Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 24, 2024, 06:44:23

Автор Тема: Икономически войни  (Прочетена 104026 пъти)

0 Потребители и 9 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #480 -: Юли 21, 2022, 20:30:38 »
Впрочем, ни едно прокси не отваря линка при мен.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #481 -: Юли 21, 2022, 20:48:27 »
Впрочем, ни едно прокси не отваря линка при мен.

Кайли за кави стоки да ти дам цени?
Избери 4-5 и ще ти сложа скриншотове.

За пенсионирането ти писах че беше на 55 за жените, но в момента е на 58 и искат да го докарат до 60.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #482 -: Юли 21, 2022, 20:52:13 »
Е ама при какъв минимален стаж? И на каква минимална пенсия?
Ми, примерно, хляб, свинска пържола, мляко прясно. Няма нужда от скрийншотове.
Интересува ме с една минимална пенсия как се живее.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1227
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #483 -: Юли 21, 2022, 20:53:45 »
 Очевидно условията вървят към сближаване и уеднаквяване. Ако Макрон не влоши допълнително нещата /силно вероятно/ за сега М.Садр може да се пенсионира на 62. Обаче ! Пенсията хич няма да е атрактивна. Следват пет години /до 67/ когато всяка проработена година прогресивно добавя стойност, и ако случайно съм жив на 67 ще взимам два пъти и кусур повече, отколкото на 62 !... Това какво иде да покаже ? Какъв е скритият замисъл на тая бакалия ? Замисълът е естествено да се спестят пари за пенсии, и по-актуалното - ДА ВИ СЪКРАТЯ ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТТА на живота ! Точно това става сега, последните две години и половина. Статистиката вече почва да го лови като тенденция...Много живеят тия пусти европейци бе ! Тва - испанци, италианци, французи... 90 и отгоре !? Така разсъждават рогатите.
[/quote]
Тук схемата за "държавна" пенсия (social security) технически е същата - ранно пенсиониране = по-ниска пенсия. Следя тенденциите от години (не само тук) и изводът е един - да се работи, дори ако вече ти трябва памперс (да не дава господ) и после директно към гробищата. Всички се лакомят за парите на пенсионерите - те са изработени и предплатени. Ако може да не си ги получат - най-добре. Накрая: кандидат-пенсионерите са тези, който правят най-големите отчисления във фондовете за допълнителна (частна) пенсия. Там какви "врътки" са измислили и как те агитират "да не си пипаш " спестяванията, че утре щяли да станат повече (ако мен ме няма какво ме топли колко съм спестил). Спирам за да не отегча някого.
Последно един лаф, които чух от свата: "Ти мислиш ли, че някой ще те остави да рахатуваш с пенсия?"


Активен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1227
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #484 -: Юли 21, 2022, 20:56:40 »

"Не е важно колко пари е пенсията, важно е колко време я получаваш"...
[/quote]
 :well_done-1299:
Имам пример, ммного близък до мен: баща ми се пенсионира с доста висока за времето си пенсия, но ....само 4 г я взима. Майка беше с по-ниска, но си я получаваше 40+ г!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #485 -: Юли 21, 2022, 21:03:43 »
Избери 4-5 и ще ти сложа скриншотове.
На мен ми е интересно, ако може.
1 литър прясно мляко, 1 килограм бяло сирене, 1 килограм краве масло, 1 килограм кайма (смес, свинско и говеждо), 1 килограм пиле, 1 килограм популярна риба, килограм кафе средна хубост.
Може и приблизително, не са необходими скрийншотове или други доказателства.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #486 -: Юли 21, 2022, 21:22:11 »
Е ама при какъв минимален стаж? И на каква минимална пенсия?
Ми, примерно, хляб, свинска пържола, мляко прясно. Няма нужда от скрийншотове.
Интересува ме с една минимална пенсия как се живее.

Много е сложно.
Зависи от това къде живееш.
Това което ти писах за Анонимката е златната среда в Московска област.
Не съм достатъчно компетентен да го обясня.

За млякото.
Абревиатурата БЗМЖ значи без заменителей молочного жира.
Преди няколко години ги задължиха да пишат на упаковката дали са добавяли палмово масло или нещо такова.
Отнася се за всички млечни продукти.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #487 -: Юли 21, 2022, 21:42:49 »
Избери 4-5 и ще ти сложа скриншотове.
На мен ми е интересно, ако може.
1 литър прясно мляко, 1 килограм бяло сирене, 1 килограм краве масло, 1 килограм кайма (смес, свинско и говеждо), 1 килограм пиле, 1 килограм популярна риба, килограм кафе средна хубост.
Може и приблизително, не са необходими скрийншотове или други доказателства.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #488 -: Юли 21, 2022, 21:44:42 »
Избери 4-5 и ще ти сложа скриншотове.
На мен ми е интересно, ако може.
1 литър прясно мляко, 1 килограм бяло сирене, 1 килограм краве масло, 1 килограм кайма (смес, свинско и говеждо), 1 килограм пиле, 1 килограм популярна риба, килограм кафе средна хубост.
Може и приблизително, не са необходими скрийншотове или други доказателства.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #489 -: Юли 21, 2022, 21:55:14 »
Политиката на Путин за почистване на авгиевите обори от „хищния западен капитал“ е музика за ушите на Глобалния Юг.
https://reseauinternational.net/lire-les-runes-de-guerre/

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #490 -: Юли 21, 2022, 22:26:08 »
Благодаря. Всъщност според очакванията. При 55 рубли за евро, у нас е нещо като цяло съвсем подобно, може би една идея по-евтино, но бързо се променя и то не надолу.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #491 -: Юли 21, 2022, 22:32:50 »
Сърбия и Унгария ще опитат да намалят газовата си зависимост от Русия
https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2022/07/18/4370471_surbiia_i_ungariia_shte_opitat_da_namaliat_gazovata_si/

Много е актуално.
Особено на фона на днешното посещение на Петер Сиярто в Москва с цел да купи още 700 000 000 куб. м. руски газ за Унгария.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #492 -: Юли 21, 2022, 22:51:02 »
Благодаря. Всъщност според очакванията. При 55 рубли за евро, у нас е нещо като цяло съвсем подобно, може би една идея по-евтино, но бързо се променя и то не надолу.

Всъщност всичко това може да се намери в други магазини 10-15% по-евтино, но не е толкова удобно.
Аз например си купувам българско краве сирене по 400 руб./кг
Но това е с връзки.
Т.е. продават ми на дребно по цена на едро.
Сиренето е супер.
Правят го във Воронеж(българи) и снабдяват всички български, сръбски, гръцки ресторанти в Москва.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #493 -: Юли 22, 2022, 00:09:32 »
Значи за жена ти от златната среда, с пенсията ще може да си купи:
330 кг хляб
или 92 кг свински котлет
или 470 л прясно мляко
или 53 кг масло
или 103 кг кайма
или 190 кг пиле

Всъщност там е малко по-добре откъм храни и много по-добре откъм енергия. На 55 години.
В България на 55, на 60 никой не те взима на работа и няма как да доживееш до 67. Затова по-младите относително мрат с по-високи темпове, а татовите пенсии още живеят.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #494 -: Юли 22, 2022, 00:24:07 »
Кайли
Повярвай ми и тук на 60 г. е трудно някой да те вземе на работа.
Тя просто е пълзяла по стълбичката цял живот.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #495 -: Юли 22, 2022, 00:55:09 »
Вярвам ти. Ама там може да се пенсионира. А тук не може.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #496 -: Юли 22, 2022, 01:40:45 »
Оппаааа
Из фейка

Много е яко да си либерал в днешни дни. Живееш си в плоския, черно-бял, двуизмерен, обидно примитивен свят, в който силите на Доброто (към които принадлежи всеки либерал) по цял ден се борят със силите на Злото (без съмнение доказани четирихилядници, путинисти и кремълски тролове). Хубавото на тази епична либерална борба е, че е предимно във Фейсбук, и не изисква особени усилия - преписваш опорките на мейнстрийм медиите, финансирани с обилни грантове, и си готов. Лошото е, че е пагубна за всички.

Защо ти е, например, да помниш, или не дай Боже - да АНАЛИЗИРАШ факта, че ДВА ДНИ преди войната в Украйна, на 22 февруари 2022, Азербайджан и Русия сключиха договор за "стратегически съюз".

Защо ти е, например, да идеш още на 22 февруари на сайта на азербайджанското президентство и да прочетеш подписаната декларация, в която има няколко доста любопитни точки:

"7. The Russian Federation and the Republic of Azerbaijan refrain from any actions that, in the opinion of one of the Parties, damage the strategic partnership and allied relations of the two states. To this end, they are establishing a permanent mechanism of consultations through the ministries of foreign affairs of the two countries;

17. The Parties refrain from any actions, including those carried out through third states, directed against each other.

25. The Russian Federation and the Republic of Azerbaijan will refrain from carrying out any economic activity that causes direct or indirect damage to the interests of the other Party.

31. The Russian Federation and the Republic of Azerbaijan, working closely to stimulate international energy cooperation and strengthen global energy security on an equal and mutually beneficial basis, intend to deepen cooperation in the fuel and energy sector, including the field of exploration and development of oil and gas fields, transportation of energy resources, the implementation of efficient infrastructure projects, as well as the areas of alternative and renewable energy sources and energy efficiency."

Та нали всичко това изисква интелектуално усилие, аналитични умения и време?

Колко по-лесно е да триумфираш заедно с г-жа Урсула фон дер Лайен, че ще получаваме "trustworthy" азерски газ от новия ни партньор Азербайджан, който партньор, обаче, е сключил доста притеснителен договор с основния ти геополитически противник.

И докато геополитическият ти противник те задушава бавно и безмилостно, като боа, ти да се вълнуваш предимно от изконното право на мъжете да раждат, правата на децата да си сменят пола на 8 години, и климатичните промени. И се бориш с него посредством листовки към гражданите да си мият само ръцете, мишниците и дупето, за да не харчат вода за къпане. А както знаем, това несъмнено ще умори Путин - ако не от друго, то от смях.

Толкова съм отчаяна от повсевместното скудоумие, че вече съм се отказала да пиша каквото и да е. Ще поствам снимки на котенца и тва е.

https://president.az/en/articles/view/55498
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1227
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #497 -: Юли 22, 2022, 01:41:51 »
Ето и от мен малко данни от другата страна нна океана, за сравнение:
Писах вече, че г-жата е пенсионерка от този месец. Държавната й пенсия е $1400, но има данъчно облагане!!!, т.е. остават чисти около $1250. Аз имам повече стаж и ако се пенсионирам сега, ще взимам около $1800 бруто (около $1600) чисти.
За какво трябва да се плащаме месечно 2мата: ток - към $80/мес (лятото с АСто $100). Газ - лятото към $60, зимата м/у $140-180. Вода: зимата към $70, лятото когато поливам отива до $110. Интернет и ТВ - $100/м. Телефони - $150/м.
Бензинът в момента е около $5-50/галон. Детайл: тукашните коли не са като в Европа. На жената колата се води доста икономична за тук 8л/100 км извънградско, 9+л/100км градско....Пенсионерите не получават карти за градския транспорт  ;)
Хранителни стоки: както навсякъде и тук цените "пораснаха" почти двойно от миналото лято. По спомени от последното пазруване в магазин с "народни" цени (ако отидеш в "оргеник" такъв, множителят е 2): Хляб $3.50/кг; Пържоли (обикновени) $8/кг; Кренвирши $5/паунд; Риба Скумрия $4/паунд; Яйца $4.50 /дузина, Кисело мляко (по БГ технология) $7/кг; Домати - $2/паунд; Картофи $1.5/паунд;  Олио $5-6/л.
Щях да забравя за данък собственост! Нашият в момента клони към $7000/г (с отстъпката за дългогодишни собственици). Ако навършим 70, щяло да има пак отстъпка...За един 2-стаен апартамент е в гранците на $2300-2500/г.
 

Активен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1227
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #498 -: Юли 22, 2022, 01:47:07 »
И се бориш с него посредством листовки към гражданите да си мият само ръцете, мишниците и дупето, за да не харчат вода за къпане.
А за миене лицето не споменава ли се?
Щото се сетих за един стар виц "Милиционери на баня": Два билета за две лица...останалото го знаете.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #499 -: Юли 22, 2022, 10:53:54 »
Peniko, ако здравната ви е 1000 евро при тия пенсии, тя изяжда пенсията май, та за друго не остава.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #500 -: Юли 22, 2022, 11:34:01 »
От поста на Кайли
„И докато геополитическият ти противник те задушава бавно и безмилостно, като боа, ти да се вълнуваш предимно от изконното право на мъжете да раждат, правата на децата да си сменят пола на 8 години, и климатичните промени. И се бориш с него посредством листовки към гражданите да си мият само ръцете, мишниците и дупето, за да не харчат вода за къпане. А както знаем, това несъмнено ще умори Путин - ако не от друго, то от смях.„

Да! Либералката негодува, че борбата с „геополитическият и противник„ се води доста некадърно. А трябва борба. Истинска борба. Като например да грабнем оръжието и да идем на фронта. Мейби
Щото да чакаме Путин да умре от смях е афиф работа. Нужни са сериозни мероприятия.
Възмущава се от аристократката Лайнен, и збравя, че Путин ходи на сватба в Австрия на незнамкояси аристократка.
По лесно е да хули Путин, и да чака неговата смърт, ако не от друго, поне от смях, а не казва, че либералите все по вече губят управлението в ЕС.
И че пробемът е вътрешноевропейски, и никакъв Путин персонално или геополитически не и е виновен.
То друго от фейса не може и да се очаква.

Активен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1227
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #501 -: Юли 22, 2022, 13:48:17 »
Peniko, ако здравната ви е 1000 евро при тия пенсии, тя изяжда пенсията май, та за друго не остава.
Има детайл: здравната е $1000 на калпак, ако се осигуряваш еднолично и ако не си навършил 65 г. Аз все още работя и сме осигурени през фирмата. Плащам $230 на месец за двама. Би трябвало да плащам $150, но чорбаджията е решил, че който не е ваксиниран, ще плаща отгоре!!! :middle_finger-434:
След като навършиш 65, държавата ти поема 90% от цената на застраховката, което с е поносимо.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #502 -: Юли 22, 2022, 14:05:29 »
E да де, ако решите да се пенсионирате преди 65, сте загинали. 1000 на калпак на месец, нали?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #503 -: Юли 22, 2022, 14:21:36 »
Интересно чорбаджията колко плаща още за вас? И какво получавате безплатно срещу вноските?
А в Русия как е със здравните?
Във Франция е много добре уредено, държавата априори заплаща на всички 70% от стойността на всичко, а останалите 30% се плащат или от чорбаджията, или съвместно, или от работника, или за бедните пак държавата плаща. Хора, неосигурени от работодател, плащат по 50-100 евро на месец, може и по-малко. Една мацка се оплакваше, че сама се осигурява и плаща по 50 евро. Една друга плащаше по 10 евро за нея и двете си деца, та 30, останалото работодателят.
И това при положение, че всичко - от прегледите и зъболекарите без скъпи коронки и подобни до лекарствата без витамини, за гърло, сополи и такива.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен PlaNed

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 930
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #504 -: Юли 22, 2022, 15:10:16 »
1000 на калпак на месец, нали?
здравната е $1000 на калпак, ако се осигуряваш еднолично и ако не си навършил 65 г. Аз все още работя и сме осигурени през фирмата. Плащам $230 на месец за двама.
Забрави уточнението?
Ако стигнете дъното, не се отчайвайте.
Налейте си пак!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #505 -: Юли 22, 2022, 15:45:17 »
През последните дни бяха оповестени данни, че българските власти използват официални руски представители на "Газпром" /„Винтерсхал“, бел.ред./ за закупуване на руски газ.

През 2012 г. българската държава взе решение за премахване на посредниците при доставката на газ за страната ни.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #506 -: Юли 22, 2022, 15:46:06 »
1000 на калпак на месец, нали?
здравната е $1000 на калпак, ако се осигуряваш еднолично и ако не си навършил 65 г. Аз все още работя и сме осигурени през фирмата. Плащам $230 на месец за двама.
Забрави уточнението?
Май не съм?
Що ме отряза наполовина.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1227
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #507 -: Юли 22, 2022, 16:29:40 »
E да де, ако решите да се пенсионирате преди 65, сте загинали. 1000 на калпак на месец, нали?
Aбсолютно вярно. Жената се пенсионира мин. месец, но е застрахована при мен. Аз като кавалер ще поработя още ...

Активен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1227
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #508 -: Юли 22, 2022, 17:42:54 »
Интересно чорбаджията колко плаща още за вас? И какво получавате безплатно срещу вноските?
Колко плаща чорбаджията е "строго секретно", но със сигурност е доста по-малко от това, което би платил един самоосигуряващ се - за застрахователя фирмата е клиент на едро (брой на служителите + съпрузи/съпруги + деца).
Какво получаваме: Тенденцията от години е да получаваш по-малко и да плащаш повече. "Червената линия" беше здравната реформа на Обамамамката и по-точно неговата "Обама кеър" - оттогава нещата прогресивно се влошават. Примери от личен опит: до 2010 застраховката покриваше всичко на 100%. Плащаш $30-50 такса за визитата и след това забравяш за плащане. Тук визирам сериозни неща - престой в болница, операция и пр. След това въведоха "deductible" т.е. сума, която трябва да платиш ти преди да са включи застраховката. Отначало беше $1000 /год, после стана $1500/год, сега е $2000/год. От 2018 въведоха т.нар "Оut of pocket cap", която идва върху deductible. Сумата варира според каквото са се спазарили застрахователят и клиентът (т.е чорбаджията) и е в порядъка на $6000-8000. След изплащането на deductible застраховката покрива 80% от разходите докато не достигнеш горната сума. Като пояснение: ако приемем, че имаш $2000 deductible и $8000 Оut of pocket cap и ти се случат сериозни здравни проблеми - имаш да плащаш $10000 от джоба си, нищо че си застрахован. Говоря от личен опит  :t2334:....С 2 думи - в момента застраховката те "топли" само ако имаш нещо много сериозно, за останалото се оправяш (плащаш) сам.
Е, има някакви екстри - покрива базовите лекарства, 80% от стойността на профилактичните прегледи, същото важи и за "превантивни" изследвания (мамография, колоноскопия и тн).

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #509 -: Юли 22, 2022, 18:17:44 »
ще кажа само една дума
баааасииии
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #510 -: Юли 24, 2022, 18:46:59 »
Вложения Китая в американские государственные долговые бумаги упали ниже триллиона долларов — впервые за 12 лет. Масштабные антироссийские санкции подорвали доверие к главной резервной валюте. Оптимизма не добавляет и рекордная за 40 лет инфляция. При этом не только Пекин резко охладел к трежерис — от них избавляются и другие ЦБ.
https://ria.ru/20220723/gosdolg-1804316419.html
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11144
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #511 -: Юли 24, 2022, 19:56:15 »
Вложения Китая в американские государственные долговые бумаги упали ниже триллиона долларов — впервые за 12 лет. Масштабные антироссийские санкции подорвали доверие к главной резервной валюте. Оптимизма не добавляет и рекордная за 40 лет инфляция. При этом не только Пекин резко охладел к трежерис — от них избавляются и другие ЦБ.
https://ria.ru/20220723/gosdolg-1804316419.html
Чудех се преди няколко години, кога ли ще започне финалната права и давах около 20 - на годинки.
Само че краварският инат  да се правят на велики когато вече се суркаха неконтролируема по нанадолнището изигра онзи нъмбър от филмите, кога лаика среже грешната жица от бомбата - таймера полудява и годините стават месеци.
За кво са им на китайците хартии, като могат да товарят от Африка реални неща. А таймера ще ускори още, ха и африканците се усетят, че не им трябват зелени хартии, ами реални неща. Арабите вече се усетиха.
Сега се чудя друго.
Дали руснаците дълго ще се задоволяват с ролята на охрана на Китай?
Засега им носи дивиденти, но дето викате, не е ясно на кого повече вяра да нямаш - на жълт или англосакс.
Все още саксиите уверено водят, ама докога ли?
Тхатс' дъ куешчън.
 :smokin:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #512 -: Юли 24, 2022, 21:12:01 »
Russia and BRICS members revealed leaders in the five major emerging economies plan to create a new “international reserve currency.”
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #513 -: Юли 24, 2022, 23:49:33 »
Russia and BRICS members revealed leaders in the five major emerging economies plan to create a new “international reserve currency.”

Аз съм доста скептичен към по-нататъшното разширение на BRICS, хеле пък към нова резервна валута. Едно, че тези страни са прекалено различни по икономика, култура и развитие, друго, че нямат единна, или поне близка идея/идеология.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10098
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #514 -: Юли 25, 2022, 00:25:04 »
Аз съм доста скептичен към по-нататъшното разширение на BRICS, хеле пък към нова резервна валута.

Нова резервна валута е много трудно, но разчетна парична единица ще направят. Ако се разберат за търговия със собствени валути между тях. Иначе няма смисъл. Пак ще трябва да си оправят сметките през долара или еврото.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #515 -: Юли 26, 2022, 00:14:56 »
Ади, Путин пак им го зачука. Спира друга турбина, немците ще трябва да си мият задника веднъж седмично.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 714
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #516 -: Юли 26, 2022, 05:37:19 »
Ади, Путин пак им го зачука. Спира друга турбина, немците ще трябва да си мият задника веднъж седмично.

Трябва да си мият само четири неща по тялото (задникът е едното)...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #517 -: Юли 26, 2022, 14:00:11 »
Медведев

"Цялата сегашна политика на европейците по отношение на Русия е отвратителен коктейл от високомерна грубост, тийнейджърска инфантилност и примитивна глупост", заяви той днес в канала си в Telegram.

Изходът от ситуацията според "европейските умници" е в "засилване на доставките на оръжие на киевския режим" и война "до победа", отбеляза Медведев. "Да-да. Скоро ще дойдат студовете?", добави той многозначително.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #518 -: Юли 26, 2022, 14:07:55 »
..."Да-да. Скоро ще дойдат студовете?", добави той многозначително.

...и обръщайки се на другата страна беше чут да си мърмори под сурдинка: "на каждую хитрую ж?пу найдется х?й с винтом"

Вчерашната новина от Газпром, че от утре по тръбата за Германия ще минават само 20% от капацитета получи мигновенна реакция от страна на Германия.
Бившият председател на съвета на директорите на "Роснефт" и настоящ председател на комитета на акционерите на "Северен поток-1" пристигна в Москва.
По съвместителство, това е бившият канцлер на Германия Герхард Шрьодер. В последно време той беше обект на яростни нападки от страна на германски политици от всякакъв цвят за близките отношения с Путин и тесните връзки с Русия.
Но когато в резултат на антируската си риторика, всички настоящи германски политици нямат никакви шансове някой от Кремъл да им вдигне телефона, а камо ли да се ръкува с тях, а "зимата баце идва", старата гвардия отново влиза в действие.
Едва ли ще узнаем какви отстъпки ще направи Германия в отговор на "добрата воля" от страна на Русия за отваряне на газовия кран. Може би по-малко гаубици, по-малко пари и друга помощ за Украйна? Технологията вече беше отработена в Истанбул на срещата за украинското жито от черноморските пристанища.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #519 -: Юли 26, 2022, 14:31:29 »
Путин ще се запъне, няма да прави сделка срещу по-малко оръжие за Украина, това е несериозно.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #520 -: Юли 26, 2022, 15:25:18 »
Напротив, съвсем сериозно си е.

След договора в Истанбул САЩ промениха санкциите за износ на зърно от Русия към трети страни и внос на торове в САЩ.

Срещу незнайни отстъпки от страна Русия, Германия рязко забави доставките на оръжие и вместо 9 милиарда евро помощ отпусна само един милиард.

Играта продължава...

Неактивен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #521 -: Юли 26, 2022, 15:37:06 »
Напротив, съвсем сериозно си е.

След договора в Истанбул САЩ промениха санкциите за износ на зърно от Русия към трети страни и внос на торове в САЩ.

Срещу незнайни отстъпки от страна Русия, Германия рязко забави доставките на оръжие и вместо 9 милиарда евро помощ отпусна само един милиард.

Играта продължава...
...Gerhard Schroeder отлетя на обичайната си почивка в Москва, градът му харесвал според немските просташки медии...
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен PlaNed

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 930
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #522 -: Юли 26, 2022, 16:44:51 »
Quote (selected)
Gerhard Schroeder отлетя на обичайната си почивка в Москва
Spiegel: Шрёдер прибыл в Москву для обсуждения поставок по "Северному потоку"
По их данным, центральной темой переговоров в Москве станут поставки газа по трубопроводу "Северный поток". При этом, как пишет издание, неясно, с кем именно в российской столице встретится бывший канцлер Германии.

Жена Шрёдера Со Ён Ким-Шрёдер подтвердила изданию, что цель его визита - переговоры по энергетике. При этом сам экс-канцлер заявил журналистам в Москве, что находится в российской столице "в отпуске".
https://tass.ru/ekonomika/15313537
В същото време в Уганда(?!?), Лавров:
Quote (selected)
"Северный поток - 2" готов удовлетворить нужды Европы в топливе, но газопровод закрыт по политическим причинам, заявил во вторник министр иностранных дел РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам своего визита в Уганду.
https://tass.ru/politika/15313499
Ако стигнете дъното, не се отчайвайте.
Налейте си пак!

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #523 -: Юли 26, 2022, 17:25:07 »
В същото време в Уганда(?!?), Лавров:
Quote (selected)
"Северный поток - 2" готов удовлетворить нужды Европы в топливе, но газопровод закрыт по политическим причинам, заявил во вторник министр иностранных дел РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам своего визита в Уганду.

Лавров и Макрон са на турне. И двамата търсят нови съюзници и мобилизират старите за подкрепа.

А на мен едно ми е чудно, защо руснаците напират за СП-2, когато е ясно, че след година, максимум две ще затворят и СП-1. Европа може да фалира, но няма да прости, че Русия отвърна на удара. Европа е свикнала да бие без да и отговарят, а тук такъв шут по топките...

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7739
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #524 -: Юли 26, 2022, 17:58:50 »
глупости. нищо няма да затворят от северните. ще спрат транзита през украйна за сметка на сп2.

две съображения:
1. европа в момента плаща войната русия-сащ. защо русия да се лишава от постъпления?
2. войната, както писах по-горе, е русия-сащ /британия/. европа е васал. и като васал ще бъде прехвърлена на победителя. и никва прошка тука няма място.

да ти прави впечатление, че шолц леко се издефекира в гащите и напоследък нещо спря да се прави на голем украинец? съответно неговите атлантици се мъчат да го ръфат по този повод.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #525 -: Юли 26, 2022, 18:05:41 »
Путин ще пусне повече газ срещу доста по-значително клякане на германците, няма да е само срещу по-малко оръжие. Не знам каква цена ще поиска и с интерес чакам да видя.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23740
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #526 -: Юли 26, 2022, 18:25:19 »
Що да пуска газ?
После ще вземат да го обвинят в обгазяване.
По малко с пипетката, да има за кандилата.
Цената набъбна десетина пъти за година ( за сега ), с 20% доставка РФ е на плюс.
10% за регулярен бизнес + 10% "военни облигации" платими от ЕС за СВО в покрайнината.
Руснаците направо са си "жус" да му мислят ойропитеките.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен PlaNed

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 930
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #527 -: Юли 26, 2022, 18:29:18 »
Европа е свикнала да бие без да и отговарят..
Тук толкова много се изписа за "нова ера в международните отношения", което ми идва малко вповече, но съм склонен да допусна, че на европата ще ѝ се наложи се научи да преглъща и други неща, било то и "с отвращение".

Сещам се как членовете на "обединена Европа" си крадяха маски и предпазни средства в началото на 2020 и очаквам скоро същото да се случва с газ, въглища, горива ...
За сега борба се води само за пилоти, но след 2-3 месеца времето ще изстине и може да стане страшно!
Ако стигнете дъното, не се отчайвайте.
Налейте си пак!

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2583
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #528 -: Юли 26, 2022, 19:22:47 »
Европа е свикнала да бие без да и отговарят, а тук такъв шут по топките...

Може да е свикнала, но ще отвикне бързо, бързо. Такава е била и би искала още да е, но сега когато насреща не е  някой си слабак и надигни-гъзец за обслужване... Тогава, даже няма и да квичи, а ще се направи, че точно тя е била великодушната, де(р)мократичната и със сите други параметри на лицемерни  оръфляци!
 :t0135:
 Руснаците сега трябва да 'и разпорят задника, та дълго време да не може да сяда, а само да търчи наоколо и да ги  прислужва с "достойнство".

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23740
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #529 -: Юли 26, 2022, 20:05:27 »
Quote (selected)
Зукърбърг продаде къща в Сан Франциско за 31 млн. долара
https://manager.bg/%D0%B1%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%81/zukarbarg-prodade-kasta-v-san-francisko-za-31-mln-dolara
Технотаковата се освобождават от real estate.
Миналата година Мъск, сега тоя.
Ще мигрират в Мета или на Марс?
« Последна редакция: Юли 26, 2022, 20:15:48 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #530 -: Юли 26, 2022, 21:02:47 »
глупости. нищо няма да затворят от северните. ще спрат транзита през украйна за сметка на сп2.

две съображения:
1. европа в момента плаща войната русия-сащ. защо русия да се лишава от постъпления?
2. войната, както писах по-горе, е русия-сащ /британия/. европа е васал. и като васал ще бъде прехвърлена на победителя. и никва прошка тука няма място.

да ти прави впечатление, че шолц леко се издефекира в гащите и напоследък нещо спря да се прави на голем украинец? съответно неговите атлантици се мъчат да го ръфат по този повод.

Глупости, неглупости, Европа никога няма да прости на Русия унижението и принуждението да купува скъпи суровини. До 3-4 години новите газови заводи в Катар, САЩ, Нигерия и пр. ще бъдат готови, танкерите ще бъдат построени  и ще залеят пазара с газ.  Не става въпрос за цена, защото LNG по дефиниция не може да е по-евтин от тръбопроводния, но когато това стане, Европа ще купува от Русия само някакви допълващи/сезонни/балансиращи количества.

Цените на нефта вече се стабилизираха, и ще почнат да падат. Било поради вече настроената логистика, било поради стагнацията, която води до намаляване на търсенето. Това важи и за въглищата, и общият резултат е намаляване печалбите на руснаците. Колкото и да се перчат от Кремъл, те не са глупаци и знаят, че санкциите тепърва ще започнат да оказват влияние.

Русия НЕ МОЖЕ да спре транзита през Украйна, защото през Украйна минава голямата част от транзита за Унгария и Австрия. Но ще го спре, защото зимата Украйна ще започне да краде газ от там.

P.S. Не бързайте да сготвяте Украйна. Западната (чети САЩ) помощ на практика още не е започнала да идва. Американците имат стотици хиляди тонове старо оръжие, което трябва да отиде някъде. Просто американската бюрокрация още не си е свършила документалната работа. Проблемите на руснаците тепърва започват.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #531 -: Юли 26, 2022, 21:03:26 »
Во фразе «Москва помогает Москве» все понятно и логично. Но добавьте в эту фразу одно-единственное прилагательное, и она превращается в верх абсурда: «Польская Москва помогает Москве». Разве такое может быть? Оказывается, может. Министр по делам климата и окружающей среды Польши Анна Москва заявила, что Варшава не горит желанием делиться газом с другими государствами Европейского союза.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23740
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #532 -: Юли 26, 2022, 21:10:28 »
Quote (selected)
Цените на нефта вече се стабилизираха, и ще почнат да падат. Било поради вече настроената логистика, било поради стагнацията, която води до намаляване на търсенето. Това важи и за въглищата, и общият резултат е намаляване печалбите на руснаците. Колкото и да се перчат от Кремъл, те не са глупаци и знаят, че санкциите тепърва ще започнат да оказват влияние.
Ми НЕ!
От година, половината от която има СВО няма съществена промянана на добива и консумацията на енергоресурси в световен мащаб.
Има прекъсване и установяване на нови канали за доставка.
Разкъсването на старите търговски пътища облагодетелства спекулантите.
На ниво калория, няма изменеие, на ниво $ огромно.
Енерго ресурсите от РФ ще пътуват към Азия вместо към Европа, арабските няма да са за Китай а за ЕС.
Земята такава кавато я познаваме все още е затворена система, колкото и да се опитваме да пренебрегваме фактите.
ЕС е вреден за вашето здраве!

