Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 00:31:45

Автор Тема: българите в странство - преброяване  (Прочетена 14913 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
българите в странство - преброяване
« -: Февруари 03, 2019, 12:11:57 »
досега за брой емигранти се спрягаше числото два милиона. е, вече официалната информация е, че са с 20% повече. данните са официални, от мнвр, в отговор на въпрос по здои на еврочикаго.ком /цък/:
Quote (selected)
Ако съберем грубо приблизителните данни, изпратени ни по ЗДОИ сега, ще получим към два милиона и половина или по-точно – над 2 млн. и 417 хиляди български граждани извън България за 2018 г.
...
Населението на България, според някои източници вече е под 7 млн. Тези над 2 млн. и 417 хиляди български граждани в чужбина са една значителна част от тях, при това повечето са в активна и работоспособна възраст. И тази твърде значителна част наши съграждани с избирателни права, нямат никакво институционално представителство в България, ако не броим 25-те служители в печално прославилата се Държавна агенция за българите в чужбина.

това, естествено, повдига отново въпроса за мъртвите души, обновяването на списъците и т.н, на активната регистрация, ако щете. при под 7 млн население имаме повече от 1/3 навън.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #1 -: Февруари 03, 2019, 12:41:14 »
досега за брой емигранти се спрягаше числото два милиона. е, вече официалната информация е, че са с 20% повече. данните са официални, от мнвр, в отговор на въпрос по здои на еврочикаго.ком /цък/:
Quote (selected)
Ако съберем грубо приблизителните данни, изпратени ни по ЗДОИ сега, ще получим към два милиона и половина или по-точно – над 2 млн. и 417 хиляди български граждани извън България за 2018 г.
...
Населението на България, според някои източници вече е под 7 млн. Тези над 2 млн. и 417 хиляди български граждани в чужбина са една значителна част от тях, при това повечето са в активна и работоспособна възраст. И тази твърде значителна част наши съграждани с избирателни права, нямат никакво институционално представителство в България, ако не броим 25-те служители в печално прославилата се Държавна агенция за българите в чужбина.

това, естествено, повдига отново въпроса за мъртвите души, обновяването на списъците и т.н, на активната регистрация, ако щете. при под 7 млн население имаме повече от 1/3 навън.

никой няма интерес от обновяване на списъците и изчистване на мъртвите души, щото ше лъснат некои доста неприятни факти за сериозен период от време назад.
според мен реално навън са над 3 милиона, в което число включвам и около половин милион "сезонни", които прекарват около 50/50 време в страната и извън. в останалите 4 милиона има поне 1 милион цигани.
истината е в актуализиране на грао, активна регистрация, поне за всички под 60, по-възрастните да бъдат включени автоматично в списъците предвид избягването на ненужна бюрокрация и т.н.
което няма да се случи, знаем го добре.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #2 -: Февруари 03, 2019, 12:47:14 »
грао е актуално. трябва някак да се нормализира цялата идиотщина с адресните регистрации. преди, по соца, имаше един адрес, една домова книга и беше ясно кой къде е. сега има емнайсе адреса и не се знае нищо.

отделно, че европейските държави могат да отговорят с точност до един човек колко български гражданина имат адресна регистрация там. какви са тези приблизителни данни наистина не ми е ясно. толеранс от 20 хиляди във франция, баси :nuts:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #3 -: Февруари 03, 2019, 12:55:27 »
грао е актуално. трябва някак да се нормализира цялата идиотщина с адресните регистрации. преди, по соца, имаше един адрес, една домова книга и беше ясно кой къде е. сега има емнайсе адреса и не се знае нищо.

отделно, че европейските държави могат да отговорят с точност до един човек колко български гражданина имат адресна регистрация там. какви са тези приблизителни данни наистина не ми е ясно. толеранс от 20 хиляди във франция, баси :nuts:

не всички могат да отговорят. например англия не може, щото там няма задължителна адресна регистрация.
във франция също е малце на кантар дали трябва да се регистрираш адресно.
не си мисли, че навсякъде са като швабските правила.
да не говорим, че има трансгранични работници, дето могат в различно време от годината да бачкат и да живеят в люксембург, франция, белгия или швабия.


Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #4 -: Февруари 03, 2019, 12:56:27 »
Няма основание и смисъл от "прочистване". Предстоящото преброяване на населението ще покаже демографската картина, но тя има ограничена връзка с електоралната. Основно по броя на мандатите в многомандатните райони. Но това е свързано с постоянния адрес - той е базовият критерий. А миграцията не му влияе, ако не води до промяната му. Което рядко се случва.

С навлизане на електронното управление, преброяването ще е основно по интернет. Така е достъпно и до тези, които са в чужбина. Един ден така ще е и за гласуването, вероятно. Със или без съпътстваща процедура за активна избирателна регистрация.

Въвеждането на изискване за отседналост при определен избор пък е друг принципен въпрос и проблем за решаване. Той регулира електоралната тежест на диаспората. При настоящите обществени настроения и с референдум решен, не знам дали ще е обединяващ или дискриминиращ нацията фактор.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #5 -: Февруари 03, 2019, 13:05:18 »
Quote (selected)
Няма основание и смисъл от "прочистване".
глупости, естествено, че има смисъл и то именно за местните избори, дето идат. не лягай на преброяването - сам си писал, че ще е по и-нет, и нищо не пречи на всички, имащи интернет, да се преброят.

постоянният адрес е всичко друго, но не и обективен показател къде си. най-малкото защото никой не знае лъжеш ли или не. далеч по-достоверна може да бъде справка от енергото и вик за платените ток и вода - тогава ще лъснат необитаемите жилища.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #6 -: Февруари 03, 2019, 13:07:47 »
Темата е обрасла с митология, въпреки наличните факти.
Доколкото виждам разумни колеги пак да я повдигат, предлагам едно лесно и достъпно изследване със собствени сили.
"Опорни точки" (също може да са предмет на коментар и забележки):
Към 1989-1990 приемаме със закръгляне нагоре 9 милиона човека (очевидно включвайки и "екскурзиантите" в Турция).
Преброяването през 2011 дава като живеещи на територията на България 7.364 милиона или нещо от сорта.
Вземаме данните за раждаемост и смъртност от 1989-1990 да кажем до 2011 (и до наши дни евентуално).
Изваждаме (или прибавяме - при положителен баланс  :image008:) от 9 милиона  сумарния резултат раждаемост-смъртност примерно до 2011 и вадим установените като живеещи на територията по време на преброяването 2011. Някакви изненади?
Естествено тази схема е приложима и до 2018 година, само без фактология за действително преброени като живеещи на територията на България.
Не задавам отговори, и приемам коментари.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #7 -: Февруари 03, 2019, 13:19:01 »
темата може и да е обрасла с митология, но сега има официални данни къде колко българи има /приблизително/.

за преброяването през 2011 виж колко са се преброили по интернет и се запитай те откъде точно са се преброили.
точни данни за раждаемостта няма. има едни данни на мз за родените в български болници и други данни на грао за родените български граждани, сиреч притежаващите егн. нси ползва данните на грао.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #8 -: Февруари 03, 2019, 13:21:13 »
Quote (selected)
Няма основание и смисъл от "прочистване".
глупости, естествено, че има смисъл и то именно за местните избори, дето идат. не лягай на преброяването - сам си писал, че ще е по и-нет, и нищо не пречи на всички, имащи интернет, да се преброят.

постоянният адрес е всичко друго, но не и обективен показател къде си. най-малкото защото никой не знае лъжеш ли или не. далеч по-достоверна може да бъде справка от енергото и вик за платените ток и вода - тогава ще лъснат необитаемите жилища.

ахъм, щото няма хора, дето да живеят в жилища, които да се фирмена собственост, респективно партидите са на името на фирмата.
или партидите все още да се водят на друго име, например на предишен собственик, включително баба/дядо.
или хора, дето да не живеят в жилището, но въпреки тва да си върви консумация на ток, вода и т.н. (по квито и да е причини), дори и щото други хора все още живеят там.
по-голяма е вероятността жилище на пенсионери да е с минимална консумация на ток и вода, та справките, дето ги предлагаш, не вършат работа.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #9 -: Февруари 03, 2019, 13:21:32 »
между другото, информационната система за ражданията на мз вече не е публична - цък

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #10 -: Февруари 03, 2019, 13:24:02 »
Quote (selected)
та справките, дето ги предлагаш, не вършат работа.
повече работа вършат от сегашната простотия, наречена "постоянен адрес".

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #11 -: Февруари 03, 2019, 13:24:59 »
Quote (selected)
и нищо не пречи на всички, имащи интернет, да се преброят.

Надяваме се. Ние ги насърчаваме в това, даже.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #12 -: Февруари 03, 2019, 13:31:39 »
Quote (selected)
та справките, дето ги предлагаш, не вършат работа.
повече работа вършат от сегашната простотия, наречена "постоянен адрес".

Ти живееш в швабия. В къщата ти в Крушовица живеят родителите ти, но партидите са ток и вода са на твое име. Какъв проблем имаш да получиш изрядна справка за тока и водата и да удостовериш постоянен адрес в Крушовица?

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #13 -: Февруари 03, 2019, 13:44:03 »
Добре е, заради активната спекулация с термина, все пак да речете като що вий подразбирате под "мъртви души". По Гогол и гения предприемачески на Чичиков, туй ся представили ся люде, които броите живи, за цели комерчески. Като да им взимате пенцията оскъдна, да речем. Аз тъй знам. А вий що?

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #14 -: Февруари 03, 2019, 13:51:21 »
аз живея в швабия. в моя апартамент /този на моето име/ живее тъщата. в този на жена ми - никой. тя си избра да смени жилището, за да отоплява по-малко. и пак я подозираме, че седи на студено.

не се прави на ударен - сравнително лесно може да се разбере по консумацията на ток и вода горе-долу колко човека живеят на въпросния адрес.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #15 -: Февруари 03, 2019, 13:53:46 »
за мен "мъртви души" са тези, които са включени в списъците, а не трябва да са там.

по сега действащото законодателство всички с адресна регистрация в чужда страна не би трябвало да участват в местните избори. за местните избори тези с регистрация в германия или турция трябва да са "мъртви души".

регистрираните в турция или сащ не би трябвало да участват в евроизборите.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #16 -: Февруари 03, 2019, 13:58:27 »
Quote (selected)
не се прави на ударен - сравнително лесно може да се разбере по консумацията на ток и вода горе-долу колко човека живеят на въпросния адрес.

И какво ще ти даде това? Знание за хигиенните им навици? С каква правна стойност? Ще напишеш изборна норма върху тази си теория? А, недей. Имам колеги, например, които упорито отказват да пускат водата в тоалетната, след като са се облекчили по малка нужда. Подозирам, че им е домашен навик. За други не питам по колко минути дневно стоят под душа, а и дали стоят. Особености на националната хигиена.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #17 -: Февруари 03, 2019, 14:01:33 »
аз живея в швабия. в моя апартамент /този на моето име/ живее тъщата. в този на жена ми - никой. тя си избра да смени жилището, за да отоплява по-малко. и пак я подозираме, че седи на студено.

не се прави на ударен - сравнително лесно може да се разбере по консумацията на ток и вода горе-долу колко човека живеят на въпросния адрес.

Вероятно, но ще е диспропорционално усилие, а и няма ясни критерии кво е средна консумация. А и "горе-долу" не върши работа.
Както и да е, далеч по-адекватно би било за основа да се използва данъчната информация, включително и за социални помощи и пенсии.
С относително малко изключения, човек е резидент за данъчни цели на една страна, по-рядко на две или три.
Ако си плащаш подоходните данъци в Швабия, очевидно постоянният ти адрес е там. Тва за работещите. За неработещите, студентите и пенсионерите също няма да е трудно да се установи.
При тва положение и сто партиди за ток и вода да имаш в страната, ако плащаш подоходни данъци другаде, очевидно живееш там.


Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #18 -: Февруари 03, 2019, 15:12:16 »
това не се ли водеше тайна некаква? данъчна май?

ако не е проблем за правителството да получи и ползва справка кой къде и колко данъци е платил - тогава да. ако обаче не може...

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #19 -: Февруари 03, 2019, 16:13:23 »
това не се ли водеше тайна некаква? данъчна май?

ако не е проблем за правителството да получи и ползва справка кой къде и колко данъци е платил - тогава да. ако обаче не може...

Директива 2014/107/ЕС на Съвета от 9 декември 2014 г. по отношение на задължителния автоматичен обмен на информация в областта на данъчното облагане.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #20 -: Февруари 03, 2019, 17:50:04 »
Имам няколко коментара към Калинчевата идея.
Аз имам постоянен адрес в България, както мъжът ми и двете ми деца, едното от които на гласоподавателна възраст, а второто вървящо с бързи стъпки към нея. Ние за местните избори сме четири "мъртви души", но сме си в списъка. Партидата за телефона до съвсем неотдавна се водеше на баба ми, покойница от 2003-та. Водата е на мое име, одма съм си изкарала справка, ако ми трябва. По всички изисквания, ние четиримата живеем в България.

По-малкото отроче е родено в чужбина и общият му престой в България едва ли надвишава половин година. Обаче то си има ЕГН и до скоро се водеше автоматично здравно осигурено, преди да успея да дотичам и да го отпиша от системата. Как мислите, дали някой за тези 15 години се опита да разбере това дете защо, аджеба, не ходи на училище? Как е толкоз здраво като камиче, че веднъж хрема не го е хванала, да не говорим, че не е ваксинирано за нищо според българските картони? Обаче мога да се хвана на бас, че ще го има в следващите избирателни списъци!

Та, как предлагате да ни урегулират нас, дето сме такива чужбинско-местни? Повечето от приятелите ми наоколо и малко по-далеч са в практически същата ситуация, поне докато са живи възрастните родители.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #21 -: Февруари 03, 2019, 18:15:21 »
Та, как предлагате да ни урегулират нас, дето сме такива чужбинско-местни?

По принцип много лесно могат да урегулират такв проблем, но на практика е невъзможно. Всички ще ревнат, че им се нарушават правата. А права без задължения няма. Задължение на всеки гражданин е да информира надлежно институциите за всички промени в неговото фактическо състояние. На някой може да му се стори чудно, но никой още не е отменил домовите книги и много други задължения за регистрация. Нито една държава не може да следи какво прави всеки гражданин, затова е му е вменила редица задължения в тази насока.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #22 -: Февруари 03, 2019, 18:20:41 »
Във Франция също не се прави адресна регистрация никъде. Това ме шашардиса в началото и все треперех и рових да не съм в някаква грешка. Ако някъде ти искат нещо, то показваш атестация, че при някого, или документ за платен интернет на твое име и си готов. Няма община, няма полиция, няма постоянен, няма временен.


