Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 11:42:31

Автор Тема: "Света София" - Константинопол  (Прочетена 4988 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

AnonimusBG

  • Гост
"Света София" - Константинопол
« -: Юли 25, 2020, 19:19:45 »
Прав е Хънтингтън, а не ученикът му Фукуяма.
Друг е въпросът, че Западът както  и преди 600 г. се старае по политически причини да се бори с православието, а не вижда че халифатът вече не е само в Испания както тогава, а навсякъде при тях.
Реконкиста този път едва ли ще се получи.
Сами си свалят гащите.
« Последна редакция: Юли 25, 2020, 19:23:40 от AnonimusBG »

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #1 -: Юли 25, 2020, 20:54:59 »
.
« Последна редакция: Август 14, 2020, 05:51:09 от Kole »

AnonimusBG

  • Гост
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #2 -: Юли 25, 2020, 21:14:17 »
Защо изписаха Паметника на връх Шипка на турски език?!
Кадър от Google Maps - Паметникът на свободата на връх Шипка изписан на турски език.
https://www.lentata.com/page_18312.html
« Последна редакция: Юли 25, 2020, 21:22:07 от AnonimusBG »

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #3 -: Юли 25, 2020, 21:45:31 »
.
« Последна редакция: Август 14, 2020, 05:50:40 от Kole »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #4 -: Юли 25, 2020, 21:52:06 »
Защо изписаха Паметника на връх Шипка на турски език?!
Кадър от Google Maps - Паметникът на свободата на връх Шипка изписан на турски език.
https://www.lentata.com/page_18312.html

кадърът ти ли си го направил?
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #5 -: Юли 25, 2020, 21:55:10 »
Е, не... 
Първо помислих да не е някакъв гугъл мапс на турски, но не  :t2412:

Зависи от географското положение на ползващия google maps.
the lamers club honourable member …

AnonimusBG

  • Гост
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #6 -: Юли 25, 2020, 22:02:29 »
Е, не... 
Първо помислих да не е някакъв гугъл мапс на турски, но не  :t2412:

Зависи от географското положение на ползващия google maps.

И от езика на който го търсиш.
Извинявам се за шухера.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #7 -: Юли 25, 2020, 22:06:15 »
Е, не... 
Първо помислих да не е някакъв гугъл мапс на турски, но не  :t2412:

Зависи от географското положение на ползващия google maps.

И от езика на който го търсиш.
Извинявам се за шухера.

Да, и от езика също, но аз не ползвах „търсене“, а направо отидох на паметника.

И мисля, че ако си позволил споделяне на местоположението си с google, той има предимство, а не езика, който ползващ.
the lamers club honourable member …

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #8 -: Юли 25, 2020, 22:14:53 »
Цитат на: AnonimusBG
Западът както  и преди 600 г. се старае по политически причини да се бори с православието

Западът на Европа е повел война с Изтока на Европа още преди 1200 г.. Откакто Папството е решило да узурпира духовната и светска власт в цялата бивша Римска империя. Оттогава католиците използват мюсюлманите срещу православните. Протестантите продължават католишката политика.
« Последна редакция: Юли 25, 2020, 22:18:47 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #9 -: Юли 25, 2020, 22:35:45 »
Западът на Европа е повел война с Изтока на Европа ...

Аре стига вече с тая политика ...  :D

Quote (selected)
Защо "Света София" стана [отново] джамия



„Света София“ е построена през VI век като катедрален храм на Константинополската патриаршия и в продължение на почти 1000 години е била най-важната християнска църква. Когато през 15 век османците завладяват Константинопол (днешен Истанбул), те превръщат „Света София“ в джамия. През 1935 година Мустафа Кемал Ататюрк, основателят на модерна Турция, я обявява за музей. Тя е един от символите на Истанбул и се посещава средно от 3,7 милиона души годишно. Включена е в Списъка с обектите от световното културно наследство на ЮНЕСКО.

Недоволството в Турция обаче расте, доверието към Ердоган спада. В такъв момент турският президент редовно вади по някой нов политически коз. Дали пък затова не реши да превърне истанбулската "Света София" [отново] в джамия?

https://www.dw.com/bg/защо-света-софия-стана-джамия/a-53829038

Величествена сграда, заедно с интериора!!!
  :way_to_go-1308:

Била съм там /вече не помня точно кога!/, когато беше все още действащ музей …

А от това, което съм постнала по-горе, НорЧо, получаваш и отговор  на въпроса "Защо "Света София" в ИстаМбул стана отново джамия?".   :love_song-1086:
« Последна редакция: Юли 25, 2020, 22:57:04 от Джиджи »

AnonimusBG

  • Гост
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #10 -: Юли 25, 2020, 22:41:44 »
Е, не... 
Първо помислих да не е някакъв гугъл мапс на турски, но не  :t2412:

Зависи от географското положение на ползващия google maps.

И от езика на който го търсиш.
Извинявам се за шухера.

Да, и от езика също, но аз не ползвах „търсене“, а направо отидох на паметника.

И мисля, че ако си позволил споделяне на местоположението си с google, той има предимство, а не езика, който ползващ.
Честно казано аз съм малко аналфабет в тази област, но по друг начин не мога да си обясня лентаджийската публикация.
Пробвах на руски и на български.
Изскача ми едно и също.
Може би заради кирилицата.

AnonimusBG

  • Гост
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #11 -: Юли 25, 2020, 22:53:05 »
Аре стига вече с тая политика ...  :D

Quote (selected)
Защо "Света София" стана [отново] джамия



„Света София“ е построена през VI век като катедрален храм на Константинополската патриаршия и в продължение на почти 1000 години е била най-важната християнска църква. Когато през 15 век османците завладяват Константинопол (днешен Истанбул), те превръщат „Света София“ в джамия. През 1935 година Мустафа Кемал Ататюрк, основателят на модерна Турция, я обявява за музей. Тя е един от символите на Истанбул и се посещава средно от 3,7 милиона души годишно. Включена е в Списъка с обектите от световното културно наследство на ЮНЕСКО.

Недоволството в Турция обаче расте, доверието към Ердоган спада. В такъв момент турският президент редовно вади по някой нов политически коз. Дали пък затова не реши да превърне истанбулската "Света София" [отново] в джамия?

https://www.dw.com/bg/защо-света-софия-стана-джамия/a-53829038

Величествена сграда!!!
  :way_to_go-1308:

Била съм там /вече не помня точно кога!/, когато беше все още действащ музей …

Аз бях там за пръв път 1990 г., когато отидох да си купувам кожено яке на Капалъ Чарши.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #12 -: Юли 25, 2020, 23:20:52 »
Аз бях там за пръв път 1990 г., когато отидох да си купувам кожено яке на Капалъ Чарши.

Ааааа ... и на Капалъ Чарши е яко!!!  :0004: C:-) :0004:

Затуй ще си позволя да постна тук 1-2 снимки от Галерията под горната статия – снимки на един от най-красивите градове в света – доказано от бурната му хилядолетна история!!!



Истанбул е единственият град в света, който се разпростира върху два континента - Европа и Азия. В града на Босфора традицията се сблъсква с модерността, религията със светския начин на живот - така, както на никое друго място по света. И мнозина са убедени, че тъкмо в това се крие магията на града.



Истанбул е на повече от 2600 години, което определя облика му и до днес. Различни владетели са имали претенции към града: перси, гърци, римляни, османци. Константинопол е бил столица на Византийската, а по-късно и на Османската империя. Градът получава днешното си име чак през 1930 година.

P.S. И дан'си помисли некой тук, че величая нещо друго, освен красотите на Истанбул!!  :nuts:

Защото, например, турският език ми е един от най-нечленоразделните и звучащи за мен "недодялано" езици на света!!! :P

« Последна редакция: Юли 25, 2020, 23:25:32 от Джиджи »

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #13 -: Юли 25, 2020, 23:24:32 »
.
« Последна редакция: Август 14, 2020, 05:49:59 от Kole »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #14 -: Юли 25, 2020, 23:31:13 »
Вярвам текста можеш да си го преведеш.
Ако - не, ще помагаме.

А, не, няма смисъл ...  :D 

Един хаштаг ше свърши добра работа: #МутратаВън !!!  :0008: :0005:

« Последна редакция: Юли 25, 2020, 23:45:23 от Джиджи »

AnonimusBG

  • Гост
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #15 -: Юли 26, 2020, 00:09:47 »
Абе освен на гърците(заради историческата памет) май на никой друг не му пука че "Света София" пак стана джамия.
Русия се дръпна настрани заради Вартоломей и Еладската църква, които признаха Порошенсковската църква в Украйна.
Друг е въпроса защо я направиха тази глупост, но да се оправят.
Ердоган много хитро изчисли момента.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #16 -: Юли 26, 2020, 00:35:24 »
Абе освен на гърците(заради историческата памет) май на никой друг не му пука че "Света София" пак стана джамия.
Русия се дръпна настрани заради Вартоломей и Еладската църква, които признаха Порошенсковската църква в Украйна.
Друг е въпроса защо я направиха тази глупост, но да се оправят.
Ердоган много хитро изчисли момента.

