Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 12:41:00

Автор Тема: Кюфтета и пресни суджуци  (Прочетена 119190 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #60 -: Февруари 07, 2020, 12:16:25 »
Салата спанак с круши ? Интересно, ще опитам. С какво подправяш ?

Зехтин, лимон/лайм.
Но си слагам и царевица, евентуално нарязани на ситно сушени жълти домати, малце слънчогледово/тиквено семе. Чесънът е по избор.
Импровизация по метода на пробите и грешките.

Но крушите ми се вписват добре на мен, а и са сме се вманиачили да ядем максимално непреработена храна.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #61 -: Февруари 07, 2020, 12:30:21 »
 Благодаря. На всяка цена ще опитаме, вероятно със ситно нарязан пресен чесън и сурови слънчогледови семки.
 :t0328:
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #62 -: Февруари 07, 2020, 13:21:46 »
днес съм планирала Солзбъри стек
само името му е такова, иначе са обикновени големи печени кюфтаци, със сосове по избор
моят сос е гъбен
и едно червено мерло от Габрово, което скоро ми подариха мои близки, бе направо гювеч от десет литра :bigok:
аз пък им подарих червено "Солени хълмове", купаж, от Поморие и "Бургас 63", те са ценители

Вегетарианството не ти е в конспекта явно.

Аз от неколко дни съм на 16:8 пост: ядене, пробвал съм го и преди, доста е ефективно  8)
аз гладувам 36 часа веднъж седмично, понякога пълен глад, понякога под 500 калории за 36 часа, здравето ми го налага, ама и свикнах вече така
за мен повечето делнични дни са вегетариански, но съм щастливо омъжена и държа да си остана такава :bigok: затова приготвям и месо, повече през уикенда
десерти също правя само тогава
салата с круши също правя  често, както и галет, и тарт с круши, запечени круши със сирена също
аааа и мариновани смокини със сирена и орехи е мое фирмено блюдо
само от вино не се отказвам никога, от сирене също ,но внимавам с количеството му/на сиренето :bigok:/

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #63 -: Февруари 07, 2020, 13:27:28 »
Quote (selected)
За соса - и аз като Гавин съм за green pepper sauce  :way_to_go-1308:
аз сменям сосовете, правила съм дори с конфитюр от червени чушки и пикантен малинов сос
малиновият е убиец!
забравих да кажа,че за стека е задължителен карамелизираният с мед и лимон лук, или дори лучен гратен, ако се вдъхновя много

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #64 -: Февруари 07, 2020, 14:00:07 »
Quote (selected)
За соса - и аз като Гавин съм за green pepper sauce  :way_to_go-1308:
аз сменям сосовете, правила съм дори с конфитюр от червени чушки и пикантен малинов сос
малиновият е убиец!
забравих да кажа,че за стека е задължителен карамелизираният с мед и лимон лук, или дори лучен гратен, ако се вдъхновя много
Лили, аз съм отчаяна любителка на лука във всичките му производни. Разкажи за лучения гретен, моля те!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #65 -: Февруари 07, 2020, 14:55:46 »
лученият гратен е семпло блюдо, карамелизираш лука/5-6 глави/, с малко масло, сол, мащерка, две-три лъжици лимонов сок или оцет, на тих огън, за около 15 -20 мин., после добавяш една - две лъжици мед и продължаваш готвенето, докато течността се изпари
слагаш в една хубава керамична съдинка за печене, правиш отгоре заливка от равни части сметана и мляко, около 50 мл., към които добавяш един жълътък и  някакво жълто ,добре узряло сирене, кашакавал също може, но аз предпочитам някое по-ароматно, печеш до хубава златиста коричка
еми това е, но виното е задължително :smokin:

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #66 -: Февруари 07, 2020, 15:59:14 »
лученият гратен е семпло блюдо, карамелизираш лука/5-6 глави/, с малко масло, сол, мащерка, две-три лъжици лимонов сок или оцет, на тих огън, за около 15 -20 мин., после добавяш една - две лъжици мед и продължаваш готвенето, докато течността се изпари
слагаш в една хубава керамична съдинка за печене, правиш отгоре заливка от равни части сметана и мляко, около 50 мл., към които добавяш един жълътък и  някакво жълто ,добре узряло сирене, кашакавал също може, но аз предпочитам някое по-ароматно, печеш до хубава златиста коричка
еми това е, но виното е задължително :smokin:
Звучи божествено, обезателно ще го опитам! Особено ми харесва идеят за двете лъжици мед! Благодаря!

