: Юни 15, 2021, 22:28:37 »
заради препратката към четирите тома на Капитала(първият е издаден от Маркс, втори и трети са редактирани и издадени от Енгелс след смъртта му-четвърти е под редакцията на Троцки, пропуснат в курса по марксизъм-ленинизъм, но безкрайно интересен)

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4340
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #12 -: Юни 15, 2021, 22:32:48 »
Аз  "Капиталът" съм го учил по "Политикономия", част 1 - "Политикономия на капитализма"
Марксизъм - ленинзъм не съм учил.

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #13 -: Юни 15, 2021, 22:36:22 »
Бонго ще ти намери лекциите на гуруто му-Костов

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #14 -: Юни 15, 2021, 22:42:13 »
При нас имаше само Рептилизъм, четири семестъра.

Неактивен .

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3308
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #15 -: Юни 15, 2021, 22:47:48 »
https://baricada.org/2021/06/15/luxury-hunger-india/
Рептилизъм- с гост -лектор Алис
За къзсмет хванах преходен пеиод.Догмите бяга отменени, а нямаше консенсус за новите.Случих на преподаватели които за всеки случай преподаваха ВСИЧКО, без да са сигурни кое ще е "правилно"

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #16 -: Юни 15, 2021, 23:04:20 »
Аз  "Капиталът" съм го учил по "Политикономия", част 1 - "Политикономия на капитализма"
Марксизъм - ленинзъм не съм учил.
Доста небрежно е било преподавано. Три източника и три съставни части на марксизма е фундаментално нещо... :smokin:

Памфуций

  • Гост
Re: Habeas corpus …
« Отговор #17 -: Юни 15, 2021, 23:20:20 »
Марксизъм - ленинзъм не съм учил.

Може би си изучавал ОСНОВЫ НАУЧНОГО КОММУНИЗМА
http://bse.uaio.ru/76/nauchkom.htm

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4340
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #18 -: Юни 15, 2021, 23:27:53 »
Разбира се.
2 семестъра "История на КПСС"
2 семестъра Диамат  - Истмат
3 семестъра "Политикономия" ( включително 1 сем. Политикономия на империализма!!!)
1 семестър Марксистко-ленинска етика (Прости им Господи за името на предмета!)
2 семестъра "Научен комунизъм"

Най-странното е, че помня имената на всички професори и доценти, та даже и асистенти  по основните дисциплини и на нито един от идеологическите.
« Последна редакция: Юни 15, 2021, 23:37:42 от Bacho Кольо »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7404
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #19 -: Юни 15, 2021, 23:43:16 »
Разбира се.
2 семестъра "История на КПСС"
2 семестъра Диамат  - Истмат
3 семестъра "Политикономия" ( включително 1 сем. Политикономия на империализма!!!)
1 семестър Марксистко-ленинска етика (Прости им Господи за името на предмета!)
2 семестъра "Научен комунизъм"

повече от мен :)

два семестъра история на БКП, два семестъра марксистко-ленинска философия, два семестъра политикономия, икономика на народното стопанство (ама това си беше приложна дисциплина) и накрая държавен изпит по научен комунизъм. само не си спомням какво идеологическо учехме в IV-ти курс.

Най-странното е, че помня имената на всички професори и доценти, та даже и асистенти  по основните дисциплини и на нито един от идеологическите.

Не, не ги помня. Помня само, че по история на БКП ме е изпитвал Диню Шарланов, а асистент ми беше Георги Божинов. И двамата доста нашумяха след 10-ти ноември :)
the lamers club honourable member …

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #20 -: Юни 15, 2021, 23:47:36 »
История на БКП
История на КПСС
Диамат
...........
Скромно.
« Последна редакция: Юни 16, 2021, 00:14:12 от dabedabe »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #21 -: Юни 16, 2021, 00:10:27 »
Не, никва индоктринираност, хич  :smokin:

Неактивен Manrico

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 589
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #22 -: Юни 16, 2021, 09:10:48 »
В 4 курс се учеше "научен комунизъм". Какво беше точно това, не помня, запомнил съм само един момент - имаше някакви три световни съвещания на комунистическите партии и трябваше да се каже какви решения са взимали. А те "решенията" все същата камуняшка пропаганда, много трудно беше да се запомни какви са разликите и кое е казано на първото, второто и третото съвещание.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #23 -: Юни 16, 2021, 09:22:53 »
„Рептилизъм- с гост -лектор Алис„

