За живота, вселената и всичко останало … > Наука и технологии, магия и чародейство …

За физиката, а и не само … с любов

(1/16) > >>

Shabaan_bin_Robert:

--- Цитат на: Aсол в Юли 01, 2023, 14:20:55 ---Нищо, че съм инженер в училище най-много обичах историята и литературата.
--- Край на цитат ---

Не си само ти. Често се среща измежду нашего брата. Лошото е, че обратното е много пядко изключение. Хуманитарите с незначителни изключения, бягат от техниката като дявол от тамян и не искат да проумеят елементарни истини. Считат за срамно да знаят такива неща.

Aсол:
В основата на техниката са физиката, математиката и химията. Без тях днешният сладък живот, няма да е сладък. А историята дава и друга информация. Например, водоснабдяването на Рим /и до ден днешен е обект за туризъм/, вилите с с подово отопление/нарочно няма да кажа пример от нашата територия/ и прочее и прочее. Историята не е само дати и войни, а най-вече  достижение на науката и културата

п. п. Винаги съм се дразнила от учебниците ни по история навремето. Пример, вътре е пълно с битки и кървища, но периода на Петър е обвит в мъгла. А това са две тогавашни поколения без войни и в нормално съществуване и то след баща му - Симеон. Няма да коментирам какво е направил за България Симеон - това поне са го учили в училище. Изключително дълъг период нехарактерен за средновековните нрави

Shabaan_bin_Robert:

--- Цитат на: Aсол в Юли 01, 2023, 14:49:33 ---В основата на техниката са физиката, математиката и химията. Без тях днешният сладък живот, няма да е сладък. А историята дава и друга информация. Например, водоснабдяването на Рим /и до ден днешен е обект за туризъм/, вилите с с подово отопление/нарочно няма да кажа пример от нашата територия/ и прочее и прочее. Историята не е само дати и войни, а най-вече  достижение на науката
и културата
--- Край на цитат ---
:notworthy:
За физиката като ваука съм скептичен. Тя е по-скоро философия отколкото точна наука. Учиш някакви неща, а после се оказва, че тия неща не са баш тъй. Телата засилени под ъгъл  се движат не по парабола, а по балистична крива. Абсолютно твърдо тяло в природата не съкествува. Електрическият ток бил насочено движение на електрони.. И токът „тече“ от "+" към " -", обаче електроните са с отрицателен заряд, т.е. текат не електрони, а "дупки" и т.н. и т.н.
П.С. Моля да ме извините за оф-топика. Все пак темата е Франция.

Aсол:
Аз пък вярвам безрезервно в няколко физични закона - трите на Нютон и най-вече в ЗЗЕ. Последният е най-важния закон - кой, как ще да го нарича, щото не е само физически...

п. п. Аз съм машинен инженер и това, което съм научила в практиката е, че изпитването е в основата на производството. Демек законите са закони, ама...Особено важи последното в областта на механиката на флуидите. Там е много интересно/например, теория на вероятностите, дял от математиката/, щото цялата авиация и нови и не чак толкова нови въоръжения и космически предизвикателства стъпват на нейните постижения :beer_old:

п. п. п. Класическото определение за ток е - насочено движение на електрическите заряди

ddantgwyn:

--- Цитат на: Aсол в Юли 01, 2023, 15:19:16 ---п. п. п. Класическото определение за ток е - насочено движение на електрическите заряди
--- Край на цитат ---

само за протокола - на електрони, доколкото си спомням физиката от десети клас.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия