Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 27, 2024, 16:01:06

Автор Тема: Китай  (Прочетена 110870 пъти)

0 Потребители и 9 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1080 -: Ноември 03, 2023, 19:06:22 »
I reiterate:
---
Butch, не пиши глупости if you please!
---

 

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1081 -: Ноември 03, 2023, 19:08:07 »
otvrat,
 
Du aber auch.

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1082 -: Ноември 03, 2023, 19:15:01 »
Англичаните признават принадлежността на Тибет към Китай.
Смешно!
Какви са британците да определят към къде да е някоя област или страна? Може би правото на империята? Ние от кога станахме "имперци*"? Откакто имаме имперски гарнизони в територията? То и при Рим е било така. А "бащите - основатели" са гледали от Рим да го направят САЩ едно към едно. :)))
И като Рим ще си отекат в историята. От декадентство и упадък.
Малко радост за сектата в студеното настояще. ;)

* Тук само ЗИП-а беше "имперец"
« Последна редакция: Ноември 03, 2023, 19:31:02 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1083 -: Ноември 03, 2023, 19:18:04 »
I reiterate:
---
Butch, не пиши глупости if you please!
---

 
Грешка! F@ck me! :)))
Бях решил да не участвам, ама се объркАх. Ще се поправя - "казармен жаргон"
Да живее пропагандата от "Позитано"!

PS От днес почвам с немския - да съм на една нога с Бъди. Приемам съвети на лични. Малко ми е "rusty"-  от гимназията.
Бях свикнал да си виждам писанките главно в "кръглата" папка. Що няма възможност да пишем направо там? ddantgwyn?
« Последна редакция: Ноември 03, 2023, 19:35:20 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1084 -: Ноември 03, 2023, 19:41:27 »
Какви са британците да определят към къде да е някоя област или страна?

Във всеки международен договор има някакви формални исторически основания. Историите на Китай и Тибет са оплетени много векове назад. Само казвам, че "анексия на Тибет" е пропагандно клише. Защото англичаните веднъж са признали, че Китай има права над Тибет, а после викат Китай анексира Тибет. За това става въпрос. Между другото, границите на една трета от държавите в света са определени от договори на британците. И още важат. Явно британците са някакви.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1085 -: Ноември 03, 2023, 19:44:37 »
През 1906 г. британците бяха американците на своето време, те казваха кой и какво в света, още нямаше ООН, още не беше създаден ФЕД.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1086 -: Ноември 03, 2023, 19:54:25 »
договори на британците. И още важат. Явно британците са някакви.
А аз наивно си мислех, че е правото на хората от дадена област или страна да се определят какви да са и коя да е държавата им. Нали така беше в Крим?
Явно съм се подлъгал от един музей на чаeното "парти" на пристана на Бостън. По-скоро - "Tea party ships & museum".
Трябвало да гледам към Лондон.
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1087 -: Ноември 03, 2023, 20:09:57 »
А аз наивно си мислех, че е правото на хората от дадена област или страна да се определят какви да са и коя да е държавата им. Нали така беше в Крим?

И аз съм за, но, Тибет ще получат независимост от Китай, когато САЩ върнат южните щати на Мексико, тоест, никога. А щата Тексас дали ще получи своята независимост от САЩ, нали САЩ са страната на свободата и свободното самоопределение, така пише и в конституцията им, всеки може да напусне съюза, когато пожелае, и насаждат тая свобода със стотици хиляди тонове бомби и ейджънт ориндж!?  На куково лято!

Бъч, да не бъдем лицемери!
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1088 -: Ноември 03, 2023, 20:18:27 »
когато САЩ върнат южните щати на Мексико, тоест, никога.
Явно не си запознат със ситуацията в споменатите щати. Те никога, НИКОГА не са поставяли въпрос за отделяне от щатите и/или присъединяване към Мексико. Никога "as never".
Тази територия не е била "щати" в Мехико - територия. Преди 1848г не е имало Аризона, Ню Мексико, Юта, Калифорния...Имало е испански латифундии и англосаксите с данъчни врътки ги прибират след 48 година.
Мексиканците в тези щати или мормоните в Юта или чайнизите в Калифорния не можеш ги закара насила в Мексико. :)))
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1089 -: Ноември 03, 2023, 20:23:51 »
Прочети пак какво съм написал, южните щати са завладени с войни и след вековно етническо прочистване и населяване с ВАСПи, няма как да се самопределят към Мексико, а  щата Тексас има движение за независимост от САЩ, ама няма да им разрешат дори референдум.
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1090 -: Ноември 03, 2023, 20:29:45 »
Какво прочистване? Та голям процент в Калифорния са мексиканци. "Трето" поколение - Catch 22.
Хама прочистване...Оставете соц пропагандата в килера на младeжките заблуди!
Кмета на ЛА май беше латино? Да пише Дърт Вейдър тук, че ми е далечно вече.
Само полицията на ЛА гони 10000. Да добиeте представа за LA.
WASP са вече такова малцинство, и на мексикото и негрото дават всякакви привилегии да се учат в колеж, но всуе. Последното за CA. За другите щати нямам поглед.
« Последна редакция: Ноември 03, 2023, 21:19:09 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1091 -: Ноември 03, 2023, 20:34:37 »
Какво прочистване?

Как какво, къде са индианците от южните щати? А придошлите мексиканци (бежанци), те са дошли за да стават американци, за "американската мечта", естествено че няма да се самоопределят за мексиканци. Но кажи за Тексас, възможен ли е там демократичем референдум за независимост!?
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1092 -: Ноември 03, 2023, 20:39:02 »
Но кажи за Тексас, възможен ли е там демократичем референдум за независимост!?
Не са го искали, че да проверим за възможността. Той - Texas за разлика от други е свободно присъединен. За да туря кавички на свободно, трябва да прочета повече за "Аламо" и Тексас. Не искам да ме засича тук "отврат"- а. Поне да изгледам някоя продукция на Холивуд за "Аламо". Патриотична, разбира се. Каква да е? :)))

Дотук с майтапа. Територията която визираш е била завзета от испанците 15-16 век. Не от Мексико, разбира се.* Ако има прочистване, са го правили там испанци. Католици. В сегашно Мексико и югоизтока на САЩ. Англосаксите са притискали испанците там и наследниците на смесените испанци с индианци. Не се бъркай, с останалата част на САЩ!
В Калифорния има много испански католически мисии - разбирай манастири от 16- 17 век които са провеждали тяхна политика.

* От атцеки и маия империи - "култури". Разбира се, понятието "атцеки" се появява по-късно, в 19 век.
« Последна редакция: Ноември 03, 2023, 21:20:21 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1093 -: Ноември 03, 2023, 20:43:18 »
Да, като в НАТО, свободен си да напуснеш по всяко време, ама като пуснеш веднъж вълка в кошарата, овците не могат да го изгонят, а той сам никога няма да си търгне.

Фалш и лицемерие!
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1094 -: Ноември 03, 2023, 20:56:30 »
Но кажи за Тексас, възможен ли е там демократичем референдум за независимост!?

Не е възможен, дори и да искат. Американската конституция не предвижда сецесия. Затова става и войната между Севера и Юга. Нема излизане от съюза. Освен ако не приемат поправка, което е невъзможно

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1095 -: Ноември 03, 2023, 21:02:20 »
не предвижда сецесия.
Нито се предвижда, нито не се предвижда. Нямам спомен да е коментирано, споменато. Сива зона. Не мисля, че Линкълн води войната от гледна точка на конституцията на САЩ.

То и СССР беше нерушим, но си се разпадна от трима тъпанари в Беловежката гора и никой не мецна. Нали на единия има център и паментник?
Можеш, правиш...
« Последна редакция: Ноември 03, 2023, 21:11:37 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10103
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1096 -: Ноември 03, 2023, 21:13:50 »
Нито се предвижда, нито не се предвижда. Нямам спомен да е коментирано, споменато. Сива зона.
То и СССР беше нерушим, но си се разпадна от трима тъпанари в Беловежката гора и никой не мецна. Нали на единия има център и паментник?


Е, ай са! Никой няма да тълкува конституцията "щом не е предвидено, значи може". Не е предвидено - не може.
СССР беше друга манджа. Републиките имаха право да напуснат съюза. А му викаха нерушим, защото Партията осъществяваше спойката. Разрушиха партията - разрушиха съюза.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8815
  • Fuck the EU
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1097 -: Ноември 03, 2023, 21:50:11 »
Конституцията не казва, но има решение на Върховният съд на САЩ ,в делото Texas v. White, което постановява, че един щат не може да се отдели едностранно.

Едно на нула, срещу самоопределението на народите!  :)))
Да не забравите да гласувате!  ;)

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1098 -: Ноември 03, 2023, 21:56:13 »
Конституцията не казва, но има решение на Върховният съд на САЩ ,в делото Texas v. White,
:notworthy:
Ще прочета повече.
Аз съм Law-abiding citizen. Докато не са ме изловили. :))) Тогава ще има "Гони монету! Монету нет..." ;)
"Everything is Illegal in Massachusetts"
https://www.youtube.com/watch?v=xBdpINm9UBU
« Последна редакция: Ноември 03, 2023, 22:10:54 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #1099 -: Ноември 14, 2023, 17:00:17 »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1100 -: Ноември 22, 2023, 20:34:24 »
Quote (selected)
Китай тихо и някак незабелязано изгради цяла орбитална станция
https://glasove.com/tehnologii/kitay-tiho-i-nyakak-nezabelyazano-izgradi-tsyala-orbitalna-stantsiya-video
Без медийни вузевули ала Мъск.
Просто го направиха.
« Последна редакция: Ноември 22, 2023, 20:41:10 от buratinob »
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1101 -: Ноември 22, 2023, 21:34:05 »
Quote (selected)
Китай тихо и някак незабелязано изгради цяла орбитална станция
https://glasove.com/tehnologii/kitay-tiho-i-nyakak-nezabelyazano-izgradi-tsyala-orbitalna-stantsiya-video
Без медийни вузевули ала Мъск.
Просто го направиха.
Изпуснал си едно л ;)

Малко допълнение  :well_done-1299::
https://www.youtube.com/watch?v=2eaZLYiRHuY

Активен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1102 -: Ноември 22, 2023, 23:44:20 »
Изпуснал си едно л
Вулвазели?
активен участник в Брауновото движение

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3581
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1103 -: Ноември 23, 2023, 00:39:04 »
Вузевулата е вулва във ВУЗ.
Велзевул е демон.
А това, което издава шум, е вувузела.

Мъск не е вувузелист, той си върши работата.

Активен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 292
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1104 -: Ноември 24, 2023, 08:06:15 »
Вузевулата е вулва във ВУЗ.
Предполагам, че е ауто коректор грешка ... правилния термин е "Вузевулва"
активен участник в Брауновото движение

Неактивен Captain Buddy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1631
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1105 -: Ноември 26, 2023, 12:07:36 »
Китай беше планирал през тази година да пусне първата си линия за производство на квантови чипове и вече официално я стартира, което го прави първата страна, способна да произвежда самостоятелно квантови чипове. Квантовите чипове ще революционизират изчислителната мощност и скоросктта за обработка на данни. Пробивът на Китай бележи голяма промяна в глобалната технология.
---
На санкциите на САЩ за спъване на технологичното развитие на Китай, логичният отговор беше ограничения за китайския износ на Ga, Ge, Graphine, REE и т.н.
---
 
Между страна, произвеждаща стотици хиляди инженери всяка година, и страна, която се опитва да превърне момчетата в момичета и момичетата в момчета и обсебена от местоименията, не е особено трудно да се каже, кой ще бъде победителят.

---

КАДРИТЕ РЕШАВАТ! КОЙ РАЗБРАЛ, РАЗБРАЛ!

 

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1106 -: Ноември 26, 2023, 18:27:55 »

Между страна, произвеждаща стотици хиляди инженери всяка година, и страна, която се опитва да превърне момчетата в момичета и момичетата в момчета и обсебена от местоименията, не е особено трудно да се каже, кой ще бъде победителят.

В началото на 2000 имах взимане даване с няколко ВУЗа. Още тогава инженерните факултети "жълтееха". След това станаха малко по-мургави (Индия). Не са на почит сред местните тук тези професии. Трудно се учи, а компенсацията после не е от най-примамливите. Знаех няколко китайчета, които поработиха 2-3 г. след завършването и си заминаха за Китай.
« Последна редакция: Ноември 26, 2023, 18:57:37 от peniko »

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9562
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1107 -: Ноември 26, 2023, 18:44:54 »
А кои професии са на почит? Меринджеите и борсовите посредници? И как се надявате една страна с борси да оцелее при война с друга страна със суровини?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1108 -: Ноември 26, 2023, 19:44:57 »
А кои професии са на почит? Меринджеите и борсовите посредници? И как се надявате една страна с борси да оцелее при война с друга страна със суровини?
Не съм "специалист" по войните. Там по ще свърши работа тов. ЗИП, ама не го знам къде е. :))) Борсовите посредници и финансовите аналитици "угаснаха" през времето на срива 2008-09. Много хора с МБА дипломи се озоваха по гишетата на банките (teller-и). За мениджърите какво да река? Увеличава се количеството за сметка на качеството. От личен опит, съдейки по фирмата в която работя вече 16 г. Сега май всеки 2ри е "манагер" на нещо си. Развяват нек'ви екселски таблици, пишат дълги безсмислени имейли и т.н. и ...ми броят запетайките. Ако знаете само, колко време прахосвам да доказвам "колко е на хилядата половината". Когато се "напече" чувам: Виж там да направиш нещо! Бих си позволил да направя обобщение: тия са като парт. секретари по Бай Тошово време. На 3 магарета 2 кила слама не могат да разделят ама акъл винаги ще дадат. На въпроса кои професии са на почит? Като за обикновени хора - счетоводители, без ирония. Тук всеки бизнес и всяко лице подават дан. декларация. Значи клиенти не липсват. Лично наблюдение: на счет-а му отнема 20 мин да ти направи декларацията. Ти плащаш $250 и чао. Работи се онлайн, никой не ти диша във врата. Друго привлекателно - здравни професии, от всякакъв род. Сега това е "големият" бизнес тук. Строят се поликлиники и др. здравни заведения на поразия. Народът става все по-болен, а цените на зравеопазването вървят нагоре по експонента. Личен опит: по време на Ковида ДЖПто ми взимаше по $60 за профилактичен преглед. Сега са $120. Да не давам по-главозамайващи примери. Ще завърша с това, как протича един профилактичен преглед: 1во регистратурата - проверка на док-ти, задължително карта за осигуряване. После има нек'ва "асистентка" (не й знам длъжността), която те тегли и ... те мери колко си висок/а. Чакай бе, да не очакваш да съм пораснал на мойте години? :0005: После среща със сестрата. Тя тук е много важна личност, без майтап. Някои от тях даже могат да пишат рецепти. Та, мерене на кръвно, проверка какви лекарства взимаш, коя ти е аптеката. Най-накрая се срещаш с НВ доктора/ката. Прислушва те за 2 мин макс, пита те как се чувстваш и задължително те съветва за нек'ви си силно препоръчителни за твоята възраст процедури (разбирай $$$). Та смятайте, що народ се изхранва от пациентите. Те така.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9562
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1109 -: Ноември 26, 2023, 20:51:14 »
Аналогичен случай у наше село, пратиха ми писмо да ходя на профилактичен преглед, преди 10 дена ходих, първо администрация, първо по пощата получавам въпросник, попълвам, после отивам, администрация - същите въпроси, после една сестра ли е, не знам, същите въпроси, после втора, същите въпроси, после лекарка и накрая зъболекарка, при всичките разпит по същия въпросник, та пет пъти така. Някъде по пътя ми измериха височина, тегло, караха ме да стоя на един крак и толкоз. В България поне кръв ми взимаха за изследване, тук имала съм миналата година март пълни ицследвания и сега не трябвало. Нищо освен въпроси. Само зъболекарката ми огледа зъбите, това беше единственият преглед.
Ходих на такъв преди 5 години в друг град и не беше същото.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2584
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1110 -: Ноември 26, 2023, 22:09:03 »
Ковида беше коронясването на част от лекарската стампада за принадлежащи към "бизнеса". Към шайката пиявици, нищоправци, нагли мошеници и пр.

Някои хора ми се сърдеха, когато казвах, че както познавам какво струват инженерите, ме е страх да ходя на доктор! А сега твърдя, че заради пътекаТА са станали и убийци! Личен опит с мой близък. Убиха го за 1 седмица няма!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #1111 -: Ноември 27, 2023, 09:35:57 »
Какво означава "стампада"?

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1112 -: Декември 01, 2023, 21:26:35 »
Quote (selected)
Товарни влакове на Китай съкращават с 20 дни пътя до Европа отколкото морското карго
...
Маршрутите свързват над 100 града в 11 азиатски страни и пристигат в над 200 града в 25 европейски държави. Благодарение на тяхното развитие времето за транспорт на стоки между Китай и Европа е с над 20 дни по-бързо в сравнение с морското карго. По този начин качествените продукти от Китай и Европа могат много по-бързо да достигнат до международните пазари.
https://manager.bg/%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D0%B0/tovarni-vlakove-na-kitai-sakrastavat-s-20-dni-pata-do-evropa-otkolkoto-morskoto-kargo
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1113 -: Декември 04, 2023, 11:48:59 »
Quote (selected)
В световната класация на градовете, произвеждащи висококачествени научни и технологични разработки, Пекин отново е първи (а Шанхай е трети). В допълнение, сред петдесет такива глобални научни центрове, още 18 китайски града се издигнаха в класацията, като Хефей (който, да речем, не е много далеч от Шанхай) изпревари Лондон и Лос Анджелис. Общо 32 града от Поднебесната бяха включени в класацията и почти всички от тях се изкачиха с една или две степени в рамките на година. Между другото, преди година Китай се оказа първата научна сила в света, изпреварвайки САЩ в същите рейтинги, а сега само затвърди и подобри тази позиция.
https://pogled.info/svetoven/kitai/kitai-nameri-ahilesovata-peta-na-sasht.163441


Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1115 -: Декември 10, 2023, 16:31:10 »
Quote (selected)
Китай направи качествен скок в разработването на електромагнитни оръжия
Китайски военноморски инженери обявиха успешното разработване на електромагнитно релсово оръжие, което може да изстрелва множество снаряди без вреда за себе си. Дори по време на непрекъсната стрелба оръжието е запазило своята много висока точност. Снарядите излитат от цевта със скорост 2 км/сек, което дава възможност да се поразяват цели на разстояние 100-200 км, докато конвенционалните артилерийски снаряди могат да достигат само до няколко десетки километра.
...
САЩ спряха разработването на релсотрони през 2021 г., като се съсредоточиха върху хиперзвуковите ракети. Един от основните препъни камъни за САЩ по отношение на релсовите оръжия беше, че те не можаха да разберат как да създадат подобно оръжие, което да може да стреля многократно, без да получи каквито и да било поражения.
https://www.kaldata.com/it-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%b8/%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b0%d0%b9-%d0%bd%d0%b0%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b2%d0%b8-%d0%ba%d0%b0%d1%87%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%ba%d0%be%d0%ba-%d0%b2-%d1%80%d0%b0%d0%b7%d1%80%d0%b0%d0%b1-454926.html
Някой разправяха че жълтите само копират и внедряват.
Май не е точно така.
Не че нещо, ама ние ("колективния запад") даже не можем да копираме това което те вече имат.

ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1116 -: Декември 10, 2023, 16:45:23 »
https://www.kaldata.com/it-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%b8/%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b0%d0%b9-%d0%bd%d0%b0%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b2%d0%b8-%d0%ba%d0%b0%d1%87%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%b5%d0%bd-%d1%81%d0%ba%d0%be%d0%ba-%d0%b2-%d1%80%d0%b0%d0%b7%d1%80%d0%b0%d0%b1-454926.html
Някой разправяха че жълтите само копират и внедряват.
Май не е точно така.
Не че нещо, ама ние ("колективния запад") даже не можем да копираме това което те вече имат.

Интересно как ще се целят на 100-200 км като проектилът е неуправляем и дали са направили вече преносими атомни захранвания. :smokin:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1117 -: Декември 10, 2023, 16:50:52 »
100 км са по балистична крива, не са пряко мерене.
Захранването е друга тема, енегиите са големи, но не недостижими за новите батерии.
Да вметна че управлението е  с ИИ.
"първата катма на кучето"
Първите ИИ за военните.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1118 -: Декември 10, 2023, 17:18:33 »
100 км са по балистична крива, не са пряко мерене.
Захранването е друга тема, енегиите са големи, но не недостижими за новите батерии.
Да вметна че управлението е  с ИИ.
"първата катма на кучето"
Първите ИИ за военните.

Сега остава да ми кайеш колко кила е фишека и колко бързо стреля топчето, ъ ? За ИИ после . :spiny:

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1119 -: Декември 10, 2023, 17:21:32 »
Quote (selected)
Снарядите излитат от цевта със скорост 2 км/сек
Не става за изстрелване в космоса.
Засега.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1120 -: Декември 10, 2023, 18:54:45 »
Quote (selected)
Снарядите(?) излитат от цевта със скорост 2 км/сек
Не става за изстрелване в космоса.
Засега.

Легнал ли си си вече или да повторя въпроса ?  :think:

За всеки случай :t0328:

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #1121 -: Декември 10, 2023, 19:22:54 »
В оригинала на статията има повече информация, но не и скорострелността или теглото на проектила. Няма нужда той да долети на 100 км, защото докато долети, скоростта му ще спадне много. Затова е по-добре да удари на по-малко разстояние, но с такава свръхвисока скорост, при която дори проектил с малка маса може да нанесе големи поражения поради огромната си кинетична енергия (да си спомним, че тя е пропорционална на квадрата на скоростта).

Не знаех, че САЩ са спрели разработките на релсотрони. Мисля, че това е голяма грешка от тяхна страна.

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1122 -: Декември 10, 2023, 21:42:59 »
Не знаех, че САЩ са спрели разработките на релсотрони. Мисля, че това е голяма грешка от тяхна страна.

Релсотрона е кинетично оръжие. Стреля с балванки без заряд. Разчита се на голямата кинетична енергия. Сегашните експерименти са с балванки с диаметър по малко от 5 см ( доколкото знам ). Американците искаха да сложат релсотрони на "шперплатените" есминци "Zumwalt ", само че нищо не стана . При техните военни има  доста Балагановци ( пилите Шура ). В Ирак, при Садам, имаше един норвежец ли датчанин, който беше го убедил да строи гигантски релсотрон да обстрелва Израел, към  стотина метра дълъг. Нищо не стана и после май израелците го посетиха ( не релсотрона). :smokin:

Активен фелдкурат Ото Катц

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1704
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1123 -: Декември 11, 2023, 12:30:41 »
Не знаех, че САЩ са спрели разработките на релсотрони. Мисля, че това е голяма грешка от тяхна страна.

Релсотрона е кинетично оръжие. Стреля с балванки без заряд. Разчита се на голямата кинетична енергия. Сегашните експерименти са с балванки с диаметър по малко от 5 см ( доколкото знам ). Американците искаха да сложат релсотрони на "шперплатените" есминци "Zumwalt ", само че нищо не стана . При техните военни има  доста Балагановци ( пилите Шура ). В Ирак, при Садам, имаше един норвежец ли датчанин, който беше го убедил да строи гигантски релсотрон да обстрелва Израел, към  стотина метра дълъг. Нищо не стана и после май израелците го посетиха ( не релсотрона). :smokin:
д-р Бул, белгиец,  не беше релсотрон, обикновено оръдие - "дебелата Берта" на стероиди, израелците го свитнаха
“Когато думите изгубят значението си, хората губят свободата си.” Конфуций

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1124 -: Декември 18, 2023, 22:25:09 »
Китай ?  :blurry_drunk-2127:

https://www.youtube.com/watch?v=FJxriCdzd9s

2024: что ждёт Россию и Китай в год дракона? Китаевед Николай Вавилов






Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1125 -: Декември 29, 2023, 22:35:12 »
Или за този ?
https://youtu.be/q1nsM_bRc0c

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #1126 -: Януари 01, 2024, 16:46:19 »
Кинетично оръжие може да унищожи американски „Ейбрамс“ с един изстрел
Quote (selected)
Две седмици преди изборите в Тайван Китай изпрати ново послание към САЩ. Според South China Morning Post китайски учени са провели  учение с нов тип оръжие с тегло от едва 20 кг. – кинетично оръжие, което изстрелва снаряди с хиперзвукова скорост, унищожаващи всичко по пътя си.

Китайците са тествали оръжието върху аналог на американския танк М1 „Ейбрамс“. В случай на хиперзвуков снаряд, електронните системи на танка ще бъдат разрушени и членовете на екипажа ще бъдат сериозно ранени от самия удар и освободената енергия.

Докато традиционните противотанкови оръжия се нуждаят от прецизност, за да бъдат ефективни, кинетичните оръжия могат да причинят смъртоносни щети дори само при контакт с целта.

Наскоро китайците демонстрираха и електромагнитно корабно оръжие, което изстрелва снаряди на разстояние от 100 до 200 км. Пентагонът се опитва да разработи подобни оръжия от 2011 г., но поради многобройни неуспехи се отказа от тези проекти, преминавайки към хиперзвукови ракети, засега също без особен успех. Китайците, от друга страна, успяха да интегрират електромагнитните си оръжия с изкустевен интелект, който се научава да коригира грешките сам.

Пекин планира да оборудва следващото поколение самолетоносачи с електромагнитни оръжия и те могат да получат бойно кръщение в случай на война с Тайван. Неслучайно китайците симулират и хиперзвукови удари по американски самолетоносачи.

„Ситуацията около Тайван се нажежава в навечерието на изборите. Съединените щати набързо отстраняват самолетоносача „Джералд Форд“ от бойно дежурство близо до Израел, за да го изпратят в Тайван в случай на форсмажорни обстоятелства. Въпреки това вероятността от война в момента е ниска. Китай вероятно ще изчака увеличаване на политическата нестабилност в Съединените щати и пускането в експлоатация на ново поколение оръжия, които ще му позволят да стане технологично откъснат от американците“, коментира политологът Малек Дудаков, цитирайки новината в китайските медии.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1127 -: Януари 10, 2024, 20:30:20 »
Quote (selected)
Китай стана световен лидер по износ на автомобили
https://manager.bg/avtomobili/oficialno-kitai-izprevari-aponia-po-iznos-na-avtomobili-
ЕС е вреден за вашето здраве!


Неактивен peniko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1229
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1129 -: Януари 12, 2024, 20:47:31 »
В КНР създадоха ядрена батерия, която издържа половин век без зареждане


Ядрената енерргия не е екологично зелена, затова тази чудесийка няма да се наложи в Европа...

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1130 -: Януари 12, 2024, 20:57:01 »
Quote (selected)
Според Bevolt „батериите за атомна енергия са екологични. След периода на разпадане 63-те изотопа се превръщат в стабилен изотоп на медта, който е нерадиоактивен и не представлява заплаха за или замърсяване на околната среда“.
Освен това ядрената енергия почна да става зелена, от зор  позеленява. :)))
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен cekyko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2749
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1131 -: Януари 12, 2024, 21:01:21 »
fyi - 5 Jiao 1991-2001 (половин юан) е почти идентична по размери с 20те стотинки 1999та...


В КНР създадоха ядрена батерия, която издържа половин век без зареждане


Ядрената енерргия не е екологично зелена, затова тази чудесийка няма да се наложи в Европа...
тия, дето ни убеждаваха да се срамуваме от Сталин, се оказаха просто поклонници на Хитлер...

Активен Zmeja

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2150
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1132 -: Януари 12, 2024, 21:45:08 »
В САЩ са в шок! Вторият по големина чужд собственик на земя е член на китайската компартия. Какво още е накупил?
https://kritichno.bg/sviat/kak-vtoriyat-po-golemina-chuzhdestranen-sobstvenik-na-zemya-v-sasht-se-okaza-chlen-na-kkp/
Quote (selected)
Представителката на Републиканската партия в Орегон Лори Чавес-ДеРемер заяви, цитирана от Daily Caller, че е „дълбоко обезпокоена от факта, че лица, свързани с Китайската комунистическа партия, изкупуват дървесина, която е един от най-ценните и изчерпаеми ресурси“.  „Чуждестранната собственост върху земите на Съединените щати е сериозен проблем, който с право предизвика безпокойство сред фермерите, животновъдите и лесовъдите в цялата страна“, казва още Чавес-ДеРемер.
Та да попитам: Чуждестранната собственост върху земята и изсичането на горите само в САЩ ли трябва да буди безпокойдтво?

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1133 -: Януари 13, 2024, 18:19:15 »
Quote (selected)
Кандидатът, който иска независимост от Китай спечели изборите за президент в Тайван
https://manager.bg/%D1%81%D0%B2%D1%8F%D1%82/kandidatat-koito-iska-nezavisimost-ot-kitai-specheli-izborite-za-prezident-v-taivan
Там също няма да минат по пътеката на мира.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9562
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1134 -: Януари 13, 2024, 20:33:44 »
Време е да спретнат един майдан.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #1135 -: Януари 13, 2024, 20:44:37 »
Quote (selected)
Кандидатът, който иска независимост от Китай спечели изборите за президент в Тайван
https://manager.bg/%D1%81%D0%B2%D1%8F%D1%82/kandidatat-koito-iska-nezavisimost-ot-kitai-specheli-izborite-za-prezident-v-taivan
Там също няма да минат по пътеката на мира.
Втора победа на САЩ след тази в Аржентина.
Силни са още гадовете, дълга ще е борбата...

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23767
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1136 -: Януари 15, 2024, 07:11:50 »
Quote (selected)
Страната е на път да се превърне в световен лидер в сферата на ИИ до 2030 г. Технологичният гигант Baidu, например, наскоро пусна Ernie Bot, за да съперничи на ChatGPT. ИИ в Китай се разпространява бързо в областта на здравеопазването, образованието и развлеченията.

Ключът е в ефективността. Китайски учени са разработили чипа ACCEL, който може да извършва 4,6 квадрилиона операции в секунда в сравнение с A100 на NVIDIA, който осигурява 0,312 квадрилиона операции в дълбоко обучение в секунда.

Всяка година в Китай завършват не по-малко от един милион повече студенти по математика и технологии отколкото в САЩ. Това далеч надхвърля ИИ. Азиатските държави винаги достигат до първите 20% в състезанията по природни науки и математика.

Австралийският институт за стратегическа политика (ASPI) може би е зле с геополитиката. Но поне са направили услуга на обществото, показвайки нациите, които водят планетата в 44 критични технологични сектора: Китай е номер едно в 37 сектора. САЩ водят в 7.

В останалите сектори няма други водачи. Те включват отбрана, космос, роботика, енергия, околна среда, биотехнологии, съвременни материали, ключови квантови технологии и, разбира се, AI.
https://kritichno.bg/sviat/pepe-eskobar-prez-2024-shte-tsaruva-suverinitetat-sasht-nyamat-shans-da-pobedyat-kitay-na-boynoto-pole/
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен lucho

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8874
    • Профил
    • Личен сайт
Re: Китай
« Отговор #1137 -: Януари 18, 2024, 09:11:07 »


Науру вече не е в списъка.

Неактивен Фют

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1519
  • No complain no explain
    • Профил
Re: Китай
« Отговор #1138 -: Януари 19, 2024, 22:40:04 »
Интересно интервю - Китай. Много актуално и информативно

"Антикитай": китайская Украина - Тайвань, как КНР решит тайваньский вопрос? Китаевед Николай Вавилов

https://www.youtube.com/watch?v=zipj7GOF2PY