Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 28, 2024, 16:51:11

Автор Тема: Езиковото обучение по байТошово време и четенето на чуждоезична литература  (Прочетена 53282 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Оф топик!
Принце, ама наистина ли имаме 229 гости???

Балиго. Не съм наясно с алгоритъма, който се използва за отчитане, а и честно казано, не ме вълнува особено.

Между другото, в момента са само 28 :)
the lamers club honourable member …

Чок觧

  • Гост
Хайде да не се надлъгваме - езиково обучение при бай Тошо освен в София и Варна нямаше до 1965-66г ! В Русе първата езикова , Английска гимназия се появи някъде тъдява - помня , бях в 7клас , когато един мой съученик , син на митничар , отиде да учи там . Много от нас дори и не знаеха , че се открива такава гимназия . Повечето бяха деца на "отговорни другари" , милиционери , митничари , директори , доктори - тогавашния "елит" .
За езиково обучение в обикновените училища и гимназии въобще не можеше и да става дума - часовете бяха малко , учебниците бяха калпаво направени , за цяла година  я научиш 500 думи  , я - не ! След завършването на 8 , че и 12 клас единици бяха тия , които можеха да заговорят на езика , да разговарят !
 Може би в София условията и преподавателите са били по-добри , може би езиковите детски градини и забавачници са давали първоначален тласък в изучаването на чуждия език , но в училище с два часа седмично език не се учи ! Същата тъпня бяха и курсовете към читалищата и Дома на техниката - безмислено губене на време .
Чувал съм добри думи за "Алианса" в София - вероятно там и учителите , и учебниците , и часовете са били добри и достатъчни .
 Езиковите курсове по телевизията бяха добри , но липсваха учебници , учебниците се появиха , когато курсовете свършиха , а не е като сега да си го запишеш и по-късно да си го пуснеш - трябва да съобразиш времето си с предаването по телевизията ! :(
***
 Тия 15% дето знаят английски , за които разправя Ники Василев са ония младежи , завършили езикови гимназии - английска или друга със втори език английски , там системата на обучение е по-друга и веднъж "хванал алгоритъма на изучаването на чужд език" , след това лесно научаваш втори , трети , че и четвърти чужд език .
 Разбира се има и деца , амбициозни , ентусиасти , които сами изучават и се дообразоват езиково , стига да намерят добрия , подходящия учебник , речник , и методика за изучаване на чужд език . Имаше в Руската книжарница едно книжле на една унгарка :"Как я изучаю языки " - там много интересно бе описана нейната методика , но вероятно не подхожда за всеки  https://www.libfox.ru/232423-kato-lomb-kak-ya-izuchayu-yazyki.html

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Хайде да не се надлъгваме - езиково обучение при бай Тошо освен в София и Варна нямаше до 1965-66г !

Е, аз все пак ще опитам да те излъжа, че Английската гимназия в Пловдив е от ... 1958 г. 8)

http://www.eg-plovdiv.com/bg/history/the-beginning.php


Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Бе аз доколкото знам, най-старата езикова гимназия е в Ловеч май от 50-година беше...ква Варна, ква София, кви пет лева? :nuts:

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Quote (selected)
Хайде да не се надлъгваме - езиково обучение при бай Тошо освен в София и Варна нямаше до 1965-66г !

Май заглавието иска още уточнения - "Езиковото обучение по байТошово време и четенето на чуждоезична литература - в края, а не в началото на неговото управление."
Поне за това беше основно написаното до момента на "томоса".  :)

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Абе, смело пишете - Образование и образованост в късния соц  :blurry_drunk-2127:

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Но като гледа човек колко нещо е преведено до 1965, явно си е имало стабилно езиково образование в България. И то не на ниво гугъл-преводач. :))

Чок觧

  • Гост
Знам , че е имало Закон за затваряне на чуждоезичните училища през 1948г - до кога е съществувал - не знам . В Русе е имало Френски девически колеж от 1896г , но е бил затворен тогава . Моя учителка по френски , завършила този колеж ми е разказвала . Ако закона е отменен 1950г - може . За Английската гимназия в Пловдив не бях чел .
Имам усещане , че вместо за езиково обучение , ще развяваме червени байраци . Дали 1950 или 1960г - четири гимназии с по 2-3 паралелки на 6 милиона народ - не е толкова много .
 Да продължим по темата , а ?
Какво е било обучението в езиковите детски градини ? В "Алианса" , ако някой е учил там , имало ли е добро обучение по чужди езици извън езиковите гимназии и къде ? Какво е различното в обучението преди и след 1989г ? Споделете .

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Имам усещане , че вместо за езиково обучение , ще развяваме червени байраци .

Не знам отде иде това ти усещане. Аз пък твърдя, че образованието, което осигуряваше образователната система на социализма, в онези условия - без интернет, зад желязна завеса, при неизбежната идеологизация - бе несравнимо по-добро от днешното. Несравнимо!  :m1708:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Аз спомен за езикови детски градини нямам. Банши е права, обаче, за качеството на езиковото обучение по-рано. Не само до 65, ами и след това българските преводи на хубавите книги са много качествени за разлика от демократичните и веднага давам пример - "Пипи" и "Карлсон". Подариха на щерката ново издание за Карлсон преди 10 години - не познах книгата, такова безобразие беше! В шкафа и се просвещавахме от моите книжки. А пък в новото издание на "Книга за джунглата" в увода съм намерила 57 грешки от всякакъв характер, издаващи нивото на обучение на преводачите. Ако ще и по две езикови училища във всяко село да направят сега - все тая. Но то не може да не знаеш родния си език, пък да си полиглот - 70 % от "знаещите" чужд език сега, го знаят на ниво среден американец - демек, никак :smokin:

Quote (selected)
бе несравнимо по-добро от днешното. Несравнимо!


Не вярвам, че тук ще се намери поне един, който да спори с теб точно за това

Чоки, тъй като имам ученичка в 7 клас да споделя. Т. нар. тестова система (по която ги оценяват основно) е предпоставка за пълно изпразване на казанчето след всяко изпитване, плюс създава вредните навици за "играене на тото", плюс е идеална за пълноценно преписване. Но, много учители се стремят да заобикалят тези простотии, като залагат на отворени тестове (не да избира верния отговор, а да отговаря на въпрос) или си ги изпитват редовно, като естествено в официалните бумаги си висят и тестовете на МОН. За тестовете - всяка година, все ще има някаква глупост - просто съставителите като ги правят, не са се договедили, че в задаваните от тях условия са възможни верни отговори и извън този, който те са определили за такъв. От четвърти клас си имаме подобни куриози и всеки път ни признават оценката, след като им покажеш недоглеждането. Друг е въпросът, наша работа ли е да изправяме неграмотниците съставители, дето се изхранват чрез тези тестове и помагала. Иначе, английския вече го научи и ниво като за езикова вече изкара, не виждам какво може да научи повече в гимназията (това не си го измислих аз, а ни го казаха изпитващите - детето три пъти ходи на различни тестове за да сигурни, че могат да й дадат тапията), така че ще се съсредоточим в сериозни учебни заведения след 7 клас - имаме предвид две, от СМГ-то се отказа веднага след като я приеха там в края на четвърти клас - не ще да става математик
« Последна редакция: Януари 04, 2019, 16:17:34 от Асол »

Чок觧

  • Гост
Quote (selected)
Имам усещане , че вместо за езиково обучение , ще развяваме червени байраци .

