Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 12:15:55

Автор Тема: ИЗМАМАТА .....  (Прочетена 10761 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
ИЗМАМАТА .....
« -: Октомври 16, 2021, 10:10:16 »
Plastic Recycling is an Actual Scam

https://www.youtube.com/watch?v=PJnJ8mK3Q3g



Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #1 -: Октомври 16, 2021, 10:14:59 »
ЧТО НЕ ТАК С ФОТОСИНТЕЗОМ?

https://www.youtube.com/watch?v=gZp1ChzCAHA

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #2 -: Октомври 16, 2021, 10:28:50 »
ИЗМАМАТА с какво?! :t0174:
Щото третия си пост можеш да го постнеш на езиците ХИНДИ или УРДУ ... 

БАСИ ...


Kaizer Soze

  • Гост
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #3 -: Октомври 16, 2021, 16:32:38 »
Близки са до дари-диалект на фарси-не го ли превеждаш?

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #4 -: Октомври 16, 2021, 16:39:55 »
ЧТО НЕ ТАК С ФОТОСИНТЕЗОМ?

https://www.youtube.com/watch?v=gZp1ChzCAHA
Изслушах го, донякъде.
Впечатлението ми - недоучил келеш правещ се на интересен.
Единственото което ме заинтересува е, дали все пак растенията освен въгледвуокис от въздуха усвояват и карбонатен въглерод от почвата.
Щото през 20 век въгледвуокиса е на рекондно ниско равнище. Няколко пъти под типичните за планетата стойности, дотолкова ниско, че почти е достигнат предела на въглеродния глад на някои растителни видове.
Виждам два проблема. Първият че подобни са напористи и замърсяват особено википедията с бъгава информация
Втория че спомагат за поява на гретета и подобни урунгели дето си мислят, че разбират от нещо.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #5 -: Октомври 16, 2021, 16:43:49 »
Единственото което ме заинтересува е, дали все пак растенията освен въгледвуокис от въздуха усвояват и карбонатен въглерод от почвата.

Ами, не знам. Не разбирам от ботаника, но в клипчето обясняват разбираемо. И логиката подсказва, че ако растенията получават всичко това от въздуха, няма никаква нужда да се тори земята с изкуствени торове, нали?

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #6 -: Октомври 16, 2021, 16:54:43 »
Единственото което ме заинтересува е, дали все пак растенията освен въгледвуокис от въздуха усвояват и карбонатен въглерод от почвата.

Ами, не знам. Не разбирам от ботаника, но в клипчето обясняват разбираемо. И логиката подсказва, че ако растенията получават всичко това от въздуха, няма никаква нужда да се тори земята с изкуствени торове, нали?
Ами не. Има нужда. Във въздуха няма фосфор, калий и още доста биоелементи. Има азот но той не е в усвоима от растенията форма. Причината че енергията за разкъсване на тройната връзка в молекулния азот е много висока и растенията не са се научили.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #7 -: Октомври 16, 2021, 17:15:07 »
Във въздуха няма фосфор, калий и още доста биоелементи. Има азот но той не е в усвоима от растенията форма.

Имаше опити там, нали видя? Расението си живее ОХ и без въглероден двуокис.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #8 -: Октомври 16, 2021, 17:33:09 »
Малко ме съмняват тези "опити".
Напротив имаше много данни, че ред растения през 20-ти век са близо до границата на "въглероден глад". Тоест поради нетипично ниското съдържание на въгледвуокис в атмосферата много растителни видове са заплашени от изчезване.
Съответно има доста сателитни снимки и други данни, че с увеличението на съдържанието на въгледвуокис доста части от планетата "позеленяват". Фотосинтезата и рестежа се ускоряват.
А младежа от клипчето може и да не знае, че примерно нощем растенията не усвояват, а отделят въгледвуокис.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #9 -: Октомври 16, 2021, 17:39:13 »
Малко ме съмняват тези "опити".

Специално тези, всеки може да си ги направи. А иначе, доста "опити" са съмнителни, но критиката им е табу. "Науката" никак не обича опити, които поставят под съмнение наложени теории.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #10 -: Октомври 16, 2021, 17:41:36 »
Aз съм сколенен да повярвам на младежа, който казва, че рециклирането на пластмаса е афиф: Преди год.-две ми се счупи контейнера за боклук. Същият като този на клипа. Падна му едното колело  Обадих се в общината - тук те раздават контейнерите. Докараха ми нов на деня. Казаха да оставя стария до бордюра с колелата нагоре. случи се, че бях навън когато минаваха да събират боклука. Вдигнаха го и замина..... но камионът беше боклуджийския, а не този за рециклиране! Та питам се нали има рециклиране, а те изхвърлиха около 20 кг солидна пластмаса в боклука. После ме убеждават, че найлоновите пликчета се рециклират?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #11 -: Октомври 16, 2021, 17:55:11 »
Имаше опити там, нали видя?
А ти, слет кат' си отпочнал тая темичка /за което –  :t2015:/, по-добре кАжи какво стана и с измамата Vera Su, тъй като вече ми е време да се прибирам у дОма /истинския!/, а от пустите дъждове тукана не мога да стигна до рибарите, за да им задам следния въпрос:

Оттук нататък тая година, ЧЕРНОМОРСКАТА РИБА ше се яде ли или не ...
  :t1813:

« Последна редакция: Октомври 16, 2021, 18:01:26 от Джиджи »

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #12 -: Октомври 16, 2021, 17:59:51 »
Ами рециклира се. Напоследък никнат цехчета като гъби. Предполагам "усвояват". Даже и по-големи предриятия. Имаше искане да се гледа ОВОС, на завод за рециклиране край София в Елин Пелин.
Но и не само там. ГОворил съм с хора работили в производството на непретенциозни детайли от пласмаса, саксии, щипки и подобни. Та те твърдят, че без поставяне на рециклирана пласмаса сметката не излиза. Стават непродаваеми.
От друга страна има доста сериозен пазар на добавки. Дето се слагат за да се повиши сърместимостта на различните полимери. Щото пласмасата за рециклиране не е един чешит .........
За вайлонови пликчета незнам. Там има доста сериозни изисквания към материала.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #13 -: Октомври 16, 2021, 18:03:35 »
по-добре кАжи какво стана и с измамата Vera Su

Измамата се казва Морска засраховка. Застраховка е като дадеш малко пари на некой, който да ти плати много пари ако корабът ти случайно заседне на Stone Beach. Какво е станало още никой не знае.
А щом рибата досега си я яла с фекалиите от брега, сега нема да е по-различно. Даже може да е по-ароматно.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #14 -: Октомври 16, 2021, 18:06:04 »
Ами рециклира се.

Ами, той и човекът каза, че се рециклира, ама само 10% от всичкото пластмласа. Другото или не може, или не се връзва финансово.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #15 -: Октомври 16, 2021, 18:14:01 »
Един амтомобилен застраховател нема плати и стотинка ко си бил пиян.
Не знам как е при морските ама там е сериозен бизнес.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #16 -: Октомври 16, 2021, 18:18:02 »
Не знам как е при морските ама там е сериозен бизнес

Същото, ама кво лошо има да се опита? Ако мине.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #17 -: Октомври 16, 2021, 18:20:16 »
Колко милиона сме "вътре", до тук?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #18 -: Октомври 16, 2021, 18:24:47 »
Колко милиона сме "вътре", до тук?

Ние не сме направили некви огромни разходи. Но корабът вече е наш. Той като джелязо ще ги избие. Ама изпуснахме да гепим уреята.

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1358
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #19 -: Октомври 16, 2021, 18:37:17 »
Aз съм сколенен да повярвам на младежа, който казва, че рециклирането на пластмаса е афиф: Преди год.-две ми се счупи контейнера за боклук. Същият като този на клипа. Падна му едното колело  Обадих се в общината - тук те раздават контейнерите. Докараха ми нов на деня. Казаха да оставя стария до бордюра с колелата нагоре. случи се, че бях навън когато минаваха да събират боклука. Вдигнаха го и замина..... но камионът беше боклуджийския, а не този за рециклиране! Та питам се нали има рециклиране, а те изхвърлиха около 20 кг солидна пластмаса в боклука. После ме убеждават, че найлоновите пликчета се рециклират?
Питам се, а дали не става същото и с така нареченото разделно събиране на отпадъци? Дали след извозването им не попадат на едно и също сметище?

Всъщност в инструкцията за разделно събиране пише буквално следното:
Quote (selected)
  • В съдовете за разделно събиране на хартия не се допуска изхвърлянето на:
    • Битови отпадъци (например салфетки, санитарни материали, угарки);
    • Силно замърсени или омаслени хартиени и картонени отпадъци (напр. мазна кутия от пица);
    • Хартии с нанесени специални покрития (напр. метални и пластмасови фолиа);
    • Всякакви други отпадъци, които не са хартиени.
    [/l][/l]
Последното е ясно. Обаче къде се изхвърлят предишните три?
[/list]

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #20 -: Октомври 16, 2021, 19:01:57 »
Измамата се казва Морска засраховка.  Какво е станало още никой не знае.

В Каварна и околностите се говори упорито, че собственикът иска да потопи кораба, за да прибере целата застраховка ...

Quote (selected)
А щом рибата досега си я яла с фекалиите от брега, сега нема да е по-различно.
Даже може да е по-ароматно.

Преди по-малко от седмица купих от местните рибари прилично количество пресен дребен сафрид, и независимо от това, че го чистих сама бая време, всички още го ядемЕ с огромно удоволствие!!! :0005:

Защото по-вкусно нещо от прясна морска риба НЯМА !!!


Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #21 -: Октомври 16, 2021, 19:08:16 »
независимо от това, че го чистих сама бая време, всички още го ядемЕ с огромно удоволствие!!!

Явно си привикнала с аромата. Някои смятат, че дамара е най-хубав неизчистен. Викат, че като избелиш шкембята от ла@ната, не им е вкусна.

Kaizer Soze

  • Гост
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #22 -: Октомври 16, 2021, 19:11:04 »
Сафрида е тотален хищник. Земи платерина или кьор кефал да чистиш лайна. Капитански в района няма.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #23 -: Октомври 16, 2021, 19:18:40 »
Изложихме се покрай туй коритце.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #24 -: Октомври 16, 2021, 19:23:03 »
Явно си привикнала с аромата.
Някои смятат, че дамара е най-хубав неизчистен.
Викат, че като избелиш шкембята от ла@ната, не им е вкусна.

Тея "някои" явно интересуват само тебЕ, но сепак можеш да им кажеш от менЕ следното:
да си заврат горните КАРАНТИИ, за които ТИ ми даваш акъл, на най-топлото СИ възможно място!!!


Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #25 -: Октомври 16, 2021, 19:27:32 »
независимо от това, че го чистих сама бая време, всички още го ядемЕ с огромно удоволствие!!!

Явно си привикнала с аромата. Някои смятат, че дамара е най-хубав неизчистен. Викат, че като избелиш шкембята от ла@ната, не им е вкусна.
У вица си е точно така "измиваш и готвиш".
Когато начинаещият готвач рекъл, че го измил три пъти, му се скарали за нарушаване на технологията!  :t0120:

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #26 -: Октомври 16, 2021, 19:28:37 »
Сафридът е за снобите на софрата в аполония. Не че е за хвърляне. Семпла риба е. Най-добрият чироз който сме яли беше от змиорки. И те са доксан докуз. Щото ядохме веднъж змиорка над 5 кила.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #27 -: Октомври 16, 2021, 19:29:15 »
Тея "някои" явно интересуват само тебЕ, но сепак можеш да им кажеш от менЕ следното:
да си заврат горните КАРАНТИИ, за които ТИ ми даваш акъл, на най-топлото СИ възможно място!!!
И това съвпада с технологията - много народ си вари шкембето в тенджерата под налягане!  :smokin:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #28 -: Октомври 16, 2021, 19:36:53 »
да си заврат горните КАРАНТИИ, за които ТИ ми даваш акъл

Не ти давам акъл, само ти казвам, че като свикнеш с един вкус, или мирис, си мислиш, че е върха. Чат ли си?

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #29 -: Октомври 16, 2021, 19:54:59 »
И това съвпада с технологията - много народ си вари шкембето в тенджерата под налягане!

Ф момента ний с Отврат-а си говорим за РИБА ...


А по повод на ШКЕМБЕТО, което той незнайно как точно вмъкна тук, трябваше ли да прецизирам с конкретна думичка?!? :t1818:
ТРИБУКВЕНА !!!


AnonimusBG

  • Гост
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #30 -: Октомври 16, 2021, 20:01:56 »
У вица си е точно така "измиваш и готвиш".
Когато начинаещият готвач рекъл, че го измил три пъти, му се скарали за нарушаване на технологията!  :t0120:

Имаше една байка навремето.
Цар Борис III много обичал шкембе чорба, но не му харесвала тая в двореца.
И при едно от пътешествията си попитал някакъв гостилничар защо неговата е вкусна а в двореца не става.
И получил отговор като въпрос.
Вие миете ли го шкембето?

Но това си е байка.
Аз шкембето(изчистено и замразено) също го варя в тенджерата под налягане.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #31 -: Октомври 16, 2021, 20:14:05 »
Aз съм сколенен да повярвам на младежа, който казва, че рециклирането на пластмаса е афиф: Преди год.-две ми се счупи контейнера за боклук. Същият като този на клипа. Падна му едното колело  Обадих се в общината - тук те раздават контейнерите. Докараха ми нов на деня. Казаха да оставя стария до бордюра с колелата нагоре. случи се, че бях навън когато минаваха да събират боклука. Вдигнаха го и замина..... но камионът беше боклуджийския, а не този за рециклиране! Та питам се нали има рециклиране, а те изхвърлиха около 20 кг солидна пластмаса в боклука. После ме убеждават, че найлоновите пликчета се рециклират?
В наше село боклукчийските камиони са разделени на две - на боклук и рециклаж. Така че ако са го метнали в лявата част - отива в боклука, в дясната - в рециклажа.

AnonimusBG

  • Гост
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #32 -: Октомври 16, 2021, 20:25:15 »
В наше село боклукчийските камиони са разделени на две - на боклук и рециклаж. Така че ако са го метнали в лявата част - отива в боклука, в дясната - в рециклажа.

А при нас различните камиони събират различен боклук.
И на камионите си пише какъв боклук събират.
Преди време имаше проблем че някакъв камион натоварил боклук който не трябва да товари и това се появи в социалните мрежи.
Фирмата дълго и много се оправдава и май и прекратиха договора.

Kaizer Soze

  • Гост
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #33 -: Октомври 16, 2021, 20:26:03 »
Да отидем в тема кулинария, а?

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #34 -: Октомври 16, 2021, 20:28:42 »
Колкото и да се рециклира, ние методично и упорито се зариваме с боклуци. Спасение няма!

AnonimusBG

  • Гост
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #35 -: Октомври 16, 2021, 20:51:03 »
Да отидем в тема кулинария, а?

