Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 19, 2024, 19:42:20

Автор Тема: проф. Боян Дуранкев - Минималната програма на левите и социалистите  (Прочетена 9374 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8772
  • Fuck the EU
    • Профил
Да си на 20 години и да не си социалист - значи нямаш сърце. Да си на 50 години и все още да си социалист - значи нямаш мозък.

На колкото и да си, ако си либерал-либертарианец-глобалист-айнрандист, си за лудницата! Или за бой!
Вие си ги избрахте!

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Не ми е ясно китайците бръснат ли Маркса. Че ги имаме за умни уж.
.....................
Максимус, тука таквизи няма. Всички сме консерви. Ша са засегне някой.
« Последна редакция: Ноември 13, 2022, 21:49:55 от dabedabe »

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9487
    • Профил
Ако съм казал точно "Не читал, но не одобряю.", значи съм цитирал. Мисля, че не си струват времето. Има по-важни неща за четене.

е да де дабе
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Не виждам какво има да се обсъжда на тази „програмка„
Преди две години е подмината, сега е безсмислена.
За мен е „гола кукичка„

Не знам защо и при какви обстоятелства е написана, но обсъждането и би трябвало да започне с това
„Повечето хора в България също искат минималното, както при революциите от 1968 г...„
А колко от хората в България знаят каквото и да е за революциите (упази Боже) от 68ма година и тяхните цели?
Да вземем т.н. Пражка пролет 68г. и нейният „социализъм с ЧОВЕШКО ЛИЦЕ„

„ лозунг, отсылающий к социал-демократической и демократическо-социалистической программе Александра Дубчека и его коллег, согласованной на Президиуме Коммунистической партии Чехословакии в апреле 1968 года[1], после того как он стал председателем КПЧ в январе 1968 года. Первым автором этого лозунга был Радован Рихта, и это был
-  процесс умеренной демократизации,
-  экономической модернизации
-  и политической либерализации, целью которого было построение развитого и современного социалистического общества, которое ценило демократические чехословацкие традиции[2], в то же время позволяя Коммунистической партии продолжать править. Социализм с человеческим лицом был ключевой силой в инициировании Пражской весны, периода национальной демократизации и экономической децентрализации, который,..„
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%BC_%D1%81_%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BC_%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%BE%D0%BC

Та не разбирам какво точно иска професорът, защото идеалите на революциите от 68ма отдавна се претвориха в реалност в Източна Европа.
Процес на умерена демокрация? Даже много повече - установихме тотална демокрация.
Икономическа модернизация? Модернизирана е икономиката, че и отгоре.
Политическа либерализация? Освен либерални партии, либерални СМИ, либерални морални и етични ценности в България друго има ли?
Ето го и развитото социалистическо общество. Държавата на революционер социалиста Сорос.
Какво не му харесва на професора?
Какво му липсва? Да живее в държава, където комунистите да бачкат, а шпаната да се прави на дисиденти, социалисти революционери. Да се чувстват различни и стойностни.
Не товарищи! Ето ви развитият социализъм с „човешко лице„, и живейте в него както искате.

А колкото до програми и програмки на когото и да е, те са само фантазии.
Защото без национализация на банките и едрият индустриален капитал, и планово развитие на икономиката, нищо не може да се получи от тези фантазии.
Но това вече е друга идея, която няма нищо общо нито с левицата, нито със социализма с красиво човешко чице, където авторът иска да живее добре със себеодобните му.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Изчетох сбитата Дуранкева пледоария в началото. Дето се вика, на нашето ниво. Тука има и професори, но не докопахме всички. А медиите пускат всеки професор да дрънка на воля.

Неактивен Zeitgeist

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2246
    • Профил
Защото без национализация на банките и едрият индустриален капитал, и планово развитие на икономиката, нищо не може да се получи
Спор няма.
Макар че мен манталитетът на дребния собственик, че и на средняка, ме притеснява не по-малко.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Механизмът на забогатяване и укрупняване е редно да бъде контролиран, но кой да го прави?

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9487
    • Профил
Ако беше чел Маркс, вместо да не го одобряваш, без да го четеш, щеше да знаеш.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Диктатура на пролетариата трябва!
Изглежда и преди се е преподавало доста небрежно.  :smokin:

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9487
    • Профил
По-добре от диктатура на урсула
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Защото без национализация на банките и едрият индустриален капитал, и планово развитие на икономиката, нищо не може да се получи
Спор няма.
Макар че мен манталитетът на дребния собственик, че и на средняка, ме притеснява не по-малко.

Премахване на експлоатацията на човек от човека.
Т.е. може да има частна собственост върху средствата за производство, дори Сталин го е поощрявал, но в процеса на производство, да няма експлоатация на човек от човека. Т.е. можеш да развиваш семеен бизнес, в който да се труди цялото семейство, но не можеш да ползваш наемен труд.