Колко мило!
Искаш да кажеш, че ви обяснявам как се плете блузка „LaKosta„?
Олга Четверикова беше казал в една от своите лекции
Това, което сега наричат конспирология, ние го учехме по дисцилината „Международни отношения„ в МГИМО.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3572
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #24 -: Юни 16, 2021, 09:34:19 »
Quote (selected)
Какво беше точно това, не помня, запомнил съм само един момент - имаше някакви три световни съвещания на комунистическите партии
Значи помниш повече от мен. Аз не успях да запомня нищо. От всичките така наречени идеологически дисциплини тази ми беше най-противната, защото според мен беше напълно лишена от смисъл и съдържание. А виж, диаматът при Мунтян си беше напълно прилична дисциплина.

Чудя се къде у нас се е учило „История на КПСС“. По мое време (началото на 80-те) за такъв предмет не бях чувал.

Неактивен Manrico

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 589
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #25 -: Юни 16, 2021, 09:47:30 »
А виж, диаматът при Мунтян си беше напълно прилична дисциплина.

Чудя се къде у нас се е учило „История на КПСС“. По мое време (началото на 80-те) за такъв предмет не бях чувал.
Ти си бил някъде около мен в пространството и времето - горе на Семинарията. При нас пращаха за преподаватели по идеологическите дисциплини хора, които не стават за Ректората - некадърници, пияндета, женкари или дисиденти. Мунтян беше най-видният дисидент измежду тях. Преподаваше интересно, не се ограничаваше само до марксистките догми, но нарочно или случайно разтегна диамата в двата семестъра и пропусна истмата. По история на БКП беше пиянде-дисидент, също интересен. Политикономия четеше "дядо Кожо" - възрастен досадник, все обясняваше как според "Капитала" една брадва се разменя за две кожи. А по "научен комунизъм" беше доста млада и много задръстена дама - очевидно връзкарка.
История на КПСС са си учили в СССР, но май и у нас се е учела задължително през 50-те, 60-те години - май са ми казвали нещо подобно родителите ми.

Неактивен Manrico

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 589
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #26 -: Юни 16, 2021, 09:52:53 »
Може ли изобщо държавата да нарушава основно човешко право, за да накаже нарушители на човешки права,
Може, разбира се, дори и Магна харта казва че може, но не произволно, а според законите.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #27 -: Юни 16, 2021, 09:55:41 »
Чудя се къде у нас се е учило „История на КПСС“.

В девети или десети клас в гимназията, когато учехме История на СССР.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3572
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #28 -: Юни 16, 2021, 09:59:38 »
Чудя се къде у нас се е учило „История на КПСС“.

В девети или десети клас в гимназията, когато учехме История на СССР.
Тогава може би твоето „у нас“ е различно от моето. При мен такъв предмет не е имало.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #29 -: Юни 16, 2021, 10:04:29 »
То за инженерите идеологическите дисциплини са си, бяха де, чисто загубено време. Ама нали трябва да се пълни времето, и да има хляб за всички. Туй да се заемеш пък да преподаваш тъпните, хич не го разбирам.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10094
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #30 -: Юни 16, 2021, 10:04:37 »
Може, разбира се, дори и Магна харта казва че може, но не произволно, а според законите.

Ти много обичаш да коментираш без да знаеш какво точно коментираш. Имам чувството, че те влече. Оставяме настрана, че ме "цитираш" с думи, които не са мои. Но в невнятния за тебе случай, който коментираш, въпросните права са ограничени законно. Не произволно. Чат ли си? Придържай се към "Падна ли тиранът?" и "Клатят ли се?"

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10094
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #31 -: Юни 16, 2021, 10:11:45 »
То за инженерите идеологическите дисциплини са си, бяха де, чисто загубено време

Може и да е било загубено, но не е било лошо инженерите да научат туй-онуй за политиката и политическата история. А не сега да губят в политическия спектър с кой бил ляв, кой не бил, кой бил "автентичен" и т. н.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4340
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #32 -: Юни 16, 2021, 10:15:04 »
История на КПСС се изучаваше там, където управляваше КПСС.
Като казах, че не помня името на нито един преподавател - идеолог, се сетих, че не е баш така. По "История" ни водеше едно достолепно към седемдесетгодишно бабе, доц. Куликова, истинска руска красавица. Като я гледах непрекъснато си мислех какво ли парче е била на 20. Бабето беше съвременник и даже летописец на целия съветски 20 век. От нея наистина съм научил страшно много. Особено за репресиите през 37, за първите дни на войната, когато Сталин изпада в обморок, за подготовката на Москва за евакуация, за отношенията Берия-Жуков...

