Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 09:26:29

Автор Тема: "В кръчмето на Керпи" (сериал, съспенс и още нещо) - прогноза 2050  (Прочетена 293966 пъти)

0 Потребители и 13 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Quote (selected)
Досега в световната наука има само един реализиран опит и осъществяване на студен ядрен синтез,този на италианския учен Адриано Роси , ако не се лъжа. Един ,единствен ,но породи много надежди ...е, и съмнения. Какво ни пречи и ние да си образуваме надежди от споменатите по-горе "изолирони" случаи?  Както пишат у Фейса : За един преател питам...

Моите уважения, но това засега е от рода на перпетуум мобиле.
Ако това работеше до сега да бяха построили поне опитен образец.
При съвременните технологии би трябвало да успеят по-бързо отколкото са го правили преди 70 години.
Ами тука  пише ,че имало само един опитен образец.
http://techworld.bg/наука/алтернативна-енергия/учени-потвърдиха-реактор-за-студен-яд/
https://hicomm.bg/hi-tech/izsledovateli-potvyrdiha-syshtestvuvaneto-na-jadren-reaktor-sys-studen-sintez.html
https://news.bg/tech/yapontsi-osashtestviha-studen-yadren-sintez.html

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил


Първоначално този проект беше между Китай и страните от Централна и 

За Прибалтийските страни съм повече от сигурна, но ние просто НЕ СЕ възползвахме
:lightbulb_idea-1364:
А проектът със сигурност си продължава, но какво точно става в момента аз не знам ...
А,ще се възползваме , ще се възползваме... чакай първо да оправим Южния , сетне Турския поток , сетне Хъбчето , Оперативния щаб на НАТО  във Варна  и мятаме Китайците...
  :sad-3295: :P :sad-3295:

AnonimusBG

  • Гост
В уикито пишат други работи.
Разбирам че уикито не е авторитет, но и горните вестникарски линкове не вдъхват доверие.

https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_Catalyzer

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Quote (selected)
Досега в световната наука има само един реализиран опит и осъществяване на студен ядрен синтез,този на италианския учен Адриано Роси , ако не се лъжа. Един ,единствен ,но породи много надежди ...е, и съмнения. Какво ни пречи и ние да си образуваме надежди от споменатите по-горе "изолирони" случаи?  Както пишат у Фейса : За един преател питам...

Моите уважения, но това засега е от рода на перпетуум мобиле.
Ако това работеше до сега да бяха построили поне опитен образец.
При съвременните технологии би трябвало да успеят по-бързо отколкото са го правили преди 70 години.
Ами тука  пише ,че имало само един опитен образец.
http://techworld.bg/наука/алтернативна-енергия/учени-потвърдиха-реактор-за-студен-яд/
https://hicomm.bg/hi-tech/izsledovateli-potvyrdiha-syshtestvuvaneto-na-jadren-reaktor-sys-studen-sintez.html
https://news.bg/tech/yapontsi-osashtestviha-studen-yadren-sintez.html
За третия линк, сорбцията обикновено протича с отделяне на енергия.
За първите два, не ми се проверяват изотопите на мед и никел, но по принцип най-устойчивото ядро е това на калая. Т.е. от водород до калай енергията расте и стават по-устойчиви, а след калай до там до дето е намалява. Т.е. при пълно протичане на всички възможни ядрени реакции във вселената ще остане само калай. Само дето медта е след никела, т.е. по-тежка и би трябвало да е по устойчива. Но както казах не ми се проверява за енергията на различните изотопи.
« Последна редакция: Декември 19, 2019, 23:19:33 от 66 »

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
В уикито пишат други работи.
Разбирам че уикито не е авторитет, но и горните вестникарски линкове не вдъхват доверие.

https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_Catalyzer
Аз нарочно пренебрегна уикито,не че се доверих на другите...малко разнообразие . Няма как да съм сигурен ,че е перпетуум мобиле както нямам сигурност ,че дарвиновата теория за еволюцията е заблуда.

AnonimusBG

  • Гост
Аз просто си мисля че вместо постоянно да се мъчат да правят разни Токамаци можеха за 7-8 години да направят генератора на Роси.
Изключвам момента, че световната конспирация пречи.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Аз просто си мисля че вместо постоянно да се мъчат да правят разни Токамаци можеха за 7-8 години да направят генератора на Роси.
Изключвам момента, че световната конспирация пречи.
Не зная.Не зная защо не го правят ,чувал съм ,че се крият резултати  изследвания по този въпрос ,може би е въпрос на големи интереси.Примерно ,сигурен съм ,че световната фармацевтична мафия крие революционни лекарства  в области като окологичните заболавания. Не ми се разказва ,но имам печален опит с един южноафрикански лекар ,който ми изпращаше за жена ми капсули изготвени от местно растение. Човекът загина при странни обстоятелства ,сестра му не отговаря на телефоните. Не успя да помогне на жена ми поради напредналия стадий , но поне облекчи последните и дни.

AnonimusBG

  • Гост
Аз просто си мисля че вместо постоянно да се мъчат да правят разни Токамаци можеха за 7-8 години да направят генератора на Роси.
Изключвам момента, че световната конспирация пречи.
Не зная.Не зная защо не го правят ,чувал съм ,че се крият резултати  изследвания по този въпрос ,може би е въпрос на големи интереси.Примерно ,сигурен съм ,че световната фармацевтична мафия крие революционни лекарства  в области като окологичните заболавания. Не ми се разказва ,но имам печален опит с един южноафрикански лекар ,който ми изпращаше за жена ми капсули изготвени от местно растение. Човекът загина при странни обстоятелства ,сестра му не отговаря на телефоните. Не успя да помогне на жена ми поради напредналия стадий , но поне облекчи последните и дни.

Нещата за които пишеш са много лични и ми е неудобно да ги коментирам. но аз постоянно изпращам от Русия за България по молби на разни познати различни лекарства за онкология (когато мога). Не зная колко помагат?
Но например имунофан на един човек му купувам вече 4-5 години. Не го познавам. Просто тираджията който ми кара от време на време ракия ми го поръчва за негов познат и казва че само това го спасява.
Не зная дали е плацебо, но са му го препоръчали в Турция в някаква клиника.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Не зная.Не зная защо не го правят ,чувал съм ,че се крият резултати  изследвания по този въпрос ,може би е въпрос на големи интереси.
Като си помислиш колко струват опоидите тук и как се изписват като драже "Детска радост", веднага ти става ясно защо миналата година заклаха местният шеф на евтините лекарства заедно с жена му. В баровски квартал на Торонто, където от камери не може колибри да прехвръкне. Да са намерили убийците - не.
Защо в най-голямата фармацевтична търговска верига не можеш да си купиш йодна тинктура? Най-обикновен йод, нищо новооткрито. Най-големият дезинфекционен разтвор е кислородната вода и то ако ти се падне такава с мехурчета, щото може и да няма. Като си порежеш пръста, се налага да ходиш до местната болница за превръзка.

Неактивен хикса

  • Full Member
  • ***
  • Коментари: 247
    • Профил
За първите два, не ми се проверяват изотопите на мед и никел, но по принцип най-устойчивото ядро е това на калая. Т.е. от водород до калай енергията расте и стават по-устойчиви, а след калай до там до дето е намалява. Т.е. при пълно протичане на всички възможни ядрени реакции във вселената ще остане само калай. Само дето медта е след никела, т.е. по-тежка и би трябвало да е по устойчива. Но както казах не ми се проверява за енергията на различните изотопи.

Е ти една картинка, че е по-лесно:

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Нямам предвид само сталинските репресии, а човешката загуба като цяло. Някъде между четвърт и една трета от народа на една държава да бъде изгубен за няколко десетилетия е невъобразима трагедия. И то предполагаемо не най-долната, а преобладаващо най-горната част от обществото.
Прав си... Колко са два милиона от седем? Или от 9? А май нямаше война, нямаше терор, интересно, с какво ли ще го оправдаят бъдещите поколения, ако останат такива.
 
Хм, тука доста се изхвърляш. Щото нашите два милиона са се изнесли по свое желание и към по-добър живот (в монреалско, например), докато съветските милиони - принудително и към гробищата (ако са имали късмет).
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен Eisblock

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2576
    • Профил
Колкото до "перпетум мобиле" и енергиите, ми се струва, че се използва в качеството на поредната изкуствена преграда пред определени вектори за развитие. Или още по-точно, параван за скриване на по-специални разработки, зад него.

Защото ако погледнем, определението "Енергия от Нулевата точка" (каквото и да значи това)  не е нищо друго освен преобразуване на някакъв вид енергия, през някакъв коефициент на КПД, в позната и използваната масово, електрическа или да кажем - топлинна енергии. Перпетум мобиле е била също ядрената електрическа централа за т.н. учени през 19 и началото на 20 век.

Или пък наличието на "телефони" например, с използване на вид поле различно от официално познатите. Изследвано бе с човешки жертви, после информациите секнаха, а резултатите засекретени. Със скорост на разпространение извън границата 300 000 км/сек. За да няма кеврене и гърчове от галактически специалисти по всичко, нека спомена за експериментите на, двама май бяха - австрийски физици, от пред 20-на години. Някъде там... Та те надхвърлиха същата граница, но по друг начин...
« Последна редакция: Декември 20, 2019, 11:06:21 от Eisblock »

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Сега хвърлих поглед на разговора от снощи и видях, че просто съм объркала двата големи китайски проекта, единият от които касае и нас персонално. От което обаче не сме се възползвали истински, поне до момента ...  :nuts:

