Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 11:56:14

Автор Тема: Добрата Стара Англия  (Прочетена 91332 пъти)

0 Потребители и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #540 -: Октомври 27, 2021, 23:26:13 »
Алиса на моменти бърка мераци с реалност. Всяка държава има проблеми винаги.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #541 -: Октомври 27, 2021, 23:35:19 »
Впрочем преди два дни Барбадос би текмето на короната и микробританската опщност и стана рийпъблик. Скоро и други..

бе те и част от босна и херцеговина да станат, икономически и сякак ше са свързани с кралството още дълго време.

т.нар. деколонизация през 60те е толко проформа...ако си забелязал, франция особено, не е изпускала контрола върху африканските си колонии - чрез валутата, чрез икономиката и т.н.

след първоначален период на окопитване кралството също държи достатъчно капии на важните места.

нещата винаги може да се променят, ма не ми се струва неква близка възможност.

мозамбик са си най-добре - част от Commonwealth, от Comunidade Lusófona и от La Francophonie.
и от организацията за ислямско сътрудничество (при 18% мюсюлмани и 59% христиени)  :bigok:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #542 -: Октомври 27, 2021, 23:38:00 »
Кое поколение смяташ че съм?
Бейби-буумърите,лост-дженерейшъна, хипитата или модовете?
Или еквивалентите в соц-лагера - априлския пленум, брежневистите от застоя или тези от презрелия соц...

егене с 6.
бих се изненадал, ако е с 5, макар и да не е невъзможно, а още повече, ако е със 7.

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #543 -: Октомври 27, 2021, 23:42:43 »
Quote (selected)
егене с 6.
бих се изненадал, ако е с 5, макар и да не е невъзможно, а още повече, ако е със 7.
Отново си в грешка. Както и в повечето ти предположения междувпрочем.
Ако беше чел кво пиша щеше да забележиш че имам слабост към 80-те години...

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #544 -: Октомври 27, 2021, 23:53:12 »
Алиса на моменти бърка мераци с реалност. Всяка държава има проблеми винаги.

Отдавна съм констатирала, че нямате и понятие какво става по света, не следите събитията, не разбирате случващото се, живеете в измисленият свят на фалшивите медии с фалшивите им новини.
Дори когато поставя новина, разбирам, че не схващате същността и.
Не се и оитвам вече да налея нещо в главиците ви.
Вие имате нужда да си гукате безгрижно.
Форум с пет човека, които от месеци дъвчат две теми.
Ден след ден, ден слд ден.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #545 -: Октомври 27, 2021, 23:54:56 »
Отдавна съм констатирала, че нямате и понятие какво става по света, не следите събитията, не разбирате случващото се, живеете в измисленият свят на фалшивите медии с фалшивите им новини.
Дори когато поставя новина, разбирам, че не схващате същността и.
Не се и оитвам вече да налея нещо в главиците ви.
Вие имате нужда да си гукате безгрижно.
Форум с пет човека, които от месеци дъвчат две теми.
Ден след ден, ден слд ден.
Скучно и досадно

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #546 -: Октомври 28, 2021, 06:06:30 »
Леле какъв рев за некфи туземци.

Вземете си един такъв мангал вкъщи и му се радвайте тогава.

Всъщност вие сте лицемерите.С комсоц мая....

 :nuts:

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #547 -: Октомври 28, 2021, 07:38:00 »
Разглеждаш Кралството като едно цяло, а то е  ОК - Обединени кралства, които сега отиват на разединение.
Яйцето, в което е скрита кащеевата игла, на която юнакът трябва да счупи върхът.

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #548 -: Октомври 28, 2021, 07:59:05 »
Пиячи и пиячки приветстват Риши Сунак след историческото решение на индуса да свали цената на бирата за първи път от 150 години !



 :smokin:

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #549 -: Октомври 28, 2021, 07:59:17 »
Отдавна съм констатирала, че нямате и понятие какво става по света, не следите събитията, не разбирате случващото се, живеете в измисленият свят на фалшивите медии с фалшивите им новини.
Дори когато поставя новина, разбирам, че не схващате същността и.
Не се и оитвам вече да налея нещо в главиците ви.
Вие имате нужда да си гукате безгрижно.
Форум с пет човека, които от месеци дъвчат две теми.
Ден след ден, ден след ден.
А същевременно светът около нас се рути и променя.
Вторачени в повърхностни предъвквания на избори и ваксиниране, не забелязвате важните събития. А те са като лавина.
Или ефектът на доминото.

Кой рамкирал това по долу?
Исках да си допълня поста по горе, а това ми излезе долу..
Какво става?
Защо ми излиза в рамка?
Да не би да съм натиснала нещо несъзнателно?

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #550 -: Октомври 28, 2021, 08:05:40 »
Разглеждаш Кралството като едно цяло, а то е  ОК - Обединени кралства, които сега отиват на разединение.

Ηνωμένο Βασίλειο της Μεγάλης Βρετανίας και της Βορείου Ιρλανδίας

едно кралство, с една кралица, но с четири съставни части.
да, има центробежни сили, които, фкрайна сметка, могат да доведат до по-хлабава федерация.

за северна ирландия може да се окаже и най-добре за сички да се обедини с републиката.

за шотландия не съм много сигурен, че ше им е на далалвера, поне докато номер 10 им дава квото искат, а номер 10 ше им дава, щото иначе тряа да мести бази. ма федин момент може да им е и по-ефтино да местят бази, пък да разделят държавния дълг пропорционално.

времето за отделяне на шотландия беше преди години, ма самънд избърза малце с референдума, проведе го в период на икономически разтеж и като цяло не го изигра добре, а и имаше срещу себе си много организирана кампания, вкл. и от бъкингам.
ако го беше направил две години по-късно, след брекзит референдума, резултатите щяха да са поне 60/40 за излизане на шотландия.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #551 -: Октомври 28, 2021, 08:11:23 »
Да не би да съм натиснала нещо несъзнателно?

най-вероятно и това нещо е „Quote (selected)“ вместо „Промени“.
the lamers club honourable member …

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #552 -: Октомври 28, 2021, 08:11:58 »
Пиячи и пиячки приветстват Риши Сунак след историческото решение на индуса да свали цената на бирата за първи път от 150 години !



 :smokin:

Когато преди години се заговори за Брексит, журналистите се чудеха как ще е с бирата на Острова, защото сичката бира която се продава там, се произвежда в Европа, и се влачи с тирове натам.
Та този другар какво?, цели да удари посредниците и производителите на бира в ЕС?

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #553 -: Октомври 28, 2021, 08:12:35 »
Сталинстките запартъци не моат схванат едно мноо просто нещо.

Че всичко е в чипа.

Те гледат юридическата територия ама не глеат спойката в умовете.

Затова в парламента в Отава има гигантски портрет на кралица Виктория и само при едно свиркане от Лондон или Вашингтон Канада е на линия за кфото се наложи.

Англосаксонския свят винаги си е бил едно духовно цяло и въобще ама въобще не са му нужни никфи юридически обвързаности...

 :smokin:


Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #554 -: Октомври 28, 2021, 08:13:33 »
Та този другар какво?, цели да удари посредниците и производителите на бира в ЕС?

как свалянето на цената на някакъв продукт удря неговите производители? за посредниците не питам.
the lamers club honourable member …

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #555 -: Октомври 28, 2021, 08:14:40 »
най-вероятно и това нещо е „Quote (selected)“ вместо „Промени“.

Да. На горните два поста нямам „промени„
А как е излязло второто в рамка не знам.

Неактивен Предводител на команчите

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1860
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #556 -: Октомври 28, 2021, 08:15:14 »
В новата си роля, която си е избрал дечкото, той е още по-глуповат и смешен.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #557 -: Октомври 28, 2021, 08:17:42 »
А как е излязло второто в рамка не знам.

вече казах -- натиснала си „Quote (selected)“ вместо „Промени“.