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #533 -: Юли 26, 2022, 21:19:38 »
Кое НЕ?

Цените на нефта се връщат назад, руснаците продават с 30 долара дискаунт, плюс увеличени транспортни разходи. Плюс това от четири месеца американците вадят от резерва по 1 милион барела на ден. А днес излезе оферта за нови, ДОПЪЛНИТЕЛНИ 20 милиона.

DOE Issues Fifth Emergency Notice of Sale of Crude Oil From the Strategic Petroleum Reserve

На нас ще ни бъде по-скъпо, но Русия няма да печели повече.

И когато говоря за ефект от санкциите, нямам предвид продажбата на суровини, а покупката на резервни части, суровини, машини и технологии, които руснаците не произвеждат и не притежават. И които все някога ще свършат. Там нещата не са никак прости и не можеш просто да замениш една сименсова турбина с китайска или руска. Примерно.

Или още един пример. Самолети за гражданската авиация.  А?
« Последна редакция: Юли 26, 2022, 21:36:20 от zorzaman »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23740
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #534 -: Юли 26, 2022, 21:26:34 »
Quote (selected)
И когато говоря за ефект от санкциите, нямам предвид продажбата на суровини, а покупката на резервни части, суровини, машини и технологии, които руснаците не произвеждат и не притежават. И които все някога ще свършат. Там нещата не са никак прости и не можеш просто да замениш една сименсова турбина с китайска или руска. Примерно.
Докато се стигне до замяна на турбината ние в западният свят ще изпукаме от глад и студ.
Храната и топлото са консуматив.
Ден за ден, всеки ден.
Турбините и машините са дълготрайни активи.
Отделно че голямата част от тези активи обслужват директно западното потребление.
Сега като няма западно потребление, ресурса на машините чисто физически ще се съхрани за период по-дълъг от колкото ние можем да изкараме без папо и топло.

Quote (selected)
Самолети за гражданската авиация.
РФ си има достатъчно за вътрешна консумация собствени летателни средства.
Няма за туристите към Ница.
И към турските курорти, ама Ердоган направи чистак нова компания това лято за руските туристи и не се чувства липса на самолети.
И за цените на нефта.
Руснаците продават с дискаунт 30% от цена почти два пъти по-висока от миналата година.
Продават по-големи обеми.
А за падащите цени гледай какво се продава и купува.
Днес е вдигна с 6%, вечера падна с 5%, утре...
« Последна редакция: Юли 26, 2022, 21:32:54 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен noooo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1366
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #535 -: Юли 26, 2022, 21:42:04 »
Quote (selected)
Русия НЕ МОЖЕ да спре транзита през Украйна, защото през Украйна минава голямата част от транзита за Унгария и Австрия.
Унгария внася газ през Украйна около 1 млд. куб. метра, през нашия поток 3,5 млд. Австрия внася годишно около 10 млд - не знам точно от къде минава газа до тях.
След като се построи СП 2, тръбата през Украйна със сигурност ще бъде спряна. И то в близките години.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9517
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #536 -: Юли 26, 2022, 21:44:31 »
Значи Катар, САЩ, Нигерия имат газ да задоволят европейските нужди?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23740
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #537 -: Юли 26, 2022, 21:46:23 »
Quote (selected)
След като се построи СП 2
Той е построен, просто задниците на немците не са измръзнали достатъчно за да отворят шибъра.
Quote (selected)
Значи Катар, САЩ, Нигерия имат газ да задоволят европейските нужди?
Имат ако не изнасят за Азия.
Ако цените още се удвоят или утроят и Мъск ще е може да кара газ от Марс на печалба.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен noooo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1366
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #538 -: Юли 26, 2022, 21:51:28 »
Quote (selected)
Той е построен, просто задниците на немците не са измръзнали достатъчно за да отворят шибъра.
Това твърдя и аз.

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #539 -: Юли 26, 2022, 21:55:17 »
Хм.

Първо, дълготрайните активи изискват поддръжка и обслужване. резервни части и консумативи. Които вече няма да го има. И тук не става въпрос за няколко турбини за СП-1, а за хиляди други машинарии, които обслужват вътрешно (или източно) потребление. Примери много, лагери за железопътни вагони е първото което ми идва на ум.

Когато говориш за нефта, поне да беше погледнал цените. Преди година, ESPO (далекоизточният руски петрол) е струвал 74, днес е 79. Преди дискаунта.

А за самолетите, явно няма даже смисъл да говорим. Какви собствени летателни средства? Руснаците имат 500-700 Боинг и Еърбъс, писал съм за това тук:

https://www.facebook.com/anri.erinin/posts/pfbid0S9hwkNgTAyJYtQgCTcxTTzMiD4ExWsBjrJVGwwuHauAmG3zaaQJrHw8qgju8gpCHl