Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 19, 2024, 17:22:08

Автор Тема: Цветя овошки зеленчуци.  (Прочетена 17007 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #60 -: Август 02, 2022, 21:01:24 »
Пенико зимата няма да го е страх ни от инфлация, ни от недостиг на храни.
Това са мезета, да видим как се оправя с основната част на аператива.
Муншайн?
 
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #61 -: Август 02, 2022, 21:08:22 »
Да можеше и ракийката да се добива по-лесно.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #62 -: Август 02, 2022, 22:24:23 »
Браво пенико ракията от мен :)))

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #63 -: Август 03, 2022, 05:35:35 »
Браво пенико ракията от мен :)))
Благодаря ама...
Понеже по-горе Буратино попита как се справям, та да отговоря и на него:
Ами справям се отлично със съществената част на аператива - и ПРЕДИ и СЕГА.
Преди: пораснал съм в край (Дряновско), където сливите са (бяха) повече от троскота. В нашето село дори бяха насяли сливи за декоративни дръвчета по главната улица. Дядо ми и после баща ми в добра година варяха до към 200 л сливова. Само сини сливи без захар. Джибровата отделно. Селските казани бяха на 50 м от къщата ... Та от млад съм (бях) на ти с всички видове дестилати. Домашният бар беше винаги зареден на 6 - и като асортимент и като количество.
Сега: през февруари т.г. имах сериозно медицинско "приключение". Една седмица в болница, системи, скенери, ултразвуци и пр. Докторите до един бяха категорични, че ако не спра напълно алкохола, ще им гостувам отново. По принцип аз не им вярвам много, но изживях такъв ужас, че оттогава не съм близвал. С 2 думи сега съм непющая сволоч....Да, преглъщам "суха плюнка", когато хората покрай мен се черпят, ама.... :t2334:
На всички, които могат да си го позволят - НАЗДРАВЕ!


Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #64 -: Август 05, 2022, 19:24:24 »
Един "Чикагски" парадокс (поне за мен): тази година всичко закъсня - пролет практически нямахме, до средата на Май максималните бяха под 15 С. Доматите чак сега взеха да порозовяват, още не съм брал. Обаче гроздето взе да узрява! Опитах няколко зърна - съвсем сладки са. Вярно, лозата ми е ранна, но грозде преди доматите и то в Чикаго???  :think:

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #65 -: Август 13, 2022, 14:00:28 »
И един от мен

Познайте плода.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен PlaNed

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 930
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #66 -: Август 13, 2022, 18:16:20 »
Познайте плода.
Афъзка?!
Ако стигнете дъното, не се отчайвайте.
Налейте си пак!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #67 -: Август 14, 2022, 21:31:42 »
Да докладвам:
1. Доматите започнаха да дават. Част от 1вата реколта сортирана по сортове.
2. Пиперът иска още малко чакане. Обаче расте като луд. Някои корени са вече около 130-140 см високи - наложи се да им слагам колчета, че взеха да се кършат. На снимката асистент градинаря служи за жалон  ;)


Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #68 -: Август 14, 2022, 21:37:37 »
На мен ми дай оня нагърчения, фронтално. Изпива 100 грама.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #69 -: Август 14, 2022, 22:16:58 »
Оо! И различни сортове домати си посадил! Браво!
Аз имам пет корена домати, за пръв път в живота ми, и такива вкусни домати не съм яла никога.
А помощник градинаря ще го правим президент на САЩ
Ти дръж фронта
« Последна редакция: Август 14, 2022, 22:23:18 от Алиса »

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #70 -: Август 14, 2022, 22:24:05 »
Трябвало бъде роден там. От майка индианка и баща лъв. Най-малко.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #71 -: Август 15, 2022, 04:01:10 »
Трябвало бъде роден там. От майка индианка и баща лъв. Най-малко.
Той е роден тук, но нито майка му е индианка, нито баща му е лъв....А и тази длъжност не е за читави хора - надявам се да стане такъв (читав).
« Последна редакция: Август 15, 2022, 05:05:02 от peniko »

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #72 -: Август 15, 2022, 04:54:22 »
На мен ми дай оня нагърчения, фронтално. Изпива 100 грама.
А на този по-долу върху кантарчето колко дестилиране течност му е нужна (салатката е само от него)?  :think:
От миналата година е. Тази година няма да има рекордьори като него.



Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #73 -: Август 15, 2022, 07:01:22 »
Да, това е домат. Майстор си. Браво! Радвам се за теб и фамилията. На пазара все за такива се оглеждам. И да са с леки кусури, купувам в по-големи количества. Купувал съм и по 2,50 килото. Иначе са 4 - 5 лева килото. Струват си парите и не се замислям.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #74 -: Август 19, 2022, 02:11:08 »
Добивите взеха да нарастват .... а ракията да намалява  :lol:

Неактивен PlaNed

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 930
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #75 -: Август 19, 2022, 12:56:01 »
Добивите взеха да нарастват .... а ракията да намалява
Наздраве!
Ти си наша гордост и пример за подражание!
Ако стигнете дъното, не се отчайвайте.
Налейте си пак!

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2246
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #76 -: Август 19, 2022, 14:20:08 »
Добивите взеха да нарастват
Жив и здрав бъди, peniko, с уменията си.
Чисто естетическо удоволствие е да гледа човек резултатите от труда ти..

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9487
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #77 -: Август 19, 2022, 16:17:28 »
Мен лично ме гризе грозна завист...
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #78 -: Август 19, 2022, 19:34:56 »
Мен лично ме гризе грозна завист...
Така е за всичко - всеки гледа резултата, никой не се интересува как се стига до него  ;)
Тоая дейност е лесна и не иска кой знае какво. Някога, когато бях в апартамент си гледах домати на балкона в 20 л кофи, а краставици в сандъчета

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #79 -: Август 19, 2022, 19:40:04 »
Благодаря на отзивите. Приемам ги като позволение da продължавам да ви правя ...скомина  :lol:
А, ето тук какво ми донесе наскоро един приятел. Съдържанието не съответства съвсем на корицата, но самата тя много добре описва моите занимания по сезони - лятото при зеленчуците, зимата при "железцата" ;)

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2246
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #80 -: Август 20, 2022, 17:06:28 »
Peniko, в домашната си библиотека имам много любопитна френска книга, купувана в Париж в началото на 30-те от брата на дядо ми, студент по електроинженерство там (прадядо ми бил богат строителен предприемач, пратил го да учи там и това, защото преценил, че това е бъдещето), човекът обаче не само учил, а участвал в Испанската гражданска война на страната на републиката, после и във Френската съпротива, та заработвал като градинар. В България се връща чак през 1949, съвсем смътно го помня, беше началник в Енергото. Някой ден, ако имам щастието да се запознаем, ще ми е любопитно как на вещ човек като тебе ще ти изглежда френският градинарски опит от 30-те.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #81 -: Август 20, 2022, 18:04:40 »
И нашият лясковски опит от време оно не е за подценяване. Има малко музейче там, интересно е. Доста мащабно се е работело.
« Последна редакция: Август 20, 2022, 18:59:35 от dabedabe »

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2246
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #82 -: Август 20, 2022, 19:12:29 »
И нашият лясковски опит от време оно не е за подценяване
Не съм ходила. Но Цани Гинчев, родом от Лясковец,  в една своя книга подробно описва дейностите на българските градинари и зеленчуците, които отглеждат. Особено ми беше любопитно да чета за бамята - екзотика в ония времена, и как българите запознават разни там невежи  маджари и др.под. с нея :)

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #83 -: Август 20, 2022, 19:37:01 »
Хората са били задружни. Имали са общество, да го кажем. Организации, символи. Сега всички бързаме, преди да помислим достатъчно.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #84 -: Август 21, 2022, 03:22:16 »
Peniko, в домашната си библиотека имам много любопитна френска книга, купувана в Париж в началото на 30-те от брата на дядо ми, студент по електроинженерство там (прадядо ми бил богат строителен предприемач, пратил го да учи там и това, защото преценил, че това е бъдещето), човекът обаче не само учил, а участвал в Испанската гражданска война на страната на републиката, после и във Френската съпротива, та заработвал като градинар. В България се връща чак през 1949, съвсем смътно го помня, беше началник в Енергото. Някой ден, ако имам щастието да се запознаем, ще ми е любопитно как на вещ човек като тебе ще ти изглежда френският градинарски опит от 30-те.
Значи дядото е бил "градинар" на партизаните .... ;)
Предложението ми допада, но има 2 технически трудности:
- Доста трудно ми стана ходенето до БГ, защото ми е нужна "дълга" отпуска. Имам я на "хартия", но всички знаят, че требва шефа да я подпише...А трябва да
"пазя" бъдещата пенсия до която имам още малко време. Ама в случая спешност няма
- Аз на францушки знам само мерси, бонжуар и жотем... :lol:

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #85 -: Август 21, 2022, 03:44:10 »
И нашият лясковски опит от време оно не е за подценяване. Има малко музейче там, интересно е. Доста мащабно се е работело.
Значи сме почти земляци по произход: единият ми дядо изкарал 7 години като градинар в Австо-Унгария е от едно селце м/у В Търново и Дряново. Те някога са ходели на гурбет на групи. Имали са "каналджии" демек. Помня от дядо, че в неговата група били най-много от Лясковец и от с. Джулюница.
Другият дядо е от Варна. Имаше голямо място точно над паметника с книгата. Имаше лозе, овошки (праскови, четеши и бадеми) и много цветя. С тези цветя съм се издържал като студент.
Та сигурно съм "генно" обременен да чопля земята ....
А единият от прадядовците (не го помня) е бил доста години по Америката. Прякорът му е бил "Американеца". Помня от дете, че иманяри редовно копаеха в основите и дуварите на старата му къща, да търсят на дядо Денчо закопаните долари ....
Може пък и затова да съм сега тук -  а ако се окаже, че имам роднини американци?  ....Млади мъже са били, на по около 20-25 г, няма как да не са похванали някоя тукашна госпожица  :lol:

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #86 -: Август 21, 2022, 03:47:42 »
Е, отново малко "скомина".
Това от днес. Наистина вече не стига ракията ...

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #87 -: Август 26, 2022, 00:37:45 »
Да се оплача: някаква гад ми нападна пипера. Аз редовно се боря с различни вредители- зайци, катерици, опосуми и пр т.е. имам идея кой какво обича и какви поразии прави. Този обаче е "специален" - не яде плода, както правят всички останали, а само кочана със семките ...все едно, че ми приготвя чушките за пълнене. За 1ви път ми се случва. Единствено мога да кажа, че по произход сигурно е "латинос" ....щото гризе и лютите.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #88 -: Август 26, 2022, 07:11:42 »
Ако можеше освен да ги чисти от семена и да ги пече щеше да е хит.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #89 -: Август 26, 2022, 07:23:38 »
Четирикрако трябва да е, а? И не голямо. Турни една камера. Тури и 2-3 ореха.
« Последна редакция: Август 26, 2022, 07:36:39 от dabedabe »

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #90 -: Август 28, 2022, 08:45:51 »
Не знам как е по Мелнишко, но тук в Чикаго гроздоберът почна през Август. Сигурно е поради.... затоплянето 😉

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9487
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #91 -: Август 28, 2022, 14:35:42 »
Някъде четох, че в САЩ забраняват домашното отглеждане на плодове и зеленчуци. Има ли такова нещо в някои щати?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #92 -: Август 29, 2022, 03:11:24 »
Някъде четох, че в САЩ забраняват домашното отглеждане на плодове и зеленчуци. Има ли такова нещо в някои щати?
Чувал съм и аз нещо подобно, но в т.нар  "Среден запад" (Айова, Минесота, Уисконсин, Илинойс, Индиана) със сигурност няма такова нещо.
В района на Чикаго всеки българин, който е в къща сади и копае нещо, мексиканците също. В по-далечните покрайнини, където са с повече земя даже си имат фермички. Всички големи магазини, с Уолмарт начело имат градински центрове. Продават разсади, фиданки, плодни храсти, подправки и пр. Близо да нас има огромен "градинарски" магазин - може би 10 мин ходене от единия край до другия. Има от пиле мляко... даже и неща които тук не виреят (правил съм опити). Дори и кварталните супери изкарват разсад през Април - Май. Ако адресът ти е с 5 цифрен номер т.е. далеч си от "цивилизацията" може и животинки да завъдиш - пилета, гъски, овце и т.н. Жена ми има един колега мексиканец, от когото редовно се снабдяваме с яйца, пилешко и агнешко. За "по-дивите" щати, в които съм посещавал по-често (Мизури, Арканзас, Канзас, Оклахома, Тенеси) и дума не може да става за подобни ограничения.....Мисля си - ако има такива, те ще са в "учените" щати - Калифорния, Масачузетс, Кънектикът, Ню Йорк, Ню Джърси и по-точно за определени населени места там...Щото например щата Ню Йорк ако изключим НЙС и още 2 града (Бъфало и Олбъни) е такъв пущиняк, че бледнее пред нашия Северозапад, в Калифорния е подобна ситуацията - бил съм в такива джендеми, дето най-близката бензиностанция е на 45 мин!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #93 -: Септември 05, 2022, 23:47:19 »
Е тука на един корен лилаво/зелени и червени чушлета. Листата също са и зелени и лилави. Както е във вица "Тези сливи защо са червени? Ами защото са зелени" ...тук е обратното - отначало за лилави, като узреят стават червени. Моя съвсем неволна кръстоска помежду 3 сорта.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #94 -: Септември 05, 2022, 23:57:14 »
При мен се получи някаква кръстоска между тиквите и тиквичките.
На един корен и нормална тиквичка и тиква като кратуна.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #95 -: Септември 06, 2022, 01:03:21 »
При мен се получи някаква кръстоска между тиквите и тиквичките.
На един корен и нормална тиквичка и тиква като кратуна.
Да не им е такъв сортът на тиквичките? Тук има един дето аз го сея, "Император" се казва. Младите тиквички са по 30-40 см  - млади казвам, защото още нямат семки. 2 такива пълнят голямата тава.
Ей тука един екземпляр.


Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #96 -: Септември 06, 2022, 09:37:57 »
Оооо, ти човеко си бил голям майстор бре!
Аз се трудя като синкавочерен роб при бял сахиб да изкарам някой друг домат и краставица, че е кеф, ама то при моята глина май трябваше тухларна да отворя, че да изкарвам нещо!
Пък и северен склон и слънцето и то оскъдно.
Мъ аз си упорствам де, инат си падам малко.
Мисля си, ако бяхме съседи по дворове обаче, че щяхме да пропаднем.
Щото по ичкията нямам никакви проблеми, гледам ти си краля на мезето...мани, мани, добре че не живеем наблизо!
Ей ти един пример за максимата, че мноо хубаво не е на хубаво, по - малко хубаво си е по - хубаво.
 :)))
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #97 -: Септември 06, 2022, 09:44:44 »
Quote (selected)
Мисля си - ако има такива, те ще са в "учените" щати - Калифорния, Масачузетс, Кънектикът,
В Массачусетс няма. Амен до Харвард изведнъж гледам не некква пършива площ от трева и келяв храст на нея, а градинка с домати и краставици.
Поогледах се да видя някой, че да му викна- ей нашенец, как си? - ама нямаше никой.
Със сигурност нямаше да сбъркам!
Българин, сърбин, ...нещо такова ще да е бил стопанина.
Другите парчета не стават.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #98 -: Септември 06, 2022, 19:36:29 »
Оооо, ти човеко си бил голям майстор бре!
Аз се трудя като синкавочерен роб при бял сахиб да изкарам някой друг домат и краставица, че е кеф, ама то при моята глина май трябваше тухларна да отворя, че да изкарвам нещо!
Пък и северен склон и слънцето и то оскъдно.
Мъ аз си упорствам де, инат си падам малко.
Мисля си, ако бяхме съседи по дворове обаче, че щяхме да пропаднем.
Щото по ичкията нямам никакви проблеми, гледам ти си краля на мезето...мани, мани, добре че не живеем наблизо!
Ей ти един пример за максимата, че мноо хубаво не е на хубаво, по - малко хубаво си е по - хубаво.
 :)))
Благодаря!
Може би причината е, че ми останаха малко хобита (по технически причини) и затова се "фокусирам" само върху тях. Аз лятото съм в градината, а зимата си чопля "железцата".  ;)
То и при мен е глинесто/песъчливо. Някога ледниците са завлякли всичко в езерото. Почвата е дълбока точно една права лопата. Аз обаче съм "повдигнал" градината и през 3-4 г карам и насипвам по 2 камионетки компост.
Бях някога в БГ и по ичкията. Тук не става - много главоболие (трябва да поръчвам материала от майна си), нямам подкрепа от фамилията (те са заклети трезвеници), а и дофторите ми думат да съм минел на сода  :think:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #99 -: Септември 06, 2022, 19:43:06 »
Quote (selected)
а и дофторите ми думат да съм минел на сода  :think:
-Редовно ходя на лекар и той трябва да живее.
-Купувам си предписаните лекарства - аптекарят също трябва да живее.
-После ги изипвам в боклука и си сипвам едно - и аз искам да живея.

Не е мое, беше го казал някой от класиците аз само го преразказвам ( до колкото мога ).
П.П. То така си беше според Принца. :t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #100 -: Септември 06, 2022, 20:04:45 »
Ей тука да разнообразя мезетата с "нови" артикули.
Отляво са сладки, отдясно са люти.  Все нашенски сортове. С 2 изключения - дългите червени сладки и лилавите лютиви. В интерес на истината обаче, така са се накръстосали, че е трудно да им се определи сорта - само аз си ги виждам, защото знам какво съм сял.
От лютите има "стърчащи" - растат нагоре?! От македонския край били, сигур затуй са толкова "напърчени"...а са и смъртоносно люти.
Забелязах, че ми липсва само светло синия цвят и бих могъл да сглобя на "модерните" ... значи, съм в крак с модерните тенденции  :lol:


Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #101 -: Септември 06, 2022, 20:16:46 »
Прелест!
Виж, не съм специалист, но ти май имаш и друга дарба - посъветвай се с Принца и   Мае Аши - невероятни снимки правиш със зеленчуци!
Това си е изкуство, сигурен съм, че ако барнеш някои детайли с помощта на специалист - хобито ти може да приеме доста приятни за теб измерения.
Ако съумееш да го промотираш де, но там вече съветите трябва да дойдат от местни светила.
Успех, ако се заемеш!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #102 -: Септември 06, 2022, 20:57:58 »
Не развращавай човека! Тез малките кръгли сиви не мой да са пъпеши. Браво за труда! Винаги си струва.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #103 -: Септември 07, 2022, 20:40:37 »
Не развращавай човека! Тез малките кръгли сиви не мой да са пъпеши. Браво за труда! Винаги си струва.
Пъпеши са, модел "Медена роса". Дребни са тази година, но както винаги са сладки и ароматни.
Тази година е особена за градинарството: пролет практически нямаше, до края на Май студ и дъжд. Сях последния уикенд на Май! Оттам обаче всичко тръгна на 6 - не мога да се оплача. Някои култури (краставици, пипер, зелен боб, тиквички) дадоха рекордни за мен добиви. Разчитах, че поради късната пролет ще има по-дълго лято, но не би. Есента е вече във въздуха - захладня, взеха да се мъркат жълти листа и плодовете взеха да зреят много бавно....Берекет версин, догодина пак.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #104 -: Септември 07, 2022, 20:44:18 »
Прелест!
Виж, не съм специалист, но ти май имаш и друга дарба - посъветвай се с Принца и   Мае Аши - невероятни снимки правиш със зеленчуци!
Това си е изкуство, сигурен съм, че ако барнеш някои детайли с помощта на специалист - хобито ти може да приеме доста приятни за теб измерения.
Ако съумееш да го промотираш де, но там вече съветите трябва да дойдат от местни светила.
Успех, ако се заемеш!
Слаб съм във фотографията - за мен е само за документиране и нямам никакви по-високи амбиции. Снимам с телефона, като спазвам някои азбучни правила за светлина, ъгъл и разстояние ...и щракам 2-3 пъти за всеки случай.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23674
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #105 -: Септември 07, 2022, 20:52:08 »
Няма стане от теб плеймейт Пенико!
Щом нямаш мерак да вземеш една снимка и да я фотнеш у шопа така да бъде.
Обаче за краставичар ставаш! :thup:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9487
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #106 -: Септември 07, 2022, 21:43:42 »
азбучни правила за светлина, ъгъл и разстояние

Какви?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #107 -: Септември 07, 2022, 22:07:08 »
В природата е истината, другари. И в магарешкия бодил има красота. За жалост понамаляха магаретата. В Америка ако са скъпи, може завъртим един бизнес. Комплект с два чувала магарешки тръни. И на 5000 долара ще кандисаме.
.............
Надявам се да не си загубил българското чувство за хумор. Иначе пардон!
« Последна редакция: Септември 07, 2022, 22:19:44 от dabedabe »

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #108 -: Септември 08, 2022, 04:10:11 »
азбучни правила за светлина, ъгъл и разстояние

Какви?
Ами светлината да е винаги зад мен, да внимавам за блестящи повърхности отразяващи светлина от обекта (ако трябва се измествам). Много близо не е добре, защото се виждат всякакви "родилни" петна по обекта, много далече - също (губят се детайли). Ако снимаш под много остър ъгъл може да се получи неправилна представа за размери и местополжение.... Но с 2 думи не се чувствам комфортно да давам акъл за неща, за които знам почти нищо.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1226
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #109 -: Септември 08, 2022, 05:18:56 »
Няма стане от теб плеймейт Пенико!
Щом нямаш мерак да вземеш една снимка и да я фотнеш у шопа така да бъде.
Обаче за краставичар ставаш! :thup:
Ти май ще вземеш да ме накараш да си подновя фасадата и да си санирам балкона ...Стар съм вече за подобни начинания :lol:

AnonimusBG

  • Гост
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #110 -: Октомври 22, 2022, 20:44:49 »
Днес събрахме реколтата от праз.
Садихме за пръв път.
Получи се.
Догодина ще садим много повече.
А то тук празът е на цената на свинското.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #111 -: Октомври 22, 2022, 20:59:59 »
Питане само.
Прасена каша яли ли сте?
Мммммм...!
 :spiny:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4339
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #112 -: Октомври 22, 2022, 21:03:05 »
Що е това?

AnonimusBG

  • Гост
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #113 -: Октомври 22, 2022, 21:06:46 »
Що е това?

Предполагам че питаш Джузепе.
Да дава рецептата.

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1375
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #114 -: Октомври 22, 2022, 21:07:51 »
А то тук празът е на цената на свинското.
-  Ананас, ананас!
-  А на нас - праз!

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4339
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #115 -: Октомври 22, 2022, 21:11:26 »
Обичам праз, сготвен във всичките му форми и комбинации..., та затова попитах Джузепе

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11138
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #116 -: Октомври 22, 2022, 21:16:48 »
 Задушава се два стръка нарязан праз в олиото , добавя се червен пипер, брашно 2-3 супени лъжици, две лъжици доматено пюре, сол на вкус,  към тази смес се долива по малко топла вода, докато стане на каша.
Завира 5-10 Мин.
Сервира се охладено.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Shabaan_bin_Robert

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1375
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #117 -: Октомври 22, 2022, 21:23:24 »
Обелваш стръка праз. Наряязваш бялата част на шайби. Поръсващ със сол червен пипер (лют хо желание) и поливаш с малко олио (зехтинец.) Сипваш си една малка и..... :t0328:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #118 -: Октомври 22, 2022, 21:44:55 »
Задушава се два стръка нарязан праз в олиото , добавя се червен пипер, брашно 2-3 супени лъжици, две лъжици доматено пюре, сол на вкус,  към тази смес се долива по малко топла вода, докато стане на каша.
Завира 5-10 Мин.
Сервира се охладено.

това прилича на празена каша :smokin:
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: Цветя овошки зеленчуци.
« Отговор #119 -: Октомври 22, 2022, 21:45:38 »
Обелваш стръка праз. Наряязваш бялата част на шайби. Поръсващ със сол червен пипер (лют хо желание) и поливаш с малко олио (зехтинец.) Сипваш си една малка и..... :t0328:

… свършваш на няколко големи …
the lamers club honourable member …