Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Май 09, 2024, 15:44:41

Автор Тема: Президентски избори – Ноември'21  (Прочетена 182468 пъти)

0 Потребители и 7 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11216
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2100 -: Ноември 06, 2021, 21:22:56 »
Така, не аз драснах клечката на дискусията.
Сега да си представим 228 машини манипулирани /все пак трябва някой да обясни като как - изчатква резултат само за ена партия ли, какво.../ отиват по секциите и баламите класуват, но се пак на фишовете им пише за кого и тва се събира ф чувал заедно с протокола на комисията, заблудена от машината и се предава в ЦИК.
Някой обаче се усъмнява и подава оплакване - ко прайм?
Машините - реманипулирани? как?
Бележките - налични и показващи друго?
228 машини се проверяват след изборите и кво?
Всички реманипулирани? А бележките?
Абе пълна идиотия, но тва както се види не само Мутрата не може да го стопли. И тва е целта на занятието всъщност.
Но защо се опитва в този форум да си прокарат простотията също? Статистика ли?
Има ли някой идея?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2101 -: Ноември 06, 2021, 21:23:09 »
Кои тва?
И кво значи "по никакъв начин"?

Тези които подадоха иск против ЦИК, която реши че трябва да се сверяват бележките с електронните резултати.
По никакъв начин значи че ВАС реши че преброяването на бележките не се отразява в протоколите.
Т.е. броят си ги, но само те си знаят защо ги броят.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7749
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2102 -: Ноември 06, 2021, 21:23:36 »
Точно така, съгласен! Да извади!
А сега питай Госингер, който в неявен вид призна, че всичко може да "извади", сега го питай, дали може и всичко да "вкара" без да останат следи!
Макар че логовете и за едното и другото са почти еднакви.
Четенето, оставя следи, че някой е надничал.
Писането, оставя следи, че някой е бъркал.
Май онци може по професионално да го обясни- аз - гледам популярно.
включвам се късничко и на 2-3 ракийки /ходих до един български магазин и си зех чудничка сланинка с червен пиперец, упраинското сало с чеснок и то в хубу, ама жената придобива желание да ме гони поради миризма/, обаче за мен това с базата данни е безсмислено.

от база данни има сми, ако има множество потребители, които да я ползват едновременно. ако нямат - си говорим за некви структури, които периодично се записват върху диска в некъв формат - ако искаш множество .дбф или .цсв файлове, ако искаш и .хлсх върши работа. и накрая плюе отчет за деня, който е и той в некъв такъв формат.

та в този ред на мисли, ако аз съм компилирал приложението, то мога да се закача към него докато работи, и да напиша каквито си данни искам вътре. което, естествено, е възможно на теория, но невъзможно в изборния ден.

колкото до базите и логовете им - ако имаш администраторски права върху машината, то можеш да началкаш базата както си искаш, а после да натаманиш и логовете /за тях именно ти трябват админ правата за машината, а не за базата/. сиреч ако хакнеш като хората форума, можеш както да промениш мненията, така и да заличиш следите си после. ама за изборите това не върви, освен ако някой малоумник не свърже машините към интернет.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2103 -: Ноември 06, 2021, 21:26:31 »
включвам се късничко и на 2-3 ракийки /ходих до един български магазин и си зех чудничка сланинка с червен пиперец, упраинското сало с чеснок и то в хубу, ама жената придобива желание да ме гони поради миризма/, обаче за мен това с базата данни е безсмислено.

от база данни има сми, ако има множество потребители, които да я ползват едновременно. ако нямат - си говорим за некви структури, които периодично се записват върху диска в некъв формат - ако искаш множество .дбф или .цсв файлове, ако искаш и .хлсх върши работа. и накрая плюе отчет за деня, който е и той в некъв такъв формат.

та в този ред на мисли, ако аз съм компилирал приложението, то мога да се закача към него докато работи, и да напиша каквито си данни искам вътре. което, естествено, е възможно на теория, но невъзможно в изборния ден.

колкото до базите и логовете им - ако имаш администраторски права върху машината, то можеш да началкаш базата както си искаш, а после да натаманиш и логовете /за тях именно ти трябват админ правата за машината, а не за базата/. сиреч ако хакнеш като хората форума, можеш както да промениш мненията, така и да заличиш следите си после. ама за изборите това не върви, освен ако някой малоумник не свърже машините към интернет.

тоест няа рискове при дистанционно гласуване или ако има те са пренебрежимо малки/управляеми?

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2104 -: Ноември 06, 2021, 21:28:25 »
Е как без интернет
Ще га свърже разбира се

AnonimusBG

  • Гост
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2105 -: Ноември 06, 2021, 21:29:37 »
Quote (selected)
ама за изборите това не върви, освен ако някой малоумник не свърже машините към интернет.

Можеш да не се съмняваш че ще е така.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7749
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2106 -: Ноември 06, 2021, 21:32:02 »
тоест няа рискове при дистанционно гласуване или ако има те са пренебрежимо малки/управляеми?
при дистанционното гласуване основният проблем не е технически, а юридически - нема тайна на вота. щото без значение колко плика в плик ще пуснеш /по пощата или електронно/ никой не може да гарантира, че именно ти си пуснал пликовете. а не някой, който пише от твое име, знае ти паролата за мейла и т.н.

в този ред на мисли: какво прави кралството, ако получи от теб не един, а три плика за гласуване? всичките с втори плик с бюлетин, ама различно попълнени. кой точно плик изразява твоята воля?

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7749
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2107 -: Ноември 06, 2021, 21:33:04 »
Можеш да не се съмняваш че ще е така.
doch, убеден съм, че няма да е така. няма да има никаква свързаност. нито интернет, нито локална мрежа.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11216
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2108 -: Ноември 06, 2021, 21:34:06 »
Quote (selected)
Т.е. броят си ги, но само те си знаят защо ги броят.
Ми не, не ги броят, но написаното от принтера остава!
И ако се наложи - показва, че протокола е различен от бележките.
Просто е - и при бюлетините е така, само че там като си напише протокола СИК и го подпишат подкупените  мембъри, сетне могат лесно да фърлят истинските бюлетини и да ги натъманят в чувала според фалшивия протокол.
А отпраскай 1000 принтвания според данните в "манипулирана" машина след изборния ден.
И при това - без да се усетят стотина гласоподавателя, че нещо не се намират сред гласувалите!
И тва - 228 пъти!
Абе аз съм до тук.
Малоумията се диагностицират на друго място.
За лечение не говорим - там компетенциите са само на Господ.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 577
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2109 -: Ноември 06, 2021, 21:35:25 »
тоест няа рискове при дистанционно гласуване или ако има те са пренебрежимо малки/управляеми?
Ми не, не говорим за дистанционно, а за машинно гласуване.
При което връзка с Интернет няма.
Даже май мрежовите портове са деактивирани - беше споменато някъде още при първата доставка на машините.
така че на въпроса - при дистанционно гласуване има  пренебрежимо малка и неуправляема възможност да се размине без рискове от външна намеса и злоупотреби.
 :0007: :smokin:

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11216
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2110 -: Ноември 06, 2021, 21:36:27 »
Quote (selected)
тоест няа рискове при дистанционно гласуване или ако има те са пренебрежимо малки/управляеми?
Нннищо общо!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2111 -: Ноември 06, 2021, 21:40:20 »
Ми не, не говорим за дистанционно, а за машинно гласуване.
При което връзка с Интернет няма.
Даже май мрежовите портове са деактивирани - беше споменато някъде още при първата доставка на машините.
така че на въпроса - при дистанционно гласуване има  пренебрежимо малка и неуправляема възможност да се размине без рискове от външна намеса и злоупотреби.
 :0007: :smokin:

момент.
одеве госинджър свърза опозицията си на дистанционното гласуване с текущата възможност да се бъзика нещо по машините, което можело да стане и при дистанционното.

после онци писа споко, няа страшно и аз въздъхнах облекчено  :bigok:

AnonimusBG

  • Гост
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2112 -: Ноември 06, 2021, 21:42:19 »
„От гледна точка на изборния процес няма нищо притеснително. Кой и защо е внесъл тези машини, той трябва да си обяснява. Централната избирателна комисия няма да допусне да се използват несертифицирани устройства.
Те няма да влязат в употреба. Дори, ако се взети с цел примерно, да заменят повредени устройства или нещо такава. Без разрешение на ЦИК и проверка на тези устройства, те не могат да бъдат използвани“, каза Томов.
Въпросните 228 устройства не са част от закупените от ЦИК 1600 машини по обществена поръчка, изпълнена от фирмата „Сиела Норма“. Те обаче се съхраняват в същия склад, като от фирмата са уведомили ЦИК, че допълнителните устройства са собственост на производителя „Смартматик“ и ще се ползват за демонстрации в Армения, Грузия и за други дейности.
В четвъртък заместник-председателят на ЦИК Емил Войнов докладва по същия въпрос:
„Твърдят, че тези устройства са собственост на "Смартматик" и ще се използват за различни цели - демонстрации в Албания, демонстрации пред представители на Грузия, и сервиз, и за дейности между „Смартматик“ и „Сиела“ , несвързани с изборите в България.

http://epicenter.bg/article/Tsvetozar-Tomov--TsIK-nyama-da-dopusne-da-se-izpolzvat-nesertifitsirani-mashini-za-glasuvane/264957/2/0

Аз все пак да попитам.
В Грузия изборите минаха. Последните бяха преди една седмица.
В Армения бяха отдавна и скоро няма да има.
В Албания не зная.
Е и?
Кого ще обучавт на 228 машини?

