Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 29, 2024, 02:55:56

Автор Тема: България и Сърбия обсъждат създаване на общ газов пазар  (Прочетена 1217 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен AR-15

  • Administrator
  • *****
  • Коментари: 20
    • Профил
България и Сърбия обсъждат създаване на общ газов пазар

България и Сърбия обсъждат идеята за интеграцията на общи енергийни пазари. Тази тема е изключително важна за българската енергетика, защото балансира целия регион. Темата е и изключително чувствителна предвид енергийната криза и напрежението около Украйна. По тези теми разговаряха в Белград министърът на енергетиката Александър Николов и министърът на минното дело и енергетиката Зорана Михайлович в сряда, 8 февруари.


Николов бе част от българската делегация за официалното посещение на премиера Кирил Петков в западната ни съседка. По време на посещението Петков потвърди, че има голям потенциал да направим единен пазар за търговия на газ. „Връзките ни със Сърбия, с Република Северна Македония и с Гърция могат да бъдат обединени под един общ пазар за търговия за газ“, уточни той във вторник пред сръбските домакини. 


Сръбският президент Александър Вучич, премиерът Ана Бърнабич  и вицепремиерът Зорана Михайлович изразиха готовност да предоставят инвестиционно намерение при евентуално стартиране на проект за нови ядрени мощности.


Заради напрежението около Украйна, причинено от струпването на над 120 000 руски войници по границите, опасенията на Запада от руска инвазия и възможността за прекъсване на доставките на газ, важна част от разговора между Николов и Михайлович бе сигурността на системата. Те отчетоха и международното поскъпване на цените на енергоносителите. Затова и двамата се съгласиха, че в средносрочен план следва да се разработи общ подход за кризисни планове и ограничаване на негативните ефекти при настъпване на рискове. Бяха набелязани и възможности за общи проекти за ВЕИ.


На срещата беше отчетен и напредъкът по изграждането на междусистемната газова връзка България–Сърбия, която се очаква да бъде завършена до октомври. Тя ще разшири възможностите за по-активно присъствие на двете държави на европейския газов пазар и ще насърчи диверсификацията на доставките през Южния газов коридор.


Проектът за изграждане на интерконектор Ниш-Димитровград-България ще бъде финансиран частично чрез безвъзмездна помощ от ЕС  в размер на 49,6 милиона евро, както и с отпускане на благоприятен заем от 25 милиона евро от Европейската инвестиционна банка.


В България обаче изборът на изпълнител за строежа на газовата връзка със Сърбия се бави заради процедурни спънки и обжалвания пред Комисията за защита на конкуренцията и Върховния административен съд.


На предишния ден премиерът Петков настоя на срещата си с премиера Ана Бърнабич да обединим усилия и в посока максимална диверсификация – това ще ни даде по-добри цени и по-голяма независимост, както и потенциални съвместни инвестиции в ядрени мощности. Петков я увери, че енергийната свързаност в региона, особено газовата, ще бъде основен приоритет за правителството. 


„Газовата ни връзка с Гърция е голям приоритет за България, изграждането й ще даде възможност чрез връзката със Сърбия да имате директен достъп до втечен газ, както и азерски газ“, обърна се Кирил Петков към Ана Бърнабич.  


Президентът Вучич също подчерта, че изграждането на интерконектор в Димитровград, близо до българската граница, ще осигури сигурни доставки на природен газ и диверсификация на източниците. Той отбеляза, че проектът  „Балкански поток“, който транспортира газ от Турция през България и Сърбия до Централна Европа, също е „от ключова важност“ за сътрудничеството и развитието на региона.


И енергийният министър, и премиерът, подкрепиха пътя на Сърбия към ЕС.


„Нашата страна подкрепя Сърбия в преговорите й с ЕС по глави „Енергетика“ и „Трансевропейски мрежи“ и приветства усилията й за разширяване на електропреносна мрежа и газовата инфраструктура в региона“, увери Александър Николов.


Премиерът Петков също потвърди във вторник подкрепата на страната ни за европейската интеграция на Сърбия. „В наше лице имате не само приятели, но и подкрепящ партньор“, категоричен бе той и подчерта, че има много начини, по които да си сътрудничим. 


Петков каза също, че и довършването на строежа на автомагистрала „Европа“ става основен приоритет за България. Следващата стъпка ще е модернизирането на други пътни връзки между двете страни като пътя Видин-Зайчар, който ще помогне за развитието на Северозападния регион.  


Бърнабич благодари на Петков, че Сърбия е една от първите страни, в която той е на официално посещение след встъпването му в длъжността министър-председател на България. А заедно с вече проведената визита на Петков в Скопие, българският премиер дава ясен знак за вниманието към европейската интеграция на Западните Балкани. 


Двете делегации обсъдиха и възможностите за организирането на двустранен специализиран бизнес форум, който може да се проведе през септември в Пирот или в Димитровград. Събитието ще даде възможност за представяне на потенциала за съвместни инвестиции и за тесен контакт между бизнеса от двете страни на границата.  



 


Source: България и Сърбия обсъждат създаване на общ газов пазар