Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 18:56:37

Автор Тема: В Навечерието  (Прочетена 20356 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23470
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #120 -: Февруари 26, 2019, 20:17:55 »
Иамало е все пак един монах/игумен.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #121 -: Февруари 26, 2019, 20:22:52 »
Ми имало е, то и сега си има попчета всякакви. Но!
Вечер храма се затваря. Въпросните люде се преибират в града и остава един милиционер, сега полицай да го пази.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #122 -: Февруари 26, 2019, 21:04:19 »

В България прекомерното залитане по славното минало

Тази тема не е за славно минало, а напротив - за не много славно. Освен това е от Нова история на България, с единия крак в политиката и обяснение за сегашни неща.
На мен ми е чудно в кой момент от последните двайсетина години Захари Стоянов от българския Тукидид, се превърна в любимец на русофоби и националисти, а другите им го отстъпват без бой.
« Последна редакция: Февруари 26, 2019, 21:17:23 от Banshee »

Чок觧

  • Гост
Re: В Навечерието
« Отговор #123 -: Февруари 26, 2019, 21:26:59 »
Quote (selected)
На мен ми е чудно в кой момент от последните двайсетина години Захари Стоянов от българския Тукидид, се превърна в любимец на русофоби и националисти, а другите им го отстъпват без бой.
« Последна редакция: Днес в 21:17:23 от Banshee »

Откакто им спуснаха "окръжно" на русофобите да използват всичко за очерняне на Русия ! Използват и Захари Стоянов , и Г.С. Раковски , и още и още националреволюционери и възрожденци , преиначавайки понякога думите и делата им .

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #124 -: Февруари 26, 2019, 21:29:42 »
Quote (selected)
и Г.С. Раковски , и

Даже един оттатъшен папуас успя да му намери материали срещу Русия след Освобождението :D

За протокола - никога не съм осъждала или поставяла под съмнение съдържанието на "Записките"!

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #125 -: Февруари 26, 2019, 21:32:43 »
Quote (selected)
Откакто им спуснаха "окръжно" на русофобите да използват всичко за очерняне на Русия ! Използват и Захари Стоянов , и Г.С. Раковски , и още и още националреволюционери и възрожденци , преиначавайки понякога думите и делата им .
Ама ответната реакция - плюене по Захари Стоянов , и Г.С. Раковски , и още и още, също е много тъпа и устройваща отсрещната страна, според мен.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: В Навечерието
« Отговор #126 -: Февруари 26, 2019, 21:32:54 »

Тази тема не е за славно минало, а напротив - за не много славно. Освен това е от Нова история на България, с единия крак в политиката и обяснение за сегашни неща.
Божее, колко деликатно го е рекъл поетът:
"О, минало незабравимо, о, пресвещени старини!"
 :t0328:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #127 -: Февруари 26, 2019, 21:38:23 »
Банши, ако за плюене имаш предвид Стамболов, трябва да си наясно, че той никога не е бил в ситуация да не бъде плют (допреди 30 години благосклонно беше заметен под черджеджето на родната история и то в негов интерес), а заслугата за възкресението му на "родолюбиво/патриотичната сцена" е на сороските омразници. Представи си, че все едно един ден след 140 години Боку да развеят кат парцал на българската идентичност!

Чок觧

  • Гост
Re: В Навечерието
« Отговор #128 -: Февруари 26, 2019, 22:21:23 »
Quote (selected)
Ама ответната реакция - плюене по Захари Стоянов , и Г.С. Раковски , и още и още, също е много тъпа и устройваща отсрещната страна, според мен.

Ако си забелязала , аз не съм използвал думата "оплюване" , а "очерняне" ! И не говоря за самите личности , а за преиначаване на казаното или написаното от тях .
Ето ти нещо , фалшификат предполагам , приписан на Раковски :
Една забранявана и малко известна книжка на Георги Раковски за руската антибългарска политика
http://www.vidin-online.com/tursko-robstvo/edna-zabranyavana-i-malko-izvestna-knizhka-na-georgi-rakovski-za-ruskata-antiblgarska-politika



Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #129 -: Февруари 26, 2019, 22:55:08 »
Банши, ако за плюене имаш предвид Стамболов, трябва да си наясно, че той никога не е бил в ситуация да не бъде плют (допреди 30 години благосклонно беше заметен под черджеджето на родната история и то в негов интерес), а заслугата за възкресението му на "родолюбиво/патриотичната сцена" е на сороските омразници.

Последното ти изречение чак го отрязах от цитата от възмущение.
И не беше така, освен ако не говориш за по-стари времена от тези, които аз помня, което ще е странно.  ;D
Гледала ли театралния спектакъл "Олимпий или Реквием за приятеля"? Или чела ли си есето за Стамболов на Ефрем Каранфилов? Баща му го е познавал лично. Да, нееднозначна личност е бил, ама не може да се говори така джаста-праста и без уважение за участник в Априлското въстание и заместник на Левски.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #130 -: Февруари 26, 2019, 23:00:17 »
Quote (selected)
Гледала ли театралния спектакъл "Олимпий или Реквием за приятеля"?

Точно на тази тема знам прекалено много неща и те нямат нищо общо с театрални представления! Имат обаче много общо с родова омраза - ще трябва да ми повярваш, ако желаеш, защото нямам никакво намерение да си доказвам думите.
 Да не говорим, че злоупотребата с израза "участник в Априлското въстание" е вече повече от досадна, щото поне на мен ми омръзна да навирам в очите ти фактите! Ясни и неоспорими!

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #131 -: Февруари 26, 2019, 23:02:05 »
Родови омрази? Добре, отказвам се.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #132 -: Февруари 26, 2019, 23:03:07 »
Даже много има защо. Е, за страхливците, подлогите, тарикатите и крадците тези неща без значение

Банши, ако наистина те интересува този период от българската история, се срещаш с наследници, а не ходиш на театро и не четеш модни за деня памфлети
« Последна редакция: Февруари 26, 2019, 23:05:36 от Асол »

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: В Навечерието
« Отговор #133 -: Февруари 26, 2019, 23:17:09 »
Даже много има защо. Е, за страхливците, подлогите, тарикатите и крадците тези неща без значение

Банши, ако наистина те интересува този период от българската история, се срещаш с наследници, а не ходиш на театро и не четеш модни за деня памфлети
Наследниците биват различни. Някои като мики предпочитат да оставят "да спи зло под камък" и дума не обелват да това кой, къде и защо. Десетилетия по-късно откриваш за какво са мълчали в мемоарите на хора, които хал-хабер си нямат каква кутия на Пандора са отворили с две случайни фрази! Ей ти и Брадатко, който се позовава на баща си относно мита, че Гешев не изтезавал - ама къде може да го видиш написано?!

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #134 -: Февруари 26, 2019, 23:43:15 »
Проба   Всичко е наред! :)
« Последна редакция: Февруари 27, 2019, 06:51:33 от Mr. Blue »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #135 -: Март 12, 2019, 11:00:37 »
Да дадем думата на децата.

https://www.24chasa.bg/novini/article/7319214
 :smokin:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #136 -: Март 12, 2019, 11:19:19 »
резултатите от дадената на децата дума: за половината не е имало робство и за 100% то не е било турско. отделно, че са намерили русначе и българо-перуанче, което по собствените ѝ думи не е българка. ето:
Quote (selected)
1. За мен 3 март е най-важният български празник. След 500-годишното османско робство, подчертавам робство, а не съжителство, ние биваме освободени. Всички граници са разчупени и свободата е в нашите ръце. Самоосъзнаваме се и започва разцветът на България.

1. 3 март е символът на свободата. Тогава празнуваме освобождаването ни от 1878 г. Всеки знае 5 века робство, освобождение от руснаците. Всичко това се учи от много рано. Приемам го като повод да си спомним какви сме били и какви трябва да сме занапред.

1. 3 март е наистина паметна дата в историята ни, но повечето българи я свързват само с освобождението на България от османско владичество. 1878 г. се сключва Санстефанският договор, с който се признава България за автономна държава. Въпреки че все още е васална на Османската империя.

1. На тази дата е с изключителна важност за българската дъжава, защото руско-турската освободителна война е била много тежка за българите. Подвигът на Шипка е само част от успехите в тази война, които много хора забравят.На 3 март трябва да си припомним всички наши подвизи и да почетем стотиците хиляди българи, загинали за свободата.

1. Това е голям празник за българите, но никога не съм ходила на Шипка на 3 март. Не съм българка, въпреки че майка ми и баща ми са българи. Родена съм в Перу, живяла съм там в детските си години и се възпримам повече като перуанка. Латиното кипи в мен.

1. За мен 3 март е един много важен не само за България празник. Това е един интернационален празник. Празник на два народа, толкова различни по култура и история, но обединили се в общ порив за свобода. Аз съм руснак и това не е празник не само за човек, който живее целия си живот в България, но и за човек, който се гордее от Русия.

1. Тогава се подписва Санстефанският мирен договор и приключва Руско-турската освободителна война от 1877-1878 г. След близо 500 г. робство се създава третата българска държава.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #137 -: Март 12, 2019, 11:25:23 »
Все пак става дума за османската империя (не турска), така че ти не си прав и двете са верни. И ще ме извиниш, но родени в 21 век хлапета са дали далеч по-внятни обяснения, отколкото цялата гмеж (наясно са кой е водил война, например) дето се изсипва по телевизори и форуми, включително и за разлика от чучелото, дето беше президент. Като процент никак не е зле, което е доста тревожно за бадева похарчените долари на ДД.
Българското перуанче нямаше начин да не съществува. Перуанчета си въдим целенасочено от години - по-важни са другите деца!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #138 -: Март 12, 2019, 11:32:41 »
Quote (selected)
Все пак става дума за османската империя (не турска)
Quote (selected)
Османска империя просъществува до началото на XX век, когато след Първата световна война е подписан Лозанският мирен договор от 1923 година, който слага край на многовековната ислямска империя. Наследена е от светската Република Турция.[5]
Quote (selected)
The Ottoman Empire (/ˈɒtəmən/; Ottoman Turkish: دولت عليه عثمانیه‎, Devlet-i ʿAlīye-i ʿOsmānīye, literally "The Exalted Ottoman State"; Modern Turkish: Osmanlı İmparatorluğu or Osmanlı Devleti), also historically known in Western Europe as the Turkish Empire[8] or simply Turkey,[9] was a state that controlled much of Southeast Europe, Western Asia and North Africa between the 14th and early 20th centuries.
Quote (selected)
Das Osmanische Reich (osmanisch دولت علیه İA Devlet-i ʿAlīye, deutsch ‚der erhabene Staat‘ und ab 1876 amtlich دولت عثمانيه / Devlet-i ʿOs̲mānīye / ‚der osmanische Staat‘, türkisch Osmanlı İmparatorluğu) war das Reich der Dynastie der Osmanen von ca. 1299 bis 1922. In Westeuropa wurde das Land ab dem 12. Jahrhundert auch als „Turchia“ („Türkei“ oder Türkisches Reich) bezeichnet.[6]

както виждаш, масово между османска и турска империя се поставя знак за равенство. също между османска империя и турция. естествени, информацията в нашето уики е политкоректна, но и там няма как да се избяга от факта, че турция е наследничката на турско-османската империя.

а това за наследяването е все едно да питаш партнерите за ссср - за тях той и в момента съществува, със столица москва.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #139 -: Март 12, 2019, 11:39:22 »
Не знам дали обърна внимание на темата, която вчера отворих, но не живееш в България и нямаш никаква представа, какво пише в учебниците по история. Това са деца в гимназията и   повечето от тях демонстрират знания далеч по-впечатляващи от мнозина по форумите. Не си прав - тези хлапета имат база! Не можеш да очакваш от тях прецизност.
А, и във връзка с темата ми от вчера. По история са започнали да учат период 44-45 и след него. Решението на госпожата е било - да не преподава уроците, а те да се подготвят сами и да правят проекти и презентации на всеки от тях. Разбираш ли, първо че има и итакива учители и разбираш ли, второ - как се работи сега у нас и трето - колко е важен в крайна сметка резултатът, който ти с лекота отрече!?

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #140 -: Март 12, 2019, 11:48:23 »
Смяната на името - от Османска империя на Турция, смяната на формата на управление - от монархия на република, даже смяната на граници  - република Турция е с почти 3 пъти по-малка площ от Османската империя по време на разцвета и не водят до автоматична промяна на манталитета на управниците* и населението. Нещо повече - не се променя  лесно  и отношението на другите към държавата, претърпяла колосалната  промяна.

Ако не вярвате - вижте отношението на българите към Руската империя, след това към СССР и сега към Руската федерация. Има неща, които са по-здрави от гранита , от който е издигнат паметника на Шипка.

*След повече от 90 години насаждане на републикански, европейски, и даже антиосманистки ценности в страната,  в която във всяко село има поне по два паметника на човека, който ги олицетворява, а портретът му висеше във всеки ресторант, османистките идеи избуяха със страшна сила за по-малко от 20 години.
« Последна редакция: Март 12, 2019, 11:54:32 от Bacho Кольо »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #141 -: Март 12, 2019, 11:53:51 »
Не знам дали обърна внимание на темата, която вчера отворих, но не живееш в България и нямаш никаква представа, какво пише в учебниците по история.
имах до преди шест години, когато голямата завърши. не вярвам да се е променило кой знае какво оттогава.

а резултатът си е резултат - него никой не го отрича, не обичам да отричам фактите. напротив, коментирах го.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #142 -: Март 12, 2019, 12:03:42 »
Quote (selected)
*След повече от 90 години насаждане на републикански, европейски, и даже антиосманистки ценности в страната,  в която във всяко село има поне по два паметника на човека, който ги олицетворява, а портретът му висеше във всеки ресторант, османистките идеи избуяха със страшна сила за по-малко от 20 години.

Не знам, Бачи, как горният ти извод се вписва в долното

https://www.marketlinks.bg/modules/downloadResource.php?resource=204&hash=a4f3c24cd0900a6d760ae4551768e9fd

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #143 -: Март 12, 2019, 12:08:34 »
Във всеки случай не виждам противоречие.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #144 -: Март 12, 2019, 12:11:45 »
Ами пишеш, че османистките идеи били избуяли. За развъждането на подобна растителност трябва да има подходяща почва, а изследването на румяниния център не доказва нищо такова, даже напротив

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #145 -: Март 12, 2019, 12:18:08 »
Ами пишеш, че османистките идеи били избуяли. За развъждането на подобна растителност трябва да има подходяща почва, а изследването на румяниния център не доказва нищо такова, даже напротив
Искам да кажа, че в Република Турция миналото, обичаите, манталитетът, историческата памет и най-вече религията   обилно са наторявали републиканската почва с османистко гюбре.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #146 -: Март 12, 2019, 12:19:34 »
Аха. Е, аз съм последният човек, който би спорил по този въпрос. Винаги съм твърдяла, че по отношение на Турция България винаги трябва да има много наум, много!

Mr. Blue

  • Гост
Re: В Навечерието
« Отговор #147 -: Март 12, 2019, 13:15:27 »
Асол, ще копирам линка ти в темата за социологията-надявам се нямаш нищо против!

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #148 -: Март 12, 2019, 13:17:51 »
ОК. Данните са от 2016 г., обаче. Въпреки че в една тема, дето копнах от поглед инфо, нещата към днешна дата са почти същите - само, дето не са в табличен вид