Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 18, 2024, 18:20:43

Автор Тема: Здравни системи, здравни каси и други весели неща от живота…  (Прочетена 8175 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11130
    • Профил
Quote (selected)
Замислям се, дали българите са узрели, за един бойкот на частните лечебни заведения?
По добре да узреят да си искат спирането на тази простотия болниците да са търговски дружества. Ще направят много добро за себе си.
 
« Последна редакция: Май 10, 2020, 13:04:46 от von Gossinger »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Re: Коронавирус в България
« Отговор #1 -: Май 10, 2020, 10:57:07 »
Quote (selected)
Замислям се, дали българите са узрели, за един бойкот на частните лечебни заведения?
По добре да узреят да си искат спирането на тази простотия болниците да са търговски дружества. Ще направят много добро за себе си.
Не съм някакъв голям привърженик на "търговските дружества" в здравеопазването, но с какво могат да се заменят в сегашните условия? Някаква обща картинка с обосновка и най-груби финансови разчети има ли? Лозунгите за "Семашко" и колко е хубаво са известни. Нещо по-реално като модел? Включително и "Семашко", но с някакви числа и условия.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23667
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Re: Коронавирус в България
« Отговор #2 -: Май 10, 2020, 11:04:38 »
За да има Семашко трябва пълна преоценка мястото на държавата в общественият живот.
Финансовите разчети се правят след като се видят нуждите, след като решим дали здравеопазването, образованието и социалните придобивки са по-важни от НАТО-вски фърчила водни колела.
Модел имаше, работеше.
Болните се лекуваха, населението се профилактираше.
Сега болните се стрижат, някой направо ги одират и като страничен ефект може и да се лекуват.
ЕС е вреден за вашето здраве!

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: Re: Коронавирус в България
« Отговор #3 -: Май 10, 2020, 11:16:21 »
......
Не съм някакъв голям привърженик на "търговските дружества" в здравеопазването, но с какво могат да се заменят в сегашните условия? Някаква обща картинка с обосновка и най-груби финансови разчети има ли? Лозунгите за "Семашко" и колко е хубаво са известни. Нещо по-реално като модел? Включително и "Семашко", но с някакви числа и условия.

Калинчо, Калично, преди да искаш модел с финансови разчети, искаш ли да си дадеш мнението с какво сегашният модел "Костов-Семерджиев" и по-добър от модела "Семашко", ако ти е по-лесно, да обърнем нещата - "слабостите" на Семашко ги знаем, посочи ни според теб кои са слабостите на модела "Костов-Семерджиев", след това заедно ще търсим изход....бива ли?
« Последна редакция: Май 10, 2020, 11:35:50 от фелдкурат Ото Катц »

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Re: Коронавирус в България
« Отговор #4 -: Май 10, 2020, 11:21:14 »
Преоценката на държавната роля е едно, "Семашко" в здравеопазването е друго. Доста сходна е "Бевъридж" и напълно приложима при сегашните условия. Всъщност "Бевъридж" без частните елементи си става точно "Семашко". Въпросът е какви ресурси трябват и защо се смята, че държавата (България, сега) може да ги управлява ефективно и ефикасно?
Именно за това е думата, как да изглежда модела и колко ресурси трябват, както и основанието да се смята, че тези ресурси ще се управляват добре.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Re: Коронавирус в България
« Отговор #5 -: Май 10, 2020, 11:31:33 »
Quote (selected)
посочи ни според теб кои са слабостите на модела "Костов-Семерджиев", след това заедно ще търсим изход....бива ли?
Много са, но основната е неправилно конструиран "пазар". Плаща се основно за обем дейности (което не е изцяло лошо), а не за резултатите от дейностите (къето пък също не винаги е най-доброто). Това нещо не изглежда непреодолимо или непроменимо, без да се сменя системата.
Друг голям проблем е огромният осигурителен обхват, който не е покрит с адекватния обем осигурителни средства. "На книга" си осигурен за всичко, на практика средствата за "всичко" не са осигурени. Това води до естествените последици - лошо качество и доплащане. Пак не е непреодолимо, но трябва да си извадим главата от пясъка.
Има и странични проблеми, по популистки мотиви издръжка на огромен брой неефективни звена, които гълтат ресурси без да осигуряват срещу тях адекватни услуги. Тук причината не е модела, а популизма. Според модела, такива звена няма.
Има и още, но и до тук е достатъчно.
« Последна редакция: Май 10, 2020, 11:35:11 от Калинчо »

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: Re: Коронавирус в България
« Отговор #6 -: Май 10, 2020, 11:38:00 »
Достатъчно е и повдига сериозни въпроси.

Не съм нито в състояние, нито съм компетентен да глаголя по поставените от теб въпроси - струва си бавно и задълбочено да се разгледат проблемите и евентуалните решения, ако се получи разговор.
Благодаря.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23667
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Re: Коронавирус в България
« Отговор #7 -: Май 10, 2020, 11:38:29 »
Quote (selected)
Въпросът е какви ресурси трябват и защо се смята, че държавата (България, сега) може да ги управлява ефективно и ефикасно?

Като си избиеш от главата клишето че държавата е лош собственик може да ти се получи.
Сегашното нерадостно положение е следствие абдикиране на държавата от задълженията ѝ.
В много области държавата просто се отказа от задълженията си и свободните ниши бяха заети.
Търговско здравеопазване, частни съдебни изпълнители и охранители, частни училища, концесиониране на печеливши дейности унищожаването на БА и превръщането ѝ в теляшка бригада към НАТО и много други простотии.
За малко не се сдобихме с частна митница по царско време, следващата крачка щеше да бъде частни бирници.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Re: Коронавирус в България
« Отговор #8 -: Май 10, 2020, 11:58:53 »
Quote (selected)
Като си избиеш от главата клишето че държавата е лош собственик може да ти се получи.
Изобщо не съм привърженик на клишета и лозунги. Подразбиращото се твърдение, че държавата навсякъде и във всичко се оправя по-добре си е същият тип лозунг и клише. Ако държавата се оправяше добре, в доста от посочените области нямаше да има частници, нали? За избягване на идеологически схоластики с генерализиране, българската държава, тук и сега, се оправя зле. Само с желание да се оправя добре нещата не стават.
И има разлика между собственик и управление на собствеността.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23667
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Re: Re: Коронавирус в България
« Отговор #9 -: Май 10, 2020, 12:08:58 »
Quote (selected)
Ако държавата се оправяше добре, в доста от посочените области нямаше да има частници, нали?

Не точно.
Нашенския модел на частна държава почти изключва други частни инициативи.

Quote (selected)
И има разлика между собственик и управление на собствеността.

Това също си го отстрани, ако трябва оперативно.
Когато реалния собственик си зареже управлението на активите на "специалисти" резултатите често са плачевни.
Като в нашият случай, оставихме "специалисти" да се грижат за народа, за водата му, за енергията, здравеопазването, пенсионното му осигуряване и ей ни на черешата.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Re: Коронавирус в България
« Отговор #10 -: Май 10, 2020, 12:14:33 »
Докато си обсъждаме "коронката"  и се крием под юрганите  некакси неусетно  продължават опитите за фашизация на Кочината.
https://www.segabg.com/hot/category-media/dni-upravlyavashtite-shte-kazhat-kakvo-e-falshiva-novina

Идеално, нали? После ще ви отменят епидемията и ще настане страшен живот!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: Re: Коронавирус в България
« Отговор #11 -: Май 10, 2020, 12:20:21 »
Ако държавата се оправяше добре, в доста от посочените области нямаше да има частници, нали? За избягване на идеологически схоластики с генерализиране, българската държава, тук и сега, се оправя зле. Само с желание да се оправя добре нещата не стават.
И има разлика между собственик и управление на собствеността.

Слагаш каруцата пред коня -- първо държавата (под натиск) абдикира от редица дейности, които извършваше именно под предлог, че не се справя добре. След това дойдоха частниците, които както виждаме вече толкова години също не се справят добре.

На държавата изобщо не беше даден шанс да подобри управлението на дейностите, които бяха в нейния ресор.

Помниш ли коя беше втората мантра, която тъпо и упорито се повтаряше във великото народно събрание?

И накрая -- ако ще си хортуваме за бъдещето на здравната система в България, най-добре е това да бъде в отделна тема, защото тук се явява offtopic (imho).
the lamers club honourable member …

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Re: Коронавирус в България
« Отговор #12 -: Май 10, 2020, 12:21:39 »
Quote (selected)
Като в нашият случай, оставихме "специалисти" да се грижат за народа, за водата му, за енергията, здравеопазването, пенсионното му осигуряване и ей ни на черешата.
Тези "специалисти" са "държавата", тук и сега. Освен в София, за водата например грижата е "на държавата" и се вижда как се справя. Преобладаващата част от здравеопазването пак е на "държавата". И НЕК е държавата, и БДЖ е държавата, и основните пенсии са държавата. Съд, армия, полиция - също е държавата.
Какво ще направиш - ще избесиш калинките на фенерите и на тяхно място ще сложиш кадърни професионалисти, мотивирани от заплащане по единни щатни таблици и безбройни инструкции как се премества химикалка и кламер от едно бюро на друго? И нещата ще си дойдат на мястото...

gossinger

  • Гост
Re: Re: Коронавирус в България
« Отговор #13 -: Май 10, 2020, 12:23:47 »
:t1255: :t1207: :t1233:

Да не кажете, че не сте предупредени и че сте били цензурирани.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: Re: Коронавирус в България
« Отговор #14 -: Май 10, 2020, 12:27:05 »
Да, офтопик е и ако има начин как да се преместят последните мнения, бих го направил, а и колегите мисля няма да възразят.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Re: Коронавирус в България
« Отговор #15 -: Май 10, 2020, 12:29:16 »
Quote (selected)
И НЕК е държавата, и БДЖ е държавата, и основните пенсии са държавата. Съд, армия, полиция - също е държавата.

Слюнка срещу гербавата експертиза ли забелязвам? Аз ли съм назначила шеф на АЕЦ с трудов стаж като баничар? Аз ли разсипвам БДЖ, като го точа чрез футболни отбори в името на автобусния бизнес на Йвайло от Ивкони и прехвърлям парите за железницата по ОП-то за да полагам некадърно чрез наши фирми асфалт? Аз ли кадрувам по министерства и съдебна система и аз ли си назначих Гешев? Аз ли раздавам бюджетни и европари на приближени назначени частни олигарси чрез държавни поръчки? Кое всъщност им частното на тез добри частни стопани!? Това са държавните достижения за последните 10 години! Кой е виновен!? КОЙ, а?

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4337
    • Профил
Re: Re: Коронавирус в България
« Отговор #16 -: Май 10, 2020, 12:31:34 »
Докато си обсъждаме "коронката"  и се крием под юрганите  некакси неусетно  продължават опитите за фашизация на Кочината.
Това е нещо, което заслужава да бъде обособено в отделна тема, защото  вещае да ни върне в 1925 г.
« Последна редакция: Май 10, 2020, 12:34:17 от Bacho Кольо »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Re: Коронавирус в България
« Отговор #17 -: Май 10, 2020, 12:33:29 »
Така е, бачи, ама минава за сметка и покрай коронката

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4337
    • Профил
Re: Re: Коронавирус в България
« Отговор #18 -: Май 10, 2020, 12:35:11 »
Така е, бачи, ама минава за сметка и покрай коронката
Няма как да мине! Отвори отделна тема. Тук и сега.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8760
  • Fuck the EU
    • Профил
Разбилият се със самолет бизнесмен Ивайло Пенчев се нуждае спешно от кръв, неговата била рядка, А-, щял да почерпи

Дано се намери кръв, дано се оправи човекът. Но си мисля, какви шеги си прави с нас съдбата, или Оня горе, какви уроци дава, когато се самозабравяме, когато сме егоисти, не толкова отдавна, той искаше с неговите пари да се лекуват негови хора с предимство, от неговия бизнес, другите - без предимство, сега той очаква спешна помощ от другите, личният му бизнес не може да му помогне.

И аз призовавам, който има такава група, да му помогне, а той дано се излекува и дано порасне, и разбере че без другите, сме нищо, колкото и пари да имаме.





« Последна редакция: Май 10, 2020, 16:09:11 от Maximus II »
Вие си ги избрахте!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
И НЕК е държавата, и БДЖ е държавата, и основните пенсии са държавата. Съд, армия, полиция - също е държавата.

Слюнка срещу гербавата експертиза ли забелязвам? Аз ли съм назначила шеф на АЕЦ с трудов стаж като баничар? Аз ли разсипвам БДЖ, като го точа чрез футболни отбори в името на автобусния бизнес на Йвайло от Ивкони и прехвърлям парите за железницата по ОП-то за да полагам некадърно чрез наши фирми асфалт? Аз ли кадрувам по министерства и съдебна система и аз ли си назначих Гешев? Аз ли раздавам бюджетни и европари на приближени назначени частни олигарси чрез държавни поръчки? Кое всъщност им частното на тез добри частни стопани!? Това са държавните достижения за последните 10 години! Кой е виновен!? КОЙ, а?
Всичко, което споменаваш, а има и още много, го прави Държавата. Тази, която имаме тук и сега. По тази причина, имам дота съмнения, как ще се оправи тази реална държава с изцяло държавна здравна система. И скромно питах как би изглеждала такава система, но желаещи да я опишат няма. Естествено, описанието включва наличната държава и наличните ресурси, а не въображаема държава и въображаеми ресурси.
« Последна редакция: Май 10, 2020, 16:16:26 от Калинчо »

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Ако държавата се оправяше добре, в доста от посочените области нямаше да има частници, нали? За избягване на идеологически схоластики с генерализиране, българската държава, тук и сега, се оправя зле. Само с желание да се оправя добре нещата не стават.
И има разлика между собственик и управление на собствеността.

Слагаш каруцата пред коня -- първо държавата (под натиск) абдикира от редица дейности, които извършваше именно под предлог, че не се справя добре. След това дойдоха частниците, които както виждаме вече толкова години също не се справят добре.

На държавата изобщо не беше даден шанс да подобри управлението на дейностите, които бяха в нейния ресор.

Помниш ли коя беше втората мантра, която тъпо и упорито се повтаряше във великото народно събрание?

И накрая -- ако ще си хортуваме за бъдещето на здравната система в България, най-добре е това да бъде в отделна тема, защото тук се явява offtopic (imho).
Аз говоря за сегашното реално положение, не за миналото. Ако сега може да се върнем, сигурно ще знаем какво е било най-добре да направим тогава, но не можем.
Никога не съм отричал ролята на държавата и съм бил против мантрите за лошата държава. Категорично съм бил (и сега съм) и против диващините с "реални граници", бърза приватизация на стратегически фирми, мрежови системи естествени монополи (вода, ток, парно, газ) имного други неща. Това обаче не означава,че държавата се справя добре в тези неща. Просто няма стимул да го прави, а даже с наличния манталитет има стимул да прави точно обратното - да се издоява каквото може, след това и потоп. В такава ситуация (тук и сега) в общи линии частната инициатива изглежда единственото решение. Естествено, тази инициатива може (и трябва) да бъде форматирана и насочена за постигане на целите на обществото, а не да бъде оставена на принципа на свободното ловуване в прерията.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Ако държавата се оправяше добре, в доста от посочените области нямаше да има частници, нали? За избягване на идеологически схоластики с генерализиране, българската държава, тук и сега, се оправя зле. Само с желание да се оправя добре нещата не стават.
И има разлика между собственик и управление на собствеността.

Слагаш каруцата пред коня -- първо държавата (под натиск) абдикира от редица дейности, които извършваше именно под предлог, че не се справя добре. След това дойдоха частниците, които както виждаме вече толкова години също не се справят добре.

На държавата изобщо не беше даден шанс да подобри управлението на дейностите, които бяха в нейния ресор.

Помниш ли коя беше втората мантра, която тъпо и упорито се повтаряше във великото народно събрание?

И накрая -- ако ще си хортуваме за бъдещето на здравната система в България, най-добре е това да бъде в отделна тема, защото тук се явява offtopic (imho).
Аз говоря за сегашното реално положение, не за миналото. Ако сега може да се върнем, сигурно ще знаем какво е било най-добре да направим тогава, но не можем.

Никога не съм отричал ролята на държавата и съм бил против мантрите за лошата държава. Категорично съм бил (и сега съм) и против диващините с "реални граници", бърза приватизация на стратегически фирми, мрежови системи естествени монополи (вода, ток, парно, газ) имного други неща. Това обаче не означава,че държавата се справя добре в тези неща. Просто няма стимул да го прави, а даже с наличния манталитет има стимул да прави точно обратното - да се издоява каквото може, след това и потоп. В такава ситуация (тук и сега) в общи линии частната инициатива изглежда единственото решение. Естествено, тази инициатива може (и трябва) да бъде форматирана и насочена за постигане на целите на обществото, а не да бъде оставена на принципа на свободното ловуване в прерията.

Това форматиране и насочване няма как да стане. Видя се какво стана с водоснабдяването, когато мина в частни ръце. Конкретно за София говоря. Видя се какво стана, когато енергоразпределението мина в частни ръце (ще приемем, че CeZ е частна фирма, защото в противен случай резила е още по-голям). Видя се какво стана, когато здравеопазването мина в частни ръце (виж също и зъболекарите) -- развиват се дейности, които носят печалба, а не такива, които са полезни за обществото като цяло. Конкретен пример инфекциозните болници -- да знаеш да има такава частна?

А държавата може да се справя поне толкова добре, колкото и частната инициатива. Даже и по-добре, особено ако не се води от принципа за печалба на всяка цена. Но за да стане това, някой вече го спомена по-горе, трябва да се преосмисли ролята на държавата.

Да си поговорим ли за ролята на стандартите и защо те трябва да са задължителни? Знаеш ли, че те в България са препоръчителни? А да си чул някой депутат да повдига този въпрос? Или някой министър? Или някой друг политик?

Ако сега решим да правим нова индустриализация на страната (а стигането до този извод е неизбежно), ще се окажем в положението, в което бяхме през 1947 г. (ако искаш, приеми и 1939 г.). Но ще трябва да се справяме съвсем сами.

А връщането към миналото е неизбежно, защото тогава имаше някаква основа, на която да се стъпи и да се върви напред. Сега и това го няма.
the lamers club honourable member …

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23667
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Малко се загубих.
държавата е добр, ама няма стимул, единствената алтернатива според теб е честният частнодържавен чиновник.
Експерт та дрънка и цица от няколко крави.
Заплата, ДМС, частна "инициатива" ( това малко в територията на Гешеф или е на кантар между морално, неморално,законно, незаконно - за такава далавера между четири граници и старите митничари не са си мечтали ).
С тия клишета "всички са маскари освен мен"няма да я докараме до никъде.
Деполитизация на държавните структури.
Добре почнахме с БА и МВР защо спряхме на важните подстъпи.

ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Да си поговорим ли за ролята на стандартите и защо те трябва да са задължителни? Знаеш ли, че те в България са препоръчителни? А да си чул някой депутат да повдига този въпрос? Или някой министър? Или някой друг политик?

за медицинските стандарти ли става дума?

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Да си поговорим ли за ролята на стандартите и защо те трябва да са задължителни? Знаеш ли, че те в България са препоръчителни? А да си чул някой депутат да повдига този въпрос? Или някой министър? Или някой друг политик?

за медицинските стандарти ли става дума?

Не, за българските държавни такива, БДС им казвахме едно време. А и изобщо за стандартите в индустрията. Защо са необходими.

Макар, че медицинските стандарти би трябвало да играят същата роля, но само в областта на медицината.
the lamers club honourable member …

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Относно здравеопазването - нещата са изтървани според мен и ще е много трудно, ако изобщо е възможно, да се осъществи връане към семашко или към подобна система. Най-малкото всички дипломирани след 2000 година медицински кадри са работили в текущата система и някои от тях в момета са с такива доходи, каквито друга здравна система никога не би им предоставила.

За целите на чесането на езици - първи стъпки
1. Връщане на училищните лекари (които да се занимават освен друго с множеството бележки и бумащина, понастоящем издавани от общопрактикуващите). Финансиране с леко намаляване на капитацията на общопрактикуващите.
2. Връщане на училищните зъболекари - основно профилактика, следене на устната хигиена, начална диагностика.
3. Лекар поне за два часа дневно в домовете за възрастни.

втори стъпки - по-натам...:)


Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил

Не, за българските държавни такива, БДС им казвахме едно време. А и изобщо за стандартите в индустрията. Защо са необходими.

Макар, че медицинските стандарти би трябвало да играят същата роля, но само в областта на медицината.

медицинските стандарти са под крилото на изпълнителна агенция медицински надзор. и са важен фактор в различните наказателни постановления, които тя може да издаде, или при евентуално съдебно дело.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
Това форматиране и насочване няма как да стане. Видя се какво стана с водоснабдяването, когато мина в частни ръце. Конкретно за София говоря. Видя се какво стана, когато енергоразпределението мина в частни ръце (ще приемем, че CeZ е частна фирма, защото в противен случай резила е още по-голям). Видя се какво стана, когато здравеопазването мина в частни ръце (виж също и зъболекарите) -- развиват се дейности, които носят печалба, а не такива, които са полезни за обществото като цяло. Конкретен пример инфекциозните болници -- да знаеш да има такава частна?
Защо да не може да стане? Конкретно за водоснабдяването в София имам някакъв поглед. Когато дойдоха англичаните, беше разграден двор и пред рухване. Да, с ниски цени, но над 30% от София беше без канализация, практически нямаше кадастър, водомерите бяха задължителни от две десетилетия, но сроковете за прилагането на задължението се отлагаха непрекъснато... Англичаните оправиха доста неща и взеха доста пари. Можеше и държавата да ги направи, но не ги правеше. За сегашните концесионери съм съгласен - само издояват и нямат място тук, но точно това е ролята на държавата - да им покаже пътя. За ЧЕЗ има подобни елементи, но по-малко. И ЕРП-тата бяха разграден двор, в началото имаше потягане, после държавата форматира нещата така, че само да доят. При това най-лошия начин на доене - с фактическа декапитализация на дружеството.
Може да направим паралел и с нечастната "Топлофикация" в София, как добре се развива...

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
Не, за българските държавни такива, БДС им казвахме едно време. А и изобщо за стандартите в индустрията. Защо са необходими.
И сега си го има БДС. Да, формално не е задължително, но реално в индустрия и подобни няма как да минеш без да отговаряш на стандартите.
За храните предполагам става дума, където също си има БДС, може да се прилагат и старите, но това е силно ограничение. Когато се направи опит с рекламна цел (стандарт "Стара Планина") се видя за какво става въпрос. След първоначалния ентусиазъм за кренвиршите с месо, пазарният дял от 15% стана 10% и сега е едноцифрени проценти.
Прилагането на стандартизацията е пестене на време и усилия, нищо повече.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
държавата е добр, ама няма стимул, единствената алтернатива според теб е честният частнодържавен чиновник.
Чиновникът е част от държавата. Трябва да осъществява целите поставени от държавата. Точно тези цели са проблемното нещо, не чиновника.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Quote (selected)
Това форматиране и насочване няма как да стане. Видя се какво стана с водоснабдяването, когато мина в частни ръце. Конкретно за София говоря. Видя се какво стана, когато енергоразпределението мина в частни ръце (ще приемем, че CeZ е частна фирма, защото в противен случай резила е още по-голям). Видя се какво стана, когато здравеопазването мина в частни ръце (виж също и зъболекарите) -- развиват се дейности, които носят печалба, а не такива, които са полезни за обществото като цяло. Конкретен пример инфекциозните болници -- да знаеш да има такава частна?
Защо да не може да стане? Конкретно за водоснабдяването в София имам някакъв поглед. Когато дойдоха англичаните, беше разграден двор и пред рухване. Да, с ниски цени, но над 30% от София беше без канализация, практически нямаше кадастър, водомерите бяха задължителни от две десетилетия, но сроковете за прилагането на задължението се отлагаха непрекъснато... Англичаните оправиха доста неща и взеха доста пари. Можеше и държавата да ги направи, но не ги правеше. За сегашните концесионери съм съгласен - само издояват и нямат място тук, но точно това е ролята на държавата - да им покаже пътя. За ЧЕЗ има подобни елементи, но по-малко. И ЕРП-тата бяха разграден двор, в началото имаше потягане, после държавата форматира нещата така, че само да доят. При това най-лошия начин на доене - с фактическа декапитализация на дружеството.
Може да направим паралел и с нечастната "Топлофикация" в София, как добре се развива...

Какво точно оправиха англичаните във водоснабдяването? Намалиха ли загубите по водопроводите? Защото, доколкото си спомням, при ВИК бяха към 60%, а миналата година май в другия форум се споменаваше за сегашни загуби над 60%? Та какво точно са направили англичаните, освен силовата подмяна на мокрите водомери със сухи такива и налагането на изискването през 5 години да се сменят или сертифицират.

ЧЕЗ какво направиха -- подмениха медните кабели от мрежата с ниско напрежение с алуминиеви. Да, изнесоха електромерите пред къщите с идеята да ограничат кражбите на ток (което май е единственото полезно нещо, свършено от тях), смениха старите електромеханични електромери с електронни такива, които много по-лесно се манипулират за раздуване на сметките (а е публична тайна, че те са с около 30% раздути, за да се покрият загубите от циганските махали), изнудването на строители да строят трафопостове в сградите, които строят, които после се прехвърлят на ЧЕЗ. Между другото същият подход имат и от „Софийска вода“ и то не от френските времена. Та какво полезно всъщност свършиха частниците в естествените монополи, че да ги издигаме в култ?

Какво прави КЕВР, която на хартия трябва да форматира нещата за тези частници? Дали го прави?

А специално за софийската топлофикация дали причината пак не е в нечии мантри за ролята на пазара? И за следващото закрепостяване на хората към нея? Така, че по-добре дай да не я даваме за пример, защото тя налива вода в моята мелница.

Като ще говорим за частна инициатива -- колко промишлени комбината има в момента в България? Предполагам знаеш разликата между фабрика, завод и промишлен комбинат? За следващите комбинации няма да говорим, защото и по времето на социализма ги нямаше, но ги има на други места.
the lamers club honourable member …

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
Какво точно оправиха англичаните във водоснабдяването? Намалиха ли загубите по водопроводите? Защото, доколкото си спомням, при ВИК бяха към 60%, а миналата година май в другия форум се споменаваше за сегашни загуби над 60%? Та какво точно са направили англичаните, освен силовата подмяна на мокрите водомери със сухи такива и налагането на изискването през 5 години да се сменят или сертифицират.
Загубите на вода и ток са малко по-особено нещо. В общото съзнание водата се губи само през спукани тръби по улиците, а токът само грее жиците. Не е изцяло така. Загубите се отчитат между подаденото от язовира (или тока към ЕРП) и фактурираното потребление. Значителна част от "загубите" си е потребено, но не е фактурирано като количество. Англичаните намалиха "загубите" от 70-75% до под 50%, като немалка част от "намалението" е оправянето на водомеренето. Смениха се и доста тръби, но най-съществените неща са оправянето на пречиствателните станции (част от водата не се и пречистваше реално) за питейната вода и най-вече практически ново изграждане на голям обем канализация и пречистване на канализацията. Обикновено този най-скъп елемент от водния цикъл някак се прескача, когато се прави сметка само за питейната вода. За ЕРП мога да съм съвсем точен. Последните годишни загуби преди приватизацията бяха 25%, сега ЧЕЗ отчита към 10%. Пак голям дял има оправянето на електромерите, но и резването на доста от кражбите.
КЕВР е олицетворение на сегашната държава. За да има евтин ток, вода и парно директивно иска съсипване на дружествата чрез ограничаване на инвестициите до абсолютно минимални нива. Има някаква аналогия с медицината. Обещава се нещо като обем и качество, но средствата за него не се осигуряват. Единственият резултат от подобен подход е влошаващо се качество и сериозни плащания отложени за бъдещето. Очеваден пример - Топлофикацията.
Апропо, ако ЕРП са такива "златни кокошки" необяснимо е защо немците избягаха от Източна България, а и ЧЕЗ се опитаха да се отърват. Много показателно е и какви субекти дойдоха или щяха да дойдат на тяхно място.
« Последна редакция: Май 10, 2020, 18:04:14 от Калинчо »

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Промишлеността е нещо съвсем друго. Там трябва държавна политика. Има някаква, но има и реалности. При сегашното образование, имаме промишленост която отговаря на него. Няма как да правим автомобили и самолети с наличния материал. С него - оплитане на жици и запояване на платки. Може и шиене на седалки, но там май се провали високотехнологичното начинание.
Та за промишленост и образование и държавна политика. Нито едно от двете не е налично. Впрочем образованието е най-ключовото нещо, по мое мнение. Едно-две добре образовани поколения ще намерят пътя. За съжаление, там нещата са пълно трагедия.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8760
  • Fuck the EU
    • Профил
Всъщност, това което Калинчо няма да каже на глас е, че се предлага държавната власт, да се замени с директна власт на корпорацията, защото зад твърдението "държавата е лош стопанин" стърчат големите уши на подкупването на държавни чиновници от бизнеса, и от там лошото управление на държавната собственост. Тоест, дайте цялата безконтролна власт на капитала, и той няма вече да корумпира държавните чиновници! Ми нали точно това искат, да не им се пречкат стандарти за безопастност и регулации!  :b0230:

Но поне държавната власт, подлежи на някакъв контрол, колкото и да е формален, когато тя бъде заменена от корпорацията, не подлежи на никакъв контрол и това беше добре описано в Търговското споразумение, което слава Богу не мина, за сега.

Власт на корпорацията над народите е феодализъм, това предлагат калинчовците!
« Последна редакция: Май 10, 2020, 18:58:31 от Maximus II »
Вие си ги избрахте!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Quote (selected)
Какво точно оправиха англичаните във водоснабдяването? Намалиха ли загубите по водопроводите? Защото, доколкото си спомням, при ВИК бяха към 60%, а миналата година май в другия форум се споменаваше за сегашни загуби над 60%? Та какво точно са направили англичаните, освен силовата подмяна на мокрите водомери със сухи такива и налагането на изискването през 5 години да се сменят или сертифицират.
Загубите на вода и ток са малко по-особено нещо. В общото съзнание водата се губи само през спукани тръби по улиците, а токът само грее жиците. Не е изцяло така. Загубите се отчитат между подаденото от язовира (или тока към ЕРП) и фактурираното потребление. Значителна част от "загубите" си е потребено, но не е фактурирано като количество. Англичаните намалиха "загубите" от 70-75% до под 50%, като немалка част от "намалението" е оправянето на водомеренето. Смениха се и доста тръби, но най-съществените неща са оправянето на пречиствателните станции (част от водата не се и пречистваше реално) за питейната вода и най-вече практически ново изграждане на голям обем канализация и пречистване на канализацията. Обикновено този най-скъп елемент от водния цикъл някак се прескача, когато се прави сметка само за питейната вода. За ЕРП мога да съм съвсем точен. Последните годишни загуби преди приватизацията бяха 25%, сега ЧЕЗ отчита към 10%. Пак голям дял има оправянето на електромерите, но и резването на доста от кражбите.

За това ли всички ВиК като мотив за увеличение на цените дават аргумента, че така ще съберат инвестиции за бъдещо развитие? Или това да го пишем на сметката на журналистите, които пак нещо не са разбрали?

За ЕРП-та -- виж къде може да провериш дали електромерът ти отчита правилно. И потърси из паяжината какво представляват новите електромери. Имат едни интересни чаркове в тях, наричани EEPROM. И ако електромеханичните електромери имаха някаква грешка, дължаща се на зъбните колела в тях, при тези директно можеш да заложиш коефициент, с който да увеличаваш "потреблението".

КЕВР е олицетворение на сегашната държава. За да има евтин ток, вода и парно директивно иска съсипване на дружествата чрез ограничаване на инвестициите до абсолютно минимални нива. Има някаква аналогия с медицината. Обещава се нещо като обем и качество, но средствата за него не се осигуряват. Единственият резултат от подобен подход е влошаващо се качество и сериозни плащания отложени за бъдещето. Очеваден пример - Топлофикацията.

Аз пак да попитам -- защо се слага увеличаването на цената преди влагането на инвестициите?

Апропо, ако ЕРП са такива "златни кокошки" необяснимо е защо немците избягаха от Източна България, а и ЧЕЗ се опитаха да се отърват. Много показателно е и какви субекти дойдоха или щяха да дойдат на тяхно място.

Ами обяснението може да е елементарно -- същото като при продажбата на МК "Кремиковци" за 1$. Някой е поискал бизнеса на ЕРП-та, защото с политиката на КЕВР печалбата там е сигурна. Виж какво стана и с ВЕИ, и с борсата за ток. Да са паднали цените от тяхното въвеждане в употреба?
the lamers club honourable member …

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Промишлеността е нещо съвсем друго. Там трябва държавна политика. Има някаква, но има и реалности. При сегашното образование, имаме промишленост която отговаря на него. Няма как да правим автомобили и самолети с наличния материал. С него - оплитане на жици и запояване на платки. Може и шиене на седалки, но там май се провали високотехнологичното начинание.

Та за промишленост и образование и държавна политика. Нито едно от двете не е налично. Впрочем образованието е най-ключовото нещо, по мое мнение. Едно-две добре образовани поколения ще намерят пътя. За съжаление, там нещата са пълно трагедия.

Благодарение на кого? И някой от сегашните политици да поставя тези въпроси на глас? Ако има такъв, как го наричат? Или как ще го нарекат? Или и за това не трябва да търсим сметка?

И дай да бъдем честни -- поколенията, които бяха кадърни за сериозна промишленост не са измрели, даже все още не са пенсионирани. Те имат едно поне още 10 години активен живот пред себе си. Това, което го няма е държавната политика. Със 70% услуги в структурата на БВП, една пандемия е достатъчна за да грохнат нещата.
the lamers club honourable member …

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
давам пример с нашто селско вик - до края на миналата година беше на концесия на китайци, общината реши, че няма особена файда от тая концесия и не я поднови.
цените паданаха леко.
откакто почна извънредното положение, общината обяви първите 5 кубика на месец за безплатни, а следващите (които по принцип се таксуват при нарастваща скала) - на цената на втората скала, независимо колко се изхарчат.

сектори като вода, ток, газ (вкл. парно), където така или иначе не може да има ефективна конкуренция, трябва да си останат държавни/общински. там няма място за частници, освен, евентуално в някви дребни дейности по поддръжка.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8760
  • Fuck the EU
    • Профил
Държавният монопол бил лош, о-о, видяхме че частен картел е много по-лош!
Вие си ги избрахте!

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Благодарение на кого? И някой от сегашните политици да поставя тези въпроси на глас? Ако има такъв, как го наричат? Или как ще го нарекат? Или и за това не трябва да търсим сметка?

И дай да бъдем честни -- поколенията, които бяха кадърни за сериозна промишленост не са измрели, даже все още не са пенсионирани. Те имат едно поне още 10 години активен живот пред себе си. Това, което го няма е държавната политика. Със 70% услуги в структурата на БВП, една пандемия е достатъчна за да грохнат нещата.

никой от сегашните политици (тва са последните 23 години поне) не поставя тези въпроси.
базираните на "услуги" икономики ше пострадат най-много.
а и не мисля, че администрацията в софия гледа в особена перспектива по този повод.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Държавният монопол бил лош, о-о, видяхме че частен картел е много по-лош!

въпросът е, че до средата на 80те (в западна европа) и до десетина години по-късно (при нас) държавата все още беше относително силна. или поне някакъв фактор. малце скептичен съм за възможността на сегашната държава да национализира което и да е от приватизираните предприятия.

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8760
  • Fuck the EU
    • Профил
Така е, но именно в началото на 80-те, корпорациите започнаха настъплението, и беше ясно, че ще се стигне до тук, както е ясно сега, как ще се развиват нещата в следващите години, "държавата е лош стопанин" преди 30-40г. значи точно това - Световно правителство, на големия капитал!
Вие си ги избрахте!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Промишлеността е нещо съвсем друго. Там трябва държавна политика. Има някаква, но има и реалности. При сегашното образование, имаме промишленост която отговаря на него. Няма как да правим автомобили и самолети с наличния материал. С него - оплитане на жици и запояване на платки. Може и шиене на седалки, но там май се провали високотехнологичното начинание.

Та за промишленост и образование и държавна политика. Нито едно от двете не е налично. Впрочем образованието е най-ключовото нещо, по мое мнение. Едно-две добре образовани поколения ще намерят пътя. За съжаление, там нещата са пълно трагедия.

Благодарение на кого? И някой от сегашните политици да поставя тези въпроси на глас? Ако има такъв, как го наричат? Или как ще го нарекат? Или и за това не трябва да търсим сметка?

И дай да бъдем честни -- поколенията, които бяха кадърни за сериозна промишленост не са измрели, даже все още не са пенсионирани. Те имат едно поне още 10 години активен живот пред себе си. Това, което го няма е държавната политика. Със 70% услуги в структурата на БВП, една пандемия е достатъчна за да грохнат нещата.
По първите въпроси подозирам, че нямаме големи различия. Аз включвам и голямата маса народ като съучастник, макар и неволен и подлъган. Вероятно това е причината и сега да няма особено много политици, които да повдигат тези въпроси. Просто няма електорат, който да ги подкрепи. Естествено за тези, които автентично повдигат такива въпроси.
За поколенията вече не съм съвсем съгласен.  Ако броиш още 10 години активен живот, вероятно става въпрос за поколението завършило висше образование около 1989.  Ами не са толкова много. Доста от това поколение са в чужбина, доста са се деквалифицирали. Жив свидетел съм, как в момента, поне там където имам поглед, страшно много неща се крепят вече на поколението което в момента е на 60-70 години. Има и по нещо по-младо, но в никакъв случай не може да поеме нещо по-мащабно. Според мен и това които имаме като индустрия още в близките години жестоко ще реве за висококвалифицирани специалисти. Моята надежда е, ако можем, да образоваме добре сегашните поколения, ако трябва - с огън и меч. Нататък ще се оправят.
Държавата, ако може АЕЦа в Белене да довърши- пак ще е поклон до земята.И това е за нещо практически безалтернативно. За останалото възможността е теоретична и според мен минава през комитети по градчета и села. За толкова години, няма кой и да ги организира и да участва.
« Последна редакция: Май 10, 2020, 20:00:09 от Калинчо »

Неактивен Ганий

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 911
    • Профил
Покрай короната и нейната истерия един от опозиционерите на Щаба, не си спомням името му, направи една тъжна констатация.

Че частните болници най-много обичали да лекуват здрави.

Може и да има нещо вярно.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
За това ли всички ВиК като мотив за увеличение на цените дават аргумента, че така ще съберат инвестиции за бъдещо развитие? Или това да го пишем на сметката на журналистите, които пак нещо не са разбрали?
Тоест преобладаващо държавните искат такива работи??? :image008:
Поддръжката на такива системи иска постоянни инвестиции. Ако една година отложиш, на следващата или по-нататък трябва да вложиш освен тогавашните и "изпуснатите" инвестиции. Не е само за ВиК и зависимостта не е линейна. Във ВиК има особеност, че за поддържане на ниски цени се държаха (а и се държат) много ниски заплати и всичко читаво и като управленец и технически персонал масово се е изнесло. Е, не в гадната София, но и в близкия Перник се вижда.
Много дълга е темата, примерно сравнително до скоро пречистването на канализацията беше символично и като дейност и като цена. Когато се направиха масово пречиствателни станции, тази цена се включва в питейната вода, а народът негодува защо водата "от язовира" е поскъпнала. не че не си пише във фактурата. И маса псевдожурналисти подгряват с такива теми (освен поръчките), защото не е интересно, че за чистите реки вече се плаща, а може да се изспекулира, че ще е безплатно.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Нещата всъщност тръгнаха от здравната система и Семашко. Ето, всеки казва колко ще е хубаво, никой не иска да каже как би изглеждала днес и да даде някакви най-прости сметки.
Хайде от мен дребни сметки. Не претендирам за правота, всеки който иска може да ме опровергае, с аргументи по възможност, вместо с епитети.
В България по статистика има 33-34 хил лекари и 55-60 хил специалисти по здравни грижи. Приемаме само държавни болници, нетърговски дружества. ОПЛ също са държавни служители. Твърда брутна заплата на лекар средно 3000 лв месечно (приблизително 3 пъти средната обявена заплата за страната), за специалистите по здравни грижи наполовина, за санитари и помощен персонал - 1/3. Като се включат и немедицинските хора, само за заплати (и осигуровките) отиват едни към 5 милиарда лева. Държавата "отпуска" за всичко 4. А още не сме стигнали до дребните разходи - ток, вода, отопление, охрана, пране...сгради и издръжката им, легла... и да започнем с апаратура, лекарства, консумативи... В общи линии (спекулативно) едни общо към 10 милиарда лева, а може и доста повече. Е, с такива пари и сегашната система може да заработи добре.   
« Последна редакция: Май 10, 2020, 20:12:17 от Калинчо »

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
откакто почна извънредното положение, общината обяви първите 5 кубика на месец за безплатни, а следващите (които по принцип се таксуват при нарастваща скала) - на цената на втората скала, независимо колко се изхарчат.
И колко е типичната цена на водата (примерно за 1 човек и за 4-членно семейство), на кубик, на месец или година? Ясно, че в Португалия няма еднаква цена, но някакъв диапазон?

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7736
    • Профил
Нещата всъщност тръгнаха от здравната система и Семашко. Ето, всеки казва колко ще е хубаво, никой не иска да каже как би изглеждала днес и да даде някакви най-прости сметки.
Хайде от мен дребни сметки. Не претендирам за правота, всеки който иска може да ме опровергае, с аргументи по възможност, вместо с епитети.
В България по статистика има 33-34 хил лекари и 55-60 хил специалисти по здравни грижи. Приемаме само държавни болници, нетърговски дружества. ОПЛ също са държавни служители. Твърда брутна заплата на лекар средно 3000 лв месечно (приблизително 3 пъти средната обявена заплата за страната), за специалистите по здравни грижи наполовина, за санитари и помощен персонал - 1/3. Като се включат и немедицинските хора, само за заплати (и осигуровките) отиват едни към 5 милиарда лева. Държавата "отпуска" за всичко 4. А още не сме стигнали до дребните разходи - ток, вода, отопление, охрана, пране...сгради и издръжката им, легла... и да започнем с апаратура, лекарства, консумативи... В общи линии (спекулативно) едни общо към 10 милиарда лева, а може и доста повече. Е, с такива пари и сегашната система може да заработи добре.

а зъболекарите къде са? а сметките за кинтите, които народонаселението доплаща?

това само показва, че здравната система е жестоко недофинансирана.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23667
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Правиш сметка на база сегашният модел.
Големите разходи са за лекарства и медицински консумативи.
Стига се до цени различни в пъти от различни доставчици.
Лекарствената политика е куцото място в системата.
Болниците трябва да са държавни или общински, лекарствата също да се доставят от държавен доставчик.
Нещо като водата - държавен монопол, става въпрос за най-важното, живота на населението, основният актив без него няма държава.
Сега пазара е парцелиран, концесиониран, куче влачи диря няма.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
а зъболекарите къде са? а сметките за кинтите, които народонаселението доплаща?

това само показва, че здравната система е жестоко недофинансирана.
Зъболекарите съм ги изпуснал, а доплащане при Семашко не се очаква.
За недофинансирането - така смятам и аз, поне спрямо това което се обещава да осигурява.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
Правиш сметка на база сегашният модел.
Големите разходи са за лекарства и медицински консумативи.
Основната част от сметката не е за сегашния модел, а само за наличните бройки, умножени по евентуални заплати. За лекарства и подобни е само спекулативно допускане, ясно казано.
Та при Семашко, само заплатите не могат да се осигурят със сегашните средства. Това казвам, а никой не иска да ме опровергае.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
разбито е на вода, канализация и държавни такси, вкл. 6% ддс
доколкото мога да сметна за всичко:

0-5 кубика - €2.05 на кубик
6-15 кубика - €2.77 на кубик
16-25 кубика - €4.30 на кубик
25+ кубика - €5.26 на кубик

в момента не се плащат първите 5, а сички останали са по €2.61, вместо по прогресираща скала.

има и разни социални тарифи и тарифи за многодетни семейства, при които просто се увеличава броя на кубиците в първата скала, но над 25 (максимум над 35) кубика на месец си е към €5 на кубик...

п бях забравил ддс-то
пп има и още неколко евро месечна такса са виждам
« Последна редакция: Май 10, 2020, 21:01:24 от SgtTroy »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Quote (selected)
Правиш сметка на база сегашният модел.
Големите разходи са за лекарства и медицински консумативи.
Основната част от сметката не е за сегашния модел, а само за наличните бройки, умножени по евентуални заплати. За лекарства и подобни е само спекулативно допускане, ясно казано.
Та при Семашко, само заплатите не могат да се осигурят със сегашните средства. Това казвам, а никой не иска да ме опровергае.

факт, но примерно в училищата може да се включи и просветното министерство, и общината.

в старческите домове също.

а и може все пак да има някакво доплащане от пациента, дори и да са сегашните символични 3 кинта, но те да си влизат в касата на поликлиниката, не да отиват при конкретен лекар, освен, може би половината за сепак некво дмс.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
но над 30% от София беше без канализация, практически нямаше кадастър, водомерите бяха задължителни от две десетилетия, но сроковете за прилагането на задължението се отлагаха непрекъснато... Англичаните оправиха доста неща и взеха доста пари. Можеше и държавата да ги направи, но не ги правеше.

Този много интересен текст бих желала да го обсъдим. Това, което особено ме вълнува прочитайки внимателно всички думички, особено тези за кадастъра, е кво точно е направила английската фирма вместо държавата и кой точно и как й е разрешил тез неща? За гербавата Веолия от лето двеиляди и десето гербаво има какво още да си поговорим, щото законът за кадастъра е отдавна действащ и съвестно преработен съобразно юропските директиви :image008:

И кат стана дума за разни ВИК-та може и да си поговорим за едни гербави асоциации от държавни активи, за които вече са дадени пАри по еврофондовете, с ясната цел да се напълнят с пари и после да ги гушнем като ги дадем на чаСно/първите подобни мотиви бяха мноо яко отстреляни, но а нямам грам съмнение, че Шайката отново ще се пробва/. Калине, случайно таз уйдурма от края на две иляди и четиринайсто година да се е появила в полезрението ти? Тва беше "инициатива" на талпавото Лиле....и на депесарската подлога Малина Крумова
« Последна редакция: Май 10, 2020, 20:57:36 от Асол »

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23667
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Та при Семашко, само заплатите не могат да се осигурят със сегашните средства. Това казвам, а никой не иска да ме опровергае.

Това предполага че ще си внесем доктори.
Лекарите, сестрите и помощен персонал пак ще са тези на които и сега плащаме заплати други няма.
Някой "специалисти" в адмнистрирането на лечебни заведения ще олекнат с една две нули от към заплащане, ще трябва да го преживеят.
Просто трите сестри в частната болница обгрижващи един пациент ще трябва да обслужват няколко.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2947
    • Профил
Нещата всъщност тръгнаха от здравната система и Семашко. Ето, всеки казва колко ще е хубаво, никой не иска да каже как би изглеждала днес и да даде някакви най-прости сметки.
Днешната система "Семашко' ще се нарича 'система Киро Ананиев'.
Привлекателно, нали ?
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Киро беше и все още е един от царете на правене на държавен бюджет, идея си нямам що вместо да се пенсионира с почести ще се даде курбан в сферата на здравето, от което не разбира мноо, мноо. Той и ВлаТко не разбира от много работи, ако и да бе у дирекцията за социални бюджети/тва не е е ли гавра? :D /Грешка - ТОЙ ще  даде Киро курбан. Малко клюки и то истински - първата работа на Дянков, га стана НЕГОВ министър на финансите беше да уволни Киро :nuts:

Неактивен Maximus II

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8760
  • Fuck the EU
    • Профил
Що бе, САЩ-ската като е префинансирана, да не е добра?! 17% от БВП отиват за здраве, най-много от всички в Г7, а американците са най-болните и с най-малка продължителност на живот, в същите Г7.

Гледах, как американски зъболекари работят пробоно за бедни, в една палатка сядат бедните, отваря уста, една упойка, след малко с клещите зъбът се вади, имаше цяла кофа извадени зъби, и пациентите съвсем не бяха асоциални. За беднотията и мизерията в България, виждам учудващо много зъби, в устата на обикновения българин, как е в САЩ, може да ни каже Бъч.
Вие си ги избрахте!

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Quote (selected)
Това, което особено ме вълнува прочитайки внимателно всички думички, особено тези за кадастъра, е кво точно е направила английската фирма вместо държавата и кой точно и как й е разрешил тез неща? За гербавата Веолия от лето двеиляди и десето гербаво има какво още да си поговорим, щото законът за кадастъра е отдавна действащ и съвестно преработен съобразно юропските директиви
Не мога да изброя всичко, но някои неща знам. Когато поеха концесията, акивите на ВиК бяха доста неясни. Не се знаеше (за 25-30% от потребителите) имат ли законно свързване, имат ли законен тръбопровод (и минаващ от където трябва), откъде минават доста от тръбите и каналите и от сорта. Изглежда смешно, но не е. Имаше и доста потребители, които се оказа, че ползват вода, но на книга нямат свързване с водопровод и канализация и не плащат за такива работи. Естествено, при това положение, планове за поддръжка и ремонт на системата са обикновени хартии без стойност. Почти целият център се захранваше с азбесто съдържащи тръби, а канализацията му беше отпреди обявяване на Независимостта. Споменах за 30% без канализация изобщо. Та тези неща (поне повечето от тях) са и част от кадастъра. В интерес на истината и до ден днешен не всичко е изчистено на 100%, но когато англичаните взеха концесията положението беше трагично, а системата беше на няколко години от рухване. За Веолия нищо добро не съм казал (е малко подобриха системата на фактуриране и плащане, но е дреболия). И е редно да се сравни София примерно с изцяло държавното ВиК в Перник. И там има гравитачно подаване от язовир, цената даже е малко над софийската, а снабдяването ...Всъщност може всички ВиК които не са на концесия да се сравнят със София и да правим изводи и за цена и за качество. Държавни са и трябва сравнението да покаже ясно предимствата на държавното управление в българските условия. 

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
Та тези неща (поне повечето от тях) са и част от кадастъра.

Тези неща е нормално да са част от кадастъра, но продължавам да не разбирам какво точно е направила игилизката фирма с гисовете, с които никога не е имала право да се занимава нито по минал, нито по следващ закон, еле пък да взема пари на таз база. Простичък въпрос - за кво точно е давала таз хубава фирма пари?  :nuts: