Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 19, 2024, 07:39:01

Автор Тема: В Навечерието  (Прочетена 22505 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #60 -: Февруари 26, 2019, 16:37:41 »
Признавам си, че погледнах в нета, защото за този период не съм чела толкова, някои периоди от историята ме интересуват повече от други, като при всеки, вероятно. Трудно е да се ориентира човек колко са 12 опълченски дружини, но ми направи воечатление този факт: 
Quote (selected)
Назначени са дружинни лекари, сред които са българите Константин Бонев, Сава Мирков, Константин Везенков, Андрей Богданов, Иван Панов, Яков Петкович.
Дори не знаех, че сме имали толкова български лекари по това време.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #61 -: Февруари 26, 2019, 16:41:03 »
Ми не си имала толкова лекари. Вземи ги пусни в нета и ще ти стане ясно какво точно съм ти написала. Даже един от изредените от теб съм го пуснала на първа страница на картинка, на която явно не си обърнала внимание

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #62 -: Февруари 26, 2019, 16:45:34 »
Quote (selected)
Наистина ли не знаеш, защо му казвате Манастира!? :D
Не, идея си нямам. Аз живях там в древните времена на соц-а, тогава съм виждал Кокалана.
Абе наскоро ме пита един колега - що му викате манастир. И на него така отговорих...
Там няма ни монаси, ни монахини - хлапетата това сме го проверявали милион пъти. :)
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #63 -: Февруари 26, 2019, 16:46:41 »
Добре. А ти как ги преценяваш тия неща, малко или много са участниците във войната, колкото са били, сред едно потопено в кръв мирно население?
Малко като Зипа, дето се дразни от слабото според него опълчение в Донбас.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #64 -: Февруари 26, 2019, 16:50:47 »
Quote (selected)
А ти как ги преценяваш тия неща, малко или много са участниците във войната, колкото са били, сред едно потопено в кръв мирно население?

Помниш ли, че попитах, знаеш ли колко са били участниците в Априлското въстание!? Това, преди потопеното в кръв население. Боя се, че истинското число ще те ужаси...
А, и сравнението със съседни народи със сходна нам съдба се налага от само себе си и отново не е повод за гордост

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #65 -: Февруари 26, 2019, 16:52:55 »
Добре, кажи точната бройка, ако я знаеш. За войната. Ценна информация ще е. Но някои неща не се измерват механично.
А за Априлското въстание, ясно - шепа хора, ако броим съзнателните участници, без невинните жертви. Малко, но всъщност достатъчно.
« Последна редакция: Февруари 26, 2019, 16:55:12 от Banshee »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #66 -: Февруари 26, 2019, 17:02:04 »
За доказана бройка на българското опълчение се водят около 4000, има и по-оптимистичен вариант гласящ "между 6 и 7 000", но и двата варианта дават чувствителен, да не кажа убийствен превес на бесарабските българи

Вижте, разправят, че соцобразованието е направило така че да се чувстваме прекалено благодарни на Русия, но истината е, че то е успяло някакси прекалено да преувеличи собственото ни участие. С огромна изненада, тези неща ги установих в 10 клас, когато започнах да ровя като за начало...
« Последна редакция: Февруари 26, 2019, 17:07:25 от Асол »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10093
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #67 -: Февруари 26, 2019, 17:06:51 »
Помниш ли, че попитах, знаеш ли колко са били участниците в Априлското въстание!?

Априлското въстание трудно можем да определим точно като въстание. Не и редом с гръцкото, черногорските, сръбските и т.н. По-скоро е въоръжен бунт. Да, замисляно е като голямо въстание, но не се осъществява. Наистина, в сравнение с околните балкански народи, българският не прави почти никакви сериозни опити за национално освобождение. Именно затова след Освобождението в "борбите на българите" са вкарани какви ли не хайдути, чети, че чак и църковната независимост. Просто нещо трябваше да запълни тази неприятна, 500 годишна празнина. Особено на фона на неестествено възвеличената ни средновековна история. Героичните изключения не могат да "измият лицето на България", както твърди Захари.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #68 -: Февруари 26, 2019, 17:14:22 »
Нихилисти  :nuts:

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #69 -: Февруари 26, 2019, 17:16:24 »
Вижте, разправят, че соцобразованието е направило така че да се чувстваме прекалено благодарни на Русия, но истината е, че то е успяло някакси прекалено да преувеличи собственото ни участие. С огромна изненада, тези неща ги установих в 10 клас, когато започнах да ровя като за начало...
Защо, Захари Стоянов, а него го учихме май по-рано, си пише истината с много ирония, че е жалка, трагикомична, точно затова и велика, почти библейска тази история с въстанието.   

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #70 -: Февруари 26, 2019, 17:17:27 »
Захари Стоянов пише истината за въстанието. Други истини много се е въздържал да пише. Това - последно включване от мен за него

Сардж, ти може и да ни викаш нихилисти, ама Команча ако беше тук щеше да стане не скандал, ами въстание! :nuts:
« Последна редакция: Февруари 26, 2019, 17:20:23 от Асол »

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #71 -: Февруари 26, 2019, 17:20:59 »
Quote (selected)
За доказана бройка на българското опълчение се водят...
Бройката, та бройката!
Не е важно колко, а с какво са помогнали.
Не случайно споменах Кокалана - там са гинали само местни, даже не опълченци, които ги няма в твоите бройки защото са били прости селяни.
Ентусиасти, нарамили кой каквато съдина има да налеят вода и да занесат горе до Орлово Гнездо.
Турците са усетили гяволъците и са ги стреляли, но те са успявали някак да налеят от шибаната рекичка безценната вода!
Това го знам от местните, а не от някакъв урок по литература.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #72 -: Февруари 26, 2019, 17:22:54 »
Мики, аз много неща знам от местните там и то не само за Кокалана, ама ако ги напиша тук ще ме обвинят в емоции. А и не мога да го докажа

ОФ топик! Спомняш ли си онзиденшния ми коментар, че е много интересно от кой край на България са различните хора..има закономерности, ще знайш

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: В Навечерието
« Отговор #73 -: Февруари 26, 2019, 17:23:50 »
Интересно ми е дали си давате сметка за това как е вървяла информацията в онези времена. Представете си село в Тревненския Балкан, зима, преспи в човешки бой пет месеца в годината, радио няма, интернет пък хептен, как ще научат селяните, че война се води? Че ще съберат шишанета, че ще пратят опълчение? То откъде ще мине, към кого ще се присъедини (ако случайно го намери преди да се натъкне на някое също така заблудено заптийско отрядче? Малко били въстаниците, ареалът на въстанието бил дребен! Едно е да събираш нобилитета и генералитета в Кехлибарената стая на топло и светло, с шампанско и придворни дами, друго е да обикаляш по разкаляните пътечки между махалите с мокри опинци и подгизнала аба!

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #74 -: Февруари 26, 2019, 17:25:44 »
Quote (selected)
Представете си село в Тревненския Балкан, зима, преспи в човешки бой пет месеца в годината, радио няма, интернет пък хептен, как ще научат селяните, че война се води? Че ще съберат шишанета, че ще пратят опълчение?

Ми не знам, що така се е получило, а не са ползвали интернета в гръцко, сръбско или черногорието, например
А пък точно Тетевенският балкан не ти е най-подходящия случай за такъв пример...мини доста по на юг от него...а то било около Трявна. Верно, че покрай Балкана заптиета са си се разхождали на воля... :smokin:
« Последна редакция: Февруари 26, 2019, 17:28:52 от Асол »

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #75 -: Февруари 26, 2019, 17:30:46 »
Това си е твой избор Асол.
Вярно е че и това което пиша всеки може да го пише градски/селски легенди - дядо Пенчо казал...
Може и за фейкнюз да се пише, драма нямам.

Подразни ме това, което си тръгнала да бориш. То няма никакъв смисъл!
При война се брои армия срещу армия.
Всичко друго е тралала.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: В Навечерието
« Отговор #76 -: Февруари 26, 2019, 17:31:39 »
Quote (selected)
Представете си село в Тревненския Балкан, зима, преспи в човешки бой пет месеца в годината, радио няма, интернет пък хептен, как ще научат селяните, че война се води? Че ще съберат шишанета, че ще пратят опълчение?

Ми не знам, що така се е получило, а не са ползвали интернета в гръцко, сръбско или черногорието, например
А пък точно Тетевенският балкан не ти е най-подходящия случай за такъв пример...мини доста по на юг от него...а то било около Трявна :smokin:
Минавам на юг. Костур. Топло, та чак горещо. Самото преселение след погрома може да се опише по-драматично отколкото е книгата "Изход" в библията! Но вече има информация, вече е по-лесно да се свържат отделните точки.
Може пък да им е провървяло на сърби, черногорци и гърци с ръководителите, знам ли? Левски можеше и да не бъде заловен, можеше да отгледа кохорта не луди глави, отварящи люти рани, а организатори с прагматичен подход. История, понякога се крепи на чисто човешкия фактор, както е било Съединението. Голямоконарци са могли да се напият предната вечер, да се изпокарат и да се изколят взаимно на пияна глава, ама не, отишли та съединили двете части, а Стамболов ... абе да не подхващаме Стамболов.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #77 -: Февруари 26, 2019, 17:31:57 »
Захари Стоянов пише истината за въстанието. Други истини много се е въздържал да пише. Това - последно включване от мен за него

Сардж, ти може и да ни викаш нихилисти, ама Команча ако беше тук щеше да стане не скандал, ами въстание! :nuts:

аз така и го разбирам - днес е ден първи от ритуалите по викане на команч и памфуций  :aplause:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #78 -: Февруари 26, 2019, 17:33:20 »
Нищо не боря, а съм на мнението, че истината е най-добрата политика, трябва да се придържаш към нея и да помниш! И да цениш, много да цениш редките моменти, когато съдбата е била благосклонна към теб!

Определено, ако имах желание да подхващам Стамболов, нямаше да я почна тази тема. Пък Съединението ще трябва да почака Освобождението, има някаква логика все пак
« Последна редакция: Февруари 26, 2019, 17:36:21 от Асол »

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: В Навечерието
« Отговор #79 -: Февруари 26, 2019, 17:38:23 »
аз така и го разбирам - днес е ден първи от ритуалите по викане на команч и памфуций  :aplause:
Тъй ли било?! Добре че рече, та да отскоча до комшиите! Все ще отпуснат за случая някое шаманско дайре, може и метличка да ми дадат. Но казват, че по-малко от седмица камлание си е на вятъра, особено ако става дума за духовете от Горната земя! Та не знам дали не сме окъсняли!
Я дай да пробваме по стария начин!
Памфуциееее! Предводителюююю! Къде сте бееее?!

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #80 -: Февруари 26, 2019, 17:43:25 »
Нищо не бориш, а броиш.
Моя грешка. Печатна грешка.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #81 -: Февруари 26, 2019, 17:49:00 »
Само да предупредя, че Команча е далеч по-краен от мен и лишен от емоции, за разлика пак от мен :nuts:

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #82 -: Февруари 26, 2019, 17:50:26 »
а съм на мнението, че истината е най-добрата политика, трябва да се придържаш към нея и да помниш! И да цениш, много да цениш редките моменти, когато съдбата е била благосклонна към теб!

Сега аз казвам, че това са лирични отклонения.  :nuts: Кой лъжец ще напише - сметам, че лъжата е най-добрата политика, трябва да се лъже, маже и извърта?
Харесва ми темата ти, Асол и го доказах, като писах много в нея. 

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: В Навечерието
« Отговор #83 -: Февруари 26, 2019, 17:51:27 »
Само да предупредя, че Команча е далеч по-краен от мен и лишен от емоции, за разлика пак от мен :nuts:
"Напротив - казвам (с много, много обич]
- ех, имаше си недобри черти...
Една добра на лоши сто да смятам -
пак взимам и едната, и стоте!"
Уф, Гичето ми липсва...

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #84 -: Февруари 26, 2019, 17:53:51 »
Quote (selected)
Кой лъжец ще напише - сметам, че лъжата е най-добрата политика, трябва да се лъже, маже и извърта?

Ще напише - "както всички знаем", "знае се", ще лепне некоя фалшивка от съмнителен авторитет(която ще я сдъвчеш много бързо, ако си направиш труда) или в краен случай ще прибегне до международното положение и "какво ще каже ЕС" :nuts:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #85 -: Февруари 26, 2019, 17:55:36 »
а съм на мнението, че истината е най-добрата политика, трябва да се придържаш към нея и да помниш! И да цениш, много да цениш редките моменти, когато съдбата е била благосклонна към теб!

Сега аз казвам, че това са лирични отклонения.  :nuts: Кой лъжец ще напише - сметам, че лъжата е най-добрата политика, трябва да се лъже, маже и извърта?
Харесва ми темата ти, Асол и го доказах, като писах много в нея.

са ѝ пусни и 2-3 съобщения на лични да затвърдиш харесването  :0007:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #86 -: Февруари 26, 2019, 18:01:00 »
Паметникът на връх Баба в памет на загиналите 841 руски войници и офицери при преминаването през Стара планина


Quote (selected)
Паметникът на връх Баба в местността Баба над село Буново. Паметникът е за загиналите през декември 1877 година над 840 руски войници и български опълченци, участвали в Руско-турската война. Те измръзват, затрупани в снега при преминаването на Стара планина. Войските са водени от ген. Виктор Дандевил.
На паметната плоча пише:
„Тук, на 28 и 29 декември 1877 колона руски воини под командването на ген. Дандевил премина Балкана от Етрополе към Буново. В похода взеха участие и 720 души българи, а в снежната буря са загинали за нашата свобода 841 войници и 18 офицери.»
На обратната страна на паметника пише:
„Ще минат години и нашите потомци, посещавайки тези дивни планини, с гордост и тържество ще кажат, че тук са минали руските войски и са възкресили славата на Суворовските и Румянцевските богатири».
Тук местните хора все още намират кости и патрони.
Генерал Дендевил започва бойните действия по време на Руско-турската Освободителна война срещу Орханийската турска армия. На 10-12 (22-24) ноември 1877 г. след ожесточени боеве при с. Лопян и Етрополското поле дивизията на генерал-майор Дандевил превзема Етрополе.

Завзема Врачешкия превал във взаимодействие с българската доброволческа чета на Георги Суранджиев и бой на билото на 15-17 (27-29) ноември.

Назначен е за началник на лявата колона на Западния отряд при зимното преминаване на Стара планина състав: 9 батальона, 6 ескадрона, сотни, 14 оръдия.
В помощ на колоната са 700 българи-доброволци за разчистване на маршрута Етрополе — вр. Баба — с. Буново.
По време на преминаването при вр. Баба частите на колоната са застигнати от ужасна снежна буря. Цената е много измръзнали руски войници, българи доброволци в Етрополе. Медицинска помощ оказват българи доброволци, водени от лекаря Георги Цариградски.
Независимо от максимално трудните условия частите преминават вр. Баба на 19 ноември и застрашават десния фланг на Арабаконашката турска позиция.
Генерал Дандевил е командир на предния отряд от състава на Западния отряд на ген. Гурко: 23 000 войници и 150 оръдия.
На 4-5 (16-17) януари 1878 г. при с. Брестник воините на генерал-майор Дандевил и генерал-майор Даниил Краснов нанасят последното поражение на Сюлейман Паша, след което неговият корпус се разпада като организирана бойна сила.
Отрядът участва в освобождаването последователно на Пловдив и Асеновград.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #87 -: Февруари 26, 2019, 18:34:59 »
Генерал-майор Н.Р. Овсяный. Болгарское ополчение и земское войско. СпБ, 1904
Quote (selected)
Приложения
К главе V Болгарского Ополчения
 

СПИСОК
убитых и умерших от ран офицеров Болгарского ополчения.
В войну 1877 - 78 гг. были убиты и умерли от ран следующие офицеры Болгарского ополчения:

1-й   дружины   Капитан Мехеда
2-й   "   поручик Войцеховский
3-й   "   подполковник Калитин (командир дружины)
"   "   капитан Федоров
"   "   штабс-капитан Усов
"   "   поручик Попов
"   "   подпоручик Поликарпов
5-й   "   штабс-капитан Рогозинский
"

"   поручик Павлов
поручик Максютенко
Военный врач Вязанков
 

СПИСОК
ополченцев Болгарского ополчения убитых в войну 1877-78 годов.
(По сведениям болгарского военного министерства)

I-ой дружины:
(Эта дружина участвовала в следующих делах: 19-го июля 1877 г. при г. ст. Загоре, 9, 10, 11 и 12 августа 1877. на Шипке, 21-го августа 1877 г. при с. Зелено Древо и 27 и 28 декабря 1877 г. при с. Шейново).

Стефан Ангелов
Димитрий Анастасов
Иван Атанасов
Ангел Анастасов
Андрей Апостолов
Гено Ангелов
Коста Апостолов
Коста Ангелов
Василий Бенков
Георгий Бериджанов
Илья Билич
Антон Божинов
Нестер Блажов
Кране Бенев
Николай Величков
Иван Витаков
Иван Велков
Илья Велков
Иванчо Валов
Милан Вранчев
Христо Велчев
Семен Георгиев
Семен Георгиев
Алексей Георгиев
Ангел Генов
Тодор Генов
Христо Георгиев
Христо Георгиев
Иван Георгиев
Лазарь Григорьев
Николай Григорьев
Николай Генков
Александр Дичев
Иван Димитриев
Иван Дионисов
Иван Димитриев
Иван Димитриев
Николай Дянков
Танас Дочев
Стоян Данчев
Захарий Драганов
Петко Добрев
Макол Димов
Михаил Димов
Василий Бнчев
Анастас Ефто
Димитрий Енчев
Петр Енчев
Николай Захарьев
Василий Захарьев
Савва Иванов
Петр Иванов
Павел Иванов
Панайот Илиев
Ангел Иванов
Антон Иванов
Димитрий Иванов
Димитрий Иванов
Димитрий Иванов
Христо Иванов
Христо Иванов
Харалампий Иванов
Максим Иванов
Герман Иванков
Иван Иванов
Георгий Костов
Алекеей Кристик
Христо Калчев
Стефан Кролев
Николай Кисевски
Лазарь Колев
Зиновий Кискин
Станчо Лазаров
Димитрий Ловачиев
Димитрий Манов
Димитрий Митев
Петко Милев
Христо Малешков
Иван Михайлович
Николай Митев
Николай Михайлов
Недю Минчев
Милан Милашевич
Василий Михайлов
Тодор Митев
Киро Митев
Константин Минчев
Христо Николаев
Петр Николов
Добри Николаев
Добри Николов
Димитрий Неделков
Георгий Николов
Григорий Николаев.
Филипп Николаев
Алексей Найденов
Николай Новков
Василий Николов
Велю Неделков
Стоян Николаев
Станислав Новицки
Константин Неделчев
Иван Неделков
Илья Найденов
Илья Недев
Цено Ненов
Цани Николов
Георий Петров
 

Георгий Петров
Георгий Петров
Антон Петров
Антон Петков
Ангел Пенев
Антон Пакайотов
Иван Попов
Юрдак Попов
Иван Пенев
Стефан Павлов
Отоян Петров
Христо Попов
Николай Петков
Петр Петров
Цанчу Петров
Марин Петков
Константин Парашкеевич
Руеси Панчев
Харалампий Радолеско
Бончу Руссев
Станко Радев
Пандедип Радев
Дмитрий Ралчев.
Георгиж Стаичев
Георгий Стоянов
Стойко Стойков
Василий Стоянов
Вылюс Стоилов
Влайко Соботич
Цветко Станомирович
Цено Оаббев
Иван Стоянов
Иван Отоянов
Иван Стефанадов
Андрей Тодоров
Иван Тодоров
Иван Табаков
Гено Тодоров
Данко Тотев
Константин Ушурски
Андрей Христов
Михаил Христов
Стоян Христов
Иван Цонев
Василий Цанев
Марин Цанев
Петр Цонев
Георгий Чолак
Димо Шишманов
Григорий Юрданов
Колю Юрданов
Илья Якимович
Илья Якимов
 

Всего убито: 161 ополченец

II-й дружины:
(Эта дружина участвовала в следующих делах: 19-го июля 1877 г. при Старой Загоре, 9, 10, 11 и 12 августа на Шипке и 27 и 28 декабря 1877 г. при с. Шейново).


Николай Апостолов
Николай Апостолов
Тодор Адрианов
Атанас Ангелов
Антон Атанасов
Коста Андонов
Константин Ангелов
Стефан Антонов
Иван Белев
Григорий Великов
Николай Василев
Стефан Владев
Войчо Василев
Юрдан Владигеров
Райчо Василев
Илья Георгиев
Петр Герицев
Пантелей Георгиев
Емануил Гекчев
Андрей Димитров
Иван Димитров
Петр Димитриев
Димитр Дончев
Тодор Живков
Иван Илиев
Павел Иотов
 

Димитрий Иванов
Стефан Иванов
Спиро Иванов
Отоян Иванов
Христо Иванович
Иван Кучканов
Антон Киров
Ламбри Конетантинов
Димитрий Костов
Христо Кузманов
Гецо Кынев
Иван Личев
Митю Лазаров
Отанко Маринов
Сергий Маринов
Василий Манов
Петр Марков
Георгий Михайлов
Христо Мануилов
Янко Михайлов
Ангел Маринов
Димитрий Маринов
Ангел Николаев
Добри Николов
Иван Николаев
Георгий Ников
 

Милю Петров
Илья Промков
Стефан Петров
Стефан Петков
Трандахим Петров
Христо Параскевов
Георгий Петров
Георгий Попецов
Николай Радев
Петр Саввов
Пенчо Саввов
Пенчо Стоев
Петр Симеонов
Дамьян Саввов
Иван Стойков
Георгий Стоянов
Младен Спасов
Харалампий Станев
Иван Танев
Стефан Трифонов
Николай Теричев.
Иван Филипов
Юрдан Хрнстов
Коста Христович
Стефан Цанев
Тодор Парасков
 

Всего убито 78 ополченцев

 

III-й дружины:
(Эта дружина участвовала в следующих делах: 19 июля 1877 г. при Старой Загоре, 9 10 11 и 12 августа 1877 г. на Шипке, 27 и 28 декабря 1877 г. при с. Шейново и 16 января 1878 г. стычка с башибузуками при с. Тича).

 
Борис Ангелов
Петко Богдааов
Продан Божинов
Манол Бакарджийски
Анастас Блысков
Гани Велчов
Петко Василев
Диитрий Василев
Тодор Владов
Иван X. Вылчанов
Станю Велков
Тодор Георгиев
Христо Георгиев
Апоетол Димитриев
Димитрий Деянов
Стефан Димов
Стефан Дичев
Стоян Драганов
Тодор Дамьянов
Захарий Енчев
Антон Жванов
Владимир Иванов
Ганчо Иванов
Деню Иванов
Лефтер Иванов
Лазарь Иванов
Станчо Иванов
Трайчо Иванов
Тодор Иванов
Иордан Иванов
Василий Калачев
Владимир Константинов
Данайло Кисса
Димитрий Киряков
 

Иван Киров
Пенчо Колев
Спиро Каменов
Трендафил Коларов
Тодор Константинов
Христо Конкилев
Юрдан Костантинов
Юрдан Костантинов
Иван Лазаров
Николай Лазаров
Антон Манчев
Борис Минчев
Димитрий Малинов
Димитрий Митков
Иван Минчев
Ковстантин Миронов
Николай Михалев
Стефан Минков
Селвестр Марков
Трифон Маринов
Христо Манчов
Петр Николаев
Трифон Нейков
Янчо Николов
Иван Орманжи
Василий Пенчов
Владимир Петров
Вылко Петров
Георгий Петков
Григорий Пенев
Григорий Попов
Дамьян Петров
Данил Петров
Иван Пройчев
 

Константин Петров
Манол Петров
Марин Пройчев
Николай Попов
Райчо Петров
Стоян Петров
Станю Петров
Стоян Петров
Станю Петков
Спиро Петров
Христо Петков
Константин Райчов
Марин Райчев
Тодор Рущев
Василий Стефанов
Ганчо Станчев
Дамьян Соколов
Димитрий Отайков
Дойно Стоев
Иван Стамов
Константин Сапунов
Николай Станев
Пейчо Станчев
Моеко Тодоров
Райчо Труфчев
Христо Тодоров
Иван Фитов
Лука Христов
Миню Христов
Стефан Христов
Тома Христов
Андрей Шишманов
Павел Шимманов
Василий Минчев
 

Всего убито: 102 ополченца

IV-й дружины:
(Эта дружина участвовала в обороне Шипки с 9 по 20 августа и имела стычку с башибузуками при с. Тича 16-го января 1878 г.)

   
Ефто Дякович
Стефан Петров
Иван Саведич
Стефан Славов
 

Всего убито: 4 ополченца

 

V-й дружины:
(Эта дружина участвовала в следующих делах: 4-го июля 1877 г. при с. Уфланли, 5-го июля 1877 г. при г. Казанлыке, 19-го июля 1877 т. при Ст. Загоре, 9, 10, 11 и 12 августа 1877 г., при с. Зелено-Древо и 28-го декабря 1877 г. при с. Шейново.)


Иван Анастасов
Иван Атанасов
Волко Берищан
Семен Василев
Христаки Василев
Христо Велчев
Петр Василев
Вето Вятиев
Тодор Витков
Григорий Великов
Иван Василев
Михаил Волев
Коста Василев
Илья Генов
Димитрий Гочев
Цаню Георгиев
Георгий Георгиевич
Петр Георгиев
Петко Георгиев
Николай Дончев
Нико Дичев
Христо Димитриев
Тодор Дончев
Савва Димитриев
Спиридон Димов
Константин Дончев
Димо Димитров
Иван Димитриев
Иван Дичев
Иохан Димов
Филипп Димитров
Начо Желюв
Андрей Иванов
Станко Иванов
 

Стефан Жванов
Стефан Иванов
Спас Игаатов
Ганчо Иванов
Николай Илиев
Николай Иванов
Христо Игнатов
Петко Иванов
Павел Иванов
Димитрий Иванов
Димитрий Иванов
Димитрий Конев
Деню Коста
Димитрий Каторджи
Димитрий Колев
Стефан Кристович
Андрей Колев
Иосиф Кирилов
Стоян Митев
Стефан Минчев
Цано Мончев
Русси Маринов
Тодор Маринов
Георгий Маринов
Клим Наумов
Манол Николов
Панайот Николаев
Янаки Ненков
Димитрий Найденов
Дойчо Начев
Атанас Николов
Ангел Недов
Арсений Опра
Георгий Петров
 

Семен Петров
Иван Петров
Тодор Пенчев
Янко Птоленов
Лай Петров
Михаил Ранович
Найден Райчев
Яни Радов
Иохан Станчов
Димитр Савич
Каранфил Стойков
Христо Стоянов
Георгий Стаев
Михаил Стефанов
Василий Стефанов
Василий Стефанов
Ради Стоянов
Иордан Тодоров
Николай Петров
Коста Тодоров
Гайко Тодоров
Марин Тодоров
Петко Тодоров
Стоян Тодоров
Марин Христов
Марин Христов
Сотир Христов
Павел Христов
Иван Ценов
Петр Чернев
Петр Юрданов
Драго Якович
Петр Якимов
Егор Янков
 

Всего убито: 102 ополченца

VI-й дружины:
(Эта дружина участвовала в следующих делах: 4-го июля 1877 года при с. Уфланди, 5-го июля 1877 года при гор. Казанлыке, 23-го июля 1877 года при с. "Кая-Алти", 28-го августа 1877 года при горе "Бедека" и 28-го декабря 1877 года при с. "Шейново").

Стефан Динев
Димитр Пеев
Всего убито: 2 ополченца

Конной сотни:
(Сотня принимала участие в делах: 17, 18 и 19 июля при г. Ст. Загора, 9, 10, 11, 12 и 13-го августа на Шипке и 27 и 28-го декабря при с. Шейново).

Александр Михайлов
Всего убит: 1 ополченец
« Последна редакция: Февруари 26, 2019, 18:38:42 от Асол »

Активен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #88 -: Февруари 26, 2019, 18:56:17 »
Quote (selected)
Ако е да ни вдъхне национална гордост и самочувстие - ми дали не е по-добре първо да се справим с нещата, от които има защо да се срамуваме в настоящето, преди да обърнем поглед към славното минало?

Фундаментът, драги, на бъдещето е миналото.
И е добре, че някои имат и славно такова.
Все някога, някои в България ще дочакат, новоизграденото ни бъдеще да е стъпило на темела на славната част от миналото ни!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10093
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #89 -: Февруари 26, 2019, 19:07:31 »
Фундаментът, драги, на бъдещето е миналото.

Това е малко спорно. Народи, които постоянно гледат назад, никога не вървят напред. А назад постоянно гледат народи, които не знаят как или не могат да вървят напред. И търсят някакво фалшиво упование в миналото. Което задължително трябва да е славно, защото иначе няма смисъл. Славното минало, дори и славно, е минало и заминало. А и какво ще ни помогнат три-четири славни века преди хиляда години?

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #90 -: Февруари 26, 2019, 19:12:34 »
Фундаментът, драги, на бъдещето е миналото.

Това е малко спорно. Народи, които постоянно гледат назад, никога не вървят напред. А назад постоянно гледат народи, които не знаят как или не могат да вървят напред. И търсят някакво фалшиво упование в миналото. Което задължително трябва да е славно, защото иначе няма смисъл. Славното минало, дори и славно, е минало и заминало. А и какво ще ни помогнат три-четири славни века преди хиляда години?
:way_to_go-1308:
В икономиката има такъв термин.
Ресурсно прокълнати държави.
Пример СА , Катар. и другите енергийни сили за съжаление и Русия.
Докато има петрол и цените са добри, те няма да се мръднат да се развиват в друга насока.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #91 -: Февруари 26, 2019, 19:19:19 »
Quote (selected)
Докато има петрол и цените са добри, те няма да се мръднат да се развиват в друга насока.

В посока каква?! Производство на тостери? Айфони?
Ама тая драка май не е за тука. Обосрахме на Асол темата.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: В Навечерието
« Отговор #92 -: Февруари 26, 2019, 19:21:21 »
Пример СА , Катар. и другите енергийни сили за съжаление и Русия.
Докато има петрол и цените са добри, те няма да се мръднат да се развиват в друга насока.
Кога не си прав - не си. Виж туризмът какво носи в един Дубай и ще се смаеш.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #93 -: Февруари 26, 2019, 19:23:56 »
Асол, не можеш да виниш българското население.
Русия нееднократно е минавала през територията на България в битки с Турция и след това се е оттегляла.
например войната 1828-1829 година.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%82%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D0%B0_(1828_%E2%80%93_1829)
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #94 -: Февруари 26, 2019, 19:25:54 »
Фундаментът, драги, на бъдещето е миналото.

Това е малко спорно. Народи, които постоянно гледат назад, никога не вървят напред. А назад постоянно гледат народи, които не знаят как или не могат да вървят напред. И търсят някакво фалшиво упование в миналото. Което задължително трябва да е славно, защото иначе няма смисъл. Славното минало, дори и славно, е минало и заминало. А и какво ще ни помогнат три-четири славни века преди хиляда години?

Некой знае ли нещо за славното минало на Сингапур, Словения, Исландия, Кипър, Малта, Словакия, Люксембург...?

Сравнявам сичко тва с примерно прагматизма на португалците - огромна някога империя, която се е разделила преди 200 години с Бразилия, по-наскоро и с африканските си колонии. Владели са бая свят, са си налягат парцалите и гледат напред. Поддържат сериозни делови отношения с бившите колонии, доста от парите от анголския нефт влизат в Португалия...
Обаче в Лисабон нема да видите графити - Португалия на три океана, искаме си Ангола и Мозамбик и Бразилия или смърт.

В България прекомерното залитане по славното минало е по-скоро резултат от някогашно индоктриниране (при по-дъртите), от безперспективност (при по-младите) или от северняшки патриотизъм (при Асол).  :0007:



Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10093
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #95 -: Февруари 26, 2019, 19:26:09 »
Ресурсно прокълнати държави.

Има такива, но някои от тях - Ю. Корея, Япония, Швейцария - показват, че ресурсите не са най-важното нещо. За мен манталитетът на даден народ е определящ. Всичко добро и лошо иде от него

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #96 -: Февруари 26, 2019, 19:29:06 »
Ресурсно прокълнати държави.

Има такива, но някои от тях - Ю. Корея, Япония, Швейцария - показват, че ресурсите не са най-важното нещо. За мен манталитетът на даден народ е определящ. Всичко добро и лошо иде от него

Колегата имаше предвид точно обратното.
Държави с нула ресурси правят чудеса, държави с огромни ресурси не се напъват - те си го имат.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен SvSophia

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 514
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #97 -: Февруари 26, 2019, 19:29:54 »
Стамболов, Димитър Петков, Захари Стоянов, за които Освобождението не е било някакъв внезапен подарък
от съдбата и милостивия руски император,
 а са работили за него.
И кво точно е работил овчарина Джендо за българското Освобождение?
Щото Вазов и други са работили по канцелариите на руската армия и са превеждали, Михалаки Георгиев е предал на руската армия плановете на Видинската крепост и други важни военни сведения. Какво е правил през това време Джендо?

Неактивен SvSophia

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 514
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #98 -: Февруари 26, 2019, 19:30:26 »
А Стамболов?

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #99 -: Февруари 26, 2019, 19:33:14 »
Пример СА , Катар. и другите енергийни сили за съжаление и Русия.
Докато има петрол и цените са добри, те няма да се мръднат да се развиват в друга насока.
Кога не си прав - не си. Виж туризмът какво носи в един Дубай и ще се смаеш.

Това, кога?
Когато заради разпада на СССР свалиха цените на нефта и за малко не се срутиха и те.
Сега се опитват да се диверсифицират, по най-модерният и приятен начин.
Туризмът не е голямо благо, колкото и да ни се натрапва тая мантра.
Модерното бързо остарява и става омразно.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10093
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #100 -: Февруари 26, 2019, 19:33:51 »
Русия нееднократно е минавала през територията на България в битки с Турция и след това се е оттегляла.
например войната 1828-1829 година.

Е, тогава не е имало предпоставки. А и ние току-що сме научили, че сме българи. До Паисиевата История  (тури и 30-40 години, докато чрез преписване се разпростира навсякъде) народът ни се е определял като православни христиени. А и така ни е възприемала цяла Европа.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #101 -: Февруари 26, 2019, 19:37:30 »
Асол, особено в тази тема не проявява кой знае какъв партиотизъм (бил той и северняшки), а реализъм.
Радвам се да забележа, обаче, че Русия без съмнение има вина за по-късното освобождение на България. Даже още по-отдавна, още по времето на Наполеоновите войни, когато съвсем умишлено е сключила съглашения със султаня, за да отърве европейските задници.  :smokin:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #102 -: Февруари 26, 2019, 19:38:36 »
Съгласен, българското възраждане, осъзнаване  е по-късно, но и паметта за оттеглянето я е имало.
Да не виним местните, че не са били сигурни в намеренията на Александър II.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10093
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #103 -: Февруари 26, 2019, 19:39:17 »
А Стамболов?

Стамболов и Захари Стоянов са въртяли гечименлък. Продавали са коне и други работи на руската армия.

Пешо

  • Гост
Re: В Навечерието
« Отговор #104 -: Февруари 26, 2019, 19:40:16 »
Пример СА , Катар. и другите енергийни сили за съжаление и Русия.
Докато има петрол и цените са добри, те няма да се мръднат да се развиват в друга насока.
Кога не си прав - не си. Виж туризмът какво носи в един Дубай и ще се смаеш.
Бе, не знам какво носи, ама най-високата сграда се казва 'Бурж Халифа' и е платена с пари от (петрола на) Абу Даби.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #105 -: Февруари 26, 2019, 19:40:33 »
Quote (selected)
Да не виним местните, че не са били сигурни в намеренията на Александър II.

Възможно ли е да не обсъждаме глупости? Който е имал желание от местните е помагал, както и с каквото може. Даже и цитати по-горе съм дала, колкото искаш, ама то първо трябва да се прочетат

Неактивен SvSophia

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 514
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #106 -: Февруари 26, 2019, 19:43:17 »
Продавали са коне и други работи на руската армия.
Джендо геройски избягал - по време на войната това - от Медвен във вече освободеното Търново.
Даже Уикипедия не е посмяла да укрие факта.

Чок觧

  • Гост
Re: В Навечерието
« Отговор #107 -: Февруари 26, 2019, 19:44:05 »
Quote (selected)
Русия нееднократно е минавала през територията на България в битки с Турция и след това се е оттегляла.
например войната 1828-1829 година.
То и през 1868г Кутузов май беше стигнал до Силистра , но настъплението му е спряно (пак) заради ултиматум на западните държави .
___________
Твърде отдавна съм чел всичко това , затова може и някъде да греша , както и с "Трампа за кукуригу" . :( Имам книга за Кутузов но в България и не мога да проверя
« Последна редакция: Февруари 26, 2019, 19:46:40 от Чок觧 »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #108 -: Февруари 26, 2019, 19:45:23 »
Quote (selected)
Да не виним местните, че не са били сигурни в намеренията на Александър II.

Възможно ли е да не обсъждаме глупости? Който е имал желание от местните е помагал, както и с каквото може. Даже и цитати по-горе съм дала, колкото искаш, ама то първо трябва да се прочетат
Четох и за "незначително" участие на българи в освобождението.
Темата много набъбна, четох на бързо, може и да не е твоя квалификация. :apology-1312:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #109 -: Февруари 26, 2019, 19:45:35 »
Чоки, Кутузов умира още 1813 след като изгонва Наполеон от Русия! Мръдни един век надолу

Квалификацията е моя, Буратино, и е вярна
« Последна редакция: Февруари 26, 2019, 19:48:37 от Асол »

Чок觧

  • Гост
Re: В Навечерието
« Отговор #110 -: Февруари 26, 2019, 19:51:10 »
Чоки, Кутузов умира още 1813 след като изгонва Наполеон от Русия! Мръдни един век надолу

Не съм проверявал . Мотае ми се из главата , че Силистра е била или окупирана или ообкръжена от руснаците и Георги Мамарчев е назначен за губернатор , но е такава каша в главата ми - извинявам се !

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #111 -: Февруари 26, 2019, 19:51:32 »
Quote (selected)
Квалификацията е моя, Буратино, и е вярна
Не мога да ги виня, имали са горчив опит.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #112 -: Февруари 26, 2019, 19:52:56 »
Руско-турска война (1806 – 1812)
Тогава е Чоки.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4337
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #113 -: Февруари 26, 2019, 19:54:43 »
Многократно във форума на СЕГА, съм давал примери от "Битката на железните канцлери" на В. Пикул. Ето как свършва тя. Малко е дългичко, затова си позволих известни съкращения:


"История должна быть нашим помощником в жизни. Держась за настоящее, мы живем будущим, обязательно исходя из прошлого.
....
Никогда не думай, читатель, что история – это только история. Давнее нашей земли и нашего народа удивительно сопряжено с нашим сегодняшним днем.
Не верь тому, кто скажет тебе:
– Это нам не нужно... Это история!

Иногда люди не понимают, что история – это и есть наша современность. Нельзя изучить современную жизнь и познать ее политические требования к нам – без знания истории!
 Если человек говорит: «Я знаю историю», – это значит, что он знает и современность. Если человек говорит: «Я знаю только современность», – это значит, что он не знает ни истории, ни современности!

....
Из ничего ничто и не рождается.
Были люди до нас, теперь есть мы, будут и после нас. Воин русский на поле Куликовом – это воин при Кунерсдорфе. Воин при Кунерсдорфе – это воин на поле Бородинском. Воин на поле Бородинском – это воин на Шипке. Воин на Шипке – это защитник Брестской крепости..."
« Последна редакция: Февруари 26, 2019, 20:01:17 от Bacho Кольо »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #114 -: Февруари 26, 2019, 19:56:06 »
Буратино, като ми цитираш разни неща от уикито, имаш ли представа какво "се случва" 1812 в Русия? :image008:

Чок觧

  • Гост
Re: В Навечерието
« Отговор #115 -: Февруари 26, 2019, 19:58:59 »
Това намерих :
Quote (selected)
По време на следващата Руско-турска война (1828 – 1829) Георги Мамарчев е начело на Българския доброволчески отряд към руската армия, дал решителния принос за освобождаването на Силистра, който след това стига до Сливен.
За известно време Мамарчев е кмет на Силистра.
« Последна редакция: Февруари 26, 2019, 20:02:14 от Чок觧 »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #116 -: Февруари 26, 2019, 19:59:55 »
Не коментирам битките с Наполеон, тогава руска армия е минала през цяла Европа.
Дадох инфона Чоки кога се е случило.
В предни постове не съм се опирал на тази година.

https://www.rusempire.ru/rossijskaya-imperiya/vojny-rossijskoj-imperii/461-russko-turetskaya-vojna-1806-1812.html

Карта.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #117 -: Февруари 26, 2019, 20:04:51 »
Буратино, като ми цитираш разни неща от уикито, имаш ли представа какво "се случва" 1812 в Русия? :image008:
Ти кажи що наричат/наричаме/ "Манастира" Храм-Паметника на Шипка?
Останах с впечатлението че имаш някакво инфо, дано не е секретно.
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Активен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #118 -: Февруари 26, 2019, 20:07:00 »
Quote (selected)
Держась за настоящее, мы живем будущим, обязательно исходя из прошлого.
Благодаря, Бачи, за подкрепата!!!
 :way_to_go-1308: :t0328:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: В Навечерието
« Отговор #119 -: Февруари 26, 2019, 20:13:33 »
Quote (selected)
Ти кажи що наричат/наричаме/ "Манастира" Храм-Паметника на Шипка?

http://www.pravoslavieto.com/manastiri/shipchenski/shipchenski.htm