Когато правех дисертация в нашето МЕИ, помня Саркисян. Другите бяха безлични клишари...

П.С. Не съм мислил, че изучаването на тези дисциплини е загубено време (като изключим "Научен комунизъм", разбира се). Не го мисля и сега. Даже напротив - сега съм по-убеден, че е трябвало ...
« Последна редакция: Юни 16, 2021, 11:00:01 от Bacho Кольо »

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #33 -: Юни 16, 2021, 10:41:17 »
Ти бъди рахат за инженерите. Ориентирани са си. Е, като  навсякъде навярно има и интересчии нагаждачи. Не са милионери определено.
...................
По диамат ни преподаваше Димитров май. Малко му трябваше да изпадне в транс. По история на КПСС -Стела Цанкова. Наперена жена. Приличаше на Маргарет Тачър. По история на БКП - Йотов, един много заблуден прост човек.
« Последна редакция: Юни 16, 2021, 10:48:01 от dabedabe »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10094
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #34 -: Юни 16, 2021, 10:49:29 »
Ти бъди рахат за инженерите. Ориентирани са си.

Абе, ориентирани са, ама мине не мине и някои подкарат рефрените "няма разлика между ляво и дясно", "няма вече класи", "БСП не е лява партия" и т.н. Което показва, че не са много ориентирани.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4340
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #35 -: Юни 16, 2021, 11:01:15 »
Май БСП не е баш лява, се пак...

П.С. Колкото до ориентацията на инженерите - може да прозвучи прадоксално, но никое друго образвание не дава толкова добра основа за правилна ориентация в лабиринтите на времето, пространството, вътрешната и външната политика ...
« Последна редакция: Юни 16, 2021, 11:15:05 от Bacho Кольо »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #36 -: Юни 16, 2021, 11:10:52 »
Май БСП не е баш лява, се пак...

какви ли още ереси ше прочетат бедните миучи :t1815:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #37 -: Юни 16, 2021, 11:15:32 »
Quote (selected)
Съдът нареди да се игнорира списъка "Магнитски"

Софийски градски съд (СГС) е наредил на синдика на обявеното в несъстоятелност дружество "Ню геймс", през което Васил Божков организираше лотариите си, да продължи да изпълнява дейността си.

При това – без да се съобразява с решението на Министерския съвет са съставяне на "черен списък" заради санкциите на САЩ по закона "Магнитски", както и със самия списък, обявен от финансовото министерство.
https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/sudut-naredi-da-se-ignorira-spisukut-magnitski

Кво ста’а тукана?!? :t1815:

Иииии … „Habeas corpus” ...

Quote (selected)
Буквално – „да се пред(о)стави тялото“ – правото на всеки задържан (или поставен под други тежки ограничения) законосъобразността на наложените му мерки
да бъде преценена от компетентен съд.


Департаментът на трезора на САЩ чрез своята Служба за контрол на чуждестранни активи, позната с емблематичното съкращение OFAC,
следи за спазването на наложените санкции по закона "Магнитски".
https://www.segabg.com/category-observer/habeas-corpus

Та въпросът ми е следният:

Кой точно съд у нас може да се счита за „компетентен”, след като българската съдебна система е отдавна изтърбушена отсекъде?!?
 

Може би Софийски градски съд, който дава нареждане да се игнорира всичко, свързано със Случая "Магнитски" :no:

« Последна редакция: Юни 16, 2021, 11:42:30 от Джиджи »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Habemus papam …
« Отговор #38 -: Юни 16, 2021, 11:23:58 »
П.С. Колкото до ориентацията на инженерите - може да прозвучи прадоксално, но никое друго образвание не дава толкова добра основа за правилна ориентация в лабиринтите на времето, пространството, вътрешната и външната политика ...

Да, медицинското - хич, архитектурното - още по-малце.
Затва от 80те нататък фмеито се влизаше не само със седмици, но и с огромни връзки. Фмгу (минно-геолошкия, не москофския государствен) - само по наслетство.
Виас и ма си попълваха бройките на шесто класиране и зимаха и двойкаджий.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #39 -: Юни 16, 2021, 11:26:42 »
Да, медицинското - хич, архитектурното - още по-малце.
Затва от 80те нататък фмеито се влизаше не само със седмици, но и с огромни връзки.
Виас и ма си попълваха бройките на шесто класиране и зимаха и двойкаджий
.
:well_done-1299:

А юридическото образование – хич, ама хич, като се чудя какви други отрицания да изсмуча още от пръстите си ...  :lol:


Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #40 -: Юни 16, 2021, 11:27:42 »
Цялата работа е, че първо трябва да се подпука съда. Кой знае колко прависти имат хотели по морето. И като бедни, крайно нуждаещи се де, лапнаха парцели за жълти стотинки.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8082
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #41 -: Юни 16, 2021, 11:33:03 »
Кой знае колко прависти имат хотели по морето.
Много. Имаше скандали с крайно нуждаещи се щерки на съдии от върховния съд, получили парцели за застрояване.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #42 -: Юни 16, 2021, 11:44:11 »
Имаше скандали с крайно нуждаещи се щерки на съдии от върховния съд, получили парцели за застрояване.

Аз си спомням доста смътно за некъф такъф парцел, даден на такава щерка на "Бялата лагуна" – абсолютна перличка само на 10-15 км от Балчик, но там вече е застроено така, че е абсурд да се открие под кой хотел кой скандал е заровен ...  :t23145:

« Последна редакция: Юни 16, 2021, 11:50:04 от Джиджи »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10094
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #43 -: Юни 16, 2021, 11:46:28 »
Цялата работа е, че първо трябва да се подпука съда.

Съдът е последният, който трябва да се подпука. Редът на подпукване е

1. Прокуратура и следствие
2. МВР
3. Централна администрация
4. Областна администрация
5. И чак накрая да се прегледа и съда. И там има корупция, но засега системата показва признаци на независимост и обективност. С малко побутване и ще се оправи. Например да се извади прокуратурата от съдебната власт и съдиите сами да си избират висш съвет. Без политическо представителство във ВСС.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4340
    • Профил
Re: Habemus papam …
« Отговор #44 -: Юни 16, 2021, 11:47:55 »
. Фмгу (минно-геолошкия, не москофския государствен) - само по наслетство.

Подсети ме за един забравен лаф на комшиите от МГИ (Московский горный институт):
"МГИ, почти как МГУ, только труднее учиться"

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #45 -: Юни 16, 2021, 11:49:49 »
От хорска срама, показва, че мърда. Кастата трябва да се разбута най-напред. Половината бодхисатви са за боклука. Не виждаш ли как си правят менките, рокадите де. От единия крачол в другия. Не съм чул за осъден съдия. Те са най-голямата мафия.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #46 -: Юни 16, 2021, 11:54:42 »
Кастата трябва да се разбута най-напред.

Цялата каста, т.е. цялата българска съдебна система може да се разбута най-добре от т.нар. от вас Ристю / :lol:/, ака Христо Иванов!!!
Който още от 2015 г. си държи проекта за такава реформа в джЕба, ама никой не го е.ава за слива ...  :crying_with_laughter-3302:

« Последна редакция: Юни 16, 2021, 12:00:56 от Джиджи »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10094
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #47 -: Юни 16, 2021, 12:18:28 »
Който още от 2015 г. си държи проекта за такава реформа в джЕба, ама никой не го е.ава за слива ... 

"Риформата" си Ристю да я нареже на малки листчета и да я наниже на една тел в нужника. Видяхме го какъв е "реформатор". Раздели ВСС на две. Баси реформата!

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8082
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #48 -: Юни 16, 2021, 12:23:10 »
Видехме го "Ристю". Като полегна на Бочко кат правосъдно таквоз, точно неговине напъни за риформи доведоха да "прокурорска колегия" у ВСС, та Гешов навири гребеня. :smokin:
Сеги шъ дофтаса Бонгича да обясни колко добри са били намеренията ристюви.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10094
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #49 -: Юни 16, 2021, 12:30:35 »
точно неговине напъни за риформи доведоха да "прокурорска колегия" у ВСС, та Гешов навири гребеня

Защото тогава "реформаторите" не искаха да правят реформи, а да залъжат Брюксел, че нещо правят. Ако след разделението на колегиите поне беше премахнал политическите квоти във ВСС и беше дал право на съдиите сами да си избират ВСС, по-можеше да кажем, че е направил нещо в правилната посока. Ама, той или не знае че без ВНС съдебната власт изобщо не може да се реформира или знае, но имитира дейност. И в двата случая е Мики Мауст.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4340
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #50 -: Юни 16, 2021, 12:36:17 »
Ако ще се прави съдебна реформа, трябва да се прави поне от прависти. А не от типове като Христо Иванов, безкрайно отдалечени от  правните материи...

