Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Април 19, 2024, 02:54:49

Автор Тема: Езиковото обучение по байТошово време и четенето на чуждоезична литература  (Прочетена 55774 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Firmin
====
Цялата литература по специалността ми в гимназията и университета бе на руски. Учех от руски учебници, нашите, сравнени с тях, не ставаха за нищо. В армията - съветска техника, съветски (руски) наръчници. Приятелите и съучениците ми - като мен. Дванадесетте стола, Златния телец, Висоцки ни бяха като "кодови таблици". По едно време и мислехме и сънувахме на руски. После, след промените, любимият ми сън беше как влизам в руската книжарница и си купувам книги. Като гладно цигане сред тавите с баклавите. Но се събуждах разплакан. Абстинентен.
това ме изненадва :image008:
мисля, че сме почти връстници с Фирмен, което означава ,че сме били ученици през 80-те
учихме руски наистина, руската и съветска култура беше основна, звуковият фон беше руски, да
но никога не ми се е налагало да уча на руски , не съм чела почти никаква литература на руски, не влизах често в руската книжарница, а и там, дано помня добре, имаше четива на много други езици
а не ми се налагаше, защото по това време, повечето от най-добро от световната литература, култура, кино излизаше в България, почти едновременно  с излизането му на запад
руска литература съм чела много - в превод, всякаква друга, също в превод, английска, доколкото ни караха да четем в гимназията, съм попрочела в оригинал
винаги обаче предпочитах преводите, защото нивото  на познаване на езика ми пречеше да усетя Тургенев примерно
но много от хората във форума твърдят същото като Фирмин, че източник на познание по това време са им били руските книги, художествени и специализирани, даже настояват,че български преводи не е имало
 а май имаше съфорумка, която твърдеше, че е вземала книги от руското посолство, защото друг източник не намирала никакъв
което пък ме учудва, защото през 80-те, за нас учениците Западът беше станал интересен, а и достъпен и то с най-доброто от него , като книги и кино
не зная, дали това е сантиментално отместване на спомените, или истина, но нямаше такова нещо, а и не познавам такива хора
какво за Бога, четяхте на руски Фирмин , ела  да кажеш, моля!
и каква ти беше специалността в гимназията?:image008:
 
« Последна редакция: Януари 04, 2019, 11:24:45 от Mr. Blue »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #1 -: Януари 02, 2019, 20:24:19 »
Лили, за протокола - Фирмин е роден в диапазона 64-66 година. Може и да сте връстници...

ЧНГ, Лили!  И да знаеш, че си права - Шекспир на Валери Петров е по-хубав на български език, а за руските автори - в час по литература съм цитирала на руски, но съм обяснявала на български език, кое ми е харесало. Моето мнение е, че най-трудното е с поезията -- според мен езикът е съществен, заради това винаги съм казвала, че харесвам основно и само българска и руска поезия - просто я разбирам...в оригинал.
« Последна редакция: Януари 02, 2019, 20:31:05 от Асол »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #2 -: Януари 02, 2019, 20:32:41 »
За много години ,Асол!
ако е така, сме почти връстници

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #3 -: Януари 02, 2019, 20:34:50 »

Някакъв бъг
« Последна редакция: Януари 02, 2019, 20:38:54 от Асол »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #4 -: Януари 02, 2019, 20:35:46 »


А ето ти нещо на руски, което аз много обичам и съм учила в 10-ти клас 86 година

Quote (selected)
Жди  меня, и  я  вернусь.

Только  очен  жди,

Жди, когда  наводят  грусть

Желтые  дожди,

Жди,  когда  снега  метут,

Жди, когда  жара,

Жди, когда  других  не  ждут,

Позабыв  вчера.

Жди, когда  из  дальних  мест

Писем  не  придет,

Жди, когда  уж  надоест

Всем, кто  вместе  ждет.

 

 

 

 

Жди  меня, и  я  вернусь,

Не  желай  добра,

Всем, кто  знает  наизуст,

Что  забыт  пора.

Пусть  поверят  сын  и  мать

В  то, что  нет  меня,

Пусть  друзья  устанут  ждать,

Сядут  у  огня

Выпют  горькое  вино

На  помин  души...

Жди. И  с  ними  заодно

Выпит  не  спеши.

 

 

 

 

Жди  меня, и  я  вернусь,

Всем  смертям  назло.

Кто  не  ждал  меня, тот  пусть

Скажет : - Повезло. -

Не  понят  не  ждавшим  им,

Как  среди  огня

Ожиданием  своим

Ты  спасла  меня.

Как  я  выжил, будем  знать

Только  мы  с  табой,

Просто  ты  умела  ждать,

Как  никто  другой.
[/quote]
« Последна редакция: Януари 02, 2019, 20:40:52 от Асол »

Пешо

  • Гост
Re: Езиковото обучение
« Отговор #5 -: Януари 03, 2019, 09:56:41 »
...иначе, на тъпотии с апломб можеш да станеш свидетел във всяко капанче на територията на държавата

... и във всяка втора реплика в интернет  :t0103:

Честита Нова Година и на теб !

Пешо

  • Гост
Re: Езиковото обучение
« Отговор #6 -: Януари 03, 2019, 10:16:20 »
Quote (selected)
Firmin
====
Цялата литература по специалността ми в гимназията и университета бе на руски. Учех от руски учебници, нашите, сравнени с тях, не ставаха за нищо. В армията - съветска техника, съветски (руски) наръчници. Приятелите и съучениците ми - като мен. Дванадесетте стола, Златния телец, Висоцки ни бяха като "кодови таблици". По едно време и мислехме и сънувахме на руски. После, след промените, любимият ми сън беше как влизам в руската книжарница и си купувам книги. Като гладно цигане сред тавите с баклавите. Но се събуждах разплакан. Абстинентен.
това ме изненадва :image008:
мисля, че сме почти връстници с Фирмен, което означава ,че сме били ученици през 80-те
учихме руски наистина, руската и съветска култура беше основна, звуковият фон беше руски, да
но никога не ми се е налагало да уча на руски , не съм чела почти никаква литература на руски, не влизах често в руската книжарница, а и там, дано помня добре, имаше четива на много други езици
а не ми се налагаше, защото по това време, повечето от най-добро от световната литература, култура, кино излизаше в България, почти едновременно  с излизането му на запад
руска литература съм чела много - в превод, всякаква друга, също в превод, английска, доколкото ни караха да четем в гимназията, съм попрочела в оригинал
винаги обаче предпочитах преводите, защото нивото  на познаване на езика ми пречеше да усетя Тургенев примерно
но много от хората във форума твърдят същото като Фирмин, че източник на познание по това време са им били руските книги, художествени и специализирани, даже настояват,че български преводи не е имало
 а май имаше съфорумка, която твърдеше, че е вземала книги от руското посолство, защото друг източник не намирала никакъв
което пък ме учудва, защото през 80-те, за нас учениците Западът беше станал интересен, а и достъпен и то с най-доброто от него , като книги и кино
не зная, дали това е сантиментално отместване на спомените, или истина, но нямаше такова нещо, а и не познавам такива хора
какво за Бога, четяхте на руски Фирмин , ела  да кажеш, моля!
и каква ти беше специалността в гимназията?:image008:
Този път съм почти напълно съгласен с Фирмина. Само в гимназията не съм ползвал учебни помагала на руски, всичко останало е така.
През ученическите ми години (60-те) бях много запален по фантастиката, която беше достъпно четиво почти само на руски. Затова и се научих да чета на руски още в пети клас. За нас, учениците по онова време, западната култура също беше много интересна, но практически недостъпна.
Художествената литература също идваше първо на руски (спомням си една 'битка' пред руската книжарница на 'Алабин' за "спасителя в ръжта'), превеждаха се много повече автори и заглавия, затова и сега имам у дома една доста богата библиотека на руски език, които, уви, няма кой да чете.
Професионалната ми литература (програмиране) беше достъпна само на руски.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #7 -: Януари 03, 2019, 11:27:31 »
 Minderbinder, може би това е вярно за 60-те, но тогава ние с Фирмин сме били едва родени
това ме кара да мисля, че има някакво изместване на спомена, приемане на чужди спомени за свои, това се случва често с хората
в 80-те, особено към края им, да четеш на руски вече дори не беше престижно
всички опитвахме да четем, цитираме,пеем, свирим и говорим на английски :smokin:
и пак ще повторя - книги,кино, култура тук имаше всякаква,
 за специализирана литература нямам много информация, завършила съм ВИИ "Карл Маркс" на самия преход между двете системи, нямаше как да си учи на руски тогава, поразбрахме някакви неща от Милети Младенов/парично обръщение/ и Стоян Александров/корпоративни финанси/, пък и от асистентите, после имах специализация в Свищов, когато Академията беше още на ниво, което ми хареса
само споделям опита си, за да е ясно за какво говоря

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #8 -: Януари 03, 2019, 11:41:45 »
Quote (selected)
за специализирана литература нямам много информация, завършила съм ВИИ "Карл Маркс" на самия преход между двете системи, нямаше как да си учи на руски тогава,

Всъщност, всеки учил в технически вуз (без значение какъв),включително докъм 95-98 година е ползвал изключително руска специализирана литература, в краен случай немска, но в никакъв случай английска. Даже и до ден днешен в много специалности английската литература не ти върши точно никаква работа. Поне половината ми учебници по специални предмети са на руски език - бяха много по-хубави и информативни за разлика от нашите. Това важи дори за съпромата :D

п. п. И ти и Фирмин сте по-възрастни от мен. И да добавя - английските коледни песнички не бяха популярни и не са спомен от детството ми...и не става дума само за моето :nuts:
« Последна редакция: Януари 03, 2019, 11:45:28 от Асол »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #9 -: Януари 03, 2019, 11:46:37 »
еееее, Асол, така ли ще си говорим сега? :image008:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #10 -: Януари 03, 2019, 11:48:46 »
Е какво те притеснява сега? Аз споделям моя опит, нищо че не съм учила в английска гимназия, а в такава с доста по-висок рейтинг от езиковите :D

Чок觧

  • Гост
Re: Езиковото обучение
« Отговор #11 -: Януари 03, 2019, 12:40:08 »
Е какво те притеснява сега? Аз споделям моя опит, нищо че не съм учила в английска гимназия, а в такава с доста по-висок рейтинг от езиковите :D
Драка ! :t0128: Ний кво , като не сме учили в Математическа гимназия - да мрем ли ?  :sad-3295:

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11131
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #12 -: Януари 03, 2019, 12:42:17 »
За времето за което си говорите, Английската гимназия /в София/ бе с най висок рейтинг, който западна чак след 96-7 г. някъде.
Спомням си публикация във в. Труд, за випуск на тази гимназия, където поне 20-на деца бяха спечелили пълна стипендия за колежи из САЩ.
Разбира се, дописката бе озаглавена "коректно" - "еди колко си деца от Англ. гимназия "гушнаха"* по $120 000 за стипендии в САЩ".
След това се изредиха за водещи СМГ, НМГ, Немската...м.г. май бе и Испанската.
За техническите вузове е така - основно руска и немска литература.Нашенските учебници се пишеха за хонорари.
За художествената колегите по горе са прави - на руски излизаше преведено всичко по ценно от западната литература.
* Никой не им даваше и долар "на ръка".
« Последна редакция: Януари 03, 2019, 12:45:31 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #13 -: Януари 03, 2019, 12:48:48 »
Е какво те притеснява сега? Аз споделям моя опит, нищо че не съм учила в английска гимназия, а в такава с доста по-висок рейтинг от езиковите :D
  :loser:

За времето за което си говорите, Английската гимназия /в София/ бе с най висок рейтинг.
:way_to_go-1308:  :way_to_go-1308: :way_to_go-1308:

ЧНГ!
« Последна редакция: Януари 03, 2019, 12:54:49 от Джиджи »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #14 -: Януари 03, 2019, 12:54:47 »
Вижте сега - всеки си хвали магарето, респективно гимназията/техникума, но.....днешното образование е направо трагично. Първо съсипаха вузовете, а особено през последните десетина години направо разгониха фамилията и на средното образование, нищо че то беше сравнително по-държеливо. Това, което имаме сега като образование (да цитирам класика) е бурно развитие на вършечко-банкянската школа..и нека не се заблуждаваме от последните останали тук там бели лястовички, плод на кански усилия на родители и учители. Трябва да свикваме, че нищо хубаво не чака една държава на доизживяване, в която елитът е сбирток от най-простите в нея

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11131
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #15 -: Януари 03, 2019, 13:09:44 »
Абсолютно съгласен.
Единственото което остана е "всеки да се спасява поединично и за своя сметка".
Всъщност, остана още един въпрос. Т.к. горното се отнася за абсолютно всичко - не само за образование, а и за сигурност, здравеопазване и т.н., и остава въпросът - защо плащаме данъци?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #16 -: Януари 03, 2019, 13:15:38 »
.....
За художествената колегите по горе са прави - на руски излизаше преведено всичко по ценно от западната литература.

а би ли могъл да кажеш конкретни заглавия, които си чел на руски, а не са били преведени на български, за да се ориентирам 
всъщност е добре и другите да кажат заглавия, защото е възможно и да не говорим за едни и същи книги
става дума за 80 -те години

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11131
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #17 -: Януари 03, 2019, 13:31:25 »
Лилиан, за да не се напъвам - ето вземи например от тук -
http://www.10brutes.com/100-%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B8-%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B8/
60% нищо не ми говорят, защото тогава се увличах поради естеството на възрастта си от научна фантастика, криминалета и приключения и тук - там някоя "сериозна" класика, но останалите съм ги чел предимно на руски.
№№2,3,13,14,15,17,18,23,25,26,35..., прибави и Артър Кларк, Рей Бредбъри...
« Последна редакция: Януари 03, 2019, 13:33:56 от Giuseppe »
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #18 -: Януари 03, 2019, 13:40:10 »
Quote (selected)
а би ли могъл да кажеш конкретни заглавия, които си чел на руски, а не са били преведени на български, за да се ориентирам 

:) И аз понеже съм от вашия времеви континуум... Пълните съчинения, например. Джек Лондон - всичко в 12 тома, Драйзер, О. Генри:) ... тези ги имаше вкъщи.
Така че съм чела тогава "Время не ждет" на Джек Лондон на руски, а "In the First Circle" на Солженицин на английски.
Перфектният руски май е и въпрос на училище, на учители, а нашата по руски беше страхотна - Весела Попова, сега живее в Щатите. Бяхме абонирани от училище и за списания - Колобок, с меките пластинки, Мурзилка :), Веселые картинки. Отделно и руските филми... Като резултат, както казват, ако можеш да се насладиш на поезия в оригинал на един език, значи го знаеш.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #19 -: Януари 03, 2019, 13:50:15 »
.....
За художествената колегите по горе са прави - на руски излизаше преведено всичко по ценно от западната литература.

а би ли могъл да кажеш конкретни заглавия, които си чел на руски, а не са били преведени на български, за да се ориентирам 
всъщност е добре и другите да кажат заглавия, защото е възможно и да не говорим за едни и същи книги
става дума за 80 -те години

Дик Френсис 8)

Първо го четох на руски, в списание „Искатель“. На български беше преведен чак 90-те години. И съм събрал само четири книги на български от него. А на ЛитМир виждам 67 негови книги, повечето от тях са преведени на руски. За сравнение, в читанката има само една негова книга., което ме подсеща, че може би е време да сканирам тези, които аз имам.

А ти, ако си завършила английска гимназия, това обяснява „залитането ти“ по западната литература :m1728:
the lamers club honourable member …

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #20 -: Януари 03, 2019, 13:51:01 »
Банши, избрани разкази на О Хенри на български език, събрани в том от библиотека "Световна класика" вкъщи го имаме още откакто съм била в първи клас, от тогава имаме и поне три четири книги на Джек Лондон (аз не съм му кой знае какъв фен, така че не съм следила дали е превеждано всичко от него). За фантастиката не мога да се произнасям, щото това не мога изобщо да го чета, но имаме доста неща на Братя Стругацки и Азимов

п. п. Ай ся, Принце! Аз също съм изчела бая английска литература..виж с немската съм мноо зле :nuts:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #21 -: Януари 03, 2019, 14:00:28 »
Лилиан, за да не се напъвам - ето вземи например от тук -
........

благодаря Джузепе!
сега разбирам, това са книги ,които ти си избрал да прочетеш на руски
защото виждам, че те всички са издадени на български доста по-рано от 80-те

и да не се сърдите , че разпитвам, но подмяната на миналото/писала съм много за това/ е нещо, което ме интересува
не само в политически план, дори далеч не, в културен, в житейски, във всякакъв
и не разбирам, дали е резултат на пропаганда, дали самите ние променяме спомените си в унисон с настоящето
обаче се тревожа ,че оставаме без истина за живота си
ето -едни са чели руски до 89-та, на други пък им били забранили Бийтълс  по същото време/все едно,че някой слушаше Бийтълс тогава ,де/, трети не били виждали джинси, Иво Сиромахов твърди ,че до 89-а телевизията в петък била руска, абе чудеса...
до там я докарахме, че дъщеря ми на 11-12 години ме попита - през вашето време имало ли е дъвки? :image008:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #22 -: Януари 03, 2019, 14:01:51 »
п. п. Ай ся, Принце! Аз също съм изчела бая английска литература..виж с немската съм мноо зле :nuts:

В невръстна детска възраст?! Браво на теб тогава.

А и аз намеквам за леко високомерното отношение на съучениците от английската гимназия, което демонстрираха, когато се срещахме по общи мероприятия (понеже бяхме в един район с 114-та гимназия).
the lamers club honourable member …

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #23 -: Януари 03, 2019, 14:04:12 »
Quote (selected)
Банши, избрани разкази на О Хенри на български език, събрани в том от библиотека "Световна класика" вкъщи го имаме още откакто съм била в първи клас, от тогава имаме и поне три четири книги на Джек Лондон (аз не съм му кой знае какъв фен, така че не съм следила дали е превеждано всичко от него

Асол, ама аз казвам "събрани", а не "избрани". Нормално, на български да има по-малко преведени неща, макар и да не са никак малко.

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3570
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #24 -: Януари 03, 2019, 14:04:48 »
И аз като Minderbinder купувах много фантастика, особено като ученик и студент, сега имам стотици томове. Благодарен съм, че като ученик открих фантастиката, а и тогава беше силно време за нея – по света, а и у нас, се създадоха изключителни неща в жанра, с грамадна ценност изобщо за литературата.

На руски излизаше и какво ли не още, и съветски автори, и огромно количество преводи. Само да искаш да четеш!

А професионалната литература на руски беше безценна именно тогава, в соца. Говоря за моята област, математика и информатика, и спомените ми са най-вече от студентско време (80-85-та) и след това. Имаше и от съветски автори, и много преводи. При това преводите бяха страхотно добри, защото се правеха от висококвалифицирани професионалисти в съответните науки. Такива бяха и редакторите тогава. Често преводите дори надминаваха оригинала по качество на съдържанието, заради поправените грешки и бележките на преводача и редактора.

Отгоре на всичко един том струваше между рубла и нещо и две и нещо, понякога и под рубла. За превеждане в левове това се умножаваше по 0,8 (тогавашния курс). Въпросът винаги беше не дали можеш да си позволиш някоя книга, а дали няма да свърши преди да разбереш, че я има.

По едно време се появиха каталози на предстоящите заглавия, по които можеше да се абонираш за което те интересува от примерно 6-7 основни издателства. След месеци, като дойде книгата, имаш запазен екземпляр. Търсенето беше толкова голямо, че някои книги не стигаха до рафтовете, а имаше само за абонираните.

Сега не е така, разбира се. Книгите на руски са и скъпи, и много от тях, в оригинал или преводни, далеч не така качествени. Има много ширпотреба. У нас практически не се внасят руски издания и почти няма откъде да си купиш по интернет. Почти единствената възможност е Ozon, който е практически неизползваем, защото доставката оттам оскъпява поне 2-3 пъти и без това скъпата книга. Имам си свои начини да се снабдявам на добри цени и ако някой се интересува, ще му кажа, но не е ясно дали и на него ще му вършат работа.

За книги на други езици също си има начини да се намалят разходите, но това е отделна тема.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #25 -: Януари 03, 2019, 14:08:57 »
....
А ти, ако си завършила английска гимназия, това обяснява „залитането ти“ по западната литература :m1728:
английска съм завършила, да
но не мисля, че съм залитала кой знае колко, преди английската и всякаква западна литература, съм изчела Тургенев 12 тома, български превод, сиви корици
Толстой ,Чехов етс

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #26 -: Януари 03, 2019, 14:09:11 »
Quote (selected)
на други пък им били забранили Бийтълс  по същото време/все едно,че някой слушаше Бийтълс тогава ,де/, трети не били виждали джинси, Иво Сиромахов твърди ,че до 89-а телевизията в петък била руска, абе чудеса

Без съмнение до всяка плоча на бръмбарите е имало по някое ченге да ги варди от вредното влияние. Чак се чудя на нашите как са успели да заобиколят забраната. Ще взема да попрегледам пак плочите, та белким се уверя, че са ги пуснали на пазара в зорътъ на демокряцията. Виж, джинси няма как да се пазят толкова време, даже Бармалей не можеше да си спомни за последно кога е виждал на живо дънки, произведени в САЩ. 

Иначе, че имаше руска телевизия в петък и аз си спомням, но далеч не цялата програма беше на руски и дали това го имаше до 89 година. Но пък каква ирония на съдбата - днес, ако се излъжа да гледам телевизия, то това е руска такава. Ако реша да си припомня що е то елементарна пропаганда, спокойно мога да превключа на правилната сиенен, например. Даже нашите лакеи са по-независими :nuts:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #27 -: Януари 03, 2019, 14:11:43 »
ето -едни са чели руски до 89-та, на други пък им били забранили Бийтълс  по същото време/все едно,че някой слушаше Бийтълс тогава ,де/, трети не били виждали джинси, Иво Сиромахов твърди ,че до 89-а телевизията в петък била руска, абе чудеса...
до там я докарахме, че дъщеря ми на 11-12 години ме попита - през вашето време имало ли е дъвки? :image008:

Специално тези от английската точно с Beatles ни излизаха (In the town where i was born …) и беше много забавно да им слушам обясненията какво точно означавало Pink Floyd :cool-1084:

В петък нямаше „руска“ телевизия, а вечертa информационната емисия вместo „По света и унас“ bеше съветската „Время“. И след нея обикновено даваха някакъв руски филм (например „Младата Русия“ (ама него го даваха чак 1984-1985 година)).

Подмяната на спомените започнаха да я правят другарите баш седесари след 1989 година. Не вярвам да не го помниш. Та не се чуди повече — основната причина за подмяна на спомените е пропагандата.
the lamers club honourable member …

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #28 -: Януари 03, 2019, 14:14:13 »
А, да. Точно така- само новините бяха на руски, сега си припомних...

А като стана дума за фалшиви спомени сега се сетих, че някъде 92-93 г. гледах по телевизора някакъв младеж на моите години, дето го питаха кои са любимите му детски коледни песнички и той съвсем сериозно заяви, че е отраснал с Jingle Bells в градината
« Последна редакция: Януари 03, 2019, 14:17:38 от Асол »

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #29 -: Януари 03, 2019, 14:16:56 »
....
А ти, ако си завършила английска гимназия, това обяснява „залитането ти“ по западната литература :m1728:
английска съм завършила, да
но не мисля, че съм залитала кой знае колко, преди английската и всякаква западна литература, съм изчела Тургенев 12 тома, български превод, сиви корици
Толстой ,Чехов етс

Lillian,

залитане е в кавички, не се засягай, не това съм искал.
the lamers club honourable member …

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3570
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #30 -: Януари 03, 2019, 14:19:01 »
В петък имаше не само новини на руски. Помня, че съм гледал и музикални програми, и научнопопулярни филми, и мултфилми ...

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #31 -: Януари 03, 2019, 14:20:15 »
Че аз и досега с кеф гледам "Ну погоди". И съвременните хлапета много го харесват.  Жалко, че са толкова малко на брой филмчетата

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #32 -: Януари 03, 2019, 14:23:54 »
Quote (selected)
и той съвсем сериозно заяви, че е отраснал с Jingle Bells в градината
Ми сигурно в "алианса".  :))

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #33 -: Януари 03, 2019, 14:28:28 »
Може. Само че имаше един проблем - благоденствието ни беше нападнало съвсем скоро и аз не съм имала възможност да остарея и да започна да забравям. Даже и до ден днешен помня колко народ се радваше на бананите и потенциалните почивки по Малдивите. Ся остана само кефа от бананите целогодишно...друго си да можеш да ги гледаш на живо. С Малдивите е по-сложно, но пък по сериалите хората ходят там, та се докосваш до културата некакси

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3570
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #34 -: Януари 03, 2019, 14:37:10 »
Quote (selected)
Ми сигурно в "алианса"
Е сега сички сме ф Алианса. Обаче парчето „Жингел Бел“ го нема, а вместо него – „Кинти, кинти дай ми“ и „Идвам ти на гости с фуражка и завинаги“.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11131
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #35 -: Януари 03, 2019, 14:59:59 »
В интерес на истината Лилиан, пък и да не останеш в заблуждение по моя вина, повечето от тези книжки съм ги чел не 80-те, а по рано и тогава наистина не съм могъл или просто не съм ги намирал на БГ. Малко по към 80-те, вече пък имах за известно време възможност да си купувам с копейки част от книжките и затова съм ги чел на руски, даже сега не мога да се сетя как точно да преведа "Негоже Лилиям прясть" /не правя алюзия  8)/ и въобще цялата поредица на Морис Дрюон, щото така се случи, че съм ги чел просто на руски.
Не ми се правят отклонение за Битълс, дънки, стригане на коси и други простотии. Не мога това, което съм го видял с очите си и изживял сам, да го кълчотя само и само да е полит или както и да е там коректно. Не забравяй също, че тогава културният обмен между България и Русия бе много интензивен и от там просто пристигаха неща /книги/ в случая, които трудно намирахме тук. Това е и не бива да се правят генерални изводи. 
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Езиковото обучение
« Отговор #36 -: Януари 03, 2019, 15:01:34 »
Поне половината ми учебници по специални предмети са на руски език - бяха много по-хубави и информативни за разлика от нашите. Това важи дори за съпромата :D
Няма начин да не се съглася, включително за съпромата. Може би само петте цветни математики бяха "наши" - иначе двата тома на Вигодски още си пътуват с нас.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #37 -: Януари 03, 2019, 15:08:54 »
Quote (selected)
Не забравяй също, че тогава културният обмен между България и Русия бе много интензивен и от там просто пристигаха неща /книги/ в случая, които трудно намирахме тук

Най-куриозното е, че книгите на руски език бяха дефицитни в СССР. Още помня как баща ми пазаруваше от руската книжарница и влачеше куфарите с книги в услуга на приятелите и колегите си(у нас в специфичните производства имаше командировани много руски специалисти и след като си заминеха, оставаха на тате задачата да ги снабдява с книги)

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11131
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #38 -: Януари 03, 2019, 15:09:45 »
О, сега прочетох и по нататък постовете.
Длъжен съм да отбележа, че първата плоча на Битълс която изслушах на грамофона в къщи бе някъде 65 г.
И да ви кажа - бе ми подарена като притурка в някакво съветско списанийце, нека условно да го наречем "спутник" или нещо такова, защото никак не мога да го докарам до там да се сетя.
"Плочата" бе мека, пластмасова за няколкократна употреба изглежда. Съдържаше само едно парче, за което също не се сещам вече.Сещам се само, че ми я откраднаха на някакъв купон. 
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Езиковото обучение
« Отговор #39 -: Януари 03, 2019, 15:12:07 »
Quote (selected)
Не забравяй също, че тогава културният обмен между България и Русия бе много интензивен и от там просто пристигаха неща /книги/ в случая, които трудно намирахме тук

Най-куриозното е, че книгите на руски език бяха дефицитни в СССР. Още помня как баща ми пазаруваше от руската книжарница и влачеше куфарите с книги в услуга на приятелите и колегите си(у нас в специфичните производства имаше командировани много руски специалисти и след като си заминеха, оставаха на тате задачата да ги снабдява с книги)
Мълчи, мълчи, дете на моите години, ръцете ми са пораснали със сантиметри от влаченето на "Жизнь замечательных людей", които свекър ми събираше!

Най-смешното е, че и аз съм отраснала с "Джингъл белз" поради ранната си английска забавачница, заради записа в която бабите нощуваха завити в одеала пред сградата й. Бийтълс си се слушаше зело легално в пловдиската Английска, кой каквото ще да ви разправя.

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11131
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #40 -: Януари 03, 2019, 15:17:13 »
Що се отнася до телевизията на руски - ами май сте забравили, че по ония времена бе само по няколко часа. Доста по късно стигнахме до онова дето се пее "че на "Руски" започва денят и завършва със първа програма/къде полунощ/. И с какво да се запълва времето? Ами най удобно и лесно, че и без пари бе от руската програма. Не, че някой ни е назорвал да ни промива мозъците, колкото и да им се ще на някои сега - чак такива цецооувци вече нямаше. По фино пипаха. Дори тогава, или още тогава, не знам кое ще е по правилно да се каже..
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #41 -: Януари 03, 2019, 15:17:17 »
Може, 67, но аз не мога да си спомня някаква коледна суматоха по соца. Празникът си беше Нова година. Коледата го свързвам с клането на прасето и мръвките с лук, киселото зеле и винце :D

Не знам за вас, но лично аз страдам по новогодишните програми на Хачо Бояджиев, ако и да ги критикуваха на другия ден в "Поглед". От години това, което произвеждат днешните шоумени е такъв боклук, че...абе то кое е в ред, та и програмата на телевизията да става за нещо. И това не е защото съм стара, щото и детето вика, че "шоутата" са зверски тъпни
« Последна редакция: Януари 03, 2019, 15:20:44 от Асол »

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11131
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #42 -: Януари 03, 2019, 15:22:32 »
Асол, имаше "суматоха" по Коледа - в Невски винаги си имаше служба и и повече от интерес какво ще се случи отвън, отколкото от напън да се ходи на тази служба, та имаше въртящи се около храма предимно стари бабички и студентчета търсачи на силни усещания. И аз съм се въртял там няколко пъти, но нали съм си куцуз, ни един път не налетях на какъвто и да е екшън.
Скука!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Езиковото обучение
« Отговор #43 -: Януари 03, 2019, 15:27:18 »
Може, 67, но аз не мога да си спомня някаква коледна суматоха по соца. Празникът си беше Нова година. Коледата го свързвам с клането на прасето и мръвките с лук, киселото зеле и винце :D

Не знам за вас, но лично аз страдам по новогодишните програми на Хачо Бояджиев, ако и да ги критикуваха на другия ден в "Поглед". От години това, което произвеждат днешните шоумени е такъв боклук, че...абе то кое е в ред, та и програмата на телевизията да става за нещо. И това не е защото съм стара, щото и детето вика, че "шоутата" са зверски тъпни
Ами, суматоха, новогодишна продукция със снежинки и танци-шманци, затова и се пее всичко от "Тихо се сипе първият сняг" до "Джингъл белз", щото все пак бабите да се проникнат защо са седяли на студено. Това изобщо не отменя клането, мръвките и винцето!

А за новогодишните програми - не страдам от днешните, нямам достъп. Но до руските имам и там страдам умерено, щото все същите стари муцуни. От друга страна, има толкова много действително интересни неща, че не успявам да страдам - ето вчера се разчувствах от финала на "Голос 7"!
« Последна редакция: Януари 03, 2019, 15:29:42 от 67 »

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #44 -: Януари 03, 2019, 15:27:25 »
Че имаше хора, които ходеха по църквите по празниците си спомням. Аз, обаче и сега не ходя. Друг е въпросът, че храмовете се напълниха с набожни позьори, които ако утре наистина им забранят да се черкуват(не е задължително това да са соцуправници, може да са и новите господари), веднага ще забравят пътя към храма

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #45 -: Януари 03, 2019, 15:29:53 »
добре, ето какво нещо са спомените
оказва се,че руска тв в петък е била излъчвана от 1965 до 1973 - Първа програма на централната съветска ТВ
след това се запазва само програма Время,другото е  руски предавания и филми ,подбрани и преведени за България
от 85-а година, на предвидения канал 3 на БНТ се излъчва Първа програма на централната съветска ТВ, до кога - източниците мълчат
през това време, очевидно в петък вече телевизията е българска

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #46 -: Януари 03, 2019, 15:32:50 »
Quote (selected)
Доста по късно стигнахме до онова дето се пее "че на "Руски" започва денят и завършва със първа програма/къде полунощ/.
ти тук Джузепе, май имаш грешка
за булеварда се пее, ех къде Миряна Б. :smokin:

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7399
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #47 -: Януари 03, 2019, 15:33:54 »
добре, ето какво нещо са спомените
оказва се,че руска тв в петък е била излъчвана от 1965 до 1973 - Първа програма на централната съветска ТВ
след това се запазва само програма Время,другото е руски предавания и филми ,подбрани и преведени за България
от 85-а година, на предвидения канал 3 на БНТ се излъчва Първа програма на централната съветска ТВ, до кога - източниците мълчат
през това време, очевидно в петък вече телевизията е българска

И кои спомени са по-точни?
the lamers club honourable member …

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #48 -: Януари 03, 2019, 15:37:57 »
Quote (selected)
другото е руски предавания и филми ,подбрани и преведени за България

Което говори за уважение към аудиторията. Помните ли предаването "Клуба на знаещите"? Ние имахме "Минута е много", но то съвсем не можеше да се сравнява с класата на руското. Ся пък това са отживелици...а, пардон, проверяват някаква обща култура със "Стани богат" :nuts:

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11131
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #49 -: Януари 03, 2019, 15:38:30 »
Нямам грешка Лилиан, споменавам го като продължителност на Първа програма, нищо повече. Пък и все още помня какво е "Руски" и кое е Първа програма. Тогава не бяха канал 1, 2 и т.н. :D :D
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #50 -: Януари 03, 2019, 15:39:31 »
Quote (selected)
И кои спомени са по-точни?
ами не знам, май ничии, от това което чета по-горе

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #51 -: Януари 03, 2019, 15:39:49 »
Е то втора програма не беше цял ден,  а май само вечер и беше основно за разни културни/научни/образователни предавания доколкото си спомням

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #52 -: Януари 03, 2019, 15:40:36 »
Нямам грешка Лилиан, споменавам го като продължителност на Първа програма, нищо повече. Пък и все още помня какво е "Руски" и кое е Първа програма. Тогава не бяха канал 1, 2 и т.н. :D :D
добре :D

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #53 -: Януари 03, 2019, 15:46:56 »
Quote (selected)
другото е руски предавания и филми ,подбрани и преведени за България

Което говори за уважение към аудиторията.
ти сега взе да се увличаш
култура има по целия свят, а и обикновено културата и по  света, и в Русия, и у нас е сходна, по едно и също време
я виж руските тв какво излъчват сега?

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11131
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #54 -: Януари 03, 2019, 15:53:13 »
А, чак сега схванах кое те смущава - компилацията ми от Мишо Белчев и Тангра!
Карай!
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #55 -: Януари 03, 2019, 16:00:15 »
Quote (selected)
ти сега взе да се увличаш

Що да се увличам? Нима е лошо да ти представят на вниманието най-доброто от собствената си продукция и то без пари, а не като Господарите да се подиграват с теб и да ти дават акъл, че ти пречи думичката "дано". Че и да им плащаш за гнусотиите, които творят на държавата ти във всякакъв аспект

А, сега изчетох отврат и изцяло се солидаризирам с мненията му досежно българската русофобия, особено с причините за нея, както и за носителите й.
« Последна редакция: Януари 03, 2019, 16:06:06 от Асол »

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Езиковото обучение
« Отговор #56 -: Януари 03, 2019, 16:23:53 »
я виж руските тв какво излъчват сега?
Точно сега гледах "Что, где, когда" с новите екипи и старите чувства! Финалът беше на 23 декември!

Активен Bradatko

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 821
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #57 -: Януари 03, 2019, 18:11:49 »
Накъде през 1968 г. "открих" руската книжарница на "Дондуков" (сега я няма).
После постепенно намерих и останалите - на ъгъла на "Витошка" и "Графа" (сега там продават мазни бургери!), на ъгъла на "Раковски" и "Цар Освободител" (даже не знам сега там какво е...)
Висях с часове там, докато си избера нещо да си купя. Не, че нямаше какво - напротив, а прехвърляйки в джоба си стотинките в преценка какво е най-ценното, за което да ги дам...!
Оттогава започнах да си пълня къщата с книги на руски език.
Първите ми книги с произведения на Пушкин, Лермонтов, после съвременните автори и т.н.
Понеже случайни работи няма, за мен това е било някакво предопределение.
Никой не ме е нито карал, нито ме е зарибявал с руски книги, респективно, език.
Някак си дойде от само себе си, вътрешно и най-вероятно с това съм дошъл в този си живот.
И не съжалявам и досега!
После, в МЕИ-то. Ами поне половината от науката си беше на руски език. Не, че нашите не издаваха учебници, но руските някак бяха по-обстойни.
Сега... тъй като няма къде вече да слагам книги вкъщи, от 4-5 г. съм на електронен четец.
В руските онлайн библиотеки съм намирал АБСОЛЮТНО всичко, което съм потърсил. Имам предвид не само руски автори, а и преводи на руски език на всичко от световната литература, което е стойностно и си заслужава четенето.
.................
Руска телевизия имаше в петък (точно както Лилиан ни обясни).
Имаше страхотни предавания. НИКОГА няма да забравя "Кабачок 13 стульев", откъдето "излязоха" страхотните актьори Ольга Аросева (пани Моника), Спартак Мишулин (пан Директор), Юрий Волынцев (пан Спортсмен), Роман Ткачук (пан Владек), Борис Рунге (пан Профессор), Виктор Байков (пан Вотруба) и т.н.
................
Относно руската телевизия през последните години... ами, аз доста време ѝ отделям.
Продължават със стойностните си предавания. Вчера даваха финала на "Клуб КВН" за 2018 г.
Ами... И са веселые и са находчивые. Спор няма!
Да не споменавам за "Вечер с Владимиром Словевым" "Лучше всех" (страхотни сладури!!!) и ... какво ли още не.
После пускаш някоя от нашенските и виждаш някакъв джорналис/ка, с вид на унил сурикат, как се опитва да не задава много сложни въпроси на поредния илитерат от управата на изтерзаната ни държавица, за да може да го разбере и  да не се обърка в отговора. Който, обикновено е пореден цитат от поредната инструкция и даже понякога, до някаква степен, и се явява отговор на запитването...


Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Re: Езиковото обучение
« Отговор #58 -: Януари 03, 2019, 18:24:59 »
... с вид на унил сурикат...
Представих си я!  :t0328:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Езиковото обучение
« Отговор #59 -: Януари 03, 2019, 18:31:56 »
Quote (selected)
Представих си я! 

Ако пък ги и чуеш как говорят съвсем ще се отчаеш. Ъкат, аааакат, меекат, кеф ти диалект, кеф ти жаргон - те тва е журналистика, народна работа. По времето на злия тоталитаризъм гаднярите не даваха такива възможности за реализация и кариерно израстване на подобни екземпляри в неравностойно интелектуално положение, а ся...всичко е по европейски, щото професионализмът се бил въдел навсякъде и не бивало да се ограничава :nuts: