Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 15:25:08

Автор Тема: И сега? …  (Прочетена 555666 пъти)

0 Потребители и 97 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4080 -: Март 12, 2023, 11:42:35 »
Гледам, че сутрин нарано ви направих клизмата.
Сега на празен стомах прочетете внимателно какво съм написала, за да не  бъркате компотите с компютрите. :bigok:

ако някой бърка компоти с компютри и има нужда от клизма, това сте вие.

вече ви беше обяснено защо. толкова за без пари.
the lamers club honourable member …

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4081 -: Март 12, 2023, 11:45:25 »
Quote (selected)
"Понякога са необходими повече време и опит, извън рамките на пубертета, за да може младият човек да определи сексуалната си ориентация." Това е написано в учебника за 6 клас по "Човекът и природата", предназначен за българските училища.
https://glasove.com/na-fokus/uchebnik-za-6-klas-ponyakoga-sa-neobhodimi-vreme-i-opit-za-da-mozhe-mladiyat-chovek-da-opredeli-seksualnata-si-orientatsiya
БСП започнаха ли вече подписката за своя референдум против развращаването на децата? Къде може да се подпише човек или да изтегли бланка за подписи?

(Моля да не ми отговаря "онци", защото настройките ми, които нямам намерение да променям, са такива, че по подразбиране не ми се показват съобщенията му.)

Като започне, ще ти кажа. Иначе структурите и семействата и родата им масово се подписват под референдума за еврото. То и затова върви добре набирането на подписи

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7740
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4082 -: Март 12, 2023, 12:15:40 »
(Моля да не ми отговаря "онци", защото настройките ми, които нямам намерение да променям, са такива, че по подразбиране не ми се показват съобщенията му.)

хихик. тва как точно трябва да се тълкува?
1. правиш се на модератор в сянка, определящ кой на какво може и кой на какво не може да отговаря
2. хвалиш се, че си се справил с настройките
3. оплакваш се, че прекалено грубо съм подходил към нежната ти душевност, като съм ти бръкнал в подопашието, и съм те наранил дълбоко
4. произволна комбинация от горните.

всъщност, ако не се беше изказвал с апломб като истина от последна инстанция по въпроси, които откровено не разбираш, нямаше да се налага да те квалифицирам като акванудист. така че кой квото сам си направи...

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4083 -: Март 12, 2023, 15:09:30 »
Цитат на: Мартин Карбовски

    Борците срещу комунизма бяха достойни хора, луди мечтатели обичащи България. Днес тези борци срещу комунизма се превръщат в нещо, което ще ни изиграе лоша шега. Страшна шега. Защото днешните борци срещу комунизма се превръщат във фашисти.

просто не е вярно. Те винаги са били фашисти. Просто като котките умело са крили ноктите си в пухкавите лапички, а сега просто ги показаха. Любимата ми басня за петела, котарака и мишлето.
Моля?
Какви борци срещу комунизъм?
Този въздухар Карбовски е бил "teen" по времето на соца и не може да знае, че в БГ нямаше никаква борба срещу соца. Аз помня имаше двама опозиционери - бай Илия Минев и "батето". Останалите "борци" бяха вътрешна опозиция на БКП и назначени от КДС за опозиционери.
След десети 89-та мнозина взеха да вадят нож на умряло куче. Но те бяха опортюнисти и разни посолства развързаха кесиите. Споменатите нямаше какво да продават, та си продаваха народа. "Борците".
Лъчо, спомни си определението на Г. Димитров (някой му казват дамаджаната) за фашизма!

PS Изключвам "горяните". Петдесетте. Те са били хорица които не са искали да влизат в ТКЗС-то. Повечето. Какви "фашисти"?

Всъщност имаше друга "борба" срещу соца. Хората не искаха да работят за него. Това си беше пасивна съпротива. Щото наивно си мислеха, че при капитализма "благата ще потекат като пълноводен поток". Просто така. От само себе си.
"Не стига че им живееме, ами и ще им работим?". Последното беше от това време.
Бях там. Видях го. Няма да се разпростирам за причините.
« Последна редакция: Март 12, 2023, 15:23:17 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4084 -: Март 12, 2023, 15:21:38 »
Те са били хорица които не са искали да влизат в ТКЗС-то. Повечето. Какви "фашисти"?

Може би доста, но не и повечето. Във всеки случай бедни селяни не е имало.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4085 -: Март 12, 2023, 15:29:14 »
Quote (selected)
Всъщност имаше друга "борба" срещу соца. Хората не искаха да работят за него. Това си беше пасивна съпротива. 
Чудя се как не си успял да се пишеш репресиран и да си оправиш живота.
Мисля че бих слушал какво  мисли за нас американец ( роден и живял там ) щях да се опитам да разбера по какво се различаваме като народ, култура...
Малко в повече обаче ми идва да слушам новопомохамеданчен станал по-правоверен от ходжата.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4086 -: Март 12, 2023, 15:35:44 »
Малко в повече обаче ми идва да слушам новопомохамеданчен станал по-правоверен от ходжата.
Не те разбрах, но причината вероятно е в мен.

пишеш репресиран и да си оправиш живота.

Не съм бил репресиран и животът ми е оправен. В смисъл, имам вътрешен мир. Някой му казват "нирвана" :)))
Да не забравя: Доволен съм от "народната власт" на Америка. Имам приятелче от Калафоня. Постоянно го казва. Може и да е прав.
« Последна редакция: Март 12, 2023, 15:43:30 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4087 -: Март 12, 2023, 15:38:37 »
Намали американизмите с едно ниво, че така го докарваш до фалцет.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4088 -: Март 12, 2023, 15:49:48 »
Намали американизмите с едно ниво, че така го докарваш до фалцет.
Нали коментирахме Карбовски, а не мен? Какви американизми?
Ето "отврат" си писа с какво не е съгласен. Ти ще добавиш ли нещо по написаното от мен?
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4089 -: Март 12, 2023, 15:56:25 »
Писал съм го.
Чудно как 9 милиона българи драпаха да се уредят с  образование, апартамент от лошия социализъм и за една нощ забравиха за това.
И на ми излизай с ченгетата, камунезите и софиянците на дабедабе.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4090 -: Март 12, 2023, 16:03:47 »
Добре де, от този цитат да определим кои са бившите борци против комунизма, и кои сегашните.

„Борците срещу комунизма бяха достойни хора, луди мечтатели обичащи България. Днес тези борци срещу комунизма се превръщат в нещо, което ще ни изиграе лоша шега. Страшна шега. Защото днешните борци срещу комунизма се превръщат във фашисти.„

СДСто бяха социалдемократите ако не ме лъже паметта.
Социалдемократите в Германия след като не подкрепят на изборите 33та година ГКП, и идват националсоциалистите на власт, се озовават заедно с германските комунисти в концлагерите.
Малковероятно социалдемокрацията да се развие или прояви във фашизъм.

Сегашните борци кои са?
Гледайте внимателно. Кои партии подкрепят, и кои не преместването на паметника на Съв. армия.
« Последна редакция: Март 12, 2023, 16:22:32 от Алиса »

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4091 -: Март 12, 2023, 16:07:58 »
Чудно как 9 милиона българи драпаха да се уредят с  образование, апартамент от лошия социализъм и за една нощ забравиха за това.
Нищо не е забравено. Не съм писъл, че соца е бил лош. Писъл съм, че "не работеше". Няма нужда да пиша защо не работеше. Ако "работеше" още щяхме да сме в него. Ама не сме!
Нямаше "proper motivation"! Какво са писали брадатите? Съзнанието изостава спрямо производителните сили.*
Това с апартаментите е съвсем не на място. Да не мислиш, че в САЩ хората живеят в землянки? Или, че който иска не може да вземе образование. И нищо не е "безплатно". Нито при соца нито при капитализма.

* Otvrat, правилно ли цитирам? :)))
« Последна редакция: Март 12, 2023, 16:15:08 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4092 -: Март 12, 2023, 16:29:10 »
Едно от нещата което загубихме ние и целият свят със социализма е уравновиловката.
При нас тя беше докарана в едната крайност ( което не беше прекрасно ), запада обаче не беше толкова свободен да се разпищоли като сега.
Неравенството се разви по експонента, според Енгелсовите ( на нашия Енгелс ) думи за техноментализма всички хора ще останат на дъното и само шепа ( може и само един ), ще са "елит".
Благодарение на социализма и ние и западните живеехме по-добре.
Или ще му намерим заместител или ще пропаднем в бездната.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4093 -: Март 12, 2023, 16:38:50 »
Едно от нещата което загубихме ние и целият свят със социализма е уравновиловката.
При нас тя беше докарана в едната крайност ( което не беше прекрасно ), запада обаче не беше толкова свободен да се разпищоли като сега.
Неравенството се разви по експонента, според Енгелсовите ( на нашия Енгелс ) думи за техноментализма всички хора ще останат на дъното и само шепа ( може и само един ), ще са "елит".
Благодарение на социализма и ние и западните живеехме по-добре.
Или ще му намерим заместител или ще пропаднем в бездната.


Мериш с аршина на потребителското общество.
Това имали, това нямали... Вещи
Девизът - „Равни, но не еднакви„ чувал ли си го?



Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4094 -: Март 12, 2023, 16:46:09 »
Otvrat, правилно ли цитирам? :)))

Нямам идея какво цитираш. Наистина "няма нищо безплатно", но има две големи разлики между платено и платено. Едно е да ти удържат Х пари и да ползваш нещо тройно "безплатно", а друго е нищо да не ти удържат и да плащаш пет пъти повече за същото.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4095 -: Март 12, 2023, 16:50:49 »
Нямам идея какво цитираш.
"Съзнанието изостава спрямо производителните сили."
От "Празната тенджера по калдъръма"

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4096 -: Март 12, 2023, 16:53:38 »
Quote (selected)
Девизът - „Равни, но не еднакви„ чувал ли си го?
Това е следващото ниво.
Живеем тук и сега, а тук и сега трябва да ядем и да оцеляваме в материална реалност.
Вещите помагат, пречат когато станат фетиш.
По-лесно е да имитираме равенство от колкото еднаквост - тази измама ни пречи да приемем че сме еднакви прашинки в една безкрайна вселена.
А сме толкова нищожно еднакви.
Раждаме се, ядем, серем и умираме и ако не сме си послали добре пак се връщаме в същия цикъл.
За някой кръговрат, за някой разширяваща се спирала водеща към следващо, различно предизвикателство.
« Последна редакция: Март 12, 2023, 17:05:40 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4097 -: Март 12, 2023, 17:02:30 »
"Съзнанието изостава спрямо производителните сили."

Да, но не съвсем правилно. Битието го определя, но битието е малко по-широко понятие от производителни сили. Надстройката на държавата следва производителните сили, но надстройката е малко по-широко понятие от съзнанието. Защо бе, Буч си бягал от Диамат в института? Знаеш ли колко неща щеше да научиш? Щеше да си обясняваш всичко около тебе.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #4098 -: Март 12, 2023, 17:09:41 »
Едно от нещата което загубихме ние и целият свят със социализма е уравновиловката.
Уравниловката я въвежда Хрущёв. При Сталин не е имало уравниловка, доколкото съм чел.
Quote (selected)
Благодарение на социализма и ние и западните живеехме по-добре. Или ще му намерим заместител или ще пропаднем в бездната.
Напълно съм съгласен!

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Преди половин час се върнах от митинг-шествието против включването ни във войната във Варна. Имаше около хиляда души, горе-долу колкото миналата година.

Ето снимки, видео и информация за протеста в няколко български града. Както може да се чуе, най-често скандираният лозунг беше "NATO - вън!". За разлика от София, във Варна руско знаме не видях, макар един от лозунгите да бе "Без Русия няма мир!". За сметка на това имаше няколко души с българско знаме, но с червени ветровки, на които пишеше "БСП", №1. Борислав Гуцанов, в също такава ветровка, също беше там за кратко. На метър и половина от себе си по едно време видях Мая Манолова. В интерес на истината, нито той, нито тя са се изтъквали по някакъв начин, просто се бяха смесили с хората. След шествието един от организаторите се присъедини към събиращите подписи за референдум в защита на българския лев, а една жена се оплака, че някаква украинка я напръскала с лютив газ и ѝ казала "Убирайся! Это мы будем здесь жить."
« Последна редакция: Март 12, 2023, 17:58:10 от lucho »

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4099 -: Март 12, 2023, 17:12:12 »
BTW
Наскоро ви препоръчах книгата "The Great Betrayal: The Great Siege of Constantinople"
За IV кръстоносен поход. В краят на книгата се споменава за победата на цар Калоян в областта на сегашен Одрин. Победил е един от завоевателите на Константинопол. Балдуин.
Знаехте ли, че западняците на цар Калоян му казват "Ioannitsa or Johannitsa", Йоаница? Така го споменават в книгата.
Аз не го знаех. :smokin:

https://en.wikipedia.org/wiki/Kaloyan_of_Bulgaria

Може би тук е мястото да се каже, че тъй наречените "европейци" (християни и едноверци) с превземането на Цариград са унищожили историческо наследство от много векове. Бронзови статуи (от 4-ти - 5-ти век) са претопили за монети. Ръкописи от Египет са изгорени. Всичко което не са могли да задигнат и отнесат в европейските църкви и кралски дворове. Някой смятат, че задигнатото е допринесло за възникването на западноевропейския Ренесанс.
Имало е и просветени между кръстоносците и венецианците, та много е описано от очевидци.
« Последна редакция: Март 12, 2023, 18:41:52 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #4100 -: Март 12, 2023, 18:08:51 »
Да, аз знаех, че са му казвали Иваница, от роман на Фани Мутафова. Между другото, едно от малкото хубави неща, които направиха във Варна след 1989 г., е, че издигнаха много хубав паметник на този велик наш цар в центъра на Варна, в мащаб малко по-едър от естествения, на кон, с вдигнат нагоре меч (доколкото знам, това е знак за внимание, за да следят кога ще спусне меча напред, което пък е знакът за началото на атаката).



________________________________________________________________________________________________________________

Тази сутрин Георги Любенов интервюира Костадин Костадинов (15 мин.).
« Последна редакция: Март 12, 2023, 18:21:27 от lucho »

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4101 -: Март 12, 2023, 19:18:46 »
Quote (selected)
След шествието един от организаторите се присъедини към събиращите подписи за референдум в защита на българския лев, а една жена се оплака, че някаква украинка я напръскала с лютив газ и ѝ казала "Убирайся! Это мы будем здесь жить."
Принципно много неща са възможни, но някакси.. не ми се вярва. .Аз често реагирам на укронахалство, като например това, че им дават удостоверения за безплатно пътуване в градския транспорт и обикновено се получава страшен панаир- много любопитна реакция на нашенците, независимо от възрастта!!! Не бих пропуснала подобна удобна топка в никакъв случай

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4102 -: Март 12, 2023, 19:23:31 »
Знаехте ли, че западняците на цар Калоян му казват "Ioannitsa or Johannitsa", Йоаница? Така го споменават в книгата.

знаем.

знаем и кой е балдуин.

знаем още много неща, но знаем и това, че не знаем всичко (здрасти, алиса).
the lamers club honourable member …

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4103 -: Март 12, 2023, 19:46:56 »
Тихо, тихо!
Докато е тихо

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4104 -: Март 12, 2023, 20:04:28 »
Знаехте ли, че западняците на цар Калоян му казват "Ioannitsa or Johannitsa", Йоаница?


Защото го превеждат от гръцки.
Кало-Янис. Добър- Йоан.  Или само Йоан. Иван.
Абе нещо като ФърстЙоан. Ама те това фърст го пропускат западняците. Къде завиждат, къде злобеят, че сме резнали Балдуинчото им. И до сега онези ми ти тамплиери си ни го начукват

За разграбването на Константинопол се носят легенди. Дори мраморите и каменни блокове от църквите са задигнали. Така казват е построена базиликата  „Сан Марко„ във Венеция. На каменните блокове по стените и над входната врата и до сега се четат надписи на гръцки.
Някой ако ходи до Венеция да се загледа, и да ни каже дали е верно

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4105 -: Март 12, 2023, 20:36:32 »
Калоян е завзел Варна, както всички знаят. Не е задължително, но не пречи да има паметник и тук. Но не мисля, че това е най-подходящото място. И ориентиран на северозапад.
..................
А тоз архив е крайно време да го разкарат оттук. Грозен е като едновремешната община. Не представлява ценност.
« Последна редакция: Март 12, 2023, 20:41:43 от dabedabe »

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4106 -: Март 12, 2023, 20:54:57 »
ориентиран на северозапад.

Хихи! А знаеш ли като накъде се пада Фландрия? Точно на северозапад от Варна. Да треперят всички Балдуиновци, И Брюксели


Ейй, представяте ли си! И снова в поход.. и ние пак се присъединяваме към победителите, и стигаме до Брюксел. Много здраве и на Балдуин, и на Ньойският договор, и на .. абе на всички фландърски майки.
Хубав паметник.
размечтах се
« Последна редакция: Март 12, 2023, 21:02:18 от Алиса »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #4107 -: Март 12, 2023, 21:51:46 »
Двучасова среща с Костадин Костадинов в Котел

Не е заснет краят на срещата, но дори и тези 108 минути бяха много интересни за мен. Първо, научих как след откриването на паметника на Оборище името на предателя на Априлското въстание е било зачерквано хиляди пъти и сега има дълбока бразда там:



Второ, научих, че всеки долетял в САЩ българин на летището го събличат чисто гол за проверка, което преминалите през това ги е срам да признаят. Трето, разбрах, че Кирил Петков е кокаинов наркоман. Четвърто, чух изключително подробно обяснение за гласуването на чл. 61 от ЗОВС, за което ген. Димитър Шивиков обвинява "Възраждане" (от 1 час, 16 мин. и 36 сек. в горното видео).
« Последна редакция: Март 12, 2023, 22:28:30 от lucho »

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7441
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4108 -: Март 12, 2023, 21:54:32 »
Цитат на: buratinob
Цитат на: Butch
Всъщност имаше друга "борба" срещу соца. Хората не искаха да работят за него. Това си беше пасивна съпротива. 
Чудя се как не си успял да се пишеш репресиран и да си оправиш живота.

Бъч е прав. Капитализъм е всеки да гледа да оправи само себе си. Социализъм е всеки да работи за всички и всички да работят за всеки. Българинът пък е за "Моето - мое, чуждото - общо". Иска другите да работят за него, ама той да не работи за тях.
Затуй трябва да имаме вила на вратА. За предпочитане руска.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Aсол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5255
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4109 -: Март 12, 2023, 21:57:43 »
Цитат на: buratinob
Цитат на: Butch
Всъщност имаше друга "борба" срещу соца. Хората не искаха да работят за него. Това си беше пасивна съпротива. 
Чудя се как не си успял да се пишеш репресиран и да си оправиш живота.

Бъч е прав. Капитализъм е всеки да гледа да оправи само себе си. Социализъм е всеки да работи за всички и всички да работят за всеки. Българинът пък е за "Моето - мое, чуждото - общо". Иска другите да работят за него, ама той да не работи за тях.
Затуй трябва да имаме вила на вратА. За предпочитане руска.

Изцяло споделям!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4110 -: Март 12, 2023, 21:59:44 »
Второ, научих, че всеки долетял в САЩ българин на летището го събличат чисто гол за проверка,
Кой има нужда да чете откровени глупости?
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #4111 -: Март 12, 2023, 22:04:33 »
Нищо не е забравено. Не съм писъл, че соца е бил лош. Писъл съм, че "не работеше". Няма нужда да пиша защо не работеше. Ако "работеше" още щяхме да сме в него. Ама не сме!
Социализмът беше сложен строй, първият, който не беше възникнал спонтанно в недрата на предишния строй, а, така да се каже, "изкуствено създаден от човека строй". Има едно прекрасно сравнение между него и капитализма в книгата "Предаденият социализъм" от двама американски автори:
Цитат на: Roger Keeran & Thomas Kenny
В духа на книгата ни тук искаме да предложим още един вариант за отговор на горния въпрос, основаващ се най-вече на анализа на някои важни – според нас – отличителни вътрешни особености на двете системи.

Една от тях е, че т.н. “субективен фактор” очевидно играе много по-важна роля при социализма, отколкото при капитализма. Това има както силни, така и уязвими страни. Качествените разлики между двете системи могат да бъдат кратко, но достатъчно изчерпателно изказани чрез израза: “Капитализмът нараства (расте), а социализмът – се гради”.

Все в тази насока, с риск да предизвикаме нечия снизходително отегчена усмивка, можем да отидем и по-нататък като уподобим капитализма с речен сал, а социализмът – със самолет. При “речният сал” на капитализма онзи, които е отговорен за управлението му, следва да се грижи най-вече за избягването на плитчините, бързеите и водопадите.

Посоката и скоростта на движението на “сала” се определят почти изключително от посоката и скоростта на течението на реката “надолу”. Това означава, че както движението на “сала”, така и управлението му представляват една относително проста и почти автоматически функционираща система. Тя се нуждае предимно от един общ, не много сложен и систематичен надзор, а възможните допускани при него грешки и недоглеждания сами по себе си обикновено не могат да доведат до фатални и катастрофални последствия.

Самолетът - за разлика от сала – е много по-сложно средство за придвижване. Както далечината и скоростта на полета му, така и възможностите му за смяна на посоката и маневриране са несравними с тези на речния сал. Движението и управлението на самолета изискват обаче дълбоки познания и способности за прилагане на практика законите на физиката и аеродинамиката, на изпреварващото мислене, планирането, разнообразни научни познания. Необходимо е задължително преминаване на специално обучение, правилен подход, избор и подготовка на кадрите. Това е изключително сложна система, чието движение към набелязаната цел предполага наличие и на също такава сложна система на разделяне на труда и координиране на отделните му сектори и на персонала, обезпечаващ полета от земята, по време на полет и т.н.

Управлението на такава система – от непосредственото “пилотиране” до определянето на нужния курс и следването му – е нещо несравнимо по-отговорно и съдбоносно, отколкото в случая с “речния сал”. Полето за евентуално допускане на грешки тук е много по-ограничено както във времето, така и по отношение на извършваните операции. Това, че самолетите понякога катастрофират далеч не означава, че “речните салове” са по-съвършен вид транспорт от тях. Подобни катастрофи са по-скоро един своебразен подтик и призив за усъвършенстване на системите за производство и управление на самолетите, за повишаване на безопасността им, за подобряване на майсторството, за специалното оборудване на пилотирането.

По аналогичен начин и законите за функциониране и управление на социалистическото общество и изграждането му се различават коренно от тези на капитализма и развитието му. Законите на капитализма действат сляпо. В тях не е заложена никаква степен на предварително осъзнаване на възможните резултати и последствия от въздействията им. По почти аналогичен начин и законът за земното притегляне запраща речния сал надолу, по течението на реката.

Макар и обективно действащи – независимо от човешката воля – законите на социализма обаче се различават коренно от тези на капитализма. Преди всичко те предполагат наличие и използване на “самолет” - тоест, това е несравнимо по-сложна обществена система.

При изграждането й в самата нея съвършено съзнателно са заложени и основните знания за онези обективни закони, благодарение на които - и с чиято помощ! – тя се привежда в движение напред. Между осъзнатите от човека и достъпните нему знания за тези закони и пълния обем на обективното им въздействие има, разбира се, съществена разлика.

В пространството на тази разлика се съдържат възможностите за допускане на едни или други недостатъци и грешки, отразяващи степента на отклонение – по едни или други причини – на процесите на функциониране и развитие на системата от обективните действия и зависимости на тези закони. Пак в тази разлика се съдържат обаче и практически неограничените възможности за свободни, истински творчески и съзнателни човешки действия по усъвършенстване на процесите на управление и функциониране на обществената система, съобразно с обективните закони на развитието й.

Точно поради тези различия във функционирането и управлението на социализма и капитализма, едно ръководство на КПСС и СССР от рода на горбачовското беше в състояние да нанесе много по-голяма вреда на съветската социалистическа система, отколкото републиканският президент Хавър - на капитализма на САЩ.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #4112 -: Март 12, 2023, 22:11:26 »
Второ, научих, че всеки долетял в САЩ българин на летището го събличат чисто гол за проверка,
Кой има нужда да чете откровени глупости?
Ти имаш американско гражданство и не те подлагат на това, на което подлагат обикновените хора с виза. Затова не съди по себе си! Аз никога не съм ходил и никога няма да отида в САЩ и затова трябва да вярвам на хората, които са минали през това. Но те нищо не казват. Срам ги е!

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4113 -: Март 12, 2023, 22:21:58 »
Ти имаш американско гражданство и не те подлагат на това, на което подлагат обикновените хора с виза. Затова не съди по себе си!
Посрещал съм тъщата в 2007 в San Francisco и 2013 в Бостън. Не са я събличали. Взеха ѝ луканките.  :))) Не е никакъв ситизен. Десетгодишна виза.
Могат и да те съблекат преди да се качиш в самолет, ако си нещо съмнителен. Защо да те събличат, след като те виждат на рентена? Тези въртящи скенери. Виждат интимни подробности, например колко се е смалил Butch. ;)
Това преди да се качиш в самолета. Като слезеш вече не си интересен. Вече куфарите ти стават интересни. Имаш добър шанс да ги ровят като пристигнеш в САЩ.
« Последна редакция: Март 12, 2023, 22:33:30 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4114 -: Март 12, 2023, 22:22:27 »
Второ, научих, че всеки долетял в САЩ българин на летището го събличат чисто гол за проверка,
Кой има нужда да чете откровени глупости?
Ти имаш американско гражданство и не те подлагат на това, на което подлагат обикновените хора с виза. Затова не съди по себе си! Аз никога не съм ходил и никога няма да отида в САЩ и затова трябва да вярвам на хората, които са минали през това. Но те нищо не казват. Срам ги е!

стига де, все пак бъч през 1996 година не е имал американско гражданство.
the lamers club honourable member …

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #4115 -: Март 12, 2023, 22:30:29 »
Не става дума за 1996 г., а за сега. Не знам, може нещо да не съм чул добре или да съм разбрал погрешно. Но така го чух това.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4116 -: Март 12, 2023, 22:37:40 »
God allows U-turns.

BTW удебеленото (bold) е добър филм.
« Последна редакция: Март 12, 2023, 22:47:35 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4117 -: Март 12, 2023, 22:57:19 »
Не става дума за 1996 г., а за сега. Не знам, може нещо да не съм чул добре или да съм разбрал погрешно. Но така го чух това.

става дума да не вярваш на всяка щуротия, която чуеш, особено от политик.

а през 1996 бъч не е бил американски гражданин все още, когато е пристигнал там, за това я посочих тази година.
the lamers club honourable member …

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9562
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4118 -: Март 12, 2023, 23:21:12 »
Що да не е работел социализъмът? Я що нещо се построи и очовечи за 45 години, сега на демократите им требат толкоз години само да го съсипят. Всичко си беше наред, с изключение желязната завеса, да я нямаше, щехме прескачаме насам, да се наситим и да се върнем. Бас държа, че бая народ би се върнал от тия няколко милиона забегнали, стига у нас да беше все още социализъм.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7406
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4119 -: Март 12, 2023, 23:31:13 »
Що да не е работел социализъмът? Я що нещо се построи и очовечи за 45 години, сега на демократите им требат толкоз години само да го съсипят. Всичко си беше наред, с изключение желязната завеса, да я нямаше, щехме прескачаме насам, да се наситим и да се върнем. Бас държа, че бая народ би се върнал от тия няколко милиона забегнали, стига у нас да беше все още социализъм.

желязната завеса май не беше създадена от социализма?
the lamers club honourable member …

Активен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7441
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4120 -: Март 12, 2023, 23:37:29 »
Цитат на: kаily
Що да не е работел социализъмът? Я що нещо се построи и очовечи за 45 години

Социализмът си работи. Ние, българите, не ставаме.
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4121 -: Март 13, 2023, 08:03:25 »
Май не само българите не ставаме.
Може да не сме стока, но не споделям това чувство за "уникалност".
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4122 -: Март 13, 2023, 10:22:22 »
Помните ли, във форума на Сега пишеха умни и ерудирани хора някога.
Та там тогава някой беше написал един фундаментален анекдот.

На оня свят, в Рая или в Ада по усмотрение, се срещнали Борис III И Георги Димитров.
- Виж каква държава построих! - похвалил се Димитров
- Построи, но с хората, които аз възпитах. Да видим хората които ти възпита, докъде ще я докарат.

Царска България е консервативно общество. И хората, които строиха България бяха консервативно възпитани. Общество, задружност, семейство, деца, честност, уважение към човека, неговият труд, и неговата собственост, уважение към възрастните хора. Патриотизъм. Общото благо стои над личното благо. Със сплотен народ всичко можеш да направиш. И комунизъм и фашизъм.
И тук е уловката.
Сталинизмът, една от опорите на които е бил и Г.Димитров и съратниците му,е консервативен комунизъм. С  морал и етика, основани на 10те Божи заповеди.  И те строиха.
А тези, които дойдоха по късно, либерален комунизъм, те ползваха икономическата база, но разградиха консервативното съзнание, и произведоха и н д и в и д у а л и с т и,  к а р и е р и с ти, н и х и л и с т и . Личното благо над общото благо. Още до 90та година, обществото беше разрушено, и имахме насипна маса от самовлюбени, „недооценени„ егоцентрични блуждаещи атоми. Нататък беше лесно.
Общата оценка е, че преминалият социализъм се е провалил в изграждането на новият човек.
/Не в икономиката. Икономическият модел е работещ, и уникален и до сега. Нищо ново не е измислено./
А може и да не се е провалил, а това да е била задачката.
Във всеки случай съзнанието на хората беше атакувано и от вътре и от вън.
Затова загубихме Студената война , психологическата война.

А аз от себе си искам да кажа, че един народ е такъв, какъвто го възпитат.
Зависи в какви ръце се намира, и каква идеологическа линия следват тези ръце
Дали ще се води на сиджимката държана от тези ръчички, зависи от всеки един индивидуално.
« Последна редакция: Март 13, 2023, 10:54:10 от Алиса »

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4123 -: Март 13, 2023, 10:34:17 »
Лиске, социализмът се провали, защото не се намери баланса между произвеждане и потребление, общото и личното, битието.
Залитна се по тежка промишленост, а изостанахме в парцалките и бананите.
И от там - и в съзнанието, не става само с възпитание. Възпитание, възпитание, мъ Иванчо иска да яде банани.
Как да му обясниш, че друг път?
След което се получи това, което кратко ми обясни един шофер - три колела работят за мен и едно за държавата.
Тази "сентенция" е най кратката която съм чувал, що пропадна соца.
А причината - в първото изречение. Съзнанието се изкилиферчи сетне.
Кво беше казал Маркс за питието?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4124 -: Март 13, 2023, 10:42:26 »
Направих ти ретроспекция на обобщените изводи на ГКП, плюс някои западни анализатори, излезли в пресата на Запад, след обширни обществени дебати през 90те години върху положителните и отрицателните страни на преминалият социализъм в Източна Европа.

Само последното изречение е чисто от мен..

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11175
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4125 -: Март 13, 2023, 10:59:13 »
А аз само върнах още един оборот назад.
Мога и още. Третият Борис възпитавал нация, но от селяни* - 89%.
Бай Ташо се опита да ги направи гражданье.
Е, не успя.Може би нямаше време.
Но попътно се скапа не селското стопанство -произвеждахме много повече, а съзнанието на селянина.От селянин, стана цървул, а от последния тенденцията масово бе надолу - към галош.
Доброто образование направи каквото можа, но манталитета много-много не зависи от образованието.
Нататък - по твоите тезиси.
*казано без никаква нотка на презрение. За съжаление - оставаха все по малко и по малко селяните. Растеше броят на цървулите.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Алиса

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5571
  • Алиса в страната на кривите огледала
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4126 -: Март 13, 2023, 11:20:50 »
Подготовката за разграбването на НРБ започна70те години с т.н. окрупняване.
Унищожиха се ТКЗС, където хората работеха задружно своята СИ земя, и се създадоха АПК. Което промени отношението на хората към земята. Отчужди съзнанието им към собствеността на земята, целящо заграбването и. На Запад тогава са крещяли „комунистите ограбиха земята на хората„ Което се извърши по късно.
Унищожиха се кметствата, и се създадоха измислените Общини. Които сега успешно обслужват либералната политика на ЕС, където отново тежестта е върху кражбата на собствеността на земята. Чрез отдел „картография„, който не знам защо е придаден към самоуправата, а не към държавните институции
Асобствеността на земята е най важното, най важният актив. Нищо друго няма стойност.
Последните десет години, социализмът беше се изродил в държавен капитализъм.
« Последна редакция: Март 13, 2023, 11:27:15 от Алиса »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #4127 -: Март 13, 2023, 11:32:47 »
Не става дума за 1996 г., а за сега. Не знам, може нещо да не съм чул добре или да съм разбрал погрешно. Но така го чух това.
става дума да не вярваш на всяка щуротия, която чуеш, особено от политик.
а през 1996 бъч не е бил американски гражданин все още, когато е пристигнал там, за това я посочих тази година.
Това го разбирам. Имам предвид, че дори тогава да не е било така, сега може да е. Може би събличат само понякога, откъде да знам?
Явно този въпрос остава открит, а да си изкарвам виза и да летя дотам, само за да видя дали ще ме съблекат гол – няма да стане! ;)
Не че не си заслужава да се видят изключителните природни красоти на Северна Америка, но удоволствието не е от най-евтините :(

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #4128 -: Март 13, 2023, 11:42:22 »
А, щях да забравя. Още нещо научих от горната среща в Котел. И то е, че Елена Гунчева (той не ѝ спомена името, но предполагам, че става дума именно за нея, защото точно тя беше от гражданската квота) се е продала за 106 парични единици, но не стана ясно дали са лв, $, ₤, € или ₣.
« Последна редакция: Март 13, 2023, 13:06:27 от lucho »

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #4129 -: Март 13, 2023, 12:52:23 »
Снимки и видео с речи от вчерашния митинг-шествие срещу въвличането ни във войната в София

От ораторите на 9-минутното видео познах проф. Нако Стефанов, Волен Сидеров, Симеон Славчев и Деница Сидерова, но е имало и други.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4130 -: Март 13, 2023, 14:08:22 »
А, щях да забравя. Още нещо научих от горната среща в Котел. И то е, че Елена Гунчева (той не ѝ спомена името, но предполагам, че става дума именно за нея, защото точно тя беше от гражданската квота) се е продала за 106 парични единици, но не стана ясно дали са лв, $, ₤, € или ₣.
Не съм го гледал, не съм го слушал да си направя извод от физиономията и интонацията, че може да го е казал не се съмнявам - избори са!
Поради тази причина се доумя как го е казал:
- със завист че на него на са му предложили
- ехидно че Гунчева се е минала само с милион.
« Последна редакция: Март 13, 2023, 14:26:51 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4131 -: Март 13, 2023, 14:25:15 »
Що да се е минала? До вчера кой я знаеше? И от утре кой ще я знае?

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #4132 -: Март 13, 2023, 15:28:50 »
Не съм го гледал, не съм го слушал да си направя извод от физиономията и интонацията, че може да го е казал не се съмнявам - избори са!
Поради тази причина се доумя как го е казал:
- със завист че на него на са му предложили
- ехидно че Гунчева се е минала само с милион.
Не помня интонацията и физиономията му, но колко му е да се изгледат 2 часа за задоволяване на любопитството? Аз лично бих го казал с погнуса. Колкото до това, предлагали ли са му - да, разбира се - постове, даващи много милиони, което е заявявал многократно!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4133 -: Март 13, 2023, 15:32:40 »
Лъчо, исках да кажа да не се вързваш на всичко изговорено по изборни мероприятия.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #4134 -: Март 13, 2023, 15:37:00 »
Ако това бяха предизборни обещания, разбира се, но тук не става дума за обещания.

Послепис: Все пак са били левове, а не чужда валута. Тук пише даже точно кой ѝ ги е дал тия 106 лв и защо. И това, че става нотариус, също се оказва вярно:

« Последна редакция: Март 13, 2023, 16:08:49 от lucho »

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2975
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4135 -: Март 13, 2023, 15:52:42 »
Милион за такава мишка е твърде много  :t2626:
*********   ✹    *********

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #4136 -: Март 13, 2023, 15:55:10 »
Е, Атанас Бобоков е богат и явно щедър.

Неактивен Banana Joe Maldonado

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2975
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4137 -: Март 13, 2023, 15:59:27 »
Не съм чувал за щедър българин, да прощаваш.
Надписал е до милион, разликата е прибрал. (Без да съм чел подробности)
*********   ✹    *********

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: И сега? …
« Отговор #4138 -: Март 13, 2023, 16:05:34 »
Не споря, може и така да е, макар да не разбрах машинацията. Междувременно, мутрата прави четки на американците, та се къса (под ехидния смях на Сидеров):


Неактивен dabedabe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8138
    • Профил
Re: И сега? …
« Отговор #4139 -: Март 13, 2023, 16:10:13 »
На такваз фаца не бих заложил и 100 лева. К.К да се пази от дърти "печени юристи". Те ни докараха дотук. Тълкувайки и творейки закони за коня. Какво е виновен коня? Очаквам конска революция, по Оруел.