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #51 -: Юни 16, 2021, 12:40:18 »
Оня дет' целуваше ръка на ТБЗБХ за вас. Забравих му името. Аа сетих се, Данаил Кирилов, дето някои твърдяха че бил и джентлемен отгоре. Ами като е научен да цалува кунки, то му избива.
......................
Не е задължително да се прави от прависти, даже не бива да са такива. Трябва да са грамотни честни хора.

Неактивен ohubohu

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 771
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #52 -: Юни 16, 2021, 12:42:12 »
Малийййй, тя Джиджи ша доди....

Добре, че администрацията и е оставила малко иконки!

Памфуций

  • Гост
Re: Habeas corpus …
« Отговор #53 -: Юни 16, 2021, 13:18:43 »
точно неговине напъни за риформи доведоха да "прокурорска колегия" у ВСС, та Гешов навири гребеня

Защото тогава "реформаторите" не искаха да правят реформи, а да залъжат Брюксел, че нещо правят. Ако след разделението на колегиите поне беше премахнал политическите квоти във ВСС и беше дал право на съдиите сами да си избират ВСС, по-можеше да кажем, че е направил нещо в правилната посока. Ама, той или не знае че без ВНС съдебната власт изобщо не може да се реформира или знае, но имитира дейност. И в двата случая е Мики Мауст.
https://www.mediapool.bg/abv-vnese-popravki-koito-slagat-krast-na-sadebnata-reforma-news240728.html
Quote (selected)
Депутати от АБВ внесоха предложения за промени в конституцията, които не само ще обезсмислят съдебната реформа, но и ще влошат настоящето положение. Едната поправка предвижда бъдещите две колегии на Висшия съдебен съвет (ВСС) – съдийска и прокурорска, да не могат да вземат самостоятелно кадрови решения, а това да върши общият състав на ВСС, както е в момента. Друг текст предвижда ревизия на квотите за избор на членове в двете колегии, така че прокурорите да могат да доминират в прокурорската колегия (чрез намаляване с един човек на членовете, излъчени от политическата квота), като в същото време се ограничи независимостта на съдийската колегия (чрез увеличаване с един на членовете, излъчени от парламента).
...
Предложението за преразглеждане на квотите бе очаквано, след като АБВ не подкрепиха конституционните промени на първо четене (дадоха само един символичен глас "за") и още от самото начало партията на бившия президент Георги Първанов настоява за тотално окастряне на съдебната реформа и свеждането ѝ до фасаден трик. За такова преразглеждане на квотите настоява и ДПС, което имаше решаващ принос за това проектът да мине на първо четене (в орязан вариант). Лидерът на движението Лютви Местан заяви твърдо, че няма да гласуват поправките на второ четене, ако текстът за прокурорската колегия не бъде променен.

https://www.mediapool.bg/gerb-blamira-sadebnata-reforma-hristo-ivanov-podade-ostavka-news242864.html

Quote (selected)
Министърът на правосъдието Христо Иванов обяви оставката си от парламентарната трибуна, след като всички партии с изключение на част от Реформаторския блок (РБ) бламираха предложената от него съдебна реформа и гласуваха конституционни промени, утвърждаваща "върховенство на главния прокурор". Веднага след това лидерът на "Демократи за силна България" и съпредседател на РБ Радан Кънев съобщи, че минава в опозиция на правителството.
...
Конкретната причина за оставката на Христо Иванов е отстъплението на ГЕРБ от нар. "исторически компромис", с който предложените от правосъдния министър конституционни промени бяха максимално окастрени, за да получат внушителна подкрепа от 184 депутати при първото гласуване през септември. Още тогава обаче ДПС обяви, че подкрепата му за второто четене ще зависи от преформатирането на квотите в двете колегии на Висшия съдебен съвет (ВСС), така че прокурорската колегия да остане под доминацията на главния прокурор. Конкретната поправка бе внесена от АБВ, подкрепена от ПФ и БДЦ и приета от парламентарната конституционна комисия, което още не означаваше, че парламентът ще я одобри, но показа престрояването на силите в подкрепа на статуквото.

