Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 21:29:15

Автор Тема: Дъска за съобщения, жалейки, доноси, предложения за брак и прочие...  (Прочетена 348999 пъти)

0 Потребители и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
и двете ли са равностойни в положителността/неутралността на употребата си, м?

Абсолютно равностойни! Това, че някои са фалшиви моралисти и си мислят, че едното е по-лошо от другото не ги прави различни. Пичка е винаги с положителен отенък.

AnonimusBG

  • Гост
... Моме, нерде кино Цанко Церковски, нерде Млада гвардия?
Коя година се пресели в София? Нито едно кино не позна. Пък смяната на имената била виновна!?!
харсва ли ти да наричаш Джиджи"моме" , или което й да е друго човешко същество?
ако има някаква анкета за най-неприятните ми думи, които не бих употребила в разговор, "мома" е на първите места
пренебрежителна ,сексистка, високомерно псевдо-градско-обръщение , докато "момко" е дружелюбно, почти гальовно 
дали да не направя една тема, кой кои думи не харесва, много ще е любопитно :smokin:

Би трябвало да попитаме самата Джиджи как го възприема.
Но "моме" си е малко игривичко и отива на закачка.
Нищо лошо не виждам.
Още повече те си имат лафа не от вчера.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
докато "момко" е дружелюбно, почти гальовно 

Аха! Мома е женски род на момък, но мома е сексистко, а момък е гальовно. Какво ли няма да измисли левият либерализъм...
а момък мъжки род на мома ли е? :smokin:

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
а момък мъжки род на мома ли е?

Мъж - Жена
Момче - Момиче
Момък - Мома

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
не думай!

Не думам! А ти разбра ли какво е мома? Браво!

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
сега като ми натри носа, не знам какво да кажа
мога да се смея, мога и да плача ???

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
добре ,хайде да видим
правя тема по въпроса :smokin:

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
... Моме, нерде кино Цанко Церковски, нерде Млада гвардия?
Коя година се пресели в София? Нито едно кино не позна. Пък смяната на имената била виновна!?!
харсва ли ти да наричаш Джиджи"моме" , или което й да е друго човешко същество?
ако има някаква анкета за най-неприятните ми думи, които не бих употребила в разговор, "мома" е на първите места
пренебрежителна ,сексистка, високомерно псевдо-градско-обръщение , докато "момко" е дружелюбно, почти гальовно 
дали да не направя една тема, кой кои думи не харесва, много ще е любопитно :smokin:
   Малка мома цвете брала мари
   Малка мома цвете брала
   Де гу брала там заспала мари
   Де гу брала там заспала
   Ут там мина малко момче мари
   Ут там мина малко момче
   Малко момче ябанжийче мари
   Малко момче ябанжийче
   То на мома проговаря мари
   То на мома проговаря
   Стани, стани малка моме мари
   Ще ти китката увехне
   Нек да вехне нек да съхне мари
   Нек да вехне нек да съхне
   Кат си нямам първо либе мари
   Кат си нямам първо либе

Какво й е на малката мома, освен липсата на първо либе? Но да се надяваме, че Джиджи този проблем го е решила за себе си, останало й е само моминството като вечна младост на душата!  :b0302:

AnonimusBG

  • Гост
Що не чакате какво ще каже Джиджи за думата "моме" ами хвърляте къчове като магарета и магарици?

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
добре ,хайде да видим
правя тема по въпроса


Хайде да видим! Но първо се консултирай с речника и тогава ще видим.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Що не чакате какво ще каже Джиджи за думата "моме" ами хвърляте къчове като магарета и магарици?
щото въпросът не касае някого конкретно
айде!
 https://societe-chez-kerpeden.eu/index.php?topic=1358.0

AnonimusBG

  • Гост
Що не чакате какво ще каже Джиджи за думата "моме" ами хвърляте къчове като магарета и магарици?
щото въпросът не касае някого конкретно
айде!
 https://societe-chez-kerpeden.eu/index.php?topic=1358.0

Все пак въпросът касае Джиджи, а не Лили (защитничка на вичко добро).
Що се отнася до драгинко, зълва и неприятните думи "мома", "комбинизон", "кюлоти","апропо", "досежно". https://societe-chez-kerpeden.eu/index.php?topic=1358.0
Преглътни ги някак си.
Не е толкова страшно.
Доста време живеем с тях и някак си го караме.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
... Моме, нерде кино Цанко Церковски, нерде Млада гвардия?
Коя година се пресели в София? Нито едно кино не позна. Пък смяната на имената била виновна!?!
харсва ли ти да наричаш Джиджи"моме" , или което й да е друго човешко същество?
ако има някаква анкета за най-неприятните ми думи, които не бих употребила в разговор, "мома" е на първите места
пренебрежителна ,сексистка, високомерно псевдо-градско-обръщение , докато "момко" е дружелюбно, почти гальовно 
дали да не направя една тема, кой кои думи не харесва, много ще е любопитно :smokin:
... харесва ми, и на Кайлето викам така, и на други, предпочитам го пред Мило-то на Др. Ф., някак си по-изискано е...

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Що не чакате какво ще каже Джиджи за думата "моме" ами хвърляте къчове като магарета и магарици?
тя отдавна ме е порицавала, ама...

Неактивен Bacho Кольо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4319
    • Профил
Съгласен съм - "мома" звучи малко сухо, кухо, надменно, високомерно...
Докато "моме" звучи топло, приятелски, закачливо, протекционистично (в добрия смисъл)

Неактивен Пенчо бре

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 686
    • Профил
Quote (selected)
Мома е мома родила,
с ален го мендил повила
 и с друг му е люлка сторила,
та че му е песен запела:

- Нани ми, нани, дощерко,
големка да ми нарастеш
 големка да ми нарастеш -
на осемнайсет годинки

https://www.youtube.com/watch?v=sFK-i4fT6ZE

 :b0412:

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
"моме", "юначе" и "байно" не са ли сепак архаизми, дори и за поколенията на колегите с егн 4ХХХХХХХХХ и 5ХХХХХХХХХ?

- добра стига, юначе, този рейс отива ли до факултета?

- добър ден, моме, идвам да си платя общинския данък.

- слушай, байно, на него му напиши акт, той ми отне предимството.

 :image008:

Неактивен 66

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 8067
    • Профил
Quote (selected)
"моме", "юначе" и "байно" не са ли сепак архаизми
Има и съвременни форми.
Примерно мома-англичанка.
За мома партакалка не знам  :m1728:

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23481
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
"мома-англичанка" съм го срещал  само в "добър" контекст. :beer-405:

ЕС е вреден за вашето здраве!

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Имам някакъв спомен, че тия дни преди 7 години си отиде Многострадалната Геновева (Елена Паскалева).
Мир на праха й.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Днес е Банго Васил – циганската НОВА ГОДИНА!

Има и хубави циганки …



А за тези от вас, които обичат циганските романси, предлагам Джелем, Джелем ...

И то не защото се смята за химн на циганската общност, а защото е може би една от най-красивите цигански песни ...  :0007:

Ederlezi: Time of the Gypsies - Goran Bregović, Emir Kusturica
https://www.youtube.com/watch?v=EZf00ad3G6o



« Последна редакция: Януари 14, 2020, 20:15:22 от Джиджи »

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Днес е Банго Васил – циганската НОВА ГОДИНА!

Има и хубави циганки …
...кис, кис - това как се вързва с "българщината", дето я предъвкваме вече втори ден, а?

Ако наистина обичаш циганска музика, да ти проводя оркестъра и солистите на Театр Ромэн?
Струва си, истински цигански робанси и песни.

Бъзикна ме, моме, сега ще се приспя с тях.

Неактивен micky

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5303
    • Профил
Пусни и ги Ото. Днес ме домързя да я избъзикам.
Горкото Джоджо си мисли че наште индиънс имат нещо общо с руските цыгане. :)
Този пост вероятно съдържа продуктово позициониране на тема Армията на Федерацията. Преди употреба, прочете листовката!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
...кис, кис ...
Ако наистина обичаш циганска музика, да ти проводя оркестъра и солистите на Театр Ромэн?
Струва си, истински цигански робанси и песни.
Недостатъчно ниво на образование, възпитание или интелигентност?!  :grrr-879:
Или пък вродена ЗЛОСТ, която не можем да осъзнаем самѝ?  :crying-1315:

По-горе съм изписала ясно: „една от най-красивите цигански песни”, без изобщо да споменавам изпълнители!!!  :nuts:

Песен, която дава възможност за безкрайни интерпретации и аранжименти, като например от страна на българската банда „Цинга манга фънк”.

Която бях чула сутринта по телевизора и която напомни за циганския празник „Банго Васили”, без да има в редиците си нито един циганин!!!

Cinga Manga Funk /CMF/ - Djelem Djelem

https://www.youtube.com/watch?v=zc3cNhvH64c

Enjoy!

Ииии … коментарите под клипа …  :t1813:

Quote (selected)
•   Браво, Глави! Май трябва да вкараме в жаргона и "Сърца" Чудесна музика!

•   Страхотно!!!!!!!

•   Музикално бижу сте сътворили! Браво! Красота …

•   Красота … Аплодисменти.

•   Уаааааууууу!!!!!!!! (bow)

•   Много добре.

•   Ангеле, поздрави от Барселона, братчето ми. Фул респект! Чакам вашата музика. Тази оригинална смесица между ромски семпли и фънк е уникална комбинация! Продължавайте така и скоро България ще разбере, че никога досега не се е правила такава музика. Поздрави на целия екип!

•   Аааа Tutu!!!! Miles Davis и Marcus Miller !!! Евалаа
Но това е само за истински ценители!!!  :t9411:


« Последна редакция: Януари 15, 2020, 15:49:00 от Джиджи »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
а защото е може би една от най-красивите цигански песни .

Аз пък се сещам за мнооо, мноо по-красиви, като долната.... адаптирванае и за англосаксонски нужди


https://www.youtube.com/watch?v=IiV1wBowp88


Но, това е за ценители.. :D

Неактивен Пенчо бре

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 686
    • Профил
Quote (selected)
Сингарела, Сингарела, как глаза твои сверкают.
Отчего стучит так сердце, отчего оно так тает.
Сингарела, Сингарела.
Сингарела, Сингарела, отчего дрожат так руки,
Видно, слишком много страсти и в крови, и в сердца стуке.
Сингарела, Сингарела.
Струны, как любовь цыгана, зазвучат хмельно и пьяно.

https://www.youtube.com/watch?v=lltc7Hb32rk

 :P

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Quote (selected)
а защото е може би една от най-красивите цигански песни .

Аз пък се сещам за мнооо, мноо по-красиви, като долната.... адаптирванае и за англосаксонски нужди


https://www.youtube.com/watch?v=IiV1wBowp88


Но, това е за ценители.. :D
...ето я англосаксонската версия, дали g ще вдене, а?
....мъка, мъкаааа, г.це Асол - ето ви още едно изпълнение (Рада В.), само за истинските ценители ...  https://www.youtube.com/watch?v=kQS9rOxcnzY

....и в тоя ред на мисли - още по темата https://www.youtube.com/watch?v=u5twFioLMV0

А това твърдение " а защото е може би една от най-красивите цигански песни" го тургам редом с другото "иконическо" изказване "за едва ли не доайена на българската дипломация" философа Здравко....9

Относно "Едерлези" - харесвам песента и нищо повече - до неотдавна (виж долу) една песен на затвореното циганско общество на Балканите, част от пролетния им фолклор, придобила популярност през 1988 след като Горан Б. я включва в поредния албум на бандата "Бело дупе" и на Костурица, озвучил свой филм.
СлавчоТри също я интерпретира както и банди зад голямото езеро. Мисля, че имам и интерпредация на Н. Кенеди сред дисковете си.


« Последна редакция: Януари 16, 2020, 16:11:40 от фелдкурат Ото Катц »

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Относно "Едерлези" - харесвам песента и нищо повече - до неотдавна (виж долу) една песен на затвореното циганско общество на Балканите, част от пролетния им фолклор, придобила популярност през 1988 след като Горан Б. я включва в поредния албум на бандата "Бело дупе" и на Костурица, озвучил свой филм.
Мммм, групата не беше ли "Бело дугме", демек "Бяло копче" или това е друга група?

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
...ний викахме на копчето "бело дупе", иначе сте права, сестро...искате ли тяхна винилова тава, на "Балкантон"?

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
...ний викахме на копчето "бело дупе", иначе сте права, сестро...искате ли тяхна винилова тава, на "Балкантон"?
Мерси, не, братчедът от Белград редовно ме снабдяваше с касети - той им беше голям фен, може би щото е завършил консерватория.  :nuts:

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
18 януари - роден Дамян Дамянов
18 януари - роден Недялко Йорданов
19 януари -  роден Продан Кючюков, известен като Ивайло Петров
19 януари - родена Janis Lyn Joplin

Неактивен пешo

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2946
    • Профил
19 януари 2020 - починал Благовест Сендов.
Against stupidity the very gods themselves contend in vain.

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Мир на праха на Бл. Сендов.
~~~~~
На 20 януари роден Хачадур (Хачо) Бояджиев
На 20 януари роден инж. Д. Ангелов

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
rip акад. сендов.

лекциите му бяха безумно рано, кой ти ставаше, та да ходи на лекция в 7.30. немногото пъти, когато съм ходил - ами интересно беше /ако математическият анализ ти е интересен, де/.

аз учих по учебниците му, едната година при него. сестра ми е сендовче.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
сестра ми е сендовче.
Горкото момиче! Като млада даскалица в класа ми доведоха една сладурана, която не говореше. Ама изобщо не говореше с възрастните, докато с децата още можеше и да се отпусне да рече някоя дума. Беше сендовче, изтръгнато с бой, кръв и психиатрична помощ от учебната им програма. Месеци минаха преди да се размрази това детенце, а дотогава майката идваше да моли за още малко търпение. А дотогава се изпитвахме на дъската - аз задавам въпрос, тя пише отговора и се усмихва. Нейсе, оправи се, но оттогава имам едно странно чувство към хора, които задават въпроси за възрастта на машиниста на влака.
Днес прочетох някъде, че Сендов бил добър човек. Може и да е бил, аз познавам друга страна, не чак толкоз лицеприятна.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
сестра ми е сендовче.
Горкото момиче!

уф. сега прочетох в уикито. там под 'сендовска система' имат предвид нещо за работа с проблемни деца. а аз под 'сендовче' имам предвид нещо съвсем друго - нормални деца в нормални училища. пишеха с печатни букви до четвърти клас, имаха нулева година в математическата гимназия и учеха само български и английски - такива неща.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
сестра ми е сендовче.
Горкото момиче!

уф. сега прочетох в уикито. там под 'сендовска система' имат предвид нещо за работа с проблемни деца. а аз под 'сендовче' имам предвид нещо съвсем друго - нормални деца в нормални училища. пишеха с печатни букви до четвърти клас, имаха нулева година в математическата гимназия и учеха само български и английски - такива неща.
Децата си бяха нормални, програмата беше недомислена. Поне в пловдивското експериментално школо. Плюс това нямаше право да си изведеш детето, ако не ти отърва - народът се местеше в други градове "по работа", развеждаха се формално, та детето биваше дадено на "заминаващия" родител, само и само да се измъкне.
Сигурно е имало деца и родители, които са издаянили, но не беше за всички.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
сестра ми е сендовче.
Горкото момиче!

уф. сега прочетох в уикито. там под 'сендовска система' имат предвид нещо за работа с проблемни деца. а аз под 'сендовче' имам предвид нещо съвсем друго - нормални деца в нормални училища. пишеха с печатни букви до четвърти клас, имаха нулева година в математическата гимназия и учеха само български и английски - такива неща.
Децата си бяха нормални, програмата беше недомислена. Поне в пловдивското експериментално школо. Плюс това нямаше право да си изведеш детето, ако не ти отърва - народът се местеше в други градове "по работа", развеждаха се формално, та детето биваше дадено на "заминаващия" родител, само и само да се измъкне.
Сигурно е имало деца и родители, които са издаянили, но не беше за всички.
Quote (selected)
П.С.не се отчайвайте от правописа ми. АЗ съм СЕНДОВЧЕ!!!!
"СЕНДОВЧЕ".. ??
Kvo si??
П.С. Сендовче е човек учил по вълшебната сендова система 80-те години КОЯТО НЕ ВКЛЮЧВАШЕ ПРЕДМЕТИТЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА ТАКА ЧЕ СЪМ СКАРАН С ПРАВОПИСА !!! Моля пестете си забележките за лош правопис СТАРАЯ СЕ !!!!
Quote (selected)
Едит - отказвам да си поправям членовете в постовете. Сендовче съм, на нас са ни поголовна слабост. Освен това не ми пука откровено казано във форума дали е пълен члена.
Quote (selected)
И аз съм сендовче :) Вече съм ти го казвала, но сега да го заявя и пред света :))))))))) На мен ми беше много интересно в училище, адски готини бяха учебниците (още си ги пазя), но пък ние минавахме за тъпаци, в сравнение с децата от общообразователната система. Не знам що така :/ Когато в 8-ми клас премахнаха системата, почнахме да учим по стандартните учебници и дали защото те бяха тъпи, дали заради гимназията като цало, но изведнъж училището стана много досадно.
Quote (selected)
Беше супер, учих по тази система 12 години . Не съжелявам, и найстина беше Новаторска за времето си.
Мисля че и днес ще е актуална тази система за обучение.
Quote (selected)
ООО многа да напиша много по темата. 1. Тове вероятно е първият опит за дълбока реформа в образователният процес и приом след 1944 г. Аз съм сендовче и смятам, че системата беше превъзходна.
Quote (selected)
Всяко едно нещо, което не е стандартно, а алтернативно е добро. Тази система по-скоро развива математчиеското мислене, поне такова ми е наблюдението от хората които познавам. Аз съм учил по друга експериментална (алтернативна) система, която е класи над стандартната система и обхваща 8-12 клас - говоря за 151 СОУПИ в Овча Купел. За системата, по която аз учих мога да кажа, че не е лъжица за всяка уста.
:m1731:
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
За мен всяка "експериментална" система за обучение на деца в България е катастрофа!
И не заради принципите в системата (ако изобщо има такива, които да доведат до нещо прогресивно и новаторско, а не е самоцел за удовлетворение на нечие накърнено его, или мегаломания), а заради прилагането ѝ.
Всички били в казармата или с военна професия знаят, че и най-добрата стратегия е обречена на пълен крах при негодна тактика.
Гледам цитатите, дадени от Енгелс...!
"съжЕлявам", "наЙстина", Новаторска (с главна буква в средата на изречението, вероятно да подчертае величината ѝ)...
Езикът е отражение на мисълта. Правописът е уважение към останалите, за които е предназначено написаното.
Правилата са за това, за да се спазват.
На тези, които ще се опитат да ми опонират, само ще напомня за ... който и да е сериен убиец, примерно.
И на него не му пука за останалите.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
той самият енгелс, ако му погледнеш това, дето не е цитати, ще се ужасиш. така че нека си копи-пейства.

иначе добре си ги подбрал, енгелсе, вероятно около теб средата е такава.

AnonimusBG

  • Гост
Така или иначе Сендов заслужава уважение като Личност.
Лека му пръст.

P.S. Нямам представа от системата за сендовчета, но си мисля че както винаги в подобни случаи са виновни родителите (обикновено майката). Важното е чедото да е в престижно училище. Това е изяло главата на ученичката на 67.
Слава Богу че тя е успяла да върне нещата в нормата.
По принцип така и се търсят гении.
Плявата се отсява. Колкото и да е жестоко.
Преди да хвърлят чадото си в тази гонка не е лошо да помислят какво ще стане, ако го дисквалифицират и как ще се отрази на психиката му.
Победителите обикновено са малко.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
За мен всяка "експериментална" система за обучение на деца в България е катастрофа!

Не съм педагог, съдя по себе си. И от наблюденията, които имам от доста образователни системи по света. Категорично смятам, че системата, по която аз съм обучаван в училище преди 10-ти, е може би най-добрата в света. Предполагам, че подобна е била в СССР и другите европейски соц. страни. Такъв обем преподавани основни познания по всички науки няма никъде.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
За мен всяка "експериментална" система за обучение на деца в България е катастрофа!
... ...
Езикът е отражение на мисълта.
Правописът е уважение към останалите, за които е предназначено написаното.
Правилата са за това, за да се спазват.
 
  :bravo-1290: :raise_the_roof-1045: :flower-1088:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
той самият енгелс, ако му погледнеш това, дето не е цитати, ще се ужасиш.
така че, нека си копи-пейства.
иначе добре си ги подбрал, енгелсе, вероятно около теб средата е такава.

:way_to_go-1308: :way_to_go-1308:
« Последна редакция: Януари 20, 2020, 20:17:13 от Джиджи »

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Quote (selected)
Категорично смятам, че системата, по която аз съм обучаван в училище преди 10-ти, е може би най-добрата в света.

Това беше обикновената ни образователна система.
По която съм обучаван и аз.
Абсолютно съм съгласен, че точно нашата, (а и съветската такава) ни даваше необходимото високо ниво на знания и за България и за света.
Няма да коментирам американската, защото всички знаем какви кретени излизат от нея.
В Багдад децата ни учеха в "Baghdad International School"  по англо-американска система. Децата до 8-и клас включително, по математика умееха единствено да се справят с основните аритметични действия.
Неща, като квадратно уравнение, или функции - забравѝ! Terra incognita!!!
Географията ... не'ам думи!!!
И т.н.

Неактивен Калинчо

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4004
    • Профил
За мен всяка "експериментална" система за обучение на деца в България е катастрофа!

Не съм педагог, съдя по себе си. И от наблюденията, които имам от доста образователни системи по света. Категорично смятам, че системата, по която аз съм обучаван в училище преди 10-ти, е може би най-добрата в света. Предполагам, че подобна е била в СССР и другите европейски соц. страни. Такъв обем преподавани основни познания по всички науки няма никъде.
Системата "преди 10-ти" беше копие на класическата немска, с незначителни вариации. Наистина беше добра. Русия се ориентира към нея в последните години, а България отива накъм "съветската" 10-летка, която определено не е добра за масово средно образование в 21 век.
Сендовската система беше добра като технически замисъл, но изобщо не е отчитала "човешкия фактор" и естествено се проваля.
« Последна редакция: Януари 20, 2020, 20:24:56 от Калинчо »

Неактивен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Извинявам се, че забравих.
Одеве, като казах за езика и мисълта, забравих да дам емблематичен пример.
С един премиер...

Неактивен buratinob

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 23481
  • ЕС е вреден за вашето здраве!
    • Профил
Quote (selected)
Сендовската система беше добра като технически замисъл, но изобщо не е отчитала "човешкия фактор" и естествено се проваля.

Изкуствено отглежданите "елити" нормално се провалят.
Това което е правено в сендовата система се практикува в почти всички клонове на човешкото развитие.
Невръстни деца се вкарват в изкуствена среда и се очаква те да се развият като "елитни" математици, музикални феномени, състезатели по всякакви спортове, артисти, джебчии, в някой случаи и убийци.
ЕС е вреден за вашето здраве!

AnonimusBG

  • Гост
За мен всяка "експериментална" система за обучение на деца в България е катастрофа!

Не съм педагог, съдя по себе си. И от наблюденията, които имам от доста образователни системи по света. Категорично смятам, че системата, по която аз съм обучаван в училище преди 10-ти, е може би най-добрата в света. Предполагам, че подобна е била в СССР и другите европейски соц. страни. Такъв обем преподавани основни познания по всички науки няма никъде.

Предполагам че сме горе-долу едно поколение.
Безспорно е че имахме късмета да получим много добро образование и то безплатно.
Общо взето образованието ни по сегашните мерки естествено не е милион $, но около  50 - 70 000 може и да струва.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
той самият енгелс, ако му погледнеш това, дето не е цитати, ще се ужасиш. така че нека си копи-пейства.

иначе добре си ги подбрал, енгелсе, вероятно около теб средата е такава.
По скоро съм оставил сами да се представят, но ако държиш и на това което другите мислят за тях, моля:
Quote (selected)
AnonymousSeptember 16, 2014 at 12:50 AM
Беше супер, учих по тази система 12 години . Не съжелявам, и найстина беше Новаторска за времето си.
Мисля че и днес ще е актуална тази система за обучение.

Reply
Replies

radicekovSeptember 16, 2014 at 9:34 AM
Дванадесет безвъзвратно пропиляни години, през които училите по по-простички системки успяха да научат, че "съжалявам", е правилното изписване на думата, която кой знае защо слабо образованите изговарят, а което е по-страшно - дори изписват като "съжелявам". Да не говорим за Й (и краткото) в думата "наистина".


AnonymousSeptember 16, 2014 at 11:24 PM
Гледам, наЙстина са те научили да пишеш и е важно, че не съжЕляваш...


AnonymousSeptember 21, 2014 at 5:35 PM
Определено - научили са те!!!!
https://www.socbg.eu/2014/09/blog-post_38.html
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
Системата "преди 10-ти" беше копие на класическата немска, с незначителни вариации. Наистина беше добра.

Не мога да споря, не знам каква е "класическата немска", но доста се съмнявам. Общувал съм с твърде много германци. Аз съм "хуманитар". Всичко друго ми е било много трудно в училище. Но въпреки всичко, това, което са ме научили по физика химия, биология и т.н., ми е дало основа да разбирам всичко в света около мен. Да чета свободно популярни научни текстове и да знам за какво става въпрос. Аз бях шокиран, когато един изключително високо заплатен американски меринджей, който минава за супер профи, не знаеше принципа на времевите зони. Знаеше, че има такива, но не знаеше защо има часова разлика между различните държави. Когато му обясних, той удивен ме попита откъде ги знам тея работи. Аз използвах един лаф на Чандлър и му казах "I can read".

Неактивен len

  • Jr. Member
  • **
  • Коментари: 58
    • Профил
Дъщеря ми беше "сендовче". Системата е прекрасна! Всички "сендовци" се реализираха чудесно в живота /вече са над 40-годишни/. Учебниците бяха страхотни. Голяма част от нещата, които ги имаше в "сендовската" система, след това влязоха в "масовата" - това са часовете ЗИП и СИП, най-напред въведени в сендовската система в далечните 80-е. В сендовската система имаше предмет "език и математика", където двама учители - по български и по математика преподаваха заедно! Това е, което днес се нарича с модерната дума "team-teaching", а в момента в измислените от МОН "иновативни" училища, някои учители комбинират в един час два предмета и работят двама заедно и го наричат "иновация", разбира се. В сендовската система за първи път, пак в далечните 80-е, започна да се учи програмиране от най-малки деца, макар компютрите да бяха Правец. "ЛОГО" се нарича компютърния език. В "сендовската" система за първи път започна изучаване на чужд език от 5 клас, и след 10-тина години го въведоха и в "масовата" система. В сендовската система имаха най-много часове по физическо възпитание. В сендовската система за първи път се въведе това, което днес се нарича "учебна тетрадка", където учениците пишат. В сендовските учебници тази "работна тетрадка" беше част от цялото учебно тяло. Още много и много мога да говоря. Последното, което е кажа, е че програмата на обучение в тъй-наречените "независими училища" в Щатите, които са частни и елитни, е изключително подобна на Сендовата, твърде вероятно е имал информация.

Неактивен otvrat

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 10076
    • Профил
В сендовската система за първи път се въведе това, което днес се нарича "учебна тетрадка", където учениците пишат. В сендовските учебници тази "работна тетрадка" беше част от цялото учебно тяло.

Не знам на кое викате "сендовци", аз съм завършил гимназия 1980, но сам си въведох тетрадка "по всичко" още от 9-ти клас. Официално трябваше да имаш тетрадка по всеки предмет, но аз си имах една за всички и не са ми правили проблем. Много беше практична. Всичко на едно място.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
а аз под 'сендовче' имам предвид нещо съвсем друго - нормални деца в нормални училища. пишеха с печатни букви до четвърти клас, имаха нулева година в математическата гимназия и учеха само български и английски - такива неща.

Аз също като теб го разбирам. Основната разлика между "сендовчетата" (не съм такова) и другите деца беше, че изучаваха математиката по по- различен начин. Беше ориентирана много странно ...практическо-състезателно..и, да - вярно е, на българския език не се обръщаше чак толкова внимание в началото. Последното е нищо по сравнение с днешкашната действителност, да не говорим за канадската такава!

п. п. От моята гимназия беше (за 4 годишен период) 1/3 от състава на националния отбор по математика. Няма да казвам годините, но имената могат да се намерят при нужда :smokin:

Бог да го прости акад . Сендов! Не го познавам, но пък и  не знам с какво по-добро от него от мноо години има да се похвалим...щото сме мноо дъ бест, значи

Quote (selected)
Системата "преди 10-ти" беше копие на класическата немска, с незначителни вариации

Тва са мноо яки глупости. С изключението на това, че руснаците учиха една година по-малко - всичко си беше чистак руско. И го казвам като човек, който има роднини германци (западни!) на почти същата възраст като мен. По случайност германските ми роднини работят в сферата на немското образование. Не знам Краси от образователното министрество на каква немска система са го обучавали, ама да каже на приятелите си, че нещо не са доразбрали...и да внимават какво точно разправят на ортаците, подчинените си, по форумите и по телевизора

И да бъда съвсем добра. Баш немската система я въведоха съвсем наскоро..получаваш некакво средно образование без право на вишо..за последното ти трябва още матури, време и желание. Тва е немската система и то от много отдавна. На всичкото отгоре имам и пубер..по ..нека да го наречем немсаката система
« Последна редакция: Януари 20, 2020, 22:30:19 от Асол »

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
няма как да си сендовче - те дойдоха след нас. сестра ми е шест години по-малка и горе-долу по нейно време я въведоха системата.

Неактивен onzi

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7722
    • Профил
колкото до немската система - сега я гледам отблизо. гимназиите им са като нашите математически и езикови от соца. имат и по изкуствата /музикални и рисувателни/, ама за тях нямам инфо. от осми клас се определят дали да учат трети чужд език /английски и френски учат всички/ или природоматематически профил с физика, химия, биология и математика.

обаче няма кръжоци! никакви. има нещо като сип/зип, занятията продължават до 4 понякога, ама няма никакви извънкласни дейности. домашните въобще не са много, малката ги пише по свободните. като са до 4, имат едночасово голямо междучасие по обед и 1-2 свободни часа следобед. с тях тогава има възпитател, не ги оставят сами, но тогава могат да си ошетат домашните. за сравнение в четвърти клас малката следобед пишеше поне по два часа домашни. всеки ден.

има частни уроци при учители, има някаква система, организирана от училището, при която големите ученици помагат на по-малките /по математика примерно, тук гимназиите са от пети клас/ срещу пет евро на час, което е не повече от 20% от стандартната цена на частен учител. кандидати има и от големите, и от малките.

аз десети клас имах по около 25 часа математика седмично с всичките му школи, сипове, зипове, числени методи и лааг от информатиката и каквито там тути кванти още има.

няма и състезания. само едно кенгуру, дето го минават в два учебни часа всички.

Неактивен Ной

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4942
    • Профил
Дъщеря ми беше "сендовче". Системата е прекрасна! Всички "сендовци" се реализираха чудесно в живота /вече са над 40-годишни/. Учебниците бяха страхотни. Голяма част от нещата, които ги имаше в "сендовската" система, след това влязоха в "масовата" - това са часовете ЗИП и СИП, най-напред въведени в сендовската система в далечните 80-е. В сендовската система имаше предмет "език и математика", където двама учители - по български и по математика преподаваха заедно! Това е, което днес се нарича с модерната дума "team-teaching", а в момента в измислените от МОН "иновативни" училища, някои учители комбинират в един час два предмета и работят двама заедно и го наричат "иновация", разбира се. В сендовската система за първи път, пак в далечните 80-е, започна да се учи програмиране от най-малки деца, макар компютрите да бяха Правец. "ЛОГО" се нарича компютърния език. В "сендовската" система за първи път започна изучаване на чужд език от 5 клас, и след 10-тина години го въведоха и в "масовата" система. В сендовската система имаха най-много часове по физическо възпитание. В сендовската система за първи път се въведе това, което днес се нарича "учебна тетрадка", където учениците пишат. В сендовските учебници тази "работна тетрадка" беше част от цялото учебно тяло. Още много и много мога да говоря. Последното, което е кажа, е че програмата на обучение в тъй-наречените "независими училища" в Щатите, които са частни и елитни, е изключително подобна на Сендовата, твърде вероятно е имал информация.
Лен,  "сендовчето" дойде от техния пети клас в нашия пети клас, в групата с изучаване на английски - иначе всички петокласничета изучаваха втори чужд език в годината 1986-та. И това не беше първата година, когато петокласничетата учеха и руски, и английски - а школото беше обикновеното градско. "Руското" училище "Алеко Константинов" учеше руски изобщо от първи клас, много преди Сендов да се появи на сцената, и до ден днешен се числи елитно, .
Нашият випуск, роден 1967-а, получи по шапката и ЗИП, и СИП, и програмиране - а не сме били по сендовската система.
Сендов когото видях покрай математическата лингвистика, беше млад за академик, подчертаваше го под път и над път с младежки дрешки и прическа, беше суетен не по математически (познавам достатъчно математици за да го кажа с ръка на сърце) и адски искаше да дръпне неговия отбор. При нас дойде като гост-лектор, от кумова срама, три седмици преди националното състезание, на което Английската домакинстваше. Какво и колко е обяснявал на учителите - представа нямам, но аз попаднах в отбора от квотата на българистите! Самият Сендов след състезанието беше безкрайно, ама безкрайно учуден - нашият отбор отнесе неговия отбор с решителна преднина. Това не му хареса на академика, на следващата година ние изобщо си тренирахме самички, и пак опухахме неговия отбор. На третата година резултатите бяха откровено, ама нагло фалшиви, макар да излязохме наравно неговият отбор и ние (да бе, да, четирима човека в отбор, четири задачи с по няколко подзадачи, и хоп, резултатите равни до четвъртия знак след запетаята, my ass, както казват в тукашните наши ширини). Абе дадоха си ни купата, по-точно не успяха да ни я вземат, ама вкусът остава. И можеше да се напрегне малко повече с наградите, имах три фотоапарата "Смяна-8" към края на представлението.  :t0328:

Неактивен Butch

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4530
  • Victoria Nuland "Fuck the EU"
    • Профил
Последното, което е кажа, е че програмата на обучение в тъй-наречените "независими училища" в Щатите, които са частни и елитни, е изключително подобна на Сендовата, твърде вероятно е имал информация.

Можеше да си спестиш последното и нямаше да пишеш неверни неща. Или поне попитайте чичко "Google"!
В USA има "public" и "private" schools.
Тези които са "public" са към някакъв "school district" и получават финансиране от конкретния щат и градчето. Има такива които са "charter school" и те са независими от дистрикта, но не са непременно частни и могат да са с по-добри резултати, но не е задължително. Може и да са с по-лоши. Програмите им не се дават от дистрикта. Не се плаща "tuition".
https://networkforpubliceducation.org/wp-content/uploads/2019/01/Do-charter-schools-and-school-vouchers-hurt-public-schools%C6%92.pdf
За елитни? Не са!
В Сан Франциско има само едно училище което приема ученици с приемен изпит (независимо къде живееш, "public""High school"). Елитно е, в смисъл с много добри резултати в края на годината.
« Последна редакция: Януари 21, 2020, 08:21:09 от Butch »
От "Празната тенджера по калдъръма"

Неактивен Пенчо бре

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 686
    • Профил
Лека му пръст на Сендов. Не са много талантливите хора в България, какъвто беше той!

А що се отнася за средното образование, аз съм го завършил в 6 училища и нищо - умерено грамотен съм си. А, както казва Остап Бендер...

Quote (selected)
Всичко зависи от всеки индивидиум поотделно. Например ей оня там блондин на третия ред. Да предположим, че той играе добре…
Блондинът на третия ред цял се изчерви.
— А ей там онзи брюнет, да допуснем, играе лошо.
Всички се обърнаха и погледнаха също така и брюнета.
— Какво виждаме, другари? Виждаме, че блондинът играе добре, а брюнетът — лошо. И никакви лекции не ще изменят това съотношение на силите, ако всеки индивидиум поотделно не се тренира постоянно в игра на шашк… тоест искам да кажа — на шахмат…

 :giggle-3307:
« Последна редакция: Януари 21, 2020, 08:43:56 от Пенчо бре »