Изчислил го е, щото нема друг изход, дарлинг, както става ясно от постнатото от мен по-горе:

Quote (selected)
Недоволството в Турция расте, доверието към Ердоган спада. В такъв момент турският президент редовно вади по някой нов политически коз.

DW
:too_happy-1067:

А това, че на никого не му пука какво върши Ердо, май не е точно така.

Защото, какво ще постигнат гърците, като реагират?! Поне нашият народ го е рекъл точно:

"Кучето си лае, керванът си върви ..."  :sad-3295:
« Последна редакция: Юли 26, 2020, 00:38:55 от Джиджи »

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #17 -: Юли 26, 2020, 00:50:39 »
Цитат на: Джиджи
А от това, което съм постнала по-горе, НорЧо, получаваш и отговор  на въпроса
"Защо "Света София" в Истанбул стана отново джамия?"

Не съм задавал въпрос, че да получавам отговор  :smokin:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #18 -: Юли 26, 2020, 01:09:54 »
P.S. И дан'си помисли некой тук, че величая нещо друго, освен красотите на Истанбул!! 

Защото, например, турският език ми е един от най-нечленоразделните и звучащи за мен "недодялано" езици на света!!!
И още една смешка, свързана с прехласването ми по красотите на Турция. Ми, обичам красивото, БЕ!!! :b0205:

На същата екскурзия, по време на която посетихме "Св. София" в Истанбул, след това заминахме за Измир.

Прекрасен град на морето, из който ни разведоха подробно, тъй като екскурзията беше организирана.

Имаше цял квартал с боядисани в розово сгради и "бели дантелени балкони" ... :D

А когато накрая спряхме пред хотел "Хилтън", за да пием кафе и си починем, аз заявих дефинитивно пред цялата група: "Аз оставам тук!!!"  :b0201:

Тогава човек от моята компания "се осмели" да ми нашепне на ухото тихо с усмивка:

"Хайде, мила, обърни се и се опитай да преброиш колко джамии с минарета виждаш зад нас нагоре по хълма ..."

Бяха не по-малко от 40 /четиридесет!/!!!    :D  :too_happy-1067:  :D

Те така ...

« Последна редакция: Юли 26, 2020, 01:21:36 от Джиджи »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #19 -: Юли 26, 2020, 08:31:01 »
Западът на Европа е повел война с Изтока на Европа ...

Аре стига вече с тая политика ...  :D

Замисли се как би изглеждала историята на Европа, ако го нямаше противопоставянето католици/православни.

За съжаление католиците продължават с омразата си към източно-православните. Няма да се изненадам, ако разбера, че го смятат за основния си враг, а не исляма.
the lamers club honourable member …

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #20 -: Юли 26, 2020, 10:14:16 »
Защо изписаха Паметника на връх Шипка на турски език?!
Кадър от Google Maps - Паметникът на свободата на връх Шипка изписан на турски език.
https://www.lentata.com/page_18312.html
...странно е да го напиша, но предполагам, че авторът на снимката е български турчин (най-общо), пускайки снимката е написал обяснението на турски и български.
Може и да греша.
Нещо подобно би се получило (но никои не би му обърналнимание) ако нашенец снима Маунт Ръшмор и обясни на български какво е това.
« Последна редакция: Юли 26, 2020, 10:36:29 от фелдкурат Ото Катц »

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #21 -: Юли 26, 2020, 10:23:57 »
Западът на Европа е повел война с Изтока на Европа ...

Аре стига вече с тая политика ...  :D

Замисли се как би изглеждала историята на Европа, ако го нямаше противопоставянето католици/православни.

За съжаление католиците продължават с омразата си към източно-православните. Няма да се изненадам, ако разбера, че го смятат за основния си враг, а не исляма.
Уважаемий, не иде реч за католици и православни, иде реч за история - след като турците превземат Константинопол (за ролята на генуезците няма да говорим сега), тяхно право е какво ще правят, за съжаление никои не може да се меси.

Когато Ататюрк прави от джамията музей, той също преследва свои цели, вкл. политически.

През годините е пропусната възможността да се постигне някакво многостранно споразумение за статута на историческия паметник - църквата, причини разни, интересен разговор може да се получи.

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23463
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #22 -: Юли 26, 2020, 10:35:33 »
Приемете молитвите в храма като мирен протест на мюсюлмани борещи се в Турция да се намали влиянието на чужди НПО като православни и католически вероизповедания и ще спите сладко.
За католиците е ясно, най-кървавите и жестоки престъпления са братоубийствените в тесен семеен кръг, така сме устроени хората.
Борим се за разделяне на семейното имане и битката е жестока, мюсюлмани, юдеи, будисти ни гледат сеира и се възползват от слабостта ни.
« Последна редакция: Юли 26, 2020, 10:41:41 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #23 -: Юли 26, 2020, 12:04:31 »
Западът на Европа е повел война с Изтока на Европа ...

Аре стига вече с тая политика ...  :D

Замисли се как би изглеждала историята на Европа, ако го нямаше противопоставянето католици/православни.

За съжаление католиците продължават с омразата си към източно-православните. Няма да се изненадам, ако разбера, че го смятат за основния си враг, а не исляма.
Лично аз не съм забелязала подобно нещо в една от най-католическите страни на света – Полша. :ive_got_it-1379:

Нито пък в официалните изяви на последните трима папи – Йоан Павел II, Бенедикт XVI и Франциск – поне доколкото съм ги следила ...

Виж, историята е нещо друго. Но аз в момента коментирам един доста дълъг период от време – от 16 октомври 1978 /началото на понтификата на папа Йоан Павел II/ до наши дни.

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #24 -: Юли 26, 2020, 14:51:53 »
Цитат на: Джиджи
Лично аз не съм забелязала подобно нещо в една от най-католическите страни на света – Полша.
Нито пък в официалните изяви на последните трима папи - 1978 до наши дни.

Kaкто винаги и навсякъде е било, мръсотиите се правят от върхушката, не от народа,
и се замислят и организират подмолно много преди да станат явни.

Впрочем има предсказания за бъдеща война между Русия и Турция, в която Турция ще бъде раздробена и изгонена от Европа, Истанбул превзет, но напълно разрушен, а "Света София" - непокътната. А тя може да остане невредима, само ако и турци, и руснаци я имат за светиня. Сещайте се  :cool-1084:
« Последна редакция: Юли 26, 2020, 15:05:23 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #25 -: Юли 26, 2020, 20:16:19 »
Впрочем има предсказания за бъдеща война между Русия и Турция.

Ми то, даже и Нострадамус да е предрекъл това за наши дни, пак ще да е бил прав!!!

Щото Проливите са си все още там. И все още са си турски!!!  :bigok:

Quote (selected)
В която Турция ще бъде раздробена и изгонена от Европа, Истанбул превзет, но напълно разрушен, а "Света София" - непокътната. А тя може да остане невредима, само ако и турци, и руснаци я имат за светиня.

Сещайте се ...

Няма кво да се сещаме ... 
Първо, Турция НЕ МОЖЕ да бъде изгонена от Европа. Може да бъде изгонен само Ердо!!!  :ive_got_it-1379:

и
Второ, "Света София" може да остане непокътната, само ако ЮНЕСКО я обяви за светиня!!!  :b0302:

P.S. И поздравления за Anonimus за отварянето на тази тема.  :0007:

« Последна редакция: Юли 26, 2020, 20:23:33 от Джиджи »

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7317
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #26 -: Юли 26, 2020, 20:31:55 »
Цитат на: Джиджи
Първо, Турция НЕ МОЖЕ да бъде изгонена от Европа.
Второ, "Света София" може да остане непокътната, само ако ЮНЕСКО я обяви за светиня!!!

Първо, изтрещя 2 големи глупости.
Второ, очаквам да изтрещиш и други  ;D
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #27 -: Юли 26, 2020, 22:36:41 »
Цитат на: Джиджи
Първо, Турция НЕ МОЖЕ да бъде изгонена от Европа.
Второ, "Света София" може да остане непокътната, само ако ЮНЕСКО я обяви за светиня!!!

Първо, изтрещя 2 големи глупости.
Второ, очаквам да изтрещиш и други  ;D
:blow_kisses-1105:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #28 -: Юли 27, 2020, 18:05:31 »
И поздравления за Anonimus за отварянето на тази тема.  :0007:

Quote (selected)
24 юли, 2020 г.

Няколко хиляди мюсюлмани се молеха вътре в, и пред храма "Св. София" за пръв път от 86 години насам.

С жертвен овен и хиляди молещи се, "Света София" пак е джамия.

Траурен звън на камбани в Гърция ...

"Християнските символи трябва да се запазят" – Екатерина Захариева

Това са само някои от акцентите в съботно-неделния всекидневник "24 часа" /хартиено издание!/. А някои от подробностите в този контекст следват по-долу:

Турският президент толкова много държеше на безупречното провеждане на церемонията на 24 юли, че на два пъти отиде на инспекция в храма. Стотици мъже прекараха нощта пред "Св. София", рецитирайки молитви и пеейки ислямски химни в очакване на голямото откриване.

Молитвата "намаз" започна в петък към обед и продължи около час. Присъстващи заявиха, че множество като този петък не са виждали никога досега. Сред поканените бяха политици, депутати, министри, държавни и религиозни ръководители, както и някои лидери от чужбина – азербайджанският президент и емирът на Катар.

По време на "намаза" Ердоган бе с традиционна бяла плетена шапчица. В храма бяха допуснати около 500 души, разположени на дистанция заради коронавируса.

Изобразяващите християнски символи икони бяха покрити със завеси, но само в частта, която е обърната към Мекка. А мозайките на пода, по които са стъпвали императори и царе, бяха покрити със съньо-зелен килим. Наоколо охраняваха около 17,000 полицаи.

Преди две седмици Държавният съвет отмени статута на музей на храма "Св. София" от  1934 г. А с указ на президента Ердоган сградата бе превърната [отново] в джамия  с името "Свещената голяма джамия "Ая София".

Датата 24 юли съвпадна с годишнината от подписването на Лозанския мирен договор от 1923 г. с който се уреждат териториалните граници  на днешна Турция – след обявяването ѝ за република от Кемал Ататюрк.

Монетният двор представи възпоменателни монети с изобразен върху тях храмът с надпис "Голямата джамия "Ая София" и годините 1453-2020.

« Последна редакция: Юли 27, 2020, 18:09:46 от Джиджи »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #29 -: Юли 27, 2020, 20:34:38 »

Quote (selected)
24 юли, 2020 г.

Няколко хиляди мюсюлмани се молеха вътре в, и пред храма "Св. София" за пръв път от 86 години насам.

С жертвен овен и хиляди молещи се, "Света София" пак е джамия.

Траурен звън на камбани в Гърция ...

"Християнските символи трябва да се запазят" – Екатерина Захариева

Това са само някои от акцентите в съботно-неделния всекидневник "24 часа" /хартиено издание!/. А някои от подробностите в този контекст следват по-долу:
Седя си тихо и си мисля. В Пловдив има три джамии, две от които са превърнати на кръчми, а третата е просто боклукчийница, заключена донякъде. Архитектурни паметници са, со все изпочупените надгробни камъни в двора на третата, която я помня все с катинар от времената, когато можех да минавам полуизправена под масата и да се катеря по огради без много да се оглеждам. Знам тази джамия отвън и отвътре, все пак нейната ограда е на няма и трийсетина метра от оградата на началното ми школо. Помня дядовците с плетени шапчици, които повече от нас се оглеждаха, когато прескачаха оградата да разчистят бурените, и все ни гонеха от страх да не падне някоя останала без хоросан тухла и да претрепе тежко въоръжените с фунийки индиански вождове. Мюфтийството на Генчев не му беше до тази джамия, борбата беше за Джумая джамия, която е на точно три минути път пеша по права линия. Другите две бяха продадени за кръчми по странни начини.
Може да не съм била вкъщи коги са били траурно камбаните за това, че в на някой божия дом се готви свинско и се сервира ракия. Де памет кой ли е бил министър на просвещението, вероизповеданието, културата и националното наследство, натоварен да бди над религиозните символи...
Така де, ако на съседа му откраднат кравата - не е лошо, а ако откраднат нашата - това вече е за бой.

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #30 -: Юли 27, 2020, 21:42:06 »
По тази тема четох един руски източник и някакъв друг твърдящ, че турците не са онези турци, а са даже чисти европейци. И така попаднах в триумения. Може да се определят и още - ***умения на трета степен.

Нека порасъждаваме малко. Византия не съществува вече столетия. Покорена изотвътре поради собствена глупост и декаденство. Църквата Св. София е плячка. Останалите християнски държави от близко и далече хич не са се трогвали и не са предприели каквито и да са действия да помогнат на Византия, както и на другите балканци - за почти същите столетия време. Каквото било, значи - било. Сега обаче започва ново тръшкане, защо тъй катедралата станала джамия?! Ми станала бе, тяхна е, правят я джамия. Не добро нещо, но те това е положението. Кога ядяха западняците кифтета и се правеха на улави спрямо нахлуването на милиони и милиони друговерци в Еуропата, какво? А сега ... пак същото.

Цялата работа не струва и умряла котка. Ако вземат да я рушат новата джамия - пак същото. Талибаните разрушиха ли огромните статуи на Буда преди 10-на години и ... пак нищо. Значи - НИЩО. Може, санким.

Ами тюрките сега вече са същински европейци, ни повече и ни по-малко. Я колко бели робини, колко еничари само от българските земи са отвлечени били и "приобщени" да раждат турчета всякакви? И колко милиона е сега Туркието? Така, точно. А колко милиона е щяла да бъде България без любвеобилното турско "присъствие" тъдява? Ами, изчислява се на над 20/25 милиона.  Уви, вече България е къде 6 милиона, от които цигани далеч на 300 000, а турчеещите се и истинските турци + българомохамеданите - са също над 1 милион. Поне бяха през 80-те години. Отделно пък, че турският народ не е хомогенен и съдържа големи проценти на други населения от Азия. И какво сега, ще се води нова кръстоносна война? И след като и БГ-населението е безнадеждно разделено на фили и фоби, на задокеански чаламбисти - какво, сега ще се църка бурно и гласовито или пък ще се вика в дупките на цар Траян, та да не се чува много за проявената "храброст"?

Айде - нема нужда. К'вото било - било. Гледайте да си стегнете къщичката, да се изметат мутрите и новите брадарушки, че с тези и тях - надгробният камък над България е вече към финала на дялкането му!

И още нещо - какви избори след 4 - 6 месеца, какви котешки кифтета ви се привиждат?! При създаденото положение, следва да се реши на всяка цена: - 5 години никакви партии във властта! Те трябва да се изчистят вътрешно, да приемат и преминат през зверски катарзис (глупава дума...), а страната да се управлява от експертно, БЕЗПАРТИЙНО правителство през това време! Но, отгоре с контролен Национален съвет съставен от изтъкнати личности с морал, визия, воля и начело с Президента без промяна на статута му. Да имат единствено и само фиксация за оздравяването на държавата, прочистването 'и и въздаване на възмездия. Има такива начини, хора и средства - има. Само трябва да се събуди плебса МАСОВО и само така той може да се прескочи ТРАПА!

Но, уви, размечтах се. Пък и кой съм аз, та да се изправя на кръстопътя и да викам къде всички посоки?! Така, че:

- Пак ще се огледа Илия - и ще е все СЪС ТИЯ!
« Последна редакция: Юли 28, 2020, 21:01:46 от Eisblock »

AnonimusBG

  • Гост
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #31 -: Юли 27, 2020, 22:27:25 »
Има и друго.
Да не забравяме че преди 1453 има 1204.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8690
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #32 -: Юли 28, 2020, 08:04:36 »
Помните ли "приятеля Тайпи", а ония умно-красиви евроатлантици, които ни убеждаваха, турска авиация, да патрулира българското небе?

Сега мълчат по въпроса, за Света София и приятелството с Турция.
« Последна редакция: Юли 28, 2020, 08:09:15 от Maximus II »
Вие си ги избрахте!

AnonimusBG

  • Гост
Re: "Света София" - Константинопол
« Отговор #33 -: Януари 08, 2021, 17:29:53 »
„Не искам да отправям никаква критика към своя константинополски събрат, но несъмнено всичко това, което се случи после в Константинопол, в Истанбул, говори за Божие наказание. Патриарх Вартоломей сложи схизматиците от Киев в светинята на Киев, в киевската „(Света) София“ и изгуби константинополската „(Света) София“ - беше превърната в джамия“, заявил руският патриарх в деня, в който Руската православна църква празнува Рождество Христово.
http://epicenter.bg/article/Ruskiyat-patriarh-vizhda-bozhie-nakazanie-v-prevrashtaneto-na--Sv--Sofiya--v-Istanbul-v-dzhamiya/237284/7/0

Много по византийски го е завъртял, но е успял да го убоде в болното място.