Там е хубаво и вкусно.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #36 -: Октомври 16, 2021, 20:58:49 »
Правилно сте повдигнали въпроса, наистина има разлика как растенията усвояват въглеродния двуокис.
Според тази разлика растенията се делят на C3, C4 и CAM видове.
Точката за компенсиране на CO2 (ppm) е 30-70 в C3; 6-10 в C4 и 0-5 на тъмно в CAM растенията.
С3 и С4 са двата основни вида растения. C3 растенията са много по-често срещани, докато C4 растенията са много по-редки.
Около 95% от растенията на земята са C3.
САМ растенията обикновено доминират в много горещи, сухи области, като пустини.
C3 механизмът работи добре в хладни среди, докато C4 и САМ растенията са адаптирани към горещи, сухи области.
C3 растенията показват по-малка фотосинтетична ефективност, докато C4 растенията показват висока фотосинтетична ефективност. Освен това C3 растенията нямат анатомия на Kranz в листата и също така нямат два вида хлоропласти. От друга страна, C4 растенията имат анатомия на Kranz в листата си, а също така имат два вида хлоропласти.
C4 растенията са способни да фотосинтезират дори при ниски концентрации на въглероден диоксид, както и в горещи и сухи условия. Ето защо, ефективността на фотосинтезата при растенията С4 е по-висока от ефективността му в C3 растенията. Основната разлика между C3 и C4 растенията е това, че се наблюдава еднократно фиксиране на въглероден двуокис в C3 растенията и се наблюдава двойно фиксиране на въглероден диоксид в C4 растенията.
Растенията С4 са много по-ефективни при използване на азот и събиране на въглероден диоксид от почвата и атмосферата. Съдържанието на протеини е ниско в сравнение с растенията С3.
Затова C3 растенията реагират много добре на въглероден двуокис, дори при концентрация от 1% въглероден двуокис в атмосферата се развиват прекрасно.
Тоест колкото повече се стремим да намаляваме въглеродния двуокис в атмосферата, толкова по-сериозен глад ни очаква и обратно.
C3 растенията са възникнали при много по-висока концентрация на въглероден двуокис в атмосферата от днешната. И нямат механизми като С4 да компенсират намаляването на въглеродния двуокис в атмосферата.
 :popcorn:
Ако някой се интересува по-подробно за разликата между C3 и C4 растенията:
Растения C3, C4 и CAM: Адаптации към изменението на климата

"The future is already here – it's just not evenly distributed."

AnonimusBG

  • Гост
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #37 -: Октомври 16, 2021, 21:19:58 »
Честно казано много ми е сложно написаното от Енгелс.
Но доколкото  разбрах  все пак това което са ни преподавали като биология май е вярно.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #38 -: Октомври 17, 2021, 01:42:10 »
По просто казано, C3 растенията от които основно зависи изхранването ни, с изключение на царевицата, захарната тръстика и някои други които са С4, имат нужда от по-високо съдържание на въглероден двуокис в атмосферата. Нямат механизъм да се адаптират към ниско съдържание на въглероден двуокис в атмосферата. Сега атмосферата съдържа 0,03 обемни процента CO2, а много от C3 растенията се развиват много добре при около 1% CO2, което е около 30 пъти повече, отколкото в атмосферата. Затова в оранжериите се използват метанови или пропан-бутанови горелки за допълнително насищане на въздуха с въглероден двуокис което значително повишава добивите. Някои го наричат въздушно наторяване.
Тоест, ако съдържанието на въглероден двуокис в атмосферата се повиши, ще се повишат и добивите от растенията.
Но ако прекалено много се повиши средната температура на планетата, доматите ще се чувстват по-добре в Германия отколкото в Испания.    
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #39 -: Октомври 17, 2021, 10:32:07 »
По просто казано, C3 растенията от които основно зависи изхранването ни, с изключение на царевицата, захарната тръстика и някои други които са С4, имат нужда от по-високо съдържание на въглероден двуокис в атмосферата. Нямат механизъм да се адаптират към ниско съдържание на въглероден двуокис в атмосферата. Сега атмосферата съдържа 0,03 обемни процента CO2, а много от C3 растенията се развиват много добре при около 1% CO2, което е около 30 пъти повече, отколкото в атмосферата. Затова в оранжериите се използват метанови или пропан-бутанови горелки за допълнително насищане на въздуха с въглероден двуокис което значително повишава добивите. Някои го наричат въздушно наторяване.
Тоест, ако съдържанието на въглероден двуокис в атмосферата се повиши, ще се повишат и добивите от растенията.
Но ако прекалено много се повиши средната температура на планетата, доматите ще се чувстват по-добре в Германия отколкото в Испания.    
дефинирай прекалено много. Що примерно световните реколти од кафе спадат?
(колегата който пръф изтреска, че не пие кафе, да се потупа сам по гърба, че са ми заети ръцете)

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #40 -: Октомври 17, 2021, 11:01:23 »
дефинирай прекалено много. Що примерно световните реколти од кафе спадат?
(колегата който пръф изтреска, че не пие кафе, да се потупа сам по гърба, че са ми заети ръцете)
Ами те всекакви реколти в България спадат. Тва на "затоплянето" ли се дължи или на изпедерастяването :smokin:

Значи това че общо ще има някакво "затопляне" съвсем не значи, че навсекъде ще е тъй.
Например има един устойчив антициклон некъде около центъра на атлантика, който де-факто дава началото на Гълфстрима.
Ако се измести северно, Гърфстрима че спре или поне този дето е по европейското крайбрежие. ЩЕ остане този покрай американското. Ще се образува студено течение покрай европа, което ще носи вода от северния ледовид надолу покрай Норвегея и Англия. Тоест при общо затопляне може да има изстиване в Норвегия, дания, германия, дори франция. Се пак Берлин на практика е толкова северно колкото и Москва. В допълнение валежите там рязко ще намалеят.
ВИж например Мароко и Сибир ще станат къде по-уютни местенца.

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #41 -: Октомври 17, 2021, 11:55:36 »
Що примерно световните реколти од кафе спадат?

Нидей, уа! "Световните реколти" спадали  :crying_with_laughter-3302:

Пада добивът във Виетнам и Бразилия, при това само за 2020/21. Догодина ще видим как ще е.

Quote (selected)
In September 2021, coffee prices reached new record highs as the monthly average of the ICO composite indicator price was 170.02 US cents/lb, an increase of 6.2% as compared to 160.14 US cents/lb in August 2021. These price levels during coffee year 2020/21 confirmed a net recovery from the low levels experienced over the last three coffee years. The coffee market continued to be driven by weather in Brazil and by covid-related disruptions affecting trade in Asia. In terms of market fundamentals, exports of all forms of coffee by all exporting countries to all destinations totalled 10.1 million 60-kg bags in August 2021, the same level as in August 2020. Total exports of all forms of coffee over the first 11 months of coffee year 2020/21 (October 2020 – August 2021) amounted to 118.96 million bags, an increase of 1.9% compared with 116.77 million bags during the same period in coffee year 2019/20. Cumulative exports from September 2020 to August 2021 are estimated at 129.55 million 60-kg bags, an increase of 2.1% compared with the 126.85 million bags recorded from September 2019 to August 2020.

https://www.ico.org/


А ето как се мени цената на сорт "Арабика" през последните 40 години:




Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #42 -: Октомври 17, 2021, 14:05:16 »
В наше село боклукчийските камиони са разделени на две - на боклук и рециклаж. Така че ако са го метнали в лявата част - отива в боклука, в дясната - в рециклажа.
При нас си има камион за рециклиране (син) и друг за боклука (зелен). Контейнерите са в същите цветове.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #43 -: Октомври 17, 2021, 14:40:46 »
Нидей, уа! "Световните реколти" спадали  :crying_with_laughter-3302:

Пада добивът във Виетнам и Бразилия, при това само за 2020/21. Догодина ще видим как ще е.

https://www.ico.org/


А ето как се мени цената на сорт "Арабика" през последните 40 години:


The coffee market continued to be driven by weather in Brazil and by covid-related disruptions affecting trade in Asia.

именно. Цените се качват. Благодаря за поткрепата, д'Озирисе.

Щото Енгелс нема как с единия си гол фръката термометър да измери квостаа въф фсяка точка на планетата, когато средната температура на нея планета се качва. Некъде имат наводнения, другаде киселинен дъш, на трети места пожари, на четвърти - слана.
Специаноф Бразилия имаше слана. Слана. Ф. Бразилия.

тва е заради измамамамамата зглобалното такова. На която тема Одврат продължава да не коригира названието, но асъм се въоръжил с нооооо търпение.

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #44 -: Октомври 17, 2021, 15:44:43 »
https://fortune.com/2021/09/02/food-prices-fao-un-sugar-wheat-palm-oil/

First came the frost and drought.
Now comes the rise in food prices

BY
KATHERINE DUNN

Quote (selected)
Brazilian cane sugar

For Brazil's sugarcane crops, the arrival of frost was just another hit after a difficult year.

Last year's drought had prevented the crops from getting off on the right foot, and more high temperatures were paired with fire outbreaks across sugarcane fields. Then waves of frost arrived, damaging production once again in the world's largest sugar producer.

That has constrained global supply, helping prices jump. The FAO's Sugar Price Index jumped 9.6% in just one month to August, and was up for the fifth consecutive month, hitting levels not seen since February 2017, when weather events and increasing sugar consumption had pushed sugar prices up.

------

Quote (selected)
Canadian wheat
The Canadian Prairies were sizzling.

Earlier this summer, the now-famous "heat dome" across western North America produced record temperatures across the region, while rainfall was less than half the typical levels. In the Canadian provinces that operate as the country’s breadbasket, that meant wheat crops were being toasted alive.

The country's wheat production is expected to drop by nearly 35% this year, to a 14-year low, according to the Canadian government statistics agency. In the province of Alberta alone, smaller harvest areas and baking heat meant the crop is forecast to drop by 45%. The FAO says that wheat stocks in Canada have now dropped to a 40-year low.

------

мдааа...

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #45 -: Октомври 17, 2021, 16:02:17 »
Викаш екваториалните слани са явен фактор на планетарно затопляне.
На Марс може би?

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #46 -: Октомври 17, 2021, 16:23:28 »
именно. Цените се качват
Ако се отчете инфлацията, дали са се качили цените, или доларът е поевтинял?
Вие си ги избрахте!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #47 -: Октомври 17, 2021, 16:29:34 »
При нас си има камион за рециклиране (син) и друг за боклука (зелен). Контейнерите са в същите цветове.

А при мен, където се намирам още в момента – в Балчик! – разделно събиране на боклука няма ...

Но пък пред най-големия и най-посещаван супермаркет в града има огромен контейнер с надпис:

Quote (selected)
ДРЕХИ и ОБУВКИ 
:0007:

И го аплодирам, щото няма къде да изхвърлям старите си дрехи и обувки в София, а ги нося сека година чак дотук!!!  :lol:


Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #48 -: Октомври 17, 2021, 16:40:55 »
Ако се отчете инфлацията, дали са се качили цените, или доларът е поевтинял?

То е едно и също. Те са взаимно свързани. Щом има инфлация, значи валутата е поевтиняла. А ако валутата поевтинее - значи има инфлация.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #49 -: Октомври 17, 2021, 17:24:57 »
И го аплодирам, щото няма къде да изхвърлям старите си дрехи и обувки в София, а ги нося сека година чак дотук!!! 
Напоследък и в София се появиха контейнери за дрехи и обувки, при това немалко.