 

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11216
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2113 -: Ноември 06, 2021, 21:43:28 »
Абе мноо време мина и вече не сещам кой бе го казал - човек винаги може да сгреши, но за да направи истинска грешка, му трябва компютър.
Добавям - а за решителна - и интернет.
Идеята е, че с химикалката си бавен да оцапаш терена, с компа можеш мноо повече, а с мрежа - почти неограничено осиране е възможно.
 :bigok:
Добре, че има спирачки като Госингер.
И не, не го слушайте, че може да се скрие напълно.
Щото има и други Госингери.
 :smokin:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11216
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2114 -: Ноември 06, 2021, 21:47:34 »
Quote (selected)
Кого ще обучавт на 228 машини?
Идея - избирателите на мутрата.
 :popcorn:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7749
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2115 -: Ноември 06, 2021, 21:52:26 »
значи докато машините се ползват като интелигентен принтер - за мен проблем няма. включително и с броенето на касовите бончета след изборите.

там проблем може да се появи от човешкия фактор - гербавите да вмъкнат допълнително бонче или да вземат някое. ама трябва да са ловки в ръцете.

ако се появи по-голяма разлика, то или комисията е купена в цялост, сиреч при избори с бюлетини могат да пишат точно каквото си искат, или софтуерът е пробит, което обаче ще се прояви не в една, а в ен секции. и при 100% контролно броене ще цъфне.

за мен основният проблем тук е, че за разлика от изборите с бюлетини хартишката от машината не е защитена. което е технически проблем - лош дизайн на заданието. ако от самото начало беше поставено задание да печата върху бланки с размер хх на уу см, и с плътност нн гр/см2, то принтерите щяха да са съответни, и всяка секция щеше да има достатъчно празни бюлетини със съответните серийни номера.

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 577
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2116 -: Ноември 06, 2021, 21:53:03 »
момент.
одеве госинджър свърза опозицията си на дистанционното гласуване с текущата възможност да се бъзика нещо по машините, което можело да стане и при дистанционното.

после онци писа споко, няа страшно и аз въздъхнах облекчено  :bigok:
Много се омота дискусията - този казал, оня рекъл...
Дотук машините бяха локални устройства, сертифицирани от ЦИК и съхранявани отделно. Нищо общо с дистанционно гласуване. А изказването на госингер беше, ако правилно гледам, че " ...естествено че който може да бърка в машината може да извади всичко оттам".
Което би следвало да е невъзможно в деня на изборите. И затова онци писа споко, няа страшно. Човекът вярва на държавата.
Но наличието на над 200 машини от същия тип,  уж за други цели и - най-вече, - съхранявани в същия склад поражда разно сценарии за подмяна - т.е., да се "бръкне" в машината в аванс и да се подмени ловко...
Ама това е параноично, нали така? Ами добре, нека. Толкова ли няма свободни складове в тази страна?
 :smokin:
« Последна редакция: Ноември 06, 2021, 21:58:39 от Юмжагийн Целденбал »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7419
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2117 -: Ноември 06, 2021, 21:54:29 »
Плюс тва - никой не е забранил да се брои. Запретайте ръкавки и бройте до припадък.

не си прав, индиански вожде (нали го помниш вица :))))

важно е да има формална процедура какво ще се прави при разлика в протокола, генериран от машината и ръчното броене на разписките.

такава трябва да има,, защото в противен случай стигаме до ситуацията, че битият е бит и така нататък.
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7419
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2118 -: Ноември 06, 2021, 21:58:36 »
Офф Принце!
Като гледаш, гледаш само ти.
Като пишеш, пишеш от името и на други.
Те дали ще се съгласят с написаното?
Оставям настрана, как ще модифицираш 260 машини, неясно къде разпределени по секции - абе нали разбираш за какво иде реч?
Пардон! 228 били1 Е, по леко е.
 :bigok:

чакай малко, аз нямам проблем с машинното гласувам, особено ако се броят и разписките, пуснати в урната и има ясно разписана процедура какво да се прави при появата на разлика между двете. варианти за такава процедура се сещам поне два или три.

не мисля, че има нужда да модифицираш машините, особено ако след края на изборния ден им издърпаш шалтера и логовете в тях не останат „живи“.

имам проблем с дистанционното електронно гласуване по internet.
the lamers club honourable member …

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11216
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2119 -: Ноември 06, 2021, 21:59:26 »
Quote (selected)
Толкова ли няма свободни складове в тази страна?
И ти мислиш, че това щеше да попречи някой да обяви, че еди къде си има струпани ени машини за фалшификации?
Дори и в склад в Македония?
Или друг също толкова нелеп проблем?
Ами не си ти таргета на твърдението, както виждаш има достатъчно такива.
На тях и толкова им стига.
Е?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7419
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2120 -: Ноември 06, 2021, 22:00:03 »
Само с IP  и MAC адресите тряа да внимава.

стига с тези MAC адреси, че за смях ставате. IP адреса вече е друга бира.
the lamers club honourable member …

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7749
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2121 -: Ноември 06, 2021, 22:01:05 »
момент.
одеве госинджър свърза опозицията си на дистанционното гласуване с текущата възможност да се бъзика нещо по машините, което можело да стане и при дистанционното.

после онци писа споко, няа страшно и аз въздъхнах облекчено
обърквация е настанала. принцът говори теоретично, и аз съм съгласен с него, че ако имаш админски права върху машината, можеш да очалкаш както логовете, така и базите. при най-масовата база данни в нета - mysql - можеш да се справиш, даже и ако не знаеш паролата за базата. просто рестартираш базата без проверка на правата на потребителите, модифицираш там директно каквото си си наумил /знанията за sql заявки се подразбират/, и после я пускаш в нормален режим.

аз продължавам да съм на мнение, че няма никакъв смисъл от бази данни при положение, че няма едновременен мрежов достъп. да, ако искаш, можеш да спретнеш нещо като sqlite, ама то това е спасение ако си написал приложение, работещо с мрежови бази данни, и искаш да го пуснеш на машина без свързаност.

като имаш по подразбиране компютър, който си работи сам, то все едно работиш с документ. сегашните документи са гиганстки откъм възможности и прекрасно покриват некви си там пършиви 30-40 партии, всяка с по 30-40-50 преференции.

така че си правиш структурки в паметта, и като му доде времето, записваш нещо като .xlsx, .odt или ако искаш .sqlite.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11216
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2122 -: Ноември 06, 2021, 22:06:48 »
Quote (selected)
стига с тези MAC адреси, че за смях ставате. IP адреса вече е друга бира.
Ааа, що?
Вече не помня, ама и той май одеше пакетиран до гейт - а, а той не е при Манго.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7749
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2123 -: Ноември 06, 2021, 22:06:59 »
стига с тези MAC адреси, че за смях ставате. IP адреса вече е друга бира.
е то мак иде от македонски, което си е страшно само по себе си - те имат сички адреси, нема лабаво :bigok:

сериозно - доколкото помня от некъв семинар в миналото, части от мак адреса участваха в ипв6 адреса на устройството. ама с ип версия 6 не съм и нямам желание да се занимавам.

мани, ама миналия месец сменях един сървер и бях потресен, че са сменили iptables с нещо друго /нфт или нещо от сорта/. добре, че имаше скриптове да конвертират файъруола в новия формат, че хич нямах време да го чета.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2124 -: Ноември 06, 2021, 22:09:32 »
Просто е - и при бюлетините е така, само че там като си напише протокола СИК и го подпишат подкупените  мембъри, сетне могат лесно да фърлят истинските бюлетини и да ги натъманят в чувала според фалшивия протокол.
А отпраскай 1000 принтвания според данните в "манипулирана" машина след изборния ден.
Ако имаш подготвени 228 фалшиви комисии и 228 пипнати машини, никакъв проблем да направиш същото, като с хартиените бюлетини. Даже ще е по-лесно и по-бързо,защото всичко ще е подготвено предварително.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7419
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2125 -: Ноември 06, 2021, 22:09:52 »
Четенето, оставя следи, че някой е надничал.
Писането, оставя следи, че някой е бъркал.

не е вярно, че не мога да махна следите, които остават. вече написах, че и логовете могат да се манипулират, ако и да ги пазиш на друга машина.

да, ще остане следа в системния журнал, че си се свързал с машината от някакъв IP адрес, но може така да се направи, че да не се запишат действията, докато си бил на нея.

не вярвам чак толкова да си правят труда да подсигуряват машината, особено ако някой има идеята да бърника по нея.

за машинното гласуване най-простата защита е да няма връзка към internet до обявяването на край на изборния ден. след това изпращането на протокола може да стане за отрицателно време, като се направи и контролна сума на самия протокол.

абе варианти има много как да се организират нещата с машинно гласуване, но не тук е мястото за това.
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7419
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2126 -: Ноември 06, 2021, 22:10:43 »
в този ред на мисли: какво прави кралството, ако получи от теб не един, а три плика за гласуване? всичките с втори плик с бюлетин, ама различно попълнени. кой точно плик изразява твоята воля?

последният, който си пуснал :)))
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7419
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2127 -: Ноември 06, 2021, 22:11:26 »
И кой според теб може да даде стотина милиона, за да подмени машините?

не е нужно да се подменят целите машини :)))
the lamers club honourable member …

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11216
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2128 -: Ноември 06, 2021, 22:11:29 »
Quote (selected)
Даже ще е по-лесно и по-бързо,защото всичко ще е подготвено предварително.
Разбира се!
И броя гласували - също предварително натъманен.
Абе аре бегай бе!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Manrico

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 589
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2129 -: Ноември 06, 2021, 22:11:37 »
Доколкото знам, машините за гласуване физически нямат мрежови връзки, така че не става въпрос за пряка манипулация в деня на изборите. Обаче не е невъзможно софтуерът да се модифицра предварително. Не за някаква драстична разлика, но да речем при запазване на общия брой гласували 10% от гласовете за други кандидати да бъдат приписани на Фигуранта при разпечатване на окончателния протокол. Тъй като много удобно се отхвърли преброяването на хартиените разписки при съставянето на протокола, единствено валиден е протоколът от машината. А какво може да се направи при евентуално контролно преброяване, оставям да обяснят тези, които приеха за възможна Костинбродската афера. Хем там ставаше въпрос за бюлетини с някакви защити като ценни книги и с печати при гласуването - а разписки от машинното гласуване може да се отпечатат на всеки принтер от същия модел, изпозлван в машините.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7749
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2130 -: Ноември 06, 2021, 22:14:46 »
последният, който си пуснал :)))
сиреч този, който е пуснал бай мангау, след като са му докладвали, че от моя адрес има писмо до еди си къв си адрес. за което некой пощальон е бил почерпен бира в пъба.

после разни сержанти да си мислят, че гласът им е точно техен и зачетен както те искат :bigok:


ама това с последния глас беше за естония май.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2131 -: Ноември 06, 2021, 22:16:25 »
в този ред на мисли: какво прави кралството, ако получи от теб не един, а три плика за гласуване? всичките с втори плик с бюлетин, ама различно попълнени. кой точно плик изразява твоята воля?

пратили са ми само една бюлетина сепак  :bigok:

освен тва май некъде или по бюлетината, или по плика, в който си туряш подписа, имаше некви цифри.

а дори и да копираш перфектно бюлетината, ше ти зачетат само първата получена. останалите няма как да са оригинали.


Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2950
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2132 -: Ноември 06, 2021, 22:16:44 »
Доколкото знам, машините за гласуване физически нямат мрежови връзки, така че не става въпрос за пряка манипулация в деня на изборите. Обаче не е невъзможно софтуерът да се модифицра предварително. Не за някаква драстична разлика, но да речем при запазване на общия брой гласували 10% от гласовете за други кандидати да бъдат приписани на Фигуранта при разпечатване на окончателния протокол.
Или на Маркуча. което е доста по-вероятно, щото цялата система е калинкаж. Дори и тенорите.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Manrico

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 589
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2133 -: Ноември 06, 2021, 22:17:13 »
И кой според теб може да даде стотина милиона, за да подмени машините?
Машините се купуват на цена 4-5 хиляди лева едната. 200 и малко са за около милион. И това не са загубени пари - след като се използват в тези избори, могат да се препродадат.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2134 -: Ноември 06, 2021, 22:18:56 »
сиреч този, който е пуснал бай мангау, след като са му докладвали, че от моя адрес има писмо до еди си къв си адрес. за което некой пощальон е бил почерпен бира в пъба.

после разни сержанти да си мислят, че гласът им е точно техен и зачетен както те искат :bigok:


не слушай старило, слушай патило  :bigok:

освен тва и пликовете са снекви баркодове, нее като секи да може да пусне сто еднакви ебаси.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7749
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2135 -: Ноември 06, 2021, 22:20:19 »
Доколкото знам, машините за гласуване физически нямат мрежови връзки, така че не става въпрос за пряка манипулация в деня на изборите. Обаче не е невъзможно софтуерът да се модифицра предварително. Не за някаква драстична разлика, но да речем при запазване на общия брой гласували 10% от гласовете за други кандидати да бъдат приписани на Фигуранта при разпечатване на окончателния протокол. Тъй като много удобно се отхвърли преброяването на хартиените разписки при съставянето на протокола, единствено валиден е протоколът от машината. А какво може да се направи при евентуално контролно преброяване, оставям да обяснят тези, които приеха за възможна Костинбродската афера. Хем там ставаше въпрос за бюлетини с някакви защити като ценни книги и с печати при гласуването - а разписки от машинното гласуване може да се отпечатат на всеки принтер от същия модел, изпозлван в машините.
доколкото си спомням по спецификация машините можеха да имат както мрежови, така и модемни периферии, включително и за мобилни данни. друг въпрос е, че за българската заявка тази периферия може да е била отказана. което обаче не значи, че я няма - може да си е там и просто да не е активирана. сепак по-лесно е да шитнеш дънни платки, които вече имаш, и да орежеш биос-а, отколкото да произвеждаш нови по спешност и да ги засилваш към неква малко известна ойропейска страна.

в твоята хипотеза за прехвърлени 10% разликата ще лъсне при контролното преброяване. което няма да бъде отразено в протоколите, но ще даде база за евентуално обжалване.

всъщност ти потвърждаваш позицията на бсп, че 100% контролно преброяване ще повиши доверието в машините. щото баци не е спрял да бълва жаби и гущери.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2136 -: Ноември 06, 2021, 22:22:14 »
Разбира се!
И броя гласували - също предварително натъманен.
Абе аре бегай бе!
На база статистика, какъв ти е проблема предварително да нагласиш и броя гласували? Само бройката подписи в списъка трябва да съответства, а това също се прави без проблеми.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11216
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2137 -: Ноември 06, 2021, 22:23:49 »
Quote (selected)
всъщност ти потвърждаваш позицията на бсп, че 100% контролно преброяване ще повиши доверието в машините. щото баци не е спрял да бълва жаби и гущери.
Стига ве ей!
Карайте я по простичко, ше земе някой да прочете тук и утре тряа мутрю да издекламира кво му се пише по некоя мутровизия!
Нали си представяте картинката?
 :smokin:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7419
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2138 -: Ноември 06, 2021, 22:24:21 »
сериозно - доколкото помня от некъв семинар в миналото, части от мак адреса участваха в ипв6 адреса на устройството. ама с ип версия 6 не съм и нямам желание да се занимавам.

само в автоконфигурираните IPv6 адреси, които пък може да се използват за комуникация само между възлите на една локална мрежа.

за пълноценна комуникация си трябват други Ipv6 адреси.
the lamers club honourable member …

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7749
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2139 -: Ноември 06, 2021, 22:24:26 »
пратили са ми само една бюлетина сепак

освен тва май некъде или по бюлетината, или по плика, в който си туряш подписа, имаше некви цифри.

а дори и да копираш перфектно бюлетината, ше ти зачетат само първата получена. останалите няма как да са оригинали.

ами значи първо, ти няма как да знаеш колко народ знае какво са ти пратили.
второ, няма как да знаеш дали пощальонът не е решил да заработи некой паунд и да отдели всички пликове с адрес който требе, и по инструкции да предаде 10-20-30-50-80-100% от тях на заинтересована страна, и после да приеме каквото му дадат оттам. така че като цяло нямаш гаранция, че това, което се получава е това, което си пратил.
трето, нищо не пречи на пощальона просто да изхвърли всички тия бюлетини, и да не си създава работа. което може да стане както в портокалия, така и в кралството. или в която и да е транзитна страна, ако има такава.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7419
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2140 -: Ноември 06, 2021, 22:26:08 »
Вече не помня, ама и той май одеше пакетиран до гейт - а, а той не е при Манго.

само до гейта,  което означава, че спира в домашният ти маршрутизатор, ако го имаш или в този на доставчика ти. по-нататък mac адресът ти не играе.
the lamers club honourable member …

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7749
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2141 -: Ноември 06, 2021, 22:26:26 »
само в автоконфигурираните IPv6 адреси, които пък може да се използват за комуникация само между възлите на една локална мрежа.

за пълноценна комуникация си трябват други Ipv6 адреси.
не споря. аз първо гледам да ги одялкам шестиците.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11216
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2142 -: Ноември 06, 2021, 22:27:51 »
Quote (selected)
само в автоконфигурираните IPv6 адреси, които пък може да се използват за комуникация само между възлите на една локална мрежа.

за пълноценна комуникация си трябват други Ipv6 адреси.
А, ето!
Я  ся си претставете бацю, заобиколен от дулофската, бикофчето и Георг как ще изтропа тва по Нова!
Нямате милост!
 :smokin:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7419
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2143 -: Ноември 06, 2021, 22:28:15 »
а дори и да копираш перфектно бюлетината, ше ти зачетат само първата получена. останалите няма как да са оригинали.

а, значи е моя грешка -- първата получена се брои.

то е и логично де.
the lamers club honourable member …

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7749
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2144 -: Ноември 06, 2021, 22:29:17 »
всъщност за мен идеален вариант е да се броят хартишките във всички секции. сепак някой спокойно може да си отвори един ексел на лаптоп или хенди, и да въвежда по партии и преференции каквото му диктува председателя на комисията, който единствен пипа касовите бончета.

и половината комисия следи какво казва председателя, а другата половина - какво се въвежда. или всички следят всичко.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2145 -: Ноември 06, 2021, 22:30:50 »
ами значи първо, ти няма как да знаеш колко народ знае какво са ти пратили.
второ, няма как да знаеш дали пощальонът не е решил да заработи некой паунд и да отдели всички пликове с адрес който требе, и по инструкции да предаде 10-20-30-50-80-100% от тях на заинтересована страна, и после да приеме каквото му дадат оттам. така че като цяло нямаш гаранция, че това, което се получава е това, което си пратил.
трето, нищо не пречи на пощальона просто да изхвърли всички тия бюлетини, и да не си създава работа. което може да стане както в портокалия, така и в кралството. или в която и да е транзитна страна, ако има такава.

няма невъзможни неща.
макарче паспорт съм си получавал по пощата (което ми напомня, че тряа си поръчам от новите синичките), освен тва винаги можеш да провериш дали са те отчели като гласувал.

са, ако седна да ти обяснявам, че при гласуване в секцията никога не искат идентификация, а само име, вече съвсем ше се объркаш  :bigok:

Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 577
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2146 -: Ноември 06, 2021, 22:30:59 »
всъщност ти потвърждаваш позицията на бсп, че 100% контролно преброяване ще повиши доверието в машините. щото баци не е спрял да бълва жаби и гущери.
Това беше и позиция на Радев още при първото и второто машинно гласуване.
Сега не съм го чувал, но казаното си остава.
 :smokin:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7749
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2147 -: Ноември 06, 2021, 22:34:32 »
са, ако седна да ти обяснявам, че при гласуване в секцията никога не искат идентификация, а само име, вече съвсем ше се объркаш
така са си решили - така са го направили. то и в щатско е така, после се чудят що разни хора се съмнявали за фалшификации.

тука за да гласувам на местни нося поканата, дето съм получил от общината, плюс лична карта. за българските избори ясно.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2148 -: Ноември 06, 2021, 22:37:11 »
а, значи е моя грешка -- първата получена се брои.

то е и логично де.

ако направиш грешка - зачеркнеш две имена вместо едно, трябва да се обадиш да ти пратят нова бюлетина, а ако няма време за това - или не гласуваш изобщо, или отиваш на място.

възможности за измами сигурно има, но избирателните райони са мажоритарни.
и от 650 между 50 и 100 са на кантар в някаква степен, останалите са ясни предварително.
системата си работи, хората си гласуват по пощата все повече, не съм попадал на жалби за измами.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2149 -: Ноември 06, 2021, 22:38:46 »
Аз така ги мисля нещата.
След като си Сиела и отговаряш за изборите в БГ трябва да се пазиш от разни обвинения.
Включително такива че 228 машини са предназначени за обучение на изборите в Грузия и Армения.
Закарай ги машините в Грузия и Армения да се обучават.
Но защо ли машините са в БГ една седмица преди изборите?
Не им вярвам.
Мамата им.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7419
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2150 -: Ноември 06, 2021, 22:40:08 »
ако направиш грешка - зачеркнеш две имена вместо едно, трябва да се обадиш да ти пратят нова бюлетина, а ако няма време за това - или не гласуваш изобщо, или отиваш на място.

а, аз за моята грешка говорех, не за нечия друга :)))

не съм гласувал по поща, та е обяснимо защо съм сбъркал.
the lamers club honourable member …

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2151 -: Ноември 06, 2021, 22:41:22 »
така са си решили - така са го направили. то и в щатско е така, после се чудят що разни хора се съмнявали за фалшификации.

пак не е толко лесно.

тряа си физбирателните списъци, секциите не са за десетки хиляди гласуващи, а за доста по-малко.
има застъпници на различните партии, хората се знаят на местно ниво повече или по-малко.
сигурно може да стане, ма с не повече от няколко десетки гласа на избирателен район, което почти никога не е определящо.


Неактивен Юмжагийн Целденбал

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 577
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2152 -: Ноември 06, 2021, 22:42:22 »
Аз така ги мисля нещата.
След като си Сиела и отговаряш за изборите в БГ трябва да се пазиш от разни обвинения.

Но защо ли машините са в БГ една седмица преди изборите?
Не им вярвам.
Мамата им.
И аз.
 :smokin:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7749
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2153 -: Ноември 06, 2021, 22:42:42 »
системата си работи, хората си гласуват по пощата все повече, не съм попадал на жалби за измами.
ако са починали преди пет години - няма да се жалват, то е ясно.

ако по моя алгоритъм са ти прехванали и подменили писмото - и ти няма да се жалваш, щото от твоя гледна точка сичко е шес - гласувал си, отчели са те.

ако са ти изхвърлили плика и не забележиш, че не си гласувал - пак нема се жалиш.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7749
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2154 -: Ноември 06, 2021, 22:45:56 »
Аз така ги мисля нещата.
След като си Сиела и отговаряш за изборите в БГ трябва да се пазиш от разни обвинения.
Включително такива че 228 машини са предназначени за обучение на изборите в Грузия и Армения.
Закарай ги машините в Грузия и Армения да се обучават.
Но защо ли машините са в БГ една седмица преди изборите?
Не им вярвам.
Мамата им.

няма на кво отгоре да им вярваш - те през цялото време действат нелогично. тръгнаха да рекетират цик, после като разбраха че може и без тях, малко се поспряха, после имаше нов рекет за софтуера...

и факт номер едно, преди всички други - определени за доставчик от боковата администрация.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2155 -: Ноември 06, 2021, 22:46:40 »
а, аз за моята грешка говорех, не за нечия друга :)))

не съм гласувал по поща, та е обяснимо защо съм сбъркал.

двете употреби на "грешка" в двете мнения са независими една от друга, няат връзка.

моят коментар по-скоро е за "ако объркаш/увредиш бюлетината..."

коет няа общо с погрешното ти предположение, че последната бюлетина е валидна.

са, пощенското гласуване му е доста рано да дойде в бг.
изисква много неща, които ги няа всеоще.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2156 -: Ноември 06, 2021, 22:48:22 »
ако са починали преди пет години - няма да се жалват, то е ясно.

ако са починали, до 3 месеца се елиминират от списъците  :bigok:


Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7749
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2157 -: Ноември 06, 2021, 22:53:32 »
ако са починали, до 3 месеца се елиминират от списъците
и пак се връщаме на предишния ми въпрос: ти защо си сигурен, че това, което комисията получава, е това, което ти си пуснал? има достатъчно точки, върху които нямаш контрол. подмяната си е напълно възможна.

това е абсолютно същата история като българските избори с машини - пускаш нещо, ама не си сигурен дали накрая точно това е отчетено, или нещо друго.

обаче за разлика от българските машини, при твоето гласуване по пощата не можеш да имаш никаква гаранция че вотът ти е правилно отчетен. щото даже и комисията да е обективна, можеш да имаш подмяна по средата на веригата /man in the middle/.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2158 -: Ноември 06, 2021, 22:57:27 »
Пояснение:

В Кралството адресната регистрация е под формата на вписване в избирателния регистър/списък.

Тоя регистър е основен инструмент най-вече за банките, но също така и за компаниите за нет, ток, вода, газ и т.н.

По разбираеми причини, ако се преместиш, веднага се вписваш на новия адрес, щото само да уведомиш банките не е достатъчно, те сверяват информацията с регистъра.
И понеже не ти се рискува някоя кредитна карта да отиде на стария ти адрес, си актуализираш информацията.

Ежегодно от регистъра пращат писмо да потвърдиш дали все още си на този адрес. Тва си е по закон.
Ако не получат отговор, те премахват от регистъра.

По тая причина няа вариант някой да е умрял преди 5 години и все още да се води в регистъра. Т.е. има, но изисква мноо сериозна координация на няколко нива, а и с годините пробойните се запушват.

Същото е и що се однася до гласуването. Регистрите са доста в час кой къде живее и т.н.
Пак може да има некви аберации, ма ше са на пръстите на едната ръка.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Президентски избори – Ноември'21
« Отговор #2159 -: Ноември 06, 2021, 22:59:21 »
и пак се връщаме на предишния ми въпрос: ти защо си сигурен, че това, което комисията получава, е това, което ти си пуснал? има достатъчно точки, върху които нямаш контрол. подмяната си е напълно възможна.

това е абсолютно същата история като българските избори с машини - пускаш нещо, ама не си сигурен дали накрая точно това е отчетено, или нещо друго.

обаче за разлика от българските машини, при твоето гласуване по пощата не можеш да имаш никаква гаранция че вотът ти е правилно отчетен. щото даже и комисията да е обективна, можеш да имаш подмяна по средата на веригата /man in the middle/.

сичко е възможно.

на британската система имам (сляпо) доверие. а и е било без значение, щото при нас беше тори район и лейбъра, за които гласувах, си бяха 20-30% назад, със или без моя глас  :bigok:

Както писах по-рано, за бг е преждевременно да се въвежда.