Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 26, 2024, 11:51:10

Автор Тема: Икономически войни  (Прочетена 104553 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1380 -: Февруари 21, 2023, 08:58:37 »
То си го има в името.
Брутен - от Брут произлиза. :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7429
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1381 -: Февруари 21, 2023, 10:42:43 »
Цитат на: noooo
ако основните съставки на БВП са от производство на храни и енергия, то по-мощна е една държава.

Мощта на една д-ва се определя от дължината, дебелината и здравината на нейната тояга.
Казано по-модерному - тоягата МИ е по-яка от тоягата ТИ.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен noooo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1366
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1382 -: Февруари 21, 2023, 10:47:14 »
Цитат на: noooo
ако основните съставки на БВП са от производство на храни и енергия, то по-мощна е една държава.

Мощта на една д-ва се определя от дължината, дебелината и здравината на нейната тояга.
Казано по-модерному - тоягата МИ е по-яка от тоягата ТИ.
Става въпрос конкретно за икономика и свързания с нея т.н. БВП. Военната мощ е в друга тема.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9551
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1383 -: Февруари 21, 2023, 10:58:09 »
Бавно и полека идвате до разбирането кое е основното и кое второстепенното, кое е базата и кое настройката на икономиката. Като прибавим и „кадрите решават всичко“ и уйде западналият кон у ряката.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7429
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1384 -: Февруари 21, 2023, 11:12:29 »
Цитат на: noooo
ако основните съставки на БВП са от производство на храни и енергия, то по-мощна е една държава.

Мощта на една д-ва се определя от дължината, дебелината и здравината на нейната тояга.
Казано по-модерному - тоягата МИ е по-яка от тоягата ТИ.
Става въпрос конкретно за икономика и свързания с нея т.н. БВП. Военната мощ е в друга тема.

Хич не е друга тема. Не е нужно да произвеждаш нещо, ако можеш да си го вземеш от другите, като им покажеш тоягата.
А каква е тоягата, това наистина се определя от това какви са кадрите.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен noooo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1366
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1385 -: Февруари 21, 2023, 11:41:26 »
Цитат на: noooo
ако основните съставки на БВП са от производство на храни и енергия, то по-мощна е една държава.

Мощта на една д-ва се определя от дължината, дебелината и здравината на нейната тояга.
Казано по-модерному - тоягата МИ е по-яка от тоягата ТИ.
Става въпрос конкретно за икономика и свързания с нея т.н. БВП. Военната мощ е в друга тема.

Хич не е друга тема. Не е нужно да произвеждаш нещо, ако можеш да си го вземеш от другите, като им покажеш тоягата.
А каква е тоягата, това наистина се определя от това какви са кадрите.
Говориш за колониализъм и кражба. Русия в момента не попада в тази графа.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7429
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1386 -: Февруари 21, 2023, 16:43:53 »
Цитат на: noooo
Говориш за колониализъм и кражба.
Русия в момента не попада в тази графа.

Русия е в графата на зверски ограбените (както и ние).
Справедливо ще е да извади тоягата и да си прибере обратно ограбеното.
Както и да обяви, че не признава никакви западни "права на интел. собственост".
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен noooo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1366
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1387 -: Февруари 21, 2023, 16:51:33 »
Цитат на: noooo
Говориш за колониализъм и кражба.
Русия в момента не попада в тази графа.

Русия е в графата на зверски ограбените (както и ние).
Справедливо ще е да извади тоягата и да си прибере обратно ограбеното.
Както и да обяви, че не признава никакви западни "права на интел. собственост".
Имат такъв закон.
Quote (selected)
Правителството на Руската федерация има право в случай на извънредни ситуации, свързани с осигуряване на отбраната и сигурността на държавата, защитата на живота и здравето на граждани, да вземат решение за използване на изобретение, полезен модел или промишлен дизайн без съгласието на патентопритежателя, като го уведомят за това възможно най-бързо и като му платят адекватно обезщетение.
Относно обезщетението:
Quote (selected)
В сила от 08 март 2022 г., Указ на руското правителство № 299 гласи, че споменатата компенсация за притежатели на патенти, свързани с определени чужди държави, сега се изчислява като 0% от действителните приходи, като по този начин ефективно се анулира споменатата компенсация.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #1388 -: Февруари 24, 2023, 16:39:44 »
Казахстан предложил "Газпрому" построить новый газопровод в КНР
https://www.mk.ru/economics/2023/02/24/kazakhstan-predlozhil-gazpromu-postroit-novyy-gazoprovod-v-knr.html

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1389 -: Февруари 24, 2023, 18:13:26 »
Казахстан предложил "Газпрому" построить новый газопровод в КНР
https://www.mk.ru/economics/2023/02/24/kazakhstan-predlozhil-gazpromu-postroit-novyy-gazoprovod-v-knr.html
Казахстан ще изнася своя добив като еко, био, неруски газ.
За вътрешна консумация мръсен руски.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9551
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1390 -: Февруари 25, 2023, 23:52:18 »
Европейский бизнес готов поставлять товары в Россию в рамках параллельного импорта

https://www.youtube.com/watch?v=5cGbkX47MYw
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9551
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1391 -: Март 01, 2023, 19:50:45 »
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1392 -: Март 07, 2023, 18:20:06 »
Quote (selected)
Служебното правителство обмисля да въведе режим, при който търговците ще трябва да уведомяват Комисията за защита на потребителите, ако искат да поставят надценка от 20-25% върху доставната цена на хранителните продукти. Така КЗП ще може да прецени дали и кого да провери, за да установи какъв е аргументът за надценката. Това заяви в ефира на Нова телевизия икономическият министър Никола Стоянов.
https://manager.bg/%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D0%B0/stoanov-pravitelstvoto-obmisla-rezim-pri-koito-targovcite-da-uvedomavat-kzp-za-nadcenkite-si
Не ни трябват войни като си имаме такива икономисти.
Ма поне се усмихва по-чаровно от Нинова.

Quote (selected)
Ваксината на Pfizer срещу Covid-19 е лекарството с най-високи приходи в света
...
Pfizer успя да стане първата, която преодоля бариерата от 100 млрд. долара оборот през миналата година и да получи годишна нетна печалба от 31,3 млрд. долара.
https://manager.bg/%D0%B1%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%81/vaksinata-na-pfizer-srestu-covid-19-e-lekarstvoto-s-nai-visoki-prihodi-v-sveta
Тия ще ги контролират ли, че само чистата печалба е 30% а надценката вероятно в пъти не в проценти.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен deneb

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 300
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1393 -: Март 07, 2023, 19:06:13 »
Тия ще ги контролират ли, че само чистата печалба е 30% а надценката вероятно в пъти не в проценти.

И не само това. Какво "лекарство" е това? На следващо място, какво има да се съпоставя по оборот и печалба с други лекарства, като нито едно досега в историята на фармацевтичната индустрия не е налагано от политици "с огън и меч"?

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1394 -: Март 07, 2023, 19:13:21 »
И не само това. Какво "лекарство" е това? На следващо място, какво има да се съпоставя по оборот и печалба с други лекарства, като нито едно досега в историята на фармацевтичната индустрия не е налагано от политици "с огън и меч"?

Много се опитваха да скрият, че КОВИД ваксината не е "ваксина", а чисто лекарство -- бият ти една инжекцийка, и може би няма да се разболееш толкова тежко. Може би. Центровете за управление на болести (Centers for Disease Control) даже специално промени дефиницията нa какво е това "ваксина", че иначе беше голяма излагация.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #1395 -: Март 07, 2023, 19:22:00 »
Quote (selected)
Служебното правителство обмисля да въведе режим, при който търговците ще трябва да уведомяват Комисията за защита на потребителите, ако искат да поставят надценка от 20-25% върху доставната цена на хранителните продукти. Така КЗП ще може да прецени дали и кого да провери, за да установи какъв е аргументът за надценката. Това заяви в ефира на Нова телевизия икономическият министър Никола Стоянов.
https://manager.bg/%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D0%B0/stoanov-pravitelstvoto-obmisla-rezim-pri-koito-targovcite-da-uvedomavat-kzp-za-nadcenkite-si
Не ни трябват войни като си имаме такива икономисти.
Ма поне се усмихва по-чаровно от Нинова.

Quote (selected)
Ваксината на Pfizer срещу Covid-19 е лекарството с най-високи приходи в света
...
Pfizer успя да стане първата, която преодоля бариерата от 100 млрд. долара оборот през миналата година и да получи годишна нетна печалба от 31,3 млрд. долара.
https://manager.bg/%D0%B1%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%81/vaksinata-na-pfizer-srestu-covid-19-e-lekarstvoto-s-nai-visoki-prihodi-v-sveta
Тия ще ги контролират ли, че само чистата печалба е 30% а надценката вероятно в пъти не в проценти.

За ковида е ясно.
За веригите.
Най-напред накарайте ги българското да е примерно 70%.
Накарайте ги да плащат веднага, а не след n-седмици.
Ограничете им тяхните глоби за всякакви глупости.
Ограничете им промоциите от които те печелят а производителите губят.
Абе кой си е имал работа с вериги ще напише още 50-60 реда поне.
Аз това по спомени отпреди двадесетина години, но доколкото зная нищо не се е променило.

А за тавана на цените за три месеца според Нинова.
А след изборите после кво?
Ще наваксваме загубите от тавана на цените.
Истината е че се въртят в някаква въртележка и не знаят как да скочат от нея.

Активен deneb

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 300
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1396 -: Март 07, 2023, 19:42:28 »
Много се опитваха да скрият, че КОВИД ваксината не е "ваксина", а чисто лекарство -- бият ти една инжекцийка, и може би няма да се разболееш толкова тежко. Може би. Центровете за управление на болести (Centers for Disease Control) даже специално промени дефиницията нa какво е това "ваксина", че иначе беше голяма излагация.
А мен ако питаш, не се оказа нито ваксина /въпреки промяната на дефиницията/, нито лекарство. За страничните ефекти, особено сред младите, няма да говорим, че не му е мястото.
Но пък един нестраничен, а целен ефект е видим - гореописаните оборот и печалба. И в тях не се виждат корупционните пари, а не са били малко.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1397 -: Март 07, 2023, 19:43:22 »
Quote (selected)
За веригите.
От две, три седмици има "кристална нощ" по търговците.
Официално се проверяват веригите, но санкциите ги отнасят малките магазини.
За една верига 50 000 глоба са нищо, за кварталния са чист фалит.
На практика разчистват терена на големите.
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #1398 -: Март 07, 2023, 19:58:05 »
Quote (selected)
За веригите.
От две, три седмици има "кристална нощ" по търговците.
Официално се проверяват веригите, но санкциите ги отнасят малките магазини.
За една верига 50 000 глоба са нищо, за кварталния са чист фалит.
На практика разчистват терена на големите.

Що ли не се учудвам.
Привет на моите познати от онези години дето в главите им беше някаква идилия как в собствения си магазин си изкарват прехраната.
Щото така е по света и най вече в Щатите.
А като махнат социализЪма в БГ ще станем автоматично като в Щатите.
Днес съм малко радикален, но да го вентилират.

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2147
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1399 -: Март 07, 2023, 20:10:50 »
Не съм ходил в Индия, но съм чел, че големите супермаркети за хранителни стоки са задължително изнесени извън градовете за да не бъде унищожен поминъкът на дребните квартални търговци.
Дори в Индия! В България - точно обратното!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1400 -: Март 07, 2023, 20:10:58 »
ще станем автоматично като в Щатите.
Малките магазини в щатите са екзотика. Продават главно източни хранителни стоки и се стремят да станат големи. Имаше (сигурно още има) по Bay Area ирански магазини. Видях как способните собственици ги разширяват. Има и руски, китайски, корейски, индийски и други магазинчета. Не са основни.
Особено с интернет търговията са обречени.
От "Празната тенджера по калдъръма"

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #1401 -: Март 07, 2023, 20:35:06 »
Не съм ходил в Индия, но съм чел, че големите супермаркети за хранителни стоки са задължително изнесени извън градовете за да не бъде унищожен поминъкът на дребните квартални търговци.
Дори в Индия! В България - точно обратното!

Значи аз не зная, но съм чувал че някъде си на веригите им е забранено да работят в центъра на градовете.
Също така не работят в събота и неделя.
Преди си мислех че е идиотизъм.
Сега си мисля че е шанс за кварталните магазини.

P.S. В Русия веригите са навсякъде и доста от тях работят денонощно.
      Няма да говоря за маркетплейсовете и безплатната им доставка.
      Мизата им е 15% от цената.
      Отделно старите пинизи на веригите.
      Ново издание на веригите.
      Но аз примерно месо купувам от малък арменски магазин защото просто те
      купуват от някакви фермери и месото наистина е по-вкусно, макар и по-скъпо.
      Същото се отнася и за разни кашкавали и сирена.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9551
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1402 -: Март 08, 2023, 11:41:08 »
Във Франция Карфур, Интермарше, Лидл са на центъра, ако са си намерили място, и изобщо, където си намерят достатъчно място, има и в покрайнините, в големите молове, но има и бая големи магазини на пъпа. От малките пазаруват туристи, че е много френско, и заклети французи. По пазарите има хора, да, щото плодовете и зеленчуците, като и у нас, са по-евтини там или поне на цената на тия в суперите, ама са родно производство. Месарските магазини са само арабски.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11164
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1403 -: Март 08, 2023, 12:12:35 »
Quote (selected)
По пазарите има хора, да, щото плодовете и зеленчуците, като и у нас, са по-евтини там или поне на цената на тия в суперите,
Да ти кажа за у нас - не съм забелязал по магазините плодове и зеленчуци да са по скъпи  в магазините.
Понеже пазарът ни е близо - отивам там, имам 2-3-ма предпочитани продавачи /не са те точно производителите на всичко от сергиите им, но са нещо като "представители" на селото от където доставят разни плодове и зеленчуци и явно сборна сергия/, та купувам туй-онуй и навръщане /както и на отиване/ пак минавам покрай щандовете на ПроМаркет-а. Такъв ми е пътя.
Веднага сравнявам - цените на пазара са 20-30-50% по високи!
Понеже и на отиване съм ги мернал и оптимизирам - неща като домати, краставици обикновено купувам от пазара, но лук, картофи, пресен чесън, разни магданози и т.н. - на връщане от ПроМаркета.
Това което определя вкуса на храната гледам да е качествено и от пазара, другите неща - от магазина.
Обикновено заобикалям ПроМаркета, имаме и Фантастико наблизо - то е по средата на качество и цени и като ме домързи за пазара - купувам от там.
Но никога до сега, не съм забелязъл пазара да е по евтин от магазините наоколо. А наоколо има и Билла и Лидл и Кауфланд, че и в Метро минавам понякога.
Изключения понякога стават с разни промоции в Билла или Кауфланд, но когато съм се лъгал - все се оказват, че промоциите им са за ловене на риби.
Та за пресни плодове и зеленчуци в БГ-така.
Търся БГ стоки, но за съжаление на пазара всичко било БГ - е майната ви!
Много е трудно и с малките магазинчета - оборотът им е малък и рядко нещо хваща окото.
От веригите - млечни продукти, всякакви и на промоции са добре нещата, стига да се познават производителите. Нито на пазара, нито малките магазинчета предлагат по добро и на по добра цена.
Месните продукти - какво да се прави-малки магазинчета, но и там майката си трака да ги намериш добрите.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9551
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1404 -: Март 08, 2023, 18:30:01 »
Е, навремето женският пазар беше по-евтин от Кауфланд, ама след големия ремонт не знам какво остана от него.
То и тук е така, верно, най-евтино продават арабите на пазара - зеленчуци и плодове от Испания и Северна Африка, после същите на по-високи цени в суперите, после идват френските. В Авиньон имаше един голям арабски магазин с всевъзможни плодове и зеленчуци на цени по-ниски от в България. Две лета си отядох на краставици, домати, ягоди, гъби манатарки и пр.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11164
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1405 -: Март 08, 2023, 18:38:02 »
Quote (selected)
Е, навремето женският пазар беше по-евтин от Кауфланд, ама след големия ремонт не знам какво остана от него.
Женският продължава да е най евтин при същото или сравнимо качество, но това е по цената на табелката за кг.
Само че количеството в къщи е 800-900 гр.
Поне това са впечатленията ми при посещения по един път в г. през последните няколко.
Обикновено си правя труда да отскачам за разсади, че зер там е бройка.
Нищо, че винаги от 10-2 загиват.
 :bigok:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1406 -: Март 08, 2023, 18:50:53 »
В нашия край такива машинации няма. Всичко покълва. Е, по-скъпо е навярно. Е, то си е късмет, пък и въпрос на почва, грижи и прочие. И май повече си оставаш с внушението. Малко хора ядат качествени продукти. Миналото няма да се върне.
« Последна редакция: Март 08, 2023, 18:58:05 от dabedabe »

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #1407 -: Март 08, 2023, 18:55:25 »
В Русия пазарите винаги са по-скъпи, но качеството почти винаги е много по-добро.
Екзотиката я оставяме настрани.
Това се отнася и за малките квартални магазинчета Плод-зеленчук, които обикновено се държат от азърбайджанци.
Например през зимата аз от там си купувам превъзходни узбекски домати с вкус и аромат на летни домати.
Цената е около 4+ евра за кг. но си струва, особено ако ги сравняваш с пластмасовите изделия във веригите.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11164
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1408 -: Март 08, 2023, 18:57:52 »
Quote (selected)
превъзходни узбекски домати с вкус и аромат на летни домати.
Блазе ти! Цяло лято мога да изкарам на домати и сирене.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #1409 -: Март 08, 2023, 19:06:56 »
Quote (selected)
превъзходни узбекски домати с вкус и аромат на летни домати.
Блазе ти! Цяло лято мога да изкарам на домати и сирене.

И аз.
Слава Богу преди десетина години се появи свестен производител на българско сирене.
Овче няма, но кравето е просто супер.
Това което ми караха от БГ ряпа да яде.
Не го зная, но си купувам от дилъра му в Москва.
Господ здраве да му дава.
http://ooo-nak.ru/

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1410 -: Март 08, 2023, 19:09:47 »
И при нас пазарите и зеленчуковите магазини са по-скъпи от веригите, но някой са с подбрана стока.
За веригата доставчика трябва да закара тонове и да изтраят седмици - пластмасови.
В кварталния магазин вземат две, три касетки ама читави, утре пак.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1411 -: Март 09, 2023, 04:04:47 »
А мен ако питаш, не се оказа нито ваксина /въпреки промяната на дефиницията/, нито лекарство. За страничните ефекти, особено сред младите, няма да говорим, че не му е мястото.
Но пък един нестраничен, а целен ефект е видим - гореописаните оборот и печалба. И в тях не се виждат корупционните пари, а не са били малко.

Имах един приятел, бяхме аспиранти заедно, аз взех докторат по физика, той напусна след две години и се прехвърли в радиационна медицина -- там са парите -- ми каза, и наистина, започна да взима много добри пари. Видяхме се след време, разговорихме се кой как. Та той ми каза, че за лекарство се смята нещо, на което страничните ефекти са малко по-малки от лечебните ефекти. За ваксините от КОВИД даже и това не е ясно -- знаем, че може да имат ужасни странични ефекти (в Нова Зеландия наднормената смъртност е 40% !!!) но дали помагат срещу КОВИД, не е май много ясно.
« Последна редакция: Март 09, 2023, 04:19:19 от Звездоброец »

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 718
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1412 -: Март 09, 2023, 04:15:42 »
Слава Богу преди десетина години се появи свестен производител на българско сирене.

Българско сирене винаги е имало в американските "средиземноморски" магазини, както им казват тук. Обикновено се държат от иранци, йорданци, ливанци и подобни. Като правило има доста български стоки -- лютеница, кашкавал, сирене, кисели краставички, кисело зеле, и т.н. Тук по принцип овче сирене е голяма рядкост. Едно време българското овче сирене беше супер -- както го помня -- хубаво, мазно, вкусно. Колко приятели и познати, като ни дойдеха на гости, питаха -- абе какво е това -- много е вкусно?! Като имаш предвид, че тук има хиляди видове вносни и местни сирена.

От може би 5-6 години българските млечни продукти са пълен боклук -- сиренето като тебешир, кашкавалът кисел и клисав. В Уискънсин правят бяло саламурено сирене, много по-хубаво от българското. Докъде стигнахме...

Та сега ядем бяло сирене от Дания или местно (от Уискънсън), а кашкавала го заменихме с Манчего.
« Последна редакция: Март 09, 2023, 04:21:33 от Звездоброец »

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2147
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1413 -: Март 09, 2023, 08:21:22 »
Едно време българското овче сирене беше супер -- както го помня -- хубаво, мазно, вкусно.
Един ден в къщи се заприказвахме за качеството на храните. Дъщеря ми се намеси: "Като малка мислех, че само овчето сирене е за непосредствена консумация, а кравето за готвене - баници и други."
Ако не греша, цената на овчето сирене беше 3,60 лв/кг

Активен deneb

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 300
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1414 -: Март 09, 2023, 08:22:51 »
А мен ако питаш, не се оказа нито ваксина /въпреки промяната на дефиницията/, нито лекарство. За страничните ефекти, особено сред младите, няма да говорим, че не му е мястото.
Но пък един нестраничен, а целен ефект е видим - гореописаните оборот и печалба. И в тях не се виждат корупционните пари, а не са били малко.