За което, на всички колеги, които ме питаха КАК китайците ще стигнат до „балтийските тигри” – МИЛЬ ПАРДОН !!!  :t0120:

Въпросният проект е със заглавие „16 + 1” и е предназначен единствено за 16-те страни от Централна и Източна Европа, към които се числят и Прибалтийските държави. И затова споменах, че по някое време Европейската комисия даже ревнуваше, тъй като тов. Си Дзинпин контактуваше директно с тях.  :D

А „Един пояс, един път” е друга бира, на която в момента не ѝ е мястото тук …

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Джиджи, не е ли мноо опасно да ти дават да превеждаш разни проекти, след като така лесно ги объркваш? :D

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Джиджи, не е ли мноо опасно да ти дават да превеждаш разни проекти, след като така лесно ги объркваш? :D

Ами не. :D Щото продължават да ме търсят. И то НАСТОЯТЕЛНО !!!

:tongue-out:

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Голяма част от българите плащат данъци, каквито никога не биха плащали в Германия.

Ма тва друга тема.

Е онцихен е по сметките, да каже домакинството му процентно кви данъци и осигуровки плаща в швабия и на същия тоя швабски доход, кви данъци и осигуровки процентно биха плащали в **чината.
от бруто до нето е около 1/3 разликата. определено в мамковината за тези пари данъците ще са по-малко - нали има таван на осигуровките.

останалите - ддс е почти същото - тук е 19% за повечето неща, има и намаления. акцизите са доста по-високи, което не пречи дизелът например да е с почти еднаква крайна цена тук и по нашенско. ама то щото от лукойл си правят сметките :bigok:

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Quote (selected)
А „Един пояс, един път” е друга бира, на която в момента не ѝ е мястото тук …
Това за пояса го чух преди  доста време в едно предаване и тов.Си Дзин Пин го спомена на някакъв конгрес. Видя ми се познато като фраза...после се сетих ,че Хенри Кисинджър говори по този въпрос в книгата си за Китай

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Quote (selected)
А „Един пояс, един път” е друга бира, на която в момента не ѝ е мястото тук …
Това за пояса го чух преди  доста време в едно предаване и тов.Си Дзин Пин го спомена на някакъв конгрес. Видя ми се познато като фраза...после се сетих ,че Хенри Кисинджър говори по този въпрос в книгата си за Китай

Деди, това е много обширна тема, която се готвя да представя тук от доста време съвсем накратко, но за това пък на мен ще ми трябва бая време.  :D

Затова, ако нямаш нищо против това да стане тук – в твоята кръчма! – ще те уведомя. Защото проектът е наистина удивителен и изумителен!!! :aplause:

А колкото до Хенри Кисинджър и Китай, не знам.

Но съм зачела отдавна неговата книга "Дипломацията" от над 800 страници и все не остава време да я дочета ... :nuts:
« Последна редакция: Декември 20, 2019, 14:16:07 от Джиджи »

Неактивен Nor1

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7318
    • Профил
Цитат на: Джиджи
Щото продължават да ме търсят. И то НАСТОЯТЕЛНО !!!
Защото по всяка вероятност предаваш преводите си с изкл. худ. оформление :b0201:
Джиджи: Ти ги оставѝ военните бази, Butch, защото аз предпочитам да говорим тук за булките на брат ми.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Цитат на: Джиджи
Щото продължават да ме търсят. И то НАСТОЯТЕЛНО !!!
Защото по всяка вероятност предаваш преводите си с изкл. худ. оформление :b0201:
:yes-1289:  :b0230:

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Quote (selected)
Затова, ако нямаш нищо против това да стане тук – в твоята кръчма! – ще те уведомя. Защото проектът е наистина удивителен и изумителен!!! :aplause:

А колкото до Хенри Кисинджър и Китай, не знам.
Някога в миналото старата тема беше "остров на свободата", сега като сме свободни отдавна е "остров на гостоприемството". Относно книгата на Кисинджър " за Китай" аз  съм впечатлен. Впредговора той казва:
Quote (selected)
Аз не винаги съм съгласен с китайската гледна точка. Не е възможно и всеки читател да се съгласи с нея. Но е необходимо тя да бъде разбрана, тъй като Китай ще играе огромна роля в света през XXI век.

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Да му .... :t2407:, бесен съм!
Преди два дни на една реплика на Сърджанта отговорих така:  Българската банкова система е един от най-отявлените врагове на българската икономика
Фирмената ми сметка е в ПИБ. Допреди пет-шест месеца таксата за платежно нареждане до друга балгарска банка беше 2.50 лв.  Май или юни стана 3.50 лв. Днес преведох платежните за осигуровките към НОИ. Преди 10 мин. отварям компа и какво да видя - таксата вече е 4 лв.

Дано се задавите с тия пари, алчни крадливи копеленца!
« Последна редакция: Декември 20, 2019, 23:29:23 от Bacho Кольо »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
това е така, защото направиха международните преводи по 4 лв.
а май по дефиниция международните не биваше да са по-скъпи от вътрешните.
в резултат на което нямате международни преводи за по 1-2 лв, но ще имате вътрешни за по 4 лв  :nuts:

тва не е държава, съгласен съм.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Да му .... :t2407:, бесен съм!
Преди два дни на една реплика на Сърджанта отговорих така:  Българската банкова система е един от най-отявлените врагове на българската икономика
Фирмената ми сметка е в ПИБ. Допреди пет-шест месеца таксата за платежно нареждане до друга балгарска банка беше 2.50 лв.  Май или юни стана 3.50 лв. Днес преведох платежните за осигуровките към НОИ. Преди 10 мин. отварям компа и какво да видя - таксата вече е 4 лв.

Дано се задавите с тия пари, алчни крадливи копеленца!
И това при положение, че ОЛП на БНБ не е все още отрицателен, като на други държави в ЕС.
Quote (selected)
29 ноември 2019 г.
На основание чл. 35 от Закона за Българската народна банка БНБ обявява, считано от 1 декември 2019 г., основен лихвен процент (проста годишна лихва) в размер на 0.00 на сто.
Представям си какви такси ще ни избичат ако БНБ направи ОЛП отрицателен.
Банките в България извличат едни от най големите печалби в ЕС, спрямо стандарта на населението.
Quote (selected)
Печалбите на банковата система у нас продължават да растат и да поставят нови рекорди. По данни на БНБ към края на октомври банките са отчели 1.4 млрд. лв. чиста печалба, което е с 15 млн. лв. повече от същия период на миналата година. По всичко личи, че през 2019 г. ще бъде надминат рекордът от миналата година, когато трезорите за първи път отчетоха по-добри резултати дори в сравнение със златните времена отпреди глобалната финансова криза, пише в. Сега. Всичко това се случва на фона на безпрецедентно ниски лихви - и по кредитите, и при депозитите. Най-забележителното е, че на практика печалбата на трезорите до голяма степен идва от таксите, които събират за какви ли не услуги и които стават все по-разнообразни и все по-високи. За 10-те месеца до края на октомври те са събрали от своите клиенти внушителните 1.104 млрд. лева такси. Това е със 73 милиона повече от преди година.
https://www.actualno.com/business/pechalbite-na-bankite-prodyljavat-da-rastat-i-da-chupjat-rekordi-news_1411893.html
Направо сме като разграден двор, банките влачат и скубят колкото могат.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
това е така, защото направиха международните преводи по 4 лв.
а май по дефиниция международните не биваше да са по-скъпи от вътрешните.
в резултат на което нямате международни преводи за по 1-2 лв, но ще имате вътрешни за по 4 лв  :nuts:

тва не е държава, съгласен съм.
Така е, определено се подготвят за евродирективата:
Quote (selected)
От началото на октомври трезорите масово започнаха да вдигат таксите за обслужване на сметки, за преводи, за внасяне и теглене на пари на гише и др. След октомврийското повишение последва втора вълна и още банки обявиха "актуализация" на тарифите си - някои от декември, други от януари. Тези повишения изобщо не са случайни. Те стават факт в навечерието на поевтиняването на трансграничните преводи в евро, което трябва да се случи в изпълнение на специална евродиректива.
От 15 декември цената им не трябва да надвишава цената на банковите преводи на вътрешния пазар, което означава, че услугата ще може да струва максимум 4-5 лв., каквито са актуализираните тарифи у нас за левови преводи. До последно обаче банките у нас държат скъпи евровите преводи. Таксите в момента стигат до 20 евро за трансфер от 100 евро. Заради това България бе посочена като лош пример в Европейския съюз с най-скъпите трансакции на суми в евро.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Добър ден  дами и господа!
позволявам се  да ви дам линк към една телевизия ,от която ще смръщят нос някои ,но  нека си мръщят каквото искат ,там има интервю от един стар и уважаван от мен  форумец от стария форум,някои може да го познават,но не искам да разкривам  под какъв ник ,нямам пълномощия...Гледайте след двадесетата минута ,интервюто със Светослав Стамов.
https://sedemosmi.tv/production/студио-хъ-19-декември-2019-г/?fbclid=IwAR2b8nftHDCV98rBZAKtU9XZA5qg2K3dyZIVMvIkwA6tqC0M5ql6hywz1r8

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Я ,туканка  ... десетте най досадни коледни песни. Според мен няма досадна песен , еле па коледна  щом има ракия, те тогава и жените се разхубавяват съм забелязал...
https://offnews.bg/offtopic/top-10-na-naj-dosadnite-koledni-pesni-718088.html?fbclid=IwAR1O31qgPVtt0X5IDGQgYl9oLsIyW5VBwGVOy7NcKRWr_RQ1MoyYnJ1MeKI

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
десетте най досадни коледни песни.

От коледните песни най-любима ми е тази, в която се пее :

Single Bell's, single Bell's,
Single all the way...

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
десетте най досадни коледни песни.

От коледните песни най-любима ми е тази, в която се пее :

Single Bell's, single Bell's,
Single all the way...
О,да!!!О,да!!! И в очите играят пламъчета!!! :yes-1289: :yes-1289:

Неактивен Kole

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4111
    • Профил
Според мен няма досадна песен , еле па коледна  щом има ракия, те тогава и жените се разхубавяват съм забелязал...
И некои тъщи даже добиват почти човешки вид
 
Наздраве за разбирателството между видовете  :t0328:

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Сега като си  изпих илачите се сетИх... не трябваше ле  да дадат некаква награда  на Драгалевския  отшелник  по случай кръглата му годишнина!?! Един преател ме тормози...

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Честито Рождество  Христово, приятели драги! Радост в сърцата ви ,светлина в очите ви и добрина в душите ви желая от сърце!!!
« Последна редакция: Декември 24, 2019, 23:34:25 от Kerpeden »

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
не трябваше ле  да дадат некаква награда  на Драгалевския  отшелник  по случай кръглата му годишнина!?!
Трябваше.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
не трябваше ле  да дадат некаква награда  на Драгалевския  отшелник  по случай кръглата му годишнина!?!
Трябваше.
И защо!?!Може би за цялостно творчество , но наградите така девалвираха , че ги раздават като туристически значки.Ако  затова ,че беше един спорен министър председател-може би.За политиката му през югославската война....не знам. Затова ,че разцепи опозицията!?! Тоже красиво. Наистина не знам... той някак се постави в особена позиция ,която на много от неговите привърженици , пък и на самия него май  се струваше като пиедестал.Дали!?!Или затова ,че излезе от политиката и   се определи като знак докъде сме стигнали! Всъщност можеше от чисто възпитание и уважение ,че е управлявал България...това просто май е редно ,нищо ,че е противоречива и одиозна фигура според доста хора...
« Последна редакция: Декември 25, 2019, 23:12:26 от Kerpeden »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
не трябваше ле  да дадат некаква награда  на Драгалевския  отшелник  по случай кръглата му годишнина!?!
Трябваше.
И защо!?!... Всъщност можеше от чисто възпитание и уважение ,че е управлявал България...това просто май е редно ,нищо ,че е противоречива и одиозна фигура според доста хора...
Можеше. Голям медал, с голям надпис!
"АМИ АКО СА ВИНОВНИ?"
Да помнят гурбетчиите как властта си отнася към тях. Щото гурбетът още не е приключил като начин на препитание. Каква думичка само, а? Гурбет. Останала от турско робство, но не излязла от употреба. Макар от другата страна на границата гурбетчиите стават "експатриати". Купешката думичка намеква за някаква "патрия" дето би трябвало да е заинтересована от гурбетчиите. Именно затова на г-н Костов трябва да се даде медал, който да се вижда отдалеч, та облясъкът му да свети като пътеводна звезда на всеки гурбетчия. Да помни, да знае и не дай Боже да му потрябва патрията в изпълнението на такъв, като Иван Костов. Че бившата жена на Саркози къде да смогне на всички!

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Quote (selected)
Купешката думичка намеква за някаква "патрия" дето би трябвало да е заинтересована от гурбетчиите.
Не беше ли обратното - гурбетчиите да са заинтересовани от Родината си, а не да я имат като нещо, от което се суче ?
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Не беше ли обратното - гурбетчиите да са заинтересовани от Родината си, а не да я имат като нещо, от което се суче ?

и как точно сучеш от нещо, отдалечено на няколко хиляди километра? м?

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Днес е денят на бащата.
Да не почваме пак да се разделяме на сучещи и сукали.
Когато е трябвало си сукал, никой не очаква след няколко десетилетия да продължиш да висиш на бозката. Нормално е и да не забравиш какво и къде си сукал докато укрепнеш и станеш голям и независим юнак тръгнал да покорява други светове.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
то няма и сми. ама чисто конституционно, задължение на държавата е да защитава всеки свой гражданин. а не обратното. а защитата много сполучливо се олицетворява от браво ваньо, браво костов с прословутата му реплика:
"АМИ АКО СА ВИНОВНИ?"

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
и как точно сучеш от нещо, отдалечено на няколко хиляди километра? м?

Има десетки начини.
Не твърдя, че  е масова практика.
Още по-смешни са ми твърденията, че българите зад граница имат едва ли не  решаващ принос в развитието на икономиката ни.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
ама чисто конституционно, задължение на държавата е да защитава всеки свой гражданин. а не обратното.
Е това е доста либерастко, предполагам си се объркал.
Когато гражданите се дистанцират от държавата тя престава да бъде такава, и не може , а и няма какво да защитава.

Ваньо и Костов заедно с теменужката му са сложна система, лишеи.
ЕС е вреден за вашето здраве!