И пак да подметна, че всички с валидни лични карти се водят с постоянен адрес в България.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #23 -: Февруари 03, 2019, 18:25:54 »
Във Франция също не се прави адресна регистрация никъде. Това ме шашардиса в началото и все треперех и рових да не съм в някаква грешка. Ако някъде ти искат нещо, то показваш атестация, че при някого, или документ за платен интернет на твое име и си готов. Няма община, няма полиция, няма постоянен, няма временен.


И пак да подметна, че всички с валидни лични карти се водят с постоянен адрес в България.

EDF и SAUR също пращат такива атестации, дори и без поискване.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #24 -: Февруари 03, 2019, 18:26:42 »
Във Франция също не се прави адресна регистрация никъде.

Ша ма прощаваш, ама няма държава в света, където няма адресна регистрация. Просто държавата няма как да функционира. Друг е въпросът доколко се спазва стриктно, или не.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #25 -: Февруари 03, 2019, 18:28:13 »
Във Франция също не се прави адресна регистрация никъде.

Ша ма прощаваш, ама няма държава в света, където няма адресна регистрация. Просто държавата няма как да функционира. Друг е въпросът доколко се спазва стриктно, или не.

Има. Франция, Англия.

Отделно са избирателните списъци, но поне в Англия не е задължително да се впишеш.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #26 -: Февруари 03, 2019, 18:32:43 »
За който няма сметка на негово име за ток, интернет, вода. Мобилен телефон не признават. Ако нямаш, ти искат атестация, че живееш при някого и тази атестация ти я пише той заедно с последна платена фактура и копие на лична карта. Атестацията е една бележка свободен текст с подпис.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #27 -: Февруари 03, 2019, 18:33:59 »
Има. Франция, Англия.

Това не е вярно! Точно същото ще каже и някой софиянец от провинцията, който не знае, че е длъжен в едноседмичен срок да се регистрира в районното. Без адресна регистрация не може да функционира нито една държава. Ако съществена част от задължението за регистрация е прехвърлено на частния сектор, това не значи, че изобщо няма такава.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #28 -: Февруари 03, 2019, 18:35:53 »
Във Франция също не се прави адресна регистрация никъде.

Ша ма прощаваш, ама няма държава в света, където няма адресна регистрация. Просто държавата няма как да функционира. Друг е въпросът доколко се спазва стриктно, или не.
Шъ мъ прощаваш, ама ми позволи да знам малко повече от теб за Франция, специално ходих да питам в началото в някакви служби. Нищо не искат тия служби. Банката иска атестация, разни други служби, ако речеш да си извадиш карта с намаление. Иначе никой за нищо не те закача. И домови книги няма. Не знам как се оправят.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #29 -: Февруари 03, 2019, 18:37:02 »
Има. Франция, Англия.

Това не е вярно! Точно същото ще каже и някой софиянец от провинцията, който не знае, че е длъжен в едноседмичен срок да се регистрира в районното. Без адресна регистрация не може да функционира нито една държава. Ако съществена част от задължението за регистрация е прехвърлено на частния сектор, това не значи, че изобщо няма такава.

Отврате, аре си говорим с факти.
Между другото, колко време си живял в Англия и/или Франция и как си се регистрирал адресно там, м?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #30 -: Февруари 03, 2019, 18:37:57 »
За който няма сметка на негово име за ток, интернет, вода. Мобилен телефон не признават. Ако нямаш, ти искат атестация, че живееш при някого и тази атестация ти я пише той заедно с последна платена фактура и копие на лична карта. Атестацията е една бележка свободен текст с подпис.

И как тогава работи полицията? Данъчните? Как военните викат запасняци? Как разпределят гласуващите? С една платена фактура и атестация свободен текст? Баси държавите, където не можеш да пръднеш без да ти извадят три листа досие!

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #31 -: Февруари 03, 2019, 18:46:48 »
HOW DO I CHANGE MY ADDRESS ON THE ELECTORAL ROLL?
To change your address on the electoral roll you need to register again at your new address. You will then be removed from the register at your old address.
If you've changed address and need to update your details on the electoral roll, you will need to re-register at your new address.
You can register to vote at any time at gov.uk/register-to-vote


https://www.yourvotematters.co.uk/faq/registering-to-vote/how-do-i-change-my-address-on-the-electoral-register

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #32 -: Февруари 03, 2019, 18:48:08 »
HOW DO I CHANGE MY ADDRESS ON THE ELECTORAL ROLL?
To change your address on the electoral roll you need to register again at your new address. You will then be removed from the register at your old address.
If you've changed address and need to update your details on the electoral roll, you will need to re-register at your new address.
You can register to vote at any time at gov.uk/register-to-vote


https://www.yourvotematters.co.uk/faq/registering-to-vote/how-do-i-change-my-address-on-the-electoral-register

