Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 11:47:19

Автор Тема: Икономически войни  (Прочетена 104831 пъти)

0 Потребители и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #840 -: Август 17, 2022, 16:20:50 »
Това не е съвсем така и зависи от условията на договора за доставка (FOB, CIF ...), както и условията на плащане (L/C, D/P ...)

Транспортния документ не зависи от това кой плаща превоза. Който и да плаща, капитанът няма да позволи разтоварване без да е платен фрахта. А от условията на плащане зависи само дали коносаментът ще мине през банка или направо по DHL...
Ясно нямате практика на получаване на стока морски превоз. ЗАПОМНЕТЕ, коносаментът е преди всичко документ за собственост, който се издава от капитана при натоварване на стоката. В този момент собствеността на товара преминава от изпращача на капитана. Изпращачът ви изпраща 3 оригинала и сие копия, фактура, срещу които в порта на дисчардж капитанът прехвърля собствеността на стоката на предявителя на оригналия коносамент. През банка минава, когато е платено с акредитив и срещу коносамента изпращачът усвоява акредитива. Освен това що касае фрахта, то в коносамент изрично е написано prepaid или freight collect! Ако договорът за доставка е CIF (cost insurance and freight), то транспортът и застраховката са включени в цената…
Вярно, на дивана нещата изглеждат различно!
При целият дължим респект, не мога да се съглася напълно с това твърдение - коносаментът играе ролята на товарителница (подобно на CMR consigment note) = товаро-разпоредителен документ.

Коносаментът се издава от превозвача и по изключение т капитана на кораба, като по силата му капитанът приема да товари стоката на борда.
Така коносаментът играе ролята на документално доказателство за наличието на договор за превоз и за наличието на стоката, предадена и натоварена.

При определени обстоятелства (и форма) коносаментът дава основание и правни предпоставки за покупко-продажба на стоките по време на транспортирането им.

Ако е издаден на заповед (to order) - по всяко време може да бъде джиросан (продаден) - просто на гърба на оригинала се записва кому се джиросва или на чия заповед.
Чемерето е документ за превоз по суша!

...за това спор няма.
И за другото също - коносаментът е товарителница, документи, който при определени обстоятелства и с определена форма има качествата на ценна книга.
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #841 -: Август 17, 2022, 17:12:02 »
Ясно нямате практика на получаване на стока морски превоз. ЗАПОМНЕТЕ, коносаментът е преди всичко документ за собственост, който се издава от капитана при натоварване на стоката. В този момент собствеността на товара преминава от изпращача на капитана. Изпращачът ви изпраща 3 оригинала и сие копия, фактура, срещу които в порта на дисчардж капитанът прехвърля собствеността на стоката на предявителя на оригналия коносамент. През банка минава, когато е платено с акредитив и срещу коносамента изпращачът усвоява акредитива. Освен това що касае фрахта, то в коносамент изрично е написано prepaid или freight collect! Ако договорът за доставка е CIF (cost insurance and freight), то транспортът и застраховката са включени в цената…
Вярно, на дивана нещата изглеждат различно!

Да, особено когато през последните години на "Кремиковци" през ръцете ми са минали поне хиляда коносамента и още толкова акредитива. 100 хиляди тона износ (2 милиона евро на ден) и 300 000 тона внос на месец. При това, представете си, без да ставам от дивана! :)

BTW, собствеността на стоката никога не преминава към шофьора на камиона капитана. Да ви обясня ли защо?

Така коносаментът играе ролята на документално доказателство за наличието на договор за превоз и за наличието на стоката, предадена и натоварена.

Правилно. Издава се от капитана или от упълномощеният от него агент.
« Последна редакция: Август 17, 2022, 17:21:13 от zorzaman »

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #842 -: Август 17, 2022, 17:27:58 »
.....
Да, особено когато през последните години на "Кремиковци" през ръцете ми са минали поне хиляда коносамента и още толкова акредитива. 100 хиляди тона износ (2 милиона евро на ден) и 300 000 тона внос на месец. При това, представете си, без да ставам от дивана! :)
.....
[/quote] ....ахъм, последните години на ... очевидно сте добър ученик на Иван Дремсизов, от него наистина можеше да се научат много неща...
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #843 -: Август 17, 2022, 17:30:40 »
ахъм, последните години на ... очевидно сте добър ученик на Иван Дремсизов, от него наистина можеше да се научат много неща...

