Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Февруари 04, 2023, 18:35:01

Автор Тема: Мемориал в памет на цивилните жертви от бомбардировките, извършени над България…  (Прочетена 6849 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 66

• Just Member
  • Коментари: 7792
    • Профил
Като споменахте за Сулейман паша се присетих, че точно при Дългия клоун се водеха тези дискусии. За паметник на османлията мисля в Шейново. Ся какво точно са коментирали .... то това време вече прескачаш щоуто му, щото още тогаз гейзадяфките беха в повече, но е знаково мястото дето е избрано.
Което ме присеща и че първата атака на "кукувци" срещу АЕЦ-а беше пак с негово участие.
Изобщо ....
Добро начало. Некой леф сухо и по важното позиции при който требе.
« Последна редакция: Януари 05, 2021, 23:00:29 от 66 »

Неактивен Ной

• Just Member
  • Коментари: 4942
    • Профил
Ми то калъпа, Ной, същият.
От съ чудиш?
Каква беше тази карма българска, не можеше ли поне един с длетото тънко малко да го дооформят?! Прости, Господи, имаше един рязан с тънкото длето, с френско име, английска гимназия и видеща фамилия, и беше изяден от своите. Фирмин държи с него топла връзка, ама ме е страх да попитам дали го е питал как я вижда родната държава. С нещо ми напомня за Константин Муравиев, ама тук ще ме тупа Памфуций с лопатата.
Китайците са рекли, че да живееш в интересни времена е проклятие. Абе някой да е чувал какво казват те за живеещите на интересни места, а?

Неактивен AnonimusBG

• Just Member
  • Коментари: 7571
    • Профил
Добре. Съгласявам се за мемориала.
А защо кръстихме тогава централни улици, площади че и паметници май има на виновниците за тези жертви?
Те пък с какво са го заслужили освен че са жертви на тогавашните победители?
Съзнателно или не са изтеглили късата клечка и нищо добро за БГ не са свършили.
Дали ще доживеем някой да повдигне този въпрос?
Едва ли.
Веднага ще го обявят за мръсен комунист и ретроград който е против европейското ни бъдеще.
Някакъв такъв омагьосан кръг се получава.

фелдкурат Ото Катц

• Гост
Намерено в мрежата, на вниманието на участниците в комитета, махнах идлишното:

Quote (selected)
26 януари в 10:55 ч.  ·
АКАДЕМИК ГЕОРГИ МАРКОВ ЗА РУСОФОБИЯТА :
"Нашият народ има чувство за признателност и  затова няма как да станем русофоби. Признават го и други народи.
.....
Констатацията, че Русия била окупаторка е смешна, ние просто се излагаме с такава теза. За съжаление обаче фалшиви новини идват и от Европа. И интелектуалци се впрягат в русофобската вълна.
Извинете, но не може да откриват паметник на Рейгън в Южния парк и да го наричат – това е нашият освободител (бил освободил Европа от комунизма), вместо Царя освободител.

Аз съм председател на един инициативен комитет за издигане на паметник на жертвите на англосаксонските бомбардировки. И борбата продължава. Въпреки че ми казват, че било политически некоректно. Не може да забравим това, защото е бомбено престъпление. Забравете – ми казват.
Един американски посланик сложи паметник до посолството им, на който написаха: „на американските летци, геройски загинали в небето над София“. Такава наглост!
И Сергей Игнатов като просветен министър тогава положи венец?! Извинявайте, след като те са политически коректни, аз няма да бъда политически коректен, защото съм историк. И като такъв съм длъжен да браня професията си и националната ни памет."

Simplified Solutions

• Гост
Да кажа, че навремето, когато темата за Мемориала се обсъждаше в стария форум, Миряна ми прати за съхранение няколко снимки. Да послужат, ако идеята добие развитие, а нея я няма.

Неактивен dabedabe

• Just Member
  • Коментари: 7250
    • Профил
Трябва ни паметник на жертвите на тъпите български т.н. политици. Те са най-много. Жертвите. И политиците, като се замислиш. Но да кажем, винаги е имало хора да бият камбаната.

Неактивен AnonimusBG

• Just Member
  • Коментари: 7571
    • Профил
Не намерих по близка тема от тази.

Защитникът на България Удроу Уилсън вече има паметник в София
http://epicenter.bg/article/Zashtitnikat-na-Balgariya-Udrou-Uilsan-veche-ima-pametnik-v-Sofiya/260041/2/0

Няма лошо.
Никой не спори.
Само че има и един друг защитник на България, който 28 г. по-късно я защитава успешно от наследниците на Уилсън и съюзниците им на парижката мирна конференция.
Дали ще направят инициативна група за негов паметник или нямат топки за това?

Неактивен letec

• Newbie
  • *
  • Коментари: 46
    • Профил
Привет!
Търся поръчители за приемане в дружеството на стипендиантите на НОИ...
Вече ще разполагам с повече свободно време, за да възстановя работата по проекта. Тия локдауни, тия хоумофиси, отчети, програми, рискрегистри, СУК-ове... Башка преките работи... На изпроводяк ме дояха яко...
Сметката в банката я поддържах до края на м.г.. Тия дни ще отида да видя какво става - не вярвам да са я закрили. Преди два дни се видях с акад. Марков и оправихме поредните банковски документи за борба с корупцията и прането на пари.
Та смятам лека полека да активирам нещата. Имаме решение на СОС, хубаво, лошо, но имаме. Значи има на какво да се обосновем.

Неактивен Джиджи

• Just Member
  • Коментари: 12476
    • Профил
Защитникът на България Удроу Уилсън вече има паметник в София
http://epicenter.bg/article/Zashtitnikat-na-Balgariya-Udrou-Uilsan-veche-ima-pametnik-v-Sofiya/260041/2/0
:thup:

Но тъй като в показаните по време на началото на церемонията по откриването му снимки, самият паметник още не е бил "открит", а e бил все още забулен – voilà!

:bigok: :0007:

Неактивен cekyko

• Just Member
  • Коментари: 2182
    • Профил
Та смятам лека полека да активирам нещата. Имаме решение на СОС, хубаво, лошо, но имаме. Значи има на какво да се обосновем.
мерси за ъпдейта.
тия, дето ни караха да се срамуваме от Сталин се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен Джиджи

• Just Member
  • Коментари: 12476
    • Профил
Привет!
А на letec-а – привет и от мен и /предполагам!/ още веднъж –  :m1277: от всички!!!

Но за жалост аз не съм сред тези, които могат да му свършат работа като поръчител по повод на горното негово прошение ...

Неактивен фелдкурат Ото Катц

• Just Member
  • Коментари: 1622
    • Профил
На 30 март 1944 г., над гр. София е извършена най-тежката бомбардировка от съюзническите сили през ВСВ.

Столицата ни е нападната от 450 бомбардировача Б-24 „Либърейтър, Б-17 „Флайнг Фортес“, Б-25 „Митчел“ и „Халифакс“, придружени от 150 изтребителя Р-38 „Лайтинг“.

В 9,45 ч. София е бомбардирана с т.нар. „бомбен килим“. В 10,10 ч. градът е бомбардиран повторно. Хвърлени са около 3000 фугасни и около 30 000 запалителни бомби, разрушени са 3575 сгради. Жертвите са 139 загинали и значителен брой ранени. Същия ден е бомбардиран и град Ниш.

Българските изтребители пресрещат противника, но не успяват да разстроят бомбардировъчната формация поради малочислеността си и да предотвратят бомбардировката над София.
Във въздушния бой този ден загиват фелдфебел Христо Цанков и подофицер Йордан Кубадинов. Свалени са 9 противникови самолета.
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен Nor1

• Just Member
  • Коментари: 6774
    • Профил
На 30.03.1944 г. над гр. София е извършена най-тежката бомбардировка от съюзническите сили през ВСВ.

Не от "съюзническите", а от англоамериканските.
"Добро" е кога Петкан изяде канибал.

Неактивен cekyko

• Just Member
  • Коментари: 2182
    • Профил
По време на Втората световна война на 30 март 1944 г. английско-американската авиация извършва най-мащабния удар по столицата на България. 450 самолети-бомбардировачи, съпроводени от 150 изтребители хвърлят на града около 3 хил. фугасни и 30 хил. запалителни бомби, в резултат на което са разрушени над 3,5 хил. сгради, загиват около 130 души.

Посолство на Русия в България
https://t.me/rusembul/136
https://telegra.ph/30-mart-1944-g-Bombardirovki-nad-Sofiya-03-30
тия, дето ни караха да се срамуваме от Сталин се оказаха просто поклонници на Хитлер...