Имах един приятел, бяхме аспиранти заедно, аз взех докторат по физика, той напусна след две години и се прехвърли в радиационна медицина -- там са парите -- ми каза, и наистина, започна да взима много добри пари. Видяхме се след време, разговорихме се кой как. Та той ми каза, че за лекарство се смята нещо, на което страничните ефекти са малко по-малки от лечебните ефекти. За ваксините от КОВИД даже и това не е ясно -- знаем, че може да имат ужасни странични ефекти (в Нова Зеландия наднормената смъртност е 40% !!!) но дали помагат срещу КОВИД, не е май много ясно.
Именно! Дори и за тези, които са приети за лекарства, пак се преценява съотношението "полза-риск" при прием и при всички случаи първото трябва да надделява /поне предположително според заболяването, прогнозата му при липса на лечение и ситуацията/. При "ваксините" точно това не беше ясно в началото и начинът на налагането им е абсурден при това положение. После се изясни, че особено за младите горното съотношение е обратно. Което вече е страшно.
Ама парица - царица, това им беше мотивацията. И сега ще ми се хвалят с оборот и печалба. Все едно да съпоставяш продажбата на задължителни застраховки и обувки, да речем. Гнус!!!   

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1415 -: Март 09, 2023, 09:00:54 »
Грешка. " Люкарство " е това при което приходите са по-големи от разходите.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1416 -: Март 09, 2023, 17:19:12 »
Quote (selected)
Европа сякаш губи битката срещу САЩ за милиарди инвестиции
...
Сега Financial Times пише, че Volkswagen е поставил на пауза пановете си за изграждане на няколко завода за батерии в Източна Европа, давайки приоритет на завод в САЩ, където в сила ще влезе Inflation Reduction Act. Този план, съвсем накратко, предвижда отпускането на стотици милиарди на производителите, чийто електромобили са произведени в САЩ, както и на производителите на батерии. Както предава Autotomotive News, FT изчислява, че голям завод за батерии в Щатите би донесъл на концерна 9 до 10 млрд. евро под формата на инвестиции именно от въпросния Inflation Reduction Act.
https://www.vesti.bg/tehnologii/avtomobili/evropa-siakash-gubi-bitkata-sreshtu-sasht-za-miliardi-investicii-6163154
Не сякаш, а направо изпада от плановете за инвестиции даже на европейските концерни.
При всичко това е начело на затваряне на конвенционалните си енергийни източници и транспорт.
9-10 милиарда на практика е реалната инвенстиция, всичко отгоре права, патенти, лицензи и фън шуй.
2050 ще обърнем потока на миграция от Европа към Африка и даже Афганистан.

ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9551
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1417 -: Март 11, 2023, 13:13:32 »
Май почнаха банковите фалити в САЩ, вторият по големина фалит на банка след Лемън брадърс 2008. Всички успокояват инвеститорите, но никой не знае какво ще се случи.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1418 -: Март 11, 2023, 14:29:29 »
Quote (selected)
МВФ е подложен на остри критики, че последните оценки на фонда как руската икономика се е свила с по-малко от очакваното и как се прогнозира положителен икономически растеж  през 2023 г., не се основават на проверки и независими анализи, а повтарят изфабрикуваните данни на руския президент Владимир Путин. Това твърдят анализаторите Джефри Зоненфелд, Стивън Роуч и Стивън Тайън в американското списание „Форчън“.

https://www.segabg.com/hot/category-foreign-country/forchun-mvf-pravi-prognozi-za-rusiya-izfabrikuvani-danni
И кои са тия способни на "независими анализи" и проверка на данните?
Някой да е проверил трезорите на ФЕД има ли злато там или са останали само волфрамови слитъци?
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9551
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1419 -: Март 11, 2023, 15:01:20 »
МВФ прави ли проверки и независими анализи за други държави?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1420 -: Март 11, 2023, 15:17:08 »
Quote (selected)
Канада забранява вноса на алуминий и стомана от Русия
...
Миналия месец Съединените щати обявиха мито от 200% върху руския алуминий и свързаните с него продукти, което влезе в сила в петък. Руският алуминий се произвежда от компанията „Русал“, която отговаря за около 6% от световните доставки.
https://manager.bg/%D0%B1%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%81/kanada-zabranava-vnosa-na-aluminii-i-stomana-ot-rusia
Ся!
Аз че не съм сертифициран икономист не е лъжа ( за което много се радвам ).
Обаче!
На всеки 1000 $ руснаците да печелят 200, аде 300 $ с които да финансират войната.
С тия мита обаче САЩ печелят по 2000$ които биха могли да използват в подкрепа на Украйна.
Да, да, ама не!
При тия цени на американския ВПК (снаряд за 10 000 $) сметка ще излезе само ако митата са повече от 1000 %
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9551
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1421 -: Март 15, 2023, 21:18:14 »
Енергийният министър на Саудитска Арабия заяви, че Кралството няма да продава нефт на всяка страна, която приложи таван на цените на нефта.
Според принц Абдулазиз бин Салман таван на цените на нефта неминуемо ще доведе до нестабилност на пазара и в такъв случай Саудитска Арабия ще намали производството.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #1422 -: Март 18, 2023, 19:36:54 »
Are sanctions REALLY wrecking life in Russia? As British supermarkets ration eggs and vegetables - thanks in part to Putin's war in Ukraine - shelves in a provincial Russian city are groaning under piles of fresh food, writes SUE REID
https://www.dailymail.co.uk/news/article-11827765/Are-sanctions-REALLY-wrecking-life-Russia-British-supermarkets-ration-eggs-vegetables.html

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1423 -: Март 18, 2023, 19:44:10 »

Ако снимката е топла, топла обясни ми маската на момичето от персонала.
Още ли ходите маскирани, наистина не знам до  къде спряхте с ваксините или продължавате.
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #1424 -: Март 18, 2023, 19:56:34 »

Ако снимката е топла, топла обясни ми маската на момичето от персонала.
Още ли ходите маскирани, наистина не знам до  къде спряхте с ваксините или продължавате.

Ако въпросът е към мен.
Маски няма не помня откога.
Не зная защо фигурантът е използвал такава снимка.
Утре ще ви пусна реални снимки при мен на 50 км. от Москва.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9551
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1425 -: Март 23, 2023, 18:41:25 »
Банк России ввел санкции против международной платежной системы SWIFT. Российский центробанк обязал коммерческие банки отказаться от использования системы Swift. Российские банки с 1 октября 2023 голда будут проводить расчеты в России с использование российской платежной системы. США получили возможность просматривать в системе Swift информацию о совершенных транзакциях
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #1426 -: Март 24, 2023, 19:24:46 »
The dollar is our superpower, and Russia and China are threatening it
By Fareed Zakaria


https://www.washingtonpost.com/opinions/2023/03/24/us-dollar-strength-russia-china/

AnonimusBG

  • Гост
Re: Икономически войни
« Отговор #1427 -: Март 25, 2023, 17:16:52 »

Ако снимката е топла, топла обясни ми маската на момичето от персонала.
Още ли ходите маскирани, наистина не знам до  къде спряхте с ваксините или продължавате.

Ако въпросът е към мен.
Маски няма не помня откога.
Не зная защо фигурантът е използвал такава снимка.
Утре ще ви пусна реални снимки при мен на 50 км. от Москва.

Малко закъснях, но все пак.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1428 -: Март 26, 2023, 22:51:18 »
Quote (selected)
Кристалина Георгиева: Рисковете за финансовата стабилност се увеличават
...
Георгиева говори по време на втория ден на Китайския форум за развитие в Пекин. Тридневното годишно събитие е социален микс между политиката и бизнеса, на който се срещат членове на китайското Политбюро и десетки изпълнителни директори на западни компании като Siemens, Mercedes-Benz и Allianz.
https://glasove.com/biznes/kristalina-georgieva-riskovete-za-finansovata-stabilnost-se-uvelichavat
За съжаление ние научаваме за такива форуми само ако някоя Сталинка се изока на тях.
Няма отразяване като за Давос, а за мен това е равностойно събитие.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1429 -: Март 26, 2023, 23:20:42 »
Quote (selected)
Европейските компании съкращават хиляди работни места
https://glasove.com/ikonomika/evropeyskite-kompanii-sakrashtavat-hilyadi-rabotni-mesta
Това наистина е само върхът на айсберга.
"Най-доброто предстои"
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1430 -: Март 27, 2023, 19:39:13 »
Quote (selected)
Най-голямата стачка от десетилетия блокира Германия
https://manager.bg/%D1%81%D0%B2%D1%8F%D1%82/nai-golamata-stachka-ot-desetiletia-blokira-germania
От същото във френско, израелско, хохоландско и микробританско.
П.П. Ма верно запада става все по-обединен в нещастието. :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1431 -: Март 27, 2023, 19:47:01 »
Quote (selected)
Във Франция отчитат нова вълна от COVID-19 на фона на протестите срещу пенсионната реформа
...
Директорът на Института по здравеопазване  в Женева Антоан Флао на свой ред каза пред телевизионния канал, че разпространението на коронавируса вероятно е засегнало не само Франция, но и европейските страни като цяло.
https://manager.bg/%D0%B5%D1%81/vav-francia-otchitat-nova-valna-ot-covid-19-na-fona-na-protestite-srestu-pensionnata-reforma
Не е риба/корона, плувай! :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1432 -: Март 28, 2023, 18:45:22 »
Quote (selected)
Световната банка предупреди за потенциално „загубено десетилетие“ за глобалната икономика
https://manager.bg/%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D0%B0/svetovnata-banka-predupredi-za-potencialno-zagubeno-desetiletie-zaradi-krizite-ot-poslednite-godini
Малка неточност.
Последното десетилетие за глобалната икономика ще е по-екзактно.

