Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 16, 2024, 20:42:52

Автор Тема: Герои или злодеи?  (Прочетена 9327 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23650
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Герои или злодеи?
« -: Ноември 23, 2018, 23:31:26 »
http://pogled.info/svetoven/fenomenat-stalin-i-neshta-koito-ne-znaete-za-nego.97905

Възползвам се, че няма тема "история".
Това е само началото.
Един стар, за мен нерешен въпрос.
Времето ли прави хората или хората правят времето.
Не историята, нея я пишат години по-късно, а времето и хората в него, всичките жестокости, през които е минала цивилизацията и как те са ни оформили сега столетие по-късно.
Сталин е една добра отправна точка да видим в коя посока ще ни отведе.
Към новата история или към тъмните векове.
Кой ще бъде следващият лидер или е имало друг по-добър лидер?
Дали ще сложите кавички на герой това  е Ваш избор.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: Герои или злодеи?
« Отговор #1 -: Ноември 24, 2018, 09:14:39 »
http://pogled.info/svetoven/fenomenat-stalin-i-neshta-koito-ne-znaete-za-nego.97905

Възползвам се, че няма тема "история".
Това е само началото.
Един стар, за мен нерешен въпрос.
Времето ли прави хората или хората правят времето.
Не историята, нея я пишат години по-късно, а времето и хората в него, всичките жестокости, през които е минала цивилизацията и как те са ни оформили сега столетие по-късно.
Сталин е една добра отправна точка да видим в коя посока ще ни отведе.
Към новата история или към тъмните векове.
Кой ще бъде следващият лидер или е имало друг по-добър лидер?
Дали ще сложите кавички на герой това  е Ваш избор.

Кой това? Сталин или някой друг?
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23650
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Герои или злодеи?
« Отговор #2 -: Ноември 24, 2018, 09:19:30 »
Сталин е един от многото.
Някакво начало.
Мао, Ганди, Чингиз хан,хан Тервел........
Ако има време и желаещи ще е интересно да си поговорим за мястото на "злодеите" в прогреса.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Чок觧

  • Гост
Re: Герои или злодеи?
« Отговор #3 -: Ноември 24, 2018, 09:30:48 »
Така , както Путин е виновен за всичко лошо , което става сега по света , така и Сталин след смърта си е виновен за всичко лошо , станало по време на неговото управление !
И за НЕП-а , и за Гражданската война и избитите млади юнкерчета , и за Голодомора , и за Репресиите през 1937-38г , и за пораженията на СА в първите години на ВСВ , абе за каквото ви дойде на ума ! Винаги ще се намерят глупаци да ви повярват !

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23650
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Герои или злодеи?
« Отговор #4 -: Ноември 24, 2018, 09:38:14 »
Според мен Путин копира Сталин в новите условия.
Просто има визия за РФ след 10-20-години за разлика от "пазарниците" дето чакат дивиденти на всеки три месеца.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: Герои или злодеи?
« Отговор #5 -: Ноември 24, 2018, 10:31:05 »
Сталин е един от многото.
Някакво начало.
Мао, Ганди, Чингиз хан,хан Тервел........
Ако има време и желаещи ще е интересно да си поговорим за мястото на "злодеите" в прогреса.

Идеята ви е мъртвородена, защото „злодей“ или „герой“ е силно субективно понятие и зависи най-вече от гледната точка.

Няма как да разглеждате някоя историческа личност извън контекста на времето, в което е живяла. А това е грешка, която допускат изключително много хора. И професионалисти и не толкова професионалисти.
the lamers club honourable member …

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4333
    • Профил
Re: Герои или злодеи?
« Отговор #6 -: Ноември 24, 2018, 10:52:01 »
Идеята не е мъртвородена.
Само това "или" в заглавието е слабото и място.
Защото огромна част от личностите, променили хода на историята, са били  герои в една ситуация и злодеи в друга. Да ни говорим пък, че когато си герой за един, си злодей за друг.

Например "Сталин - герой и злодей". За мен е безспорен факта, че Йосиф Висарионович си е заслужил двата епитета.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Герои или злодеи?
« Отговор #7 -: Ноември 24, 2018, 11:12:16 »
Quote (selected)
Например "Сталин - герой и злодей". За мен е безспорен факта, че Йосиф Висарионович си е заслужил двата епитета.

А какво можем да кажем за неговия съвременник - Чърчил, например. Така и така сме го подкарали субективно...поне да правим сравненията при относително равни условия :nuts:

Апропо, по мое мнение, личността с най-голям принос за спечелването на ВСВ е точно Сталин. Знам, знам за успешните командващи, за себеотрицанието на руския човек, но.....ако най-отгоре я нямаше тази личност да взема решения!? Много се дразня, когато от позиция на времето, разни кибици(не визирам никого тук конкретно!) с нулев принос за каквото и да е за собствената си държава, раздават преценки и оценки за исторически фигури. И винаги от правилната и актуална страна на камбанарията. Втръснали са ми до болка.
« Последна редакция: Ноември 24, 2018, 11:36:31 от Асол »

Неактивен бонго-бонго

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 62
    • Профил
Re: Герои или злодеи?
« Отговор #8 -: Ноември 24, 2018, 11:22:09 »
Сталин е един от многото.
Някакво начало.
Мао, Ганди, Чингиз хан,хан Тервел........
Ако има време и желаещи ще е интересно да си поговорим за мястото на "злодеите" в прогреса.


=====

Да си призная , на мен ми е изключително трудно да видя общото между Ганди, Ченгиз и Тервел.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1627
    • Профил
Re: Герои или злодеи?
« Отговор #9 -: Ноември 24, 2018, 11:23:25 »
..
« Последна редакция: Април 24, 2020, 13:44:51 от Captain Buddy »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: Герои или злодеи?
« Отговор #10 -: Ноември 24, 2018, 11:47:10 »
Идеята не е мъртвородена.
Само това "или" в заглавието е слабото и място.
Защото огромна част от личностите, променили хода на историята, са били  герои в една ситуация и злодеи в друга. Да ни говорим пък, че когато си герой за един, си злодей за друг.

Например "Сталин - герой и злодей". За мен е безспорен факта, че Йосиф Висарионович си е заслужил двата епитета.

Именно заради това идеята е мъртвородена.
the lamers club honourable member …

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4333
    • Профил
Re: Герои или злодеи?
« Отговор #11 -: Ноември 24, 2018, 11:54:46 »
Bacho Кольо,
 
няма да се учудя, ако за теб Хитлер е гений и герой, в краен случай, като начало герой и злодей.
Ама ти си вярвай.
Не си вярвам. И никога не съм твърдял подобно нещо. Има много начини да обориш  мнение на опонент. Най-тъпият - като му слагаш в устата думи, които не е изричал.

"Ама ти си вярвай"

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1627
    • Профил
Re: Герои или злодеи?
« Отговор #12 -: Ноември 24, 2018, 12:12:44 »
.
« Последна редакция: Април 24, 2020, 13:45:26 от Captain Buddy »

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4333
    • Профил
Re: Герои или злодеи?
« Отговор #13 -: Ноември 24, 2018, 12:20:17 »
А какво можем да кажем за неговия съвременник - Чърчил, например. Така и така сме го подкарали субективно...поне да правим сравненията при относително равни условия :nuts:

Апропо, по мое мнение, личността с най-голям принос за спечелването на ВСВ е точно Сталин. Знам, знам за успешните командващи, за себеотрицанието на руския човек, но.....ако най-отгоре я нямаше тази личност да взема решения!?

На мен Чърчил не ми е интересен. Поради една проста причина - Британия е доста далеч от сърцето ми, за разлика от Русия. Това първо.
Чърчил е прост, еднопланов  и ясен като монета от 1 шилинг. Нещо, което не може да се каже за Сталин. Това второ.

Да , и аз мисля, че най-голям принос в  победата във Втората световна война има Сталин... както и най-голяма вина за колосалните човешки и материални  загуби на СССР в началото и...

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Герои или злодеи?
« Отговор #14 -: Ноември 24, 2018, 12:40:05 »
Quote (selected)
. както и най-голяма вина за колосалните човешки и материални  загуби на СССР в началото и...

Това е доста спорна тема, поне доколкото мемоари, статии и купища мненията и оценки на свидетели съм изчела за събитията. Най-общото между тях е споменът за недоброто командване в началото на войната, нещо за което не може да бъде обвинен Сталин, щото е имал и немалко наследство. Командването си е направо подменено почти изцяло в процеса на войната. А, и нещо друго общо съм забелязала като оценка и то от двамата най-известни командващи фронтове - оценката за Хрушчов. Жокер...не е ласкава

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23650
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Герои или злодеи?
« Отговор #15 -: Ноември 24, 2018, 16:41:03 »
Всяка тема, ако не представлява интерес умира.
Хората си тежат на мястото и времето.
Изкарани от времето те са нищо или са голямо зло.
Внасяйки ги в нашето време те са си направо злодеи.
Борис I с покръстването си направо ще бъде обвинен в геноцид, Лески разбойник, Ботев терорист.
Можем ли да се абстрахираме от сегашните си мерки да помислим какви са били нравите тогава, нивото на цивилизацията и тогава да кажем този е ....
Сталин е емблема на своето време и за разлика от Асол мисля, че за добро е разчистил генералитета преди ВСВ, със старите  без опит във войни, но с голямо самочувствие е можело и да не издържат войната.
Последният руски лидер оставил световно наследство пропиляно от следващите мижитурки.
За Хитлер дето се пените в другата тема, ако победителите в ПСВ не са били толкова алчни и късогледи е щял да си остане малко местно бохемче.


ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23650
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Герои или злодеи?
« Отговор #16 -: Декември 16, 2018, 22:40:46 »
Quote (selected)
http://glasove.com/categories/intervyuta/news/soros-za-uchastieto-si-v-konfiskaciyata-na-evrejskoto-imushtestvo-ot-nacistite-i-chuvstvoto-za-vina

Сорос за участието си в конфискацията на еврейското имущество от нацистите и чувството за вина

Този май е "герой", "хуманист", "филантроп".


ЕС е вреден за вашето здраве!