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
ама чисто конституционно, задължение на държавата е да защитава всеки свой гражданин. а не обратното.
Не знам дали това е било и  е конституционна норма, но през 1912 г. десетки хиляди български емигранти  - бачкатори и студенти грубо са я нарушили, оставяйки работа и учение и прибирайки се в Родината , за да се бият и умрат за интересите и.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Добро утро!!! То вече обед ама от сутринта се въртя около компа ,и все някак не ми идеше да пиша... и изведнъж си спомних... спомних си думата ,с която се събудих: изцеление , дума ,която  за мен е свързана с нещо много ,много лично. Не, излекуване ,не оздравяване , не преболедуване ,а  точно тази дума- изцеление!?  Схващам я   като нещо безвъзвратно , окончателно,завинаги,при това хубаво. нищо че някои смятат ,че Смъртта е изцеление на хората от болките бренни и житейски.На мене изцелението ми звучи като свобода.Странни работи стават в главите хорски , еле па в моята!?!Не връзвайте кусур за споделеното ... напъваше ме и....Може би защото утре е една много важна и красива дата от живота ми.
Инак  днес бил денят на бащата. Винаги съм го знаял ,но все забравям докато някой ме подсети...сериозна работа са бащите, лошото е ,че по разбираеми причини все са под съмнение, но както всички топре снаем се преживява, при това никак не е трудно! :t0328:
Да живейти ,татковци!!! :beer-405: :beer-405:
« Последна редакция: Декември 26, 2019, 11:59:57 от Kerpeden »

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Инак  днес бил денят на бащата.

E, че ти не знаеш ли? Още Хан Крум го е направил офицялен празник и оттогава всички българи го чествват.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Добро утро!!! То вече обед ама от сутринта се въртя около компа ,и все някак не ми идеше да пиша... и изведнъж си спомних... спомних си думата ,с която се събудих: изцеление , дума ,която  за мен е свързана с нещо много ,много лично. Не, излекуване ,не оздравяване , не преболедуване ,а  точно тази дума- изцеление!?  Схващам я   като нещо безвъзвратно , окончателно,завинаги,при това хубаво. нищо че някои смятат ,че Смъртта е изцеление на хората от болките бренни и житейски.На мене изцелението ми звучи като свобода.Странни работи стават в главите хорски , еле па в моята!?!Не връзвайте кусур за споделеното ... напъваше ме и....Може би защото утре е една много важна и красива дата от живота ми.
Инак  днес бил денят на бащата. Винаги съм го знаял ,но все забравям докато някой ме подсети...сериозна работа са бащите, лошото е ,че по разбираеми причини все са под съмнение, но както всички топре снаем се преживява, при това никак не е трудно! :t0328:
Да живейти ,татковци!!! :beer-405: :beer-405:
дедо, дедо, спомних си как преди много години, във форума майка, по някакъв повод те попитах защо изобразяват смъртта като старица с качулка, носеща коса ... не си спомням какво ми отговори ... не трябва ли да я представят като млада и хубава жена, усмихната, нали след смъртта започвало нещо ново, по-хубаво? В последно време се по-често се замислям по темата...

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Quote (selected)
ама чисто конституционно, задължение на държавата е да защитава всеки свой гражданин. а не обратното.
Е това е доста либерастко, предполагам си се объркал.
Когато гражданите се дистанцират от държавата тя престава да бъде такава, и не може , а и няма какво да защитава.