Не, никога не съм работил с него, но съм чувал само добри неща.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7437
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #844 -: Август 17, 2022, 17:41:52 »
Цитат на: buratinob
Quote (selected)
Конфликтът в Украйна може да доведе до крайна бедност до 20 млн. души, според ООН

Изумителни оптимисти  :smokin:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #845 -: Август 17, 2022, 17:54:31 »
Цитат на: buratinob
Quote (selected)
Конфликтът в Украйна може да доведе до крайна бедност до 20 млн. души, според ООН

Изумителни оптимисти  :smokin:
Потресаваща е и границата на бедност.
Quote (selected)
В световен мащаб броят на бедните хора, които живеят с по-малко от 1,90 долара на ден, се оценява на 656,7 милиона през 2022 г., според доклада.
1,90 долара, догодина 1,93 или 1,94 ако слушкат.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #846 -: Август 17, 2022, 17:58:31 »
...

Да, особено когато през последните години на "Кремиковци" през ръцете ми са минали поне хиляда коносамента и още толкова акредитива. 100 хиляди тона износ (2 милиона евро на ден) и 300 000 тона внос на месец. При това, представете си, без да ставам от дивана! :)
/quote]

---
И без да ставате от дивана с по 2 милиона евро на ден добутахте "Кремиковци" до под кривата круша!
Без коментар.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #847 -: Август 17, 2022, 18:07:34 »
Quote (selected)
Илон Мъск се пошегува, че купува "Манчестър Юнайтед"
Милиардерът предизвика смут за няколко часа със свой туит за английския клуб
https://www.segabg.com/hot/category-sport/ilon-musk-se-posheguva-che-kupuva-manchestur-yunayted
Сега остава да се срути "пазарната капитализация" на МанЮнайтед, щото Мъск се е отказал от сделката.
Къв пазар бе?
Един туит "джиросва" цялата "борсова капитализация" и може да я прехвърли на малоимотен кипърец.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #848 -: Август 17, 2022, 18:14:00 »
След като беше оправен Кремиковци, дойде ред и ЦСКА да се оправи.
Лесно е от дивана.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #849 -: Август 17, 2022, 18:15:38 »
И без да ставате от дивана с по 2 милиона евро на ден добутахте "Кремиковци" до под кривата круша!
Без коментар.

Навремето бях в някаква гражданска организация накратко, та ме вкараха на едно заседание на парламентарна комисия, ставаше въпрос за Кремиковци. Бяха го вече доста опоскали, не помня подробности, но помня две неща, зам. мин. на икономиката беше там и разпитваха главния счетоводител на Кремиковци, едно зализано леке колкото тъпо, толкова и със самочувствие. Та по едно време зам.мин-ката каза на момчето - Съжалявам, че навремето съм ти дала изпита по счетоводство.
Другото нещо беше, че такива игри въртяха, основно някакви от ДПС, че на мен не ми издържаха нервите и при пълна тишина само изцъках: „Тц тц тц тц...“
Тия на масата всички се стреснаха, подскочиха и екстрено закриха заседанието до следващия път.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #850 -: Август 17, 2022, 18:20:40 »
И без да ставате от дивана с по 2 милиона евро на ден добутахте "Кремиковци" до под кривата круша!

Затова пък, за разлика от вас, знам какво е това коносамент. Не е малко, нали?

Без коментар.

Що бе? Що се спихна?

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #851 -: Август 17, 2022, 18:22:47 »
След като беше оправен Кремиковци, дойде ред и ЦСКА да се оправи.
Лесно е от дивана.

ЦСКА неразделна част от епопеята Кремиковци.
Така и не разбрах Кремиковци самостоятелно ли се бъгна или потъна покрай ЦСКА. :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #852 -: Август 17, 2022, 18:24:10 »
Какво ЦСКА, на онова заседание май Кремиковци беше на един индиец, беше опоскано и нам си кой от ДПС искаше още държавни милиони да се налеят не помня на какво основание.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #853 -: Август 17, 2022, 18:26:48 »
Quote (selected)
Европейските банки отново ще започнат да търгуват с руски облигации, като водещите кредитори UBS, Barclays и Deutsche Bank ще позволят на своите клиенти да възобновят търговията и да продават руски активи, пише "Уолстрийт джърнъл", цитиран от БНР. Изданието се позовава на лица, запознати с въпроса.
https://www.segabg.com/hot/category-economy/evropeyski-banki-otnovo-shte-turguvat-ruski-obligacii
Лека ѝ пръст на Украйна!
Кога ще ѝ струват 40-то "партнерите"?
ЕС е вреден за вашето здраве!

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #854 -: Август 17, 2022, 18:28:24 »
Така и не разбрах Кремиковци самостоятелно ли се бъгна или потъна покрай ЦСКА.

Историята е дълга и поучителна. В света няма фалирал металургичен комбинат. Кремиковци винаги е бил на печалба.

Въпросът обаче къде е отивала тази печалба, така никога никой не го зададе.


zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #855 -: Август 17, 2022, 18:31:02 »
Quote (selected)
Европейските банки отново ще започнат да търгуват с руски облигации, като водещите кредитори UBS, Barclays и Deutsche Bank ще позволят на своите клиенти да възобновят търговията и да продават руски активи, пише "Уолстрийт джърнъл", цитиран от БНР. Изданието се позовава на лица, запознати с въпроса.
https://www.segabg.com/hot/category-economy/evropeyski-banki-otnovo-shte-turguvat-ruski-obligacii
Лека ѝ пръст на Украйна!
Кога ще ѝ струват 40-то "партнерите"?

Такива гръмки новини трябва да се четат внимателно и обезателно и това между редовете. "Продават" е ключовата дума. Липсва думата "купуват".

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #856 -: Август 17, 2022, 18:36:58 »
Нема лошо да продават, според мен ключов елемент е купувача.
Едва ли разчитат руската централна банка да ги изкупи, значи някой друг ще купува.
Остава някакъв вторичен пазар в еуропско, като се замисля за обемите няма да стане с разпродажба на "частни клиенти".
Ще завъртят борсата, а дали последното "пади" ще загуби ли спечели ще видим.
Сърбят ги ръцете за ония 300 милиарда, ще опитат да ги усвоят от фризера.
П.П. Това със замразяването на активите е голям трън в трибуквието.
Швейцарските банки 70, та вече почти 80 години не могат да извадят тоя нацистки трън.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #857 -: Август 17, 2022, 18:40:35 »
И без да ставате от дивана с по 2 милиона евро на ден добутахте "Кремиковци" до под кривата круша!

Затова пък, за разлика от вас, знам какво е това коносамент. Не е малко, нали?
---
Естествено, голословно твърдение as usual. Кой знае от кога не сте виждали коносамент в  "Интернешънъл Метал Форуърдинг", дето няма една морска доставка, но аз за разлика от вас съвсем наскоро получих поредния коносамент и освободих доставката си.
Ама вие си плямпайте.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #858 -: Август 17, 2022, 19:10:47 »
Така и не разбрах Кремиковци самостоятелно ли се бъгна или потъна покрай ЦСКА.

Историята е дълга и поучителна. В света няма фалирал металургичен комбинат. Кремиковци винаги е бил на печалба.

Въпросът обаче къде е отивала тази печалба, така никога никой не го зададе.
Не че нещо, ама сега гледаме същата сценка в глобален мащаб.
ЦСКА трябваше да е индулгенция за крадците, ама не  се получи.
Днес Украйна са я заложили като новия "Ерусалим" който трябва да опазим от неверниците ама пак няма да се случи.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #859 -: Август 17, 2022, 19:15:20 »
Имам си и друга питанка.
ЕС тръгнал да търси газ в Мозамбик, а неглижира близък Израел дето откриха супер хипер дупер находище на един х.й място от Европа.
Това направо ми смърди на антисемитизъм.
Или не? :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #860 -: Август 17, 2022, 19:33:57 »
Последните години на Кремиковци бяха уникални, Сизиф пасти да яде!
Това да си караш въглищата от Австралия, рудата от Южна Америка в средата на ЕвроАзия и после да продаваш изделията в Северна Америка е .... неповторимо!
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8091
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #861 -: Август 17, 2022, 19:41:56 »
Quote (selected)
Европейските банки отново ще започнат да търгуват с руски облигации, като водещите кредитори UBS, Barclays и Deutsche Bank ще позволят на своите клиенти да възобновят търговията и да продават руски активи, пише "Уолстрийт джърнъл", цитиран от БНР. Изданието се позовава на лица, запознати с въпроса.
https://www.segabg.com/hot/category-economy/evropeyski-banki-otnovo-shte-turguvat-ruski-obligacii
Лека ѝ пръст на Украйна!
Кога ще ѝ струват 40-то "партнерите"?

