Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.
Март 29, 2024, 14:41:40

Автор Тема: Жилищното строителство в България  (Прочетена 5260 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Жилищното строителство в България
« -: Февруари 15, 2019, 19:29:35 »
Издадените разрешения за строеж на жилища в София през 2018 г. надвишават с 80% пика от предкризисните години, докато повечето големи градове в страната остават с около или повече от 50% под него, а в цялата страна изоставането е с 44,65%.
Това стана ясно от данни, представени от Поля Христова от агенцията за недвижими имоти Тенкомс, по време на бизнес закуска, посветена на финансирането и застраховането на имоти и организирана от сайта Imoti.net, част от Investor Media Group.
В София пикът на издадените разрешителни за строеж в предкризисната 2006 г. е достигнат още през 2017 г. Само миналата година е разрешено строителството на близо 15 хил. апартамента спрямо близо 8000 предишната година.
От друга страна макар останалите големи градове в страната също да регистрират силен ръст на издадените разрешения за строеж на жилища през 2018 спрямо 2017 г., те още не са наваксали изоставането си от пиковите години. Така през 2018 г. Варна изостава с 50,08%, в Бургас изоставането е от 75,08%, в Русе – с 50,71%, а в Плевен и Велико Търново – със съответно 86,20% и 70,74%.

Според Георги Шопов, председател на Управителния съвет на Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП), по неофициални данни в последните десет години населението на София е нараснало с 320 хил. души. „Това прави 32 хил. души на година. Ако приемем, че това са млади семейства, които имат нужда от дом и все още нямат деца, разделяме ги на две и се оказва, че реалната потребност от нови жилища в момента е 16 хил. на година. По времето на социализма нормата на жилищно строителство беше 30 хил. апартамента на година. Говорим за бум през 2007 г., а той е наполовина на жилищното строителство, което без сегашната истерия е било извършвано планово през социализма“, отбеляза Шопов.
Според него увеличаването на предлагането ще доведе до по-високо качество и нормализиране на цените, които вече са в графа недостъпни. „Заради усложнените административни процедури издаването на едно строително разрешително се бави повече от три години, търсенето става по-голямо от предлагането, а цените растат. Отиваме към модела в Лондон и Париж, където населението няма шанс да се сдобие със собствено жилище, тъй като те се изкупуват спекулативно и се предлагат под наем на гражданите“, отбеляза Шопов.
Той подкрепя френския модел на задължително застраховане, когато се продава „на зелено“. „Това означава, че ако предприемачът иска да строи сграда за 3 млн. лв., трябва да има застраховка за 3,5 млн. лв., така че ако се провали, гражданинът да бъде защитен и да си получи парите обратно. Това ще помогне за изчистването на бизнеса от недобросъвестни участници и спекулативен капитал“, смята Шопов. Той настоява и за вписване на предварителните договори, така че да се предотврати възможността за сключване на няколко предварителни договора за един имот.
https://www.investor.bg/bylgariia/451/a/jilishtnoto-stroitelstvo-v-bylgariia-bum-ili-navaksvane-na-izostavaneto-277211/
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Жилищното строителство в България
« Отговор #1 -: Февруари 15, 2019, 20:50:16 »
Без да съм специалист, тези числа ме ужасяват. След още 10 г. София - 2 млн???
При почти същата инфраструктура от соца?
Това е гето!
Не говоря за обезлюдяването на страната. За там просто не знам. Стига се до някаква положителна обратна връзка в системата - обезлюдяване, не остава и работа, ново обезлюдяване, още по малко работа...
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Неактивен Engels

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 5913
    • Профил
Re: Жилищното строителство в България
« Отговор #2 -: Февруари 15, 2019, 21:20:42 »
Не говоря за обезлюдяването на страната. За там просто не знам. Стига се до някаква положителна обратна връзка в системата - обезлюдяване, не остава и работа, ново обезлюдяване, още по малко работа...
По мои наблюдения, част от обезлюдените места се заемат от специфично население, което може да мине и без работа за да оцелее.
Това са пенсионери, чужденци, роми и др.
Ама чужденците и тези от ромите които имат възможност, нещо започнаха да се изтеглят от селата към по малките градове, остават само тези които и без това са свикнали в радиус от 10-20 км да няма дори магазин.
"The future is already here – it's just not evenly distributed."

Активен Giuseppe

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 11073
    • Профил
Re: Жилищното строителство в България
« Отговор #3 -: Февруари 15, 2019, 21:35:00 »
Още нещо забелязвам Енгелс, около София до преди година-две-три, все още се намираха във вилните зони свободни къщи за купуване. Сега почти не останаха. Започна уплътняване предполагам и около другите големи градове. В крайна сметка е ясно, че няма да избегнем участта тип LA, пък и хората вече свикнаха да ходят на работа на 20-30 клм.А е и една степен по сигурно от страна на набези на специфичното население, има магазини наблизо, до някъде и здравните заведения са достъпни. Но далеч нямаме инфраструктурата. Жилищата се вдигат върху старата такава. Главно.
Навалица, като в катун. Тук там се оформят затворени комплекси за баровци. Липсва и културата както в някои развити страни да се живее далеч от центъра но в по добри условия, липсва манталитета за това. А и всеки от строители и кметска администрация се е нацелил да напълни гушата и бега. Никакъв градоустройствен план или по точно - мутренски такъв. Завиждам на чехите, Прага бе и остана една приказка, всичко си пасва едно на друго, за Будапеща не знам, отдавна не съм ходил, но по разкази май само ние и Белград сме на дъното и то защото в Белград няма ново строителство. Хаотична и безидейна работа.
ако сте съгласни с всеки експерт по дванайсет от дванайсет въпроса, отидете на психиатър.

Активен kаily

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 9369
    • Профил
Re: Жилищното строителство в България
« Отговор #4 -: Февруари 16, 2019, 13:00:13 »
В София има призрачни нови квартали, в които почти никой не живее. Поне така беше преди няколко години. Строят се и после няма купувачи за тях. Светят прозорци само по първите и последните етажи, щото там цените са най-ниски и се купуват последно, обикновено от хора, които мислят действително да живеят.
Не знам как е сега положението в новото строителство под южната и над южната дъга.
Според мен се строи, ама не се купува и жилищата си стоят собственост на фирмите или банките.
Когато Господ иска да накаже някого, първо му взима акъла.

Неактивен Асол

  • Just Member
  • *****
  • Коментари: 3698
    • Профил
Re: Жилищното строителство в България
« Отговор #5 -: Февруари 23, 2019, 15:55:11 »
В София има призрачни нови квартали, в които почти никой не живее. Поне така беше преди няколко години. Строят се и после няма купувачи за тях. Светят прозорци само по първите и последните етажи, щото там цените са най-ниски и се купуват последно, обикновено от хора, които мислят действително да живеят.
Не знам как е сега положението в новото строителство под южната и над южната дъга.
Според мен се строи, ама не се купува и жилищата си стоят собственост на фирмите или банките.

Дойде време и аз да се съглася с теб. Изключително точни впечатления!

фелдкурат Ото Катц

  • Гост
Re: Жилищното строителство в България
« Отговор #6 -: Март 07, 2019, 13:55:59 »
Статията в Инвестор вероятно е поръчкова. Говори се за проценти увеличение, сравняват се проценти, единственото число е долното
Quote (selected)
В София пикът на издадените разрешителни за строеж в предкризисната 2006 г. е достигнат още през 2017 г. Само миналата година е разрешено строителството на близо 15 хил. апартамента спрямо близо 8000 предишната година.
което също е подвеждащо - разрешение за строителство се дава не за отделен апартамент, а за сграда.

Ако ви се занимава, потърсете статистика за броя разрешения за строителство, дадени от НАГ, сравнете ги с годишните разрешения за ползване, издадени от ДНСК и правете изводи.
Още по-интересно става, ако броя на разрешенията за строителство, респ. броя на апартаментите се сравни с банковата статистика (например с броя на ипотекарнитех кредити).

София няма нужда от ново жилищно строителство, това от което има нужда обаче не се финансира от банките, нито държавата финансира, та така...