Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 19:45:50

Автор Тема: Технически …  (Прочетена 459494 пъти)

0 Потребители и 16 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #780 -: Ноември 21, 2018, 20:26:48 »
Quote (selected)
Защото са само три и лесно се променят.

Тогава ги направи 2 - "Новини" и "Общуване".
Под "новини" - 2 рубрики:
- горещи
- аналитика

Под "общуване" - 3 рубрики:
- теми на форумците
- връзки с модераторите
- седянка (чат по битови теми)

Дал съм и кратки определения на тези рубрики.
Разбира се, названията им са примерни, може да бъдат други.

Просто, как паровоз!


Аз съм за.  :way_to_go-1308:
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Туткалчев

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 139
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #781 -: Ноември 21, 2018, 20:26:59 »
Quote (selected)
Искаш ли да ти ходатайствам за модератор?
Виж, аз си изкарвам хляба с много работа.
Да, работя на компютър и когато на трибуквието ми не се пече яйце, през определени интервали мога да надниквам във форума.
Бих могъл да участвам само при положение, че има поне 3-4-ма модератори.

gossinger

  • Гост
Re: Технически …
« Отговор #782 -: Ноември 21, 2018, 20:33:03 »
Quote (selected)
след като „теми на форумците“ е раздел и в него може да имаш само теми — една тема за политика, друга за култура etc, в които да се слага всичко свързано с политика, култура etc. И накрая ще имаме само 5 (примерно) теми, в които ще се пише едва ли не за всичко.
Или да направим „теми на форумците“ категория, в която ще има раздели „политика“, „култура“ etc, в които раздели да са отделните теми на форумците.
И въпросът е как да бъде за да няма много мрън, с което започна днешната дискусия?

Може би не съм се изразил добре.
Имах предвид следното:
Категория "Общуване" - първо ниво.
Раздел "Теми на форумци" + още два раздела - второ ниво
Подраздели "политика", "наука и технологии", "авиация и космонавтика", "образование", "икономика", "важни страни", "България" и т.н. - трето ниво
Темите на форумците - четвърто ниво

Не възразявам срещу варианта "теми на форумци" да бъде категория, така че всички останали неща се вдигат с ниво нагоре.

Беше споменато тук — структурата на форума (категория — раздел — теми) е твърдо дефинирана в софтуера на форума. За да се промени трябва програмист да го направи и тогава влизаме в сценария на Skycode — форум, правен по поръчка.

Даже и за техния форум не съм сигурен, че имаше повече от три нива на йерархия — отдавна беше, а и не бях чест посетител там.

gossinger

  • Гост
Re: Технически …
« Отговор #783 -: Ноември 21, 2018, 20:40:34 »
Quote (selected)
Искаш ли да ти ходатайствам за модератор?
Виж, аз си изкарвам хляба с много работа.

Да, работя на компютър и когато на трибуквието ми не се пече яйце, през определени интервали мога да надниквам във форума.

Бих могъл да участвам само при положение, че има поне 3-4-ма модератори.

Идеята (ми) винаги е била да има повече от един модератор (3-4 съвпада и с моите идеи) и повече от един (поне двама) администратор. Затова още от самото начало ви призовавах да помислите за модератори. И съм заявявал, че няма да се меся в техния избор, но изборът на модератор трябва да дойде от самите потребители. Изборът на друг администратор вече е по-сложен, защото предполага наличие на определени умения и знания за тази работа.

В момента аз изпълнявам и двете функции, затова не се изненадвайте на по-острите ми реакции в ситуации като днешната.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #784 -: Ноември 21, 2018, 20:41:47 »
А туй за разтуха и за сваляне на градуса.

Форумците вчера казахте, че това с в-к Сега едва ли е саботаж, ама аз вече на 100 % съм убедена в това.
Разбира се, не знам, кой , защо , но някой има интерес да прецака вестника и форума и го прави ...
Създаденото за толкова години време изчезва ...

Мирандичка, недей, мила, да навяваш мисли за това, че се чувстваш тук като корабокрушенец.  :b0705:

Щото корабът на Societe Chez Kerpeden  отдавна отплава и вече нагази в дълбоки води!  :t2027:
« Последна редакция: Ноември 21, 2018, 21:10:10 от Джиджи »

Неактивен Miranda

  • Newbie
  • *
  • Коментари: 14
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #785 -: Ноември 21, 2018, 21:52:32 »
Много се радвам, Джиджи !  :bouquet-1089:
И най-хубавото, че този форум, ще се развива по свои правила, без коментари за оттатък, просто собствен живот...
Ех, дано, дано...

Иначе форумът на керпедена си го представям като друга планета, на която също има живот, която ще посреща напускащите земята земляни, защото животът на земята постепенно ще изчезне...

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #786 -: Ноември 21, 2018, 22:01:35 »
Amen.

Тук се отпива с разбиране и се пуща котенце или пате.

 :nuts:
Палосич! Палосич!

Чок觧

  • Гост
Re: Технически …
« Отговор #787 -: Ноември 21, 2018, 22:10:46 »
Ей го !

Неактивен Туткалчев

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 139
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #788 -: Ноември 21, 2018, 22:17:57 »
Quote (selected)
Сега едва ли е саботаж, ама аз вече на 100 % съм убедена в това.
Разбира се, не знам, кой , защо , но някой има интерес да прецака вестника и форума и го прави ...

Казах вчера каква е причината. Подсказа ми я преди няколко дни едно птиче.
Софтуерна дружинка около сина на собственика е получила поръчката да направи нова визия и нов дизайн на форума.
Получило се е, каквото се е получило.
И това все още не е краят!
Когато некадърникът полага големи усилия, негодността на продукта му само се увеличава. А според мен там се полагат кански усилия.

 :i_didnt_do_it!-2146:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #789 -: Ноември 21, 2018, 22:34:12 »
Quote (selected)
Сега едва ли е саботаж, ама аз вече на 100 % съм убедена в това.
Разбира се, не знам, кой , защо , но някой има интерес да прецака вестника и форума и го прави ...

Казах вчера каква е причината. Подсказа ми я преди няколко дни едно птиче.
Софтуерна дружинка около сина на собственика е получила поръчката да направи нова визия и нов дизайн на форума.
Получило се е, каквото се е получило.
И това все още не е краят!
Когато некадърникът полага големи усилия, негодността на продукта му само се увеличава. А според мен там се полагат кански усилия.

 :i_didnt_do_it!-2146:

MethodiaWeb ли е тази дружинка?
the lamers club honourable member …

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #790 -: Ноември 21, 2018, 22:40:19 »
Amen.

Тук се отпива с разбиране и се пуща котенце или пате.  :nuts:

 :yes-1292:

И за пръв път тук ми липсват пиктогарамите от Оттакък. Радвам се да те видя!   :t0328:

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4346
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #791 -: Ноември 21, 2018, 22:40:36 »
Софтуерна дружинка около сина на собственика е получила поръчката да направи нова визия и нов дизайн на форума.
Получило се е, каквото се е получило.
При всички положения е нещо такова. Когато преди 20 дни бях баннат за n-ти път по съвсем дребен повод, се амбицирах и започнах да звъня поред на всички редакционни телефони, разбрах че всички са изключително притеснени да говорят за състоянието на форума. Нито един , повтарям нито един не знаеше кой или кои са тези, които отговарят за форума. Кой го администрира, кой е модераторът. "Не знаеха " нищо, сякаш ги питах за форума на Ню Йорк Таймс.  Накрая секретарката "се зае да разбере кой са тия хора" и след два дни ми пусна и-мейл в който ми обясни , че съм наказан за нещо и че наказанието ми изтича до ден-два /което се оказа невярно/

Ако трябва да обобщим, стига ни една дума... жалко...

Неактивен fierce

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 842
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #792 -: Ноември 21, 2018, 22:43:19 »
.........................
В момента аз изпълнявам и двете функции, затова не се изненадвайте на по-острите ми реакции в ситуации като днешната.
да не ти пука! ;D

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #793 -: Ноември 21, 2018, 22:43:28 »
Подкрепям предложенията на Тути, плюс там предложението на Златагад да се намърда нейде и тема "История".

Неактивен Туткалчев

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 139
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #794 -: Ноември 21, 2018, 22:49:28 »
Quote (selected)
MethodiaWeb ли е тази дружинка?

Не знам, птичето не ми каза нищо повече.
Струва ми се, че този чурулик отговаря на действителността.
Сашо Дончев е достатъчно умен човек, за да не си разваля по този начин вестника, ако искаше да го унищожи. Просто щеше да го закрие и изобщо нямаше да му пука. Достатъчно е обръгнал на такива неща за почти 30 години.
Ако искаше да сменя радикално линията на вестника, щеше да я смени - виждали сме подобно нещо: и в годината на Х.У.И.-тата, щото те не се бяха появили по повеля на Бате Бабуин, а на други едни сили; и в моменти на изостряне на американо-руското противоборство...
Чак такава гламавщина, каквато се случва, не може да се проектира, тя се твори.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #795 -: Ноември 21, 2018, 22:49:40 »
Quote (selected)
Сега едва ли е саботаж, ама аз вече на 100 % съм убедена в това.
Разбира се, не знам, кой , защо , но някой има интерес да прецака вестника и форума и го прави ...

Казах вчера каква е причината. Подсказа ми я преди няколко дни едно птиче.
Софтуерна дружинка около сина на собственика е получила поръчката да направи нова визия и нов дизайн на форума.
Получило се е, каквото се е получило.
И това все още не е краят!
Когато некадърникът полага големи усилия, негодността на продукта му само се увеличава. А според мен там се полагат кански усилия.

 :i_didnt_do_it!-2146:

MethodiaWeb ли е тази дружинка ...

… и има ли там ена разработчичка, дето слага запетайки където не требе и ник-ът ѝ започва с „ма”?  :b0707:

Неактивен Delius

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 201
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #796 -: Ноември 21, 2018, 23:06:59 »
@ Джиджи:  :t0328:

---------

Колкото до затегналите се мъдрувания над форумния формат, моят дядо, Бог да го прости, казваше за подобни проточили се умуваници:

"Хутур-путур хоро играе; цингул-мингул през плет гледа".

Форматът на Ская е достатъчно оптимизиран за изходен базов модел. Иска само съвсем малко олекотяване и - толкоз.

Това, според мен.

Just my nickel.
Палосич! Палосич!

Неактивен Туткалчев

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 139
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #797 -: Ноември 21, 2018, 23:09:26 »
Ся, ако имахме раздел "Аналитика", щях да плесна в него дълбокомислената и високоерудирана творба на Гъз-ти-си-нашето-знаме от "Прокопиев зов", за да я обсъдим, ама на, стоя си като Буриданово магаре в почуда.
Инак, става дума за това:
https://www.dnevnik.bg/analizi/2018/11/20/3348875_protest_ima_togava_i_tam_kudeto_ima_dostatuchno_gniav/

Неактивен хикса

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 247
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #798 -: Ноември 21, 2018, 23:10:34 »
Хубаво е, че сме малко хора и като гледам, до СИГА, представите ни за структурата нямат и една стотица.

Май "новата структура" ще се окаже старата?
Наздраве за постигнатото съгласие! :t0328:

Те представите ще стигнат до единственото логично - няколко големи раздела, примерно "България", "Свят", някакви "Други" -  "Култура", "Наука", "Спорт", "Техника"... за каквото се окаже, че има интерес и някакъв "Служебен", ама сега сме на етап да се обсъдят важни за всеки подробности, като например, трябва ли да има подраздели (или надраздели - категории) "От мен", "От такива, дето съм ги гледал по телевизията", "От такива, дето не съм ги гледал по телевизията", "От такива, дето никога няма да ги гледам по телевизията" или "От нашто село", "От места, дето съм бил", "От места, дето не съм бил", "От места, дето никога нема да ида"... :m1728: Младите обичат да търсят, да откриват...  :stumble-2155:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #799 -: Ноември 21, 2018, 23:11:50 »
Quote (selected)
И това е нормално. Опитите гневът да бъде систематизиран в списък от искания са капан... Тези искания обикновено са наивни, глупави и/или опасни. А хората, които ги систематизират - наивници, куки или мошеници. Виждали сме и от трите. Моят спомен от най-близките ми протести - лятото 2013 г., е - колкото повече "Протестна мрежа", толкова по-малко протест...

Леле, Тути, аз тука виждам някаква самокритика 8)

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #800 -: Ноември 21, 2018, 23:14:48 »
Аз искам раздел "неплатени басове" и да видим Тути как ше фалира  :yes-1289:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #801 -: Ноември 21, 2018, 23:22:48 »
Аз искам раздел "неплатени басове" и да видим Тути как ше фалира  :yes-1289:
И ше кротне за малко, поне за ЛЕКА НОЩ.  :aplause:  :0007: :aplause:
« Последна редакция: Ноември 21, 2018, 23:25:06 от Джиджи »

Неактивен Туткалчев

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 139
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #802 -: Ноември 21, 2018, 23:31:03 »
Quote (selected)
Аз искам раздел "неплатени басове" и да видим Тути как ше фалира 
Най-много да се алкохолизирам.
Дължат ми се бутилки за "Турски поток" от Воцю и кир Сгугню, за Украйна от Балибали и Аборигенин, за Брекзит от един сержант, като подпишат в края на ноември договора...
 :beer-405:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #803 -: Ноември 21, 2018, 23:33:24 »
Ся, ако имахме раздел "Аналитика", щях да плесна в него дълбокомислената и високоерудирана творба на Гъз-ти-си-нашето-знаме от "Прокопиев зов", за да я обсъдим, ама на, стоя си като Буриданово магаре в почуда.
Инак, става дума за това:
https://www.dnevnik.bg/analizi/2018/11/20/3348875_protest_ima_togava_i_tam_kudeto_ima_dostatuchno_gniav/

Извинявай, но има достатъчно други по-подходящи места за тази цел от тази тема.
the lamers club honourable member …

Неактивен Туткалчев

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 139
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #804 -: Ноември 21, 2018, 23:35:30 »
Quote (selected)
Извинявай, но има достатъчно други по-подходящи места за тази цел от тази тема.
Ако има много места, значи не са подходящи.
 8)

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #805 -: Ноември 21, 2018, 23:38:22 »
Quote (selected)
Извинявай, но има достатъчно други по-подходящи места за тази цел от тази тема.
Ако има много места, значи не са подходящи.
 8)

https://societe-chez-kerpeden.eu/index.php?board=3.0

Премести го там.
the lamers club honourable member …

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #806 -: Ноември 21, 2018, 23:42:22 »
Quote (selected)
Аз искам раздел "неплатени басове" и да видим Тути как ше фалира 
Най-много да се алкохолизирам.
Дължат ми се бутилки за "Турски поток" от Воцю и кир Сгугню, за Украйна от Балибали и Аборигенин, за Брекзит от един сержант, като подпишат в края на ноември договора...
 :beer-405:

Басът беше дали на 4 януари 2019 Кралството ще е страна член на ЕС, щото след референдума го виждахте да излязат до края на 2016 едва ли не.
Пазя си кореспонденцията в мейла  :too_happy-1067:
За момента може евентуално да излязат на 29 март 2019, но все повече имам колебания и по тоя въпрос  :m1728:

Неактивен Туткалчев

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 139
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #807 -: Ноември 22, 2018, 00:04:54 »
Quote (selected)
Премести го там.
"Преглед на печата" означава друго нещо. Преди всичко какви са новините, а не коментарите.

Неактивен Туткалчев

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 139
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #808 -: Ноември 22, 2018, 00:06:48 »
Quote (selected)
За момента може евентуално да излязат на 29 март 2019, но все повече имам колебания и по тоя въпрос 
Когато подпишат договора, това ще е и моментът. Инак по някои въпроси и след 10 години няма да са излезли.
Нали спорът ни беше, че хич няма и да излязат, та от немай-къде сложихме някаква граница?
Или ще оспориш това?

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #809 -: Ноември 22, 2018, 00:09:00 »
Quote (selected)
Премести го там.
"Преглед на печата" означава друго нещо. Преди всичко какви са новините, а не коментарите.

Добре, аз ще го преместя тогава.
the lamers club honourable member …

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #810 -: Ноември 22, 2018, 00:13:11 »
Quote (selected)
За момента може евентуално да излязат на 29 март 2019, но все повече имам колебания и по тоя въпрос 
Когато подпишат договора, това ще е и моментът. Инак по някои въпроси и след 10 години няма да са излезли.
Нали спорът ни беше, че хич няма и да излязат, та от немай-къде сложихме някаква граница?
Или ще оспориш това?

Ще се придържам към текста на баса  :t1252:

Активен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #811 -: Ноември 22, 2018, 01:19:06 »
Моят хъмбъл опиниън по повод структурата на форумът НИ е всъщност подкрепа на предложението на Тути.
Първото предложение, с най-скромната структура. Да не ровя назад и да го цитирам, сещате се.
Комай ще се докаже (за кой ли не път), че първото предложение е най-добро.
Пак казвам, за да няма реплики - дали е, или не е, само давам мнение. Което не е и мое даже.
Аргументите ми са, че е добре да се започне новото нещо отначало не толкова сложно (да се разбира "по-просто"), а ако се появи необходимост и нещо отвътре напъне някой от нас наспроти сложила се ситуация някаква, която го налага, да се допълни някой нов клон в структурата.
Ако, естствено, това е софтуерно възможно.
Така да се каже (на чист български език), ще се развиваме "ад хок"!

Неактивен Old_BG

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 409
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #812 -: Ноември 22, 2018, 09:25:11 »
Принце,
за колокацията - нали 1U ще е сървъра, че има значение?
Само информативно, последната колокация която договарях бе преди около 1.5 год. и излизаше по около 100 лв. на месец без ДДС и беше много тънка цената, щото сървъра бе 2U.
Сега проверявам където мога как е в момента и когато съм готов ще те информирам. До няколко дни.
Но каквото и да е - ще иска пари пак, така че дайте да мислим и за парите. Аз предлагам някаква такса да си направим за членство - напр. 3 лева на месец. И да се плаща годишно или на 6 месеца. Иначе - няма форум!
Ще си трябва и сметка да се привеждат парете. Колкото до колокацията - не разбрах коя беше "дребната буржоазия" предложила да закупи чарковете, а да и ги платим без ДДС сетне. За колокацията май ще се наложи така да се процедира.
Докато се прайм на "инж. Ганю" с подробности колко теми да бъдат и как да им го наместим, самолета ни може и да фръкне.
Колеги, в момента целият форум се крепи на доброто желание и усърдие на принца, но това не може да продължава дълго. Май той самият се стеснява да постави неудобните въпроси за обсъждане, но колкото повече се отлага, толкова по вероятно е да отидем у киреча набързо.
Може да се наложи да се потърси и спонсор - който има възможности, познати или близки от "дребната буржоазия" - да се пробва. Не са необходими големи средства, със закупуването на чаркове за сървъра ще се оправим като двайстина души дадат по малко, но нататък ако ще се колокира някъде сървъра /а без това няма как да минем - принца не може да си го чучне в къщи - това е нет трафик, който струва пари, а също и ток. Да оставим, че и администрирането си е часове на ден!!!/, та ще си трябва някаква форма на събиране такси.
Абе нали знаете - за каквото и да си говорим, фсе за пари иде реч.
Масовото възприемане на някакво мнение, не е доказателство за неговата верност.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #813 -: Ноември 22, 2018, 09:35:11 »
Quote (selected)
И да се плаща годишно или на 6 месеца. Иначе - няма форум!
Аз съм 'За'. Годишен абонамент.
Тъкмо да види фона, че не сме голтаци и да се присъедини. :)

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #814 -: Ноември 22, 2018, 09:46:36 »
Принце,
за колокацията - нали 1U ще е сървъра, че има значение?

Не, този който кептъна го дава е 2U — HP Proliant DL380 G5.

Само информативно, последната колокация която договарях бе преди около 1.5 год. и излизаше по около 100 лв. на месец без ДДС и беше много тънка цената, щото сървъра бе 2U.[/quote]

:( значи ще протакам местенето, докато някой доброжелател не се намеси.

Quote (selected)
Сега проверявам където мога как е в момента и когато съм готов ще те информирам. До няколко дни.

Но каквото и да е - ще иска пари пак, така че дайте да мислим и за парите. Аз предлагам някаква такса да си направим за членство - напр. 3 лева на месец. И да се плаща годишно или на 6 месеца. Иначе - няма форум!

Това са въпроси, по които аз няма да взема отношение. Решавайте вие кое как да бъде.

И още едно последно нещо — ако искате този форум да не се превърне в skycode от последните му години, ще трябва да приемете, че някой друг има последната дума за неща, отнасящи се до форума, а и до вас. Било то администратори или модератори. Затова помислете сериозно върху въпроса за модераторите. Засега 3-4 модератора ще са достатъчни. За по-нататък — ще видите.
the lamers club honourable member …

Неактивен PlaNed

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 930
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #815 -: Ноември 22, 2018, 09:51:45 »
Абе нали знаете - за каквото и да си говорим, фсе за пари иде реч.
Подкрепям!
Опитах се вече да разговарям с двама души по въпроса още първите дни след включването ми, но разговорът беше оставен за "после"
Предлагам първо да решим този въпрос, а за структурата, както вече се пошегувах, остава съществуващата и без това повечето теми май вече станаха "за всичко".
Демокрацията може и да е хубаво нещо, слободията е нещо ужасно!
++Това последното като подкрепа на мнението на принца!
« Последна редакция: Ноември 22, 2018, 09:54:32 от PlaNed »
Ако стигнете дъното, не се отчайвайте.
Налейте си пак!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #816 -: Ноември 22, 2018, 09:59:24 »
Моят хъмбъл опиниън по повод структурата на форумът НИ е всъщност подкрепа на предложението на Тути.
Първото предложение, с най-скромната структура. Да не ровя назад и да го цитирам, сещате се.
Комай ще се докаже (за кой ли не път), че първото предложение е най-добро.
Пак казвам, за да няма реплики - дали е, или не е, само давам мнение. Което не е и мое даже.
Аргументите ми са, че е добре да се започне новото нещо отначало не толкова сложно (да се разбира "по-просто"), а ако се появи необходимост и нещо отвътре напъне някой от нас наспроти сложила се ситуация някаква, която го налага, да се допълни някой нов клон в структурата.
Ако, естствено, това е софтуерно възможно.
Така да се каже (на чист български език), ще се развиваме "ад хок"!

Честно, не мога да ви разбера.

В момента структурата на форума е повече от скромна — има само три категории. Една за организационни въпроси, една посветена на публикации от печата и паяжината и една за всичко останало.

Няколко пъти ви предложих да не се занимавате с категориите, именно защото са малко и лесно им се сменят имената, а да наблегнете на разделите в тях. Досега не съм видял някакво обобщение на предложенията, а то е необходимо за да има смисъл от анкета и гласуване за тях. После аз съм виновен, когато ви кажа, че нещата ще останат същите, докато не се разберете как да бъдат.

Разберете, че местенето на разделите и на темите не е бърза работа, за да бъде вършена по няколко пъти. За това е добре да се знае какви ще са разделите в категориите и кои теми от сегашните раздели в кои нови раздели ще се местят.
the lamers club honourable member …

Неактивен Old_BG

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 409
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #817 -: Ноември 22, 2018, 10:03:15 »
Quote (selected)
Било то администратори или модератори. Затова помислете сериозно върху въпроса за модераторите. Засега 3-4 модератора ще са достатъчни.
Ако админа/ите/ са внимателни и отговорни, модерацията ще е по лесна, щото до сега се вижда - след като се отшибват успешно разни кандидаттролове, и модерирането не е задействано.
В крайна сметка, ако чак толкова пък се дърпат млади колеги да се занимават с модериране - ше се прежаля за някое време на дръти години, имам и свободно - вече съм пенция, но аз обмислям да спирам изобщо участието си във форуми и други такива - включително и тук. Дошло е времето на дрътия изкуфелник да си пие ичкията на сянка и да се размърдва само га му се е свършило мезето и то при положение, че по добрата половинка не ще и не ще да се притече на помощ!
И да, ти не се ангажирай с организиране на сметки и т.н. имаш достатъчно ангажименти по форума. Но и затова ще е необходимо да се мисли, трябва си доброволец, но и по професия ...счетоводител да кажем, да движи тия финансови проблеми и отчетност. Мисля си - защо не поканите тук Пенчо бре, човека май беше от този бранш и без това май и на него му писна да се труди отвъд. Който все още пише там, що не опита?
Масовото възприемане на някакво мнение, не е доказателство за неговата верност.

Неактивен Old_BG

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 409
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #818 -: Ноември 22, 2018, 10:09:58 »
Quote (selected)
Честно, не мога да ви разбера.
Ама и ти си много засилен!
Ми що си го вземаш навътре толкоз? Всеки иска всичко и естествено не си слънце да огрееш навсякъде. Не си ли свикнал?
Ше зема май да се цаня за секретар по административните въпроси - не за форума, а за щенията. Или нещо като н-к политическия кабинет на принца. Айде - говорител, да е по скромно.
п.с. нали знаеш жена, която не може да казва "не" докъде стига?
Масовото възприемане на някакво мнение, не е доказателство за неговата верност.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #819 -: Ноември 22, 2018, 10:15:19 »
И още едно последно нещо — ако искате този форум да не се превърне в skycode от последните му години, ще трябва да приемете, че някой друг има последната дума за неща, отнасящи се до форума, а и до вас. Било то администратори или модератори. Затова помислете сериозно върху въпроса за модераторите. Засега 3-4 модератора ще са достатъчни. За по-нататък — ще видите.

А КОЙ е новият администратор?  :t1815:

Само питам де ... за да не го предлагам И за модератор.  :t1817:
« Последна редакция: Ноември 22, 2018, 10:21:17 от Джиджи »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #820 -: Ноември 22, 2018, 10:16:20 »

Абе нали знаете - за каквото и да си говорим, фсе за пари иде реч.

Опитах се вече да разговарям с двама души по въпроса още първите дни след включването ми, но разговорът беше оставен за "после"

Няма как да се говори за пари след като не е ясно за какво ще се харчат. Така се дават основания за съмнения и конфликти.

Поне в началото въпросът за колокация не стоеше, той възникна като резервен вариант за действие в случай на усложняване на сегашната ситуация.

Нямаше как да се говори за пари за твърди дискове без да е ясно каква машина ще се ползва. Сървърите могат да бъдат с 2,5" и 3,5" дискове, които имат различна цена. Освен това, по-старите модели могат да поддържат дискове до определен капацитет. Няма как да се знае какъв е този капацитет без да е избрана конкретна машина, а от тук няма и как да се знае цената на дисковете. Това бяха аргументите за оставянето на разговора за „после“.

Сега вече се знае, че машината, която е предоставена поддържа 2,5" дискове с капацитет 500 GB. Машината поддържа до 8 диска. ориентировъчни цени може да се видят на този адрес: https://www.vali.bg/bg/catalog#?category=512&s=price_asc

Добрата практика при ползване на машини втора употреба е поне дисковете да бъдат нови. Така ще може да се ползва пълната им гаранция. И при положение, че те ще бъдат в RAID масив, това ще намали риска от загуба на данни.

Колкото повече дискове се вземат, толкова по-добре. Добре е дисковете да бъдат с по-голям кеш за данни и по-висока скорост на въртене. Следващата седмица най-вероятно ще успея да взема машината при мен и ще мога да проверя дали с актуализиране на нейния BIOS няма да може да ползваме дискове с по-голям капацитет. И чак тогава ще има още по-голяма яснота за парите, които ще са нужни и ще може да мислите как да ги съберете. Аз предпочитам да получа дискове вместо пари.
the lamers club honourable member …

Неактивен Old_BG

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 409
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #821 -: Ноември 22, 2018, 10:17:14 »
Чакй бре Джи, не бързай, още не е измислен!
 :D
А, принце, не се стягай и за парите, не иде реч да уточняваме колко точно и за какво точно! Важното е че принципно е ясно за какво и долу горе порядъка им. И е добре да се говори от сега за парите, няма да е проблем ако се събере някой лев повече - винаги има нужда и не смятам, че някой ще вземе да обвинява някого в недобросъвестност, ако има прозрачност. А събирането на пари е трудна работа, колкото и ентусиасти да подскачат тук. Практиката ми го е показала, че след като всичко е готово и уговорено и хората са си стиснали ръцете - бая вода изтича, докато ени пари се преместят от тук - там!
Намесих се с тази тема, щото виждам че се отплесваме в подробности - кое, къде да си го сложим! Абе ше има за всички, дайте да видим докато се взираме в бълхата да не изгорим юрганя! А пък създаваме и допълнителни проблеми на единствения човек засега, който крЕпи сайта.
« Последна редакция: Ноември 22, 2018, 10:26:01 от Old_BG »
Масовото възприемане на някакво мнение, не е доказателство за неговата верност.

Пешо

  • Гост
Re: Технически …
« Отговор #822 -: Ноември 22, 2018, 10:26:50 »

Идеята (ми) винаги е била да има повече от един модератор (3-4 съвпада и с моите идеи) и повече от един (поне двама) администратор. Затова още от самото начало ви призовавах да помислите за модератори. И съм заявявал, че няма да се меся в техния избор, но изборът на модератор трябва да дойде от самите потребители. Изборът на друг администратор вече е по-сложен, защото предполага наличие на определени умения и знания за тази работа.
 

Не е редно модераторът да е и участник във форума, това е сериозен конфликт на интереси.

Неактивен Old_BG

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 409
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #823 -: Ноември 22, 2018, 10:29:33 »
Quote (selected)
Не е редно модераторът да е и участник във форума, това е сериозен конфликт на интереси.
И това е верно!
Масовото възприемане на някакво мнение, не е доказателство за неговата верност.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #824 -: Ноември 22, 2018, 10:32:16 »

Идеята (ми) винаги е била да има повече от един модератор (3-4 съвпада и с моите идеи) и повече от един (поне двама) администратор. Затова още от самото начало ви призовавах да помислите за модератори. И съм заявявал, че няма да се меся в техния избор, но изборът на модератор трябва да дойде от самите потребители. Изборът на друг администратор вече е по-сложен, защото предполага наличие на определени умения и знания за тази работа.

Не е редно модераторът да е и участник във форума, това е сериозен конфликт на интереси.

Някакво предложение за човек извън форума имаш ли? Изобщо някакво предложение имаш ли? Или да пиша на sybil и да я попитам дали ще иска да се включи и тук?

По твоята логика и администраторите не трябва да са участници във форума. Имаш ли някакви предложения и за тях? Не че не съм започнал да се махам от тук, но ми е интересно да видя какво ще предложиш.
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #825 -: Ноември 22, 2018, 10:34:42 »
Quote (selected)
Честно, не мога да ви разбера.

Ама и ти си много засилен!

Ми що си го вземаш навътре толкоз? Всеки иска всичко и естествено не си слънце да огрееш навсякъде. Не си ли свикнал?

С кое да съм свикнал? Със слънцето или с претенциите?

Quote (selected)
Ше зема май да се цаня за секретар по административните въпроси - не за форума, а за щенията. Или нещо като н-к политическия кабинет на принца. Айде - говорител, да е по скромно.

Става, аз нямам нищо против.
the lamers club honourable member …

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #826 -: Ноември 22, 2018, 10:37:00 »

А КОЙ е новият администратор?  :t1815:

Само питам де ... за да не го предлагам И за модератор.  :t1817:

Мисли за втория администратор като за преводач от компютърен на човешки.
А не като за супер модератор с нереализирано его и бързокликаща мишка....

И все пак....
Не очаквайте администраторите да модерират само опонентите ви, особено ако не сте прави.

Мисля че трябва да има все пак нулев закон в правилника на форума, от типа на -
администратора е все пак като водач на мпс, не го отвличайте,
за да ви оправя цветовете телефона, докато мпс-то наближава кръстовище...
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #827 -: Ноември 22, 2018, 10:56:53 »
Не е редно модераторът да е и участник във форума, това е сериозен конфликт на интереси.
Някакво предложение за човек извън форума имаш ли? Изобщо някакво предложение имаш ли? Или да пиша на sybil и да я попитам дали ще иска да се включи и тук?
Ми, може случайно и да се навие. :t1817:

Само че и тя няма да се съгласи при това условие. Щото там хем е модератор, хем като реши, че некоя тема е съдбовна, зарязва сичко и се фтурва да налага сопственото си мнение.  :b0205:

А по принцип – че не е редно, не е редно – нито за администратор, нито за модератор.

Но само по принцип, тъй като зависи и от конкретния човек. Например досега тук с един администратор и един генерален модератор, които участват и във форума, струва ми се, проблеми не сме имали. За което –  :t2027:

« Последна редакция: Ноември 22, 2018, 11:06:58 от Джиджи »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #828 -: Ноември 22, 2018, 11:08:15 »
Сега вече се знае, че машината, която е предоставена поддържа 2,5" дискове с капацитет 500 GB. Машината поддържа до 8 диска. ориентировъчни цени може да се видят на този адрес: https://www.vali.bg/bg/catalog#?category=512&s=price_asc
я, от снощи дискусията назряла. не че нещо, ама в момента почти на цената на вали за обикновен хард могат да се купят ссд-та* /цък/, сега е "Cyber-Monday-Woche"

* 250, не 500 гб за тези пари, но със ссд дискове ще лети. а разчетът досега, в "time machine", показва, че кой знае колко дисково пространство не е необходимо.
« Последна редакция: Ноември 22, 2018, 11:15:20 от onzi »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #829 -: Ноември 22, 2018, 11:17:18 »
Първо - смятам, че въпросът за парите/таксите е от първостепенна важност и трябва да се реши - колко, къде, кога и по какъв начин да се съберат!
Второ - не виждам никакви проблеми модераторите да участват във форума. Идеята за някакво външно лице, изобщо не ми допада!!! По мое мнение от тукашните участници за модератори стават - Принца, Олда, Калки и Банши. Да не се обижда някой, ако го пропускам - това са хората, които познавам форумно отдавна и смятам, че най-трудно се поддават на емоции. Аз например - не ставам!!! Има и нови колеги, но те са нови и не съм ги засичала как реагират при конфликтни ситуации.
« Последна редакция: Ноември 22, 2018, 11:19:35 от Асол »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #830 -: Ноември 22, 2018, 11:22:02 »
Сега вече се знае, че машината, която е предоставена поддържа 2,5" дискове с капацитет 500 GB. Машината поддържа до 8 диска. ориентировъчни цени може да се видят на този адрес: https://www.vali.bg/bg/catalog#?category=512&s=price_asc
я, от снощи дискусията назряла. не че нещо, ама в момента почти на цената на вали за обикновен хард могат да се купят ссд-та* /цък/, сега е "Cyber-Monday-Woche"

* 250, не 500 гб за тези пари, но със ссд дискове ще лети. а разчетът досега, в "time machine", показва, че кой знае колко дисково пространство не е необходимо.

Ами Вали съм ги дал само като пример около какво се въртят цените. Да имате представа.

Иначе и SSD стават, но ще имаме по-малко дисков капацитет. А аз се опитвам да мисля и в бъдеще време.

То има и смесен вариант — два SSD диска за операционната система, а базата от данни да е на HDD. Не мисля, че ще има драстична разлика в скоростта на изпълнение на заявките.
the lamers club honourable member …

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #831 -: Ноември 22, 2018, 11:24:34 »
Quote (selected)
То има и смесен вариант — два SSD диска за операционната система, а базата от данни да е на HDD. Не мисля, че ще има драстична разлика в скоростта на изпълнение на заявките.
всъщност аз бих предложил обратното - сайтът и базата на ссд, че да са по-чевръсти. тука като си компилирам нещата разликата между ссд и хдд е поне 5 пъти.

идеалният вариант е всичко на ссд, като за хдд останат само разните атачнати файлове, ама не знам дали е реализируемо.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #832 -: Ноември 22, 2018, 11:27:19 »
по въпроса за модераторите подкрепям асол.

и не смятам, че модераторите не трябва да участват, напротив. единственият форум, в който съм участвал и където модераторът е външен, е на "сега".

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #833 -: Ноември 22, 2018, 11:41:21 »

Quote (selected)
То има и смесен вариант — два SSD диска за операционната система, а базата от данни да е на HDD. Не мисля, че ще има драстична разлика в скоростта на изпълнение на заявките.
всъщност аз бих предложил обратното - сайтът и базата на ссд, че да са по-чевръсти. тука като си компилирам нещата разликата между ссд и хдд е поне 5 пъти.

идеалният вариант е всичко на ссд, като за хдд останат само разните атачнати файлове, ама не знам дали е реализируемо.

Ами ще видим. Трябва да се направят някакви сметки и тогава да се решава.
the lamers club honourable member …

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #834 -: Ноември 22, 2018, 11:56:21 »
Quote (selected)
и не смятам, че модераторите не трябва да участват, напротив. единственият форум, в който съм участвал и където модераторът е външен, е на "сега".
А модератор модератору ще модерира ли? :))

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #835 -: Ноември 22, 2018, 11:58:29 »
Логично е, ако някой от модераторите е ангажиран сериозно с участието си в някоя от темите, да предава щафетата на друг за този случай.

Пример - на базата на участието в разправията за стамбулската конфекция, смятам, че тази тема може да се модерира от Калки. Другите трима ще си мълчите :D

Неактивен Old_BG

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 409
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #836 -: Ноември 22, 2018, 12:16:34 »
Това нещо "ангажиран сериозно" няма измерител - сериозно, сериозно, колко да е сериозно. Но мисля, че проблема с участието на модераторите е решим - те ще си направят явно някакво дежурство и принца да каже - може ли да се изписва в началото - дежурен модератор - ХХХХ?
Е, този ден този модератор няма пък да участва в дискусиите и това е. Ако банне някой или затрие нещо, ще трябва да изписва - наложен бан от модератор ХХХХ или изтрито от модератор ХХХХ.
Абе решения на тези въпроси има, не е толкова сложно.
Както и за техническите - дали ще са ССД или ХДД - на практика за потребителите ще е все тая!
Дайте да се съсредоточим по важните и трудни въпроси.
Масовото възприемане на някакво мнение, не е доказателство за неговата верност.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7407
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #837 -: Ноември 22, 2018, 12:29:09 »
Това нещо "ангажиран сериозно" няма измерител - сериозно, сериозно, колко да е сериозно. Но мисля, че проблема с участието на модераторите е решим - те ще си направят явно някакво дежурство и принца да каже - може ли да се изписва в началото - дежурен модератор - ХХХХ?
Е, този ден този модератор няма пък да участва в дискусиите и това е. Ако банне някой или затрие нещо, ще трябва да изписва - наложен бан от модератор ХХХХ или изтрито от модератор ХХХХ.
Абе решения на тези въпроси има, не е толкова сложно.

Когато някой модератор промени мнение, това се отразява в самото мнение. Не знам дали се отразява, ако мнението се изтрие. Модераторите, ако са позволили да се вижда кога са активни, се изписват с различен цвят в списъка на активните потребители.

Освен това, мисля че ако модераторите са повече от един, това ще води до някакъв баланс в модерирането и няма да позволява големи изкривявания в една или друга посока.
the lamers club honourable member …

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Технически …
« Отговор #838 -: Ноември 22, 2018, 12:46:23 »
Quote (selected)
и не смятам, че модераторите не трябва да участват, напротив. единственият форум, в който съм участвал и където модераторът е външен, е на "сега".
А модератор модератору ще модерира ли? :))

Само вежди ше изписва :t2017:

Пешо

  • Гост
Re: Технически …
« Отговор #839 -: Ноември 22, 2018, 15:30:35 »

Идеята (ми) винаги е била да има повече от един модератор (3-4 съвпада и с моите идеи) и повече от един (поне двама) администратор. Затова още от самото начало ви призовавах да помислите за модератори. И съм заявявал, че няма да се меся в техния избор, но изборът на модератор трябва да дойде от самите потребители. Изборът на друг администратор вече е по-сложен, защото предполага наличие на определени умения и знания за тази работа.

Не е редно модераторът да е и участник във форума, това е сериозен конфликт на интереси.

Някакво предложение за човек извън форума имаш ли? Изобщо някакво предложение имаш ли? Или да пиша на sybil и да я попитам дали ще иска да се включи и тук?

По твоята логика и администраторите не трябва да са участници във форума. Имаш ли някакви предложения и за тях? Не че не съм започнал да се махам от тук, но ми е интересно да видя какво ще предложиш.
Хубаво би било, ако можеш да привлечеш за модератор онзи с големия кръгъл печат. Или някой като него. От участниците в СЕГАшния форум се сещам за deneb,  но тя май имаше проблеми със зрението. Ще оставя да отлежи и пак ще пиша.

Администраторът няма проблем да е участник, ако няма или не упражнява функции на модератор.

И понеже сме на тема модерация да питам. Какво ще стане с цензурираните коментари ? Ще изчезват окончателно като в СЕГА или само ще бъдат скривани ? Предпочитам второто - да бъдат отбелязани като нередни и скрити, но при желание да може човек да ги прочете.