Ваньо и Костов заедно с теменужката му са сложна система, лишеи.
не съм. ето ти чл. 25:
Quote (selected)
Чл. 25. (1) Български гражданин е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин или който е роден на територията на Република България, ако не придобива друго гражданство по произход. Българско гражданство може да се придобие и по натурализация.
(2) Лицата от български произход придобиват българско гражданство по облекчен ред.
(3) Български гражданин по рождение не може да бъде лишен от българско гражданство.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 18 от 2005 г.) Гражданин на Република България не може да бъде предаден на друга държава или на международен съд за целите на наказателно преследване, освен ако това е предвидено в международен договор, ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България.
(5) Българските граждани, пребиваващи в чужбина, са под закрилата на Република България.
(6) Условията и редът за придобиване, запазване и загубване на българското гражданство се определят със закон.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
ама чисто конституционно, задължение на държавата е да защитава всеки свой гражданин. а не обратното.
Не знам дали това е било и  е конституционна норма, но през 1912 г. десетки хиляди български емигранти  - бачкатори и студенти грубо са я нарушили, оставяйки работа и учение и прибирайки се в Родината , за да се бият и умрат за интересите и.
това не е нарушение. особено ако са се клели да я защитават. и по никакъв начин не отменя задължението на държавата да зашитава гражданите си, включително и в чужбина.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Quote (selected)
дедо, дедо, спомних си как преди много години, във форума майка, по някакъв повод те попитах защо изобразяват смъртта като старица с качулка, носеща коса ... не си спомням какво ми отговори ... не трябва ли да я представят като млада и хубава жена, усмихната, нали след смъртта започвало нещо ново, по-хубаво? В последно време се по-често се замислям по темата...
Спомних си ,че ме питА ,но и аз съм забравил ... това май беше когато  Митьо(Мир на праха му,той беше добър баща!!!) таман се беше оттеглил от този свят да си пие сам карабунарското с неговите помачки. Не знам дали тогава съм знаел  някакъв отговор ,защото и сега не знам. Може би е нещо католическо  , те там само се плашат с Божия гняв, а   техният Господ не е милосърден като православния, учени са да се страхуват от наказанието Божие , нежели да чакат Божията милост.Душите там при тях ги събира таз старица с косата , а душите на православните  при нас ги събира Ангел Господен. нали схващаш разликата. Поне така ме учеше баба ми , а тя беше мъдра жена ,магьосница и беше наясно с отвъдното.А може би е такава защото  никой не я е виждал , неизвестността и тогава и сега е изпълнена със страхове и чудовища.Тези хора ,демек католиците живеят цял живот под товара на това наказание Божие заради своя греховен произход и може би затова за тях Смъртта не е е спасение ,а наказание за чужди грехове.Виж само Данте какво мисли по въпроса или Дюрер.Мисля ,че май само ние казваме: "еди кой си се отърва"и сме оптимисти за бъдещето си в отвъдното и го възприемаме като спасение от живота в таз юдол плачевна ,в която сме прекарали живота си.
Що се отнася до твоите мисли,те са естествени , ама не прекалявай, щото мухата е инсект от женски род  и оставиш ли я да те хапе ще  те изяде.Затова има едно лекарство ,българска разработка , една отвара на баба ми ,всъщност казва се "МАЙНАТАМУ"( MAJNATAMU), приема се три пъти на ден преди ядене,като преди всеки прием се казва бодро"Наздраве!"
Не мога да те избавя от мислите ти, но като мислиш мисли за Нея като  Сладката и медената,така казваше баба ми, а аз вярвам на всяка неяна дума защото съм се срещал с Нея , но не видях грозота , а видях спокойствие. Виж колко работи изписах в отговор на невинния ти спомен ! Митьо да беше тука имаше да ни попържа,че се занимаваме с глупости
вместо да пием по едно... Здраве же и спасение и во всем благое поспешение ,г-н Фелдкурат!!!

Активен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
и по никакъв начин не отменя задължението на държавата да зашитава гражданите си, включително и в чужбина.

Ще напиша почти същото, привнасяйки лек нюанс.
Всеки български гражданин, независимо къде живее, има всички конституционни права, стига да спазва конституционните си задължения.

Активен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23485
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Тая работа не става с конституция, държавата това, ние онова.
Не съм коментирал задължения или ползи.
Само:
Quote (selected)
Когато гражданите се дистанцират от държавата тя престава да бъде такава, и не може , а и няма какво да защитава.
Не може да си гражданин когато ти отърва и да не си когато не ти отърва.
Не може да бягаш от отговорност да казваш "оправяйте се" и после "олеле майко помагайте".

Най добре да се лекуваме, ето и рецепта са ни написали
Quote (selected)
Затова има едно лекарство ,българска разработка , една отвара на баба ми ,всъщност казва се "МАЙНАТАМУ"( MAJNATAMU), приема се три пъти на ден преди ядене,като преди всеки прием се казва бодро"Наздраве!"
:t0328:
ЕС е вреден за вашето здраве!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Я, как кротко сте се събрали у кръчмето при Дедо Керпи – следколедно …  :0004:

И подчертавам – КРОТКО, щото почти непосредствено преди Коледа се бях зарекла да не влизам тук до след Нова година.

Ама надникнах на 2-3 пъти и видях, че „Керпеден” е станал доста по-добро място за живеене коментиране …  :0008:

С гладки текстове, без заяждане и без нито един ПОДСКАЧАЩ ГОЛЕМ И ШАРЕН ЕМОТИКОН. :giggle-3307:

Затуй, MAJNATAMU НА ВСИЧКО и за много години!  :t0328:
« Последна редакция: Декември 26, 2019, 17:45:37 от Джиджи »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Quote (selected)
Купешката думичка намеква за някаква "патрия" дето би трябвало да е заинтересована от гурбетчиите.
Не беше ли обратното - гурбетчиите да са заинтересовани от Родината си, а не да я имат като нещо, от което се суче ?
Гринго, не бъркай гурбетчиите с емигрантите. По определение гурбетчиите са заинтересовани от Родината си, връщат се, изпълняват чат-пат някое конституционно задължение като плащане на данъци и гласуване. Ако да е имало нещо за сучене, то е изсукано, иначе нямаше да са гурбетчии. А така като се върнат от гурбет, я къща ще вдигнат, я къща ще поправят, ще повъзпитават някое българче не по скайпа и телефона, а на живо, ще се срещнат с приятели, ще разпределят заработените стотинки до следващото посещение, после пак бохчичката и на аргатлък или каквото там Господ пратил.

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Quote (selected)
Купешката думичка намеква за някаква "патрия" дето би трябвало да е заинтересована от гурбетчиите.
Не беше ли обратното - гурбетчиите да са заинтересовани от Родината си, а не да я имат като нещо, от което се суче ?
Гринго, не бъркай гурбетчиите с емигрантите. По определение гурбетчиите са заинтересовани от Родината си, връщат се, изпълняват чат-пат някое конституционно задължение като плащане на данъци и гласуване. Ако да е имало нещо за сучене, то е изсукано, иначе нямаше да са гурбетчии. А така като се върнат от гурбет, я къща ще вдигнат, я къща ще поправят, ще повъзпитават някое българче не по скайпа и телефона, а на живо, ще се срещнат с приятели, ще разпределят заработените стотинки до следващото посещение, после пак бохчичката и на аргатлък или каквото там Господ пратил.

Точно така , гурбетчийството е в кръвта на българина от време оно , айде да не се изсилвам , ама поне до светлия Септември гурбетчийството си е било нормално българско занимание, емигрантството идва сетне , нали знаете... На гурбетчията пъпната му връв е тука,в  България и се връща, домът му е тука ... те в последно време я направиха мръсна дума маскарите му с маскари!Аз емигрант не съм бил,не се наемам да ги съдя , но  на тях май им идва до гуша един миг,късат и хвърлят, и повечето страдат колкото и добре да живеят...Така ли е или греша!?

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Скъсваме се от страдане, сън не ни хваща... :nuts:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Скъсваме се от страдане, сън не ни хваща...

Е, то не е за всеки.  :D
Но има една думичка, наречена НОСТАЛГИЯ.  :cool-1084:

Неактивен Kerpeden

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 743
    • Профил
Скъсваме се от страдане, сън не ни хваща... :nuts:
Е ,аз познавам доста хора на моята възраст , които страдат още , но е хубаво ,че на тебе не ти е тежко , дай Боже всекиму. Хора различни и всеки знае себе си. Няма лошо до ти е хубаво , нали затова тръгват повечето!!!

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Аз емигрант не съм бил,не се наемам да ги съдя , но  на тях май им идва до гуша един миг,късат и хвърлят, и повечето страдат колкото и добре да живеят...Така ли е или греша!?
И си прав, и не си прав - зависи от човека. Ей туканка съм го написала разгърнато, да не се повтарям (само първата страница и още един параграф от втората). Това, впрочем, е отломка от Старата Кръчма.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Скъсваме се от страдане, сън не ни хваща...

Е, то не е за всеки.  :D
Но има една думичка, наречена НОСТАЛГИЯ.  :cool-1084:

Има вероятно, но тва е само ако човек се прибира веднъж на няколко години.
И ако междувременно страната се е променила значително към по-добро.

П Онци записа ли се за член на БСП или сърдце не му даде да харчи пари за членски внос? Или ще се запише... догодина?  :nuts:


Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Не беше ли обратното - гурбетчиите да са заинтересовани от Родината си, а не да я имат като нещо, от което се суче ?

и как точно сучеш от нещо, отдалечено на няколко хиляди километра? м?
За теб, като за по- :t2407: другар, ще обясня, макар че вече са ти го намекнали:
- образование, вкл висше;
- пенсии на родителите ти.
И разни други 'дребулии', като ония, дето идват тук да си оправят зъбите и т.н.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

Активен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
Quote (selected)
Купешката думичка намеква за някаква "патрия" дето би трябвало да е заинтересована от гурбетчиите.
Не беше ли обратното - гурбетчиите да са заинтересовани от Родината си, а не да я имат като нещо, от което се суче ?
Гринго, не бъркай гурбетчиите с емигрантите. По определение гурбетчиите са заинтересовани от Родината си, връщат се, изпълняват чат-пат някое конституционно задължение като плащане на данъци и гласуване. Ако да е имало нещо за сучене, то е изсукано, иначе нямаше да са гурбетчии. А така като се върнат от гурбет, я къща ще вдигнат, я къща ще поправят, ще повъзпитават някое българче не по скайпа и телефона, а на живо, ще се срещнат с приятели, ще разпределят заработените стотинки до следващото посещение, после пак бохчичката и на аргатлък или каквото там Господ пратил.
Мммм... Имаш предвид турците и помаците, навярно ? Силно се съмнявам, че гурбетчиите (като цяло) плащат данъци и осигуровки в Бг. Някои - да, повечето - не. Бившият ми шофьор, например, сега върти геврека из Европата, за български работодател, но срещу пари на ръка - без данъци, без осигуровки. Иначе издържа семейството си, верно е.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.