"Историческият компромис" предвиждаше независимостта на съдиите да бъде гарантирана чрез намаляването на политическата квота в тяхната колегия във ВСС, а за прокурорско-следователската се предвиждаше лека доминация на парламентарната квота, за да се въведе минимална демократична отчетност върху главния прокурор.



Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #54 -: Юни 16, 2021, 13:39:50 »
Та въпросът ми е следният:

Кой точно съд у нас може да се счита за „компетентен”, след като българската съдебна система е отдавна изтърбушена отсекъде?!?
 

Може би Софийски градски съд, който дава нареждане да се игнорира всичко, свързано със Случая "Магнитски" :no:
По случая "Магнитски" някой да е дал доказателства някому? Или една баба казала, пък после ще видим? Щото откъде да знае Софийският градски съд дали този, който е съставял българския списък, не държи в бюрото си онази епруветка на Колин Пауъл.
То не става с "ние тия ваште не ги харесваме, затова ще ги забраним у нас, пък вие у вас си ще направите същото, щото ние така казахме!" Ай сиктир, някакъв суверинитет България може би все още има!
Специално за Джиджи: нали знаеш какво е kangaroo court  :ok:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #55 -: Юни 16, 2021, 13:42:44 »
По случая "Магнитски" някой да е дал доказателства някому? Или една баба казала, пък после ще видим? Щото откъде да знае Софийският градски съд дали този, който е съставял българския списък, не държи в бюрото си онази епруветка на Колин Пауъл.
То не става с "ние тия ваште не ги харесваме, затова ще ги забраним у нас, пък вие у вас си ще направите същото, щото ние така казахме!" Ай сиктир, някакъв суверинитет България може би все още има!
Специално за Джиджи: нали знаеш какво е kangaroo court  :ok:

Кенгуру двор  :0005:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #56 -: Юни 16, 2021, 13:44:43 »
Магницки е вътр. законодат., не м/унар. право.

Той касае санкции на америк. територия, вкл. и за организации/лица, които имат бизнес с US entities  :0007:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #57 -: Юни 16, 2021, 13:53:46 »
История на КПСС се изучаваше там, където управляваше КПСС.
...
П.С. Не съм мислил, че изучаването на тези дисциплини е загубено време (като изключим "Научен комунизъм", разбира се). Не го мисля и сега. Даже напротив - сега съм по-убеден, че е трябвало ...
Абе изучаваше се, доде срещне твърда глава македонска. Аз преминах от МЕИ в Ленинград след първи курс заедно с още едно девойче и ни дадоха два месеца да си "доучим" предметите, които тамошният първи курс включваше, а нашият не. Чисто техническите дисциплини - добре, но там седеше "История на КПСС". Аз се явих пред светлите очи на декана по борба с чуждестранните студенти и заявих, че аз съм си взела изпита по история на БКП, че БКП всъщност е основала КПСС, така че се числи партия-майка, питах го той знае ли какво е правил Благоев в Одеса и за какъв чеп за зеле аз ще сдавам историята на вторичното образувание! Няма такава наглост! Но той беше толкова сащисан, хем и наистина не знаеше какво е правил Благоев в Одеса, а това е пряко обвинение, че той не си знае историята на КПСС со всеми вытекающими последствиями. И о, чудо, зачете ни на мен и дружката ми идеологическата дисциплина! От чист ужас какви ще ги наговоря на евентуална комисия. Така че в моята инак руска диплома се числи "История на БКП".  :smokin:

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3572
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #58 -: Юни 16, 2021, 14:03:28 »
Quote (selected)
БКП всъщност е основала КПСС, така че се числи партия-майка
Имаше навремето такъв лаф: да живее българското бекапе, да живее руското бекапе, да живеят всички бекапета по всички земни кълбета!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10094
    • Профил
Re: Habeas corpus …
« Отговор #59 -: Юни 16, 2021, 14:25:26 »
Може би Софийски градски съд, който дава нареждане да се игнорира всичко, свързано със Случая "Магнитски"

Няма такова нещо! Информацията на СЕГА е поднесена неправилно. СГС е рекъл само, че от списъка на МС трябва да се извади фирмата Ню Гейм, защото е в процедура на несъстоятелност и синдикът трябва да удовлетворява кредитори и държавни вземания. Тези действия не могат да се квалифицират като бизнес с фирма, санкционирана по Магницки.