Quote (selected)
Камарата на представителите на САЩ гласува за премахване на статута на Китай на развиваща се страна
https://manager.bg/%D1%81%D0%B2%D1%8F%D1%82/kamarata-na-predstavitelite-na-sast-glasuva-za-premahvane-na-statuta-na-kitai-na-razvivasta-se-strana
Много назадничаво виждане.
Китай е една от малкото развиващи се  страни.
Просто можеха да си преправят дефиницията за "развиваща", както го направиха за "пандемия" и "ваксина". :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7429
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1433 -: Март 28, 2023, 19:17:02 »
Според мен и определението за икономика трябва да се промени.
Че икономика е не това, което може да се слуша, гледа, предполага и смуче от пръстите,
а само това, което може да се пипне.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1434 -: Март 28, 2023, 19:22:55 »
Нор, ще те репликирам.
Тамам съм се омазал до уши с едни "постни" ребра.
Та от пръстите има какво да се смуче. :t0328:

ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11164
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1435 -: Март 28, 2023, 19:47:30 »
Quote (selected)
а само това, което може да се пипне.
Бе тооо...относителна работа!
Преди като бръкнеш в женски гащи - знаеш кво може да намериш, сяяя...
Па като си говорим и за икономика - предиии, като пипнеш долар - бива!
Ся с долар мое си купиш ено манго. Зелено!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1436 -: Март 30, 2023, 17:28:17 »
Quote (selected)
Най-големият производител на яйца в САЩ отчете 700% ръст на печалбата на фона на високите цени
...
Въпреки по-високите цени, общият брой продадени яйца се е увеличил с 1%, така че общите му приходи са нараснали със 109% до 997,5 млрд. долара.

https://manager.bg/%D0%B1%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%81/nai-golemiat-proizvoditel-na-aica-v-sast-otchete-700-rast-na-pechalbata-na-fona-na-visokite-ceni
Даже няма недостиг а ръст с 1% на яйцата.

Като стана въпрос за процента много съм попържал маркетмейкъри и маркетолози преди години кога си имах вземане даване с тях заради месечните таргети.
Тия не успяха да осмислят че ако миналата година (примерно) февруари е бил 28 дена с 20 работни дни и 8 почивни, а тази е с 19 работни и 9 почивни няма как да имаш 10% ръст на оборотите и че всеки неработен/работен ден е около 5% от месечните производителност/оборот/печалба.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1437 -: Март 30, 2023, 17:49:07 »
Quote (selected)
Китай и френската Total Energy сключиха първата сделка за втечнен газ в юани
https://manager.bg/%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/kitai-i-frenskata-total-energy-skluchiha-parvata-sdelka-za-vtechnen-gaz-v-uani
Чекаме BP и другите да почнат да продават в пари вместо в  зелена шума.
 :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1438 -: Март 30, 2023, 18:03:35 »
Quote (selected)
Японският външен министър отива на визита в Китай през уикенда
https://manager.bg/%D1%81%D0%B2%D1%8F%D1%82/aponskiat-vanshen-ministar-otiva-na-vizita-v-kitai-prez-uikenda
Сладури!
Макарон, уруспия, испански тореадор, сега и самурай с припълзяване към Китай. :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23754
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Икономически войни
« Отговор #1439 -: Март 30, 2023, 18:15:33 »
Quote (selected)
Фон дер Лайен : Просперитетът и сигурността на ЕС ще зависят от отношенията с Китай
https://glasove.com/novini/fon-der-layen-prosperitetat-i-sigurnostta-na-es-shte-zavisyat-ot-otnosheniyata-s-kitay
Ми САЩ, те къде са в тетриса?
ЕС е вреден за вашето здраве!