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #67 -: Февруари 07, 2020, 18:03:28 »
Lillian  ми се издигна в очите.
Вие си ги избрахте!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #68 -: Февруари 07, 2020, 18:05:25 »
Бе само аз ли смесвам нормални и сладки картофи в картофените кюфтета или има и други?

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #69 -: Февруари 07, 2020, 21:17:12 »
Quote (selected)
Бе само аз ли смесвам нормални и сладки картофи в картофените кюфтета или има и други?
Сладките картофи са много близки по вкус на тиквата. Не обичам тиква.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #70 -: Февруари 07, 2020, 23:48:22 »
Няма по-вкусен сладкиш от добре направената печена тиква.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #71 -: Февруари 07, 2020, 23:55:00 »
Бе само аз ли смесвам нормални и сладки картофи в картофените кюфтета или има и други?

Не обиждай кюфтетата.
Картофите стават само за гарнитура на кюфтетата.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #72 -: Февруари 07, 2020, 23:58:40 »
Бе само аз ли смесвам нормални и сладки картофи в картофените кюфтета или има и други?

Не обиждай кюфтетата.
Картофите стават само за гарнитура на кюфтетата.

ми не, и спаначени, и магданозени кюфтета са си класика.
но то зависи дали си месар или си склонен и да пробваш постни ястия.


Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #73 -: Февруари 08, 2020, 00:04:10 »
класика друг път.

отива некъв в стейкхаус и пита келнера 'какво веганско да си взема'. келнерът го гледа, па му вика: 'такси'.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #74 -: Февруари 08, 2020, 13:03:03 »
обожавам ги картофените кюфтета, ама не си ги позволявам често :image008:
сладки картофи никога досега не съм приготвяла, ще взема да опитам

Неактивен von Newmann®

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 281
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #75 -: Февруари 05, 2021, 15:32:47 »
След анонса на Лилиан ми се приядоха онези картофени кюфтаци, които баба ми правеше преди 50-55 години.

Спомням си, че казваше на родителите ми: "Вкусът на кюфтетата зависи много от сорта на картофите и дали са од Северна или од Южна България."

Ще раздуем и тази тема, но след по-малко оД час.

Живи и здрави на цялата група, защото ви очакват и предавания од Западна Канада през следващата седмица.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #76 -: Февруари 05, 2021, 16:18:45 »
Като стана въпрос за картофеното мезе за кюфтетата.
67 ги е пробвала предполагам.
Белоруски драники в различни изпълнения със заквасена сметана ама поне 25-30% масленост.
Както казват в Рашата лъжицата да стои в сметаната като "пръчка".

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #77 -: Февруари 06, 2021, 10:06:04 »
На другото място писах по друг повод, че май съм остарял и изостанал, да не кажа и по лошо!!! Ми вий тук с едни прости кифтаци ма фърлихте в трибуните!!! Мене, дето цял свят знае, че най- вкусни са дедовите малки  кифтенца!!!Божкеее!
Тъй! Пофалих са!!
Инак  картофени кифтаци кат' моята покойна съпруга не можах да се науча да правя. Останах си със спомена!!!
Спомних си и за Геновева!
Вевче,Вевчеее, мир на праха ти,  душо блага ! Дано гледаш отгоре и се кефиш,че пак за манджи си говорим из форума!!!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #78 -: Февруари 06, 2021, 22:27:42 »
Като стана въпрос за картофеното мезе за кюфтетата.
67 ги е пробвала предполагам.
Белоруски драники в различни изпълнения със заквасена сметана ама поне 25-30% масленост.
Както казват в Рашата лъжицата да стои в сметаната като "пръчка".
Божествени! И пълнени, и постни, и с лук, и без, сметаната е отделна песен. Лъжицата наистина стои, но което е по-кофти, адски лесно може да се яде и с вилица!  :)
Оттатък Здравченцето е пуснало страхотна картофена рецепта, ще отскоча да я препостна!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #79 -: Февруари 06, 2021, 22:43:54 »
Нед., 31/01/2021 - 17:44 в Кюфтета и стари дантели
На Зравченцето рецептата за мамините й картофени кюфтета
Здравка

В отговор на Minderbinder 4961 И аз съм обирала неведнъж разпиляна смес  от тигана, докато се науча да правя прочутите мамини картофени кюфтета.  Варя картофите винаги обелени, нарязани на едро и в силно подсолена вода. Дебна да не се преварят. Размачквам ги още горещи и винаги с вилица, а не с преса. Кюфтета правим, не пюре, нали? 😃Добавям натрошено сирене, брашно по усет за попиване на излишната влага, черен пипер, сол ако е необходимо и малко нарязан на много ситно лук ( никога настърган, не знам защо), размесвам и оставям сместта да се охлади напълно. Добавям едно цяло яйце, размесвам хубаво и оформям кюфтетата. Имам плоски пластмасови чинии, които за целта наръсвам щедро с галета и върху нея слагам кюфтетата. После най-малко за два часа в хладилника, Предпочитам да ги оставям там за през нощта. Вадя ги непосредствено преди пържене, овалвам в галета, даже притискам кюфтетата в нея, после в разбито яйце и пържа в силно сгорещено слънчогледово олио. При мен олиото е повече, въпреки тиган с доказано незалепващо покритие.  Готовите кюфтета нареждам върху кухненска хартия, колкото да се попие излишната мазнина. ''Търпят'', както знаеш сезони и салати всякакви.

Дано съм ти била полезна.

P.S. Овалвала съм картофени кюфтета в готови панировки и царевичен грис, но най-добра за целта си остава за мен галетата, така, че от много години не правя експерименти.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #80 -: Февруари 21, 2021, 12:18:47 »
P.S. Овалвала съм картофени кюфтета в готови панировки и царевичен грис, но най-добра за целта си остава за мен галетата, така, че от много години не правя експерименти.

Що, бе?
Можеш да опиташ да оваляш картофените кюфтетата в корнфлейкс – както при рибата или пилешките крилца ...

Шегувам се, естествено. А аз се намесвам тук най-вече, за да те поздравя, че си закачила таз темичка с гвоздейче така, че да не бъде подминавана от никого.

Само че ми липсва подходящото емотиконче с "вдигане на палче", мамкаму!!! И, ако не бъркам, си мисля, че беше озаглавено "way to go!". Но все още не смея даже да се доближа до г-н Принца по какъвто и да е начин, тъй като обсесията му продължава и не дава никакви признаци на затихване ...

А междувременно възнамерявам да се разровя и аз из някои бабини рецепти, с които преди време направих едва ли не първия си файл, когато започвах да работя на компютър ...  :P

« Последна редакция: Февруари 21, 2021, 13:28:33 от Джиджи »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #81 -: Февруари 21, 2021, 17:04:01 »

Можеш да опиташ да оваляш картофените кюфтетата в корнфлейкс – както при рибата или пилешките крилца ...
Душицо мила, целият кредит е на Здравченцето от оттатък - тя е публикувала рецептата. Аз не съм любител на картофените кюфтета, предпочитам драниките.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #82 -: Февруари 21, 2021, 17:05:15 »
"А междувременно възнамерявам да се разровя и аз из някои бабини рецепти, с които преди време направих едва ли не първия си файл, когато започвах да работя на компютър ...  "
Страхотно ще им се радвам, както и на всички други бабини рецепти! Колеги, абе вие баби нямали ли сте, вадете тефтерите!

Неактивен Mae Ashi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1265
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #83 -: Февруари 21, 2021, 18:24:45 »
Докато другите си търсят тефтерите, една стара рецепта за лесни дребни сладки с ром:
Продукти: 2 яйца, 2 ракиени чашки ром, 1 ч.ч. захар, 1 ч.ч. стопено масло, 9 каф. ч. брашно. (удвоила съм дозата, щото това не си струва да се правят дребни сладки ако не са поне 5 тави  8) )
Приготвяне: яйцата, маслото, ромът и захарта се разбъркват хубаво, да се стопят кристалчетата. Добавя се и брашното. Тестото е меко, сладките се наливат с лъжичка, на разстояние една от друга, върху намазнена тава (или покрита с хартия).
Печене: на силна фурна, ок. 180-200 градуса. За около 7-8 мин. са готови. Топли се овалват в пудра захар.




« Последна редакция: Февруари 21, 2021, 21:41:09 от Mae Ashi »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #84 -: Февруари 21, 2021, 19:41:09 »
Продукти: 2 яйца, 2 ракиени чашки ром, 1 ч.ч. захар, 1 ч.ч. стопено масло, 9 каф. ч. брашно. (удвоила съм дозата, щото това не си струва да се правят дребни сладки ако не са поне 5 тави  8) )
Дотук добре, сега остава да уговоря собственикът на рома да капне малко с кулинарни цели! Но още малко да се освестя и ще докладвам!

Неактивен Vançe

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 499
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #85 -: Февруари 22, 2021, 10:47:04 »
   Колеги, абе вие баби нямали ли сте, вадете тефтерите!

  Баби имахме.. 
  Баба Магда, баба Калина, баба Милуша и чина Вида
, ама немаха тефтери..Безписмени бяха.  Ама и да бяха .. Кой ще готви на съчки, в меден тиган.. Оние с високата дръжка..
 
  Откъм майка - само баба Дана. И тя безписмена.  Ама и писмена да беше, кой сега ще пече под връшняк, на подница, в гърне.. пак с клечки.


    ПП Некъде Чичо Стоян, за пореден път, показваше стари радиота  и монтажа им изотзаде...
  Па и аз съм ги поправЯл.
 Чиракувах на Ерко, турски циганин, беше шпакловчик ,ама изкарал курс за телевизион техник - три седмици..    Знаеше законите на Ом, Кирхоф, и на Нютон..
  Возех го с новата ми Лада, 88 година по Югоизтока, по ремонти на електрически домашни потреби...
  Преди зимал от двора едно кОшкино пЕро, искал и газената ламба да го топне  газ.. Па чистел разни клавишни превключватели и разни мъхове.. Га не помагало, имал и кесийка електронни ламби..

   Ама после се усетил, че олеква пред очите на мющтериите, и носехме наши пера и наша газ.. Беше турил ценоразпис :
  Чищилище от Унгария - 22 стотинки - три яйца
  Течен инпеданс от Америка  11 стотинки - две яйца..

  Знаеше кои шасита на телевизори са под напрежение, как да заземи пералня.. и други полезни неща...
  Конвертираше изгодно от сметки в левове, в сметки съсна суджуци, биволско масло, яйца и живи пилета...
 Тогава още пушех, та ми конвертирА нещо си, в триста грама тутун... ама тутун, та тутун.. Зейтин гиби.. Оставаше наназад  и Кента на Корекома.. На майчин език се пазаряя.   
  ..... Такъв технализъм помня.. любя, тача и милея...



 


Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #86 -: Февруари 22, 2021, 13:04:24 »
.

Дотук добре, сега остава да уговоря собственикът на рома да капне малко с кулинарни цели!

Това добре. Но ако речеш да му приготвиш рачела на баба ми и най-вече – ако му се услади! – ше му се наложи да си спретне некъде наоколо  собствена варница за варов разтвор.  ;D

Защото тези сладки, “хрупкаво-сочни” и топящи се в устата тиквени „кубчета”, напоени с мед от диня, са най-вкусното нещо, което си спомням от най-ранните си детски години …

Quote (selected)
РАЧЕЛ ОТ ТИКВА (+ мед от диня):

Продукти: 1 малка диня + 1 ½ кг. тиква (на кубчета 2 см.) + варов разтвор (3 л. вода + 100-120 г. гасена вар), 1 ч.ч. мед от диня + ½  с.л. лимонтузу + няколко листа индрише.

Приготвяне:

Динята  > настъргва се, вари се до сгъстяване.
Тиквата – престоява в разтвора 2 часа, бърка се периодично; измива се, отцежда се.

В голяма тенджера
: медът + 500 мл. вода > завират; + тиквата > вари се около 2 часа до сгъстяване, като се обира пяната;

Накрая: лимонтузуто + индришето. Всичко се поставя в бурканчета; стерилизират се 20-25 мин.

Enjoy! :P

« Последна редакция: Февруари 22, 2021, 17:39:34 от Джиджи »

Неактивен Imko1

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 180
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #87 -: Февруари 22, 2021, 15:11:12 »
За картофените кюфтета (с малко закъснение) - за да не се разпадат опитайте преди пържене ги "оваляте" само в белтък. От високата температура белтъка стяга много бързо и държи сместта стегната...

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #88 -: Февруари 22, 2021, 17:32:46 »
А ето и още нещо от моите бабини рецепти – специално за Ной! – тъй като онзи ден не успях да ѝ пожелая бързо възстановяване:

Quote (selected)
РИБИЦА

Продукти: 1 парче рибица; за сместа за овалване: чесън + чер пипер + червен пипер + чубрица + сол.

Приготвяне: Рибицата – залива се с подсолена вода (на 1 л. вода – 200 г. сол), престоява 1 седмица; изважда се от водата, като се поставя между 2 плоскости (+ отгоре нещо тежко).

Престоява още няколко дни, овалва се в горната смес и се провисва на проветриво място.

Bon appétit! :-*


« Последна редакция: Февруари 22, 2021, 17:41:16 от Джиджи »

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #89 -: Февруари 22, 2021, 18:11:38 »
Ванче напомни ми за тигана с голямата дръжка.
Викам си чакай да видя какви пари е и има ли ги.
Още ги правят.
https://www.alo.bg/7116033

Що се отнася до бабините рецепти.
Аз 97 г. си купих за 2200 лв. една книга.Гледам че е поевтиняла.
Препоръчвам я. Въпреки наличието  на сума ти готварски сайтове.
А може и заради тях. Авторката е събрала есенцията.
https://knigosviat.net/products/books/2413206-selska-kuhnya

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #90 -: Февруари 22, 2021, 18:40:34 »

Що се отнася до бабините рецепти.
Аз 97 г. си купих за 2200 лв. една книга.Гледам че е поевтиняла.
Препоръчвам я. Въпреки наличието  на сума ти готварски сайтове.
А може и заради тях. Авторката е събрала есенцията.
https://knigosviat.net/products/books/2413206-selska-kuhnya
Да, книжката е много готина, ако става въпрос за книгата на авторката Надя Пери.

Има я на рутракера в три варианта, PDF, EPUB и FB2
https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=4324264
Там в препратката "Мои раздачи" има линк и към следните книги:
 Гювечи гювечета
 Класическа Българска кухня
 Сирене и извара
 Българска национална кухня
 Готварска книга или наставления за всякакви гозби
 Удоволствието от шоколада
 Шоколадови празници
 Напитки от грозде и плодове
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #91 -: Февруари 22, 2021, 19:10:33 »
А ето и още нещо от моите бабини рецепти – специално за Ной! – тъй като онзи ден не успях да ѝ пожелая бързо възстановяване:

Quote (selected)
РИБИЦА

Продукти: 1 парче рибица; за сместа за овалване: чесън + чер пипер + червен пипер + чубрица + сол.

Приготвяне: Рибицата – залива се с подсолена вода (на 1 л. вода – 200 г. сол), престоява 1 седмица; изважда се от водата, като се поставя между 2 плоскости (+ отгоре нещо тежко).

Престоява още няколко дни, овалва се в горната смес и се провисва на проветриво място.

Bon appétit! :-*
Мерси, джанъм, това ще го пробвам. Кошерната кухня има едни такива мурафети за силно солена вода за изваждане на кръвта, но там водата се сменя по-често и не е за толкова дълго.
И за пожеланията, също благодаря!  :-*

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #92 -: Февруари 22, 2021, 19:50:03 »
От личен опит.
Достатъчно е накисване в солена вода 24-36 ч.
За пресоването също му стигат 24-36 ч.
Всичко това на студено.
Аз използвам две дъски. В долната съм пробил отвори с малък диаметър. Да изтича водата, но да не се деформира рибицата.
Вместо тежест използвам две дърводелски стяги.
Цялата тази конструкция я слагам над легена.
За подправките. На вкус и цвет товарищей нет.
Освен Джиджините добавям кимион и малко лют червен пипер. Сол не слагам повече. Рибицата си е поела колкото и трябва от солената вода.
За овалването. Задължително я увивам с марля или бинт.
И на проветриво(не ветровито) и прохладно място.
Едната рибица е пробна. Да разбера кога ще е готова партидата.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #93 -: Февруари 22, 2021, 19:52:31 »
Едната рибица е пробна. Да разбера кога ще е готова партидата.
Тази част от рецептата май ще убеди 67-и най-добре!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #94 -: Февруари 23, 2021, 08:44:09 »

Quote (selected)
РИБИЦА
Мерси, джанъм, това ще го пробвам. Кошерната кухня има едни такива мурафети за силно солена вода за изваждане на кръвта, но там водата се сменя по-често и не е за толкова дълго.
И за пожеланията, също благодаря!

Моля.

Но на мен ми се искаше много повече да зарибѝш 67-и с РАЧЕЛА на баба ми, а не толкова с рибицата. Не знам защо, но от твоите думи ми стана изключително симпатичен тойзи чeловек ...  ;D

И си го представям как си прави варница в рамките или извън рамките на оградата ви, тъй като се оказва, че май единствено гасената вар е най-ефикасна за стягането на плодовете – да останат хрупкави и да не се разкашкват.

