Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 26, 2024, 01:57:34

Автор Тема: Кюфтета и пресни суджуци  (Прочетена 124780 пъти)

0 Потребители и 9 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Mae Ashi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1266
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #900 -: Октомври 03, 2021, 22:38:04 »
По повод телешките джолани - блазе ти! Обожавам телешко, месото което готвя с най-голям мерак. Онзи ден спретнах телешки джолан със сини сливи. Обикновено слагам сухи, този път пробвах с пресни. Пак стана страхотно! Антигурмето вкъщи даде максимална петбуквена оценка за качество "Яде се".
« Последна редакция: Октомври 03, 2021, 22:48:39 от Mae Ashi »

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #901 -: Октомври 03, 2021, 23:07:04 »
пробвай и малко дюля

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #902 -: Октомври 04, 2021, 20:44:49 »
фодговор на запитване

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #903 -: Октомври 04, 2021, 21:05:23 »
напоследък съм заебал домашнлто консервиране, но тъй като ям люто държа буркан млени чушки. рецептата е проста-като ми даде съседката по това време кило кайенски чушлета(гледа ги в саксии-от класическият червен-чушка колкото кибрит, през разни виолетови топчици до някакви жълти мексикански отровисъс сигурност забранени по Женевската конвенция) им махам дръжките, или повечето,слагам ги в тава и на фурна леко да омекнат пускам ги в робота с препълнена лъжица сол, кафена чаша истински оцет и лъжица захар. меля две минути и насипвам в бурканчета. не ти трябва табаско или спрей за разгонване на демонстранти. никакво стерилизиране. трае докато свърши-към март.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #904 -: Октомври 07, 2021, 13:16:45 »
Борш.

Бях забраил колко ефкусно  :thup:

Simplified Solutions

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #905 -: Октомври 08, 2021, 10:19:48 »
Борш.

Бях забраил колко ефкусно  :thup:
Е. Но непременно с кост с мозък.  :smokin:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #906 -: Октомври 09, 2021, 19:45:41 »
Риба тон на бавен тиган - масло, здобавени зърна от половин голям нар, нарязани на ситно шепа бадеми и една гъба, плюс розмарин и морска сол  :0007: :0005:

П Лекият карамелов послефкус е един път...
« Последна редакция: Октомври 09, 2021, 19:50:49 от SgtTroy »

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #907 -: Октомври 09, 2021, 20:30:09 »
Като каза борш, кусвал съм в СССР при една лятна бригада като студент. Късът месо беше възголям, къмто 2 кутии цигари "Слънце" една връз друга поне. Веднъж преди доста време бях скопосал една зеленчукова супа, добавяйки и и кисело зеле и чорба. Не биде оценена по достойнство, както очаквах. А я биваше, макар и постна.

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #908 -: Октомври 09, 2021, 20:49:04 »
правя страхотен борш с овнешко иле петел. украин стайл. лъжицата стои както я боднеш. една идея по-гъсто от добър гулаш.Няма точна рецепта,само общи насоки.

Активен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1378
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #909 -: Октомври 09, 2021, 20:54:36 »
Борщ и каша – пища наша!

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #910 -: Октомври 09, 2021, 21:26:08 »
и лапша

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #911 -: Октомври 09, 2021, 21:42:50 »
И щи

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #912 -: Октомври 09, 2021, 21:51:31 »
правя страхотен борш с овнешко иле петел. украин стайл. лъжицата стои както я боднеш. една идея по-гъсто от добър гулаш.Няма точна рецепта,само общи насоки.

Не забравяй и лъжица сметана.
Без нея не е борщ.

