Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 19, 2024, 01:37:19

Автор Тема: Новият стандарт за килограм  (Прочетена 8236 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен die Hexe

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 244
    • Профил
Новият стандарт за килограм
« -: Ноември 18, 2018, 23:12:26 »
Най-сетне официално имаме нова дефиниция за килограм.
Спомням си преди 13 години покрай мой колега, който започна да се занимава с това, научих за работата и подготовката.
Честито!

https://www.sciencealert.com/after-130-years-the-definition-of-the-kilogram-is-finally-going-to-change

Активен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8078
    • Профил
Re: Новият стандарт за килограм
« Отговор #1 -: Ноември 19, 2018, 13:41:07 »
Прегледах линка. Има смущаващи моменти. Примерно как установяват резлики между стандарта и националните стандарти.
 
А по същество, незнам. Не ми се види много добре да се дефинира основна единица чрез други. Щото в използваното за дефиниране уравнение са три.
Според мен би трябвало да се дефинира едиколко си атома от едикакво си и точка.
Ся че немогат да ги преброят, преместят и проч .... Ами като могат да предифинират.
Това за основните физични константи е едно, похвално, обаче използването на тези константи води до вселена дето към 90% от веществото го няма. Та требе се измислят струни, тъмна материя и подобни.
Та лично аз не бих напинял чак толкова всичко през тях да се дефинира.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Новият стандарт за килограм
« Отговор #2 -: Ноември 19, 2018, 16:14:30 »
Най-сетне официално имаме нова дефиниция за килограм.
Спомням си преди 13 години покрай мой колега, който започна да се занимава с това, научих за работата и подготовката.
Честито!
Хексе, дете мило, ми то по дефиницията за килограм на пловдивския Четвъртък пазар се работи от близо столетие! Да знаеш колко много и различни версии са в употреба! И със стотинки под тасчето, и с отпилени дъна на грамчетата, и с хартийка под едното краче на везната, и ... А пък колко различни версии може да даде правилно разположен пръст на съдбата, пардон на продавача, или съпътстващата кутия с мерките - туй в Париж не са го и сънували! И като се прибереш у дома, винаги се изненадваш! Понякога дор до двеста грама се изненадваш! Ееех, понякога ми е тъжно за онези стари кантари с набор от грамове. Винаги имаше неочаквани моменти в тях!
 :t0328: