Преглед на печата … > Euractiv and …

Напрежението в Украйна съживява болезнените спомени на грузинците от войната

(1/2) > >>

AR-15:
Напрежението в Украйна съживява болезнените спомени на грузинците от войната

Докато десетки хиляди руски войници се струпват близо до границата с Украйна, мнозина в другата бивша съветска страна Грузия изпитват плашещо чувство на дежа вю.
През 2008 г., по време на Летните игри в Пекин, Русия предприе опустошително сухопътно нападение срещу малката кавказка държава на южната й граница.
Грузия влезе в битка с проруските милиции в своя сепаратистки регион Южна Осетия, след като те предприеха обстрел на грузински села.
Боевете през август 2008 г. продължиха само няколко дни, но взеха повече от 700 жертви,  а десетки хиляди етнически грузинци бяха разселени.
Днес, когато западните столици предупреждават за поредната възможна руска атака срещу Украйна, грузинците виждат плашещи паралели.
„Ужасно е това, което виждаме тези дни в Украйна“, казва Зина Тваладзе, майка на две деца, изселени от контролирана от сепаратистите Южна Осетия.
„Изглежда, че руският президент Владимир Путин е готов да пролее кръвта на украинците и на собствените си войници, само защото иска да възстанови Съветския съюз“, смята тя.
През 2008 г. 53-годишнен мъж каза пред Франс Прес, че сепаратистите „изгориха къщата ни, докато руските войски наблизо ги наблюдаваха. Имахме късмет да избягаме от екзекуцията.“
В центъра на двете кризи е едногодишно западно обещание, че двете бивши съветски държави ще могат да се присъединят към водения от Съединените щати военен алианс НАТО.
Само три месеца преди грузинската война държавните глави на страните от НАТО се договориха и Украйна, и Грузия „да станат членове на НАТО“.
Този ход разгневи Путин, който разглежда всяко разширяване към руските граници като заплаха за сигурността, въпреки че Западът подчертава, че НАТО е чисто отбранителна организация.
‘Солидарност’
Боевете в Грузия през 2008 г. приключиха само след пет дни с посредничеството на Европейския съюз. Това примирие бе постигнато при френското председателство на Съвета на ЕС.
Кремъл призна независимостта на двете отцепили се държави Южна Осетия и Абхазия и създаде там постоянни руски военни бази.
Няколко години по-късно, през 2014 г., руските войски анексираха Кримския полуостров от Украйна.
Те започнаха да подкрепят дружелюбните към Кремъл сепаратисти в източната част на Украйна в продължаващ конфликт, който според ООН е причината за смъртта на 13 000 души.
Повече от 13 години след войната в Южна Осетия в Китай се провеждат Зимните олимпийски игри.
Докато европейските лидери се борят да предотвратят руска инвазия, грузинските политици изразяват солидарност с Украйна.
Президентът Саломе Зурабишвили миналата седмица разкритикува руската политика на „провокация“, като заяви, че тя представлява заплаха както за Грузия, така и за Европа.
Грузия разбира „много добре какво чувстват сега хората в Украйна“, каза тя.
„Това е солидарност от страна, която вече пострада и все още страда от руска окупация“, допълни президентът.
Но за някои в малката черноморска държава думите не стигат.
Мамука Мамулашвили се би срещу руските сили в Южна Осетия през 2008 г. Днес той е командир на „Грузинския легион“, подразделение от около 100 бивши грузински войници, воюващи в украинската армия.
„Много грузинци са се записали в украинската армия“, каза той пред Фрас Прес.
„Ние се борим за Украйна, но също и за свободата на Грузия“, посочи той и добави, че десетина грузински доброволци са загинали, борейки се със сепаратистите в Украйна през 2014 г.
„Следващ трофей“?
Анализаторът Гела Васадзе каза, че кризата в Украйна е тревожно „дежа вю за грузинците“.
„В Грузия има консенсус, че падането на Украйна ще означава края на държавността на Грузия“, коментира експертът.
Путин отхвърли твърденията, че Русия планира да атакува Украйна, но поиска „гаранции за сигурност“, които включват отмяна на обещанието на НАТО да приеме Украйна и Грузия във военния блок от 27 държави.
Четиринадесет години след това уверение обаче двете прозападни нации все още не са стъпили на официалния път за членство.
„Съединените щати досега отхвърляха исканията на Путин да затворят вратите на НАТО за Украйна и Грузия, но всяко членство все още остава далечна, дори малко вероятна перспектива“, каза Васадзе.
За много грузинци залогът е голям.
Нона Мамулашвили, лидер на основната опозиционна партия в Грузия, каза, че целта на Путин сега е да принуди Запада да скъса връзките с Украйна и Грузия.
„Съдбата на Грузия се решава днес в Украйна“, коментира тя.
Тваладзе, жената, която бе изселена от Южна Осетия, се опасява, че руската победа в Украйна може да насърчи Путин да завърши започнатото в Грузия.
„Ако Украйна бъде победена, Грузия ще бъде следващият му трофей“, каза тя.
Source: Напрежението в Украйна съживява болезнените спомени на грузинците от войната

66:
И що сложихте тая помия тук?

Kole:

--- Цитат на: AR-15 в Февруари 13, 2022, 14:28:32 ---През 2008 г., по време на Летните игри в Пекин, Русия предприе опустошително сухопътно нападение срещу малката кавказка държава на южната й граница.
--- Край на цитат ---
Я пак?!
Да не сте в първи клас, че да не помните лично кой кого нападна?!
На 08.08.2008 Наакашвили използва началото на олимпиадата и започва обстрел на столицата на Южна Осетия, а после гризински войници, сред които и "афрогрузинци" с акцент, нахлуват на територията и започват да трепят. Отблъснати са от руската и южноосетинската армия.

аменеменема:

--- Цитат на: 66 в Февруари 13, 2022, 15:17:38 ---И що сложихте тая помия тук?
--- Край на цитат ---
Помия е твърде деликатна дума за този бълвоч. Но трудно е да се предаде с думи погнусата, която изпитва нормален човек от подобен текст.

Captain Buddy:
Euractiv оригинално е френска измишльотина, която вече отдавна е осиновена от капитала. Финансирането на огромния й апарат преводачи идва главно от фирмено спонсорство, реклами, а също така значителна част от обществени фондове – Брюксел. Голяма заблуда е да се очаква обективност и непредубеденост от Euractiv, защото който плаща, той поръчва и музиката. Това нагледно се доказва от показваните материали тук включително и в противоречие с форумните правилата не на български. Очевидно също така е, че импакт факторът на материалите на Euractiv е нулев и се свежда най-вече до генериране на паразитен трафик. Ако става въпрос за паразитен трафик, участието на преводачката се справя доста по-успешно с тази задача, че дори понякога е и забавно по своему.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия