Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 03:48:38

Автор Тема: Да покажем на зорзаманя какъв е: гола вода и кал по ушите.  (Прочетена 12670 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Че ти нищо не написа по темата, само назидаваше. От инжЕнерна гледна точка.
Аз като казвам вечен и безплатен имам предвид, вече го писах, траещ десетилетия и векове с минимални, демек почти без външно захранване.
Но ето, никой не погледна предположението директно в очите, не хвана бика за рогите. Завъртяхте се вокруг да около та чак до понятията и дефинициите. За да докажете, че такова нещо няма.
Полет на мисълта след каквото и да било съвременно образование йок.
Сорри, ама съм го забелязала преди много години, не е от сега.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Казваш теорията е таман, ама практиката нещо куца.

zorzaman

  • Гост
Надникнах в машинната зала и погледах как работи енергогенераторът. Институтът не зависеше от градските източници на енергия. Вместо това след уточняване принципа на детерминизма беше решено като източник на безплатна механична енергия да се използува добре известното Колело на Фортуна. Над циментовия под се издигаше съвсем мъничък сектор от блестящо полираната шина на гигантското колело, чиято ос на въртенето се намираше някъде в безкрайността, поради което шината приличаше на най-обикновена лента от конвейер, който излизаше от едната степа и влизаше в другата. По едно време беше станало мода да се защищават дисертации за уточняване радиуса на кривата на Колелото на Фортуна, но тъй като всички тези дисертации даваха резултат с крайно малка точност, средно десет мегапарсека, Научният съвет на института взе решение да се прекрати разглеждането на дисертационни трудове на тази тема дотогава, докато създаването на трансгалактически съобщителни средства не позволи да се разчита на съществено увеличаване на точността.


Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Ади бе, човек! Къде ся губиш? Изнемогваме тука. Картинката е смразяваща. Би ли обяснил повечко за нея? Малко на гравюра удря.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Смесицата от коректност и некоректност винаги води до каши. Коректно е твърдението, че има много неща, които не знаем. В този смисъл, някакъв "вечен" двигател, който е работещ, но неизвестно защо, може да показва нови форми на енергия, неизвестни явления и прочие. Ключовото е "работещ". Картинка и анимация на нещо не са от тази порода. Особено ако на картинката са неща, които не са в зоната на неизвестното, за част от индивидите, разбира се. Упоритото твърдене на неща, с доказателство собственото незнание, не е предмет на изучаване от природните науки, а от други. Някои от изследователите в тази област са с имена като Дейвид Дънинг, Джъстийн Крюгер...
За такива неща, като "вечни" двигатели, от значение е и по-голямата картинка. Например има ядрени реакции с получаване (преобразуване) на енергия, в които математически се получава безкрайност, за реакцията. Като се добави в картинката известното нещо от Айнщайн за масата и енергията, от безкрайност нещата стават на да кажем милиони години. Наличните вещества за реакция водят до зоната на хилядите години, продуктите от реакцията намаляват нещата до стотиците  години, наличните материали издържащи с необходимия запас безопасност, водят до под 10 години непрекъсната работа. Такива неща има не само на картинки, а работещи. При това не в лабораторен, а в индустриален мащаб. След това в картинката се включват и технологии, материали, накрая, както винаги парите...
 

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Ади бе, човек! Къде ся губиш? Изнемогваме тука. Картинката е смразяваща. Би ли обяснил повечко за нея? Малко на гравюра удря.

любимото ми издание на понеделник започва в събота на стругацки.

Евгений Мигунов.
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Че ти нищо не написа по темата, само назидаваше. От инжЕнерна гледна точка.
Аз като казвам вечен и безплатен имам предвид, вече го писах, траещ десетилетия и векове с минимални, демек почти без външно захранване.
Но ето, никой не погледна предположението директно в очите, не хвана бика за рогите. Завъртяхте се вокруг да около та чак до понятията и дефинициите. За да докажете, че такова нещо няма.
Полет на мисълта след каквото и да било съвременно образование йок.
Сорри, ама съм го забелязала преди много години, не е от сега.

дрън-дрън.

какво искаш да напиша по темата, след като под „вечен“ разбираш нещо съвсем различно от това, което са разбирали древните знаещи, отказали да разглеждат повече проекти за perpetuum mobile.

какво очакваш в такъв случай да ти кажа по темата?! вечен и безплатен са две различни неща. вечен двигател не е създаван досега, но безплатни колкото искаш. dabedabe ти обърна внимание на още един аспект на „вечния“ двигател -- износването му.

ако ти обясня, че в аналогията с кръга, човешките знания се определят от неговата площ, а не от негова обиколка, ще разбереш ли какво ти казвам?! не случайно споменавам, че времето на енциклопедистите свърши преди два века - следствие е именно от тази аналогия.

никога не съм отричал възможността за нови открития, особено в областта на физиката. за инженерните науки няма да говоря - там те са едва ли не ежедневие.

даже, когато е ставало дума за овладяване на космоса съм твърдял, че това е невъзможно без пробив най-напред в теоретичната физика. с двигатели с химическо горене няма как да овладееш космоса. та по-леко с квалификациите по мой адрес. с горната си тирада само даваш аргументи в полза на инженерите.

колкото за онзи двигател, какво толкова искаш да коментираме? дали е възможен или не?

защото всички прототипи на вечен двигател или са спирали в един момент или са имали някакъв скрит механизъм за задвижване. и това не го казвам аз, а ян перелман, към която книга те насочиха. между другото, имам я сканирана, мога да ти я дам.

и накрая -- проблемът с вечните или безплатните или както там ги наричаш не е инженерен проблем. политически е.

и на това ти обърнах внимание, ама ти не четеш.
the lamers club honourable member …

zorzaman

  • Гост
Ади бе, човек! Къде ся губиш? Изнемогваме тука. Картинката е смразяваща. Би ли обяснил повечко за нея? Малко на гравюра удря.

любимото ми издание на понеделник започва в събота на стругацки.

Евгений Мигунов.

Едно време имах над 15 издания на тази книга (включително това от което е картинката). Всичко замина към една библиотека, щото реших, че 3000 тома книги са ми много и е крайно време да мина на електронен носител.

Сега съжалявам за доста от тези томове...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
ако ти обясня, че в аналогията с кръга, човешките знания се определят от неговата площ, а не от негова обиколка, ще разбереш ли какво ти казвам?!
--------------------
А човешките незнания в тоя случай от какво се определят? Ще отговориш ли какво те питам?!
-----------------------
и накрая -- проблемът с вечните или безплатните или както там ги наричаш не е инженерен проблем. политически е.
--------------------------------
Демек такива има, ма са засекретени?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

AnonimusBG

  • Гост
Кой ги е засекретил и къде ги държи тези секрети?

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
ако ти обясня, че в аналогията с кръга, човешките знания се определят от неговата площ, а не от негова обиколка, ще разбереш ли какво ти казвам?!
--------------------
А човешките незнания в тоя случай от какво се определят? Ще отговориш ли какво те питам?!
-----------------------
и накрая -- проблемът с вечните или безплатните или както там ги наричаш не е инженерен проблем. политически е.
--------------------------------
Демек такива има, ма са засекретени?

човешките незнания са извън кръга.

приеми, че са безкрайни. и по дефиниция, в един момент, човешките знания ще станат безкрайни.

не знам - може да има, може и да няма. не мога нищо конкретно да кажа и в двете посоки. за това и не коментирам.
the lamers club honourable member …

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
човешките незнания са извън кръга.
приеми, че са безкрайни. и по дефиниция, в един момент, човешките знания ще станат безкрайни.
----------------------------------------
Е аз какво казах в началото? Колкото повече знаем, толкова повече почваме да не знаем. Щото колкото е по-голям диаметърът на кръга, толкова по-голяма е обиколката му и ерго с толкова повече незнание се сблъскваме.



Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

zorzaman

  • Гост
И ето така се стига от газовите турбини до числото 42. :)

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Е аз какво казах в началото? Колкото повече знаем, толкова повече почваме да не знаем. Щото колкото е по-голям диаметърът на кръга, толкова по-голяма е обиколката му и ерго с толкова повече незнание се сблъскваме.

нищо.

колкото повече знаеш, толкова повече незнаенето намалява. и толкова по-трудно става да знаеш всичко. за това и вече няма енциклопедисти.

обиколката на кръга символизира дълбочината на познанието, което имаш или което трябва да научиш, а не с какво толкова непознато се сблъскваш.
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
И ето така се стига от газовите турбини до числото 42. :)

:cool-1084:
the lamers club honourable member …

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
Аха. Така пък се стига до 22
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Аха. Така пък се стига до 22

и накрая се стига до простото число 11 със съвсем проста симетрия :smokin:
the lamers club honourable member …

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2974
    • Профил
От 42 аз пък стигам до Трурл:

Quote (selected)
Тогава той поканил на гости конструктора Клапауций, представил му машината и толкова дълго хвалил нейните необикновени възможности, че другият скрито се ядосал и помолил да му разреши да й заповяда нещо.

— Моля! — казал Трурл. — Но твоето желание трябва да започва с буквата „н“.

— С „н“ ли? — казал Клапауций. — Добре, нека ми направи наука.

Машината забоботила и след малко на площада пред дома на Трурл се появила тълпа учени. Умни глави пишели дебели книги, други пък късали тези книги на парчета, в далечината се виждали пламтящи клади, на които стенели мъчениците на науката. Наоколо нещо гърмяло, образували се някакви учудващи пушеци с формата на гъба, цялата тълпа говорела едновременно, така че не се разбирала нито дума. От време на време някой отправял меморандуми, апели и други документи, а в краката на крещящите седели няколко самотни старци и непрекъснато пишели нещо със ситен почерк върху парченца накъсана хартия.
*********   ✹    *********

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7437
    • Профил
Цитат на: ddantgwyn
Цитат на: kaйли
Колко прави могат да се построят през една точка, успоредни на друга права?
според кого? евклид, лобачевски, бояи?

Само една. Според Евклид, разбира се.
"Новите" геометрии са плод на неправилно работещи рецептори за невротрансмитери ...
за да не кажа "шизофрения или наркотици".
« Последна редакция: Август 27, 2022, 16:08:26 от Nor1 »
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
е, аз след простата симетрия на 11, стигнах и до това:
Quote (selected)
Прошло десять лет с момента, когда мир увидел рождение Зоны. С тех пор кто только не пытался изучить ее, понять, что же она такое. Вроде бы вот он ответ, еще чуть-чуть и очередная тайна мироздания раскроется перед величием человеческого разума и тогда цивилизация станет на путь невиданного процветания… Да какой там. Чем больше исследовалась Зона, тем больше росло осознание непонимания того, чем она является. Каждое открытие как медаль, имело две стороны: первая давала благо, вторая приводила к хаосу и разрушению, а ответы на вопросы чаще порождали новые. Чем больше мы использовали Зону, унося ее порождения во внешний мир, тем больше мы изменяли себя. И далеко не в лучшую сторону. Меткий — один из тех, кто прекрасно осознает опасность попадания запрещенных предметов в плохие руки. Но кто он? Сталкер-одиночка, который ходит в рейды за хабаром, каждый раз рискуя своей жизнью, охотник на мутантов или кто-то иной? Очередное задание, что предстояло ему выполнить, показалось рядовым и ничем не примечательным, но откуда Меткому было знать, что это будет не так, а его миссия станет частью куда большей Игры…
the lamers club honourable member …

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7437
    • Профил
Аха. Така пък се стига до 22
и накрая се стига до простото число 11 със съвсем проста симетрия :smokin:

По-скоро до 22/7  :smokin:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Доста често се стига и до 80.  :smokin:

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил

Само една. Според Евклид, разбира се.
"Новите" геометрии са плод на неправилно работещи рецептори за невротрансмитери ...
за да не кажа "шизофрения или наркотици".

Ъ???
Начертай една права на масата и преброй колко прави успоредни на нея можеш да начертаеш през върха на носа си...
И 22 най-вече стига до catch
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Бе писателите фантасти трябва да се държат изкъсо.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7437
    • Профил
"Само една. Според Евклид, разбира се."

Ъ???
Начертай една права на масата и преброй колко прави успоредни на нея можеш да начертаеш през върха на носа си...

Само една, както вече казах. Моят нос е обикновен. Твоят може да е n-измерен, не знам  :nuts:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9560
    • Профил
А какво е права, успоредна на друга права?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Е, то се знае, всяка успоредна на априлската. Ма не бива така, забравяте аксиомите. Трябва да ви е като алифабето. Стегнете се малко.

Неактивен PlaNed

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 930
    • Профил
ян перелман, към която книга те насочиха. между другото, имам я сканирана, мога да ти я дам.
Има много източници в мрежата, като например Този
Ако стигнете дъното, не се отчайвайте.
Налейте си пак!

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Ооо, еволюта?
..................
Не мисля, че издадената у нас книжка "Забавна физика " има нещо общо с Перелман.
« Последна редакция: Август 27, 2022, 21:17:10 от dabedabe »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
ян перелман, към която книга те насочиха. между другото, имам я сканирана, мога да ти я дам.
Има много източници в мрежата, като например Този

само 28 страници.
the lamers club honourable member …

AnonimusBG

  • Гост
Ооо, еволюта?
..................
Не мисля, че издадената у нас книжка "Забавна физика " има нещо общо с Перелман.

Доколкото си спомням беше цяла серия.
Забавна физика, забавна механика, забавна математика.
И да авторът е Ян Перелман.
Да не се бърка с Григорий Перелман доказал теоремата на Поанкаре.
Ако не бъркам.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
И до "Забавна електроника" май я докарахме. Но Перелман не ми говори нищо. Да не кажа че сефте му чувам името. Срам, не срам, това е.

AnonimusBG

  • Гост
Не мога да ти помогна.
Съжалявам.
Потърси тук там.
Може и да намериш нещо.

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Книжката си беше таман. Но не помня автора. Жълтозеленикава корица като книгата ми за зеленчукопроизводство.

Неактивен PlaNed

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 930
    • Профил
« Последна редакция: Август 28, 2022, 01:13:48 от PlaNed »
Ако стигнете дъното, не се отчайвайте.
Налейте си пак!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
само 28 страници.
Моля да бъда извинен. Ровех от телефона и пуснах първия директен линк. За всекиго по нещо
ЗАНИМАТЕЛЬНАЯ ФИЗИКА - Перельман Яков - книга 1 PDF 1979
ЗАНИМАТЕЛЬНАЯ ФИЗИКА - Перельман Яков - книга 2 PDF 1979
ЗАНИМАТЕЛЬНАЯ ФИЗИКА - Перельман Яков PDF 1972

благодаря. сканирал съм българското издание, но и руските си струват.

а и виждам, че и аз съм сбъркал -- не е ян, а яков. а аз винаги съм мислел, че малкото име на автора е ян.

както и да е, благодаря още веднъж.
the lamers club honourable member …

Неактивен PlaNed

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 930
    • Профил
както и да е, благодаря още веднъж.
Винаги съм готов да помогна за "доставка" на книги. Днес, аз също научих нещо. Книгата е издадена за първи път 1913!
Ако стигнете дъното, не се отчайвайте.
Налейте си пак!

zorzaman

  • Гост
Това са откровени неграмотни глупости!

тъй като това не съм го писал аз, значи е на капитана. който освен от коносаменти и целеуказание на крилати ракети се оказа, че разбира и от радиоразпространение, макар че, даже коректното цитиране е извън неговите възможности.

Бих могъл да ти напиша цял труд какви проблеми съм имал при монтажа на радиотрасе с два Powerbeam 5AC 400 ISO на 12 метра (което е в зоната на Френел от първи род за разстояние от 9 километра) над морски залив, но си толкова игнорантен, че просто не си струва.

Затова ще ти пусна един украински линк (на руски е, не се бой) па белким се образоваш малко: http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/105723/05-Levadny.pdf?sequence=1

Ето ти и един като за капитани далечно псуване, ама на английски: https://community.ui.com/questions/Why-is-RF-propagation-over-water-problematic/987a3615-9d47-4209-86f8-9947bdfe15f2

И е крайно време да престанеш да бъдеш капак на всяко гърне.
« Последна редакция: Септември 19, 2022, 21:54:41 от zorzaman »

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Това са откровени неграмотни глупости!

тъй като това не съм го писал аз, значи е на капитана. който освен от коносаменти и целеуказание на крилати ракети се оказа, че разбира и от радиоразпространение, макар че, даже коректното цитиране е извън неговите възможности.

Бих могъл да ти напиша цял труд какви проблеми съм имал при монтажа на радиотрасе с два Powerbeam 5AC 400 ISO на 12 метра (което е в зоната на Френел от първи род за разстояние от 9 километра) над морски залив, но си толкова игнорантен, че просто не си струва.

Затова ще ти пусна един украински линк (на руски е, не се бой) па белким се образоваш малко: http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/105723/05-Levadny.pdf?sequence=1

Ето ти и един като за капитани далечно псуване, ама на английски: https://community.ui.com/questions/Why-is-RF-propagation-over-water-problematic/987a3615-9d47-4209-86f8-9947bdfe15f2

И е крайно време да престанеш да бъдеш капак на всяко гърне.

---


Можеш да напишеш единствено цял труд, колко си слабограмотен по радиотехника и радиолокация! Ти цитираш проблеми, които си имал поради слабограмотност с WiFi мрежи за сравнение с TERCOM система, предимно използвана от ракети крус за навигация. При нея се сравнява предварително записана контурна карта на терена, с разстоянието измереното по време на полета от радарния висотомер. Радарвисотомерът изпраща честотно модулиран импулс за измерване на разстояние. Нали ти светна сега, че сравняваш разпространение на радио вълни по протежение на водна повърхност (твоя случай с безжична компютърна мрежа) с разпространение на радиовълни между водна повърхност и летящо над нея тяло! За разлика от теб, не давам линк към нещо, което не разбирам като теб, а сравнително просто и достъпно обяснявам. Ти даже не обясняваш цитатите си, просто защото не ги разбираш. Та за това цитираш в същност ИРИЛИВЕНТЕН случай към дискусията, за да й предадеш псевдонаучност.
Много ще бъде интересно да обясниш влиянието "зоната на Френел от първи род" върху работата на радарния висотомер.
Обикновено като се осереш пунтираш, че се шегуваш.
Жалък, изключително жалък пигмей с манталитет на дребен джебчия!

zorzaman

  • Гост
Аха! Значи все пак има радиочестотен висотомер.  :crying_with_laughter-3302:

Бе аз съм чувал, че по време на война косинусът стига до 3.5, ама чак пък толкова.

Капитане, ти си дебил. От първи род.

Зависи от типа на крилатата ракета. По принцип отстоянието от повърхността, включително на водата при по-евтините/по-старите системи използват барометричен висотомер, барометричен висотометър коригиран от GPS. По новите използват Инерционна Навигационна Система, добавено сателитно насочване, както и сравняване на контура на терена (програмиран предварително) TERCOM.

Особено впечатлява сравняването на контура на водата.

Или барометричния висотомер при крилата ракета на 10 метра от повърхността на водата.

Абе изобщо, впечатляваш.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Аха! Значи все пак има радиочестотен висотомер.  :crying_with_laughter-3302:

Бе аз съм чувал, че по време на война косинусът стига до 3.5, ама чак пък толкова.

Капитане, ти си дебил. От първи род.

Зависи от типа на крилатата ракета. По принцип отстоянието от повърхността, включително на водата при по-евтините/по-старите системи използват барометричен висотомер, барометричен висотометър коригиран от GPS. По новите използват Инерционна Навигационна Система, добавено сателитно насочване, както и сравняване на контура на терена (програмиран предварително) TERCOM.

Особено впечатлява сравняването на контура на водата.

Или барометричния висотомер при крилата ракета на 10 метра от повърхността на водата.

Абе изобщо, впечатляваш.
---
Малко обучение що е то TERCOM, за да разбереш за какво иде реч:  https://en.wikipedia.org/wiki/TERCOM
Terrain contour matching, or TERCOM, is a navigation system used primarily by cruise missiles. It uses a pre-recorded contour map of the terrain that is compared with measurements made during flight by an on-board radar altimeter. A TERCOM system considerably increases the accuracy of a missile compared with inertial navigation systems (INS). The increased accuracy allows a TERCOM-equipped missile to fly closer to obstacles and generally lower altitudes, making it harder to detect by ground radar.

Съпоставяне на контура на терена или TERCOM е навигационна система, използвана предимно от крилати ракети. Тя използва предварително записана контурна карта на терена, която се сравнява с измервания, направени по време на полет от вграден радарен алтиметър. Системата TERCOM значително повишава точността на ракетата в сравнение с инерциалните навигационни системи (INS). Повишената точност позволява на ракета, оборудвана с TERCOM, да лети по-близо до препятствия и като цяло на по-ниски височини, което я прави по-трудна за откриване от наземен радар.
---

Guidance systems Main article: Missile guidance
https://en.wikipedia.org/wiki/Cruise_missile#Guidance_systems
Guidance systems also vary greatly. Low-cost systems use a radar altimeter, barometric altimeter and clock to navigate a digital strip map.

Системите за насочване също се различават значително. Евтините системи използват радарен алтиметър, барометричен алтиметър и часовник за навигация по дигитална лентова карта.
---
Сега редно е да обясниш влиянието на зоната на Френел от първи род за разстояние от 10 метра при радарния висотомер!
ХАЙДЕ, ДА ВИДИМ ТВОЕТО ОБЯСНЕНИЕ!
Нека публиката прецени КОЙ Е ДЕБИЛ!?


Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
кептъне, така като ви чета, оставам с впечатлението, че говорите за различни неща.
the lamers club honourable member …

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
кептъне, така като ви чета, оставам с впечатлението, че говорите за различни неща.
---

Цитат:
Точна така! Ако следиш внимателно дискусията ще видиш, става въпрос за навигацията на крилати ракети и аз говоря за глупостите, които пигмея пише успорвайки  Nor1 в Днес в 18:39:10, че
 
Цитат на: zorzaman в Днес в 18:36:56

Водната повърхност оказва много кофти влияние върху радиосигналите по принцип. Вълните им разкатават мамата.
---
Това са откровени неграмотни глупости!
край цитата.

После той намеси WiFi мрежи разпространинието на вълните им над водна повърхност и е глупост да ги сравнява с разпространението на радиовълна на малко растояние и влиянието на първа френелова зона.
---


Чакам да чуя влиянието на първа Френелоза зона при 4-5 ГХц и десетина метра разстояние!

zorzaman

  • Гост
кептъне, така като ви чета, оставам с впечатлението, че говорите за различни неща.

Да. Той ми говори за полета на крилати ракети над земя, аз се опитвах (минало време) да говоря за проблемите при летене на ракетите над вода. Където уж нямало нужда от радио, ракетата следвала терена...

Кофти че не мога да го цитирам с линк. Но аз писах:

Цитат на: Captain
Цитат на: zorzaman
Водната повърхност оказва много кофти влияние върху радиосигналите по принцип. Вълните им разкатават мамата.
Това са откровени неграмотни глупости!

Но явно няма да се получи, ч този човек не може да се води нормална дискусия.

Аз съм пас, хвърлям пешкира, дебилизма победи.


Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
кептъне, така като ви чета, оставам с впечатлението, че говорите за различни неща.

Да. Той ми говори за полета на крилати ракети над земя, аз се опитвах (минало време) да говоря за проблемите при летене на ракетите над вода. Където уж нямало нужда от радио, ракетата следвала терена...

Кофти че не мога да го цитирам с линк. Но аз писах:

Цитат на: Captain
Цитат на: zorzaman
Водната повърхност оказва много кофти влияние върху радиосигналите по принцип. Вълните им разкатават мамата.
Това са откровени неграмотни глупости!

Но явно няма да се получи, ч този човек не може да се води нормална дискусия.

Аз съм пас, хвърлям пешкира, дебилизма победи.
---

Хвърли пешкира, а? А защо не поясни влиянието на първа Френелоза зона при 4-5 ГХц и десетина метра разстояние!

Жалък пигмей с манталитет на дребен джебчия!
Good night and sleep tight you old moron!

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
За по-добра яснота поствам началото на дискусията, започнала в тема Русия

   
 zorzaman  Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #23143 -: Септември 19, 2022, 18:36:56 »
Цитат на: Nor1 в Септември 19, 2022, 18:29:17
Цитат на: Muktata
Крил. ракети с джипиес (глоннас) "наведение" са направени да летят по релефа над суша.
Над водна повърхност са нефелни и дават "сбой", защото нямат репери.

Няма логика. Над водата могат да летят водоравно и по азимут, а като стигнат сушата да минават в другия режим.

Водната повърхност оказва много кофти влияние върху радиосигналите по принцип. Вълните им разкатават мамата.

---

 Captain Buddy  Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #23159 -: Септември 19, 2022, 20:45:58 »
Цитат на: Nor1 в Септември 19, 2022, 18:39:10
Цитат на: zorzaman в Септември 19, 2022, 18:36:56
Водната повърхност оказва много кофти влияние върху радиосигналите по принцип. Вълните им разкатават мамата.

---
Това са откровени неграмотни глупости!
---

Докато са над водата, въобще нямат нужда от радиосигнали.
---

Зависи от типа на крилатата ракета. По принцип отстоянието от повърхността, включително на водата при по-евтините/по-старите системи използват барометричен висотомер, барометричен висотометър коригиран от GPS. По новите използват Инерционна Навигационна Система, добавено сателитно насочване, както и сравняване на контура на терена (програмиран предварително) TERCOM.

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
За по-добра яснота поствам началото на дискусията, започнала в тема Русия

   
 zorzaman  Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #23143 -: Септември 19, 2022, 18:36:56 »
Цитат на: Nor1 в Септември 19, 2022, 18:29:17
Цитат на: Muktata
Крил. ракети с джипиес (глоннас) "наведение" са направени да летят по релефа над суша.
Над водна повърхност са нефелни и дават "сбой", защото нямат репери.

Няма логика. Над водата могат да летят водоравно и по азимут, а като стигнат сушата да минават в другия режим.

Водната повърхност оказва много кофти влияние върху радиосигналите по принцип. Вълните им разкатават мамата.

---

 Captain Buddy  Re: Русия (Re: Russia)
« Отговор #23159 -: Септември 19, 2022, 20:45:58 »
Цитат на: Nor1 в Септември 19, 2022, 18:39:10
Цитат на: zorzaman в Септември 19, 2022, 18:36:56
Водната повърхност оказва много кофти влияние върху радиосигналите по принцип. Вълните им разкатават мамата.

---
Това са откровени неграмотни глупости!
---

Докато са над водата, въобще нямат нужда от радиосигнали.
---

Зависи от типа на крилатата ракета. По принцип отстоянието от повърхността, включително на водата при по-евтините/по-старите системи използват барометричен висотомер, барометричен висотометър коригиран от GPS. По новите използват Инерционна Навигационна Система, добавено сателитно насочване, както и сравняване на контура на терена (програмиран предварително) TERCOM.
Винаги е поучително за простите пейзани как един инженер металург и един инженер по радиоелектроника дискутират културно за коносаменти, самолетни турбини, крилати ракети, Френел и прочие.
Очевидно дискутиращите са ренесансов тип инженери, досущ Ломоносов, разбират от всичко...благословени са такива инженери.

Поучително и понякога досадно, а не искам да ги игнорирам, иначе са ми интересни за четене. Моля посъветвайте.
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Активен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2584
    • Профил
конкретно не се разбира наистина вечен во веки веков, а продължаващ години или векове с минимално захранване отвън.

Ето, това е основната сентенция. Просто казано: - Няма "вечен" двигател, а има преобразуване на един вид енергия в нещо друго, полезно. Колкото по-висок е КПД, толкоз по-голямо е приближението към идеален трансфер на енергиите. Сиреч това което ни трябва да го ползваме. Погледнато така, то и ядрените реактори са "вечни двигатели". Все по-новите видове стават все по икономични дълго-живеещи с едно зареждане.

Така е и с "левитиращите" влакове... - Магнитите все пак се изтощават. Гледах филмчето - китайците дерзаят. Съгласен съм, че тоталитарната им вече държава с доста неапетитна, но пък и тя с постиженията си, може да се разглежда като система с подобрено, оптимизирано КПД.

Естественият подбор и Глобалното застудяване ще решат споровете - Кой по, кой най и кой по-най!

Въпрос на приемане на дадено определено "Тинтири-Минтири"!

Активен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2584
    • Профил
А човешките незнания в тоя случай от какво се определят?

Определят се от някои неща, не само от едно. От площта на оня кръг, от собственият капацитет, от собствената догматичност, от средата, от системата на управление - дори дали някой си има екзема на задника и дали постоянното дръгнене му пречи да мисли.

Трансцендентното пък си съвсем друга бира - но даже и там няма "нещо си" вечно. Свежда се до сложността, мащабите и какво ли още не. Релацията мушичка-еднодневка, с живота на орлите или съзнанието на 2D същество към това на 4D или повече D-та...

Но най-простото обяснение е (според мен, питомник на ПУЦ и ТВ) е, че всичко се свежда до междуушния багаж.

zorzaman

  • Гост
Винаги е поучително за простите пейзани как един инженер металург и един инженер по радиоелектроника дискутират културно за коносаменти, самолетни турбини, крилати ракети, Френел и прочие.

По стечение на обстоятелствата, с радиоелектроника се занимавам много по-дълго отколкото с металургия. Първият ми поялник ми го подариха в седми клас. Първият ми личен  компютър си го сглобих сам от ремонтирани дефектни (с изключение на харддиска) части през далечната 1987 година. 

А за тези на които им е интересно: по-долу е картинката на линк 9.4 километра при височина на антените 12 метра над нивото на водата. Жълтата линия (която влиза под водата) е зоната на Френел. Трябваше да ги вдигнем на още 6 метра (втората картинка), но даже това осигуряваше само около 40 мбит.  Трябваше да ги насочим на 3dBm нагоре от правата линия за да се получи около 100-120 мбит при разчетна 300 мбит.

И да, цитат: водната повърхност оказва много кофти влияние върху радиосигналите по принцип...





Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
 :t1207:, ама да си го кажа.
По повод на „Глобалното застудяване ще решат споровете„
През ВСВ в концлагерите са правени опити и изследвания от психиатри как се променя психиката на хора, поставени в студена до ледена среда.
Опитите и изследванията после са продължени в САЩ от същите немски учени, забърсани по програмата „Кламер„
И ето сега в Западна Европа, надявам се да е само в Западна Европа, резултатите от тези изследвания и  ще бъдат приложени на практика.

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7437
    • Профил
И да, цитат: водната повърхност оказва много кофти влияние върху радиосигналите по принцип...

И не, тия локуми нямат нищо общо с поддържането на хор. полет над водата на ракетата по нейния курс.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2584
    • Профил
Трябваше да ги насочим на 3dBm нагоре от правата линия

По-ясно става така: Трябваше да насочим сигнала нагоре от правата линия и да го усилим с 3dB, за да се получат около 100-120 мбита при разчетна 300 мбита.

Заб.: За неизкушената публика тъдява, ето мерните единици при боравене с информационни потоци и масиви:

- Повишената мощност на излъчването с +3dB е в същност повишаване в пъти, както следва:
* за ток, напрежение - 1,41
* за мощност - 1,99

Мерните единици за обем на информацията се базират на бит (bit).
* 1 байт (В) = 8 бита
* 1 килобайт (КВ) = 210 B=1024 В
* 1 мегабайт(МВ) =210KB=1024 КВ=1024 х 1024 В
* 1 гигабайт(GB) = 210MB=1024 МВ= 1024 x 1024 KB

zorzaman

  • Гост
Трябваше да ги насочим на 3dBm нагоре от правата линия

По-ясно става така: Трябваше да насочим сигнала нагоре от правата линия и да го усилим с 3dB, за да се получат около 100-120 мбита при разчетна 300 мбита.

Може би не се изразих ясно. Понеже няма как да измеря ъгъла на повдигане, просто завъртях чинията нагоре докато сигналът не намалее с 3 dBm. Т.е. от -67 на -70 dBm. Това (на око) е 5-10 градуса от права линия. С което скоростта се увеличи от около 40 до 100-120 мбита, като скоростта варира в зависимост от часа и времето.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
По газовите турбини останаха доста неизяснени въпроси.  :smokin:

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Аз останах учуден, че турбините консумират от газта за въртенето си.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Може да е офтопик, но понеже по-горе се споменават енрегия, кпд, вълни и др. технически думи, да кажа нещо и за автоматизацията. Ще цитирам проф. Вл Гановски, тогава ръководител на катедра АДП в МЕИ София ... известен още като "най-добрия инженер сред дипломатите и най-добрия дипломат сред инженерите. Негов пример за разликата м/у пълна и комплексна автоматизация: "Пълна автоматизация е, когато във входа на завода влизат телета, а от изхода излиза телешки салам. Комплексна автоматизация имаме, когато в завода влизат камиони с телешки салам, а от изхода излизат телета". Не е виц ...

Активен Accipiter

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 401
    • Профил
Няма разлика дали една ракета е крилата или ЗУР,всички имат автопилот,а как се въвеждат данните там,това е си е решение на конструкторите.
« Последна редакция: Септември 21, 2022, 00:01:37 от Accipiter »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7437
    • Профил
Цитат на: peniko
Комплексна автоматизация имаме, когато в завода влизат камиони с телешки салам, а от изхода излизат телета". Не е виц.

На въпроса на Иванчо може ли да влезе салам, пък да излезе говедо, технологът отоворил малко по-различно.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен Muktata

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 838
    • Профил
Quote (selected)
Цитат на: Muktata
Крил. ракети с джипиес (глоннас) "наведение" са направени да летят по релефа над суша.
Над водна повърхност са нефелни и дават "сбой", защото нямат репери.
Признавам си че не съм тесен експерт. Това съм го чел мисля в руски източници, в критиките-недостатъци на "Томахоук". Сега днешно време вероятно са усъвършенствали крилатите ракети и от "двете страни". Изглежда напълно логично да сменят режимите от преход вода/суша. ( По принцип най старите крилати ракети са създадени точно като "надводни" ракети, за борба с вражески флот ).  Търсех да намеря къде съм го чел това за недостатъците на "Томахоук" , но не го намерих... Беше в контекста на приказките, защо американците толкова държат на топографското сканиране на цялата повърхност на Земята ! Обяснението бе точно това - да имат най прецизните топографии за крилатите си ракети.