А ти ше продължаваш да се въртиш около него и да си водиш соцЯлния живот необезпокоявана от никого – с телефон или с някоя друга джаджа в ръка.  :P

« Последна редакция: Февруари 23, 2021, 14:46:05 от Джиджи »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #95 -: Февруари 23, 2021, 14:36:24 »
Но на мен ми се искаше много повече да зарибѝш 67-и с РАЧЕЛА на баба ми, а не толкова с рибицата. Не знам защо, но от твоите думи ми стана изключително симпатичен този човек ...  ;D
А, той с рачел вече е зарибен! Не му е фен, но знае как се прави и какво трябва. Пък и какво му е толкова на печения варовик?
Освен това местната тиква е толкова твърда, че ми се струва че може да се вари направо! Е, ся като ми вкара таз муха в главата, ще се наложи да опитам, иначе ще си умра от любопитство!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #96 -: Февруари 23, 2021, 14:58:09 »
Е, ся като ми вкара таз муха в главата, ще се наложи да опитам, иначе ще си умра от любопитство!

Опитай, опитай, но без варница – т.е. без гасена вар! – не виждам как може да стане.  :D

Защото тъкмо тя стяга в коричка външната част на 2-сантиметровите тиквени „кубчета” и като ги „схрускаш” еднократно, започват да ти се топят като локум в устата …

А аз ще чакам отзиви с нетърпение …  ;D




Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #97 -: Март 04, 2021, 14:35:42 »
Здрасти компанията. Една любезна дама ме уведоми, че съм липсвала на тази тема. Е, щом е така, запасвам престилката на която собственоръчно съм избродирала със сърма Кок-о-Вен-фор-евър с две кръстосани петльови бутчета, затъквам в колана силяха с черпака и сядам да чакам оная вятърничава бръмчалка, която съм наела за кулинарна муза. Откакто затвори СЕГА-шната кръчма и отвориха алибеговите, онова шашавото митка из целия град, та май длъжко ще чакам. Между другото, ако търсите алтернатива на гьозума и чубрицата за яхния от зрял фасул си позволявам да препоръчам същото количество сушени и стрити листа от целина. Става Лопе де Вега, манджа италиана.

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #98 -: Март 05, 2021, 18:53:28 »
Още шетам из темите и преглеждам списъка с нови и преселници за да се ориентирам кой кой е и за какво се пише тук, та срещнах казус - лекарска забрана за кафе. Има безкофеинови кафета - марки и разновидности е излишно да споменавам, че откъм местожителство сме ошарили географията. Споделям своя трик за сутрешно отлепяне на клепач и навиване на нерви в посока на часовниковата стрелка за предпочитащите разтворимия вариант. Нужни за един мъг- равни части вода, прясно мляко, захар ( подсладител)на вкус, щедра лъжичка разтворимо некафе. Не знам какво се продава по вашите части на света, аз купувам българско''Инкафе'' от зърнени култури. (Италианското от пшеница също става, друг опит нямам.)Добавяте на око около 1/3 ч.л. светло нескафе с добро качество. Достатъчно е да ''убие'' вкуса на зърнения буламач. Как се приготвя е излишно да пиша. А що се отнася до шоколада и лекарските рестрикции - тъмен Schogetten. 18 късчета в 100 гр.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #99 -: Март 05, 2021, 18:59:42 »
А що се отнася до шоколада и лекарските рестрикции - тъмен Schogetten. 18 късчета в 100 гр.
На какво му се вика "пощявка" - прочетох "18 късчета ПО 100 гр."  :t1813:
Повече няма да правя така, отивам за черен Линдт!

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #100 -: Март 05, 2021, 19:09:44 »
Като стана въпрос за 18 късчета по 100 г.
Това са си 18 шоколада.
67 сигурно ще си спомни за 10 късчета по 10 г. Вдохновение.
Ето развитието му.
На мен ми харесва само класиката.
https://www.uniconf.ru/assortment/brands/vdokhnovenie/#:~:text=«Вдохновение»%20-%20знаменитый%20российский%20шоколад,была%20разработана%20в%201976%20году.&text=Сегодня%20в%20коллекции%20этого%20премиального,который%20позволит%20выразить%20свои%20чувства.

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #101 -: Март 05, 2021, 19:22:00 »
Като стана въпрос за 18 късчета по 100 г.
Това са си 18 шоколада.
67 сигурно ще си спомни за 10 късчета по 10 г. Вдохновение.

Защо само 67 ?!?
И ние помним.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #102 -: Март 05, 2021, 19:31:02 »
Бачо извинявам се.
Влязох в нещо като дописка с 67 и се забравих.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #103 -: Март 05, 2021, 20:09:57 »
Ами .... то кафето си е вместо вода. Поне по моите стандарти.
Ако искам да се ободря ползвам чай.
Верно сутрин чая, особено черния дразни, на гладно. Танина основно. Но може да се пие примерно с мляко. Това си е извращение, но се пак е далеч от японските извращение с тази напитка. Чай с ориз! При това пържен в рибено масло, бррр. Аз си ги зная, но като идват японци носят. И как да им откажеш като по български стандарти са дали цело състояние за "топ куолити" чай... Но дан се отклонявам. Друг вариант и чая с мед. Наистина се замътва добър чай като сложиш мед. Чая има олигокиселини, меда катийони и се замътва. Но затова не дразни изобщо стомаха... В краен случай може и с закуска. Та така.
Също може да се провери зелен чай. Там танина не е освободен и почти не дразни. Освен това залания чай стимулира сериозно имунитета и е в основата на секви "женски напитки", за фигура, за тегло и квито още се сетите. Много добър вариант е жълтия чай. Със свойства на зеления, но е по вкусен. Препоръчвам китайски. В интерес на истината зеления чай малко на "отвара" го докарва. Билкова. То си е и тъй де. Това си е отвара от на практика необработван чай.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #104 -: Март 05, 2021, 20:31:58 »
Като стана въпрос за 18 късчета по 100 г.
Това са си 18 шоколада.
67 сигурно ще си спомни за 10 късчета по 10 г. Вдохновение.
Ето развитието му.
На мен ми харесва само класиката.
https://www.uniconf.ru/assortment/brands/vdokhnovenie/#:~:text=«Вдохновение»%20-%20знаменитый%20российский%20шоколад,была%20разработана%20в%201976%20году.&text=Сегодня%20в%20коллекции%20этого%20премиального,который%20позволит%20выразить%20свои%20чувства.
Тъй, тъй, речи си, че става въпрос за "Красный октябрь" и повече не трябва! Заменям всичкия линдт за каквото има от "Бабаевский", и не задавам излишни въпроси! Лошото е, че до нас стига трудно, пътува дълго и на вкус вече не е същия. Нюйоркчани са късметлии, пратките обикновено минават през тях, конкуренцията е повече и нещата са пресни.  :t23145:

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #105 -: Март 05, 2021, 20:43:38 »
66
Има и пуер.
Разни ценители разправят че е върхът.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #106 -: Март 05, 2021, 20:52:51 »
Не съм го чувал. Може ли линк.
Иначе разправят че има 10 "класа" чай. Като можеш да си купиш някъде до 5-6.
 
Погледнах. Това което ме смути е че говорят за дърво.
Чаят е храст. Цейлонските чаени дървета са по-едри.
« Последна редакция: Март 05, 2021, 20:59:59 от 66 »

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #107 -: Март 05, 2021, 20:59:37 »
Не съм го чувал. Може ли линк.
Иначе разправят че има 10 "класа" чай. Като можеш да си купиш някъде до 5-6.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pu%27er_tea

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #108 -: Март 05, 2021, 21:00:21 »

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #109 -: Март 05, 2021, 21:16:03 »
Мерси. Явно става дума за цейлонски чай, като чаените дървета растът в най-южните части, до границата с Виетнам, където е малко по-хладно все пак. ЩЕ го пробвам при възможност.
Единствено  ме смущава, че по принцип на пресоване се подлога по-нискокачествен чай. Пробвал съм няколко вида. Това не значи че е лош, разбира се.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #110 -: Март 05, 2021, 21:16:53 »
Quote (selected)
Погледнах. Това което ме смути е че говорят за дърво.
Чаят е храст. Цейлонските чаени дървета са по-едри.

Не разбира.
Факт е че е доста по-скъп от обикновения черен и зелен чай.
Мен не ме впечатли.
Но мен рядко нещо ме впечатлява.

Неактивен Mae Ashi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1265
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #111 -: Март 05, 2021, 21:25:22 »
Quote (selected)
Но може да се пие примерно с мляко. Това си е извращение,...

Преди двайсетина години и аз (от лапе свикнала с чист, грузински чай) така си мислех, докато накрая една сладурка англичанка не ми преобърна вкуса. Като пиехме чай, така и не успя да запомни, че го пия без мляко, с малко захар и винаги го правеше без захар, с малко мляко. Постепенно се убедих, че капка-две мляко "отварят" страхотния аромат на черния чай и сега вече ми е страст. А зеления така и не успява да ме грабне докрай. Прилича ми на отвара... от трева :) Жълт не съм пробвала, както и пу-ер. Но има един, японски, опушен чай (Lapsang май беше), който ми е в графата "хептен не става за пиене".

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #112 -: Март 05, 2021, 21:32:33 »
Не зная.
Аз пък минах само на зелен чай.
Без захар и други подсладители.
Зелен чай с жасмин си е класика, но съм пробвал и неочаквани комбинации.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8066
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #113 -: Март 05, 2021, 22:44:08 »
Quote (selected)
Не разбира.
Цейлонския чай го берат от чаено дърво.
Китайския от чаен храст. Както и на повечето места в света, където се отглежда.
Това са все пак различни видове.
 
Е аз по принцип не обичам мляко (и млечни продукти) та може и да е лично отношение.

Неактивен Mae Ashi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1265
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #114 -: Март 05, 2021, 23:40:36 »
66, благодаря!  :t0328:
Накара ме да се поразровя из паяжината, че досега не знаех за вариететите на Camellia sinensis (var. assamica и var. sinensis). Едно интересно (поне за мен) попадение за видовете чай от C. s. var assamica:

https://blog.englishteastore.com/2013/08/09/teas-of-the-world-assamica-teas/

Неактивен Здравка

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1863
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #115 -: Март 06, 2021, 16:39:11 »
''Зелен чай с жасмин си е класика...'' Черен чай с джинджифил също е много приятна комбинация. Не съм сред най-заклетите чаелюбци, малко знам за сортове и качество, може би за това ме озадачи ''жълт чай''. Да не би да имате предвид оolong tea? Oolong, както може би знаят вещите форумни теАлози означава само, че чаят не е окончателно ферментирал, а сортът е без значение. Купих някога една красива кутия с такъв чай от магазинче за местни сувенири в Тайпе. Примами ме опаковката, признавам. Чаят се оказа чудесен на вкус и аромат, кутията още служи по предназначение.

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #116 -: Март 06, 2021, 16:59:06 »
Малко встрани от чая.
Гледам опаковката на нарязаната луканка, дето я купих преди два дена и чета:
- 'смядовска луканка,  слайсвана '.
А ние харчим безмислени пари за да защитаваме 'наименования'.
Още една българска дума загуби битката с тъпанарите...
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #117 -: Март 06, 2021, 17:14:45 »
''Зелен чай с жасмин си е класика...'' Черен чай с джинджифил също е много приятна комбинация. Не съм сред най-заклетите чаелюбци, малко знам за сортове и качество, може би за това ме озадачи ''жълт чай''. Да не би да имате предвид оolong tea? Oolong, както може би знаят вещите форумни теАлози означава само, че чаят не е окончателно ферментирал, а сортът е без значение. Купих някога една красива кутия с такъв чай от магазинче за местни сувенири в Тайпе. Примами ме опаковката, признавам. Чаят се оказа чудесен на вкус и аромат, кутията още служи по предназначение.

Аз не съм чаевед, но ми е попадал само млечен улун.
Голяма гадост.
Но това е си е мое впечатление.
Много често прехвалените неща на мен не ми харесват.

Неактивен Дозирис 2.0

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3482
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #118 -: Март 06, 2021, 19:54:44 »
Още шетам из темите и преглеждам списъка с нови и преселници за да се ориентирам кой кой е и за какво се пише тук, та срещнах казус - лекарска забрана за кафе. Има безкофеинови кафета - марки и разновидности е излишно да споменавам, че откъм местожителство сме ошарили географията. Споделям своя трик за сутрешно отлепяне на клепач и навиване на нерви в посока на часовниковата стрелка за предпочитащите разтворимия вариант. Нужни за един мъг- равни части вода, прясно мляко, захар ( подсладител)на вкус, щедра лъжичка разтворимо некафе. Не знам какво се продава по вашите части на света, аз купувам българско''Инкафе'' от зърнени култури. (Италианското от пшеница също става, друг опит нямам.)Добавяте на око около 1/3 ч.л. светло нескафе с добро качество. Достатъчно е да ''убие'' вкуса на зърнения буламач. Как се приготвя е излишно да пиша. А що се отнася до шоколада и лекарските рестрикции - тъмен Schogetten. 18 късчета в 100 гр.

Драсти, Здравке! "Нескафе" е марка на Нестле. Останалото е разтворимо кафе. Аз пия само Tchibo. Две лъжички в голяма чаша, добавям вода (един пръст под ръба), бухам в микровълнова за 35-40 секунди... voila! Нищо не добавям към тая течност. Пия една такава чаша за около 3 минути. След тва още една. :)
« Последна редакция: Март 06, 2021, 19:57:06 от Дозирис 2.0 »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: Кюфтета и пресни суджуци
« Отговор #119 -: Март 06, 2021, 20:23:14 »
ъм, може да греша, ама аз останах с впечатление, че здравка имаше предвид некъв ерзац на кафето, както беше инката по соц времето.