Electoral roll не е задължителен. Можеш и да не се регистрираш и никой няма да те глоби.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #33 -: Февруари 03, 2019, 18:53:33 »
Quote (selected)
Имам няколко коментара към Калинчевата идея.
Всъщност не виждам нито един (с добро чувсто го казвам). Въпросната епохална идея е само за уточняване приблизителния брой на емигрантите. Напоследък нещата минаха от 2 милиона на 3 милиона и то без никакви реални доводи.
По мои сметки, на основата на статистическите данни, 1990-2011 (година на преброяване) закръглено са родени 1.6 милиона (и в България и в чужбина) а са починали около 2.5 милиона. Отрицателен прираст 0.9 милиона по естествени причини. При отчетени в преброяването 7.3 - 7.4 милиона живеещи в България и допускане за 9 милиона през 1990 г (позавишено), към 2011 година емигрантите излизат 0.8 до 0.9 милиона.
До 2017 по същата схема, починали 3 милиона, родени 2 милиона, живеещи в България  7 милиона (статистическа оценка, без преброяване), емигрантите излизат към 1 милион.
Та по тези въпроси бих приел всякакви коментари.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #34 -: Февруари 03, 2019, 18:55:16 »
1. Адресна регистрация в смисъла на задължително подаване на информацията до полицейското управление в определен срок няма.
2. Избирателните списъци са, ако искаш да гласуваш. Не е задължително.
3. Регистрацията в данъчното не изисква документ, който да удостоверява адреса ти.
4. Банките, полицията и данъчните ползват информацията от избирателните списъци. Ако те няма там, не значи, че не съществуваш, просто отнема малко повече време за тривиалности като кандидатстване за кредитна карта, ипотека и т.н.
5. Запасняци няма нито в Англия, нито във Франция.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #35 -: Февруари 03, 2019, 18:55:48 »
Можеш и да не се регистрираш и никой няма да те глоби.

Пак повтарям : няма държава в света, където няма адресна регистрация. Под една или друга форма. Прехвърлянето на задължения за адресна регистрация на частния сектор или на други институции не означава, че няма адресна регистрация. Просто държавата не може да функционира без такава.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #36 -: Февруари 03, 2019, 19:01:28 »
Можеш и да не се регистрираш и никой няма да те глоби.

Пак повтарям : няма държава в света, където няма адресна регистрация. Под една или друга форма. Прехвърлянето на задължения за адресна регистрация на частния сектор или на други институции не означава, че няма адресна регистрация. Просто държавата не може да функционира без такава.

Пак повтарям - напълно възможно е да живееш абсолютно легално в Англия или Франция и да не си регистриран никъде, включително и в избирателните списъци.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #37 -: Февруари 03, 2019, 19:14:49 »
За който няма сметка на негово име за ток, интернет, вода. Мобилен телефон не признават. Ако нямаш, ти искат атестация, че живееш при някого и тази атестация ти я пише той заедно с последна платена фактура и копие на лична карта. Атестацията е една бележка свободен текст с подпис.

И как тогава работи полицията? Данъчните? Как военните викат запасняци? Как разпределят гласуващите? С една платена фактура и атестация свободен текст? Баси държавите, където не можеш да пръднеш без да ти извадят три листа досие!

Значи не знам, предполагам, че за кореняците е различно, идея си нямам, говоря само от личен опит. Наскоро питах за данъчна декларация, щото хората си имат номер и с него влизат в един сайт и си попълват данъчните декларация. Но за целта трябва да ти извадят номер, а за да ти извадят номер, трябва да си подал първата декларация. Казаха ми, че се подавали през май месец, а аз сега съм целодневно заета и не мога да ида да питам.
Обаче пък и ми казаха, че данъчните сами ще ме намерят. Аз се удивих безмерно. Ако ми пратят писмо по пощата до края на март, ще пиша.
На практика адресът ми го има в банката задължително, има го по разни инстанции, дето съм подавала документи и вадила номера електронно или не. Освен това, за да си извадиш много неща, отстъпки и прочее, ти искат данъчна справка от предишната година. Значи аз съм много заинтересована да си подам декларацията в срок, че да мога после да си вадя атестация. Щото тя дава и други облаги като примерно доказателство за престой и т.н.
И като адресът ми го има в банката с атестация на хартия и електронно в социалното осигуряване, дай боже и при данъчните, в някакви други служби, дето работодателите изпращат инфо и т.н. - няма нужда да го има и в полицията, и в общините.
Абе, системата е така направена, че ако искаш да се възползваш от нея, трябва да си следиш документите. И без да е задължително.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #38 -: Февруари 03, 2019, 19:18:18 »
напълно възможно е да живееш абсолютно легално в Англия или Франция и да не си регистриран никъде,

Сигурно! Ако си в гората и нямаш кола, телефон, банкова сметка, не плащаш данъци, осигуровки, не работиш, не гласуваш, не получаваш пари и т.н. Защото за всичко това ти трябва адресна регистрация. А в 21 век, щом си регистриран някъде, си регистриран навсякъде. Затова изявление като "едикъдеси няма регистрация" е леко поизхвърляне.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #39 -: Февруари 03, 2019, 19:20:51 »
Айде сега, почна да се измяташ.
Правиш ли разрика между адресна РЕГИСТРАЦИЯ и хвърчащо листче за платена фактура?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #40 -: Февруари 03, 2019, 19:27:16 »
напълно възможно е да живееш абсолютно легално в Англия или Франция и да не си регистриран никъде,

Сигурно! Ако си в гората и нямаш кола, телефон, банкова сметка, не плащаш данъци, осигуровки, не работиш, не гласуваш, не получаваш пари и т.н. Защото за всичко това ти трябва адресна регистрация. А в 21 век, щом си регистриран някъде, си регистриран навсякъде. Затова изявление като "едикъдеси няма регистрация" е леко поизхвърляне.

Ти пак можеш да имаш банкова сметка, да работиш и да правиш сичките неща по-горе и без адресна регистрация. Сравни го за момент с България, където си задължен да се регистрираш в МВР, особено пък ако си чужденец, и ще видиш, че наистина там няма адресна регистрация в смисъла, който се влага в България. И така дори е по-добре.

Са остава да ти кажа, че в Англия няма кадастър, че едва от 1995 е започнало задължителното вписване на нотариалните актове на физическите лица в регистъра и че за приблизително половината от сградния фонд и от земята не се знае кой всъщност ги притежава, щото има и разни други врътки, че ако преминават по наследство не е нужно да се вписват в регистъра.

И тва сигурно ше ти прозвучи невероятно, но е така.


Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #41 -: Февруари 03, 2019, 19:39:07 »

Bonjour Monsieur Troy,
 
Nous vous proposons de télécharger votre attestation de contrat.
 
Elle vous servira de justificatif de domicile lors de vos démarches administratives/b]

Те тва ми е от EDF като удостоверение за адрес, кайли да ти го преведе  :smokin:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #42 -: Февруари 03, 2019, 20:12:30 »
че наистина там няма адресна регистрация в смисъла, който се влага в България.

Начи, смисълът на адресната регистрация е адресна регистрация. За Англия знам само, че българи взимат по 500 паунда да те впишат, че живееш на техния адрес. Съвсем логично е защо. И с това предлагам да приключим. Освен че възниква другият въпрос : как така в Англия и Франция не са проблем мъртвите души, а в България са? Следователно воплите за "изчистване на избирателните списъци" са безсмислени.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #43 -: Февруари 03, 2019, 20:17:51 »
Quote (selected)
Следователно воплите за "изчистване на избирателните списъци" са безсмислени.
цъ. следователно англетата и франсетата имат начин за изчистване на списъците си.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #44 -: Февруари 03, 2019, 20:20:02 »
че наистина там няма адресна регистрация в смисъла, който се влага в България.

Начи, смисълът на адресната регистрация е адресна регистрация. За Англия знам само, че българи взимат по 500 паунда да те впишат, че живееш на техния адрес. Съвсем логично е защо. И с това предлагам да приключим. Освен че възниква другият въпрос : как така в Англия и Франция не са проблем мъртвите души, а в България са? Следователно воплите за "изчистване на избирателните списъци" са безсмислени.

Проблем са и още как - https://www.telegraph.co.uk/news/politics/local-elections/11580951/Fresh-voting-fraud-in-scandal-hit-borough-of-Tower-Hamlets.html
И тва не е единственият случай, са ме мързи да ровя.
Наличието на адрес там е улеснение за ужасно много неща, но, за разлика от България, няма административни санкции, ако не го направиш.
Изчистването на избирателните списъци в България също би могло да е елементарно - петгодишен срок, след който се подновява, както и всеки път като си сменяш адреса. Живеещите извън страната си се регистрират в посолствата. За неверни данни - чл. 313 НК или който и да беше.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #45 -: Февруари 03, 2019, 20:25:46 »
цъ. следователно англетата и франсетата имат начин за изчистване на списъците си.

И на мен ми е любопитно да узная как се чистят списъци при липса на регистрация. Сигурно според атмосферното налягане. Само сега някой да не ми каже, че избирателните списъци са нещо различно, защото, за да гласуваш, трябва да се регистрираш, нали? 

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #46 -: Февруари 03, 2019, 20:28:55 »
при нас имаме не липса, а неверна регистрация - както емигрантите, така и сюриите цигани, които се регистрират по разни села непосредствено преди крайния срок, за да подкрепят някой от кандидатите.

и неверните регистрации трябва някак да се разкарат.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #47 -: Февруари 03, 2019, 20:29:16 »
Мисля, че отврат и останалите говорите за различни адресни регистрации. То и в нашите замръзнали ширини са няколко вида.
Когато аз си подавам данъчната декларация, аз декларирам къде живея. Това определя коя провинция ми смята данъците за свои и ги смята съответно според провинциалните закони.
 
В данъчната декларация, която е задължителна за подаване, независимо дали имам да доплащам данъци или да получавам обратно кредит от държавата, има две графи на отделна страница.
В първата графа ме питат дали съм канадска гражданка, т.е. проверавят дали имам избирателни права, защото и неканадските граждани подават данъчни декларации.
Във втората графа  данъчната администрация ме пита дали искам тази ми информация да бъде СПОДЕЛЕНА с избирателните организации, т.е. да ме впишат в избирателния списък по местоживеене. Мога да се съглася, мога да откажа. Гласуването е право, а не задължение.

Инак никой не го интересува къде живея, ако на мен не ми трябва. Но ако искам да ползвам местния басейн по цена за местни - нося справка за платени местни данъци, или ток, или интернет (стационарен, не мобилен). Ако искам отрочето да учи в университета по цени за местни - същата процедура, като за университетите и колежите има ценз за уседналост една година, или право по местораждане (поне в Квебек има).

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #48 -: Февруари 03, 2019, 20:30:27 »
цъ. следователно англетата и франсетата имат начин за изчистване на списъците си.

И на мен ми е любопитно да узная как се чистят списъци при липса на регистрация. Сигурно според атмосферното налягане. Само сега някой да не ми каже, че избирателните списъци са нещо различно, защото, за да гласуваш, трябва да се регистрираш, нали?

Регистрацията е доброволна.
Всеки октомври пращат формуляр кой в момента живее на адреса. Ако си се преместил, но не си ги уведомил, новият собственик/наемател ще подаде само неговите си данни и така те отписват. Не е сложно.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #49 -: Февруари 03, 2019, 20:33:38 »
при нас имаме не липса, а неверна регистрация - както емигрантите, така и сюриите цигани, които се регистрират по разни села непосредствено преди крайния срок, за да подкрепят някой от кандидатите.

и неверните регистрации трябва някак да се разкарат.
Абсолютно си прав за неверните регистрации. Аз защо съм регистрирана в България на постоянен адрес, като постоянният ми адрес е на другия край на географията и това съм го декларирала? От друга страна, българската държава, която прекрасно знае къде живея, ми взема данък на наследствения имот където съм регистрирана като ВТОРО жилище - това защо? Нали ми е постоянен адрес, аз да не живея като Карлсон на покрива? Кое жилище ми е първо според държавата?

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #50 -: Февруари 03, 2019, 20:38:30 »
цъ. следователно англетата и франсетата имат начин за изчистване на списъците си.

И на мен ми е любопитно да узная как се чистят списъци при липса на регистрация. Сигурно според атмосферното налягане. Само сега някой да не ми каже, че избирателните списъци са нещо различно, защото, за да гласуваш, трябва да се регистрираш, нали?

Регистрацията е доброволна.
Всеки октомври пращат формуляр кой в момента живее на адреса. Ако си се преместил, но не си ги уведомил, новият собственик/наемател ще подаде само неговите си данни и така те отписват. Не е сложно.
В Канада избирателните списъци се обновяват всяка година при подаване на данъчната декларация, както писах по-горе.
Преди избори се изпраща на адреса ти картичка (лична и единична за всеки имащ право на глас), с която можеш да отидеш да гласуваш предварително. Ако на адреса ти се получи картичка с чуждо име, имаш няколко опции.
 Ако са имената на предишните собственици, изпращаш за поправка с надпис на картичката, че указаното лице не живее вече тук. Това се случва обикновено ако не е минала данъчна декларация между продажбата и изборите, или бившите собственици за пропуснали или не са пожелали да се регистрират на новия си адрес.
Ако са непознати, звъниш в полицията и съобщаваш, че някой ти е свил адреса, да проверят дали не е криминално (случва се).
« Последна редакция: Февруари 03, 2019, 20:41:51 от 67 »

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #51 -: Февруари 03, 2019, 20:42:12 »
че наистина там няма адресна регистрация в смисъла, който се влага в България.

Начи, смисълът на адресната регистрация е адресна регистрация. За Англия знам само, че българи взимат по 500 паунда да те впишат, че живееш на техния адрес.
Не знам как става вписването в Англия, но във Франция става е те тека, както ти обясних. Подозирам, че и в Англия е същото.
Щото по-миналата година си вадих осигурителен номер там, но аз живеех, където работих и шефът ми написа едно хвърчащо писмо, че живея там. Никъде не съм ходила, няма полиции, няма кметства, няма общини. С хвърчащото листче.
Бях изумена там за сефте, щото знам в България как е. После във Франция пак бях изумена.
Вписването не е адресна регистрация, а да ти дадат хвърчащо листче, на което пише, че си отседнал и живееш при тях.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен gogin

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 64
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #52 -: Февруари 03, 2019, 21:02:52 »
kаily, а как полицията търси терористите като не са регистрирани?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #53 -: Февруари 03, 2019, 21:03:01 »
но във Франция става е те тека, както ти обясних.

И във Францата е същата работа. Лани мой близък плати на приятел да го регистрира адресно там. Искал да получава социалки. Вижте, независимо колко лежерно и демократично е на повърхността, "доброволните" регистрации влизат в компютри. Много ми се иска да повярвам на сержанта, че в Англия можеш да имаш банкова сметка без постоянен адрес, но не мога да си изкривя душата. Пак стигаме до семантиката на определени думички. Платената сметка на тока "регистрация" ли е или не? Явно за някои не е.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #54 -: Февруари 03, 2019, 21:06:35 »
Много ми се иска да повярвам на сержанта, че в Англия можеш да имаш банкова сметка без постоянен адрес, но не мога да си изкривя душата. Пак стигаме до семантиката на определени думички. Платената сметка на тока "регистрация" ли е или не? Явно за някои не е.
По принцип ти трябва адрес за откриването на сметка, после никой не те гони, особено с он-лайн банкирането, в което декларираш, че не искаш хартиени справки.
Платената сметка за тока е регистрация, но не за вписване в избирателен списък.
« Последна редакция: Февруари 03, 2019, 21:21:34 от 67 »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #55 -: Февруари 03, 2019, 21:11:49 »
но във Франция става е те тека, както ти обясних.

И във Францата е същата работа. Лани мой близък плати на приятел да го регистрира адресно там. Искал да получава социалки. Вижте, независимо колко лежерно и демократично е на повърхността, "доброволните" регистрации влизат в компютри. Много ми се иска да повярвам на сержанта, че в Англия можеш да имаш банкова сметка без постоянен адрес, но не мога да си изкривя душата. Пак стигаме до семантиката на определени думички. Платената сметка на тока "регистрация" ли е или не? Явно за някои не е.

Никога не съм казвал това.
Можеш да имаш банкова сметка без да си регистриран в избирателния списък. Ще искат примерно документ за собственост на имота. Или друго потвърждение, че живееш на адреса, който си посочил.
До семантика е, да. И до липсата на административна отговорност,  ако не се регистрираш  :yes-1289:

П.П. почват да те гонят, като дойде време за подмяна на банковата карта примерно. Тогава адресът ти трябва да е верен.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #56 -: Февруари 03, 2019, 21:13:04 »
По принцип ти трява адрес за откриването на сметка, после никой не те гони, особено с он-лайн банкирането, в което декларираш, че не искаш хартиени справки.

А кредитните карти и чековете пак така ли ги раздават? То много гот било там. Никой не те знае къде живееш и никой не те търси за нищо. Взимаш кредит с фалшив адрес и беж. А в канадските полицейски фюлми ни лъжат, че проверяват хората с изчислители.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #57 -: Февруари 03, 2019, 21:17:37 »
След единственото гласуване на български избори в Англия, се получи писмо на нашия адрес от застрахователна компания за очевидно българско име, което никога не бяхме чували, тва след примерно 6 години живот на тоя адрес.
Веднага го върнах на застрахователя с Never known at this address. И спрях да гласувам в български избирателни секции извън страната.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #58 -: Февруари 03, 2019, 21:19:22 »
По принцип ти трява адрес за откриването на сметка, после никой не те гони, особено с он-лайн банкирането, в което декларираш, че не искаш хартиени справки.

А кредитните карти и чековете пак така ли ги раздават? То много гот било там. Никой не те знае къде живееш и никой не те търси за нищо. Взимаш кредит с фалшив адрес и беж. А в канадските полицейски фюлми ни лъжат, че проверяват хората с изчислители.

Кредитна карта само ако си бил поне година в избирателния списък.
И кредити до към £2-3,000 ги отписват, щото им е по-трудно да те търсят извън страната. Но ако останеш, не ти се разминава.
« Последна редакция: Февруари 03, 2019, 21:23:35 от SgtTroy »

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: българите в странство - преброяване
« Отговор #59 -: Февруари 03, 2019, 21:22:46 »
По принцип ти трява адрес за откриването на сметка, после никой не те гони, особено с он-лайн банкирането, в което декларираш, че не искаш хартиени справки.

А кредитните карти и чековете пак така ли ги раздават? То много гот било там. Никой не те знае къде живееш и никой не те търси за нищо. Взимаш кредит с фалшив адрес и беж. А в канадските полицейски фюлми ни лъжат, че проверяват хората с изчислители.
Кредитните карти ги раздават само след проверка на кредитния ти рейтинг. Можеш спокойно да не гласуваш и пак да си имаш кредитни карти, ако банката прецени, че си платежоспособен.

Вероятността да вземеш кредит с фалшив адрес съществува, но е малка. Няма къде да избягаш, защото системата те помни по име МНОГО ДЪЛГО. А и такъв кредит ще е малък, изключително краткотраен, а последствията - много дълготрайни.

Чековете са свързани с наличните ти пари в сметката. Мога да вляза във всеки банков клон, да връча на банкера банковата си карта, да се идентифицирам (тук идва номерът, че за да се идентифицирам, ми трябва или паспорт, или шофьорска книжка, а те вече се издават по местоживеене!) и да получа колкото си искам чекове. Ако имам пари, мога и да ги попълня и връча тези чекове, но пак никой няма да ме пита къде живея, когато ги осребрява.
« Последна редакция: Февруари 03, 2019, 21:27:17 от 67 »