Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 16, 2024, 08:23:27

Автор Тема: Забавки - за разтуха на изморени интелектуалци  (Прочетена 219884 пъти)

0 Потребители и 17 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 714
    • Профил
Re: Забавки - за разтуха на изморени интелектуалци
« Отговор #2100 -: Април 10, 2024, 21:56:40 »
И тъй като я гледам в северното полукълбо за мен тя се движи от изток на запад, т.е. от ляво на дясно. Не знам как е в южното

Здравей, Здравче. Луната за всички се движи от запад на изток (но в северното полукълбо е отдясно на ляво, а в южното от ляво надясно на небето). Сега луната е на 3 дни (вижда се тънък сърп на запад след залеза на слънцето). Иди навън утре (да речем в 8 вечерта) и я намери къде е. На следващия ден пак в 8 вечерта ще видиш, че се е отместила доста на изток (наляво) спрямо предишния ден.

След един месец (за това се казва месец) ще е направила пълна обиколка около земята.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1249
    • Профил
Re: Забавки - за разтуха на изморени интелектуалци
« Отговор #2101 -: Април 10, 2024, 22:10:38 »
Благодаря за разясненията.  :t2015: Разбрах. Или поне така си мисля. Времето е ясно, ще зяпам нагоре тия вечери.
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9465
    • Профил
Re: Забавки - за разтуха на изморени интелектуалци
« Отговор #2102 -: Април 10, 2024, 23:02:39 »
Аз не разбрах. Как ще се движи от запад, като земята се върти така, че всичко да идва от изток?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Активен Звездоброец

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 714
    • Профил
Re: Забавки - за разтуха на изморени интелектуалци
« Отговор #2103 -: Април 10, 2024, 23:52:10 »
Аз не разбрах. Как ще се движи от запад, като земята се върти така, че всичко да идва от изток?

Земята също се върти от запад на изток (затова Слънцето изгрява от изток). Изобщо всичко в Слънчевата система се върти, условно казано, от запад на изток, или по-точно обратно на часовниковата стрелка гледайки "отгоре". Изключения са разни прихванати спътници, улави астероиди, и т.н.

Струва ми се, че трябваше да бъда по-ясен. Това, че "всичко идва от изток", се дължи на въртенето на земята около оста и, т.е. денонощния цикъл на ден и нощ. Но Луната си има собствено движение (тя нали обикаля около Земята), и точно това собствено движение е причината да виждаме затъмнения, да речем, или пък покриването на звезди от Луната. Миналата година Луната покри Марс -- беше интересно зрелище -- Марс се скри зад Луната, и след около час се показа пак.


Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9465
    • Профил
Re: Забавки - за разтуха на изморени интелектуалци
« Отговор #2104 -: Април 11, 2024, 12:24:05 »
Да де, като оставим собственото движение на луната, тя все пак за всяка една отделно взета нощ или ден ще изгрява от изток и ще залязва на запад. Иначе, че подскача през 28-дневния си цикъл и всеки следващ ден/нощ е на различно място ясно. Но днес ще изгрее от изток, утре пак ще изгрее от изток и т.н., не ли?
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1249
    • Профил
Re: Забавки - за разтуха на изморени интелектуалци
« Отговор #2105 -: Април 11, 2024, 17:25:01 »
Но днес ще изгрее от изток, утре пак ще изгрее от изток и т.н., не ли?
Да. И през следващите три милиарда години също. :)))
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Активен Дърт Вейдър

  • Sr. Member
  • ****
  • Коментари: 287
    • Профил
Re: Забавки - за разтуха на изморени интелектуалци
« Отговор #2106 -: Април 11, 2024, 22:25:36 »
Изобщо всичко в Слънчевата система се върти, условно казано, от запад на изток
Само за пълнота: Венера се върти наобратно (собствено въртене - не около Слънцето ... реално Венера се върти от запад на изток ама остта на въртене е обърната на 177 градуса ... абе женска му работа) ... а Уранците не ги мисля дето се въртят на 98 градуса спрямо Слънцето.
« Последна редакция: Април 11, 2024, 22:35:10 от Дърт Вейдър »
активен участник в Брауновото движение

Неактивен Zdravka

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1249
    • Профил
Re: Забавки - за разтуха на изморени интелектуалци
« Отговор #2107 -: Април 11, 2024, 22:29:08 »
Уф, много въртене, много нещо. Получих пристъп на световъртеж. Вселенско вертиго, начи.  ;)
Гледаш го, куче - мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го, човек - наконтен, облечен, а в душата ...

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7736
    • Профил
Re: Забавки - за разтуха на изморени интелектуалци
« Отговор #2108 -: Април 11, 2024, 22:32:51 »
вертиго, въртиго - абе връткане да има.