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #913 -: Октомври 09, 2021, 22:31:34 »
заквасена. предизвиква естегическа наслада да наблюдаваш протуберансите и причудливите фрактали докато разбъркваш прозрачният червен бульон на цвеклото а сметаната се вие около него и зелето постепенно помътнявайки и забулвайки боба(слагам и чаша варен фасул накрая да остане бял) докато отгоре плуват сипкави картофки и жълти от шафрана островчета мазнина с иглички ситно нарязан копър...презентацията изостря апетита

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #914 -: Октомври 09, 2021, 22:34:48 »
заквасена. предизвиква естегическа наслада да наблюдаваш протуберансите и причудливите фрактали докато разбъркваш прозрачният червен бульон на цвеклото а сметаната се вие около него и зелето постепенно помътнявайки и забулвайки боба(слагам и чаша варен фасул накрая да остане бял) докато отгоре плуват сипкави картофки и жълти от шафрана островчета мазнина с иглички ситно нарязан копър...презентацията изостря апетита

Не предизвиквай апетита.
Вече поръчах на Анонимката борщ утре сутринта.

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #915 -: Октомври 09, 2021, 22:50:51 »
с домашен петел или кокошка,с овнешко или телешки джолан е...флотският с колбаси , полският цвеколник или московският са разочароващи борш-само южноукраински..

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #916 -: Октомври 10, 2021, 16:50:52 »
вчера хапнахме гръцка мусака, ама с всичко, не бях спестила никакъв гредиент, вкл. сирена и бешамел
днес наложих леко разтоварване - печени зеленчуци, карфиол, патладжан, чушки, червен лук и супа топчета, за да не изпадне някой в месна абстиненция
но ми се видя доста семпло за неделен обяд, та приготвих и два соса, единият с горгонзола,сметана и устър сос ,другият млечно чеснов с горчица
сервирах  ги в новите ми сосиери, които купих от оказион, което направи малко по -ведро положението
ха, сега се сещам,че и миналата година купих сосиера от оказион, обсъдих с жената зад щанда, че рядко вече виждам такива, с подложка
а тя ми обясни, че едно време, сервизи със сосиери са имали само богаташите! за да не си цапат скъпите покривки
още един щрих към измисленото минало , щото едно време, всички сервизи за хранене имаха супник и сосиера, а повечето български семейства имаха сервиз, поне един , от сватбата си
отдавна живея, "едно време" е вече в рамките на моя живот ;)

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #917 -: Октомври 10, 2021, 17:06:22 »
в момен4а пера,не питай....а сутринта се разкарах в близкатя церова гора и едни редови борчета до нея. Набрах сигурно последните бронзови манатарки за сезона(плюс малко рижика в борчетата, шепа габърови и две кила гълъбки). сега ще направя ризото с манатарки. пинизът е манатарките да са поне кллкото ориза, да работиш бързо и не само ориза да е алденте.Самоте резени от тая тлъста гъба трябва да хрупат леко в средата .

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #918 -: Октомври 10, 2021, 17:11:58 »
Вкъщи до по-миналата година имаше останки от сервизи за хранене- оцелели само сосиери, по една-две чинии и супник. Отидоха още тогава до контейнерите за смет. У нас оцелява кристалът, защото почти не го ползваме. Порцеланът едва ли ще векува. Пазя за празнични поводи два сервиза за хранене, немски и италиански, съвременни и без особена стойност, освен тази, че ми харесват.   ;) Имам и английски сервиз за чай, порцелан в екрю с ретро рисунки в маслено зелено. Открих го преди много години в Германия, в търговския център на малък град.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #919 -: Октомври 10, 2021, 17:13:25 »
"едно време" е вече в рамките на моя живот
Не си сама, драга Lillian. :ok:

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #920 -: Октомври 10, 2021, 17:23:39 »
Кристалът се ползува винаги при добро настроение и по всеки повод. Вече няма по магазините истински кристал. Само лят някакъв. Ширпотреба.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #921 -: Октомври 10, 2021, 17:33:28 »
Нещо такова правеха в завода в Белослав. Казваха му оловен кристал, май слагаха някаква смес с малко олово за здравина и блясък, после изрязваха и шлифоваха с машини, предназначеното за масовия потребител. Знам, че са правили невероятни неща с изцяло ръчна шлифовка за подаръци, които нашите тогавашни ръководители да връчват на своите гости, или да носят армаган на домакините си от братските КП. Имах неголяма ваза  от това производство. Татко, Бог да го прости, беше направил някаква услуга на един от шефовете на ''Белопал'' и така се сдобих с това бижу. Счупих я по невнимание, дълго време ме беше яд.

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #922 -: Октомври 10, 2021, 17:48:12 »
кристалът е олосен, лядко калиев. Най-добрият у нас не беше на Белослав, а китка нови пазар. оловен. близо 30%. голяа част от ръчната продукция се вземаше от чехите и се продаваше като Бохемия. Особено ръчно гравирания. Поради особеностите на пещите в белослав синееше. имаше и един бутиков завод пак в нови пазар-лебед. за художествен кристал....инженер Ангелов след Демокрацията вместо да прави РМД отиде в Ливан и създаде тамошната индустрия и стана мултимилионер. Пещите са занаят превърнат в изкустсво, а той бе от малцината призвани


разбира се масата купува марка. дори мехурите в кристала ще прости.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #923 -: Октомври 10, 2021, 17:59:50 »
''Китка'' не произвеждаше ли само порцеланови изделия и санитарен фаянс?

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #924 -: Октомври 10, 2021, 18:03:12 »
Видях. Произвеждат и стъклени изделия, но май не и кристал.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10102
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #925 -: Октомври 10, 2021, 18:10:13 »
Кристалът се ползува винаги при добро настроение и по всеки повод.

Чувал съм го от баба ми. Едно време на село без кристал не са сядали на паралията. А за Гергьовден са вадили японския порцелан. Дядо ми разправяше, че в истинския кристал шльокавицата придобива друг вкус.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #926 -: Октомври 10, 2021, 18:13:45 »
А цървулите са ги прибирали в шкаф от махагон, или от абанос, нали?  :))) ;)

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23752
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #927 -: Октомври 10, 2021, 18:16:37 »
А шаяка в кедрови сандъци.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10102
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #928 -: Октомври 10, 2021, 18:18:27 »
А цървулите са ги прибирали в шкаф от махагон, или от абанос, нали?

Задължително. Без кристал, порцелан и махагон нито един селянин не може да стане "средна класа".

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #929 -: Октомври 10, 2021, 18:21:25 »
Това с кедровите съндъци може и да е вярно. Цяла Турция е покрита с кедрови гори. Колко му е да отидеш на пазар в Цариград, като презимуваш в Беломорска Тракия с две-три хиляди брави. Одрин пък ти е на пътя за дома. Нали булката и децата ще чакат армагани.  :)))

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #930 -: Октомври 10, 2021, 18:31:32 »
И колчем е минел калайджия през селото, сички добри сТупанки презглава са се юрвали да им калайдиса цептерите.
Палосич! Палосич!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #931 -: Октомври 10, 2021, 18:37:30 »
Quote (selected)
Едно време на село без кристал не са сядали на паралията
ти май за Под игото говориш?
а пък аз за соца
баба ми беше родена 1922 година, соца е нейното време за чинии и супници
но, още прабаба ми на село имаше виенска маса и столове, гардероб, спалня и бюфет от едно и също дърво
даже два бюфета, бял и полиран и вътре вездесъщият сервиз за хранене
за кристал не си спомням, сигурно е бил при баба ми вече

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #932 -: Октомври 10, 2021, 18:39:17 »
Quote (selected)
''Китка'' не произвеждаше ли само порцеланови изделия и санитарен фаянс?
като ученици ни заведоха там на екскурзия и ни показаха как духат стъклото
много се впечатлих

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #933 -: Октомври 10, 2021, 18:41:53 »
Цървулите станаха ценен атрибут. В Казанлък, в района на гробницата, има една стара къща, която посетихме втори път. Черпиха ни с розово сладко и питие някакво. Сетих се, че предния път до пътната порта под навес със земеделски инвентар висяха чифт цървули, а сега ги нямаше. Били ги откраднали. Неизвестни извършители. Няма и цървулари вече. Мизерия!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10102
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #934 -: Октомври 10, 2021, 18:42:30 »
за кристал не си спомням, сигурно е бил при баба ми вече

Няма начин да сте нямали, но сигурно всичко го е взело ТКЗС-то.  Животът е труден без виенска маса.

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #935 -: Октомври 10, 2021, 18:56:56 »
специално Китка Нлви пазар е второто след фабрика Лъв промишлено предприятие към девети септември. В страната. Без нито една стачка. защото повече от половината работници са жени, а има и теснолинейка до собствената си мина на трийсетина километра и собствени локомотиви и вагони и за пътници(социална отговорност)като жените в цеховете получават заплата равна с мъжетд.....и надхвърляща тая на квалифициран занаятчия и в пъти надника на жетварка в селата. Създадено е от инж Петров в края на трийсетте. Завършил в Лайпциг. След девети е национализирано. за късмет. тъй като за четири години продукцията му е иззета от райха и има куп менителници в наци райхсмарки и неизплатени доставки и заплати. след това е основата на керамичната ни промишленост. Самият инж Петров остава главен технолог до средата на седемдесетте, когато предава завода на инж Анцелов. Също завършил в Лайпциг.Един от най-добрите пещари.Тогава и започва историята на костния порцелан и качествен кристал. опаковъчно стъкло е друга бира. Теорията на горенето все още си остава изкуство. До средата на деветтдесетте в Китка все още се правеше един от най-добрите кристали в Европа. Поради различни причини-често продаван и като Бохемия. Порцеланът им също е по-добър от варненския.....по едно или друго време дядовци или чичовци са били директори или партийни секретари на со или посочените заводи. тъй че нямам сантименти или да го давам регионален патриот, Здравке. В момента Китка е само спомен. Както  и Белоскав

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #936 -: Октомври 10, 2021, 19:12:59 »
Ще наглеждаме антикварите. Даже и за единични бройки.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #937 -: Октомври 10, 2021, 19:39:14 »
Дядовците и бабите ни мебели нямаха.
Една писана ракла, ястъч, и трикраки столчета.
Спяли са на тюфлеци на пода.
Една обща чиния с алуминиеви или железни лъжици и вилици.
Но са имали подово отопление, много деца, и са били здрави.
Имаш ли здраве, всичко останало се подрежда от самосебеси
« Последна редакция: Октомври 10, 2021, 20:14:22 от Алиса .. »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #938 -: Октомври 10, 2021, 19:53:52 »
и по кое време това, Алис?
в кой край на България?

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #939 -: Октомври 10, 2021, 20:05:47 »
шфи танзимата. бабалис е на триста годин менгално
да се върнем на ризотото с манатарки. половин шалот половин кило нарязани на слайдове манатарки пиколо(манатарките са на качества. пиколо дори не са първо, а това преди него. колкото гъше яйце и идеално бели отдолу, твърди като ябълка) чаша ориз-не арборио, а любимият ми балдо, чашка бяло вино, половин пакетче масло,чашка щедра щипка морска сол и супена лъжица заквасена сметана. подправки-само прясно смлян чер пипер. никакво сирене. няма да ви обиждам като обяснявам как се прави ризото. с тия съставки е вкусно и в пласмасова чиния.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #940 -: Октомври 10, 2021, 20:17:04 »
До петдесета, шстдеста година.
Най бедният край.
Североизточното ъгълче на Родината.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #941 -: Октомври 10, 2021, 20:20:00 »
Кайзере, сготвила съм един боб, пръстите да си оближеш.
А твоите глупости не се четат, щото не уважаваш четящият да го напишеш скопосно.

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #942 -: Октомври 10, 2021, 20:26:36 »
алис,дори дядовците ми не са яли боба с пръсти. извинявай

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #943 -: Октомври 10, 2021, 20:34:37 »
при все претенцииге ми за осемдесетпроцентник селяк натюр, които до сега никой не е посмял да оспори. се ужасявам от примитивизЪма вниквайки в битието  на елитарите в този форум,вгляждайки се в детайлите

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #944 -: Октомври 11, 2021, 09:51:50 »
не за първи път се чудя, защо банални неща, като виенска маса, конфекция от 50-те години, или пък някакви чинии със супник, толкова удивляват и дразнят едни съфорумци
може би сме от различни поколения, или от различни региони
но, по-вероятно е друго - подмяната на миналото тече и в двете посоки, едните ги арестуват през 80-те, защото слушали Бийтълс, на другите бабите им седят на трикраки столчета до днешен
забелязвам,че и на двете страни истината не им пречи

само да отбележа, масата на баба ми вече не беше виенска, беше разтегателна полирана маса, сигурно от "Гочо Иванов" и тапицирани столове, сини :)))
съжалявам за офтопика, ама все пак е маси ,де...

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #945 -: Октомври 11, 2021, 10:20:51 »
Et maintenant revenons à nos moutons, т.е. да се върнем към грил-тиганЯ ...

УЩИПЦИ (кайма + кашкавал + бекон) + червено вино!!!:

Продукти: 500 г. телешка кайма, 200 г. кашкавал (настърган), 200 г. пушен бекон (на малки кубчета), 1 чушка (на ситно), 3-5 скилидки чесън (счукан), червен пипер, чер пипер, лют пипер, сол.
Приготвяне: Каймата – замесва се заедно с всичко останало > мин. 30 мин. в хладилник; „щипва се от сместа” > пече се на грил-тигана.

 :cool-1084: :0005:


Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #946 -: Октомври 11, 2021, 12:17:51 »
''Няма и цървулари вече. Мизерия!'' Ако ми остане време надвечер ще поразровя тук там из сайтове и блогове за обувки. Джими Чу и Маноло Бланик дали не правят, а? За първия предполагам, че ще има неща тип лапти, плетени от оризова слама, дето не им е сега сезона, в Бланик ми е надеждата. :nuts:
« Последна редакция: Октомври 11, 2021, 15:30:26 от Здравка »

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #947 -: Октомври 11, 2021, 15:07:27 »
В Трявна преди години канцеларията на цървуларя беше на чаршията. Влязохме, разменихме някой лаф. Той се похвали че има много работа. Показа му кундури произведени от него, тертип "Под игото". Здрави и скърцат. Може би съм се пошегувал леко, или щото нищо не купихме, останах с усещането че е недоволен от визитата ни. Няколко години по-късно канцеларията беше в сокака нагоре и той беше вече продавач. Купих си тогаз колан от биволска кожа за 25 лева. В Етъра не помня да правят цървули. Още съжалявам, че едно време не купихме едни малки цървулки на детето. Синът беше малък тогава и те, почти сувенирни, щяха да му станат за една снимка за спомен.
..........................
Та останах впечатлен, че в Казанлък има ценители още. Да споделя че там правят перфектна шкембе чорба.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #948 -: Октомври 11, 2021, 15:39:24 »
Отдавна ще да е било, щом пишеш ''канцеларията'' и ''чаршията''. С днешна дата това са ''офисът'' и ''комуникативна локация''.  :tongue_:

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: Бахур - Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #949 -: Октомври 11, 2021, 15:41:56 »
Рецепта, намерена в мрежата:
https://www.facebook.com/groups/344831178868547/?hoisted_section_header_type=recently_seen&multi_permalinks=4678882675463354

Бахур!
Рецептата е за 2 метра черва: 500 гр черен дроб,200 гр бял дроб(ако има),500 гр месо и малко сланина,1 стрък праз,кафяна чашка ориз,чубрица,черен пипер,1 супена лъжица с връх сол,пикантина,кимион,корианър (1 щипка). Варим черния и белия дроб,като са готови ги нарязвам на ситно, месото нарязвам също на ситно,без да го варя. Запържвам праза, ориза ,докато стане прозрачен,след това прибавям месото и дроба ,овкусявам с подправките и пълня червата,след като ги напълня се завързват краищата и се надупчват с шиш на много места. Пускам готoвите парчета във вряща вода,в която съм сложила дафинов лист,бахар и малко сол. Варят се около 1 час.
~~~~
Ако някой се престраши да опита, нека обади резултата, благодаря.
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #950 -: Октомври 11, 2021, 15:55:10 »
Здравке, аз харесах тоз израз за канцеларията покрай Андрешко. Дето вкарвал добитъчето вечер. Като се наложи да разхождаме боксера на сина, любезно го каня кученцето да влезе в канцеларията, асансьора де.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #951 -: Октомври 11, 2021, 15:55:57 »
 :th_up:

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #952 -: Октомври 11, 2021, 16:00:39 »
Ти кажи за изборите. Дай се координираме. Обединена дружина планина събаря, ако не бъркам.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #953 -: Октомври 11, 2021, 16:04:20 »
За изборите - където са им темите. Пък и аз вече съм си казала там всичко. Тук за гурме, антигурме и пълнени чушки. :)))

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #954 -: Октомври 12, 2021, 06:04:18 »
Et maintenant revenons à nos moutons, т.е. да се върнем към грил-тиганЯ ...

УЩИПЦИ (кайма + кашкавал + бекон) + червено вино!!!:

Продукти: 500 г. телешка кайма, 200 г. кашкавал (настърган), 200 г. пушен бекон (на малки кубчета), 1 чушка (на ситно), 3-5 скилидки чесън (счукан), червен пипер, чер пипер, лют пипер, сол.
Приготвяне: Каймата – замесва се заедно с всичко останало > мин. 30 мин. в хладилник; „щипва се от сместа” > пече се на грил-тигана.

 :cool-1084: :0005:

Браво.
Измисли плескавицата.
Все пак е по-добре една нощ в хладилника и каймата да е смес. Телешката е много постна.
« Последна редакция: Октомври 12, 2021, 06:20:27 от AnonimusBG »

Kaizer Soze

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #955 -: Октомври 12, 2021, 20:42:46 »
телешката е добре. просто небива да се прегаря..  не че не я обичам и сурова.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #956 -: Октомври 17, 2021, 11:24:43 »
днес готвя първите за сезона свинско със зеле и крем-супа от тиква
купих една нарязана и обелена тиква, щото да не се изморя много и една друга ,с очи и широка безъба усмивка :)))
и събрах едни много красиви жълто -червени есенни листа, любимият ми сезон е, доста упадъчно, ама това е положението
в началото на ноември пък, ще сложа на масата зелената бабина фруктиера с мандарини,  знак ,че Коледа наближава
половината подаръци са вече купени, но чакат да измисля цялостната концепция, кой от тях да почака по-добри дни, кой да изпъкне или да бъде идейно допълнен
за да съм в темата, съобщавам, че единият подарък е кашон с осем различни бири, ще го допълня с различни чаши сигурно

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #957 -: Октомври 17, 2021, 11:34:32 »
Май гледаш тънко да минеш. Нерде бира в тоз сезон? Е, то вкусове различни. Не ти намирам кусур, казвам си само мнението. Че има хора докачливи, ма ти го знаеш. Аз бих се зарадвал например на нещо дето да ме стопли повече.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #958 -: Октомври 17, 2021, 11:53:40 »
не е много тънко ;)
търговецът се кълне ,че това са бири от малки пивоварни по света, които не могат да се намерят в супермаркетите, а когато намеря и подходящите чаши и халби, ще си стане точно
човекът, за когото е предназначен е любител и познавач,ще оцени

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #959 -: Октомври 17, 2021, 12:03:18 »
щях да пиша и друго
напоследък гледам доста канали в ютюб за обзавеждане и декорация на дома
имам един любим руски канал - Оля Качанова "Как живут другие"
много хубави домове показва ,предимно млади хора
това ,което ме изненада, че повечето от тях имат много малки маси за хранене и столове, колкото са членовете на семейството
някои дори нямат и толкова , а едно семейство нямаше дори маса за хранене, обясняват, че никога не се хранят всички заедно, децата хапвали пред телевизора, били с различни дневни режими
но пък всички имаха ,чудесни кухни, със съдомиялни, системи за съхранение, роботи
имаха и страхотни бани и гардеробни
не знам как е у нас, не съм от това поколение, но това ми прилича на живот на човека в самота,без бъбренето на семейството на масата, никакви вечери с приятели, нито дори с родителите
може би и тук е така, не знам, не съм от това поколение