Kaizer Soze

  • Гост
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #50 -: Октомври 17, 2021, 17:33:16 »
девалвация. имат разлики. интересното е че инфлацията не може да се обясни само с нарастването на паричната маса. което поставя целият неомонетарен инструментариум под въпрос

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #51 -: Октомври 17, 2021, 21:47:24 »
дефинирай прекалено много. Що примерно световните реколти од кафе спадат?
(колегата който пръф изтреска, че не пие кафе, да се потупа сам по гърба, че са ми заети ръцете)
Прекалено много означава климатът на Балтийско море, да стане като този на Черно Море.
 
« Последна редакция: Октомври 17, 2021, 22:08:59 от Engels »
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #52 -: Октомври 17, 2021, 22:01:45 »
Прекалено много означава климата на Балтийско море, да стане като този на Черно Море.
 
климатът или температурата на водата въф водоема?

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #53 -: Октомври 17, 2021, 22:30:06 »
климатът или температурата на водата въф водоема?
Средната температурата във въздуха и във водоема.
Ако Балтийските станат като Черноморските, ще могат да гледат домати като нашите.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #54 -: Октомври 17, 2021, 22:38:28 »
а наште температури остават ли същите?

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #55 -: Октомври 17, 2021, 22:47:06 »
а наште температури остават ли същите?
Температурите и да се вдигнат ще е слабо.
Виж валежите вероятно ще се вдигнат съществено, щото ше нарастнат средиземноморските циклони.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #56 -: Октомври 17, 2021, 22:59:34 »
а наште температури остават ли същите?
Ако Балтийско море стане като Черно море, България определено ще стане като Тунис.
Но за толкова сериозна промяна, въглеродният двуокис трябва да се увеличи поне 10, дори 20 пъти.
Нещо което е извън възможностите на човека на този етап.
Иначе досега да сме населили Марс.
 :popcorn:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #57 -: Октомври 17, 2021, 23:03:51 »
Ако спре Гълфстрима, може балтийско море да замяза на баренцово, не на черно

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #58 -: Октомври 17, 2021, 23:14:18 »
Ако спре Гълфстрима, може балтийско море да замяза на баренцово, не на черно
Точно тогава Брекзитландия направо ще изпищи.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: ИЗМАМАТА .....
« Отговор #59 -: Октомври 17, 2021, 23:25:29 »
Температурите и да се вдигнат ще е слабо.
Виж валежите вероятно ще се вдигнат съществено, щото ше нарастнат средиземноморските циклони.
дефинирай "слабо". 1, 2, 3 градуса?
И за какъф период ще продължат да се дигат слабо, преди се се получи feedback loop?
И теа средиземноморски циклони,  ще останат ли само средиземноморски и само циклони, предвит, че климатичната система нема да е тая, която познаваме(по-точно не познаваме, а още по-точно ти не познаваш, щото говориш наизуст), нивото на океана нема да е тва, щото нали се дига температурата?
--------

Ако Балтийско море стане като Черно море, България определено ще стане като Тунис.
Но за толкова сериозна промяна, въглеродният двуокис трябва да се увеличи поне 10, дори 20 пъти.
Нещо което е извън възможностите на човека на този етап.
Иначе досега да сме населили Марс.
 :popcorn:
иам чуфството, че се съмняваш въф възможностите на човека, което ми се струва доста пренебрежително като одношение.

А как стои въпросът срастенията и разните други организми, които се занимават спреработка и складиране на СО2? Предвит, че сички те остават жизнеспособни фрамките на ени доста стриктни температурни, почвени и тем подобни параметри, ше имат ли време да се адаптират достатъчно бързо към промените и да продължат да се занимават спреработка и складиранка на парникови газове?

Щото ако немогат, кво праим? Накачулваме се на ракетките на твойте хора Мъск и Безос и бегаме на Марс да садим картофи?

Гледах един документален филм за таа работа, човекът стана пишман, че се фанал стеа марсиански компири и накрая бега. На Земята.