Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 17:56:03

Автор Тема: Взаимопомощ  (Прочетена 67397 пъти)

0 Потребители и 8 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1275
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #300 -: Ноември 26, 2023, 17:01:38 »
Поръчала съм си лепящи буквички руски от Алито, ама не са дошли и пиша на кирилица опипом, уж гледам, ама... та ще ме прощавате.
Има и свободни програми за фонетична кирилица. Друг е, разбира се въпроса ако предпочиташ БДС. Май никога не съм ползвала тази подредба, превключвах я докато работех, ако ми трябваше някаква кореспонденция с клиент на руски.
----
P.S. Пишеш си съвсем грамотно, не се притеснявай :)))
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #301 -: Ноември 26, 2023, 19:26:00 »
вече го нях писал по-нагоре: https://www.freeoffice.com/

сваляш, регистрираш го с ключ по мейла и ползваш колкото си искаш. има си български интерфейс, наред със всичко останало. ъпдейтва се редовно, не особено често.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #302 -: Ноември 26, 2023, 19:37:44 »
Мчи аз това точно свалих, да не съм пък пробната платена версия свалила... Нищо де, ще имам предвид и тая на принца и един ден ще ги обмисля
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #303 -: Ноември 26, 2023, 21:43:38 »
Има начини това да се избегне, но трябва да знам дали си наясно с това, което те питам.

Иначе мисля, че някой от изброените свободни алтернативи ще ти е достатъчен, само не се сещам дали имаше PDF viewer в тях. По-скоро нямаше, но adobe reader или foxit са свободни за ползване
Навремето, демек преди 11 години, нещо четох, правих и го монтирах без диск, от замундата, ама нищо не помня, не ми се рови, не ми се занимава, не ми се чете. Ползвах уорд, ексел, пауър пойнт и пидиеф някакъв от замундата.

Мерси, ще ги погледна, то офисът на МС станал и по 5 евро парчето доживот 2016 поне.

В момента, ISO файла на последната версия на MS Office - 2021, е над 5 GB, което прави невъзможно записването му на DVD диск.
.

Тц,тц. :t26157:    Дъбъл лейър DVD

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #304 -: Ноември 26, 2023, 22:16:54 »
Компа ми изобщо няма таковка за диск, аз и на стария не съм го ползвала, та ми е се тая, ама помня, че навремето свалих офиса, после нещо правих, отделна програма ли беше, де да го разпознава тоя файл се едно е на отделен диск, а той си е вътре.
И понеже съм боса, има само една дупка за каска отстрани, а старият имаше две. Аз ползвам едни слушалки от чайна, които на тая дупка не работят. Не знам как се казва. Мога ли да си ги включа по някакъв начин?
Има и само 2 дупки за юесби, което ме нерви, щото на едната слагам мишката, на другата лампата и няма място за флашка.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #305 -: Ноември 26, 2023, 22:29:39 »
Компа ми изобщо няма таковка за диск, аз и на стария не съм го ползвала, та ми е се тая, ама помня, че навремето свалих офиса, после нещо правих, отделна програма ли беше, де да го разпознава тоя файл се едно е на отделен диск, а той си е вътре.
И понеже съм боса, има само една дупка за каска отстрани, а старият имаше две. Аз ползвам едни слушалки от чайна, които на тая дупка не работят. Не знам как се казва. Мога ли да си ги включа по някакъв начин?
Има и само 2 дупки за юесби, което ме нерви, щото на едната слагам мишката, на другата лампата и няма място за флашка.

Намери си те това или подобно


https://www.amazon.de/Ultra-Slim-Verteiler-Mehrfachstecker-Splitter-Notebook-Black/dp/B0BBQ9SCYV/ref=pd_lpo_sccl_3/258-2011649-5357519?pd_rd_w=HtPvo&content-id=amzn1.sym.aeef551b-5204-4383-86f6-9d94e2d6944f&pf_rd_p=aeef551b-5204-4383-86f6-9d94e2d6944f&pf_rd_r=BS4V5XXDMTKFNTVAB9NT&pd_rd_wg=gqT35&pd_rd_r=ca8b8ef7-88df-48f2-8cca-4479d76645c6&pd_rd_i=B0BBQ9SCYV&th=1

P.S.
Какъв модел точно ти е компа ?
« Последна редакция: Ноември 26, 2023, 22:36:46 от Фют »

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #306 -: Ноември 26, 2023, 22:52:13 »
Купих си вече от чайна едно тройно за контакт за евро и нещо, на всичко отгоре и свети като лампа за сън, което пак ме нерви, ама карай


Въпросът ми по-скоро беше, като имам дупка за каска, а нямам за слушалки, кво да правя.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #307 -: Ноември 26, 2023, 23:30:12 »
Има начини това да се избегне, но трябва да знам дали си наясно с това, което те питам.

Иначе мисля, че някой от изброените свободни алтернативи ще ти е достатъчен, само не се сещам дали имаше PDF viewer в тях. По-скоро нямаше, но adobe reader или foxit са свободни за ползване
Навремето, демек преди 11 години, нещо четох, правих и го монтирах без диск, от замундата, ама нищо не помня, не ми се рови, не ми се занимава, не ми се чете. Ползвах уорд, ексел, пауър пойнт и пидиеф някакъв от замундата.

Мерси, ще ги погледна, то офисът на МС станал и по 5 евро парчето доживот 2016 поне.

В момента, ISO файла на последната версия на MS Office - 2021, е над 5 GB, което прави невъзможно записването му на DVD диск.
.

Тц,тц. :t26157:    Дъбъл лейър DVD

Ами успех да го обясниш на Кайли - какво точно устройство трябва да си купи, след това какви точно дискове и как точно да си изпържи диска.

И както казах, има вече доста по-лесни начини, даже и под windows.

И между другото - double layer DVD ≠ DVD.
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #308 -: Ноември 26, 2023, 23:34:21 »
Компа ми изобщо няма таковка за диск, аз и на стария не съм го ползвала, та ми е се тая, ама помня, че навремето свалих офиса, после нещо правих, отделна програма ли беше, де да го разпознава тоя файл се едно е на отделен диск, а той си е вътре.

За това те питах дали имаш опит с монтирането на ISO файл като отделен диск под Windows.

https://www.windowscentral.com/how-mount-or-unmount-iso-images-windows-10

Ако се престрашиш, пиши да ти кача някъде ISO файла на някоя версия на MS Office, пък ти после ще се оправяш със серийните номера. Това при положение, че не ти хареса някоя от алтернативите, които ти посочиха останалите.
the lamers club honourable member …

Активен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #309 -: Ноември 26, 2023, 23:36:17 »
Въпросът ми по-скоро беше, като имам дупка за каска, а нямам за слушалки, кво да правя.
Кайли, това дето си го взела е само за зареждане а не за "включване на повече от 2 USB устройства" ... Фют то е показал какво да си вземеш и може да ползваш мишка, флашка и лампа едновременно. Ако накрайника на слушалките то един такъв кръгъл с 3-4-5-6 пръстенчета това ще те вкара в бизнеса от раз...
https://www.amazon.com/Adapter-External-Converter-Compatible-Desktops/dp/B099FLWJD3/ref=sr_1_3?crid=22AMJDN0YFSKW&keywords=usb+to+audio+jack&qid=1701034553&sprefix=usb+to+audio%2Caps%2C191&sr=8-3
активен участник в Брауновото движение

Активен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #310 -: Ноември 27, 2023, 00:01:14 »
значи няма нужда да махам и слагам кабела като идиот на всеки два часа
Не знам как е при НР ... но смарт зареждане не означава, че изключва батерията. При Apple (при включен кабел - Интел процесор) батерията се разреждаше, зареждаше или не се "ползваше" в зависимост от събраната статистика за работата ти (с компютъра) ... с М1 май е по-друга хавата.
активен участник в Брауновото движение

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #311 -: Ноември 27, 2023, 00:06:23 »
Принце, много благодаря, точно пържих някакви дискове преди 11 години. То сега всичко ново, ама по стъпките, по стъпките, та там. 2016 колко е голяма? Засега ще видя с алтернативите, де.

Веъдъра, лампата ми е пак от чайна, с юесби край, ама не са я снабдили с това за контакта, та я пъхам в лаптопа. Само за зареждане ми е и за лампата, електронна цигара, телефон, таблет.
Не ми трябва за прехвърляне на данни.
А това за слушалките, че аз ще си зема блутут слушалки от чайна за тия пари. Мислех, че нещо може да се цъка по настройките, щото слушалката влиза в дупката за каска....
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #312 -: Ноември 27, 2023, 00:37:19 »
1AC smart pin е зареждащото, някъде четох, че смарт пин е точно да спира батерията от презареждане, аз не мога като гламава да дебна и това и да дърпам и слагам кабели.
Обаче тия пидиефи изобщо не може да се редактира по тях, ни квото и да било, няма ли безплатен с повече опции от това да го зяпаш като плъх капан? Ни мога да избера текст и да го направя на снимка.. е затова не исках да сменям стария комп.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #313 -: Ноември 27, 2023, 00:37:40 »
Мислех, че нещо може да се цъка по настройките
Еееех ... то ако ставаше само с настройките и душата в Рая... (щото влиза в дупката за каска) ... ;)
активен участник в Брауновото движение

Активен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #314 -: Ноември 27, 2023, 00:41:00 »
смарт пин е точно да спира батерията от презареждане
Съвременните Li-ION батерии имат специален чип който контролира зареждането ... на батерията хич не й дреме кабела дали е включен
активен участник в Брауновото движение

Активен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #315 -: Ноември 27, 2023, 00:46:17 »
няма ли безплатен с повече опции
Дано ти свърши работа...
https://www.youtube.com/watch?v=SxvJ6y_J428
активен участник в Брауновото движение

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #316 -: Ноември 27, 2023, 01:43:51 »
Мерси много, спаси ме от нервен срив, това е безумие с тия батерии, бе, навсякъде ги натургаха вградени. Поне утеха, че няма да се налага сега и батерия да дебна като гламава.
За блек аута мерси, ама не го ща, намерих си при фри офиса нещо подобно. Може да пробвам и със стария от замундата, ма трябва инсталационната да я пренасям, пък дали пазя и паролите, пък дали ще тръгне на 11...
А, я още един бърз въпрос, старият ми е без блутут, така си го купих и допреди 2-3 години изобщо не ми и трябваше, не че сега много съм се разтичала да го ползвам. Ама как да си прехвърля ценните файлове от единия на другия? Помня, че май ползвах шер ми преди 11 години да прехвърлям от още по-стария на новия тогава. Сега няма ли нови програми, тая ли да ползвам?...
Изобщо, с настолните мейд ин чайна сглобени в България бях си парче къмпютърджийче, форматирах, инсталирах уиндоус наново, е дискове изпичах, кво ли не. С ейпито 11 години и изпуснах всички новости. И още щях да си го ползвам, ако спасителят на света не беше решил да спира поддръжката на старите уиндоуси. Виж кво име само бил гейтс - врати към сметките, врати към търсене на сметките, портите на ада. Щото нали там се търсят сметките.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #317 -: Ноември 27, 2023, 03:52:37 »
как да си прехвърля ценните файлове от единия на другия
Всичките ми ценни файлове за на Google Drive, Box и Dropbox. Нищо не прехвърлям (а си ги имам автоматично и на телефона и на таблета).
Друг вариант е да ползваш (голяма) флаш-ка...
« Последна редакция: Ноември 27, 2023, 04:28:45 от Дърт Вейдър »
активен участник в Брауновото движение

Активен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #318 -: Ноември 27, 2023, 04:44:15 »
Quote (selected)
дискове изпичах, кво ли не
Последния диск изпекох преди 15 години ... по времето когато Нетфликс пуснаха онлайн видео, спрях да играя ПК игри и минах изцяло на Линукс.
активен участник в Брауновото движение

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #319 -: Ноември 27, 2023, 05:31:31 »
Ами успех да го обясниш на Кайли - какво точно устройство трябва да си купи, след това какви точно дискове и как точно да си изпържи диска.

И както казах, има вече доста по-лесни начини, даже и под windows.

И между другото - double layer DVD ≠ DVD.

Излишно спорите, Кaily вече обясни, че няма устройство за оптичен диск (optical drive). Kaily, всичко което може да се сложи на диск (DVD, CD, и т.н.) може да се сложи на флашка. Всички версии на Windows от 7 нататък автоматично монтират ISO като диск на компютъра. Ако изтеглиш каквото и да е ISO, просто го сложи на флашка, и като пъхнеш флашката, Windows веднага ще ти монтира ISO-to и може да правиш каквото си искаш с него (като да стартираш инсталацията, и т.н.)

Малко по-сложно (но малко) е ако искаш да заредиш компютъра от флашката (като например инсталиране на нов Windows). Потърси програмата Rufus. Тя е безплатна и ще ти направи bootable флашка (т.е. от която можеш да стартираш компютъра) от ISO. Има, разбира се, и много други подобни програми.

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #320 -: Ноември 27, 2023, 05:39:51 »
А, я още един бърз въпрос, старият ми е без блутут, така си го купих и допреди 2-3 години изобщо не ми и трябваше, не че сега много съм се разтичала да го ползвам. Ама как да си прехвърля ценните файлове от единия на другия? Помня, че май ползвах шер ми преди 11 години да прехвърлям от още по-стария на новия тогава. Сега няма ли нови програми, тая ли да ползвам?...

Зависи какво имаш предвид под "прехвърляне". Ако са само документи, снимки, и подобни (т.е. отделни файлове), най-лесно е да ги копираш на голяма флашка (бавно) или на външен SSD диск. Купи си един 2-4TB (TO като му казват във Франция) външен SSD диск със USB-C  и си свиркай. Или както Дърт Вейдър ти каза, сложи ги на Google Drive или OneDrive, или подобен облак. Ако имаш предвид вече инсталирани програми, на практика е невъзможно. По-добре си инсталирай новите версии на същите програми.

Bluetooth е много бавен за големи обеми. Не е правен за това.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #321 -: Ноември 27, 2023, 08:12:43 »
Ами успех да го обясниш на Кайли - какво точно устройство трябва да си купи, след това какви точно дискове и как точно да си изпържи диска.

И както казах, има вече доста по-лесни начини, даже и под windows.

И между другото - double layer DVD ≠ DVD.

Излишно спорите, Кaily вече обясни, че няма устройство за оптичен диск (optical drive). Kaily, всичко което може да се сложи на диск (DVD, CD, и т.н.) може да се сложи на флашка. Всички версии на Windows от 7 нататък автоматично монтират ISO като диск на компютъра. Ако изтеглиш каквото и да е ISO, просто го сложи на флашка, и като пъхнеш флашката, Windows веднага ще ти монтира ISO-to и може да правиш каквото си искаш с него (като да стартираш инсталацията, и т.н.)

Нали точно това обяснявам :)))

Иначе даже няма нужда да го слага на флашка - ISO файла може да се намира на твърдия диск на лаптопа и от него да се монтира като отделно устройство. И после да се стартира setup.exe.

За резервно копиране препоръчвам единствено външен твърд диск, без значение дали е hdd или ssd. Това с чуждите облаци не си е работа за мен. Даже съм направил семеен облак.
the lamers club honourable member …

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2263
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #322 -: Ноември 27, 2023, 10:13:14 »
За резервно копиране препоръчвам единствено външен твърд диск
Споделен опит от неспециалист:
И аз ползвам външен твърд диск - 1 терабайт, живот и професионална дейност, всичко побира :). Флашките - само ако се налага да разнасям някакви файлове, но напоследък ползвам смартфона (микросиди картичката е удобничка за съхраняване на информация, която искаш да ти е винаги под ръка).

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #323 -: Ноември 27, 2023, 10:56:08 »
Мчи аз това точно свалих, да не съм пък пробната платена версия свалила... Нищо де, ще имам предвид и тая на принца и един ден ще ги обмисля
ако си свалила безплатната версия - нямаш грижи. пробната платена пуска гювеч за един месец, като всеки път предупреждава колко дни ти остават, така че не мож се обърка.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #324 -: Ноември 27, 2023, 12:06:20 »
Питам, питам, лаптопът си дойде с инсталиран уиндоус и сега не знам има ли код - парола в случай на преинсталиране, къде да я търся, ако ми се наложи? Трябва ли да правя някакви бекъп файлове нещо изобщо, навремето си имах инсталационна, качена в диск Е, и за форматиране на дискета, сега дискът е един, не е разделян и какво къде как да бръкна или направя за всеки случай?
Парола никой не ми е давал за уиндоуса, трябва ли да я търся из компа, да я искам от продавача или я има в акаунта ми в майкрософт?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #325 -: Ноември 27, 2023, 12:33:54 »

Питам, питам, лаптопът си дойде с инсталиран уиндоус и сега не знам има ли код - парола в случай на преинсталиране, къде да я търся, ако ми се наложи?

Трябва ли да правя някакви бекъп файлове нещо изобщо, навремето си имах инсталационна, качена в диск Е, и за форматиране на дискета, сега дискът е един, не е разделян и какво къде как да бръкна или направя за всеки случай?

Парола никой не ми е давал за уиндоуса, трябва ли да я търся из компа, да я искам от продавача или я има в акаунта ми в майкрософт?

Много е дълго за обяснение на всичкото, което питаш. Ще гледам довечера, ако има къде да погледна, да ти дам едно по едно къде да гледаш.

Но ако windows-a не ти плаче, че не е активиран, значи няма какво да се притесняваш. Едно време слагаха лепенки по дъното на комюптъра или някъде при батерията със серийния номер на windows, но сега не знам дали е така, все пак windows не ползвам вече близо 20 години.
the lamers club honourable member …

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #326 -: Ноември 27, 2023, 12:38:31 »
О, той е официално активиран и инсталиран. Питам просто, ако нещо му се скапе и трябва да се преинсталира, какво да правя. Мисля, че е бил с версия 10 и в онлайн магазина са го качили на 11.
Ама ми пратиха парола само за 1 година Маккафе безплатно, а за уиндоус никой нищо не ми прати, затова питам. Как става преинсталиране или оправяне, ако нещо му се скапе.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #327 -: Ноември 27, 2023, 12:45:56 »
О, той е официално активиран и инсталиран. Питам просто, ако нещо му се скапе и трябва да се преинсталира, какво да правя. Мисля, че е бил с версия 10 и в онлайн магазина са го качили на 11.

Ама ми пратиха парола само за 1 година Маккафе безплатно, а за уиндоус никой нищо не ми прати, затова питам. Как става преинсталиране или оправяне, ако нещо му се скапе.

Имаше  програмки за вадене на серийния номер на Windows, ще трябва да се провери из паяжината.

https://www.howtogeek.com/784986/how-to-find-your-windows-11-product-key/

За McAffee се страхувам, че след изтичането на годината, ще трябва или да си платиш за още една година или да го махнеш. Аз на компютрите с Windows слагам Comodo Antivirus или Comodo Internet Security, свободната версия. Може да провериш за нея - дали ще я одобриш.
the lamers club honourable member …

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #328 -: Ноември 27, 2023, 16:23:57 »
О, той е официално активиран и инсталиран. Питам просто, ако нещо му се скапе и трябва да се преинсталира, какво да правя. Мисля, че е бил с версия 10 и в онлайн магазина са го качили на 11.
Ама ми пратиха парола само за 1 година Маккафе безплатно, а за уиндоус никой нищо не ми прати, затова питам. Как става преинсталиране или оправяне, ако нещо му се скапе.

---
виж тук:
Start - settings - about - activation - Change product key or upgrade your edition of Windows "Product key"  и как се сменя с друг.
---
---

Раздели си диска на основен 1/3 С диск и  2/3 Д диск - виртуален инфо диск.

Start, Disk management и там избираш Action, за да си направиш виртуалния Д диск. Внимавай - не бързай!
 
 и на него запазваш твоята информация, можеш да смениш адреса папката за деск топа, така че да не е на С, а на Д;
същото може да направиш за адресите на папките: pictures, documents, downloads, даже и за файла на аутлука,така че на С да има само Windows, каквото и да ти се случи, дори формат С и нова Windows инсталация, то цялата ти инфо е налична.
 
 

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #329 -: Ноември 27, 2023, 17:13:02 »
И как се държи Комодо, не забавя ли?
Аз се мъча с един фрии Авааст и вече се каня да го деинсталирам. До сега нямам други проблеми, ама като зачегърти из целия диск, просто ме изнервя.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #330 -: Ноември 27, 2023, 18:06:21 »
Питам, питам, лаптопът си дойде с инсталиран уиндоус и сега не знам има ли код - парола в случай на преинсталиране, къде да я търся, ако ми се наложи? Трябва ли да правя някакви бекъп файлове нещо изобщо, навремето си имах инсталационна, качена в диск Е, и за форматиране на дискета, сега дискът е един, не е разделян и какво къде как да бръкна или направя за всеки случай?
Парола никой не ми е давал за уиндоуса, трябва ли да я търся из компа, да я искам от продавача или я има в акаунта ми в майкрософт?

От Windows 10 (включително) насам, ключът на операционната система е твърдо кодиран в BIOS-а на компютъра. Ако се наложи пре-инсталация, той ще си го намери и активира. Има и безплатни програми за намиране на ключа, но те са по-полезни за Office, Windows 7, и т.н.

Моят съвет е: като си инсталираш всичко, което ти трябва, махнеш боклуците на Windows, и си направиш лаптопа както ти харесва, вземи си един външен диск (по-добре SSD с USB-C), и направи 1:1 копие на диска с Clonezilla. Ако лаптопчето има USB-C (най-вероятно), това ще отнеме 5 минути. В случай на катастрофично събитие (SSD-то на лаптопа умре, например -- случи се на жената като бяхме в България това лято), слагаш ново SSD и си възстановяваш копието. Разбира се, от време на време си запазвай копия на документи, и т.н. Също така Windows има вграден Backup, горе-долу е сносен.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #331 -: Ноември 27, 2023, 18:52:22 »
И как се държи Комодо, не забавя ли?
Аз се мъча с един фрии Авааст и вече се каня да го деинсталирам. До сега нямам други проблеми, ама като зачегърти из целия диск, просто ме изнервя.

Не съм разбрал, все пак аз не ги ползвам тези компютри, но не съм получавал оплаквания точно за това.

А навремето разкарах free Avast и free AVG именно защото адски забавяха машините с windows.

Съветът на Звездоброеца е добър, помисли и за него.
the lamers club honourable member …

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #332 -: Ноември 27, 2023, 21:34:45 »
Питам, питам, лаптопът си дойде с инсталиран уиндоус и сега не знам има ли код - парола в случай на преинсталиране, къде да я търся, ако ми се наложи? Трябва ли да правя някакви бекъп файлове нещо изобщо, навремето си имах инсталационна, качена в диск Е, и за форматиране на дискета, сега дискът е един, не е разделян и какво къде как да бръкна или направя за всеки случай?
Парола никой не ми е давал за уиндоуса, трябва ли да я търся из компа, да я искам от продавача или я има в акаунта ми в майкрософт?

Доколкото си спомням пaртиционирането на диска при HP е малко специално, има една рековери партитион, но тя май е дистъпна само през BIOSa ( не става за Каили ). Иначе може да си направи рековери флашка за сигурност. Имаше там и рековери през интенет от сайта на HP. При вички тези варианти няма нужда от кода за активиране.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #333 -: Ноември 27, 2023, 23:24:10 »
И как се държи Комодо, не забавя ли?
Аз се мъча с един фрии Авааст и вече се каня да го деинсталирам. До сега нямам други проблеми, ама като зачегърти из целия диск, просто ме изнервя.
Аваста е баси боклука, детето имаше аваст, пропуснал беше около 20 вируса и нам си какви червеи още, бъгнал се, задръстил компа и дотам. Едвам съм го изчистила.
Аз ползвам от години Софос и като свърши безплатният гювеч, се връщам на него.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #334 -: Ноември 28, 2023, 18:11:53 »
За резервно копиране препоръчвам единствено външен твърд диск, без значение дали е hdd или ssd. Това с чуждите облаци не си е работа за мен. Даже съм направил семеен облак.

Много точен съвет. Облаците са добре, но все пак прехвърляш отговорността на някой неизвестен да се грижи за твоите неща. По-скоро облакът трябва да е запасен вариант. Външен диск (SSD или HDD), още по-добре два. Толкова са евтини тези дни, че е грехота да нямаш поне два. А иначе виж какво може да стане с облаците:

Google Drive е загубил месеци от данни на клиенти

И да не забравим известния случай на проникването в облака на Apple, от който изплуваха, между другите неща, хиляди голи снимки на известни хора, които бяха повярвали на Apple че всичко е супер и вашите данни са сигурни.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #335 -: Януари 03, 2024, 21:53:35 »
Някой да има впечатления от ползването на Bitdefender?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #336 -: Януари 03, 2024, 22:41:00 »
Някой да има впечатления от ползването на Bitdefender?

Доколкото помня, Bitdefender е вграден в последните версии на windows (ще излъжа от коя точно), така че впечатления няма как да имам.

На машините, които поддържам с windows, обикновено слагам Comodo Antivirus (free version).

А защо питаш?
the lamers club honourable member …

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #337 -: Януари 03, 2024, 23:37:41 »
Комодото се оказва, че не е баш фрии, щях по някое време и да си го платя де, но като се зачетох из малките буквички не ми хареса едно нещичко - че и като си го платиш, за следващата година не е сигурно, че ще е пак толкова - запазват си правото да го актуализират по цена.
И го деинсталирах - намерих този, щото пък аваста много ми бавеше лаптопа.
С този е добре, макар и доста окастрено като възможности, но пък нямам никакви впечатления - затова питах.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #338 -: Януари 04, 2024, 00:03:24 »
Sophos
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #339 -: Януари 04, 2024, 06:59:58 »
Комодото се оказва, че не е баш фрии, щях по някое време и да си го платя де, но като се зачетох из малките буквички не ми хареса едно нещичко - че и като си го платиш, за следващата година не е сигурно, че ще е пак толкова - запазват си правото да го актуализират по цена.

И го деинсталирах - намерих този, щото пък аваста много ми бавеше лаптопа.

С този е добре, макар и доста окастрено като възможности, но пък нямам никакви впечатления - затова питах.

Има го инсталиран на около 50 машини и никога не е искал пари. Освен нещата да са се променили с времето.  Аз нали не ползвам антивирусна, та нямам пресни впечатления.
the lamers club honourable member …

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #340 -: Януари 04, 2024, 08:09:54 »
Някой да има впечатления от ползването на Bitdefender?

Ето един съвет, за колкото съм го купил, за толкова ви го продавам:

Windows 10 и 11 имат добър вграден антивирус и анти-malware, включително и ransomware. Много се съмнявам, че Sophos, Comodo, и прочее са даже малко по-добри. Някои (Avast) със сигурност са по-лоши. Тук говорим, разбира се, за битови потребители. Хора/компании на които им трябва истинска защита си плащат за Norton и истински стени да ги пазят - те струват стотици и хиляди на месец. Има средно ниво (за по-горна категория битови потребители), и там Касперски и Нортон предоставят добри продукти на разумна цена. Както казваше Хайнлайн, няма безплатен обяд.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #341 -: Януари 04, 2024, 10:11:59 »
От няколко години ползвам Касперски, нямам проблеми, 70 кинта за 3 машини.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #342 -: Януари 04, 2024, 10:12:24 »
По принцип из разни класации Avast го дават добър, аз затова и го ползвах години наред, ама бави и вече започна да ме изнервя да го чакам - та го деинсталирах.
Комодо започна добре и уж бе фрии, да, ама не, просто trial период ти дават, сетне една година на промоция, която е приемлива - към 30-на евро, но като се зачетах из правилата им - продължението сетне вече е без промоция и е към 120, а на всичко отгоре си запазват правото да променят цените.
Което ми дойде отгоре.
Най сетне на мен ми трябва лека версия, не драпам за защита от Malware, Spyware, Adware, Phishing etc. щото уж внимавам и все нещичко уж разбирам.
Пробвах и TOTAL, даже ми и хареса, работи добре във фонов режим, ама скъпичко ми идва.
Та Битдифендъра, макар и в орязания му свободен вариант уж го дават за добре работещ и в момента съм го инсталирал, но попитах дали все пак някой го е използвал повече време да даде инфо.
Както и да е - благодаря за отзивчивостта.
Ще си остана засега на него, аз нямам много за криене и защита, нито пък ме е грижа, че щели да ме проследяват и т.н....
Ще дам и впечатления като мине време.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #343 -: Януари 04, 2024, 10:30:43 »
Преместих поста в правилната тема:

От миналия век не ползвам никаква антивирусна програма, защото ми бави системата, няма време да чакам - дразня се.
Windows има сравнително добра вградена защита, която я изключвам само при инсталиране на кракнати програми.
Основното правило е - не отварям никакъв е-mail от непознат изпращач или unknown. Всички програми са ми най-вече от Pirate Bay и кракнати, а те са много и скъпи. Единствена лицензирана е сърверната програма на сървера на форума, която я свих от една доставка за казино в Ангола, където имаше няколко пакета.
При съмнение (веднъж преди години) просто format C: и new clean installation. На С диск САМО Windows платформа, всички програми, данни и т. н. на D, дори Desktopa и другите вградени са прехвърлени на D и много лесно преинсталирах.
По принцип ми е писнало дт дебъг и т. н. губи време. Отдавна емпирично съм установил - Най-бързо и ефективно е тотално бърсане и нов чист старт.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #344 -: Януари 04, 2024, 10:47:09 »
Quote (selected)
Най-бързо и ефективно е тотално бърсане и нов чист старт.
Аз пък, при съмнение свалям някаква сериозна антивирусна с trial версия, чеквам всичко и ако няма проблеми - спирам.Ако е намерен проблем, дори и trial версиите дават възможност за почистване.
И е доста по кратко.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #345 -: Януари 04, 2024, 10:49:12 »
При съмнение (веднъж преди години) просто format C: и new clean installation. На С диск САМО Windows платформа, всички програми, данни и т. н. на D, дори Desktopa и другите вградени са прехвърлени на D и много лесно преинсталирах.
По принцип ми е писнало дт дебъг и т. н. губи време. Отдавна емпирично съм установил - Най-бързо и ефективно е тотално бърсане и нов чист старт.

И един непоискан съвет - след като направиш чиста инсталация, направи един image на c:, след това възстановяването е още по-бързо.
the lamers club honourable member …

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #346 -: Януари 04, 2024, 10:56:43 »
И един непоискан съвет - след като направиш чиста инсталация, направи един image на c:, след това възстановяването е още по-бързо.

  :thup: От 20 г. го практикувам, много е удобно, а можеш да настроиш True Image да го прави автоматично по график, при проблем - само разпъваш имиджа. От години не съм правил преинсталация.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #347 -: Януари 04, 2024, 11:03:28 »
...
И един непоискан съвет - след като направиш чиста инсталация, направи един image на c:, след това възстановяването е още по-бързо.
---

Thanks, много добра идея!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #348 -: Януари 04, 2024, 11:08:49 »
...
И един непоискан съвет - след като направиш чиста инсталация, направи един image на c:, след това възстановяването е още по-бързо.
---

Thanks, много добра идея!

Имай предвид, че в такъв случай ще трябва всички програми, които инсталираш да не са на c: за да не се наложи все пак да инсталираш някоя отново.

Аз по принцип разделям диска (ако е един hdd) на три части - c:\sys; d:\prg  и e:\wrk.

Размерите са по твое усмотрение, но за последните версии на windows - поне 100 GB за c:.
the lamers club honourable member …

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #349 -: Януари 04, 2024, 11:21:57 »
Добре де, да си направиш имидж на флешка - ОК, ама за какво е целият този труд да си правиш имидж на същия HDD?
Проблемите могат да са два - хардуерен за диска и тогава файда от имиджи - йок.Или почти.
Софтуерен - нещо от вируси, но тогава не е ли по добре чистене, отколкото преинсталиране? Или имате предвид че вируса е бил толкова злостен, че не бутвате от С:? Ама тогава се получава пак като хардуерния проблем. Нещо не разбирам.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #350 -: Януари 04, 2024, 11:46:27 »
Добре де, да си направиш имидж на флешка - ОК, ама за какво е целият този труд да си правиш имидж на същия HDD?
Проблемите могат да са два - хардуерен за диска и тогава файда от имиджи - йок.Или почти.
Софтуерен - нещо от вируси, но тогава не е ли по добре чистене, отколкото преинсталиране? Или имате предвид че вируса е бил толкова злостен, че не бутвате от С:? Ама тогава се получава пак като хардуерния проблем. Нещо не разбирам.

Не на флашка, на друг, външен диск.

Чистенето не винаги дава ефект, понеже създателите на вируси са почти винаги една крачка напред и не се знае къде завират копия на вируса. Това едно, второто е, че ако ти криптират диска никакво чистене няма да помогне.
the lamers club honourable member …

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2975
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #351 -: Януари 04, 2024, 15:25:36 »
И аз не ползвам антивирусни (легален, доброволно самонатресен малуеър).
Оптималното, според мен - малък SSD за винбоза и софтуера му, отделен хард за данните ( ежемесечен бекъп на браузър логини, буукмаркове и история пак там).
Ако нещо стане, дори в MBR-a - откачаме харда (или внимаваме за буквичките), Хирен Boot от флашка или CD, Kill Disk по SSD-to, тъпото на теслата, демек, и нова инсталация.
В най-най-лошия случай - острото на теслата и ново SSD.
*********   ✹    *********

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #352 -: Януари 04, 2024, 22:09:37 »
Имай предвид, че в такъв случай ще трябва всички програми, които инсталираш да не са на c: за да не се наложи все пак да инсталираш някоя отново.

Ако ползваш Clonezilla (AOMEI е подобен, но е промишлен продукт, по-мощен и скъп), тя ти позволява да направиш изображение на целия диск, няма значение как е разделен (може и на всеки раздел отделно). При това Clonezilla копира само данните, празното място не го копира. Правил съм стотици цикли image/restore на какво ли не, работи без грешка. Има си и кусури, разбира се, но като цяло, за безплатен, добре поддържан и обновяван продукт е много добре.

Между другото, AOMEI е единствения продукт от тези, които съм опитвал, който позволява от два диска в RAID0 да направиш едно изображение, и след това да го сложиш на един диск (или на два диска в RAID1).
« Последна редакция: Януари 04, 2024, 22:23:25 от Звездоброец »

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #353 -: Януари 04, 2024, 22:20:16 »
Добре де, да си направиш имидж на флешка - ОК, ама за какво е целият този труд да си правиш имидж на същия HDD?
Проблемите могат да са два - хардуерен за диска и тогава файда от имиджи - йок.Или почти.

Първо, флашката не е добър носител за запасни изображения. Флашката се възприема от операционната система по различен начин от нормален външен диск (дали твърд, дали SSD), и копирането/възстановяването е ужасно бавно. Ползвай външен SSD диск и няма проблеми.

Второ, запасното изображение (backup image) очевидно трябва да е направено преди да ти се скапе компютъра. Ако вече си се заразил (или повредил), и нямаш backup, ще трябва всичко отново да се инсталира.

Ако имаш сравнително модерен компютър с USB-C или Thunderbolt 10GBps/20GBps/40GBps, Clonezilla има скорост от около 20-25GB в минута, един нормален компютър се запазва за 3-5-10 минути.


Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #354 -: Януари 05, 2024, 02:42:30 »
И един непоискан съвет - след като направиш чиста инсталация, направи един image на c:, след това възстановяването е още по-бързо.

 :thup:

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #355 -: Януари 05, 2024, 15:13:35 »
Аз имам едно USB-C, това с нормална флашка ли работи? Иначе от всички съвети нищо не направих, прекалено ми е сложно. Имам си папки на стария комп, тия важни папки си ги обновявам периодично в гугъл драйв, четох, че уин 11 се сваля директно от сайта на педофила, намерих си лист с указания за рисет, реинстал и нам си какво на уин и се кротнах.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #356 -: Януари 06, 2024, 18:17:55 »
Аз имам едно USB-C, това с нормална флашка ли работи? Иначе от всички съвети нищо не направих, прекалено ми е сложно. Имам си папки на стария комп, тия важни папки си ги обновявам периодично в гугъл драйв, четох, че уин 11 се сваля директно от сайта на педофила, намерих си лист с указания за рисет, реинстал и нам си какво на уин и се кротнах.

Трябва ти флашка с USB-C. Има два вида: само USB-C, и USB-C от единия край, и USB-A (нормалния USB) от другия край. Последната е универсална, ще ти върши работа за всички случаи. USB-C/Thunderbolt е бъдещето -- след само 25 години маймуните дизайнъри се сетиха че е удобно една флашка да няма значение как е обърната за да я пъхнеш (да не говорим за скоростта -- засега 40GBps -- но това си е нормално развитие на технологиите).



Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9563
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #357 -: Януари 06, 2024, 18:30:21 »
Баси, аз миналата година си поръчах от алиекспрес флашка да си прехвърлям от компа на таблета работи. Единият край А, другият С, оня с С не го захапа таблетът и си взех парите обратно. Виси някъде из чантите, щото иначе работеше.
После си поръчах сандиск пак с А и С и с нея си прехвърлях работите.
https://fr.aliexpress.com/item/1005005275907134.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.26.85bc5e5biZHXTt&gatewayAdapt=glo2fra
Сега ти пак говориш за С, ама на компа. Аз се обърках вече.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #358 -: Януари 06, 2024, 18:49:01 »
кайле, няма значение какъв е края на буксата, важно е да можеш да я втъкнеш къде требе.

а скоростта се влияе от типа на usb шината, не от вида на буксата. гледай да пише usb3 на флашката, като купуваш нова. на компютрите обикновено буксите на тези скоростните слотове са със синя пластмаса, виж горе в средата на картинката.

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: Взаимопомощ
« Отговор #359 -: Януари 06, 2024, 23:55:19 »
Сега ти пак говориш за С, ама на компа. Аз се обърках вече.

onzi е сложил хубава картинка. Ако компа ти има дупка USB-C (като най-дясната картинка), ти трябва флашка със съoтветния накрайник. И да, на таблети и телефони вече е USB-C, и лесно се прехвърлят нещата (или направо си закачи телефона за лаптопa, ще ти трябва кабелче с USB-C в двата края). Но ти нали си купи нов лаптоп, няма начин да няма USB-C.