Не знам отде иде това ти усещане. Аз пък твърдя, че образованието, което осигуряваше образователната система на социализма, в онези условия - без интернет, зад желязна завеса, при неизбежната идеологизация - бе несравнимо по-добро от днешното. Несравнимо!  :m1708:
Пропускаш една "малка" подробност - че учителите при соца са били ученици и студенти при Царство България . Поне за мене - моите учителки по география , френски , руски , биология бяха завършили френският колеж Нотр Дам дьо Пари , преди да го закрият .
***
 За днешното образование нямам представа какво представлява , но за образованието по време на соца не съм казал и не мога да кажа лоша дума . Но виж , за езиковото образование при соца имам големи резерви ! Пак повтарям с изключение на езиковите гимназии , останалото обучение по чужди езици бе "пълна скръб" !!!

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Аз спомен за езикови детски градини нямам.

Имаше ­— на Янко Забунов № 9 се намираше детска градина с изучаване на руски език. Сега, честно казано, нямам спомен целенасочено да съм учил тогава руски език, ама то нали е било детска градина, може и да не съм разбрал, че ме учат на него.

Ето на какво прилича сега:


След 1989 година, Стефан Савов я реституира и продаде. Нямам представа кой я обитава в момента.
« Последна редакция: Януари 04, 2019, 16:36:59 от ddantgwyn »
the lamers club honourable member …

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Quote (selected)
Имам усещане , че вместо за езиково обучение , ще развяваме червени байраци …
учителите при соца са били ученици и студенти при Царство България …
с изключение на езиковите гимназии , останалото обучение по чужди езици бе "пълна скръб"
Тук има некои яки исфъргания. Направи си сметка кога закриха соца и кога трябва да е бил студент или ученик действащ по него време учител. Очевидно бъркаш. Много добре знам кои ми бяха учители през 1967-78г.

Ще има да вземаш и за „пълната скръб“ – имаше си достатъчно добро обучение и в основното, и в средното училище. Впрочем я иди поразпитай например из Англия или САЩ колко чужди езика знаят тамошните ученици и колко добре ги знаят.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
На въпроса на Чоки.
Чоки,
1965 г. гимназия, всички паралелки изучават по някакъв западен език. Най много бяха немските, сетне френски и една - английска.
По същото време работеха и доста "школи", така им викаха, за дребни пари в някои читалища, или клубове, се сформираха курсове от по 10-12 души обикновено и срещу дребни пари /не мога да си спомня точно, но да речем 2-3% от средна месечна заплата/, един път седмично по два часа можеше да се изучава западен език. Преподаватели - одобрени от съответните инспекторати по образованието.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Чок觧

  • Гост
Quote (selected)
Имам усещане , че вместо за езиково обучение , ще развяваме червени байраци …
учителите при соца са били ученици и студенти при Царство България …
с изключение на езиковите гимназии , останалото обучение по чужди езици бе "пълна скръб"
Тук има некои яки исфъргания. Направи си сметка кога закриха соца и кога трябва да е бил студент или ученик действащ по него време учител. Очевидно бъркаш. Много добре знам кои ми бяха учители през 1967-78г.

Ще има да вземаш и за „пълната скръб“ – имаше си достатъчно добро обучение и в основното, и в средното училище. Впрочем я иди поразпитай например из Англия или САЩ колко чужди езика знаят тамошните ученици и колко добре ги знаят.
Спокойно приятелю ! :) Аз съм учил от 1957 до 1966г - моите учители не са били твои учители ! :)
Образованието при соца беше много добро с изключение на обучението по езиците !
Не може за два часа седмично да научиш език !
Не може с калпави учебници с по 500 нови думи на година да научиш език !
Пак ще ти дам простия пример със себе си - у втори курс на техникума , едва не останах на изпит по френски . САМО след 20 урока при частна учителка , завършила френски колеж(средно образование) , по "нейна система"( просто ми захвърли учебника и каза , че за нищо не става) , аз можех свободно да чета и говоря на френски ! Нещо повече - амбицирах се и всяка седмица си купувах "Юманите Диманш" , за да чета нещо по-различно от "Работническо дело" . Тъкмо тогава започна конфликта между комунистическите партии от Източния блок и Запада . Но и друго на френски нямаше , освен някое адаптирано издание в Руската книжарница .
****
 За Англия и САЩ няма какво да разпитвам - те знаят , че техният език е международен и въобще не си правят труда да учат чужд език .
 Но ако имаше как да разпиташ прадядо си , щеше да ти каже , че освен български е знаел турски и френски , а ако е живял по границата - гръцки или румънски , за да му върви търговията . Сегашните младежи и българския не го знаят като хората , а как ще научиш чужд език , като не знаеш българския ? Англо-Шопски и Френско-Врачански речници няма !

Чок觧

  • Гост
На въпроса на Чоки.
Чоки,
1965 г. гимназия, всички паралелки изучават по някакъв западен език. Най много бяха немските, сетне френски и една - английска.
По същото време работеха и доста "школи", така им викаха, за дребни пари в някои читалища, или клубове, се сформираха курсове от по 10-12 души обикновено и срещу дребни пари /не мога да си спомня точно, но да речем 2-3% от средна месечна заплата/, един път седмично по два часа можеше да се изучава западен език. Преподаватели - одобрени от съответните инспекторати по образованието.
Знам бе душа ! Но това , че са изучавали не означава , че са го научили ! Колко могат , като срещнат французин , немец или англичанин на улицата , да го заговорят , да проведат разговор ? ЕДИНИЦИ ! Не говоря за завършилите езикова гимназия !!!

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Впрочем я иди поразпитай например из Англия или САЩ колко чужди езика знаят тамошните ученици и колко добре ги знаят.
  :too_funny-1052:

Ще ти отговоря без линкове или неква друга информация в подкрепа на това, което ще кажа.

Ми, най-вероятно не знаят. Щото чужди езици не учат. Тъй като не им трябват.

Защото преди около 50 години английският език измести френския като LINGUA FRANCA, т.е. "международен език", и оттогава насам френско-говорещите учат английски, за да могат да се разбират с  англичаните и американците.  :cool-1084:

Пардон
, Чоки вече го е рекъл по-горе.  :way_to_go-1308:
« Последна редакция: Януари 04, 2019, 18:16:09 от Джиджи »

Пешо

  • Гост
Не някои не четат, а повечето деца не искат да четат. И това, че аз тикам и бутам с риск да стана досадна, не означава, че проблемът не е много голям и не важи за огромна част от хлапетата! ...
Не искат да четат, защото нямат нужда. Някога децата (ние) нямахме други източници на информация и забавление, освен книгите. За мен,  израстнал в дотелевизионни времена, голямото събитие на седмицата беше неделният 'радиотеатър за младия слушател' и кино 'Млада гвардия', бивше 'Рекс'.

Quote (selected)
В "Алианса" , ако някой е учил там , имало ли е добро обучение по чужди езици извън езиковите гимназии и къде ?
Изкарал съм пълния (тогава) осемгодишеn курс на L'Alliance Française в София и мисля, че получих доста добра основа на говорим и писмен френски.
« Последна редакция: Януари 04, 2019, 18:22:18 от Minderbinder »

Неактивен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9368
    • Профил
Значи, Чоки, с по няколко часа седмично сега повечето знаем руски. И немски щях да зная, ако след завършването си бях продължила да чета по малко на немски, както турих душа на мъка и почнах да чета на руски. Помня, че четох първо Конан Дойл.
И учителите от моето ученичество определено бяха завършили по социалистическо време, не знам как се изхвърляш да ги говориш такива.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Пешо

  • Гост
Значи, Чоки, с по няколко часа седмично сега повечето знаем руски. И немски щях да зная, ако след завършването си бях продължила да чета по малко на немски, както турих душа на мъка и почнах да чета на руски. Помня, че четох първо Конан Дойл.
И учителите от моето ученичество определено бяха завършили по социалистическо време, не знам как се изхвърляш да ги говориш такива.
Според мен, голямата част от българите, които са учили руски език в училище/университет, реално не знаят руски. Справят се, благодарение на близостта между двата езика, но са много далеч от същинско знание.

Между моите учители имаше и от старото поколение, и от новото.

AnonimusBG

  • Гост
Quote (selected)
В петък имаше не само новини на руски. Помня, че съм гледал и музикални програми, и научнопопулярни филми, и мултфилми ...
И Что, где, когда?
Може би най-доброто интелектуално предаване.
Между другото и сега може да се гледа на Первый канал.

AnonimusBG

  • Гост
Що се отнася до английската в Пловдив.
Quote (selected)
В 60-годишния юбилей на Английската гимназия задочно се включва и Мери Мейсън
Мери Мейсън и Ан Слейтър са първите учителки- англичанки в новосъздаденото училище
Днес Мери е на 88 години, в добро здраве, живее в Бирмингам
Никога не съм мечтала да попадна на по-романтично и красиво място, което беше и чуждо, казва за първото си качване на Небет тепе британката. Това е мигът, в който се влюбила завинаги в Пловдив

http://podtepeto.com/defile/v-60-godishniya-yubilej-na-anglijskata-gimnaziya-zadochno-se-vklyuchva-i-meri-mejsn/


Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Чоки,

Като казваме, че не се учело достатъчно езици при соца, трябва да сме наясно с какво сравняваме и колко смятаме, че би било достатъчно.

Едно време учехме задължително по два чужди езика – руски и един западен. Кой колко е напреднал в това е въпрос не толкова на предлагането, колкото на желанието да учиш. Твърдя, че като цяло се предлагаше добро обучение, включително и по езиците. Това съвсем не подразбира достигане до свободно владеене, а само началото – от училището не може да се иска повече.

Сравнявайки, кои са по-добре от нас тогавашните? Сегашното образование по езици? Че то дори номинално не изисква да минеш два езика, а фактически е … юдол плачевна. А примера с Англия и САЩ го дадох именно като не-пример – всички знаем, че говорещ чужд език англофон е рядко природно явление. Много от тях и английски не знаят грамотно.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
е какво се оказа в тази тема - ами ние сме се събрали тук две,три поколения и мислим,че пишем за едно и също времe
ето Чоки , Minderbinder, Джузепе са бил ученици по време на сексуалната революция :bigok:
тогава светът е заливан от свободи, установяват се социални и морални норми невиждани преди, те са били щастливи да ги научат първи и с Бийтълс, и на руски, и в Алианса, виждате ли какво многообразие е за тях,
нищо,че се говори ,че по това време няма нищо в Бг, напротив, напротив
мисля,че кайли е учила малко по-късно, в края на 70 -те може би, в тези спокойни години защо да не вдигнеш глава към небето?
други две - три пък сме осемдесетарки - Асолчето, аз и Банши мисля, застойните години, светът се чуди накъде да поеме, най-скучната музика от десетилетия, в нашите крака е всичко, ако щеш чети на руски/но е демоде/, слушай Мадона или се прави ,че презираш поп музиката
отново интересно стана чак в 90-те, но през цялото това време не съм учила биология на руски
Firmin :bigok:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
най-скучната музика от десетилетия, в нашите крака е всичко, ако щеш чети на руски/но е демоде/, слушай Мадона или се прави ,че презираш поп музиката

Лили, ние си слушахме хард и хеви, в Английската може и да сте били на Мадона :nuts:
По математика пишехме домашни и ни изпитваха по цяло съзвездие от руски сборници със задачи, коя от коя по-гадни (учебници даже не ни даваха, щото не ни "трябвали"). По физика също имаше подобни вредни навици. Между другото дори и в този форум повечето от моето поколение слушат хард и хеви, а не Мадона - ако си следила лиричните отклонения под различните теми, щеше да го разбереш :D
« Последна редакция: Януари 04, 2019, 20:32:13 от Асол »

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
ох бе, ми ти си по-млада, слушай квото щеш
аз, и моето гадже тогава презирахме поп-а и бяхме двама високомерни :smokin:
ама на дискотека,а?
« Последна редакция: Януари 04, 2019, 20:33:37 от Lillian »

Неактивен 67

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1344
    • Профил
    • Критиканзер
Лили, ние си слушахме хард и хеви, в Английската може и да сте били на Мадона :nuts:
Стига де, кой не може да изпее поне мотива на "I am material girl!" :)
Слушахме всичко, харесвахме различни! Като си спомня епичните битки за "Сигнал" ли си или си за "Щурците"! И не ми казвайте, че са ви подминали.  :t0328:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Не са ме подминали нито Сигнал, нито Щурците и на концерти съм им ходила и плочи са ми подписвали, ама Мадона...и не, не мога да се сетя за нито една нейна песен, изключая участието й в "Евита", ама тва последното не е точно поп в стил Мадона.
Лили, мразех дискотеките, щото беше блъсканица - предпочитах кръчмите, дето ги затваряхме и си седнеш на маса да хапнеш и да пийнеш, пък като ти дойде музата, станеш и да танцуваш, пък и към финала и микрофона хващаш...на туй последното сега му викат караоке :D

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
е какво се оказа в тази тема - ами ние сме се събрали тук две,три поколения и мислим,че пишем за едно и също времe
ето Чоки , Minderbinder, Джузепе са бил ученици по време на сексуалната революция :bigok:
тогава светът е заливан от свободи, установяват се социални и морални норми невиждани преди, те са били щастливи да ги научат първи и с Бийтълс, и на руски, и в Алианса, виждате ли какво многообразие е за тях,
нищо,че се говори ,че по това време няма нищо в Бг, напротив, напротив
мисля,че кайли е учила малко по-късно, в края на 70 -те може би, в тези спокойни години защо да не вдигнеш глава към небето?
други две - три пък сме осемдесетарки - Асолчето, аз и Банши мисля, застойните години, светът се чуди накъде да поеме, най-скучната музика от десетилетия, в нашите крака е всичко, ако щеш чети на руски/но е демоде/, слушай Мадона или се прави ,че презираш поп музиката
отново интересно стана чак в 90-те, но през цялото това време не съм учила биология на руски
Firmin :bigok:

Баси бабите и дядовците  :nuts:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Че ти да не си младенец? :nuts:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
 
Quote (selected)
Като си спомня епичните битки за "Сигнал" ли си или си за "Щурците"! И не ми казвайте, че са ви подминали
е, Щурците, разбира се
по наше време те пееха основно химни, в стил Куийн, как няма да ги харесвам

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Асол, къф очебник по математика бе, душо? Нали си учила в мат. гимназия? Ми там такива неща няма и никога не е имало. И не защото „не трябвали“, а защото няма такива. Ползват се евентуално квито ръководства и сборници ти препоръчат, но учебници по математика за мат. гимназии просто няма. Твърде свободна и подвижна във времето е материята. И сега е така.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Че ти да не си младенец? :nuts:

Ми в сравнение с вас  :nuts:

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Баси бабите и дядовците

ти пък чак сега разбра
ама научи се на по-бърза реакция, моля ти се 8)

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
аменеменема
....
Асол, къф очебник по математика бе, душо?
стига рови, пък ти
тъкмо се събрахме на бяло сладко :smokin:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
Асол, къф очебник по математика бе, душо? Нали си учила в мат. гимназия? Ми там такива неща няма и никога не е имало.

Ами аз какво написах!? Че не са ми давали учебници! Преглеждаш си вкъщи теоремите и материала, дето ще го преподават утре. Утрето доказваме теоремата по ненамси колко начина, за демонстрация на новия материал - задачи от група "А", за домашно от група "Б" (средно по 20-на на ден отделно по алгебра, отделно по геометрия) и за изпитване група "В". Никой не те пита дали ти изнася, пък ако случайно не отидеш на школа(която уж не беше задължителна) на другия ден се озоваваш на дъската да решаваш задачи от международни олимпиади и състезания.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Да добавя, макар че не си спомням вече точно времето.
Засегнахме и телевизията щото.
Спомням си, че по ТВ имаше курсове по английски и трябва да е било някъде в началото още, щото ми се струва, че бе Ч/Б предаването на Mrs. Димчева - много приятна жена на около 50 г. с много ясна дикция, с много добра педагогическа подготовка и един или два пъти седмично водеше курсовете. Така че на мен ми се събираха 2 ч. в училище, 2 ч. на "школа" плюс двата часа на мисиз Димчева - е достатъчно е за един тийнейджър да се освести ако иска да учи езика.
Пусто, че хормоните по това време и те имат своят дял.
Да не обвиняваме нито системата, нито времето, нито възрастта.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Лили, мразех дискотеките, щото беше блъсканица - предпочитах кръчмите, дето ги затваряхме и си седнеш на маса да хапнеш и да пийнеш,
това беше следващото десетилетие, през 80-те нямаше такива кръчми

Неактивен аменеменема

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3564
    • Профил
Quote (selected)
стига рови, пък ти
Ми токмо сега прегледах кво се е насъбрало, досега бях в занятие … а уже пора drive home, децце вика. Вий си го яжте белото.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Сааджънт, Майндъра има навика отвреме на време да прай нещо като Уудсток!
Ако зема и аз да се нанеса там, пък и ти да се поЯвиш - да знайш онова с "бабите и дедовците" ше ти излезе през носа, щото ше има да прислугваш на "бабите и дедовците", нали знайш - "я бе момче, скокни да донесеш от изстудената, че таа се е стоплила..."
 :smokin:
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Quote (selected)
стига рови, пък ти
Ми токмо сега прегледах кво се е насъбрало, досега бях в занятие … а уже пора drive home, децце вика. Вий си го яжте белото.

Пора, пора порадуемся на своëм веку... :aplause:

AnonimusBG

  • Гост
Сега като се замисля оказва се сложно.
Пубертетът ми беше през 70-те. Съответно Битълс, хард рок (бъркам ги с хеви метъла, но тук слагам Пърпъл, Цепелин, Сабат,Слейд, Сюит, Гранд Фънк )  Щурците.
Студентските години са след казармата (80-82). Хеви метъла не ме впечатли не зная защо? Но въпреки това Куин, Аеросмит.
Щурците ХХ век, Вкусът на времето, ФСБ, Тангра.
Неочаквано Висоцки и руските бардове.

И малко сръбска чалга от онова време.

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Баси бабите и дядовците  :nuts:
  :clap-3332:

Сепак това са само първите признаци на процеса, Сардж: разсеяност във връзка с това, което току-що се е случило или се случва в момента, и задълбаване в спомени – все по-назад и по-назад във времето ...
Сега сме на средното образование – следва началното …  :t1811:
Ето, AnonimusBG вече се е върнал в пубертета!  :giggle-3307:

Пубертетът ми беше през 70-те.
  :in_love-1101:
« Последна редакция: Януари 04, 2019, 21:11:52 от Джиджи »

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Сааджънт, Майндъра има навика отвреме на време да прай нещо като Уудсток!
Ако зема и аз да се нанеса там, пък и ти да се поЯвиш - да знайш онова с "бабите и дедовците" ше ти излезе през носа, щото ше има да прислугваш на "бабите и дедовците", нали знайш - "я бе момче, скокни да донесеш от изстудената, че таа се е стоплила..."
 :smokin:

Никви грижи.
Ама ше ми дадете правата да ви снимам за некоя рекламна кампания на Пампи ТВ* - "Сухи дори след сто грама ракия"

*трета възраст

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Джиджи, ръкопляскаш, мило
но някак интуитивно усещам, че ни си далеч от нас, осемдесетарките

Неактивен Lillian

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 2161
    • Профил
Quote (selected)
Ама ше ми дадете правата да ви снимам за некоя рекламна кампания на Пампи ТВ* - "Сухи дори след сто грама ракия"
това не ти се получи, грубо е

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
по наше време те пееха основно химни, в стил Куийн, как няма да ги харесвам

Ся, Лили, не знам как си с музиката, ама Щурците си копираха най-вече бръмбарите.  Нищо, ама нииииищо общо с Куин. Даже бегло сравнение не става. Сигнал по биеха към харда. Пък групата на мадам Кацарова откровено пунтираше Скорпиънс. ФСБ бяха много добри музиканти, но им харесвам само една песен.
Сержант, съмнявам се, че си с повече от пет години по-млад от мен, а това на нашите години няма значение. По-скоро не би трябвало, щото иначе... :nuts:

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Охо, нова тема набъбва да се сепарира - "Елексир за вечна младост", мъжки шампоани за възвръщане на естествения цвят на косата, деликатно казано и такива неща, а Сержант?
Кой се оплакваше, че нямало динамика.  ::)

Неактивен ddantgwyn

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 7387
    • Профил
Quote (selected)
Ама ше ми дадете правата да ви снимам за некоя рекламна кампания на Пампи ТВ* - "Сухи дори след сто грама ракия"

това не ти се получи, грубо е

Ти пък, още нищо не си видяла 8)

За укор е, че е отпуснал само по 100 грама  :cool-1084:
the lamers club honourable member …

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Quote (selected)
че е отпуснал само по 100 грама

Инстинктивно се е придържал към своите възможности :giggle-3307:

Неактивен Джиджи

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 12990
    • Профил
Джиджи, ръкопляскаш, мило
но някак интуитивно усещам, че ни си далеч от нас, осемдесетарките

Приятно забавление на всички!  :b0303:

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Quote (selected)
Никви грижи.
Нямаш грижи. Но ще дадеш да те снимам след петата ракия за реклама в същото списание и по същият продукт.
ОК?
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Quote (selected)
Сега сме на средното образование – следва началното …  :t1811:

Че какво и е на детската градина? (На ясли не съм ходил, то не знам дали и имаше такива тогава) Имам свежи спомени от там. Впрочем, помня ясно неща, които следва да са се случили, когато съм бил на две или най-много три години възраст, а и преди тази възраст. Което изглежда странно. Защото пък не помня много неща от времето, когато съм бил на 25-30, а и по-късно. Не бяха леки години в живота ми. И мозъкът ми ме защитава като е "заличил" доста спомени.


Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Quote (selected)
Ама ше ми дадете правата да ви снимам за некоя рекламна кампания на Пампи ТВ* - "Сухи дори след сто грама ракия"
това не ти се получи, грубо е

Права си, извинявам се. Гиузепе най-вероятно е на годините на баща ми, не бива така наистина.

Офтопик - днес се запознах с един Джулио Джузепе Джованоли, честно.

Неактивен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11066
    • Профил
Няма проблем, аз съм ти отговорил, дори и като писах, съм пропуснал последните два-три предни поста.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Firmin

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 4371
    • Профил
Я да калибрираме малко системата. Да вдигнат ръка тези, дето си спомнят кутията с обикновени бисквити "с двете момиченца" (не с "краварката в левия ъгъл").  :i_miss_you-1316:

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Не я помня, но помня шоколада "Крава" и онзи фин млечния тънкия в жълта опаковка и с картинка на чаша с кафе

Неактивен Banshee

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 1570
    • Профил
Quote (selected)
кутията с обикновени бисквити "с двете момиченца"
Кое издание?

Неактивен SgtTroy

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5521
    • Профил
Аз помня чудните саралии в сладкарницата на ъгъла на Кирил и Методий и Оборище, са се сетих покрай Коледа.

AnonimusBG

  • Гост
Quote (selected)
Ето, AnonimusBG вече се е върнал в пубертета!  :giggle-3307:

Джиджи ех ако можех да се върна.
Жалко не става.