Такива гръмки новини трябва да се четат внимателно и обезателно и това между редовете. "Продават" е ключовата дума. Липсва думата "купуват".
Едва ли разчитат руската централна банка да ги изкупи, значи някой друг ще купува.
И що са не ги изкупи? Цантралната банка, по 10 или 15% от номинала. Нали мъдис и другите "агенции", беха сложили "с" ли "д" ли, не повня вече.
Но тука церлта е друга. Да покажат че нещо "мърда" по гейропа. Същата като с "замразените" руски активи. Демек има некви активи, щот финансовия сектор на гейропа е де факто зел-дал с тия пивишаващи са лихвани равнища. А това е минимум средносрочна тенденция. И нема мърдане Ако не ги дигнат парипа заминават в САЩ, ако ги дигнат иде толямо бууум :smokin:
« Последна редакция: Август 17, 2022, 19:51:23 от 66 »

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #862 -: Август 17, 2022, 19:46:12 »
Естествено, голословно твърдение as usual. Кой знае от кога не сте виждали коносамент в  "Интернешънъл Метал Форуърдинг", дето няма една морска доставка, но аз за разлика от вас съвсем наскоро получих поредния коносамент и освободих доставката си.

Похвално е, че знаете къде е регистъра на фирмите в България и как се търси там.

Но за другото, нямате си и най-малка представа за какво говорите. Или си мислите, че тези 400 000 тона са транспортирани с DHL? Лъжете се, всичко по море. Башка другите с вагони и камиони. Че и със самолети. Най-безумната доставка която съм правил беше 100 тона феросплави със самолет за Нигерия. :)

Но вие си говорете, говорете, на мен ми става все по-интересно до къде ще стигнете в този класически пример на ефекта на Дънинг – Крюгер. Само не давайте коносаментите на капитана, че ще стане голям сакатлък. Да, и внимавайте, че FDEDANRSAOCLONL :)

Ама вие си плямпайте.

"Пилите, Шура, пилите, она золотая".

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #863 -: Август 17, 2022, 19:54:04 »
Последните години на Кремиковци бяха уникални, Сизиф пасти да яде!
Това да си караш въглищата от Австралия, рудата от Южна Америка в средата на ЕвроАзия и после да продаваш изделията в Северна Америка е .... неповторимо!

Това се нарича "глобализация". За такива стоки има доставка ASPW (Any Safe Port Worldwide). От къде мислите се снабдява заводът на Voest Alpine в Линц в Австрия? Че те даже море нямат. И нищо, не се оплакват, работят си и са едни от най-добрите в Европа.

А въглищата освен от Австралия, ги карахме и от Северна Америка. И понеже бяхме единствените купувачи от България, цената можеше да се провери на сайта на DOE където се публикуваха "усреднени" FOB цени за всички страни. Докато Креми беше държавен, цената се вдигаше с 2 долара при всяка смяна на правителството. :)

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #864 -: Август 17, 2022, 19:56:43 »
Quote (selected)
И що са не ги изкупи? Цантралната банка, по 10 или 15% от номинала.
Няма да ги изкупи и ако са на 1%.
По номинал или цена на придобиване която винаги е различна няма значение, това е голяма котва за притежателя - западна финансова институция. Руснаците нямат никакво желание даже трохичка да им хвърлят, камоли спасителен пояс.
ЕС е вреден за вашето здраве!

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #865 -: Август 17, 2022, 20:00:28 »
Quote (selected)
И що са не ги изкупи? Цантралната банка, по 10 или 15% от номинала.
Няма да ги изкупи и ако са на 1%.
По номинал или цена на придобиване която винаги е различна няма значение, това е голяма котва за притежателя - западна финансова институция. Руснаците нямат никакво желание даже трохичка да им хвърлят, камоли спасителен пояс.

Китайците ще го направят. И индийците. И саудитците. Изобщо и вся остальная сволочь. Японците що не искат да продават в "Сахалин-2", купувачи бол.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #866 -: Август 17, 2022, 20:00:53 »
Естествено, голословно твърдение as usual. Кой знае от кога не сте виждали коносамент в  "Интернешънъл Метал Форуърдинг", дето няма една морска доставка, но аз за разлика от вас съвсем наскоро получих поредния коносамент и освободих доставката си.

Похвално е, че знаете къде е регистъра на фирмите в България и как се търси там.

Но за другото, нямате си и най-малка представа за какво говорите. Или си мислите, че тези 400 000 тона са транспортирани с DHL? Лъжете се, всичко по море. Башка другите с вагони и камиони. Че и със самолети. Най-безумната доставка която съм правил беше 100 тона феросплави със самолет за Нигерия. :)

Но вие си говорете, говорете, на мен ми става все по-интересно до къде ще стигнете в този класически пример на ефекта на Дънинг – Крюгер. Само не давайте коносаментите на капитана, че ще стане голям сакатлък. Да, и внимавайте, че FDEDANRSAOCLONL :)

Ама вие си плямпайте.

"Пилите, Шура, пилите, она золотая".

[b]ОЧЕВИДНО МНОГО СТЕ ВЕЛИК, НО РЕЗУЛТАТЪТ В КРАЯ НА ДЕНЯ Е ПОД КРИВАТА КРУША!
ТОВА Е, КОЕТО СЕ БРОИ.
[/b]
[/size]
Плувай!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #867 -: Август 17, 2022, 20:02:09 »
Да се сравнява Voest Alpine с Кремиковци е несериозно, релевантно е сравнението Кремиковци/пещите в китайските къщи.
Всички топят и леят джилезо, ама австрийското е по-по-най.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8091
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #868 -: Август 17, 2022, 20:05:05 »
Quote (selected)
И що са не ги изкупи? Цантралната банка, по 10 или 15% от номинала.
Няма да ги изкупи и ако са на 1%.
По номинал или цена на придобиване която винаги е различна няма значение, това е голяма котва за притежателя - западна финансова институция. Руснаците нямат никакво желание даже трохичка да им хвърлят, камоли спасителен пояс.
Не съм саграсен. ТОва са бъдеши вземания, тоест актив за гейропци и съответно пасиф за руснаците. Требе ги изкупят докат са жълти стинки.
Де се вика - хитрата сврака с двата крака
А както отбелязах про горе, ситуацията по гейропа е ситуационна, най вече покрай лихвите.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #869 -: Август 17, 2022, 20:05:54 »
Quote (selected)
купувачи бол.
Последно има ли купувачи,  че в един по-преден пост говореше само за продажба едва ли не 99% дискаунт без купувачи?
П.П. 66, не са бъдещи вземания ако си заявил че със старата система е свършено, няма как да очакваш  да се осребри. По нашенски "фабрика на 8.09.1944".
ЕС е вреден за вашето здраве!

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #870 -: Август 17, 2022, 20:08:01 »
Да се сравнява Voest Alpine с Кремиковци е несериозно, релевантно е сравнението Кремиковци/пещите в китайските къщи.
Всички топят и леят джилезо, ама австрийското е по-по-най.

Що да е несериозно? Говорим за доставка на суровини, нали? И Кремиковци, и Voest Alpine купуваха от едни и същи фирми и доставяха по едни и същи начини, а понякога и с едни и същи кораби.

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #871 -: Август 17, 2022, 20:09:17 »
Quote (selected)
купувачи бол.
Последно има ли купувачи,  че в един по-преден пост говореше само за продажба едва ли не 99% дискаунт без купувачи?

Аз?!?

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #872 -: Август 17, 2022, 20:09:33 »
Да се сравнява Voest Alpine с Кремиковци е несериозно, релевантно е сравнението Кремиковци/пещите в китайските къщи.
Всички топят и леят джилезо, ама австрийското е по-по-най.

Що да е несериозно? Говорим за доставка на суровини, нали? И Кремиковци, и Voest Alpine купуваха от едни и същи фирми и доставяха по едни и същи начини, а понякога и с едни и същи кораби.
Да, ама едните правеха Айфони, а другите телефони с шайба.
« Последна редакция: Август 17, 2022, 20:18:29 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #873 -: Август 17, 2022, 20:10:41 »
Quote (selected)
Европейските банки отново ще започнат да търгуват с руски облигации, като водещите кредитори UBS, Barclays и Deutsche Bank ще позволят на своите клиенти да възобновят търговията и да продават руски активи, пише "Уолстрийт джърнъл", цитиран от БНР. Изданието се позовава на лица, запознати с въпроса.
https://www.segabg.com/hot/category-economy/evropeyski-banki-otnovo-shte-turguvat-ruski-obligacii
Лека ѝ пръст на Украйна!
Кога ще ѝ струват 40-то "партнерите"?

Такива гръмки новини трябва да се четат внимателно и обезателно и това между редовете. "Продават" е ключовата дума. Липсва думата "купуват".
Не съм аз.
ЕС е вреден за вашето здраве!

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #874 -: Август 17, 2022, 20:13:04 »
Quote (selected)
Европейските банки отново ще започнат да търгуват с руски облигации, като водещите кредитори UBS, Barclays и Deutsche Bank ще позволят на своите клиенти да възобновят търговията и да продават руски активи, пише "Уолстрийт джърнъл", цитиран от БНР. Изданието се позовава на лица, запознати с въпроса.
https://www.segabg.com/hot/category-economy/evropeyski-banki-otnovo-shte-turguvat-ruski-obligacii
Лека ѝ пръст на Украйна!
Кога ще ѝ струват 40-то "партнерите"?

Такива гръмки новини трябва да се четат внимателно и обезателно и това между редовете. "Продават" е ключовата дума. Липсва думата "купуват".
Не съм аз.