виж сама какво става като натиснеш първо „Quote (selected)“, а след това „Промени“ и накрая „Предварителен преглед“. но недей да натискаш „публикувай“.
the lamers club honourable member …

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #558 -: Октомври 28, 2021, 08:24:56 »
Обединото кралство на обединените кралства.
И в тези обединени кралства влизат някои крале и от континентална Европа, не само от Острова. Католици и протестанти.
Когато да се сменя кралят или кралицата се договарят помежду си кой да бъде новият крал, и доколко ще работи за интересите на едната или другата аристократична група.
В момента обаче не могат да се договорят, и изглежда по вероятно всеки да поеме своят път. Уиндзорите са подготвили изнасянето си в Нова Зеландия, а  Ситито във Франкфурт.
Островът вече не им е нужен, и го оставят на пакистанците.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #559 -: Октомври 28, 2021, 08:37:41 »
как свалянето на цената на някакъв продукт удря неговите производители? за посредниците не питам.

Предполагам, като се удари в печалбата на посредника, ще се намали количеството на бирата, внасяна от ЕС за ОК.
Мисля, че Холандия и Белгия бяха основните производители на бира за острова

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7388
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #560 -: Октомври 28, 2021, 10:26:41 »
Предполагам, като се удари в печалбата на посредника, ще се намали количеството на бирата, внасяна от ЕС за ОК.

Мисля, че Холандия и Белгия бяха основните производители на бира за острова

А ако започне да се пие двойно повече бира на острова заради свалената цена? Каква ще бъде печалбата на посредника?
the lamers club honourable member …

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #561 -: Октомври 28, 2021, 10:37:16 »
Не мисля че англичаните са големи бираджии. Мисля, че предпочитат наливна а тя си е добра. Но у дома няма как. Та вероятно е намаляло търсенето на бутилирана бира.

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #562 -: Октомври 28, 2021, 10:45:51 »
По принцип пият всичко. Кфото падне.

Уиски, водка, джин, бренди, шери, бира, пунш, мартини и так далее...

Сохо, 1,30 през нощта. Мноо пиене, театри, стриптийз клубове и т.н....

https://www.youtube.com/watch?v=vw9l172RQqU

 :smokin:

« Последна редакция: Октомври 28, 2021, 12:41:31 от ЗИП »

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #563 -: Октомври 28, 2021, 12:25:10 »
Мисля, че Холандия и Белгия бяха основните производители на бира за острова
Не мисля че англичаните са големи бираджии.

Oh.
Mah.
Fucking.
Gawd.

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #564 -: Октомври 30, 2021, 15:39:14 »
Отново по това време на годината почнаха рекламата и насаждането на вещерското забавление наречено Хеллуиин. И забележете как утре по всички сайтове канали и потоци ще се лее пропаганда за това малоумие. Гугул само като им видя промененото лого и ми става лошо. А отходния канал ББС още от днес избързал да пусне една напудрен очерк за съвременна вещица от Уикка - и гарнирана със снимки на предметите им. И разбира се статията ги описва е в пределно благосклонен стил. Има си хас - явно и това е една от новонасажданите ценности. Психолозите могат да се изкажат по въпроса за маскирането като зомби/вещица/кой-знае-кво. Гнъс...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8590
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #565 -: Октомври 30, 2021, 21:41:20 »
Борката на срещата на Г-20:








Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #566 -: Октомври 30, 2021, 21:42:03 »

AnonimusBG

  • Гост
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #567 -: Октомври 30, 2021, 21:54:35 »
Като стана въпрос за тиквите и хелоуина.
По времето на моето детство когато ме пращаха на село при баба през ваканциите празна тиква с изрязани очи, уста и нос със свещ вътре си беше в реда на нещата.
Помня че плашехме  момичетата, но не помня по какъв повод и по кое време беше това представление.
Май все пак беше диня?

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #568 -: Октомври 30, 2021, 22:12:50 »
Изрязаните тикви-фенери са безобидни и верно се правеха на някакъв празник. Виж маскирането зомбясването и сатанинската символика дето налагат и рекламират са нещо съвсем друго. Новите ценности и морал ги налагат.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #569 -: Октомври 30, 2021, 22:24:56 »
 ogopogo

Н есе оставяй да те баламосват.
Съсредоточи се върху срщата в Глазгоу.
Ето, Борката Джондън ще ражда.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8590
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #570 -: Октомври 30, 2021, 22:26:32 »
Май все пак беше диня?
Да, трябва да е била диня. И ние сме го правили това с дини като малки, но просто изрязана отвътре диня-фенер със свещ вътре и известен брой дупки отстрани, които образуваха нещо като решетка и през които проникваше светлината от свещта, като беше изрязано и кръгче отгоре, за да излиза нагретият от свещта въздух. Носеше се с връв, прекарана през специално пробити за целта дупки.

Не е имало изрязване на уста, очи и нос, доколкото си спомням. Не си спомням по кое време се правеха, но е било по-рано от тази дата, защото сезонът на дините вече е минал. Най-вероятно е било през август или септември.

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #571 -: Октомври 30, 2021, 22:29:34 »
Каква диня октомври месец. Точно тикви бяха и аз ги помня щото не разбирах защо ги дълбаят и слагат свещи в тях. Даже май и в училище като част от трудовото обучение при пръкването на дермокрасито сме ги дялкали.

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #572 -: Октомври 30, 2021, 22:35:43 »
Quote (selected)
Съсредоточи се върху срщата в Глазгоу.
Ето, Борката Джондън ще ражда.
Тая сбирка на просяци и просещи милиарди за борба с ветрените мелници и това дето ги върти е на мах развъртяна от нагло-канала ББС-то. То не са апокалиптични сценарии не са "загрижени за климата" демонстранти(баси и палячовците) и разбира се редовните страшилки-статии за очакваните бедствия ако не се вземат мерките(разбирай - да се примъкнат милиарди пари).
Впрочем такива демонстранти наскоро видях каква пародия са - изтъпанили се една група наркоотрепки хипита един надава вой през мегафона и ги снимат поне 3-4 екипа на ТВ-та. И това баш в центъра и пред президентската сграда. Снимал съм ги ама не ща да я пускам снимката щото тукашните зложелатели ще разберат от коя държава е. Иначе си личеше от километър колко нагласено шоу правят.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #573 -: Октомври 31, 2021, 03:44:05 »
Да, трябва да е била диня. И ние сме го правили това с дини като малки, но просто изрязана отвътре диня-фенер със свещ вътре и известен брой дупки отстрани, които образуваха нещо като решетка и през които проникваше светлината от свещта, като беше изрязано и кръгче отгоре, за да излиза нагретият от свещта въздух. Носеше се с връв, прекарана през специално пробити за целта дупки.

Не е имало изрязване на уста, очи и нос, доколкото си спомням. Не си спомням по кое време се правеха, но е било по-рано от тази дата, защото сезонът на дините вече е минал. Най-вероятно е било през август или септември.
Дядо ми го правеше за радост на околните хлапета откак излизаха дините, доде завехнеше сезонът. Капачето отгоре е да се издълбае червената част, която се дава на хлапетата, а кората вече се реже в зависимост от умението. Имаше и страшни физиономийки, имаше и решетки, имаше и цветя. Капачето обаче се връщаше върху фенера и се закрепяше с клечки за зъби, защото горещият въздух от свеща пареше пръстите, особено ако ти е късо канапчето. Можеше да изтрае дор до две вечери, но рядко.  :ok: При цена на дините от няколко стотинки, винаги имаше материал.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1215
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #574 -: Октомври 31, 2021, 05:00:12 »
Дядо ми го правеше за радост на околните хлапета откак излизаха дините, доде завехнеше сезонът. Капачето отгоре е да се издълбае червената част, която се дава на хлапетата, а кората вече се реже в зависимост от умението. Имаше и страшни физиономийки, имаше и решетки, имаше и цветя. Капачето обаче се връщаше върху фенера и се закрепяше с клечки за зъби, защото горещият въздух от свеща пареше пръстите, особено ако ти е късо канапчето. Можеше да изтрае дор до две вечери, но рядко.  :ok: При цена на дините от няколко стотинки, винаги имаше материал.
А ние го правехме с тикви .... баба като преценеше, че някоя няма да я бъде за съхранение ни я даваше. Правехме я на фенер и я изкарвахме на шосето след като се стъмни. Чакахме да дойде кола за да видим как ще реагира шофьорът. Нямаше тогава много движение (сега дори по-малко) из наше село, та чакахме доста. Сега като шофьор си мисля, че е било дивотия - караш по празен и тъмен път и изведъж нещо свети на средата на платното..... ама кой да ни каже тогава? Грешки на развитието :crying_with_laughter-3302:

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8590
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #575 -: Октомври 31, 2021, 10:06:26 »
Капачето обаче се връщаше върху фенера и се закрепяше с клечки за зъби, защото горещият въздух от свеща пареше пръстите, особено ако ти е късо канапчето.
Да, точно така, забравих да спомена капачето. Тогава се чудех защо го слагат отгоре, макар и на разстояние, а сега разбирам, че е било заради паренето от горещия въздух! Това беше по времето, когато се чудих защо фаровете на колелетата имат само една жица до динамото и после сам разбрах, че втората е самото колело!

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #576 -: Октомври 31, 2021, 11:51:07 »
Quote (selected)
Това беше по времето, когато се чудих защо фаровете на колелетата имат само една жица до динамото и после сам разбрах, че втората е самото колело!
Га идваш по Софето не стъпвай на трамвайните линии ами ги прескачай!
Щото и те са втората жица от захранването на трамвайте...

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8590
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #577 -: Октомври 31, 2021, 13:02:11 »
А, те са заземени! :)

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #578 -: Октомври 31, 2021, 13:12:21 »
Тука глеам има "нашествие на совки".

Ей, ей сега ще ви отворя една тема. Пишете там , прославяйте Коба и прочее Куба...

 :nuts:

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8590
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #579 -: Ноември 02, 2021, 09:18:42 »
Няма да мине тоя номер, да ни направите сегрегация, да ни отделите в гето. No passaran! Предлагам бойкот на новата тема.



Още през 1945 г. Чърчил е имал мобилен телефон!



Шегувам се, разбира се, това е кутията му за пури! :)))
Снимката е от Ялтинската конференция в Ливадийския дворец.
« Последна редакция: Ноември 02, 2021, 09:31:38 от lucho »

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #580 -: Ноември 02, 2021, 09:24:09 »
Ами вие сте си за там редом с тоя глуповат планинец.

 :popcorn:

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8590
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #581 -: Ноември 02, 2021, 09:42:19 »
W.S.Churchill, The End of the Beginning (War Speeches 1942), London: Cassell, 1943, pp. 216-17:
Quote (selected)
“It was an experience of great interest to me to meet Premier Stalin. The main object of my visit was to establish the same relations of easy confidence and of perfect openness which I have built up with President Roosevelt. I think that, in spite of the accident of the Tower of Babel which persists as a very serious barrier in numerous spheres, I have succeeded to a considerable extent. It is very fortunate for Russia in her agony to have this great rugged war chief at her head. He is a man of massive outstanding personality, suited to the sombre and stormy times in which his life has been cast; a man of inexhaustible courage and will-power, and a man direct and even blunt in speech, which, having been brought up in the House of Commons, I do not mind at all, especially when I have something to say of my own. Above all, he is a man with that saving sense of humour which is of high importance to all men and all nations, but particularly to great men and great nations. Stalin also left upon me the impression of a deep, cool wisdom and a complete absence of illusions of any kind. I believe I made him feel that we were good and faithful comrades in this war – but that, aftet all, is a matter which deeds, not words, will prove. One thing stands out in my mind above all others from this visit to Moscow—the inexorable, inflexible resolve of Soviet Russia to fight Hitlerism to the end until it is finally beaten down. Premier Stalin said to me that the Russian people are naturally a peaceful people, but the atrocious cruelties inflicted upon them by the Germans have roused them to such a fury of indignation that their whole nature is transformed.”

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #582 -: Ноември 02, 2021, 19:24:41 »
навремето салазар е забранявал критиката за сталин фпресата.
на русия - може, на комунизма - разбира се, но сталин е държавен глава, тряа да му се оказва нужното уважение.

неутрална португалия е май единствената страна (за ирландия при де валера не съм сигурен), обявила траур при смъртта на хитлер.
тва слеткато е помогнала на десетки хиляди евреи да се прехвърлят отвът океана.

неутралитет. и уважение към чуждите държавни глави. каквито и да са те.

чърчил фтоя цитат не казва нищо повече от дипломатични ласкателства, за които човек одново тряа да познава нюансите на езика, за да ги разчете  :smokin:

Памфуций

  • Гост
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #583 -: Ноември 02, 2021, 19:47:56 »
W.S.Churchill, The End of the Beginning (War Speeches 1942), London: Cassell, 1943, pp. 216-17:

Ъхъ... А какво да напише Чърчил за съюзника си Сталин баш в разгара на войната?

Неактивен wreckage

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5128
  • Just looking at some stuff that i clicked on.
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #584 -: Ноември 02, 2021, 20:04:05 »
Чърчил е бил не по-малък dickhead од Сталин.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8590
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #585 -: Ноември 02, 2021, 20:55:23 »
чърчил фтоя цитат не казва нищо повече от дипломатични ласкателства, за които човек одново тряа да познава нюансите на езика, за да ги разчете  :smokin:
Не е етично непрекъснато да изтъквате колко е брилянтен английският Ви и превъзходството си в това отношение. Ето руски превод (оттук). Какво не е разчел преводачът?
Quote (selected)
«Большой интерес вызвала у меня встреча с Премьером Сталиным. Главной целью моего визита было установление таких же отношений полной уверенности и совершенной открытости, которые я выстроил с Президентом Рузвельтом. Я думаю, что, не взирая на тот несчастный случай с Вавилонской Башней, который остаётся очень серъёзным препятствием во многих сферах жизни, я в большой мере достиг успеха. Большой удачей для России в её агонии было оказаться под началом этого великого, закалённого военачальника. Человек этот — внушительная, выдающаяся личность, соответствующая тем серъёзным и бурным временам, в которых прошла его жизнь; человек неисчерпаемого мужества и силы воли и человек прямой и даже безцеремонный в манере общения, что меня, выросшего в Палате Общин, совсем не покоробило, особенно когда мне тоже было что сказать. Что наиболее важно, это человек с тем спасительным чувством юмора, которое так важно для всех людей и всех наций, но в особенности для великих людей и великих наций. Сталин также произвёл на меня впечатление своей глубокой и хладнокровной мудростью и полным отсутствием любых иллюзий. Я думаю, что я дал ему почувствовать, что в этой войне мы добрые и верные товарищи — но это в конце-концов такая вещь, которая доказывается не словами, а делами».

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #586 -: Ноември 02, 2021, 21:26:25 »
Не е етично непрекъснато да изтъквате колко е брилянтен английският Ви и превъзходството си в това отношение. Ето руски превод (оттук). Какво не е разчел преводачът?

етично е, ако и да е неприятно.

няа одношение към превода, непреводими неща са, както, например, е интонацията.

сеедно да се опиташ да преведеш "ой" одруски на друк език без контекст.

фбританския парламент депутатите често се обръщат един към друк с "my (right honourable and) learned friend", особено когато не са фдружески одношения и особено когато изразяват прикрит присмех към изказаната одопонента теза.

сеедно ние да кажем нашите приятели начетените форумни администратори  :nuts:

здве думи - комплиментите фанглийския по-често носят сарказъм, одколкото възхищение, което еедно од нещата, дето го прави и най-великия език насвета  :0007:

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8590
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #587 -: Ноември 02, 2021, 21:31:27 »
Не, не е етично, защото е нескромно. Скромността краси човека, самохвалството го грози.

Но благодаря за откровеността. Не мисля, че трябва да обиждате горкия език с това, че сарказмът е органически присъщ на комплиментите му. Сарказъм всеки достатъчно развит език може да изрази, дори с комплименти. Но ако именно сарказмът е удоволствието, което изпитвате, като се гаврите над "низшите твари" във форума, то аз наистина нямам повече въпроси.

А английският никога не може да бъде най-великият език на света, защото такъв няма. Има много велики езици и той е само един от тези многото. Запомнете това!
« Последна редакция: Ноември 02, 2021, 21:38:31 от lucho »

Неактивен ЗИП

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3706
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #588 -: Ноември 02, 2021, 21:37:43 »
Лекета, като Сталин и Хитлер няма какво да дирят в сий тема.....

 :popcorn:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #589 -: Ноември 02, 2021, 21:39:44 »
то е като разликата между
thanks anyway,
thanks,
thank you,
thank you very much indeed,
thank you very much indeed, much obliged
във възходяща градация.

обикновено вмъкването на indeed/truly, дори на actually, изкарва фразата от протоколната любезност и фкарва елемент на искреност на изявлението.

точно този нюанс ми се губи фдумите на чърчил. и няма как да се преведе, че той изразява уважението си към сталин като съюзник, но нищо особено извън това. няма и дума за идеологията и за различията там, пропуснати са деликатни теми като ленд-лийз и т.н.

като си маняк, земи пусни некоя реч на сталин за чърчил.

или на молотов за рибентроп или за хитлер  :tongue_:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #590 -: Ноември 02, 2021, 21:40:22 »
здве думи - комплиментите фанглийския по-често носят сарказъм, одколкото възхищение, което еедно од нещата, дето го прави и най-великия език насвета  :0007:
Ех, откриватели на топлата вода! Както се вика, ноторно е известно, че човек с фамилия "Князев" в Русия е бил най-много изкопчия. Той и Рачко Пръдлето е станал нарицателен за красно име и неговата защита.  :smokin:

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8590
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #591 -: Ноември 02, 2021, 21:47:53 »
като си маняк, земи пусни некоя реч на сталин за чърчил.
Не съм маниак. Не обожествявам Сталин. И той е бил човек, колкото и велик да е бил, и той е допускал грешки. Не е бил светец. Такива впрочем няма. Намерението ми беше да опровергая "тролчето". Но съм забравил, че най-добрата защита срещу "троловете" е да не се "хранят". Затова си вземам поука и вече няма да му обръщам внимание, колкото и големи простотии да пише!!!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #592 -: Ноември 02, 2021, 21:57:30 »
Не съм маниак. Не обожествявам Сталин. И той е бил човек, колкото и велик да е бил, и той е допускал грешки. Не е бил светец. Такива впрочем няма. Намерението ми беше да опровергая "тролчето". Но съм забравил, че най-добрата защита срещу "троловете" е да не се "хранят". Затова си вземам поука и вече няма да му обръщам внимание, колкото и големи простотии да пише!!!

фтубата май сеоще има едно изказване на чърчил от първата половина на 40-те, дето обяснява, че индийците са примитиви и никва независимост да не чакат.

за сяка историческа личност има и фенове, и одрицатели.
за сталин фторите със сигурност са повече.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8590
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #593 -: Ноември 02, 2021, 22:11:57 »
за сяка историческа личност има и фенове, и одрицатели.
за сталин фторите със сигурност са повече.

"Jeśli większość ma rację – jedzmy gówno... – Miliony much nie mogą się mylić" (Waldemar Łysiak)

Да превеждам ли или сами ще си го преведете?

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #594 -: Ноември 02, 2021, 22:20:16 »
"Jeśli większość ma rację – jedzmy gówno... – Miliony much nie mogą się mylić" (Waldemar Łysiak)

Да превеждам ли или сами ще си го преведете?

тва гокажи на гинекос

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8590
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #595 -: Ноември 03, 2021, 11:22:43 »
Кой е този "гинекос"?

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #596 -: Ноември 03, 2021, 11:24:17 »
Има някаква подполна организация тука.

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #597 -: Ноември 09, 2021, 21:10:47 »
Направили Маркъс Рашфорд носител на орден МБЕ -мембер оф Бритиш Емпайър(то имперята я няма откъм 50-70 годин но тенекета раздават). Смех- един прост ритнитопковец и щото е черньо и нигъ - айде най-високото британско отличие.
https://www.bbc.com/news/uk-england-manchester-59219138
Не помня тоя ли ни наклепа като играха тука че му викали мамун и прочее расистки коменти?
Заслужил си го е(подвикванията - не ордена)

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #598 -: Ноември 09, 2021, 21:14:58 »
What is an MBE? Standing for Member of the Most Excellent Order of the British Empire...

Неактивен ogopogo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 529
    • Профил
Re: Добрата Стара Англия
« Отговор #599 -: Ноември 09, 2021, 21:16:34 »
Добре че го чекна у уикипедията та да го цитатнеш. Тебе няма ли да ти окачат също един такъв орден за заслужил диванен експерт и боец на виртуалния фронт за наглосаските интереси?