Нищо не разбирам. Аз казах, че новината е, че банките са разрешили продажбите на руски активи. Къде съм казал нещо за купувачи? Четете по-внимателно.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8091
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #875 -: Август 17, 2022, 20:16:06 »
Quote (selected)
купувачи бол.
Последно има ли купувачи,  че в един по-преден пост говореше само за продажба едва ли не 99% дискаунт без купувачи?
П.П. 66, не са бъдещи вземания ако си заявил че със старата система е свършено, няма как да очакваш  да се осребри. По нашенски "фабрика на 8.09.1944".
Свършено или не, ама до световен комунизъм и изчезване на парите нема го добутат, си мисля.
Въпреки че ако махнем условностите педерите копаха в тази посока с "отрицателни лихви"

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #876 -: Август 17, 2022, 20:17:05 »
Разрешено е на банките да търгуват с тези активи, когато и както преценят.
Едно време му викаха свободна търговия, сега може да е нещо друго.
Не насмогвам да усвоявам новоговора. :nuts:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #877 -: Август 17, 2022, 20:23:30 »
Quote (selected)
Европейските банки отново ще започнат да търгуват с руски облигации, като водещите кредитори UBS, Barclays и Deutsche Bank ще позволят на своите клиенти да възобновят търговията и да продават руски активи, пише "Уолстрийт джърнъл", цитиран от БНР. Изданието се позовава на лица, запознати с въпроса.
https://www.segabg.com/hot/category-economy/evropeyski-banki-otnovo-shte-turguvat-ruski-obligacii
Търговия, покупко-продажби, не разпродажби.
ЕС е вреден за вашето здраве!

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #878 -: Август 17, 2022, 20:25:33 »
https://www.ft.com/content/36055334-b89a-4f27-8cc2-44a454212f3f

Уф... този форум явно има проблеми.

Разрешено е на КЛИЕНТИТЕ на банките да ПРОДАВАТ. Не да купуват.

    the Treasury’s Office of Foreign Assets Control (Ofac) — which enforces sanctions in the US — opened a three-month window on July 22 for banks to help investors who had been left holding Russian bonds to wind down their positions. European regulators have also made it easier for banks to help clients reduce their exposure.

UBS, Barclays and Deutsche Bank have all resumed allowing clients to sell their Russian debt holdings, in line with similar moves from JPMorgan Chase, Bank of America, Jefferies and Citigroup, according to people briefed on their decisions.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #879 -: Август 17, 2022, 20:27:44 »
Ми аз това питах, кога ще струват 40 дена на Украйна.
Сега разбрах да броим след три месеца. :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #880 -: Август 17, 2022, 20:38:27 »
Така и не разбрах Кремиковци самостоятелно ли се бъгна или потъна покрай ЦСКА.

Историята е дълга и поучителна. В света няма фалирал металургичен комбинат. Кремиковци винаги е бил на печалба.

Въпросът обаче къде е отивала тази печалба, така никога никой не го зададе.
в Venissa Establisment, Vaduz, вервайте ми
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #881 -: Август 17, 2022, 21:04:23 »
в Venissa Establisment, Vaduz, вервайте ми

То да беше само там...

Няма да забравя в една от поръчките на Stemcor бяха забравили да махнат текста "in settlement for the delivery of the aircraft" или нещо от този род. Бяха купили самолет на Митал и той се разплащаше с метал :)

Всъщност, в началото Митал нямаше намерение да точи Кремиковци. Той вървеше по стъпките на брат си, който така беше почнал: купува завод, залага го, с парите купува друг завод и т.н. Накрая големият Лакшми Митал беше събрал заводите и ги беше тръснал на някоя от големите банки (Голдман-Сакс ако не се лъжа): дайте сега 4 милиарда за да оправя положението. И беше успял да го оправи.

Прамод Митал реши да направи същия номер, Кремиковци му беше номер две, след него той купи завод в Нигерия, завод в Косово, завод (или мини?) в Грузия...

Но дойде 2008 година и уйде коньо у рякята...

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #882 -: Август 17, 2022, 21:39:25 »
Въпросът обаче къде е отивала тази печалба, така никога никой не го зададе.

а, знаеш ли колко пъти съм го задавал този въпрос на разни набедени демократи, които ми обясняваха, че кремиковци бил работил на загуба? виж, от тях отговор не получих.

още по-интересно ставаше като ги питах дали знаят колко отрасъла още ползваха след това продукцията на кремиковци, а и на стомана-перник.
the lamers club honourable member …

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #883 -: Август 17, 2022, 21:50:25 »


Мой пост от ФБ:

Това не е "Азовсталь" в Мариупол. Това е "Кремиковци", или това което остана от него. "Кремиковци" (доколкото ми е известно) е единственият сринат до основи металургичен завод в Европа. Преди доста години имаше един разглобен в Нидерландия, който беше монтиран в ... Швейцария.

Докато още работеше, беше много трудно да се обясни на хората за какво ни е "Кремиковци". Наричаха го "пушляка" и му отреждаха вината за мръсния въздух в София. След една грандиозна далавера с източване на язовир "Искър" за нелегално производство на ток го обвиниха че е изпил водата на София.

Обвиняваха го в неефективност. "Кремиковци" винаги, ВИНАГИ е бил на печалба. Друг е въпросът в чии джобове е отивала тя. Примерно, за работа по комунистическо време: за да произведе тон ламарина, комбинатът харчи суровини за 300 долара (или валутни рубли, все тая). След това продава този тон за 300 лева на "Стражица", където произвеждат радиатори и ги продават по 1000 лева за тон. Държавата взима печалбата на "Стражица" и я дава на "Кремиковци" като "дотация" за да държи ниска цената на стоманата. При капитализма, няколко (в същност една) известна мулти фирма застана на входа и на изхода и започна да точи печалбата. Приватизацията само смени фирмата, другото остана същото.

Докато още работеше, в комбината беше на посещение един пенсионер от Норвегия, г-н Енгебретцен, който се интересуваше да припечели нещо към пенсията. Та в един откровен разговор, той разказа как през 1992 г. като служител на норвежката "Елкем", която е най-големият производител на феросплави в Европа е затворил конкурентното производство на фероманган в "Кремиковци". Финансирали две еко организации, платили им посещение на няколко конференции и им купили четири компютъра. Еко терористите свършили останалата работа.

Е, за това пък, сега софиянци дишат с пълни гърди чиста прана, "пушлякът" отдавна не работи.


zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #884 -: Август 17, 2022, 21:55:41 »
Между другото, тази врътка с дотациите (срамежливо наричани сега субсидии) да ви напомня за нещо?

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #885 -: Август 17, 2022, 22:10:02 »
Между другото, тази врътка с дотациите (срамежливо наричани сега субсидии) да ви напомня за нещо?

на мен ми напомня за сумитомо металс, които работеха основно за тойота (може да бъркам името на компанията, но беше една от големите фирми в бранша). 
the lamers club honourable member …

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #886 -: Август 17, 2022, 22:35:29 »
на мен ми напомня за сумитомо металс, които работеха основно за тойота (може да бъркам името на компанията, но беше една от големите фирми в бранша).

Сумитомо е част от същото Keiretsu, както и Тойота, те са едно семейство от вертикално интегрирани компании. Какво за тях?

Аз имах предвид друго: сегашната ситуация с регулираните цени на тока и газа. С тази разлика, че държавата не пипа печалбите на Марица 1 и 3 и на разните ВЕИ.


Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #887 -: Август 17, 2022, 22:45:42 »
на мен ми напомня за сумитомо металс, които работеха основно за тойота (може да бъркам името на компанията, но беше една от големите фирми в бранша).

Сумитомо е част от същото Keiretsu, както и Тойота, те са едно семейство от вертикално интегрирани компании. Какво за тях?

Аз имах предвид друго: сегашната ситуация с регулираните цени на тока и газа. С тази разлика, че държавата не пипа печалбите на Марица 1 и 3 и на разните ВЕИ.

а, нищо за тях, само дето и това не го знаеха тези, които най-много скачаха срещу металургията като цяло и кремиковци в частност. едно си знаеха -- ниска добавена стойност, значи няма смисъл да се развива.

идиотщини.
the lamers club honourable member …

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #888 -: Август 17, 2022, 22:52:16 »
още по-интересно ставаше като ги питах дали знаят колко отрасъла още ползваха след това продукцията на кремиковци, а и на стомана-перник.


Това е макроикономика, а демократите, уманитарите, инженерите и Каролев не отбират тая тънкост.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #889 -: Август 17, 2022, 22:59:37 »
още по-интересно ставаше като ги питах дали знаят колко отрасъла още ползваха след това продукцията на кремиковци, а и на стомана-перник.


Това е макроикономика, а демократите, уманитарите, инженерите и Каролев не отбират тая тънкост.

ай ся, а аз защо го знам тогава?
the lamers club honourable member …

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #890 -: Август 18, 2022, 17:21:38 »
а, нищо за тях, само дето и това не го знаеха тези, които най-много скачаха срещу металургията като цяло и кремиковци в частност. едно си знаеха -- ниска добавена стойност, значи няма смисъл да се развива.

идиотщини.

Аха, сега разбрах. Да, Заводът за радиатори в Стражица и Кремиковци бяха същата вертикално интегрирана верига...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #891 -: Август 18, 2022, 17:25:41 »
Турция шокира финансисти и икономисти: Просто лудост
Решението на турската централна банка напълно противоречи на икономическата теория и практика
Централната банка на Турция шокира пазарите, като понижи основния си лихвен процент, въпреки че инфлацията в страната се покачи до 24-годишен връх и изглежда ще продължи да расте.
Централната банка се позова на "отслабващия ефект на геополитическите рискове", като понижи едноседмичната си ставка за рефинансиране на търговските банки от 14% на 13%.

Ще е интересно да се наблюдава какво се случва при действие, противоречащо на съвременните икономически догми.... Да не стане като при вирОсо.. вече на нищо не вярвам и във всичко се съмнявам.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2584
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #892 -: Август 18, 2022, 19:30:19 »
Вече коментирах и за чудене е какви нелепости са в обръщение! Лайт мотива е, че колкото повече се консумирало, толкоз повече се вдигала инфлацията.

Е, може да съм идиот и да не съм схванал смисъла на написаното. Но казах:

Quote (selected)
Eisblock - "Намаляване на лихвата в Турция, водела до покачване на инфлацията?! - ..." 18 Авг 2022 18:41ч. - четем в abv.bg !? Вижда се, лъженето с подмяната на Причина / Следствие продължава упорито.

А бе, 'кви да ги теглим (локуми) напразно? Четете и слушайте Хазин. Макро икономист.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #893 -: Август 18, 2022, 19:31:09 »
"Политико": Зaд cдeлĸaтa зa гaз мeждy Aзepбaйджaн и EC пpoзиpa cянĸaтa нa Pycия
https://glasove.com/novini/politiko-zad-cdelkata-za-gaz-mezhdy-azepbaydzhan-i-ec-ppozipa-cyankata-na-pyciya

Ха добро утро.
Четете форума.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #894 -: Август 18, 2022, 19:38:24 »
Важното е руското участие да е под 49,999999% и е демократичен газ, петрол, електроенергия.
Честит ви "азерски микс" след "лалтвийски петролен микс".
ЕС е вреден за вашето здраве!

zorzaman

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #895 -: Август 18, 2022, 19:38:46 »
"Политико": Зaд cдeлĸaтa зa гaз мeждy Aзepбaйджaн и EC пpoзиpa cянĸaтa нa Pycия
https://glasove.com/novini/politiko-zad-cdelkata-za-gaz-mezhdy-azepbaydzhan-i-ec-ppozipa-cyankata-na-pyciya

Ха добро утро.
Четете форума.

Освен това, преди разработването на Шах-Дениз, Азърбайджан получаваше газ от Газпром. Даже и сега те си менкат доставки, в зависимост от сезона и търсенето.  Тръбите си стоят, нищо не пречи да ги включат. Без газ от Русия, азерите не могат да увеличат доставките поне още три-четири години.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #896 -: Август 18, 2022, 19:49:15 »


Пусках линк и за договора и за менкането на газ.
Лятото Дагестан получава от Азърбайджан че е по-евтино. Рядом е.
Зимата Азърбайджан получава от Газпром за да върже вътрешния газов баланс и да може да изнася.

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8091
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #897 -: Август 18, 2022, 19:58:30 »
За туркието връзката между инфлация и лихви е слаба.
Така че намаления ОЛП едва ли ще се отрази.
Там натиска върху инфлацията иде от рязко обезценената лира.
Курса требе избие некъде ......

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8091
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #898 -: Август 18, 2022, 20:02:56 »
Кат спименахте за газ, абе какви са тези шашкънии на булгаргаз.
Щели купуват на търг. И как като цената по която продават са определя от КЕВР. Те кво ще купат газ и после ще продават на половин или третинка цена  :smokin:
Аз викам да ги арестуват докат золума е в началото  :sniperer:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23766
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #899 -: Август 18, 2022, 20:07:31 »
Quote (selected)
За туркието връзката между инфлация и лихви е слаба.
Да!
В Турция кредитирането е ориентирано към икономически растеж, за инвестиции.

В западният свят кредитът е насочен към потреблението на стоки и това води до инфлация.
Там високите лихви биха отказали цитизена да си сменя колата на 3-5 години и да вземе кредит за почивка на Малдивите.
ЕС е вреден за вашето здраве!